#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 14:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καρατζαφερικός παπανδρεϊσμός






Αν μας έκαναν επίθεση οι Τούρκοι θα το μαθαίνατε;

Άγνοια για τη στρατιωτική άσκηση καταστολής πλήθους και εξεγέρσεων, που διεξήχθη προ ημερών στο Κιλκίς, δήλωσε ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας Πάνος Μπεγλίτης απαντώντας σε σχετικά ερωτήματα που του έθεσαν βουλευτές, διαβεβαίωσε όμως, ότι αν αποδειχθεί ύπαρξη στρατιωτικών ευθυνών, αυτές θα αποδοθούν άμεσα.

Τι ακριβώς σημαίνει άγνοια για έναν Αναπληρωτή Υπουργό και μάλιστα Εθνικής Άμυνας; Αν γινόταν άσκηση για επιβολή χούντας θα το μαθαίνατε; Αν μας έκαναν φιλική επίθεση οι  αγαπητοί γείτονες από τους δημοσιογράφους θα το μαθαίνατε;

Είχε αληθοφάνεια η άσκηση. Ελικόπτερα, κτίρια εντός του στίβου μάχης, κατάληψη αστικού χώρου, δυνάμεις να μεταφέρονται με ελικόπτερα στα καίρια σημεία, μεταφορά τραυματιών, συλληφθέντων, ντου των διαδηλωτών και αντιμετώπιση τους, χρήση χημικών, νερού και στο τέλος δύο φορτηγά που γράφουν humanitarian assistance να μπαίνουν στο κάδρο, συνοδεία τεθωρακισμένων. Υπερπαραγωγή...

Ο κ. Μπεγλίτης απάντησε ότι ήταν μία άσκηση επί χάρτου κι ότι κι ο ίδιος το πληροφορήθηκε από τον Τύπο. Όπως είπε, ζήτησε να ενημερωθεί και έδωσε εντολή να σταματήσει αμέσως η άσκηση, ενώ γνωστοποίησε ότι καθημερινά γίνονται ασκήσεις περιφερειακού ή τοπικού χαρακτήρα για τις οποίες, αν είναι ήσσονος σημασίας, δεν ενημερώνεται η πολιτική ηγεσία.

Προσέξτε το αυτό: ήσσονος σημασίας. Εν όψει γενικής απεργίας στις 23/2 και με όλη την κοινωνία στα κάγκελα. Τόση πασοκιά, δεν αντέχουν ούτε οι πασόκοι πλέον. Παραιτηθείτε κύριε αναπληρωτή…

Στη συζήτηση παρενέβη και ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης, ο οποίος σημείωσε ότι άλλο το ζήτημα, αν ενημερώθηκε ο υπουργός και άλλο αν ήταν παράνομη ή όχι η άσκηση. Ο κ. Μπεγλίτης απάντησε ότι η ηγεσία δεν συναίνεσε, ούτε πρόκειται να συναινέσει σε τέτοιου είδους ασκήσεις του ΝΑΤΟ, ή της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην ελληνική επικράτεια οι οποίες αφορούν εσωτερικές οικονομικές ή κοινωνικές εξελίξεις. «Κατανοώ τον προβληματισμό όσον αφορά τη διαδικασία και το περιεχόμενο, αλλά δεν συμμερίζομαι την ανησυχία σας. Αν προκύψουν ευθύνες στρατιωτικών θα αποδοθούν άμεσα», τόνισε ο κ. Μπεγλίτης.

Για το γεγονός ότι ετοιμάζουν μονάδες για να αντιμετωπίσουν τις ορδές του Αττίλα, θα την πληρώσει κάποιος στρατιωτικός, όπως καταλάβατε. Επίσης που είναι όλοι αυτοί που βλέπουν ιδεολογική συγγένεια ΝΔ-ΛΑΟΣ; Διότι αυτό που βλέπει όλος ο κόσμος καθημερινά είναι την Κυβέρνηση να διολισθαίνει στις πιο ακραίες και αντιδραστικές θέσεις που εκφράζει ο ΛΑΟΣ, όταν δεν θέλει να γίνεται εύπεπτος.

Ωραίους συνηγόρους έχετε. Αυτή η σύνθεση των απόψεων σας πως ονομάζεται; σοσιαλιστικός αναχρονισμός, φασιστικός σοσιαλισμός ή καρατζαφερικός παπανδρεϊσμός;

Το επόμενο βήμα ποιο είναι; Να καλέσετε τον Σιάντο για διαπραγματεύσεις ή να αναπτυχθούν οι δυνάμεις του Σκόμπι σε καίρια σημεία στην πρωτεύουσα;

Ή είναι απλά ένα μήνυμα στον κόσμο -που χάνει τη γη κάτω από τα πόδια του- να μην διανοηθεί να κατέβει στις πορείες;

Μικρός Οδυσσέας

ΥΓ: (Δείτε το βίντεο με την άσκηση στο www.kilkistoday.gr)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 10/02/2011 15:09:55

    Ας κάνουν και κάποια άσκηση εγκατάλειψης δημοσίων κτιρίων με ελικόπτερα. Θα τους χρειαστεί σύντομα...

