01/10/2009 11:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: δεν είναι ανάγκη να πληρώσει η παράταξη όσους την πλήγωσαν



Πλήρη κάλυψη στον γραμματέα της ΝΔ Λ. Ζαγορίτη που είχε καλέσει τους ψηφοφόρους της ΝΔ να μαυρίσουν όσους πλήγωσαν την παράταξη, έδωσε σήμερα ο Κώστας Καραμανλής στην συνέντευξή του στον ΑΝΤ1. Απαντώντας σε σχετική ερώτηση δήλωσε:

 «Νομίζω ότι εδώ έχει γίνει μια παρεξήγηση. Εκείνο που ειπώθηκε έχει ειπωθεί από πολλούς και είναι και σωστό. Εάν εγώ, ψηφοφόρος της ΝΔ, για κάποιο λόγο είμαι δυσαρεστημένος με τον υποψήφιο κ. Λιαρέλη, βουλευτή νυν, υπουργό πρώην, ή υφυπουργό, δεν είναι ανάγκη να την πληρώσει η παράταξη την δυσαρέσκεια που έχω με τον κ. Λιαρέλη. Μπορώ να διαλέξω κάποιον άλλο στο ψηφοδέλτιο…»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 01/10/2009 11:34:30

    Η φράσει αυτή ...μου θυμίζει τους απολογητές του κατάρρευντου .... Κ.Κ.Σ.Ε…..
    είναι για γέλια...

    • axa!! avatar
      axa!! @ ataktos 01/10/2009 12:37:45

      Την έπαθε όπως ο Βενιζέλος. Η ικανότητα καλού χειρισμού του λόγου γίνεται μπούμεραγκ γι αυτό που την υπερχρησιμοποιεί. Χάνεται η ουσία των επιχειρημάτων και παραμένει ένας βόμβος χωρίς αξία και σημασία.

      • mareli avatar
        mareli @ axa!! 01/10/2009 19:06:32

        Αχα! σ' έπιασα tiramola...

        Είσαι τρομερός επιχειρηματολόγος!!!
        "Η ικανότητα καλού χειρισμού του λόγου γίνεται... βόμβος!"
        Ο ΒΟΜΒΟΣ όμως είναι ένας, μόνος του... μικρό το κακό!
        Εκείνες οι ΒΟΜΒΕΣ που πετάει το GAP σου όταν μιλάει είναι σκέτη καταστροφή...
        αφού να φανταστείς κλείνει την ψαλίδα... λίγο τόχεις;;;
        Ετσι... κρύβουν το GAP για να μην πετάει βόμβες!!!

  2. ataktos avatar
    ataktos 01/10/2009 11:44:38

    Αυτός απλά προέδρευε...

  3. SKAIs avatar
    SKAIs 01/10/2009 11:48:09

    Από το Antinews....
    - Όταν απομακρύνεται ο Σημίτης το λέμε ΚΑΘΑΡΣΗ... στο ΠΑΣΟΚ
    - Όταν λες αυτονόητα πράγματα το λέμε ΜΑΛΑΚΙΑ... στη ΝΔ.

    Γιατί πρέπει να βιάζουν την νοημοσύνη μας. Έτσι θα είναι και μετά τις 4 Οχτώβρη?

    Πάση ΘΕΟΥ!!

    • αντί avatar
      αντί @ SKAIs 01/10/2009 12:41:33

      Και πόσα θα δούμε ακόμα από τα ΜΜΕ όταν γίνει κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ...

  4. Hellenic avatar
    Hellenic 01/10/2009 12:06:26

    Η μονη λυση για να αποφευχθει η διαλυση της Ν.Δ. ειναι να εκλεγει ο αρχηγος απευθειας απο την βαση του κομματος και οχι μεσα απο ιντριγκες και δολοπλοκιες. Σε αντιθετη περιπτωση ειναι πιθανο να διασπαστει σε ενα δεξιο κομμα , μια νεα ΕΡΕ, με αρχηγο τον Σαμαρα, και σε ενα κεντρωο κομμα με αρχηγο την Μπακογιαννη. Το δευτερο θα κοιταξει να απορροφησει κομματι του ΠΑΣΟΚ μετα το τελος της κυβερνητικης του θητειας.(οποτε αυτο συμβει). Παραλληλα η νεα ΕΡΕ, θα κοιταξει να απορροφησει κομματι του ΛΑΟΣ, και να στειλει την ακροδεξια εκει που της αξιζει, δηλαδη στην αφανεια.
    Το μεταπολεμικο συστημα ΕΡΕ-Ενωση κεντρου σαφως και εξεφραζε την Ελληνικη κοινωνια σε Ρεαλιστικη βαση. Τα χαλασαν ολα ομως ενας ηλιθιος Βασιλιας,το παρακρατος(με την βοηθεια αν οχι προτροπη των ΗΠΑ) και η υπερβολικη φιλοδοξια του Μητσοτακη.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Hellenic 01/10/2009 12:45:28

      Και ο Τριανταφυλλίδης ο Α' τι ρόλο έπαιξε τότε;
      Απλά προήδρευε;
      Και τόσο ρεαλιστική βάση πιά η ΕΡΕ; Από μπετόν και αντιπαροχή - αλήθεια η "διαπλοκή" πότε "εφευρέθηκε"; Εδώ Ροκανίζαν Εργολάβοι;

  5. Hellenic avatar
    Hellenic 01/10/2009 12:18:13

    Υ.Γ.-Για να ειμαστε παντως δικαιοι με την ιστορια, ρολο επαιξε και η υπερβολικη φιλοδοξια του Α.Παπανδρεου. θα ειχε ομως ο Ανδρεας το θρασος να ριξει τον ιδιο του τον πατερα Γεωργιο?-εδω χωραει μεγαλη αμφιβολια.

  6. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 01/10/2009 15:17:43

    Μην αυταπατάσθε. Δεν πρόκειται να διαλυθεί ποτέ η ΝΔ, ούτε το ΠΑΣΟΚ. Αυτά τα δύο κόμματα είτε θα διαλυθούν μαζί την ίδια ημέρα ή δεν θα διαλυθεί κανένα από τα δύο ποτέ

    • ataktos avatar
      ataktos @ Tηλέμαχος 01/10/2009 15:33:00

      τώρα μας κάνεις κήρυγμά πραγματικού κομουνιστή ..

  7. Hellenic avatar
    Hellenic 01/10/2009 16:15:08

    Και μια που μιλαμε για κομμουνισμο, ειναι βεβαιο οτι τις οποιες αποτυχιες της Αστικης Δημοκρατιας(δηλαδη την αποτυχια επανιδρυσης της) θα τις καρπωθει ενα και μονο πραγμα-ο ολοκληρωτισμος, ειτε αυτος λεγεται φασισμος ειτε κομμουνισμος αφου και τα δυο ειναι διαφορετικες οψεις του ιδιου νομισματος.