09/10/2009 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: "κάντε ό,τι θέλετε, εγώ στις 8 Νοεμβρίου φεύγω..."



Διασταυρωμένες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Κώστας Καραμανλής δηλώνει ανυποχώρητος στην απόφασή του να αποχωρήσει αμέσως μετα την διεξαγωγή του συνεδρίου για την εκλογή νέου προέδρου στις 7 Νοεμβρίου.

Σύμφωνα με τον Alter, θα δεχθεί να παραμείνει μόνο αν το χρονικό διάστημα μεταξύ των δυο συνεδρίων θα είναι μικρό. Όπως έγραψε πρώτο το antinews εξετάζεται το ενδεχόμενο το έκτακτο συνέδριο να μην εκλέξει αρχηγό αλλά να αποφασίσει  τη σύγκληση νέου συνεδρίου που θα το κάνει αυτό με ανανεωμένη αντιπροσώπευση της βάσης.

 Άλλες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Καραμανλής δήλωσε σε στενό συνεργάτη του: «θα ξεκουραστώ μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά έρχονται τα καλύτερα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 09/10/2009 21:16:57

    «θα ξεκουραστώ μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά έρχονται τα καλύτερα».

    Το πασχαλινό γεύμα εννοει?

  2. aggelos avatar
    aggelos 09/10/2009 21:18:00

    Στην Ελλάδα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις! Η θεωρία του ώριμου φρούτου τελικά είναι το καλύτερο εξηγητικό εργαλείο της πολιτικής.

  3. MIG-21 avatar
    MIG-21 09/10/2009 21:18:12

    Δεν ξερω για τον ΚΚ (δεν φτανουν οι πληροφοριες μου μεχρι εκει) αλλα επρεπε να βλεπατε πριν απο λιγο τον Παπαθανασιου να πινει μονος του καφε στο κολωνακι(περο) και απεναντι στο ντακαπο καμια δεκαρια βουλευτες του ΠΑΣΟΚ !!!
    Μια εικονα χιλιες λεξεις !!!!
    Απο την μια μερια η απολυτη μοναξια..... και απο την αλλη παιδικη χαρα!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ MIG-21 10/10/2009 11:01:18

      Αρχισαμε τα Ντα Καπο Μιγκ..!!!

      Ο καφες της παρηγοριας ( πουτσίνο ) σε πληρη συνθεση ! Θα κατέβει και ο Σημιτης με τον Λαμπρακη για ν ανακατεψουν τις ζαχαρες....

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 11:02:07

        Εσυ τι δουλεια ειχες πρωι πρωι στο Κολωνακι ?? χαχαχαχαχαχααααααααα

        ΠΠ

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/10/2009 21:18:19

    «θα ξεκουραστώ μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά έρχονται τα καλύτερα»

    χαχαχα από τι θα ξεκουραστεί (μπορεί πχ να μας τον αριθμό των Υπουργικών Συμβουλίων (αθροιστικά) των τελευταίων 5,5 χρόνων;), γιατί ξέρω τα Χριστούγεννα έρχεται ο Αι Βασίλης...

    Το έγραψα και άλλου:

    "...Από την άλλη μεριά έχουμε το πολιτικό κεφάλαιο ΚΚ ο Β΄. Ας μην κρίνω το χθες αλλά το σήμερα, 08/11/09 φεύγει ότι και να γίνει, αλλά θέτει τα πλαίσια για την εκλογή του αρχηγού με το τρόπο εκλογής για το τι θα γίνει από 09/11/09 και κάθονται και τον ακούνε και συζητούν και αποφασίζουν μαζί του….
    Σαν να σε εγκαταλείπει η γκόμενα και να σου καθορίζει ποια θα είναι η επόμενη, πως θα την διαλέξεις και πως θα διαχειρίζεσαι τη σχέση σου μαζί της….και απορούν για το -10 οι ανεγκέφαλοι επίγονοι 10 παραγκών που τις ένωσαν και νομίζουν ότι έχουν πολυκατάστημα…."

    Στο καλό λοιπόν και κρίμα για όσα δεν τόλμησες να κάνεις...

  5. tolstoy avatar
    tolstoy 09/10/2009 21:18:29

    Όταν λέει "μετά έρχονται τα καλύτερα" προφανώς εννοεί τα καινούργια DVD ή καινούργια παιχνίδια στο Playstation.

