10/02/2009 15:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής...και νταβατζήδες


_______________________________________________________________________________________________
Το ότι παίζεται παιχνίδι με τις δημοσκοπήσεις από σεναριογράφους που προωθούν τα σενάρια που τους βολεύουν είναι φανερό, όπως και το ότι  υφιστάμεθα έναν πρωτοφανή καταιγισμό από δημοσκοπήσεις που εντάσσεται σε σχεδιασμούς  διαμόρφωσης χειραγωγημένου σκηνικού. Στις δημοσκοπικές αναλύσεις - μούφα προεξοφλούν «μη αυτοδυναμία», απειλούν με «ακυβερνησία»...και για να προλάβουν τις εκλογές- που τους χαλάνε τη σούπα- πιέζουν για συναίνεση και συνεργασία τώρα!...Για καρναβαλική συνεργασία ΝΔ - ΠΑΣΟΚ, με μεταβατικό πρωθυπουργό τη διαπλοκή με μάσκα!

Δεν θέλουν ούτε Καραμανλή, ούτε Παπανδρέου. Πρωθυπουργική εκπροσώπηση διαπλοκής και νταβατζήδων θέλουν και τη θέλουν τώρα, εξ΄ ου και η γενικευμένη στοχοποίηση Καραμανλή και η ύπουλη απαξίωση Παπανδρέου από φιλικά προς το ΠΑΣΟΚ ΜΜΕ. Το καινούργιο τους χαρτί είναι αυτό που τελευταία ρίχνουν στο τραπέζι: Να κληθούν από την αποστρατεία οι δικοί τους άνθρωποι ως σωτήρες! Ο Σημίτης και ο Μητσοτάκης! Σε ρόλο οικονομικών επιτρόπων για να μας σώσουν από την οικονομική κρίση με την σοφία και την εμπειρία τους! Όπως μας έσωσαν σοφά και έμπειρα...ως πρωθυπουργοί! Προφανώς, εννοούν να ξανασώσουν εαυτούς, γιατί ο λαός σοφά και έμπειρα τους ξήλωσε τα γαλόνια.

Πίσω από το χαρτί μπαλαντέρ όμως- με τους δύο πρώην- άλλο επιδιώκουν να κολλήσουν για να κλείσουν την παρτίδα. Να σύρουν τις εξελίξεις σε μια υποτίθεται από την κρίση «αναγκαστική συγκυβέρνηση» με δικό τους παίκτη στο Μαξίμου. Αυτό καλλιεργούν και εδώ είναι το λάθος του Καραμανλή. Λάθος, διότι τότε που ήταν πανίσχυρος με 165 βουλευτές και μίλησε για τούς νταβατζήδες έπρεπε να θέσει αυτός τους  κανόνες. Λάθος, διότι αφού έβγαλε το μαχαίρι στου Μπαϊρακτάρη έπρεπε και να το ματώσει. Δεν το έκανε και τώρα οι νταβατζήδες επιχειρούν να το καρφώσουν  στην πλάτη του. Με συνεργούς μέσα από το κόμμα του...

Αλλά, ας πρόσεχε. Διότι όπως έχουμε ξαναπεί συγχωροχάρτια δίνει μόνο ο Πάπας. 

Παν. Παπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 10/02/2009 15:29:07

    Το γενικευμένο αλαλούμ στην Ελλάδα, που συνοδεύεται λόγω συγκυρίας με άφθονη δόση διεθνούς καταστροφολογίας, είναι μία καλή και αποτελεσματική συνταγή για το ξήλωμα ενός Πρωθυπουργού. Θυμηθείτε πρόσφατα γεγονότα με Α. Παπανδρέου και Κ. Μητσοτάκη.
    Ομως κάθε φορά υπάρχει και μία βάση και μία περιρέουσα αντίληψη. Ετσι και σήμερα, απλά ο κόσμος ζητάει καρατομήσεις.

  2. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 10/02/2009 15:30:36

    "Αλλά, ας πρόσεχε. Διότι όπως έχουμε ξαναπεί συγχωροχάρτια δίνει μόνο ο Πάπας. "

    τι θελει να πει ο ποιητης; ας προσεχε να μη μαχαιρωνε τους νταβατζήδες;

