31/10/2009 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: όποιος δεν στηρίξει τον πρόεδρο θα έχει να κάνει μαζί μου



Σε παρέμβασή του στην ΚΕ, μετά την αρχική ομιλία του, ο κ. Καραμανλής τάχθηκε υπέρ ενός διήμερου ή τριήμερου συνεδρίου, ώστε να ακουστούν όλες οι απόψεις και επανέλαβε ότι το νέο πρόεδρο του κόμματος θα πρέπει να τον στηρίξουν όλοι.

«Όποιος δεν τον στηρίξει θα έχει να κάνει μαζί μου» είπε χαρακτηριστικά.

Παράλληλα, ξεκαθάρισε ότι πρέπει να τελειώσει το θέμα του συνεδρίου, γιατί πραγματικότητα πιέζει. «Δεν βιάζομαι εγώ. Το επείγον είναι να έχει η παράταξη ηγεσία. Το καταλαβαίνουμε αυτό ή όχι; Όση κουβέντα κι αν γίνεται, αν δεν έχεις αρχηγό δεν έχει νόημα» τόνισε.

Παράλληλα υπεραμύνθηκε των χειρισμών Σιούφα ως προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής, λέγοντας: «Κανένας δεν είπε ότι θα πάει ο κ. Σιούφας εκεί να υπαγορεύσει αποφάσεις, όλοι θα μιλήσουν. Και μετά θα πάμε σε μια μαζική εκλογή.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 31/10/2009 21:19:41

    ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ<<Όποιος δεν τον στηρίξει θα έχει να κάνει μαζί μου»

    Σιγά θα σκίσεις κανένα καλτσόν. Θα σπάσεις κανένα νύχι. Τους τσαμπουκάδες να τους έκανες όταν ήσουν αρχηγός και έβλεπες -αν έβλεπες- τι σου μαγειρεύανε οι βαρώνοι του περιβάλοντος σου.

  2. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 31/10/2009 22:16:59

    O Κώστας Καραμανλής τα έλεγε από την πρώτη μέρα, ποιος τον άκουσε!

  3. Υ. avatar
    Υ. 31/10/2009 22:24:37

    Δηλαδή, τι έλεγε.

  4. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 31/10/2009 22:50:25

    Σε κάθε ομιλία του από την πρώτη πανηγυρική συνεδρίαση της κοινοβουλευτικής του ομάδας τον Μάρτιο του 2004 εμμέσως πλην σαφώς, έλεγε:
    «Όποιος δεν με στηρίζει, εννοώντας προφανώς σε επίπεδο πολιτικής συμπεριφοράς, θα έχει να κάνει μαζί μου»

    τελικά αποδείχθηκε ότι η διαπλοκή είχε πολλά πλοκάμια.

  5. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 31/10/2009 22:57:43

    Συγνώμη, αλλά εάν όλοι - όπως είτε πιθανολογείται, είτε αποδεικνύεται εκ των υστέρων - ανεβαίνουν και πέφτουν από τη λεγόμενη διαπλοκή σε αυτήν τη χώρα, τότε είχε δίκιο ο Ραφαηλίδης που τους αποκαλούσε όπως τους αποκαλούσε.

    • monntag avatar
      monntag @ Καθρέφτης 31/10/2009 23:34:39

      Πώς δηλαδή;

  6. Υ. avatar
    Υ. 31/10/2009 23:08:31

    Δε ξέρω φίλε βουνήσιε, ποια ερμηνεία αποδίδεις στη “στήριξη σε επίπεδο πολιτικής συμπεριφοράς” (που εξ άλλου είναι δική σου ερμηνεία, αλλά έστω ότι αυτό εννοούσε)
    Το σεμνά και ταπεινά?
    Τη μη υπονόμευση?
    Το μη ακολουθητέο στην εφαρμογή πολιτικών?

    Φοβάμαι ότι ο ΚΚ μετά από κάποια στιγμή, έχασε τον έλεγχο του τι γινότανε. Βασίσθηκε τυφλά σ’ όλους όσους έδωσε θώκους, δίχως έλεγχο στη συνέχεια. Ήταν λάθος του.

  7. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 31/10/2009 23:41:51

    Αυτο-λογοκρίνομαι και δεν θα πω. Υπάρχουν όμως οι δύο εκδοχές - χαρακτηρισμοί των πολιτικών της Ελλάδας από το 1830 ακόμη στα βιβλία του.