  6. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 09/10/2009 21:21:03

    Εννοεί τα της Προεδρικής εκλογής; Αφήνει παράθυρο γιά αποδοχή υποτιθέμενης υποψηφιότητας γιά ΠτΔ; Αν είναι έτσι, γιά πρώτη φορά στη ζωή μου θα συμφωνήσω με τον Καρατζαφέρη! Το παιχνίδι τελικά ίσως και να είναι στημένο!

  7. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 09/10/2009 21:31:29

    Κυκλοφόρησε κανένα νέο game στο PS3 και βιάζεται τόσο;

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/10/2009 21:44:44

    Λοιπον αυτο που γινεται δεν εξηγειται ουτε με τα play station ουτε με τα περι κουρασμενου ουτε με τα περι ανικανοτητας κλπ.
    Ειναι οραγνωμενο σχεδιο.Τι ικανοτητες πρεπει να εχει ενας για να μεινει 2-3 μηνες ακομη αρχηγος στην αντιπολιτευση;Καμμια.
    Δεν τον ενδιαφερει το μελλον του κομματος και το πιθανοτερο αυτος υπονομευε πολλους και ολοι νομιζαν οτι τον υπονομευαν αλλοι.Εχει σημασια να απεξαρτηθουμε ψυχικα απο τον Καραμανλη γιατι αλλιως ερχονται τα χειροτερα.

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ ψυχραιμια 09/10/2009 21:55:23

      Καλά ότι παρέδωσε σε Ντόρα και ΓΑΠ είναι νομίζω το πιθανότερο ή βιασύνη πως εξηγείτε; αν θέλει ένα κλειστό συνέδριο για να βγει η Ντόρα αλλιώς μάλλον περιμένει την νέα έκδοση του NBA live και του PRO στο PS3

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Κασσάνδρα 09/10/2009 22:03:25

        Η αποψη μου ειναι οτι θελει να παρει η Ντορα το κομμα υπο γενικη αμφισβητηση για να χασει ευκολα τις επομενες εκλογες και να εκδιωχθει.
        Η αναληψη της ηγεσιας αυτη τη στιγμη ειναι πολυ μεγαλο ρισκο αλλα απο την αλλη μερια αν η Ντορα δειλιασει οπως το 1997 χανει πολυ εδαφος.

  9. asxetos avatar
    asxetos 09/10/2009 21:59:55

    “Δεν έφταιγεν ο ίδιος. Τόσος ήτανε”. (Μ. Αναγνωστάκης)
    Τώρα τον πήραμε χαμπάρι.
    Ένας συμπαθής, ευτραφής, κενολόγος, κήρυκας του σεμνά και ταπεινά, που ανέχθηκε την διαφθορά και την άφησε να θεριέψει καταγγέλλοντάς την.
    “Θα τα δώσω όλα”, ορκιζόταν.
    Μα, “δεν κάνουν πιστευτόν τον άνδρα οι όρκοι, αλλά τους όρκους ο άντρας”(Αισχύλος).
    Δοξαστε τον!!!

  10. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 09/10/2009 22:05:49

    Αυτά να τα ακούνε οι διάφοροι γραφικοί που τόσα χρόνια ανήγαγαν τον Καραμανλή σε μέγα πολιτικό που όλοι τον πολεμούσαν επειδή νοιαζόταν για το καλό της χώρας. Ο Καραμανλής σε ό,τι του συνέβη πολιτικά είναι συνένοχος και συνυπεύθυνος. Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 09/10/2009 22:40:08

      Σωστό αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι και πολλά παράκεντρα εξουσίας μέσα και έξω από την χώρα ήθελαν αλλαγή.

  11. Shalai avatar
    Shalai 09/10/2009 22:23:51

    >>σε ό,τι του συνέβη πολιτικά είναι συνένοχος και συνυπεύθυνος>>

    Μάλλον δεν ξέρετε τι στο κόρακα γίνεται εκεί έξω.
    Ζείτε σε άλλη κοινωνία ή σε καμιά γυάλα.
    Χώρια που από ό,τι καταλαβαίνω όλοι είστε γεννημένοι για το πόστο του πρωθυπουργού και σε αυτή την καρέκλα θα τα καταφέρνατε τα πάντα τέλεια. Σωστά?
    ΚΥΡΙΩΣ αν δεν σας αφήνανε να κυβερνήσετε ε?

    Εννέα στις 10 φορές, ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι όπως φαίνεται.

