#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2012 13:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: ψήφος σε Μάνο- Καμμένο, είναι ψήφος στον ΣΥΡΙΖΑ



Να στηρίξουν τη ΝΔ και όχι να απέχουν ή να ψηφίσουν μικρότερα κεντροδεξιά σχήματα καλεί με δήλωσή του τους πολίτες, ο πρώην πρωθυπουργός Κωστας Καραμανλής.

«Αν επιλέξουμε την αποχή ή την ψήφο διαμαρτυρίας και μάλιστα σε μικρότερους σχηματισμούς της ευρύτερης κεντροδεξιάς στην ουσία ψηφίζουμε τον ΣΥΡΙΖΑ. Εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή πολίτες χωρίς αριστερό προσανατολισμό θα στήριζαν έτσι την Αριστερά. Ειδικά σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση αυτό δεν βοηθάει την Ελλάδα» τονίζει συγκεκριμένα ο κ. Καραμανλής.

'Ολη η δήλωση του πρώην πρωθυπουργού είναι η ακόλουθη:

«Είναι μπροστά μας η σοβαρή πιθανότητα μιας πολύ πιο οδυνηρής περιπέτειας για όλους. Η άποψη ότι δεν μπορούμε να πάθουμε τίποτα χειρότερο είναι εσφαλμένη. Ειδικά όταν η ιστορία του τόπου μας διδάσκει πως κατά κανόνα μεγάλες κοινωνικοπολιτικές κρίσεις συνεπέφεραν και εθνικές συμφορές.

Υπάρχει όσο ποτέ ανάγκη να εξασφαλιστεί πολιτική σταθερότητα και έξοδος από την καταστροφική ύφεση. Προϋπόθεση και για τα δύο είναι μια όσο το δυνατόν ισχυρότερη Νέα Δημοκρατία. Γι αυτό και πιστεύω ότι πρέπει να τη στηρίξουμε με όλες μας τις δυνάμεις.

Αντιθέτως αν επιλέξουμε την αποχή ή την ψήφο διαμαρτυρίας και μάλιστα σε μικρότερους σχηματισμούς της ευρύτερης κεντροδεξιάς στην ουσία ψηφίζουμε τον ΣΥΡΙΖΑ. Εμμέσως πλην σαφώς δηλαδή πολίτες χωρίς αριστερό προσανατολισμό θα στήριζαν έτσι την Αριστερά. Ειδικά σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση αυτό δεν βοηθάει την Ελλάδα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 01/06/2012 13:48:53

    Ακούει κανείς; Όλοι όσοι κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου είναι - κατα Τσίπρα - ψεύτες; Εάν γυρίσουμε την πλάτη στον ορθολογισμό θα μας κλείσει την πόρτα η ιστορία και αυτό το λέω αποκλειστικά και μόνο σε όσους έστω και μία φορά στη ζωή τους ψήφισαν Ν.Δ. Για τους άλλους δεν έχω να πώ τίποτα και δεν χρωστάνε τίποτα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Δεξιόχειρας 01/06/2012 14:01:50

      Ο ασθενής με σοβαρό χρόνιο νόσημα, που αναγκάζεται να διακόψει τη θεραπεία του επειδή ο ΕΟΠΥΥ ήδη εξάντλησε τον προϋπολογισμό (που του "έκοψαν" για το 2012 οι ευρωναζί και ο Λοβέρδος) και δεν πληρώνει τους φαρμακοποιούς, και κινδυνεύει πλέον (ο ασθενής) να πεθάνει, λες να δίνει έστω και μια δεκάρα για τον "ορθολογισμό"-ευφημισμό της υποταγής); Σκέψου πόσες ΧΙΛΙΑΔΕΣ τέτοιοι ασθενείς υπάρχουν, και πόσες από τις οικογένειές τους βλέπουν ήδη τους ανθρώπους τους να αργοσβήνουν, και θα έχεις απάντηση πολύ πειστικότερη από την καλύτερη επιστημονική ανάλυση της εκλογικής συμπεριφοράς.

      • Q-Nihilism avatar
        Q-Nihilism @ Αυριανιστής 01/06/2012 14:11:21

        Έχεις καταντήσει γραφικός με τους ευρωναζί σου. Επιμερίζεις τις ευθύνες αντί να τις αποδώσεις εκεί που πρέπει και τελικά προσφέρεις άλλοθι.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Q-Nihilism 01/06/2012 14:52:14

          Για ευθύνες επί του συγκεκριμένου, ρώτα το Λοβέρδο και, ναι, ΚΑΙ τους ευρωναζί (όσο κι αν δεν σου αρέσει η λέξη) γιατί με τις δικές τους προσταγές συγκροτήθηκε ο εκτρωματικός (και εξ ορισμού ελλειμματικός) ΕΟΠΥΥ.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Αυριανιστής 01/06/2012 16:13:52

            Δυστυχώς, ορισμένοι έχουμε ήδη χάσει δικούς μας ανθρώπους, εξαιτίας αυτού που περιγράφεις.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Αυριανιστής 01/06/2012 20:13:03

            Δεν φταίει ο ΕΟΠΥΥ αγαπητέ μου. Φταίνει αυτοί που τον έφτειαξαν και αυτοί που τον "τρέχουν". Το ιατρικό συντεχνιακό κατεστημένο στην Ελλάδα είναι ανίκητο. Η ήττα αυτής της μεγαλοσυντεχνίας που ευθύνεται για μυριάδες κακά στο χώρο της υγείας (πολυφαρμακία, άσκοπες εξετάσεις, μίζες, φακελάκια, μαύρα χρήματα out of pocket, επικυριαρχία στα άλλα ιατρικά επαγγέλματα) και κυρίως για την κατάρρευση (μαζί με την άλλη συντεχνία των φαρμακοποιών) των δύσμοιρων ασφαλιστικών ταμείων είναι ένα από τα προαπαιτούμενα για να πάει η χώρα μπροστά. Κύριο πρόβλημα, η υπερπροσφορά ιατρών (7/1000 κατοίκους στην Ελλάδα 2/1000 κατοίκους περίπου σε όλον τον υγειονομικά αναπτυγμένο κόσμο). Το 60% των ελλήνων ιατρών θα πρέπει να ξενητευτούν αν θέλουμε να αποκτήσουμε κάποτε καλό και οικονομικά εύρωστο σύστημα υγείας. Δυστυχώς έχουν ξεφυτρώσει στην ΕΕ (κυρίως στις χώρες του πρώην υπαρκτού σοσιαλισμού) ιατρικές σχολές που απευθύνονται αποκλειστικά στα "βλαστάρια" των ελλήνων ιατρών και άλλων εχόντων όπου οι σπουδές είναι προπληρωμένες "με το πτυχίο και την ειδικότητα στο χέρι"!!! Μια επίσκεψη στη Μπρατισλάβα θα σας πείσει. Η ιατρική έχει γίνει στη χώρα μας επάγγελμα κληρονομικό (και προσοδοφόρο).

