#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2008 15:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής ή κεντροαριστερό ...χάος

Όπως πρώτοι γράψαμε στις 7/3 (βλ.εδώ) το κυβερνητικό επιτελείο και οι σύμβουλοι του πρωθυπουργού (π.χ. ο κ. Γιάννης Λούλης) καταστρώνουν σενάρια πρόωρων και διαδοχικών εκλογικών αναμετρήσεων μέσα στο 2009. Για ποιο λόγο όμως βγαίνουν ΤΩΡΑ στην δημοσιότητα τα σενάρια αυτά; Η κατάσταση δεν είναι κακή μόνο στο ΠΑΣΟΚ. Είναι και στη ΝΔ κι αυτό αποτυπώνεται σε όλες τις δημοσκοπήσεις αλλά και στις ποιοτικές μετρήσεις που έχει στην διάθεση του το Μέγαρο Μαξίμου. Λόγω όμως της ανατροπής του δικομματικού σκηνικού, ο κίνδυνος για τη ΝΔ δεν είναι η άνοδος του ΠΑΣΟΚ, που δεν διαφαίνεται πουθενά στον ορίζοντα. Ο κίνδυνος για τους γαλάζιους προέρχεται από την συνεχή άνοδο του Συνασπισμού, η οποία διαμορφώνει δυναμική για την ανασυγκρότηση της ευρύτερης κεντροαριστεράς.

Τι κάνει λοιπόν το Μαξίμου;  Με τα σενάρια των διπλών πρόωρων εκλογών βάζει πολιτική ατζέντα στην κεντροαριστερά που …«τσίμπησε» με τις δημοσκοπήσεις και θα πρέπει τώρα αφενός να αναπτύξει εναλλακτικές προτάσεις διακυβέρνησης και αφετέρου να βρει τον κοινό παρονομαστή. Κάτι που μόνο εύκολο δεν είναι. Οι επιτελείς της ΝΔ εκτιμούν ότι μόνο όφελος θα έχουν αν μεταφέρουν εκεί την συζήτηση και φανεί ότι η προοπτική της κεντροαριστεράς, είναι αδιέξοδη, παρά τον ενθουσιασμό που προκαλεί η άνοδος του Συνασπισμού.  Έτσι το δίλημμα που θα προβάλλει η ΝΔ (δεν θέλει και μεγάλη φαντασία) είναι «σταθερή διακυβέρνηση, ή περιπέτειες σε κεντροαριστερή κατεύθυνση που μπορεί να οδηγήσουν σε ακυβερνησία». Θα έχουμε δηλαδή μια νέα εκδοχή του «Καραμανλής ή το χάος». Γι αυτό και ο Μητσοτάκης βγαίνει και λέει όσα περιγράφουμε προηγουμένως. Το Μαξίμου απειλεί με …διαιώνιση της παραμονής Καραμανλή στην ηγεσία. (Διαβάστε περισσότερα στο «Αντί» που κυκλοφορεί αύριο).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 16:32:34

    διαβάζω εδώ και δυο βδομάδες το μπλογκ σας.

    ερώτηση:
    ο χίος γράφει τα θέματά σας; γιατί σχολή χίου θυμίζουν κι όχι αντί του 1985...

    παρατήρηση:
    οι αρθρογράφοι περνούν από το press-gr , διαβάζουν-γράφουν, το φχαριστιώνται. μετά πάνε στο indymedia.. αφού κάνουν κι εκεί τα ίδια βαριούνται... αν το θυμηθύν , περνούν κι από το antilog

    Μάρτυράς μου η Alexa αν δεν το πιστεύετε! έχει πίνακα με statistics και με το από πού έρχονται και που πηγαίνουν μετά οι visitors!

  2. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2008 16:45:55

    Εσύ τώρα γιατί μπαίνεις στον κόπο και μας επισκέφτεσαι; Γιατί χαλάς τη ζαχαρένια σου μεγάλε μαζί μας; Σε ενοχλεί τίποτα; Αφού είμαστε τόσον υποδεέστεροι των άλλων (και μπράβο τους πουν είναι καλύτεροι απο εμάς) γιατί τότε μπαίνεις στον κόπο και μας διαβάζεις; Νομίζεις δηλαδή οτι μας νοιάζει η κυκλοφορία απο το ....1985; Αλλά μπορείς να γράφεις οτι θέλεις. Πλάκα έχεις

  3. thanos avatar
    thanos 13/03/2008 17:04:02

    Egw to thymamai kapws diaforetika..." O Karamanlhs H ta Tanks" h kanw lathos?