    Η υπόλοιπη μία ανήκει στον πολιτικό κόσμο και κατ' επέκταση μιντιακό και επιχειρηματικό.
    Είναι έτσι τραγική η κατάσταση, ισχύει αυτό που φαίνεται: Ο νόμος του ισχυρού πάνω από όλους τους άλλους.

    Όση χολή και να βγάλετε τώρα, αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει.

    Όπως επίσης δεν αλλάζει ότι το πολιτικό σκηνικό στο ευρύτερο περιβάλλον που διαμορφώνεται και εξελίσσεται είναι στο βάθος μια μακρογραφία του τι στο καλό κουβαλάει στον εγκέφαλό του ο καθένας από μας.

  12. Anonymous avatar
    Anonymous 09/10/2009 23:01:04

    και εγω εαν ημουν πρωθυπουργος της Ελλαδας τρεχοντας θα εφευγα!!!!:)

  13. Κώστας Θ.΄΄ avatar
    Κώστας Θ.΄΄ 09/10/2009 23:04:45

    Δε συγχωρώ τον ΚΚ για τα λάθη του αλλά με 151 βουλευτές είχε τα χέρια δεμένα. Ηταν όμηρος του καθενός. Θα μπορούσε βέβαια να τα βροντήξει και να κάνει εκλογές, αν έπρεπε να εκθέσει πρόσωπα (π.χ. σε σκάνδαλα) αλλά τέτοιες κινήσεις δεν ήταν του χαρακτήρα του.

  14. nasos avatar
    nasos 09/10/2009 23:17:52

    Αφού είδε πως δεν έχει την δύναμη να επιβάλει στο κόμμα και στη βάση μια διαδικασία ανάδειξης του διαδόχου του,όπως αυτός και η Ντόρα ήθελαν,τελικά διαμηνύει πως φεύγει οριστικά στις 8 Νοεμβρίου,προφανώς για να μην γίνει ορατή αυτή του η αδυναμία και φθείρει την υστεροφημία του.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ nasos 10/10/2009 00:05:44

      Πολύ ωραία! Κατηγορείς τον Καραμανλή πως δεν έίχε τη δύναμη κα επιβάλει ...κλπ. Αν κατάλαβες καλά ο Καραμανλής δεν είπε τίποτα παραπάνω απ΄ οσα προβλέπει το καταστατικό στην περίπτωση παραίτησης του Προέδρου. Οτιδήποτε άλλο αν έκανε πάλι θα τον κατηγορούσες (και δικαίως)

  15. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 09/10/2009 23:30:25

    Άλλες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Καραμανλής δήλωσε σε στενό συνεργάτη του: «θα ξεκουραστώ μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά έρχονται τα καλύτερα»

    Διάδοχο της ΝΔ κόμμα ποιο θα είναι;

    Η Ελληνική Ριζοσπαστική Ένωσις (ΕΡΕ)!!

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 09/10/2009 23:38:42

      Μάθε σωστά τον τίτλο!

  16. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 09/10/2009 23:44:04

    Τον γνωρίζω τον τίτλο, έκανα μια μικρή αλλαγή!!

  17. ΠΜ avatar
    ΠΜ 10/10/2009 00:21:04

    Όποιος υποτιμά τον αντίπαλό του παθαίνει ότι ο Καραμανλής.
    Όποιος υποτιμά τον Καραμανλή παθαίνει ότι και ο Σημίτης.

  18. george avatar
    george 10/10/2009 00:21:50

    Εγώ νομίζω ότι βαρέθηκε να βλέπει να τσακώνονται για το "πάπλωμα" ή αλλιώς το κόμμα της ΝΔ και θέλει να φύγει από την προεδρία. Πάντως παράξενο που οι βασικοί συνδιεκτητές της προεδρίας δεν προσπάθησαν να μεταπείσουν τον ΚΚ να παραμείνει, ή τουλάχιστον να αναλάβουν το μερίδιο ευθύνης που τους αναλογεί. Η δική μου άποψη πάντως παραμένει η ίδια. Ο ΚΚ είναι σαφώς καλύτερος και των τριών, ακόμα και ύστερα από τη φθορά της πενταετούς πρωθυπουργίας του.