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Αυριανιστής 01/06/2012 14:15:49

        Εσείς είστε "Αυριανιστής" από αυτούς που, κατά το εξώφυλλο της 5ης Μαΐου της εν λόγω φυλλάδας, πίστευαν ότι "Η μόνη ελπίδα σταθερότητας είναι ο Αντώνης Σαμαράς" ενώ από Δευτέρα άρχισε να μας λέει ότι το κατεστημένο τρέμει τον Αλέξη που καλπάζει;

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ GreekInLux 01/06/2012 15:13:37

          Τι μου θύμησες (για την εφημερίδα, όχι τον φερώνυμο συν-σχολιαστή μας) !!!
          "Η εφημερίδα που γκρέμισε τον Καραμανλισμό Α'".
          Μετά ξαναγκρέμισε τον Μητσοτακισμό.
          Στη συνέχεια ισοπέδωσε τον Παπανδρεισμό Β' και ταρακουνούσε επί 8 χρόνια ως άλλος ...Αγέλαδος, τον Σημιτισμό.
          Μετά, surprise - surprise, ..."σήκωσε" στις πλάτες (έλα νινί στον τόπο σου) τον Καραμανλισμό Β'.
          Επανήλθε ταρακουνώντας τον Παπανδρεισμό Γ'.
          Μετά άρχισαν τα τρελά: "Σήκωσε" για λίγο τον κ. Σαμαρά, και στη συνέχεια ξαναείδε το φώς το αληθινόν "σηκώνοντας" και τον κ. Τσίπρα.
          Ουφ, υβρίδιο μπουλντόζας με λάστιχο πιρέλλι. Σηκώνει βάρη και δεν κλατάρει.

          • GreekInLux avatar
            GreekInLux @ Ο Θείος 01/06/2012 15:21:02

            Πότε θα πάει στο διάολο μια και καλή θέλω να ξέρω...λέτε να μάχεται πλέον για την πρωτοκαθεδρία στήριξης του αλεξάκου με την Αυγή; χαρές και πανηγύρια!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ GreekInLux 01/06/2012 15:50:45

            Όπου γάμος και χαρά, η Βασίλω πρώτη...

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/06/2012 13:49:01

    Να λάβουν υπόψη τη δήλωση του ΚΚ οι κύριοι που αλληθωρίζουν προς Καμμένου πλευρά

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/06/2012 16:15:14

      Γι'αυτό τον λόγο έκανε την δήλωση.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/06/2012 17:10:25

      Θα μπορούσε να συμπληρώσει την δήλωση και με ολίγη αυτοκριτική. Ποιοί έκαναν υπουργούς τέτοια ανεύθυνα άτομα;
      Δεν ήξεραν; Ρώτησαν;
      Και ποιό ήταν το αποτελεσματικό έργο της υπουργείας τους;

      • tak avatar
        tak @ Ο Θείος 01/06/2012 18:29:27

        Τι λέτε καλέ μου θείε... Την έκανε την αυτοκριτική του ο άνθρωπος... Όσο για το άλλο και ο Ιησούς έκανε μαθητή του τον Ιούδα! Μη ξεχνάτε και το "και συ φίλε Βρούτε;".

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ tak 01/06/2012 18:39:39

          Σωστό κι αυτό!
          Η ιστορία ένα πράγμα διδάσκει, ότι κανείς δεν διδάσκεται απο αυτήν.

  3. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 01/06/2012 13:55:33

    "Ακούει κανείς;"

    Ἐλπίζω ν᾿ ἀκούσουν οἱ δεξιοί τῶν ἈΝΕΛ!

  4. GO avatar
    GO 01/06/2012 13:56:30

    Μασημένη τροφή μας έδωσε.
    Κεντροδεξιοί σύντροφοι και λοιποί συνοδοιπόροι, δεν είναι ώρα για άλλη διαμαρτυρία προς το κόμμα μας.
    Ότι και να σας έχει δυσαρεστήσει ελάτε πίσω.
    Ψηφίστε το κόμμα μας, το σπίτι μας, τη Νέα Δημοκρατία μας.
    'Ο,τι άλλο είναι χαμένη, αλλά και επικίνδυνη ψήφος.

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ GO 01/06/2012 15:25:41

      Κανένα κόμμα δεν έχω για σπίτι μου,ούτε θα μπορούσα ποτέ να χαρακτηρίσω κάποιο έτσι.
      Θα συμφωνήσω για την χαμένη ψήφο μόνο σε ότι αφορά άκυρα/αποχή/γραφικούς συνδυασμούς.
      Δεν θεωρώ χαμένη και επικίνδυνη φήφο αυτήν που στρέφεται σε άλλους δεξιούς χώρους.Ακόμα και αν δυστυχώς μου αφαιρεί βουλευτές.

      • GO avatar
        GO @ Ιωάννης33 01/06/2012 22:01:04

        Εύκολα θα μπορούσε να αντιληφθεί κάποιος, ότι με τον όρο "σπίτι" δεν κυριολεκτούμε. Εννοούμε την κομματική εστία των αρχών και αξιών μας.
        Εάν η ψήφος σε άλλο κόμμα της κεντροδεξιάς, στερήσει από τη Ν.Δ την πρώτη θέση στις εκλογές και συνεπακόλουθα συμβάλλει στην ανάδειξη μιας αριστερής διακυβέρνησης, δεν είναι χαμένη ψήφος για την κεντροδεξιά; Είναι τόσο απλό!!!