  2. anonymous avatar
    anonymous 10/02/2011 15:46:58

    Όποιος ενδιαφέρεται ψηφίζει για το Δίστομο.

    http://www.votefordistomo.com/Vote.html

  3. M avatar
    M 10/02/2011 15:53:08

    Συγνώμη, αλλά τι σημαίνει "άσκηση επι χάρτου";

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ M 10/02/2011 20:09:05

      Έχεις παίξει risk ποτέ; Κάτι αντίστοιχο

  4. M avatar
    M 10/02/2011 15:54:22

    Μπας και εννοούσε ...Dongle fires?!!

  5. brankaleon avatar
    brankaleon 10/02/2011 18:29:42

    Είναι τόσο διαφορετικοί που μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερού.
    Απλώς ο ένας είναι πρώην γαλατάς.
    Ο.έ.δ. Πιο σαλταδόρος.

  6. man8os avatar
    man8os 10/02/2011 18:35:11

    Πολυ ευστοχος.
    Φοβεριζουν την κοινωνια. Φοβεριζουν και τους στρατιωτικους.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ man8os 10/02/2011 20:58:00

      Να΄σαι καλά Μάνθο. Ρίχνε καμιά ματιά στη θάλασσα, δεν ξέρεις τι γίνεται...

  7. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 10/02/2011 18:46:28

    Τί άσκηση επί χάρτου & πράσινα άλογα;
    Ήταν άσκηση μετά στρατεύματος & το σενάριο της να εξελίσσεται εντός προσομοιωμένης αστικής περιοχής.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ αλλήθωρος 10/02/2011 20:09:55

      Κανονικότατα

  8. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2011 19:05:27

    Στην Αίγυπτο ο Στρατός είναι μαζί με τους Αιγυπτίους ενώ στην Ελλάδα του GAP ο Στρατός εκπαιδεύεται εναντίον των Ελλήνων.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Orestios 10/02/2011 20:27:27

      Παντα αυτός ήταν ο Στρατός στην Ελλαδα, εναντίον του λαού γιαυτό ο λαός δεν τον εμπιστεύεται

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ anonymous 10/02/2011 20:52:06

        λαθος μεγα...στο ΓΟΥΔΙ στρατος και λαος ηταν μαζι,επισης σε ερευνες που εχουν γινει ο στρατος περνει μια απο τις πρωτες θεσεις στην εκτιμηση των πολιτων!!

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/02/2011 21:07:41

    Φυσικά θα μάθαιναν την επίθεση των Τούρκων, θα διέκοπτε το πρόγραμμά του το Μεγάλο κανάλι.
    Οσο για τους Υπουργούς μαθαίνουν στις καρέκλες που κάθονται ότι οι σύμβουλοι και οι συνδικαλιστές θέλουν να μάθουν.
    Μερικοί πιστεύουν ότι ένας Υπουργός κάνει, κάτι μόνο υπογραφές βάζει, αν δεν έχει δώσει εξουσιοδότηση σε τρίτους, και δίνει συνεντεύξεις ή κόβει κορδέλες.
    Μην πιστεύετε ...Υπουργούς, ότι ποιο άσχετο κυκλοφορεί στα Υπουργεία ήταν είναι και θα είναι όσο δεν υπάρχει τυποποίηση διαδικασιών και ΟΠΣ / μηχανογράφηση.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 10/02/2011 21:27:24

      ...και για να συνεχίσω κάκιστα έκανε την παρέμβαση ο κύριος Καρατζαφέρης, ο κύριος Αιβαλιώτης έπρεπε να ρωτήσει για τα στρατά που έχει και την σχετική εμπειρία.

      ΥΓ

      προσωπικά δεν ανησυχώ καθόλου για εμπλοκή του στρατού το 2011, αποκλείεται κυβέρνηση υπό κηδεμονία να κατεβάσει στους δρόμους ένοπλους πολίτες, μπορεί να πάρουν λάθος στροφή ...

