#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2009 16:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: με «αίσθημα δικαιοσύνης» τα μέτρα

Τη φοροεπιδρομή και το «πάγωμα» των μισθών στο δημόσιο τομέα επιχείρησε να δικαιολογήσει ο πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής, από τις Βρυξέλλες μετά τη Σύνοδο Κορυφής. «Νέος φόρος δεν μπαίνει, μιλάμε για έκτακτη εισφορά. Έκτακτες συνθήκες επιβάλλουν και έκτακτες πολιτικές», είπε μεταξύ άλλων και συμπλήρωσε ότι «είναι μια εποχή που λαμβάνονται δύσκολες αποφάσεις, όποιος λέει ότι η κρίση μπορεί να αντιμετωπιστεί με ευχολόγια και ανακρίβειες ψεύδεται».

Ακόμα, ο κ. Καραμανλής  άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο επιβολής και νέων φορολογικών μέτρων, εντός του 2009, αλλά και διαμόρφωσης του ρυθμού ανάπτυξης της οικονομίας χαμηλότερα από τον κυβερνητικό στόχο του 1,1%. Eκτίμησε επίσης ότι τα μέτρα διαπνέονται από «αίσθημα δικαιοσύνης», παρά το γεγονός ότι σε αυτά δεν περιλαμβάνεται η επιβολή έκτακτης εισφοράς σε τράπεζες και επιχειρήσεις. Όπως είπε, αποτελεί λάθος πολιτική εν ώρα κρίσης να επιχειρήσει κανείς φορολογική επιβάρυνση των επιχειρήσεων. Κάτι τέτοιο, πρόσθεσε, θα έστελνε τη χώρα μια ώρα αρχύτερα σε «βαθιά ύφεση» και θα οδηγούσε σε αύξηση της ανεργίας. Παράλληλα, άνοιξε το παράθυρα για επέκταση των ελαστικών σχέσεων εργασίας, για όσο διαρκεί η κρίση. Όπως τόνισε αυτή η προοπτική είναι προτιμότερη από το να κλείσουν επιχειρήσεις, υπό την προϋπόθεση ότι θα αποτελεί προϊόν διαβουλεύσεων και θα έχει προσωρινό χαρακτήρα.

Τέλος διέψευσε κατηγορηματικά το ενδεχόμενο η Ελλάδα να δεχθεί σχέδιο διάσωσης της οικονομίας από την Ευρωζώνη, ενώ σχολιάζοντας την πρόταση Μητσοτάκη, επισήμανε ότι δεν τίθεται θέμα απογραφής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 20/03/2009 16:49:03

    σσσσσ.....

  2. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 20/03/2009 17:02:37

    Αναδιανομή του πλούτου "προς τα πάνω" τι είναι?

  3. Απορων avatar
    Απορων 20/03/2009 17:08:12

    Αντί να πατάξουν την παραοικονομία και να πατάξουν την φοροδιαφυγή στα υψηλά εισοδηματικά στρώματα, τι κάνουν; Επιβάλλουν κεφαλικό φόρο στα «κορόιδα» που επιμένουν να είναι συνεπείς και να δηλώνουν τα εισοδήματα τους....

  4. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 20/03/2009 17:20:35

    Βρε συ απορόντα, αν πατάξουν την φοροδιαφυγή στα υψηλά εισοδηματικά στρώματα, αναλαμβάνεις να τους χρηματοδοτείς εσύ? Όχι, ε?
    Μιλάμε για τον μεγαλύτερο φαύλο κύκλο στην Ιστορία... Τους πληρώνουν οι "πλούσιοι" για να είναι συνεχώς στην κυβέρνηση, ώστε να διασφαλίζουν συνεχώς ότι οι πλούσιοι θα εξακολουθούν να είναι πλούσιοι, για να τους πληρώνουν, κοκ...
    Αυτό είναι που λέμε ότι αν οι εκλογές αλλάζαν τα πράγματα θα ήταν παράνομες...