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ιωάννης33 02/06/2012 11:49:22

        Δεν μου φαίνεσαι για κεντροδεξιός. Τουλάχιστον δεν το έχεις δείξει, επομένως δεν απευθύνεται σ' εσένα ο Καραμανλής

  5. GO avatar
    GO 01/06/2012 14:12:23

    FactorX, θα πρέπει να το κάνεις κεντρικό θέμα και να χρησιμοποιήσεις μια πιο ωραία φωτογραφία.

  6. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 01/06/2012 14:13:51

    Κοιτα ποιος μιλα;Ενας απο τους αρχιτεκτονες αυτου που ζουμε.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Φιλιππος 01/06/2012 15:36:42

      :lol: :lol: :lol:

      πασοκοπροδομένος;;;

  7. Παύλος avatar
    Παύλος 01/06/2012 14:16:12

    Factorx,
    σου θυμίζει τίποτα η δήλωση του Κ.Καραμανλή, σε σχέση με το κείμενο που σου έστειλα πριν από 2-3 μέρες;;;;;

  8. Mara avatar
    Mara 01/06/2012 14:17:32

    Ο Κώστας Καραμανλής πάντα στις δηλώσεις του ήταν σοβαρός χωρίς ίχνος δημαγωγίας, λαϊκισμού και κινδυνολογίας.
    Το να προβαίνει λοιπόν τώρα, σε τέτοιες δηλώσεις ξεκάθαρες, με αναφορές σε εθνικό κίνδυνο και συμφορά, είναι εξόχως ανησυχητικό.....

    • avanti avatar
      avanti @ Mara 01/06/2012 14:35:14

      Αν και θα έπρεπε να είχε ανησυχήσει από τον Φεβρουάριο του 2009, εν πάσει περιπτώσει καλά είναι και τώρα.
      Διότι αν είχε ανησυχήσει και είχε τρίξει τα δόντια σε όλους!!!!! τώρα δεν θα πη@@@@@σταν.

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ avanti 01/06/2012 15:04:16

        Τώρα σας πήρε ο πόνος για την και καλά ετεροχρονισμένη ανησυχία του Καραμανλή; Ο άνθρωπος για την οικονομία οδήγησε τη χώρα σε εκλογές και τις έχασε για να έρθει ο ΓΑΠ με το εμπνευσμένο από τη Λούκα (αυτή την προοδευτική του ΣΥΡΙΖΑ ντε!) "λεφτά υπάρχουν" και να σαρώσει με 11% διαφορά. Έλεγε τότε ο κατά το Χατζηνικολάου "Κουρασμένος" πρωθυπουργός, πάγωμα των υψηλών μισθών στο δημόσιο και όχι αυξήσεις πάνω από 5% και πέσανε όλοι τότε να τον φάνε. Και τολμάτε να τον εγκαλείτε ότι δεν ανησύχησε εγκαίρως;

        • theo1611 avatar
          theo1611 @ GreekInLux 01/06/2012 16:00:36

          Υπό τέτοιες δύσκολες περιστάσεις και όντας ήδη 5 χρόνια κυβερνήτης έπρεπε να το πάει μέχρι την εκλογή του Προέδρου Δημοκρατίας τον Μάρτιο του 2010.

          Και ας τον έριχνε τότε ο "λεφτά υπάρχουν".

          Δεν κάνω τον μετά Χριστόν προφήτη, αλλά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι και ο Καραμανλής μετρήθηκε (επί μία πενταετία) και βρέθηκε λειψός!!!.

          Οι παρεμβάσεις του πλέον δεν είμαι σίγουρος αν είναι θετικές ή αρνητικές.

        • avanti avatar
          avanti @ GreekInLux 01/06/2012 16:21:32

          Ναι τολμάμε, και επειδή ο Χατζηνικολάου έλεγε ότι έλεγε, δεν έπρεπε να πέσει τσεκούρι?
          Ναι τολμάμε, γιατί εμείς που ψηφίζαμε ΚΚΒ και το 2004/2007 & 2009 περιμέναμε να περιορίσει το δημόσιο που είχε ξεχειλώσει ή καλύτερα είχε ξεχυλίσει, αντ' αυτού ο κος Προκόπης Παυλόπουλος προσέλαβε όλους όσους είχε κανονίσει το ΠΑΣΟΚ να μπούνε ή ήταν ήδη από το παράθυρο. Τολμάμε γιατί όταν έπρεπε να γίνουν πολύ αυστηρές μεταρυθμίσεις για να σωθεί το ασφαλιστικό, δεν έγιναν, και υπήρχαν οπισθοχωρήσεις. Η απόφαση να γίνουν εκλογές το 2009 ήταν εσωτερική υπόθεση της ΝΔ, και κανένας δεν ξέρει ποιοί συμβούλεψαν τον ΚΚ να το κάνει. Ενα είναι σίγουρο ότι οι ψηφοφόροι ΔΕΝ ήθελαν, παρά το ομιχλώδες τοπίο της περιόδου εκείνης.

