12/06/2009 11:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καρτοκινητά με ονοματεπώνυμο


_________________________________________________________________________________________
Καρτοκινητά με ονοματεπώνυμο και διεύθυνση θα έχουν υποχρεωτικά οι συνδρομητές στη χώρα μας. Στο πλαίσιο των αυστηρότερων ελέγχων για την πάταξη της λαθρομετανάστευσης και των εγκληματικών ενεργειών, οι Έλληνες αλλά και οι αλλοδαποί που κατοικούν στη χώρα μας θα καλούνται να αποδεικνύουν την ταυτότητά τους προκειμένου να έχουν σύνδεση καρτοκινητής τηλεφωνίας.

Το νομοσχέδιο που αναμένεται να καταθέσει η κυβέρνηση άμεσα στο Α' Θερινό Τμήμα της Βουλής προβλέπει σύμφωνα με πληροφορίες ότι οι περίπου 13,5 εκατ. συνδρομητές καρτοκινητού θα πρέπει να δηλώσουν στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας τον αριθμό σύνδεσής τους, το ονοματεπώνυμό τους και να προσκομίσουν στοιχεία που το πιστοποιούν, όπως δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο, ακόμη και... πράσινη κάρτα για τους μετανάστες. Η μεταβατική περίοδος για την ονομαστικοποίηση των καρτοκινητών θα διαρκέσει μέχρι τις 30 Ιουλίου του 2010. Μετά το τέλος της προθεσμίας, όσες συνδέσεις δεν έχουν αποκτήσει... ταυτότητα θα πρέπει να διακοπούν από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

http://www.e-tipos.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/06/2009 11:17:06

    Μπορεί να είναι οχλοφιλή τα μέτρα αυτά, αλλά ο,τιδήποτε είναι για τον Μεγάλο Αδερφό δεν είναι καλό.

  2. Σικάτος avatar
    Σικάτος 12/06/2009 11:18:57

    Χμμμμ... κάτι κινείται.

  3. Hellenic avatar
    Hellenic 12/06/2009 11:47:24

    H ανεπαρκεια των υπηρεσιων να προλαβουν τα γεγονοτα του Δεκεμβριου ερχεται να δωσει αλλοθι στην κυβερνηση της δεξιας για να φακελωσει ολο τον κοσμο, λες και ετσι θα υπαρχει απολυτος ελεγχος η προληψη. Εαν δεν επανιδρυθει το κρατος ωστε να ειναι ευελικτο, αποτελεσματικο, και οχι σοβιετικου τυπου βραδυκινητο και διεφθαρμενο τιποτα δεν προκειται να αλλαξει.

  4. ataktos avatar
    ataktos 12/06/2009 12:13:06

    Άρε “αθάνατη δεξιά!!!!” χαχαχα μυαλό κουκούτσι ...

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 12/06/2009 13:29:07

    @atakte

    πώς το εννοείς;

    Σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και πρώτα-πρώτα σε αυτές με κεντροαριστερές κυβερνήσεις (π.χ. Ισπανία) γίνεται από χρόνια.

    Εμείς τελευταίοι όπως πάντα...

    Όλες οι απάτες γίνονται με καρτοκινητά.

    Αγγελίες διάφορων μικρών και μεγάλων απατεώνων στο Ιντερνετ και σε εφημερίδες για να προσελκύσουν θύματα γίνονται με καρτοκινητά.

    Όλες οι απειλές και οι εκβιασμοί. ανώνυμες φάρσες και τηλεφωνήματα γίνονται με καρτοκινητά.

    Πού είναι το πρόβλημά σου;;;

    Επειδή οι ατακτούληδες σύζυγοι, οι μοιχαλίδες, οι πόρνες του ανατολικού μπλογκ, νονοί, μπράβοι κ.λ. θα αποκτήσουν ονοματεπώνυμο;;;;;

    Ή επειδή θα αποκτήσουν Ονοματεπώνυμο οι "αντάρτες" που στέλνουν μηνύματα από καρτοκινητά για το πού να γίνουν ντελίβερι τα γκαζάκια, οι μολότοφ και οι λοιπές βόμβες...;;;

    Ρέ τί έχουμε πάθει ρε με τους Αριστερούς...

    Ενώ έχουν ως πρότυπο τις χώρες οι οποίες είχαν αναπτύξει τις μεθόδους παρακολούθησης σε βαθμό που να τις ζηλεύει η CIA ακόμα και σε 15 χρόνια από τώρα (παρακολούθηση, φακέλωμα αν είναι του κόμματος ή όχι, χαφιεδισμός, ρουφιανιλίκι, κάρφωμα, Στάζι Μάζι ΚαΓκεΜπε κτλ.) εδώ θέλουν να υπάρχει ασυδοσία και κανένας έλεγχος...

    Κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες...

  6. TheWatcher avatar
    TheWatcher 12/06/2009 14:19:11

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ΔΕΝ θα πρέπει να είναι επώνυμες οι συνδέσεις καρτοκινητών ;

  7. aborigine avatar
    aborigine 12/06/2009 14:22:08

    γιατί, δεν είμαστε φακελωμένοι σε χίλιες δυο βάσεις δεδομένων;

  8. koinos_nous avatar
    koinos_nous 12/06/2009 14:43:23

    Χωρις καρτοκινητα πως θα δουλευουν τα κοριτσια?

  9. Hase avatar
    Hase 12/06/2009 14:58:48

    3 Hellenic!

    Τα σοβιετικου τυπου κρατη δεν ειναι πλεον βραδυκινητα οπως νομιζεις. Εδω ειμαστε βραδυκινητοι. Και μας εχουν ολους στο βυσμα, σιγουρα οχι οι δικοι μας αλλα σιγουρα οι "καλοι" συμμαχοι μας. Αφου υπεκλεπταν απο πρωθυπουργο εως κλητηρα, τωρα μας μαρανε αν πιασουν τι λεμε στην γκομενα.