  5. mofo avatar
    mofo 20/03/2009 17:21:15

    «Δεν είναι φόρος, είναι έκτακτη εισφορά»;;;;;
    Δεν παίζεται. Άλλη διάσταση...θα μας στείλει όλους ψυχιατρείο

  6. ataktos avatar
    ataktos 20/03/2009 17:32:57

    Με παροιμία του Χότζα που έβαζε βάρη στο σαμάρι του γάιδαρου του μοιάζει ο Καραμανλής Β ,και δεν το κατάλαβε ότι ο λαός το έχει τούμπανο .Από παραμύθια ο Κωστάκης δεν σκαμπάζει όμως ….

  7. tony avatar
    tony 20/03/2009 17:36:00

    Είναι πολύ μεγάλος.Έκτακτη εισφορά....
    Άπαιχτος που να τον πιάσει ο Γεωργάκης,που να σκεφτεί, να βαφτίσει τον φόρο έκτακτη εισφορά.
    Για αυτό θα πάρει και τις επόμενες εκλογές.Έλυσε και το πρόβλημα της παχυσαρκίας.Σε δυο χρόνια στην Ελληνική κοινωνία δεν θα υπάρχει παχύσαρκος ούτε για δείγμα.Λύνει με ταχύτατο ρυθμό ένα σορό προβλήματα.Χοληστερίνη παχυσαρκία καρδιακά,καθιστική ζωή,όλες τις μάστιγες της σύγχρονης εποχής θα τις λύσει.
    Ευγε....

  8. α-δεξιος avatar
    α-δεξιος 20/03/2009 17:39:15

    @ Ορεστιεεεεεεεεεεεεε

    πως επιτρέπεις???????????

  9. ataktos avatar
    ataktos 20/03/2009 17:42:19

    tony-Μάλλον κάνεις λάθος η παχυσαρκία προέρχεται από τα fast foutadika και κακιάς ποιότητας σκατοκρεατα (τα φτηνά)

  10. Απορων avatar
    Απορων 20/03/2009 17:50:01

    Αφού η φορολογία έγινε εισφορά, η ψήφος θα γίνει διασπορά και θα την ψάχνουν με το κιάλι!
    Α! να μην ξεχνούν ''ο κυμάς κόβεται παρουσία του πελάτη''στο κούτσουρο της κάλπης!

  11. ariel avatar
    ariel 20/03/2009 18:06:36

    Αν δεν κάνω λάθος, είπαν πως θα αυξηθεί το ΕΤΑΚ. Το οποίο δεν πληρώνουμε εφ'άπαξ αλλά κάθε χρόνο. Πολλοί βέβαια ωφελήθηκαν με την κατάργηση του ΦΜΑΠ όπως κάποιος φίλος εδώ πέρα όπως έγραψε, ευχαριστώντας την Ν.Δ. αλλά εκεί πλήρωναν όσοι είχαν μεγάλη ακίνητη περιουσία. Τώρα πληρώνουν όσοι έχουν και χωραφάκια, παρ'όλες τις απαλλαγές λόγω ποσού ή Α κατοικίας.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/03/2009 18:07:00

    Πείτε του σωσία του Τζον Μπελούσι που πρωθυπουργεύει, ότι μ`αυτά και μ`αυτά θα μας στείλει μια ώρα αρχίτερα στις αγκαλιές του Γιωργάκη. Αν και η ΔΡΑΣΗ του Μάνου μου φαίνεται πιο αποτελεσματική.
    Βρε που καταντήσαμε.

  13. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 18:08:24

    Ανοίγει τώρα ο δρόμος για τη Σοσιαλιστική Επανίδρυση.