          • sofia or8h avatar
            sofia or8h @ avanti 01/06/2012 18:58:01

            Σωπατε καλέ!!!!!!!!!!!!!!
            εσεις που ψηφισατε το κκε θελατε λιγότερους διορισμούς?και περιμενατε να περιορισει το δημοσιο ο Παυλοπουλος???
            τσσσσσ, τοτε εγω ζω σε άλλον πλανητη , χριστε μου που να κρυφτω να μην βλεπω και ξερναω ,τι αλλη μεταλαξη θα δουν τα ματια μου?
            Πανε παιξε σε αλλη γειτονια,ασε μας στον πόνο μας,όλο το δημοσιο ειναι γεματο απο πασοκους κκεδες και συριζαιους

        • Mara avatar
          Mara @ GreekInLux 01/06/2012 16:22:08

          GeekInLux, φαντάζομαι ότι μπερδεύτηκες με τον πληθυντικό και δεν απευθύνεις σε μένα την κατηγορία.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ avanti 01/06/2012 16:28:01

        Κατά την ταπεινή μου γνώμη, 6 μήνες πρίν. Από τον Σεπτέμβριο 2008 έπρεπε να χτυπήσει καμπάνα μέσα στο μυαλό του (κυρίως του Alogo και των άλλων οικονομικών φωστήρων). Όταν έσκασε η Lehman.
        Αλλά ξέχασαν ότι ζούμε σε παγκοσμιοποιημένο κόσμο...
        Και το ξαναξέχασαν μετά ο Παπανδρέας με την Κυρία - Λεφτά Υπάρχουν

        • dikigoros 7 avatar
          dikigoros 7 @ Ο Θείος 01/06/2012 19:58:08

          Να υπενθυμίσω ότι τέλος Αυγούστου 2008 ο Αλογοσκούφης εξήγγειλε αυστηρά φορολογικά μέτρα για τους ελευθερους επαγγελματίες, με κατάργηση του αφορολογητου ορίου και των φοροαπαλλαγών, που τοτε φάνταζαν άγρια, σήμερα όμως είναι ασπιρίνες μπροστά σε αυτά που επήλθαν. Τότε όλοι εξαγριώθηκαν, ενώ ήταν ακόμη νωρίς και θα μαζευόταν η κατασταση, και τελικώς ο Αλογοσκούφης τα πήρε πίσω, και μετά από λίγο αποπέμφθηκε

          • Παντελής avatar
            Παντελής @ dikigoros 7 01/06/2012 22:06:33

            Ναι, να αυξήσει τους φόρους επιχείρησε ο κ. Αλογοσκούφης και οι συν αυτώ. Να μειώσει όμως το δημόσιο από όλους του λουφαδόρους που μπήκαν χωρίς ΑΣΕΠ δεν ήξερε; (Και οι διιορισμοί φίλων και συγγενών στη βουλή με 18 μισθούς το χρόνο και οι μονιμοποιήσεις συμβασιούχων συνεχίζονταν...)

            Όποιος δεν θέλει (ή απλά φοβάται) να κάνει τομές, όταν αυτές είναι παραπάνω από απαραίτητες, δεν είναι απλά ανίκανος, είναι επικίνδυνος.

            Περνώντας από το κτίριο της ΕΡΤ στην Αγ. Παρασκευή είδα τα πανώ με τα συνθήματα της ΠΟΣΠΕΡΤ που μιλούν για το δημόσιο χαρακτήρα της, την ιστορία της και για μη απολύσεις. Δίκαια και άδικα, λογικά και παράλογα συνθήματα ανάμικτα, αχταρμάς.

            Γιατί δηλαδή μια κρατική ΕΡΤ δεν μπορεί να διώξει τους από το παράθυρο εισελθόντες (αφισοκολλητές με μπιλιετάκι από την γαλάζια ή πράσινη τοπική επιτροπή) ανάξιους; Γιατί μια κρατική ΕΡΤ δεν μπορεί να έχει υπαλλήλους με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (άρα μη μόνιμους); Άλλο πράγμα η ιδιοκτησία (χρηματοδότηση), που μπορεί να είναι κρατική και άλλο οι εργαζόμενοι, που δεν χρειάζεται να είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Μπορούν κάλλιστα να είναι κρατικοί υπάλληλοι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου.

          • GO avatar
            GO @ Παντελής 01/06/2012 23:13:52

            Ποια γαλάζια τοπική κύριε;
            Δεν ανατρέχετε στα αποτελέσματα σωματειακών εκλογών, να δείτε ποσοστά Τσαουσέσκου για την ΠΑΣΚ;

          • Μηχανικός avatar
            Μηχανικός @ GO 02/06/2012 15:18:57

            Μπράβο GO,
            αυτά πρέπει να τα ξέρουν οι δεξιοί ψηφοφόροι. Σε όλες τις σωματειακές και συλλογικές εκλογές των οργανισμών/υπηρεσιών του Δημόσιου και ευρύτερου Δημόσιου τομέα, τα ποσοστά των παρατάξεων που πρόσκεινται στην ΝΔ δεν ξεπερνούν ποτέ το 15%-18% και τις περισσότερες φορές βρίσκονται στην τρίτη θέση!
            Αυτό συνέβαινε και την περίοδο 2004-2009.
            Ας σταματήσει επιτέλους ο μύθος των "γαλάζιων" παιδιών στο Δημόσιο.
            Το ότι δεν κατάφερε η ΝΔ να περιορίσει σε σημαντικό βαθμό αυτήν την γάγγραινα, είναι γεγονός, όμως είναι επίσης γεγονμός ότι προσπάθησε να κάνει κάτι για αυτό.
            Και επιτέλους, θα σκεφτεί κανένας ότι τα δημοσιονομικά της χώρας, - στην περίοδο Καραμανλή - επιβαρύνθηκαν, μετά την παγκόσμια κρίση του 2008, όπως και σε ΟΛΕΣ τις χώρες της Ε.Ε.!!!
            Το πρόβλημα είναι τι έγινε μετά.

          • Μηχανικός avatar
            Μηχανικός @ Παντελής 02/06/2012 15:27:14

            Και κάτι σχετικό με το θέμα:
            http://dexiextrem.blogspot.gr/2012/06/blog-post_2572.html

      • dim avatar
        dim @ avanti 01/06/2012 18:54:28

        Εκτός του ότι οδήγησε τη χώρα σε εκλογές, λέγοντας την αλήθεια για το ότι είναι δύσκολα τα πράγματα, και δεν μπορούμε να είμαστε σε εξάμηνη προεκλογική περίοδο (εκλογή Παπούλια το Μάρτιο 2010, που είχε ξεκαθαρίσει ο ΓΑΠ ότι θα προκαλέσει εκλογες), θυμίζω ότι είχε καλέσει όλους τους αρχηγούς από τις αρχές του έτους, να τους εξηγήσει τη κατάσταση και να ζητήσει ένα μίνιμουμ εθνικής συννενόησης και συναίνεσης.