  19. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 10/10/2009 00:28:15

    Οιν απόψεις είναι σαν τις μύτες.Ο καθένας έχει από μία. Το εκλογικό αποτέλεσμα μοιάζει να δικαιώνει όσους τα "χώνουν" στον Καραμανλή. Πιθανώς όλα να κρίνονται εκ του αποτελέσματος αλλά πάντως όχι εκ του ... εκλογικού αποτελέσματος (στη διαμόρφωση του υπεισέρχονται διάφοροι περίεργοι... παράγοντες).
    Το τι έκανε και τι πέτυχε ο Καραμανλής θα το κρίνουμε πιο σωστά όταν θα δούμε που θα οδηγήσει τα πράγματα ο ΓΑΠ.
    Για την ώρα μάθαμε από τον ΓΑΠ (ποιος το συνειδητοποίησε?) ότι "πρέπει να ελευθερώσουμε την Κύπρο απο την εξάρτηση της από τις μητέρες-πατρίδες" Και έπεται συνέχεια...

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/10/2009 00:43:42

    Kαταλαβαινω απολυτα οσους υπερασπιζονται τον Καραμανλη-αλλωστε και εγω ΝΔ ψηφιζω.Αλλα μαζευτηκαν παρα πολλα.Υπαρχει απαντηση γιατι δεν μπορει να περιμενει λιγες μερες ακομη ωστε να τελειωσουν ολα ομαλα;
    Υπαρχει απαντηση γιατι πρεπει να αισθανομαστε μειονεκτικα στο θεμα της δημοσιας ταξης -ενα θεμα "δεξιο"- και να εμφανιζεται σαν σιφουνας ο Χρυσοχοιδης ενω ο εμπιστος Παυλοπουλος κοιμοταν προφανως με εντολη Καραμανλη για να μη θυμωσει ο Συνασπισμος;Κατεβασε τιποτε αλλο ο Χρυσοχοιδης απο αστυνομικους που ηδη υπηρχαν;
    Μιλαμε για εσκεμμενο σαμποταζ.Απιστευτο φαινεται αλλα ετσι ειναι.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ψυχραιμια 10/10/2009 01:09:53

      Σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ τον Καραμανλή αλάνθαστο. Κάθε άλλο!
      Το να περιμένει λίγες μέρες δεν διασφαλίζει ότι όλα θα τελειώσουν ομαλά. Ίσα-ίσα στο θέμα της διαδοχής κινήθηκε απολύτως ... καταστατικά και καλά έκανε. Οτιδήποτε άλλο θα δημιουργούσε προβλήματα.
      Για το θέμα του "σίφουνα Χρυσοχοίδη" σκέψου ότι πρόκειται για κυβέρνηση με πολύ νωπή εντολή, 160 βουλευτές και τα ΜΜΕ στο πλευρό της.(Και πάλι δεν ισχυρίζομαι ότι χειριστήκαμε καλά τα θέματα Δημόσιας Τάξης,.... συγγνώμη ... Προστασίας του Πολίτη απλά είναι διαφορετικές καταστάσεις)

    • george avatar
      george @ ψυχραιμια 10/10/2009 01:20:30

      Ούτε εγώ θεωρώ τον Καραμανλή αλάνθαστο. Έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης και μάλιστα το μεγαλύτερο. Δεν πιστεύω όμως ότι τα λάθη της διακυβέρνησης του είναι τόσο μεγάλα που να του βάζουν αρνητικό πρόσημο και να τον κάψουν συνολικά. Επίσης σε σύγκριση με Ντόρα, Αβραμόπουλο και Σαμαρά θεωρώ ότι βαρύνεται με λιγότερα "αμαρτήματα".

  21. george avatar
    george 10/10/2009 00:56:04

    Αν παραμείνει και άλλο, (π.χ. 1-2 μήνες), τότε ποιός θα κάνει αντιπολίτευση? Ο ίδιος. Με δεδομένο όμως ότι θα βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία της εκλογής νέου προέδρου θα είναι σαν να παρεμβαίνει στην κούρσα της διαδοχής, αφού σχεδόν σίγουρα κάποιος από τους επίδοξους αρχηγούς θα προσπαθήσει να υιοθετήσει ή να διαφοροποιηθεί από την επίσημη γραμμή, ενώ το κόμμα θα φαίνεται με δύο ή τρεις γνώμες και γενικά διχασμένο. Αν μπει μεταβατικός, τότε πάλι θα δημιουργηθούν τα ίδια προβλήματα (δύο και τρεις γνώμες), ενώ δεν είναι απίθανο (τουναντίον μάλιστα) να κατηγορηθεί για συμπάθεια προς τον έναν ή άλλο αρχηγό. Αν παρατραβήξει η διαδοχή τότε η ΝΔ μάλλον θα βγει χαμένη......

