#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/08/2011 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καρατόμηση του γενικού γραμματέα Υποδομών



Στις διακοπές στις οποίες βρισκόταν, φέρεται να έμαθε για την αποπομπή του από τη θέση του γενικού γραμματέα Υποδομών, ο Χάρης Τσιόκας. Στενός συνεργάτης του Δ. Ρέππα ο κ. Τσιόκας εδώ και αρκετό καιρό ήταν εμφανές ότι δεν ταίριαζαν τα χνώτα του με το Γ. Ραγκούση που  πήρε τη θέση του κ. Ρέππα στο Υποδομών Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κ. Τσιόκας είχε κάνει κάποιες αναφορές στο twitter που κρίθηκαν υποτιμητικές για τον κ. Ραγκούση. Είναι όμως η αφορμή για την απομάκρυνσή του καθώς ο κ. Τσιόκας είχε ταυτιστεί πολύ με τον κ. Ρέππα ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το έργο του στο υπουργείο ήταν αρκετό και ικανοποιητικό καθώς έφερε σε πέρας δύσκολες αποστολές όπως οι εξελίξεις στον ΟΣΕ, στις συγκοινωνίες κ.λπ.

Κάποιες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Ραγκούσης έβλεπε πίσω από τον Τσιόκα τον… εφιάλτη Δ. Ρέππα με τον οποίο δεν  διατηρεί καθόλου καλές σχέσεις. Ειδικά μετά την απόφαση του νέου υπουργού υποδομών να μην υπογράψει το ΠΔ για τους ταξιτζήδες που είχε ετοιμάσει ο Δ. Ρέππας. Ο Γ. Ραγκούσης φέρεται να είχε βάλει στο στόχαστρο τον Χ. Τσιόκα και να  τον χαρακτήριζε ως άνθρωπο του Ρέππα που τον σαμποτάρει, γι΄αυτό και τον καρατόμησε.

Φαίνεται ότι στην κυβέρνηση οι διαλυτικές τάσεις και οι εμφύλιοι πόλεμοι δεν μπορούν πλέον να κρυφτούν πίσω από το χαλί του Μαξίμου.

Αντικαταστάτης του στη γενική γραμματεία φέρεται να είναι ο κ. Αρ. Μπουρδάρας μέχρι σήμερα ειδικός γραμματέας του Σώματος Επιθεωρητών Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθηναίος avatar
    Αθηναίος 17/08/2011 21:12:11

    Φαντάζομαι ότι προκηρύχθηκε η θέση και υποβλήθηκαν υποψηφιότητες μέσω του opengov, άσχετα αν δεν φαίνεται στην σχετική ιστοσελίδα. Νομίζω ότι και η Επιτροπή Αποκρατικοποιήσεων έτσι διορίστηκε.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/08/2011 21:15:25

    Μεγάλη απώλεια για το Έθνος.
    Η απουσία του θα στοιχίσει στο μέλλον της χώρας.
    Είναι σαν να έφυγε ο ήλιος από τον ουρανό.
    Σαν να αντιστράφηκαν οι πόλοι.
    Μεγάλο κακό θα μας εύρει, χωρίς τη ζεστή του αγκαλιά...

    Το άλλο με την Καϊλή το ακούσατε;
    Που διέρρηξαν το γραφείο της;
    Η Ελλάς κινδυνεύει.
    Η μοίρα χτυπάει τα καλύτερα της τέκνα.
    Μετανοείτε!!!!!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Strange Attractor 17/08/2011 21:22:28

      Εγώ, που δεν ενδιαφέρομαι καθόλου γι αυτά, άκουσα ότι χώρησε η Καϊλή!
      Μόνο και απροστάτευτο το κορίτσι σε μια Τσιμισκή γεμάτη σκουπίδια.
      Μια αγκαλίτσα βρε καρντάσια!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Strange Attractor 17/08/2011 21:22:52

      Βρε, μήπως να πας για απεξάρτηση; μια αντιβιοσούλα τίποτα δεν έκανε...για την Καϊλίτιδα μιλώ...
      Αθηναίε
      Να ξέρεις ότι ο Ραγκούσης είναι κατά του πελατειακού κράτους..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΕΥΑ 17/08/2011 21:26:59

        "Να ξέρεις ότι ο Ραγκούσης είναι κατά του πελατειακού κράτους.."
        Πές μας και το άλλο με τον Τοτό ρε συ Εύα.
        (Πάντως μετά από αυτό το καίριο χτύπημα της κόμπρας, θα αρχίσω να τον συμπαθώ τον Ραγκούση....)

      • Αθηναίος avatar
        Αθηναίος @ ΕΥΑ 17/08/2011 21:52:05

        Είμαι βέβαιος, Εύα. Όπως κάθε συνεπής σοσιαλιστής.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Αθηναίος 17/08/2011 22:14:53

          ''«Δυστυχώς ο κ. Σαμαράς προσωποποιεί με τον πιο αυθεντικό τρόπο την πελατειακή και συντεχνιακή αντίληψη της πολιτικής».''
          Τάδε έφη Ραγκούσης..δεν έχω κανένα μα κανένα λόγο να μην τον πιστέψω...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 18/08/2011 01:16:20

      SA
      Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ.
      Θρηνοι ακούγονται παντού.
      ROFLMAO

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/08/2011 21:21:46

    Πάντως, η φωτογραφία που συνοδεύει την ανάρτηση έχει μια τρομερή φυσιογνωμική σημειολογία.
    Δυο φάτσες χαρακτηριστικότατες του μεσαίου (χρονολογικά Πασόκ).
    Ούτε του πρώιμου (αυτού με τα μούσια και τα ζιβάγκο), ούτε του ύστερου σημερινού (αυτού με τα χρυσά σνίκερς και τα νιου έιτζ διαστημικά κανό).
    Μιλάμε για το κλασικό βαθύ Πασόκ, αυτό που στη δεκαετία του `90 έβαλε την χώρα μας σε μόνιμη κατάσταση υποθήκευσης.
    Σ.....φατσες στη κυριολεξία.