        Και τότε όλοι του είχαν γυρίσει τη πλάτη (πλην Καρατζαφέρη, αλλα κι αυτός πόσο αξιοπιστος να ήταν στα μάτια του Καραμανλή, που όντας έμπειρος ήξερε από τότε ότι δε μπορεί να στηριχθεί σε έναν κωλοτούμπα), βάζοντας για άλλη μια φορά τα μικροκομματικά συμφέροντα, πιο πάνω από το συμφέρον της Ελλάδας.

        Ο Καραμανλής το 2009 έκανε ό,τι ήταν δυνατόν, στα πλαίσια των 152 που είχε (λόγω Τατούλη και Μανώλη να φωνασκεί όλη την ώρα). Είναι πολιτικός ειλικρινής, πατριώτης και αυτό δε μπορεί να το αρνηθεί κανείς. Το λάθος του Καραμανλή ήταν τα πρώτα 2 χρόνια (2004-2006), που είχε τη παντοκρατορία και έπρεπε να τρέξει όλες τις μεταρρυθμίσεις πιο γρήγορα, νόμιζε όμως ότι θα έχει μια οκταετία μπροστά του και προτίμησε την ήπια προσαρμογή. Για τα τελευταία 2 χρόνια, δε μπορει να του πει κανέις τίποτα, ήταν με 151 (Μανώλης!) και με όλους απέναντι να του αρνούνται την εθνική συννενόηση και να έχουν το βλέμμα τους στη πρόκληση εκλογών το Μάρτη του 2010....

        • Malena avatar
          Malena @ dim 01/06/2012 23:38:54

          Πες τα αγαπητέ, γιατί μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι - ακόμα και εδώ μέσα - έχουν μνήμη χρυσόψαρου!!! Ήμαρτον!

  9. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 01/06/2012 14:46:40

    Έχεις κάποιο δίκιο αλλά μην ξεχνάμε ότι τότε όλοι είχαν χάσει τη μπάλλα. Και εμείς και οι ξένοι. Η Kομισιόν θυμάμαι ότι αναθεωρούσε ανά δεκαπενθήμερο τις προβλέψεις της για την οικονομία. Φαντάσου τι εκτιμήσεις θα μπορούσε να έκανε το ελληνικό υπουργείο οικονομικών και τι θα μπορούσε μετά να κάνει ο Καραμανλής με 151 βουλευτές.

  10. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 01/06/2012 15:36:12

    Έχει το θράσος να αρθρώνει πολιτικο λόγο ο αρχιτέκτονας της καμμένης γης!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Evro-skeptikos 01/06/2012 15:54:26

      ---Αν δεν υπηρχαν οι Καραμανληδες, τοτε εσυ ''ευρω-σκε'' αντι να εχεις προσβαση στο Ιντερνετ και σε υπολογιστη και να πουλας πνευμα, θα ησουν τωρα στα φαναρια μαζι με τους φιλους του Αλεξη απ το Μπαγκλαντες και τη Σομαλια

      • Q-Nihilism avatar
        Q-Nihilism @ Μικρασιάτης 01/06/2012 17:25:58

        Προς τι ο πληθυντικός; Εξομοιώνουμε τον παππού Καραμανλή με το νεότερο; Τουλάχιστον ατυχές. Ο άνθρωπος μίλησε για το νεότερο, ο οποίος αντικειμενικά πήδηξε από το καράβι πρώτος.

        • dim avatar
          dim @ Q-Nihilism 01/06/2012 19:05:31

          "Αντικειμενικά"?????????

          Πλάκα κάνεις νομιζω....

          Ο ΓΑΠ είχε ξεκαθαρίσει οτι το Μάρτιο θα έχουμε εκλογές λόγω ΠτΔ

          Ο Καραμάνλής ζητούσε μίνιμουμ συναίνεσης και όλοι του γύρισαν τη πλάτη αν θυμάσει καλά.

          Και ήταν και με 151 στην ουσία λόγω Τατούλη και Μανώλη, τι μπορούσε να κάνει? Είπε την αλήθεια στο λαό, και ζήτησε νωπή λαϊκή εντολή. Όμως ο λαός πίστεψε το "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ. Και ναμαστε τώρα εδώ, στο χείλος του γκρεμού. Αντε ο "σοφός" πάντα λαός να πιστέψει τωρα και το "λεφτα υπάρχουν" του Τσίπρα, και να φουντάρουμε οριστικά στο κενό, αυτοκτονώντας όριστικά και αμετάκλητα για τα επόμενα 30 χρόνια

          • Q-Nihilism avatar
            Q-Nihilism @ dim 01/06/2012 20:40:41

            dim ο Καραμανλής έδιωξε τον Αλογοσκούφη ( οποίος στα χίλια στραβά του είχε δει τι έρχεται). Άλλαξε την αντζέντα εν μέσω κρίσης και τελικά πήγε σε εκλογές με καινούρια. Ο ΓΑΠ συμπεριφέρθηκε αλήτικα αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν αν συνέχιζε ο ΚΚ μέχρι το Μάρτιο. Η ευθύνη υπάρχει και είναι εκεί. Αν δε θέλετε να το δείτε είναι δικό σας θέμα.