    Μετά τα νέα αντιλαικά μέτρα της Δεξιάς,που πλήττουν αποκλειστικά τα χαμηλά εισοδήματα της τάξης των 60 χιλιάδων ετησίως και άνω,
    όπως αυτός ο κεφαλικός φόρος των 1000 Ευρώ τουλάχιστον,
    σε όσους είτε τόλμησαν να δηλώσουν τέτοια εισοδήματα, είτε δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά - και λόγω τεκμηρίων - δημιουργείται η απαραίτητη κοινωνική αντίδραση
    (της γενιάς των 2800 Ευρώ)
    η οποία θα αποδειχτεί σωτήρια για τη χώρα διότι οι αγώνες της γενιάς αυτής,
    θα ξαναφέρουν στην εξουσία τις αδιάβλητες και κυρίως αδιάφθορες -χωρίς λαμόγια δηλαδή-
    δυνάμεις της Πράσινης Ανάπτυξης.

    Γεγονός είναι όμως, οτι παρά τη καταστροφολογία της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης περι Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου και χρεοκοπίας της Ελλάδας,
    οι οποίες βοηθούν ιδιαίτερα την διεθνή εικόνα της χώρας μας
    -τόσο σε οικονομικό, όσο και σε πολιτικό επίπεδο-
    η Κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας παραμένει σταθερά στη θέση της χωρίς να κινδυνεύει,
    παρά την εικόνα διάλυσης και χρεωκοπίας την οποία με τόσο σοσιαλιστικό κόπο πασχίζουμε να δημιουργήσουμε...

    Και δεν φτάνει αυτό, λαμβάνει προσωρινά μέτρα μόνο απέναντι στους χαμηλοεισοδηματίες των 60.000 Ευρώ και άνω.
    Τί πρέπει να γίνει λοιπόν για να πέσει επιτέλους αυτή η Κυβέρνηση?
    Πρέπει να τα κάψουμε όλα?
    Δεν φτάνει που τόσο καιρό προσπαθούμε να πείσουμε τους ξένους να μήν μας δανείζουν?

    Μετά τις Ευρωεκλογές, θα τα ξαναπούμε...

  14. donaE avatar
    donaE 20/03/2009 18:12:31

    Οχι μονον δεν πεφτει,μιλανε για συγκυβερνηση.Παρακαλωντας πανε οι επαναιδρυτες.

  15. Keep Talking avatar
    Keep Talking 20/03/2009 18:14:28

    ΕΚΤΑΚΤΕς ΣΥΝΘΗΚΕς ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕς

    τι ειπε κα τι εννοουσε ο πρωθυπουργος:

    "Εμείς πιστεύουμε ότι φτάνουμε τους στόχους μας (να βγαλουμε την 4-ετια), αλλά χρειάζεται διαρκής παρακολούθηση (των δημοσκοπησεων γιατι προηγειται το Πασοκ), διαρκής επικαιροποίηση (δωσαμε αφορολογητα επιδομα στους ΔΥ για να αλλαξουμε τα ποσοστα των δημοσκοπησεων) και, αν χρειαστεί, προσαρμογή των πολιτικών μας σε νέες ανάγκες (να δωσουμε και στις κλιμακες 1.700-2.000 Ε)",


    "Είναι μια εποχή που λαμβάνονται δύσκολες αποφάσεις (δινουμε απο αυτα που δεν εχουμε!): όποιος λέει ότι η κρίση μπορεί να αντιμετωπιστεί με ευχολόγια (Μακαρι να μπορουσαμε να δωσουμε σε ολους που μας ψηφισαν)και ανακρίβειες (δωσε και μενα μπαρμπα)ψεύδεται (Ασυστολως! Αισταδιαλα! Μου βγαλατε το λαδι απο τοτε που καθισα σ' αυτη την καρεκλα)".

    οι απόψεις του επίτιμου προέδρου της ΝΔ είναι σεβαστές (χοχοχο) και ουδέποτε τις σχολιάζω (Ο καθενας με το μπαϊρακι του εδω μεσα).

  16. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 19:30:11

    @ 28 Anonymous,

    Τί σόι άνθρωποι περίμενες να ποστάρουν εδω μέσα
    αντιδρώντας με τον κεφαλικό φόρο σε εισοδήματα άνω τον 60 χιλιάδων Ευρώ?

    Πασόκοι βέβαια, γιατί αυτούς αγγίζει το μέτρο!