    • nostos avatar
      nostos @ Strange Attractor 17/08/2011 21:37:32

      Κάνεις λάθος SA . Φαντάσου τις ίδιες φάτσες 20 χρόνια νεότερες με μουστάκι και μαλλί και ζιβάγκο..

      • Απολλώνιος avatar
        Απολλώνιος @ nostos 18/08/2011 00:54:13

        Τον Ρέππα τον Θυμάμαι με μουστάκι (προ "εξυγχρονισμού"), τον Τσιόκα τον Θυμάμαι με μουστάκι επίσης (τον είχα καθηγητή στο Λύκειο) ως γραμματέα της Νομαρχιακής ΠΑΣΟΚ στην Καστοριά.

    • Δ.Μ. avatar
      Δ.Μ. @ Strange Attractor 18/08/2011 01:11:07

      Το κόμπλεξ φυγείν αδύνατον λέει μιά ...κινέζικη παροιμία.
      Με τέτοια κοινωνική αντίληψη γιά τους αντιπάλους, νομίζεις ότι κάνεις και πολιτική περιγραφή!

      • Ignoramus avatar
        Ignoramus @ Δ.Μ. 18/08/2011 01:54:05

        οι φατσες παιζουν τον ρόλο τους. ειδικά οι άσχημες και γλιώδεις. Οφείλεις να το παραδεχτείς ακομη και αν είσαι ευνοημένος απο τους συγκεκριμένους κορακες οπως μαλλον είσαι για να χωνεσαι να τους υπερασπιστεις..

        • Δ.Μ. avatar
          Δ.Μ. @ Ignoramus 18/08/2011 11:28:01

          Δυστυχώς και σε αυτή την εκτίμησή σου ατύχησες. Ως ελεύθερος επαγγελματίας επί 20ετία και χωρίς συναλλαγή με το Δημόσιο, αποδεικνύεται ότι η ουσιαστική σκέψη απουσιάζει.
          Δεν ξέρω αν στον πολιτικό σχηματισμό που συμπαθείς η επιλογές γίνονται με όρους πασσαρέλας. Είμαι σίγουρος πως όχι. Οπότε μάλλον εσύ πρέπει να ξανασκεφτείς τον τρόπο σκέψης και αξιολόγησης.

  4. maria avatar
    maria 17/08/2011 21:24:43

    το ΠΑΣΟΚ πάντα χτυπάει νύχτα και στα μουλωχτά

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 17/08/2011 22:20:06

    Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς....Έφυγε ο ένας,ανέλαβε άλλος....

  6. Ignoramus avatar
    Ignoramus 17/08/2011 23:31:25

    Η καιλή έπεσε μάλλον θύμα ξένων μυστικών υπηρεσιών και ο τσοκας στοχοποιηθηκε επειδή είναι εν δυνάμει πολιτκός αρχηγός

  7. sxolioblog avatar
    sxolioblog 18/08/2011 01:11:41

    Ποιο εργο εφερε εις περας ο Τσιοκας και ο Ρεππας ? ετσι απο περιεργεια

  8. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 18/08/2011 01:52:15

    Και τώρα ποιος θα βαζει απο την πιω πορτα στο Υπουργείο τους πρασινοσυνδικαλες ;
    Τι θα κανουμε χωρις βαρβαρους;
    Οσο βλεπω τετοιους τύπους τοσο περισσότερο θαυμαζω τον τροχονομο απο την Σαλονίκη

  9. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 18/08/2011 02:23:35

    βαθυ πασοκ στα καλητερα του! ξεκινησε σαν νομαρχης το 1988΄στην σαμο-τοτε που τους διοριζε ο αντρικος. θα εχει ενδιαφερον να παρακολουθησει κανεις την εξελιξη του ποσεν εσχες του.παντως το ενα σακκακι που ειχε τοτε βλεπω το εχει διαδεχθει καρνταρομπα

  10. spiros avatar
    spiros 18/08/2011 07:23:01

    Το δάκρυ έγινε ποτάμι και απειλεί την GOV. Ο άνθρωπος κατόρθωσε να μειώσει το έλειμμα του ΟΣΕ στο 1.700.000 και θα το μηδένιζε. Τώρα τί θα κάνουμε; Και κάτι για τον Ι.Ρ. Μάλλον μιμείται τον σχωρεμένο τον Ανδρέα που απέλυε του υπουργούς εν πτήσει...... Αυτός απέλυσε ΓΓ ( αυτό είχε) εν θερινής ραστώνης και διακοπών.

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ spiros 18/08/2011 11:02:47

      σπυρο μηπως μπορεις να μας πεις ποτε και πως εγινε αυτο το θαυμα με τον ΟΣΕ και τον Τσιοκα ? Πλιζζ

  11. anonymous avatar
    anonymous 18/08/2011 10:22:17

    Να παρακαλέσουμε το αγαπητό antinews αν μπορεί να αποφεύγει να βάζει αυτές τις πασοκόφατσες ....... (αν και πολλοί το διασκεδάζουν και αυτό είναι καλό), μερικοί είμαστε αλεργικοί.