  4. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2008 18:01:15

    Σωστό Θάνος, ευχαριστούμε

  5. Τάκης avatar
    Τάκης 13/03/2008 18:54:09

    Μήπως το ερώτημα πρέπεει να τεθεί ως εξής: Κεντροδεξιό ή Κεντροαριστερικό χάος? Γιατι και στις δύο περιπτώσεις χάος θα χουμε. Μη μου πείτε τώρα ότι η χώρα επί Καραμανλή κυβερνιέται.

  6. Theodore avatar
    Theodore 13/03/2008 19:12:54

    Το θεμα ειναι, να βαλετε το χερι στην καρδια και να πειτε τι ακριβως θελετε εσεις, γιατι ψυχανεμιζομαι, οτι ουτε κι εσεις ξερετε ακριβως τι θελετε. Αν πραγματι και παρ ο,τι πιστευω εγω, εσεις εχετε αποψη για το τι δεον γενεσθαι, ιδου γραψτε το, γιατι ειλικρινα, καποτε πρεπει να λεμε τι θελουμε και οχι τι δε θελουμε μονο.
    Και αυτο ειναι σε τελευταια αναλυση το προβλημα με τη χωρα.
    Για σκεφτειτε το λιγο.

  7. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 13/03/2008 19:14:58

    Χίλιες φορές συνειδητό χάος, παρά "παραμύθα φούρναρης" ...τάξη!

  8. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 19:40:47

    factorx,
    μήπως θέλεις να πεις γιατί κινούμαι; γιατί αναπνέω;γιατί μιλάω; γιατί σχολιάζω; γιατί γράφω;

    εμ αυτό ήθελα να δείξω - το έδειξες μόνος σου.

    κι ο παπαδόπουλος έτσι θα ενοχλούνταν!

    αχ καημένο μου αντί!!!!!!

  9. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 19:41:43

    υγ
    φακτορξ ... εξασκούμαι....

  10. Κόκκινος πατριώτης avatar
    Κόκκινος πατριώτης 13/03/2008 20:06:42

    Άλλος ένας εκσυγχρονιστής αριστεροδέξιος ενοχλήθηκε. Γιατί εσείς τα εκσυγχρονιστήρια έρχεστε να διαβάσετε ΑΝΤΙ; Γιατί δεν αρκείστε στα τΣΥΡΙΖΑδικα, την LIFO, την Gay ..εε Athens Voice και το e-rooster που είναι του γούστου και της ιδεολογίας σας; Τι δουλειά έχετε εσείς με το ANTI;

  11. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2008 21:04:36

    Έλα ντε

  12. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2008 21:28:16

    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς: ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ALEXA ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΧΑΛΙΜΑΣ. ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΣΤΑΙΤΣΤΙΚΑ ΜΟΥ.

  13. Le canard avatar
    Le canard 13/03/2008 21:35:03

    Nariman Sarif "ο χίος γράφει τα θέματά σας; γιατί σχολή χίου θυμίζουν κι όχι αντί του 1985"

    Προφανώς ο/η Ναριμαν, για να εκφέρει και άποψη επί του μπλόγκ, είναι τακτικός/η αναγνώστης της φυλλάδας του Χίου. Δεν εξηγείται αλλοιώς η σιγουριά με την οποία μιλάει.

    Ανεξαρτήτως αυτού, πάλι καλά που κάποιος θυμήθηκε το 85 (σκάνδαλο με την αγορά του αιώνα). Ξέχασε βέβαια ο/η (ερμαφρόδιτο μου βγαίνει) το σκάνδαλο Κοσκωτά, τον "κρόκους", κ.λ.π. Δεν πειράζει. Προφανώς δεν ήταν συνεχώς τακτικός αναγνώστης του ΑΝΤΙ. Μάλλον είχε βρεί τότε κανένα αντίστοιχο της φυλλάδας του Χίου έντυπο της εποχής. Κυκλοφορούσε τότε η Βεντέτα ή το Ρομάτζο ρε παιδιά;

  14. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 21:45:46

    πατατοτρίφτηδες (αντί του μλκτφδς)), αφού λέμε... λεει εβραία της διασποράς

    πατατοτριφτηδες

  15. ΝΙΚΟΣ Ο. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ο. 13/03/2008 21:53:03

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΗΠΩΣ ΤΟ NARIMAN SARIF ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ?