  3. Factorx avatar
    Factorx 10/02/2009 15:35:43

    Επειδή δεν έκανε το αντίθετο

  4. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 10/02/2009 15:39:38

    και σιγα το μαχαιρωμα. ο ιδιος επεβλεψε την περαιωση του οραματος σημιτη διαμορφωνοντας τα χειροτερα ολιγοπωλια της δυσης,ο ιδιος και η καστα του θα τα λουστει - οπως και ολη η πολιτικη λουμπεν νομενκλατουρα των μητσοτακομαρκογιαννακηδοπαπανδρεοβενιζελων.ο κοσμς ξυπναει. επιχειρειτια πεταγμα της μπαλας στην εξεδρα. ΟΥΤΕ ενα μεσο (ουτε ιντενρνετικο) δεν ασχολειται με το τι κανουν οι νταβατζηδες στα παρασκηνια, τουλαχιστον επισταμενα. ΟΥΤΕ ενα δεν στοχευει στο ποιον των δημιων του λαου και της χωρας.
    η μπαλα στην κερκιδα. και στον σορος (γραμμη ρουσοπουλου-μαξιμου)

  5. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 10/02/2009 15:45:52

    αν ηθελε να μαχαιρώσει, θα εκοβε τον λατση απο υπουργο οικονομικων (eurobank-ΕΛΠΕ/ΠΕΤΡΟΛΑ). με μια κινηση του ο λατσουλης βαζει το χερι σε ολες τις τσεπες των ελληνων. με σφραγιδα καραμαν-λη (και λοιπων εθνοσωτηρων)

  6. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 10/02/2009 15:47:03

    οποτε γουσταρει ο λατσαρος. με ενα κουμπι.

  7. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 10/02/2009 15:51:05

    Μεταξύ μας ευτυχώς που υπάρχει και ο πράσινος παρτα-όλας, τουλάχιστο να μή ψοφήσουμε της πείνας.
    Γιατί άν περιμένεις από τους classic "νταβατζήδες" που πήγε να σφάξει με πέτσινο μαχαίρι ο ΚΚ, θα εισπράξεις κόλλυβα.
    Είδες η ΦΑΓΕ και ο "δικός τους"; Πήγε να τους "κάψει" κανονικά! Έ τόση "συντροφική" αλληλεγύη πιά αυτοί οι ΟΝΝΕΔίτες μεταξύ τους!
    Και μιά ευχή, του Αγίου Χαραλάμπους ανήμερα:
    Ειρήνη στις φτωχοκαλύβες, πόλεμος στα παλάτια.

  8. Anonymous avatar
    Anonymous 10/02/2009 15:55:22

    στην πολιτική πρέπει να έχεις διορατικότητα και ετοιμότητα.όταν έχεις το πάνω χέρι να δίνεις καίρια χτυπήματα.αυτό βέβαια προυποθέτει να είσαι τοποθετημένος... εκτός συστήματος και να θέλεις να το χτυπήσεις.ο ΚΚ είχε αυτές τις προυποθέσεις???

  9. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 10/02/2009 16:00:23

    Είχε αποφασίσει να τους χτυπήσει κατακέφαλα του Αγίου Πού..ου ανήμερα, αλλά το σκέφτηκε καλύτερα και ανέβαλε το χτύπημα.

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/02/2009 16:13:00

    @By Factorx
    "...Δεν θέλουν ούτε Καραμανλή, ούτε Παπανδρέου. Πρωθυπουργική εκπροσώπηση διαπλοκής και νταβατζήδων θέλουν..."
    -τετοιο ξεπλυμα του μπουλη!!!

  11. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/02/2009 16:13:57

    @
    "...Δεν θέλουν ούτε Καραμανλή, ούτε Παπανδρέου. Πρωθυπουργική εκπροσώπηση διαπλοκής και νταβατζήδων θέλουν..."
    -τετοιο ξεπλυμα του μπουλη!!!

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/02/2009 16:15:34

    συγνωμη φακτορα. μουδειχνε οτι δνε το επαιρνε και ξαναχτυπησα

  13. Anonymous avatar
    Anonymous 10/02/2009 16:21:22

    δεν είναι ξέπλυμα του μπούλη αλλά προστασία των συμφερόντων τους.δεν τους εξυπηρετεί....προχωράμε στο επόμενο βήμα.έτσι εύκολα παραδίδουν ...κεκτημένα?τη μάχη τους δίνουν λυσσαλέα.

  14. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 10/02/2009 16:39:52

    δεν τους εξυπηρετησε? ο βασικός μετοχος ηξερε οτι θα εκπεσει. χαντρες σε ιθαγενεις ηταν...

  15. donaE avatar
    donaE 10/02/2009 16:52:11

    Τι ενοειται «αναγκαστική συγκυβέρνηση»?

  16. Anonymous avatar
    Anonymous 10/02/2009 16:53:25

    τους εξυπηρέτησε αλλά ως το σημείο που οι ιθαγενείς άρχισαν κάτι να μυρίζονται.από κει και πέρα πρέπει να πουλήσουν άλλες χάντρες και καθρεφτάκια για να τους ξεγελάσουν....