            Πρόσεξε ότι δεν μίλησα για τον ΓΑΠ. Δεν τον ψήφισα- δεν τον πίστεψα ποτέ.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Evro-skeptikos 01/06/2012 16:34:21

      Τον μπερδεύεις με τον ΓΑΠ, δεν εξηγείται αλλιώς

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Evro-skeptikos 01/06/2012 19:01:36

      εσυ κιαν εχεις θρασος,αφου ψηφισες τον λευτα υπάρχουν,τωρα ξεκατινιαζεσαι και ξεφωνιζεις σαν την απατημενη πουτάνα

  11. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 01/06/2012 17:30:41

    XAXAΧΑ...
    πρωτα η ψηφος στον Καμμενο ηταν ψηφος στο Πασοκ, τωρα εγινε ψηφος στο Συριζα. αυριο στο ΚΚΕ μετα στην ΧΑ και 3 πουλακια καθονται.
    γιαυτο δεν θα παμε ποτε μπροστα.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Ιωαννης Τ 01/06/2012 19:04:52

      χαρα στα κεφια σου και γελας ,χαχα
      πολυ αστειο,να δουμε ποσο θα γελαμε στις 18 του μηνός,να βγει ο Τσιπρας και εσυ να γελας,τοτε θα σε σωσει ο καμενος με τα εκατομμυρια του που εχει στις τραπεζες για εσενα .Κακομοιρη

      • Ιωαννης Τ avatar
        Ιωαννης Τ @ sofia or8h 01/06/2012 21:03:33

        εισαι κακομοιρα!!!
        προσωπικα, δεν εχω φοβικα συνδρομα του τυπου αν βγει ο Τσιπρας θα καταστραφουμε. δεν τον ψηφιζω και δεν με ενδιαφερει και καθολου ο τυπος. ουτε τα εκατομμυρια του καμμενου με ενδιαφερουν. δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος, δεν πινω ουζο, ουτε σπαω πιατα στα σκυλλαδικα. την ζωη μου την περνω εγω στα χερια μου. και δεν περιμενω τιποτε απο κανεναν. εχω ψηφισει εγω, ΝΔ πολλες φορες. γιαυτο αηδιουλες του τυπου ποσο θα γελαμε στις 18 Ιουνη οχι σε μενα!

  12. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 01/06/2012 17:48:54

    Μἄρα,

    Ἔκανες βόλτα σέ ἄλλες γειτονιές; Οἱ πρώην ὑποστηρικτές καί νῦν πολέμιοι ἔχουν κυριολεκτικά ἀφηνιάσει!

    • ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
      ΑΜΟΡΓΟΣ @ Φωτεινή 01/06/2012 18:03:46

      ΓΡΑΦΕΤΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΖΉΣΑΜΕ ΤΗ ΠΕΡΊΟΔΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΈΡΕΙΣ
      ΤΗ ΔΙΕΤΊΑ 2007-9 ΓΙΝΑΝ ΌΛΕΣ ΟΙ ΣΟΒΑΡΈΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΈΡΝΗΣΗΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΉ
      ΕΙΧΕ ΌΜΩΣ ΑΠΈΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΌΛΟΥΣ ΜΑ ΌΛΟΥΣ ΑΚΌΜΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΎΣ
      ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ ΠΟΥ ΤΗ ΔΙΕΤΙΕ ΔΕΝ ΆΦΗΣΑΝ ΠΈΤΡΑ ΠΆΝΩ ΣΕ ΠΈΤΡΑ ΑΠΌ ΤΙΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΊΕΣ ΜΙΛΆΝΕ ΤΏΡΑ ΧΩΡΊΣ ΝΤΡΟΠΗ

    • Mara avatar
      Mara @ Φωτεινή 01/06/2012 19:22:55

      Φωτεινούλα, ναί έκανα και με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα ότι έχουν "κλειδώσει" σε μία συγκεκριμένη άποψη, την έχουν πιστέψει μέχρι μυελού των οστών.... και είναι αδύνατον να δούν τί παίζεται....
      Μου φαίνεται αδιανόητο ότι άνθρωποι που πίστευα ότι έχουν έντονη εθνική συνείδηση και μεγάλη αγάπη για την πατρίδα μας, να γράφουν ότι προτιμούν να κερδίσει ο Τσίπρας, αρκεί να μην βγεί ο Σαμαράς.
      Κρίμα......

      Ο Καραμανλής ήταν τόσο μα τόσο ξεκάθαρος στην δήλωση του, προφανώς για να καταλάβει μέχρι και ο τελευταίος αφελής (να μην πώ τίποτα άλλο...), τί παίζεται....

    • Μηχανικός avatar
      Μηχανικός @ Φωτεινή 01/06/2012 20:54:57

      Αγαπητή Φωτεινή, μην εκπλήσεσαι.
      Οι περισσότεροι από αυτούς ανακάλυψαν την οικονομική κρίση μετά το Καστελλόριζο, παρά το γεγονός ότι ο Καραμανλής μιλούσε για την μεγαλύτερη παγκόσμια οικονομική κρίση από τον Σεπτέμβριο το 2008. Τότε ανακάλυψαν ότι η ήπια προσαρμογή ήταν η λύση για αποφυγή όλων αυτών που βιώνουμε από το 2010 και μετά. Την αξία των κινήσεων της παράταξης και του Καραμανλή, με τα λάθη και τις παραλήψεις τους, τις ανακάλυψαν μετά, για αυτό άλλωστε είχαμε και το αποτέλεσμα των εκλογών του 2009.
      Όπως δεν καταλάβαιναν τότε, έτσι δεν καταλαβαίνουν και τώρα. Αυτό που θέλουν από τον Καραμανλή, δεν είναι να πει αυτό που αυτός θεωρεί σωστό, αλλά να επιβεβαιώσει την πρόσκαιρη και αβίαστη άποψη τους.
      Δεν σου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι, τόσο καιρό έλεγαν ότι περίμεναν κάποια δήλωση Καραμανλή και όταν την έκανε, την βρήκανε άκαιρη, άκομψη και λανθασμένη;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Μηχανικός 01/06/2012 22:05:00

        Μηχανικός,

        Γἰά τήν ἀκρίβεια ἔλεγαν, ὅπως καί ᾿γώ, ὅτι ἡ σιωπή εἶναι χρυσός. Στήν πιό κρίσιμη καμπή γιά τό μέλλον τῆς Ἑλλάδας ἐπεμβαίνει μέ μία λακωνική ἀλλά ὈΥΣΙΑΣΤΙΚΗ δήλωση στήριξης ὄχι μόνο τοῦ ἈΣ καί ΝΔ ἀλλά γιά τήν Πατρίδα, καί τυγχάνει χλευασμοῦ ἀπό αὐτούς πού τόν εἶχαν ὀνομάσει ἐθνικό ἡγέτη. . .go figure!!