  17. potamiotis avatar
    potamiotis 20/03/2009 19:40:01

    ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΜΟΙΡΑΙΟΣ,ΑΒΟΥΛΟΣ,ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ,ΕΠΙΔΙΔΕΤΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΑ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΑΟ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ Ο ΣΟΥΦΛΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΝΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ..ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΜΕΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ,ΤΙ ΤΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ? ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΗΣΥΧΟ ΣΤΗ ΡΑΦΗΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΨΙΔΙΑ ΤΟΥ!!

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/03/2009 19:51:26

    Κατ αρχας,τα λεφτα,ειναι ΜΙΚΤΑ,οχι καθαρα.Αρα πολυ λιγοτερα,κατα 30% περιπου.
    Μετα,νομιζετε οτι εκει ειναι τα πολλα λεφτα;
    Η φοροδιαφυγη και φοροκλοπη στην Ελλαδα,φτανει στο 40% περιπου του ΑΕΠ,αλλα δεν θελουν να την συλλαβουν γιατι ειναι τα δικα τους παιδια.
    Ανεξαρτητως χρωματος.
    Τα παιδια ειναι large.Υποστηριζονται μεταξυ τους.
    Αν δεν ηταν ετσι,θα πιανανε οι μεν τους αλλους,οταν αλλαζε η κυβερνηση,αλλα δεν πιστευω εσεις να ειδατε κατι τετοιο.
    Αρα,τους φορους τους πληρωνουν,οσοι δεν μπορουν να τους κρυψουν και οσοι ειναι τιμιοι,ειδος ουσιωδες εν ανεπαρκεια.
    Θυμαμαι που υπηρχε ενας φοβερος γερακος,ο ιδιοκτητης των "κλωστων πεταλουδας",που πληρωνε παντα το φορο 100%,ωστε στο τελος,τα αυτοκινητα του στις εθνικες οδους,δεν του τα ελεγχανε,γιατι ηξεραν οτι δεν προκειται να βρουν τιποτα παρανομο.
    Αλλα ενας ηταν αυτος,και μαλιστα πεθανε στα 90 τοσα του.
    Ειχα ακουσει μια συνεντευξη του στην τιβι, και ειχα εντυπωσιαστει απο το φοβερο μυαλο του ανθρωπου.

  19. Απορων avatar
    Απορων 20/03/2009 20:00:24

    "Επανίδρυση", "συναίνεση", "μεταρρύθμιση", "διαφάνεια", τώρα "εισφορά" και όχι φόρο, αυτή είναι η "επανιδρυμένη αλήθεια", όλα στο φώς!
    Προσεχώς "εισφορά" 10% από 5000 ευρώ!!!!!

  20. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 20:55:50

    Anonymous 1,2,3,4 ,5 ,13 και δε ξέρω γω ποσα ακόμα.

    είναι χαριτωμένη η προσπάθεια σου να εμφανίσεις έναν απολυτα αποτυχημένο διαπλεκόμενο και πουλημένο πρωθυπουργό ως φιλολαικό...

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/03/2009 21:20:39

    Δεν υπάρχει σωτηρία στη χώρα που η όραση καθορίζεται από το χρώμα του εγκεφάλου (μπλε - κόκκινο - πράσινο - μωβ - μαύρο) και όχι από την σκέψη και την ανάλυση του τι βλέπουμε.
    Οι άνθρωποι πλέον δεν είναι επικίνδυνοι είναι γραφικοί.
    Λοιπόν:

    -2008 ο κ Καθηγητής αρχίζει να μιλά για κατάργηση του αφορολόγητου των 10,500 €, τεκμήρια κλπ
    -2008 στο τέλος πριν τον προυπολογισμό τα παίρνει όλα πίσω
    -2009 01/03 ο μέχρι χθες Υφυπουργός ΥΠΟΙΟ συνεργάτης του χαλίφη που έγινε χαλίφης, μαζί με τον πρωθυπουργό ανακοινώνει ότι όλα πάνε καλά και δεν θα χρειαστούν νέα μέτρα και νέοι φόροι
    -16/03/09 νέα μέτρα και νέοι φόροι.