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ george 10/10/2009 01:20:34

      Βρε Τζωρτζ κανεις εστι κι αλλιως δεν ειναι σε θεση να κανει πραγματικη αντιπολιτευση για αρκετο καιρο.Τυπικα θα κανει οποιος και αν ειναι αυτος.Για να συνελθει η ΝΔ απο το στραπατσο που την οδηγησε ο Καραμανλης θα περασει αρκετος καιρος και αν συνελθει.

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ ψυχραιμια 10/10/2009 01:48:01

        Δεν απαντας πάντως ούτε σε μένα ούτε στον George για το τι θα προσέφερε η παραμονή του Καραμανλή για 1-2 μήνες ακόμα.
        Το ότι θα μας πάρει καιρό για να συνέλθουμε το έχουμε εμπεδώσει. Μπορούμε πάντως να βοηθήσουμε όλοι ώστε να συντομευθεί αυτό το διάστημα.

  22. Shalai avatar
    Shalai 10/10/2009 02:07:34

    Ψυχραιμία ψηφίζεις ΝΔ είπες. Να σου φαινόταν κιόλας...

    "Για το στραπάτσο που την οδήγησε ο Καραμανλής... Σίφουνας ο Χρυσοχέρης... Να απεξαρτηθούμε ψυχικά από τον Καραμανλή... και λοιπές ομορφιές".

    Κάποιος χάνει το δάσος.
    Που αποτελείται από κυπαρίσσια τύπου Το Βήμα (ο Τζέφρυ που έγινε Γιωργάκης και μετά Γιώργος), Μέγκα, Ελευθεροτυπίας, Κοντομηνάδων, Κυριακούδων, την πλύση εγκεφάλου, το Πρώτο Θέμα, την μπλογκόσφαιρα που βρέχει βατράχια, τους χειρισμούς της ακατονόμαστης, τα εθνικά θέματα...

    Εντάξει δε λέω.
    Αν εσύ έβλεπες ότι με το παρασύνθημα που ξεσήκωνε "μικρούς στρατούς" να σου κάψουν την χώρα στο άψε σβήσε, μπορεί και να κατέβαζες τον Στρατό, μήπως να κατέβαινες και για ΠΘ να λύσουμε τα προβλήματά μας...

    Αλλά το θέμα δεν είναι αν κάποιος υπερασπίζεται τον Καραμανλή (που εννοείται ότι έκανε λάθη, που ΟΛΟΙ κάνουμε λάθη, που ούτε εκείνος γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα).

    Το θέμα είναι ποιοι ήταν απέναντι στον Καραμανλή και κάνανε την συστηματική επίθεση.

    Και αυτό από μόνο του λέει πολλά. Πάααρα πολλά.

    Μείνε με την ακατονόμαστη και τον Μιχαλάκη, αφού ο τρόπος με τον οποίο κινήθηκε η μεν ειδικά τον τελευταίο χρόνο ενώ ο τρόπος με τον οποίο μας δουλεύει το πρότυπό σου στην Δημόσια Τάξη σε κάνουν να νιώθεις μη μειονεκτικά.
    Άσε που αν μείνεις κυρίως με την τοντογούλα, μπορεί και να συγκατοικήσεις και με το ΛΑ.Ο.Σ. και να κυβερνήσεις και πιο σύντομα από ό,τι τώρα ελπίζεις.


    Μόνο μη προσπαθείς να μας κάνεις να ξεχάσουμε και αυτά που ζήσαμε, υποφέραμε και ξέρουμε. Να χαρείς.

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/10/2009 03:04:59

    Αν ο "ψυχραιμία" ψηφίζει ΝΔ εγώ είμαι ο πατριάρχης Βαρθολομαίος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Προφήτης 10/10/2009 12:17:34

      Aπο το 1981 αγαπητε μου ειτε τι πιστευεις ειτε οχι.
      Το 1981 στους νεους τοτε ψηφοφορους η ΝΔ πηρε το 7%.Ακριβως τοσο 7%.
      Αυτο ηταν και το ποσοστο της ΔΑΠ τοτε και μεσα σε αυτο ημουν και εγω.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 10/10/2009 12:19:53