  10. parsifal avatar
    parsifal 10/02/2011 21:58:45

    Μήπως είμεθα υπερευαίσθητοι ? Ασκήσεις τέτοιου είδους προβλέπονται απο την στιγμή που συμμετέχομε στις διάφορες "ειρηνευτικές αποστολές" απο το Κόσσοβο εως το Αφγανιστάν. Μήν λησμονούμε οτι πρό ετών χρειάσθηκε να επέμβουν αμερικανοί και ουκρανοί για να απεγκλωβίσουν δικούς μας που επολιορκούντο απο αλβανούς κατσαπλιάδες σε σερβικό Ιερό Ναό. Σε τέτοιες "μεικτού τύπου" εμπλοκές, οπου ο οχλος είναι κάτι μεταξύ διαδηλώτών και οπλισμένων πολιτοφυλάκων, οπου γίνεται χρήση λίθων, κοκτέιλ μολότωφ αλλά και βομβών τύπου υδροσωλήνος, πυροβόλων οπλων κλπ. απαιτείται εξαιρετικά λεπτός και προσεκτικός χειρισμός και χρήση της απολύτως απαραίτητης βίας. Μέτρα αυτοπροστασίας και αυτοσυγκράτηση των δυνάμεων. Ad hoc χρήση βομβίδων ΚΛ και χημικών, υδροβολής, πλαστικών βολίδων και σε ακραίες περιπτώσεις χρήση πραγματικών πυρών.
    Αυτές οι δεξιότητες αποκτώνται μόνον με ρεαλιστική εκπαίδευση και αλλοίμονο εάν υπήρχε η σκέψη του εκφοβισμού κοινωνικών ομάδων στο εσωτερικό.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ parsifal 10/02/2011 22:34:28

      Και γιατί δεν έδωσε ο υπουργός μια τέτοιου τύπου απάντηση και είπε δεν ξέρω;

    • Περαστικός avatar
      Περαστικός @ parsifal 10/02/2011 23:31:03

      Πες τα χρυσόστομε. Η εκπαίδευση αυτή γίνεται για αποστολές εκτός συνόρων, έμφαση στο "εκτός".

  11. George avatar
    George 10/02/2011 22:40:07

    Δεν νομίζω οτι προετοιμάζονται για καταστολή διαδηλώσεων. Προπαγάνδα για να τρομοκράτησουν τον κόσμο ειναι ολα αυτά. Ο μεσος φιλησυχος "ηλίθιος" θα λουφάξει ακόμη περισσότερο.

  12. George avatar
    George 10/02/2011 22:42:24

    Γιαι αγαπητέ μου αλλοίμονο ...τους εχεις καμμία εμπιστοσύνη??

  13. occultist avatar
    occultist 10/02/2011 22:46:56

    Και που βρέθηκαν τα χρήματα (αλήθεια, πόσο στοίχισε;;) για να γίνει η .........αυτοικανοποιητική ΄΄ασκηση της κυβέρνησης;; Εάν λόγω κόστους δεν μπορούμαι να θωρακίσουμαι το Αιγαίο, υπάρχουν λεφτα για παιχνίδια;; Εκτός αν δεν είναι παιχνίδια αλλά πρόνοια για να διατηρήσουν την εξουσία αν η Αίγυπτος έλθει προς τα εδώ.

  14. δημης avatar
    δημης 11/02/2011 01:23:36

    "Αν μας έκαναν επίθεση οι Τούρκοι θα το μαθαίνατε;"
    -ΛΕΤΕ!!! ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΙ ΣΚΟΥΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ

  15. parsifal avatar
    parsifal 11/02/2011 01:27:22

    @Μικρός Οδυσσέας : Σε εκπλήσσει που ο υπουργός αδυνατεί να διαχειρισθή ενα τέτοιο θέμα και απαντά με ενα πανικόβλητο εν τη αφελεία του "δεν το εγνώριζα" ?
    Εμένα οχι, πρόκειται για ψευδοκράτος ανίκανο να διαχειρισθή τα του οίκου του.
    Είναι ανίκανοι διακομματικά να παίξουν τέτοιο παίγνιο "εκφοβισμού", πρόκειται για καθαρή ανικανότητα και μικρόνοια.
    Σε ολες τις χώρες του ΝΑΤΟ διεξάγονται πλέον ασκήσεις "εντός κατωκοιμένης περιοχής" ενώ εις τα καθ'υμάς υπάρχει ενα επιπλέον θέμα : Η ετοιμότητα για αντιμετώπιση εσωτερικού μετώπου (σε κατοικημένες περιοχές, με "αγανακτισμένους" μειονοτικούς, "προσβεβλημένους" μουσουλμάνους κ.α. πράκτορες) στην Θράκη σε περίπτωση εμπλοκής. Αλλά ποιός υπουργίσκος να τολμήση να θίξη τέτοια πράγματα ! Φιλία των λαών, πολυπολιτισμός και πολιτική ορθότητα ...Σιγά μήν παραδεχθούν οτι το προξενείο εργάζεται την ανομία !