    Ερωτώ, για να αντιμετωπίσεις μια κρίση χρειάζεσαι:

    -σχέδιο
    -κοστολόγηση
    -εφαρμογή σχεδίου
    -μέτρηση αποτελεσματικότητας / διορθωτικές κινήσεις
    -ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ

    οι άνθρωποι δεν είναι καν μαθητευόμενοι μάγοι, είναι ότι κάτσει όπου κάτσει και βλέπουμε

    Δεν μιλώ για το "κεφαλικό φόρο" ή το πάγωμα των μισθών στο Δημόσιο, τα μέτρα αυτά δεν ξέρουμε αν ισχύσουν μετά από την επόμενη δημοσκόπηση και έχουν την αποτελεσματικότητα της ασπιρίνης για την αντιμετώπιση του καρκίνου.

    Σε μια χώρα που τα μπαρ δηλώνουν μέσο ετήσιο εισόδημα 5,500 οι υδραυλικοί 7,800 και οι ηλεκτρολόγοι 8,600 εμείς ασχολούμαστε αν ο Κωστάκης ή ο Γιωργάκης είναι Καταλληλότεροι ή αν η Ντορούλα γίνει Πρωθυπουργός για τη "φουκαριάρα την μάνα της"
    Σε μια χώρα που οι κομιστές φοροαποφεύγουν για 5,000,000 € οι "αυριανιστές" έχουν μερικά ΔΙΣ ορθά τιμολόγια, η Εθνική δηλώνει 1,500,000,000 € κέρδη, καταργείται ο ΦΜΑΠ, αλλά βάζει ΕΤΑΚ, εμείς:

    -προσπαθούμε να μαζέψουμε 600,000,000 € από κεφαλικούς φόρους και μισθούς του Δημοσίου όταν η φορολόγηση των ακινήτων Ν Προσώπων και της Εκκλησίας μπορεί να δώσει πάνω από 2 ΔΙΣ
    -να μιλάμε για ελαστικό ωράριο και μείωση των αποδοχών των μισθωτών οι μισθοί και οι αποδοχές Προέδρων ΔΣ και Συνδικαλιστών τραβάν την ανηφόρα
    -ο κ Παπαθανασίου βγαίνει και ομολογεί ότι είναι ανίκανος να μαζέψει βεβαιωμένους φόρους και πρόστιμα (δεν ομιλώ για οφειλές) και μας λέει για λιτότητα και διεθνή οικονομική κρίση...
    -διοργανώνουμε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ 22,000,000,000, βεβαιωμένη φοροδιαφυγή 15,000,000,000 αλλά ψάχνουμε να μαζέψουμε ...πενταροδεκάρες

    Αλλά το πρόβλημα είναι

    -θα βγει ο ΚΚ ο Β?
    -θα γίνει πρωθυπουργός ο ΓΑΠ?
    -θα βγει η κόρη του επίτιμου?
    -θα ξεπεράσει το ποσοστό των γνήσιων απογόνων του Στάλιν την παιδική χαρά της Αριστεράς?
    -τι ποσοστό θα πάρει ο Μπουμπούκος με τα μπουμπούκια?
    -ποιος θα συνεργαστεί με ποιόν?
    -ποιος κώλος θα κάτσει σε ποια καρέκλα για να απλώσει το χέρι στη διαχείριση?

    "Όλοι οι γύφτοι μια γενιά" , λέει ο λαός μας,
    υπονοώντας απαξιωτικά όσους έχουν
    κοινά χούγια , την αρνητική ποιότητα των οποίων
    οι εχέφρονες άνθρωποι γνωρίζουν
    απ' την καλή κι απ' την ανάποδη.