  16. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 21:56:09

    ΟΚ
    για έξυπνους αναγνώστες:

    1. Πάμε στο http://www.alexa.com

    2. Sto "Movers & Shakers Traffic Graph" στα κενά πεδία γράφουμε τα ονόματα των 3 σιτες, όπου μεγαλουργούν οι δικτυακοί αρθρογράφοι
    blog.anti.gr , press-gr.blogspot.com, athens.indymedia.org

    3. Πατάμε χαμηλά το κουμπί Compare, προβάλλει σε ιστόγραμμα η επισκεψιμότητα κάθε site.

    Μετά από αυτά τα αψευδλη δεδομένα, μπορούμε να υποθέσουνε πως κάποια sites (και τα περιοδικά τους) ούτε για σκραπ δεν μπορούν να πουληθούν.

  17. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 22:05:17

    ακόμα, για συγκρίνετε στο www.alexa.com την πορεία επισκεψιμότητας των websites της ΝΔ με του ΠΑΣΟΚ από το 2000 και μετά γράψτε nd.gr pasok.gr

    έχει σιτε ο τσίπρας;
    ίσως καταρριφτούν οι δημοσκοπήσεις...

  18. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 22:08:09

    α ρε φάκτορα Χ...
    α ρε φακτορχ

    οι αναγνώστες του 2007 δεν είναι αναγνώστες του 1965!

    α ρε φακτορα

    βέβαια υπάρχουν και τα εξειδικευμένα logs που ξέρει μόνον ο διαχειριστής κάθε site, αλλά της alexa δίνουν αδιάψευστες τάσεις κι ενδείξεις

  19. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 22:17:54

    πατατηρώντς τα στατιστικά του www.pasok.gr (κλικ στο view details) βγαίνουν τα εξής:

    Pasok.gr
    users come from these countries:

    Greece 93.6%
    Cyprus 2.0%
    United States 0.3%
    Azerbaijan 0.3%
    France 0.3%

    More
    pasok.gr users...

    Greece 93.6%
    Cyprus 2.0%
    United States 0.3%
    Azerbaijan 0.3%'
    France 0.3%
    Hungary 0.3%
    Germany 0.3%
    United Kingdom 0.3%
    Macedonia 0.3%
    Netherlands 0.3%
    Other countries 2.0%


    δεν καταλαβαίνω γιατί τόσοι πολλοί επισκέπες από το αζεμπαϊτζάν.

    σε σύγκριση με τις άλλες 150τόσες χώρες του κόσμου..

    από κίνα, ιαπωνία, ινδία κανένας!
    ?



    Pasok.gr traffic rank in other countries:
    Greece1,7302509Azerbaijan536,81244Cyprus9511,435France64739,6964United States1,924,509

  20. Le canard avatar
    Le canard 13/03/2008 22:19:30

    Nariman Sharif; Μάλλον αραβικό και όχι εβραϊκό είναι το όνομα.

    Τελικώς, δεν κατάλαβα, ποιά είναι η άποψή σου σχετικά με το κείμενο. Για όλα τα άλλα μας είπες, εκτός από το θέμα (εκτός θέματος που λέμε). Σημειώνω λοιπον: "Έτσι το δίλημμα που θα προβάλλει η ΝΔ (δεν θέλει και μεγάλη φαντασία) είναι «σταθερή διακυβέρνηση, ή περιπέτειες σε κεντροαριστερή κατεύθυνση που μπορεί να οδηγήσουν σε ακυβερνησία». Ακούω άποψη.

  21. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2008 22:26:19

    Εγραψες στο πρωτο: "οι αρθρογράφοι περνούν από το press-gr , διαβάζουν-γράφουν, το φχαριστιώνται. μετά πάνε στο indymedia.. αφού κάνουν κι εκεί τα ίδια βαριούνται… αν το θυμηθύν , περνούν κι από το antiblog.
    Εγω σε αυτό απάντησα. Τα στατιστικά της ΟΤΕΝΕΤ μου δείχνουν εντελώς άλλα.
    Οι συγκρίσεις που αναφέρεις στο τελευταίο ισχύουν. Ε και;;;

  22. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 22:43:29

    για τη λε καναρ

    το ναριμαν ενα εβραίικο (ίμπρου) γυναικείο και το σαριφ αραφικό.