  8. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 01/11/2009 00:17:02

    @Υ, η ΝΔ ήταν πάντα βουλευτικοκέντρικο κόμμα, το «πλήρωσε» παλαιότερα, το πλήρωσε ο Κ. Καραμανλής. Αν τώρα πάμε στο κοντινό παρελθόν θα δούμε ότι η διακυβέρνηση της χώρας από τη ΝΔ διηνύθη εν μέσω μιας συνεχούς και «παράξενης» πολιτικής ανωμαλίας σε ένα τέτοιο πολιτικό περιβάλλον, (ως φυσικό επακόλουθο) αρκετά στελέχη φοβούμενοι ή ποντάροντας στην εξέλιξη του πολιτικού κύκλου ακολούθησαν προσωπικές πορείες πέρα κ έξω από το προγραμματικό πλαίσιο αρχών της ΝΔ. Σήμερα αρκετοί υποστηρίζουν ότι ήταν λάθος του Κ.Κ το γεγονός ότι δεν «ανακάτευε» πιο συχνά την πολιτική τράπουλα, φάνηκε ότι αυτό έγινε επειδή έπρεπε να κρατά εσωκομματικές ισορροπίες, «ρουσφέτια» στους βαρόνους

    • Υ. avatar
      Υ. @ Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 01/11/2009 00:39:13

      Λίγο μπερδεμένα μου τα λες, θα προσπαθήσω να τα ξεμπλέξω.
      Κανένα κόμμα στην Ελλάδα δεν είναι βουλευτοκεντρικο, όπως τα ονομάζεις. Όλα είναι αρχηγικά. Και μη μπερδεύεις τη δημοκρατικότητα και την ελευθερία του εκφράζεσθαι που υπάρχει ως παραταξιακή αρχή στη ΝΔ, με την ασυδοσία στο ενεργείν.
      Θυμάσαι το φουκαρά βουλευτή από τη Πιερία (? όνομα), που έκανε δήλωση (αρχές 2004), κλέφτες υπάρχουν και στη ΝΔ? Ο ΚΚ τον διέγραψε. Καλά έκανε. Υπό τη προϋπόθεση ότι, όποιον έπιανε απ’ εκεί και πέρα να κλέβει, να του ‘κοβε το κώλο. Αντί αυτό, άφησε τα πράματα να κυλούν, και όταν έφτανε στο και πέντε, απέπεμπε.

      Επιμένω. Ο ΚΚ έπρεπε να ακολουθήσει μια πιο δυναμική συμπεριφορά έναντι υπουργών, στελεχών κλπ.

  9. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 01/11/2009 00:50:35

    Η δηλωση Καραμανλη και η ομιλια Ψωμιαδη ηταν τα ...χιουμοριστικα σκετσακια της... σεμνης τελετης.

  10. thouthou avatar
    thouthou 01/11/2009 01:17:34

    Συγγνώμη, το "θα έχει να κάνει μαζί μου", το λέει ως απειλή;
    Αυτό έλεγε τόσα χρόνια, που ήταν πανίσχυρος, και όλοι έκαναν πάρτυ, όχι τώρα που είναι "και καλά"...
    Γράψε κανα βιβλίο ρε Κώσταρε, μήπως καταλάβουμε τίποτε περισσότερο, και άσε τις μαγκιές...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ thouthou 01/11/2009 01:19:53

      Εννοεί πως θα τους πλακώσει στα ... τσίπουρα και στα σουβλάκια.

  11. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 01/11/2009 01:20:23

    @Υ απο μια στιγμή και μετά φάνηκε ότι ο επικοινωνιακός μηχανισμός του Μαξίμου βρέθηκε μπροστά σε μη αναμενομένη και μη διαχειρίσιμη χιονοστιβάδα σκανδάλων, έτσι, κάθε παράπλευρο γεγονός λειτούργησε σωρευτικά. Αν άρχιζε να διώχνει ίσως κατέρρεε πιο γρήγορα η γενική εικόνα της κυβέρνησης

  12. Υ. avatar
    Υ. 01/11/2009 01:28:56

    Βουνήσιος
    Όλα θα τα δείξει η νεκροψία

  13. gapgoup avatar
    gapgoup 01/11/2009 05:39:04

    Ο μοναδικός λόγος που ο νέος αρχηγός θα έχει τουλάχιστον στην αρχή τη στήριξη όλων είναι ότι θα έχει εκλεγεί από τη βάση του κόμματος και όχι από τους κομματικούς, κάτι για το οποίο ήταν διστακτικός στην αρχή ο πρώην πρωθυπουργός. Αποφασιστικός είναι μόνο στις χειρονομίες του και στις κουβέντες του στυλ "θα έχει να κάνει μαζί μου".

  14. anetos avatar
    anetos 01/11/2009 10:06:10

    xaxaxaxaxaxaxax......

  15. dr.thess avatar