  22. osaperas avatar
    osaperas 20/03/2009 21:32:38

    Κάποιος που είχε ετήσιο εισόδημα 60.000 ευρώ το 2007 σημαίνει ότι το έχει και σήμερα; Δεν έχει αλλάξει τίποτε στην Ελλάδα (σε θέματα οικονομίας) το τελευταίο ενάμιση χρόνο;
    Δεν έχασαν άνθρωποι δουλειές, δεν καταστράφηκαν επιχειρήσεις, δεν έχει -γενικά αναφέρομαι-γίνει η ζωή όλων μας άνω κάτω;
    Σαφέστατα και είναι λογικό ότι οποιος παίρνει 60.000 το χρόνο να πληρώσει χίλια ευρώ για την οικονομική κρίση (κι αφήσουμε στην άκρη τις κλεψιές του δημοσίου χρήματος από τους εκλεκτούς εκείνων που υποστηρίζουν την σημερινή κυβέρνηση)
    Μα τα παίρνει τα 60.000 σήμερα;

  23. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 21:36:19

    Factor,

    To @ 37 του Ιθαγενή, ΠΡΕΠΕΙ να το βάλεις ως άρθρο.
    Είναι πολύ καλό.

  24. osaperas avatar
    osaperas 20/03/2009 21:41:26

    @40 έχει σημασία. εάν εχει καταστραφεί ο άλλος οικονομικά τότε απλα δεν θα έχει να δώσει.

  25. osaperas avatar
    osaperas 20/03/2009 22:01:10

    @43
    Δες το αντικειμενικά. ΄Δεν είνα ι μόνο η πτώχευση.
    Ασ παρουμε ως δεδομένο ότι σωστά δεν επιβάλλεται ο φόρος σε αυτόν που έχει εισόδημα 30.000 ετησίως.

    Πάμε στον άλλον που είχε 60.000 το 2007. Εάν για τις 60.000 είχαμε δύο μισθούς (50.000) και ένα ενοίκιο (10.ΟΟΟ) και σήμερα ο ενας από τους δύο έχει απολυθεί (πολυ συνηθισμένο) και το ενοίκιο δεν πληρώνεται (επίσης πολύ συνηθισμένο) τότε πλέον μιλάμε για ετήσιο εισόδημα 25.000.

    Φυσικαι και είναι στη χειρ΄τοερη θέση από τον άλλον που έχει έήσιο 30,000

    Δεν λέμε συνέχεια ότι αυτή η οικονομική κρίση εχει φέρει τα επάνω κάτω και έχει διαταραχθεί όλο το σύστημα και ο κόσμος έχει σαλτάρει; Αυτή ειναι η πραγματικότητα. Ποιος κόσμος έχει σαλταρει;

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/03/2009 22:22:52

    Η μόνη χώρα στον κόσμο που η εφαρμογή των αυτονόητων για τους υπόλοιπους λαούς πρέπει να αρχίσει, από τον γείτονα.
    Μην θιχτεί η τσέπη και ο εαυτούλης αλλά οι νόμοι να εφαρμοστούν σε όλους τους υπόλοιπους.
    Καληνύχτα Ελλάδα

  27. thanos avatar
    thanos 20/03/2009 22:29:42

    1-# ataktos Says:
    March 20th, 2009 at 4:49 pm

    σσσσσ…..


    Γιατι? ακομα κοιμαται?

  28. ΧΟΡΤΗΣ ΚΩΝ. avatar
    ΧΟΡΤΗΣ ΚΩΝ. 21/03/2009 01:22:40

    Tα μέτρα είναι ταξικά, άδικα και τελείως αναποτελεσματικά. Η κοινωνία οδηγείται σε έκρηξη.
    Είναι ανίκανοι και επικίνδυνοι. Ο μέσος Έλληνας δε θα παρακολουθεί για πολύ ακόμη αδρανής. Είμαστε όλοι εν δυνάμει "κουκουλοφόροι".

  29. Θύμα avatar
    Θύμα 21/03/2009 15:12:44

    Με αίσθημα δικαιοσύνης τα μέτρα?
    Τί λές ρε σκατόφατσα?
    Καιρός να πάρεις τον πούλο αρκετά εκμεταλεύτηκες την απίστευτη ανοχή διαρκείας του λαού στο πρόσωπο σου, που οφείλεται αποκλειστικότατα στο γεγονός οτι όλοι σου οι αντίπαλοι εσωκομματικοί και εξωκομματικοί δέν τραβάνε καθόλου.