  17. Anonymous avatar
    Anonymous 10/02/2009 16:54:41

    @15 αναφέρομαι

  18. tiramola avatar
    tiramola 10/02/2009 20:02:58

    @15 3π
    Ακριβώς έτσι είναι!
    Είναι αδιανόητο να πιστεύει κάποιος ότι δεν γνώριζε κανείς απο την κυβέρνηση ότι το νομοθέτημα για τον βασικό μέτοχο δεν θα είχε την έγκριση της ΕΕ.
    Το σχέδιο της γαλάζιας συμμορίας ήταν κάλα στημένο!
    Ας με πουν νούμερο στην ΕΕ , σημασία έχει να δείξω στους ντόπιους μαλάκες ότι έχω καλές προθέσεις αλλά δεν με αφήνουν απο την ένωση...
    Αυτά , τα θρησκευόμενα λαμόγια...

  19. ΕΟΕ avatar
    ΕΟΕ 10/02/2009 20:14:32

    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΥ ΧΑΣΑΤΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΟΕ....?

    ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΤΕ...

  20. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 10/02/2009 20:21:30

    ο καραμανλης,΄που ανεβηκε στην ηγεσια της ΝΔ με την υποστηριξη βαρδινογιαννη-κεφαλογιαννη, θα τα εβαζε με τους νταβατζηδες! ποιοι ειναι νταβατζηδες; μμμμμμμμ ωχ!....

    ο ρουσοπουλος, που βρεθηκε στο πλευρο του καραμανλη προωθημενος απο τους καναλαρχες, συνεγραψε τον βασικο μετοχο...για να περιορισει ποιους;....μμμμμ αμααααν, μη μου πεις....

    προκειται για τους μεγαλυτερους πολιτικους απατεωνες, σιγουρα της μεταπολιτευσης, αν οχι της συγχρονης ελλαδας...ο σημιτης το ελεγε: ειμαι με τα λαμογια...ετουτος...αστα!

  21. Decay avatar
    Decay 10/02/2009 23:10:28

    Καλώς τον χαράλαμπο,

    Το νέο νικ τι σημαίνει?
    Χαραλαμπόπουλος?

  22. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 10/02/2009 23:56:40

    Μια οφειλόμενη αναγνώριση προς τον Κ. Καραμανλή

    Τερματίζει πρόωρα σε λίγες μέρες τη θητεία της η παρούσα κυβέρνηση ικανοποιώντας και τις τελευταίες υποχρεώσεις της προς τον αρχινταβά της και τα υπόλοιπα μέλη του κυκλώματος διαπλοκής.

    Όπως είπε ο κ. Παυλόπουλος μετά τις οδηγίες που έλαβε σήμερα από τον άνθρωπο που εκπροσωπεί τη διαπλοκή στην πρωθυπουργία, προτεραιότητα θα δοθεί στο να ολοκληρωθεί η διαδικασία που αφορά την αδειοδότηση των ηλεκτρονικών μέσων μαζικής ενημέρωσης.

    Θυμίζω ότι η προηγούμενη βουλή διαλύθηκε επίσης πρόωρα από τον Κ. Καραμανλή, ψηφίζοντας τη τελευταία μέρα του νομοθετικού έργου το νομοσχέδιο που έφερε ο κ. Ρουσόπουλος, έχοντας στην πρώτη σελίδα τη φωτογραφία του γνωστού αρχινταβά, με το οποίο θεμελιωνόταν το πλαίσιο ιδιοκτησίας και λειτουργίας των ηλεκτρονικών ΜΜΕ.

    Πάντα υπεύθυνος ο κ. Καραμανλής, φροντίζει πριν την πρόωρη διάλυση κάθε βουλής, στην οποία το κόμμα του διαθέτει την δεδηλωμένη, να τακτοποιεί τις εκκρεμότητες με τους ανθρώπους του…δίχως φυσικά να ντρέπεται.

    Όσα δεν τόλμησε, επίσημα, να διαπράξει το διαπλεκόμενο ΠΑΣΟΚ επί τόσα χρόνια, σε ότι αφορά στο πελατειακό καθεστώς των ΜΜΕ που παραχωρήθηκαν στους νταβάδες, το έπραξε ο Καραμανλής σε μια πενταετία!

    Σε αυτό πράγματι αποδείχθηκε πιο υπεύθυνος από το ΠΑΣΟΚ, οφείλουμε να (του) το αναγνωρίσουμε!