        • Mara avatar
          Mara @ Φωτεινή 01/06/2012 23:36:25

          Φωτεινή, η δήλωση Καραμανλή ήταν ξεκάθαρη.
          Περισσότερο ξεκάθαρη δεν γίνεται....
          Όταν αναφέρει εθνικό κίνδυνο και εθνική συμφορά, τί άλλο πρέπει να τους πεί???
          Αλλά... μπροστά στον μέγα ηγέτη Καμμένο τί είναι τώρα ο Καραμανλής....? Ένα τίποτα....

          Η δε αρχηγάρα των ΑΝΕΛ, διάβασε πως χαρακτήρισε την δήλωση

          «Δεν ήταν ιδιαίτερα κολακευτικά τα όσα είπε για τον Αντώνη Σαμαρά. Είναι σαν να του είπε 'σου έδωσα ένα καράβι κι εσύ το έριξες στα βράχια»
          Κακομοίρης.... μιλάμε ότι το έχει χάσει εντελώς......

          Υ.Γ.
          Το φτύσιμο που έφαγε ο Πανούλης σήμερα με την δήλωση, δεν έχει προηγούμενο...
          Ωστόσο... κιχ... ο ανεξάρτητος.
          Δεν τολμάει να βγάλει άχνα.... εναντίον του Καραμανλή.

        • Μηχανικός avatar
          Μηχανικός @ Φωτεινή 02/06/2012 15:00:00

          Φωτεινή,
          πράγματι, υπήρχαν κάποιοι που το έλεγαν αυτό (και εγώ επίσης), αλλά αυτοί δεν κατάλαβαν ποτέ την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ θέση στην οποία έχει βρεθεί η χώρα, από τους χειρισμούς του ΠΑΣΟΚ και των ανεκδιήγητων Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου, Βενιζέλου και λοιπών.
          Κατά βάθος περιμένανε να έρθει η ώρα που ο Καραμανλής θα σηκώσει παντιέρα επανάστασης εναντίον του Σαμαρά και της παράταξης!, αγνοώντας τους πραγματικούς κινδύνους για την χώρα.
          Για αυτό και βρήκαν στέγη στο ¨κίνημα¨ του εύρωστου, αριστεριοδεξιού, πρώην υφυπουργού και νυν όψιμου "επαναστάτη¨ Καμμένου.
          Τι να πεις...

      • Mara avatar
        Mara @ Μηχανικός 02/06/2012 00:04:59

        Μηχανικέ,
        στις δύο τελευταίες παραγράφους του σχολίου σου, αναφέρεται όλη η αλήθεια.
        Δυστυχώς κάποιοι έχουν γίνει τόσο εμμονικοί, που φθάνουν σε επίπεδα παραλογισμού.
        Ίσως βέβαια αυτή η εμμονή να έχει δημιουργηθεί τόσο έντονα, λόγω των απίστευτων αρνητικών σχολίων που έχουν γράψει κατά καιρούς για την Ν.Δ. και ιδιαιτέρως για τον Σαμαρά, αντιλαμβάνονται μέσα τους ότι κάτι δεν πάει καλά και μάλλον την έχουν πατήσει.... , αλλά επειδή έχουν εκτεθεί σε μεγάλο βαθμό, δεν έχουν την ψυχική δύναμη να το παραδεχτούν.

        • Μηχανικός avatar
          Μηχανικός @ Mara 02/06/2012 15:08:50

          Αγαπητή Mara,
          συμφωνώ απόλυτα με το συμπέρασμα σου.
          Όταν αναφέρεσαι στον αρχηγό που ψήφισες με χαρακτηρισμούς όπως προδότης, δωσίλογος, προσκυνημένος κλπ., ο δρόμος της εξιλέωσης γίνεται αδιάβατος, τουλάχιστον σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
          Όμως το χειρότερο από όλα είναι ότι αυτούς τους χαρακτηρισμούς τους χρησιμοποίησαν ή και τους χρησιμοποιούν ακόμα - όπως και ο νέος αρχηγός τους - και για εμάς, που στηρίζουμε την μεγάλη δεξιά παράταξη.
          Αυτό είναι το ασυγχώρητο και ορισμένοι από αυτούς το έχουν καταλάβει...

  13. avanti avatar
    avanti 01/06/2012 17:55:59

    Εγώ λέω ότι θα φορούσαμε ακόμη φουστανέλα, ψυχραιμία βρε παιδιά.

  14. GreekInLux avatar
    GreekInLux 01/06/2012 18:05:59

    Mara όχι δεν απευθυνόμουν σε 'σένα και γενικώς δεν ήταν κατηγορία ήταν υπενθύμιση...

  15. GreekInLux avatar
    GreekInLux 01/06/2012 18:12:53

    Ο Καραμανλής ήταν ο πολιτικός που στα νεώτερα χρόνια έχει πολεμηθεί από το κατεστημένο αυτής της χώρας, το ίδιο που αύριο θα χαϊδολογεί τον Τσίπρα (ακόμα και από σήμερα - βλέπε Αλαφούζος), περισσότερο από ποτέ. Το τι σημαίνει μια παρατεταμένη προεκλογική περίοδος, το ζούμε και σήμερα και μπορεί κανείς να διακρίνει τις επιπτώσεις στην κοινωνία. Αυτό ακριβώς θέλησε να αποφύγει τότε ο Καραμανλής. Γιατί αυτός, σε διαφορά με πολλούς άλλους, νοιαζόταν πάντα για το κοινό καλό ότι κι αν αυτό σημαίνει. Για το αν βρέθηκε λειψός στο μέτρημα, κάντε με καθαρό μυαλό μια αναδρομή στα τότε χρόνια και μετά ξανασκεφτείτε το.