  30. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 15:52:27

    @51 Ε όχι και σ....φατσα ο Τζον Μπελούσι. Μια χαρά ηθοποιός είναι.

  31. d.passipoularidou avatar
    d.passipoularidou 13/04/2009 21:53:29

    «ο ΦΜΑΠ υπήρχε και δεν απέδιδε, τον πλήρωναν μόνο μερικά κορόιδα». Είπε ο Υπουργός Οικονομίας κ.Παπαθανασίου

    Ο Υπουργός Οικονομίας κ.Παπαθανασίου μιλώντας στις 30 Μαρτίου 2009 στο Κεντρικό Δελτίο Ειδήσεων του Mega απέφυγε να δεσμευτεί ότι η κυβέρνηση δεν θα λάβει πρόσθετα μέτρα για τη μείωση του ελλείμματος επικαλούμενος την έντονη μεταβλητότητα που προκαλεί στην οικονομία η διεθνής κρίση.

    Το μέτρα που απέκλεισε ο υπουργός είναι η αύξηση του ανώτατου φορολογικού συντελεστή για τα φυσικά πρόσωπα και η αύξηση του Ενιαίου Τέλος Ακινήτων, καθώς, όπως είπε, είναι ένας αναλογικός φόρος και πληρώνουν όλοι ανάλογα με την αξία της ακίνητης περιουσίας τους, ενώ «ο ΦΜΑΠ υπήρχε και δεν απέδιδε, τον πλήρωναν μόνο μερικά κορόιδα».

  32. d.passipoularidou avatar
    d.passipoularidou 15/04/2009 21:25:00

    «ο ΦΜΑΠ υπήρχε και δεν απέδιδε, τον πλήρωναν μόνο μερικά κορόιδα». Είπε ο Υπουργός Οικονομίας κ.Παπαθανασίου
    By passipoularidou

    Ο Υπουργός Οικονομίας κ.Παπαθανασίου μιλώντας στις 30 Μαρτίου 2009 στο Κεντρικό Δελτίο Ειδήσεων του Mega απέφυγε να δεσμευτεί ότι η κυβέρνηση δεν θα λάβει πρόσθετα μέτρα για τη μείωση του ελλείμματος επικαλούμενος την έντονη μεταβλητότητα που προκαλεί στην οικονομία η διεθνής κρίση.

    Το μέτρα που απέκλεισε ο υπουργός είναι η αύξηση του ανώτατου φορολογικού συντελεστή για τα φυσικά πρόσωπα και η αύξηση του Ενιαίου Τέλος Ακινήτων, καθώς, όπως είπε, είναι ένας αναλογικός φόρος και πληρώνουν όλοι ανάλογα με την αξία της ακίνητης περιουσίας τους, ενώ «ο ΦΜΑΠ υπήρχε και δεν απέδιδε, τον πλήρωναν μόνο μερικά κορόιδα».

  33. d.passipoularidou avatar
    d.passipoularidou 15/04/2009 21:27:42

    ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ O ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΜΑΠ ΓΙΑ ΤΑ ΕΤΗ 1997-99
    Ιουλίου 28, 2008

    Ουδεμία διοικητική πράξη παράγει έννομα αποτελέσματα αν το όργανο που την εκδίδει στερείται του προς τούτο δικαιώματος απο το νόμο.Γι’ αυτό προκειμένων ελέγχων δηλώσεων ΦΜΑΠ, ο νομοθέτης προέβλεψε το άρθρο 28παρ.. 1 του ν.2459/97,βάσει του οποίου παρεχωρείτο δικαίωμα τέτοιων ελέγχων στα ίδια διοικητικά όργανα που προβλέπονται,αντιστοίχως,απο τη νομοθεσία για τη φορολογία εισοδήματος,δηλαδή στους προϊσταμένους των οικείων Δ.Ο.Υ. ( άρθρο 66 ν. 2238/94).