  10. ataktos avatar
    ataktos 12/06/2009 15:38:54

    Hase- nie mow wszyskiego .Gotowi sa zwariowac chlopcy

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/06/2009 16:39:15

    Δεν προκειται να αντιδράσει κανείς. "Επαναστάτησαν" στην παραλία την Κυριακή των εκλογών.
    Αντί να τιμωρήσουν τις εταιρείες των υποκλοπών τις επιβραβεύουν αγοράζοντας συνεχώς τα προϊόντα και τις συνδέσεις τους.
    Πρόκειται για πρόβατα.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/06/2009 16:39:29

    Αχ άτακτε, δεν σε καταλαβάινω και είμαι με αργή σύνδεση για μεταφράσεις...

    Το κακό με την Ελλάδα είναι ότι ο κόσμος είναι χωρισμένος σε δύο κατηγορίες, αυτούς που περιμένουν από το κράτος πατερουλη να τους φροντίσει μέχρι αυτους που βουτάνε την επιδότηση του κράτους πατερούλη για να γίνουν διάσημοι.

    Δεν μου αρέσουν ούτε οι ταύτοτητες ούτε τα ΑΦΜ ούτε τα SSN αλλά τι να κάνω... θαυμαστός καινούργιος κόσμος. Κάποτε οι πιστωτικές κάρτες ήταν το μέγιστο φακέλωμα. Τώρα υποψιάζομαι ότι είναι η Google. Από την Google βλέπω χάρτες, μαθαίνω πληροφορορίες, σερφάρω, μπλογκάρω, αν ήξερα πως είναι το face book θα έκανα κοινωνικά. Ευτυχώς που δεν με ξέρουν, κατα τα λοιπά ξέρουν τα πάντα από νούμερο σώβρακου μέχρι που θέλω να πάω τον Αύγουστο. (Και δεν το λέω με κακία, χρήστης είμαι)

  13. thle8eaths avatar
    thle8eaths 12/06/2009 16:56:34

    KI AN stelnoun sms h pairnoun thlwefwno apo to skype h to voipdiscount?

  14. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 12/06/2009 18:57:40

    @TheWatcher 6
    Διότι έτσι κι αλλιώς όλα παρακολουθούνται φίλε. Με όνομα ή ανώνυμα. Γιατί με τα σημερινά συστήματα ελέγχου δεν χρειάζονται ονόματα. Αυτά που παρακολουθούνται είναι βέβαια όσα δεν χρειάζεται και όσα δεν πρέπει. Γιατί η ΕΥΠ κοιμάται τον ύπνο τον καλό. Γι' αυτό οι μυστικές υπηρεσίες του κάθε αλήτη οργώνουν, φτιάχνοντας από τους εισαγμένους τζιχαντιστές και τους υποκινούμενους μεινοτικούς δίκτυα αποσταθεροποίησης.
    Όσο αφορά τον Σόρος, την επόμενη φορά που θα αποφασίσει να στείλει SMS υπάρχουν χιλιάδες τρόποι για να μην γίνει αντιληπτός.
    Και γιατί, το τελευταίο που με ενδιαφέρει, είναι ο τρόπος με τον οποίο ο κάθε low and order φετιχιστής, θα ικανοποιήσει τα σύνδρομά του.
    Καταλαβαίνω ότι για τον ΚΚ. είναι πολύ στενά τα χρονικά δεδομένα, για να επιχειρήσει να βάλει μια ελάχιστη τάξη. Αυτό δεν γίνεται όμως με τρόπους, που ο πνυγμένος πιάνεται από τα μαλλιά.
    Κατανοητό ότι ο κόσμος έχει μπαφιάσει. Τα μέτρα όμως που θα παρθούν, πρέπει να είναι σοβαρά και αποτελεσματικά και να μην αποσκοπούν μόνο στον καθησυχασμό των (πλήρως δικαιολογημένα) αγανακτησμένων.
    Στην Γερμανία, που είναι αστυνομικό κράτος, πουλάνε ανώνυμες κάρτες τηλεφωνίας και τα ψιλικατζήδικα.
    Εάν βγούνε πέντε εισαγγελείς με τα κοντόκανα, όπως έγινε στην Μασσαλία το 85, τότε θα δούμε τι θα απομείνει από το έγκλημα. Χρειάζεται ρόπαλο και όχι φανφάρες, που όπως υπόθηκε, πριμοδοτούν την αποδοχή του μεγάλου αδελφού.

  15. xyz avatar
    xyz 13/06/2009 16:44:04

    Προσωπικά δε θα ήθελα να έχουμε ούτε ταυτότητες αλλά όταν εσύ θα πας στην αστυνομία θέλοντας να μηνύσεις τον τάδε για τον δείνα λόγο ο αστυνομικός θα σου πει λυπάμαι αλλά δεν ξέρω για ποιον Μπάμπη μου μιλάς. Και μη μου πείτε γιατί τώρα τον βρίσκει; γιατί θα σας πω όταν δεν το κάνει σημαίνει ότι δεν έχει αρκετά στοιχεία, συνεπώς επιβιώνουν οι τυχοδιώκτες και την πατάνε οι νομοταγείς.
    Καλώς ή κακώς όποιος συμμετέχει σε μια κοινωνία εκ των πραγμάτων παραχωρεί λίγα από τα δικαιώματά του αν μπορείτε να με καταλάβετε.

  16. Tsoutsekis avatar
    Tsoutsekis 14/06/2009 21:37:28

    αυτός ο άτακτος είναι μήπως Γεωργιανός;