  16. GreekInLux avatar
    GreekInLux 01/06/2012 18:17:24

    Και αφού οι ψηφοφόροι δεν ήθελαν, αποφάσισαν να τον τιμωρήσουν για την προσφυγή στις κάλπες με το να απέχουν; Και σήμερα εσείς που κατηγορείτε τον Καραμανλή γι αυτά που δεν έκανε, φλερτάρετε με το ΣΥΡΙΖΑ (συγγνώμη αν κατάλαβα λάθος) που όχι μόνο δεν πρόκειται να κάνει αυτά που είπατε αλλά εξαγγέλλει τα ακριβώς αντίθετα;

  17. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 01/06/2012 18:18:32

    Την δήλωση Καραμανλή πρέπει όλοι οι κεντροδεξιοί να την σκεφτούμε πολύ καλά πρίν την ψήφο μας. Μήν ξεχνάμε τον λόγο του στήν ΔΕΘ το 09. Και κάτι σοβαρότερο μήν ξεχνάμε την στάση του στό ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ & αγωγό BURGAS- ΑΛΕΞΛΗ. Αντε γιατί ξεχνάμε πολύ εύκολα.

  18. tak avatar
    tak 01/06/2012 18:38:42

    Το θέμα δεν είναι ο Κώστας Καραμανλής ούτε η προδοσίες που εισέπραξε ούτε η ευθύνη της αντιπολίτευσης σε βάρος του Καραμανλή... Το θέμα είναι οι επερχόμενες εκλογές και η σημασία τους για τον τόπο... Ε, δεν έχουμε και το σοβαρό Κουβέλη απέναντι... Τον Τσίπρα και τις συνιστώσες του έχουμε... Όρθιοι λοιπόν και μάχη εκ του συστάδην... Και αφήστε τον κάθε ένα που έχει άποψη να την εκφέρει όπως θέλει και όπως μπορεί... Τα γραπτά μένουν...

    • tak avatar
      tak @ tak 01/06/2012 18:40:06

      ... οι προδοσίες... ΔΙΟΡΘΩΣΗ

    • Μηχανικός avatar
      Μηχανικός @ tak 02/06/2012 15:20:44

      Ακριβώς!

  19. constantinos avatar
    constantinos 01/06/2012 19:03:01

    O Kαραμανληs και οι δηλωσειs του σαs φταιξανε. Το οτι ο αλλοs ονειρευεται να κανει την Ελλαδα Κουβα δεν τρεχει τιποτα. Οσο για την 5ετια μηπωs ξεχασατε την γινοτανε στην Αθηνα οταν εγιναν προσπαθειεs για μεταρυθμισειs παιδεια στο ασφαλιστικο στιs ιδιωτικοποιησειs των λιμανιων. Μηπωs ξεχασατε τι εγινε μετα την δολοφονια απο αστυνομικο του Αλεξη. Οποια προσπαθεια και αν εγινε εβρισκε απεναντι συσσωμο τον συνδικαλισμο , τον τυπο , τα κομματα και τουs κουκουλοφορουs αντεξουσιαστεs δηλαδη τον σκληρο πυρηνα των υποστηρικτων του Συριζα Σαν δεν ντρεπομαστε λιγο. Πηγαινετε στο eNikos να προσθεσετε τα σχολια σαs μαζι με πολλα αλλα υψηλου μορφωτικου επιπεδου και ηθουs ατομα Εκει θα βρειτε πολλουs που συμφωνουν με τα σχολια σαΣ

  20. ΠΙΚΡΟΥ avatar
    ΠΙΚΡΟΥ 01/06/2012 21:33:07

    Μην παιζετε με την ζωη μας ! εχουμε δουλεψει , εχουμε παιδια , εχουμε οικογενειες ! καποιοι θελουν να δηνιουσργησουν ρευμα για τον Συριζα . κοιμομαστε ορθιοι ! αν θελουμε εμεις να ενωθουμε θα ερθει τυφωνας . Ας αφησουμε στην ακρη μακρυα ολοι τα προσωπικα συμφεροντα , τις καρεκλες , πατηστε ολοι εδαφος και ας ενωσουμε τα χερια μας ! ας κοιταξουμε επιτελους ο ενας τον αλλον και ας πουμε οτι το κανουμε Για την Ελλαδα ρε γαμωτο ! εχουμε τρομοκρατηθει πολυ , παρα πολυ ! ξερουμε οτι υπαρχουν πολλα συμφεροντα στην μεση και αυτην την φορα ο μονος ο οποιος πραγματικα θα πραξει για το καλο ολων μας ειναι η ΔΕΞΙΑ ! σας παρακαλω λυπηθειτε τους προγονους μας , αγαπηστε τα παιδια μας και την γενια μας ! ας ενωθουμε και ας πουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ . κουραγιο σε ολους . καλο μηνα

  21. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 02/06/2012 00:54:08

    "Είμαι δεξιός"

    Καί ᾿γώ εἶμαι ἀστροναύτης! :lol:

  22. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/06/2012 11:56:01

    Δεν πιστεύω ότι είσαι δεξιός αν το λες αυτό. Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τον λαϊκιστή τζάμπα μάγκα Τσίπρα από τον αληθινό και υπεύθυνο ηγέτη τότε δεν έχεις καθαρό μυαλό.

  23. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 02/06/2012 14:11:55

    Κάποτε είχα ένα σχεδόν χουντικό στρατιωτικό που τώρα λέει ότι θα στηρίξει Τσίπρα. Πόσο εύκολα ξεχνάμε. Εγώ όμως δε ξεχνώ. Ούτε όμως η άποψη Καραμανλή με εκφράζει. Εκβιαστικά μηνύματα. Ας βγει ο ΣΥΡΙΖΑ, στη χειρότερη θα απομυθοποιηθεί η αριστερά μια και καλή.

  24. Mara avatar
    Mara 02/06/2012 21:26:01

    Έτσι ακριβώς!
    Ωστόσο, ντροπές και εγωϊσμοί όταν η πατρίδα μας κινδυνεύει να περάσει στα χέρια ανθελλήνων, παραμερίζονται πάραυτα.....
    Αυτό τουλάχιστον υπαγορεύει ο γνήσιος πατριωτισμός.

    • Μηχανικός avatar
      Μηχανικός @ Mara 02/06/2012 23:20:50

      Δεν χρειάζεται να εξηγήσω το γεγονός ότι συμφωνώ και σε αυτό, απόλυτα...