    Μετά την 1-1-2008 με το ν.3634/08, μεταξύ άλλων ,έπαυσε να ισχύει το άρθρο 28 του ν. 2459/97.Δηλαδή,μετά την 1-1-2008,οι προϊστάμενοι των Δ.Ο.Υ. έπαυσαν πλέον να έχουν την προαναφερθείσα εξουσιοδότηση νόμου προκειμένου να διενεργούν τους υπ’ όψιν ελέγχους δηλώσεων ΦΜΑΠ.

    Εν όψει των ανωτέρω ζήτησα να πληροφορηθώ απο την Δ.Ο.Υ. μου, βάσει ποίων διατάξεων νόμου, με ποιό νόμιμο δικαίωμα,προβαίνει τώρα (θέρος 2008) η υπηρεσία αυτή σε διαδικασίες ελέγχων ΦΜΑΠ.Δεν έλαβα απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα,αλλά , αντ’ αυτού,προβάλλεται ο γενικός και ανακριβής ισχυρισμός ότι ο έλεγχος των δηλώσεων ΦΜΑΠ δεν καταργήθηκε με τον ν.3634/08.

    Όμως ,για να καταργηθεί ή να μην καταργηθεί κάτι με νόμο, θα πρέπει αυτό το κάτι, πρώτα-πρώτα ,να υφίσταται.Όταν εκδόθηκε ο ν.3634/08,με το άρθρο 21 παρ.1 του οποίου ,καταργήθηκαν ( απο 1-1-2008) οι διατάξεις των άρθρων 21 έως 35 του ν.2459/97 που αφορούν τον ΦΜΑΠ,δεν υφίστατο (ούτε καν εξελίσσετο ) κανένας εν προκειμένω έλεγχος δηλώσεων ΦΜΑΠ,συνεπώς, κάτι που ήταν ανύπαρκτο δεν μπορούσε να καταργηθεί ούτε να μην καταργηθεί με το νόμο αυτό.

    Εν τοιάυτη περιπτώσει ,προφανώς,ο πιο πάνω ισχυρισμός θα πρέπει να νοηθεί ως ισχυρισμός ότι δεν καταργήθηκε το δικαίωμα ελέγχου των δηλώσεων ΦΜΑΠ.Δικαίωμα όμως σημαίνει νόμιμο δικαίωμα.Συνεπώς,η κ.Προίσταμένη της Δ.Ο.Υ.μου οφείλει να απαντήση , ευθέως και χωρίς υπεκφυγές, στο εξής σαφές και συγκεκριμένο ερώτημα : βάσει ποίας ισχύουσας σήμερα ( και όχι καταργηθείσης) διάταξης νόμου προκύπτει δικαίωμα της προϊσταμένης της Δ.Ο.Υ. ελέγχου δηλώσεων ΦΜΑΠ; Και τούτο διότι οι έλεγχοι γίνονται τώρα,άρα ,τώρα πρέπει να υφίσταται αντίστοιχο προς τούτο νόμιμο δικαίωμα που να προκύπτει απο ισχύουσα τώρα σχετική διάταξη νόμου.

    Αν ,πάλι, η κ. Προϊσταμένη της Δ.Ο.Υ. θεωρεί ότι το ανύπαρκτο σήμερα (και ήδη από 1-1-2008) άρθρο 28 του ν. 2459/97 της δίδει νόμιμο δικαίωμα (αλήθεια,πώς;) να διενεργεί τώρα (θέρος του έτους 2008) ελέγχους δηλώσεων ΦΜΑΠ,τότε οφείλει αυτό να το απαντήσει σαφώς και εγγράφως και να αιτιολογήσει την τυχόν άποψη της αυτή εμπεριστατωμένα,εν όψει της κοινής λογικής που υπαγορεύει ότι μία διοικητική πράξη που στερείται παντός ερείσματος είναι πρόδηλα παράνομη και ο υπάλληλος, σε κάθε περίπτωση,οφείλει να απέχει από πρόδηλα παράνομες διοικητικές πράξεις.