        μην άγχεσαι Ψυχραιμία... δεν χρειάζεται, πλέον και για την ώρα, πιστοποιητικό φρονημάτων!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ archaeopteryx 10/10/2009 12:25:50

          Ξερεις ομως τι παιζεται ε;
          Θελουν να εκμεταλλευθουν τον πατριωτισμο των οπαδων της ΝΔ που ειναι εντονος και την καποια πολιτικη αφελεια τους για να μετατρεψουν τη ΝΔ σε αντιδυτικο κομμα.Ετσι θα γινουμε κομμα παραπονουμενων αλλα και η Ελλαδα δεν θα εχει πραγματικο αστικο κομμα (αν εχει τωρα) που να μπορει να σταθει μαζι με τα αλλα κεντροδεξια κομματα της Ευρωπης.

  24. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2009 03:34:42

    Πάντως τουλάχιστον ο Κωστάκης το ήπιε το Πικρό ποτήρι ως το τέλος.
    Αλλοι σαν τον Μικρόψυχο τον Λογιστή την κάνανε Νύχτα ,οταν τά γκάλοπ έδειχναν οτι θα χασει με 10 μονάδες διαφορά και παρέδωσε στον ΓΑΠ.
    Οπως και τώρα στην Νικη Γ.Α.Π. μιλησε για νικη ΠΑΣΟΚ χωρίς να συγχαρεί τον Αρχηγό τού Κομματος που νίκησε.Toσο Μικρός ...............
    Σάν Μπακάλης φέρθηκε και οταν κυβερνούσε και σαν μπακάλης φέρθηκε και τώρα.
    Ειναι πιθανό ο Κωστάκης να βαρέθηκε αλλο τίς Καρέκλες γνωρίζοντας άλλως τε πώς η Ηττα ήταν δεδομένη.
    Φευγει απο Αρχηγος τής Ν.Δ. εχοντας δυό εκλογικές Νικες στο ενεργητικό του(oσες και ο Μπάρμπας του).Κανεις αλλος Ηγετης της Ν.Δ. δεν το πετυχε .
    Ειναι μολις 52 ετών καί έχει καιρό να χαρεί την Ζωή του.
    Εδώ βγήκαν οι Καμένοι να κάνουν τούς Τιμητές ,οι ακροδεξιοί,μέ τούς Σωματοφύλακες..............
    Και οι δηλώσεις του μετά την Ηττα ηταν αξιοπρεπέστατες ,ζητώντας μάλιστα να μιλήσει ολομόναχος χωρίς ναχει διπλα του κανεναν παρατρεχάμενο.
    Το έργο που αφήνει μετριότατο,ειναι γεγονός .
    Πάντως απο το να βλέπω την Φατσα της Κυριας Ντόρας στην Αξιωματική Αντιπολίτευση καλύτερα να βλέπω τά Ντολμαδάκια τής Μαμάς της σε διαφήμιση Κονσέρβας.
    Η Πιθανή Εκλογή της στην Δεξιά Παράταξη θά αποτελέσει μιάν ακόμα τροχοπέδη γιά την Χώρα.
    Βεβαια το Κορίτσι έχει συμμάχους παντού.
    Και στο ΠΑΣΟΚ ορισμένοι την συμπαθούν γιά τον ΄ρεαλισμό΄της-δηλαδή βραχονησίδες και τά ρέστα ας πάνε και ΄απέναντι΄-αλλά και σέ μερίδα τής ΄αριστεράς΄..Και φυσικά ο Καρατζαφέρης λατρευει την Οικογενεια..
    Η Εκλογή Ντόρας θά δέσει τίς ΄λύσεις΄τών εθνικών θεμάτων μια χαρά.
    Και αμα χρειαστεί σε 4 χρονάκια, που θα φθαρεί και ο Γιωργάκης, τραβάει και μιά διάσπαση στην Ν.Δ. η κυρια Ντορα και πάει γιά ΄επωφελείς΄συνεργασίες γιά την Χώρα μέ άλλες Ομορες ΄εκσυγχρονιστικές΄δυνάμεις..
    Και τοτε θα αρχισει Νεο Κυμα μετανάστευσης αυτοχθόνων.....................

  25. osaperas avatar
    osaperas 10/10/2009 14:20:19

    Άς ελπίσουμε ότι οι δελφίνοι της Νέας Δημοκρατίας θα βρουν μία λύση μέχρι τις 8 Νοεμβρίου για να μην τον ταλαιπωρούμε άλλο τον Καραμανλή.