    υπάρχουν τόποι και πληθυσμοί όπου συγκλίνουν - συνενώνονται και ξαναχωρίζουν οι πολιτισμοί

    για το φακτορα ιξ
    τα στατιστικά της οτενετ σας (συγνώμη αν κάπου πριν χρησιμοποίησα ενικό) δείχνουν μόνο τα δικά σας στατιστικά και το από πού έρχονται ή για πού φεύγουν οι επισκέπτες.

    δε δείχνουν στατιστικά άλλων sites

    Πρόσθετα ενώ έχει γίνει γνωστό πως υπάρχουν αδυναμίες στο σύστημα μέτρησης alexa, η σιγουριά επιβάλλει να εγκατασταθεί η tοolbar της
    αλλά παρόλα αυτά, το λογισμικό παρακούθησης επισκεψιμότητας
    (υπόγεια στο ίντερνετ) έχει βελτιωθεί αισθητά και πλέον γίνετα αποδεκτό - σαν ένδειξη

  23. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 13/03/2008 22:43:47

    Nariman Sarif,
    αυτή την επεξήγηση "Εβραία διασποράς", γιατί την έβαλες; Κάποιο λόγο θα έχεις που δεν τον κατάλαβα, κι αν κρίνω από τα γραφόμενά σου, θα 'ναι καλός. Για πες...

  24. Nariman Sarif  (Εβραία διασποράς) avatar
    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς) 13/03/2008 22:49:40

    η σειρα επισκεψιμότητας καά την αλέξα είναι:

    1. athens.indymedia.org
    2. πολύ χαμηλά press-gr.blogspot.com
    3. πάρα πολύ πολύ χαμηλά εσείς.

    Με το indymedia ύπάρχουν επιφυλάξεις κατά πόσο συναθρoίζονται σε αυτό το σιτε και οι επισκέψεις hits στο www.ntua.gr ή στο διεθνές (Τζορτ Σόρος) world.indymedia.org

    Στα στοιχεία του press-gr.blogspot φαίνεται ανάγλυφα το μπουμ των επισκεπτών το Φλεβάρη με τη σχετική τηλεοπτική φασαρία.

    Κι εδώ υπάρχει μια επιφύλαξη για το αν τα stas του press-gr αφορου μόνο αυτό το blog ή όλα τα blogs του βλογσποτ.ψομ

  25. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 13/03/2008 23:08:57

    Nariman,
    ή όπως αλλιώς σε λένε...αδιάφορο.
    Το θέμα είναι η επισκεψιμότητα ή το περιεχόμενο ενός blog? Το αν σου αρέσει ή οχι, αν συμφωνείς ή διαφωνείς είναι σαφώς δικό σου θέμα. Το να υποτιμάς όμως την προσπάθεια κάποιων για σωστή ενημέρωση ,ή να προσβάλεις πρόσωπα και πράγματα (περιοδικό), ένα δείχνει ή κάτι δεν σου αρέσει (γνώμη των άλλων),ή ανταγωνιστικό blog είσαι.
    Το σίγουρο είναι ότι κάτι blogs ποδοσφαιρόφιλων έχουν την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα. Αυτό υποδηλεί ίσως, αξία? Αν κάτι δεν σου αρέσει απλά αποχωρείς αξιοπρεπώς δεν χρειάζονται κακεντρεχή σχόλια εκτός αν κάποιο αναφέρεται σ....εσένα!

  26. Τουρλουμπούκι avatar
    Τουρλουμπούκι 13/03/2008 23:28:49

    'νταξ' Πανέξυπνη, αφού σε πειράζει το όνομά μου, το αλλάζω. Δεν έχω πρόβλημα με το να κρατήσω σταθερή ταυτότητα, καθώς δίνεται βάση στη μεταφορά της ιδέας κι όχι στο μεταφορέα.

    Νομίζω πως κάνεις λάθος. Δεν υποτιμώ κανέναν. Σχολιάζω - κριτικάρω την ενημέρωση. Αφού δίνεται το δικαίωμα σχολιασμού, να είστε έτοιμοι- ικανοί για απάντηση (θέση) σε όλα (τα σχόλια).

    Δε νομίζω πως φανερά η υπόγεια με τη γραφή των κειμένων μου να εκφέρεται κάποια υποτίμηση.

    Αξιολόγηση, ναι.

    Π.χ. δεν παίρνω στα σοβαρά πλέον τα όσα ή αρκετά που γράφονται εδώ πέρα. Όχι ότι οι συγγραφείς τους δεν είναι σοβαροί.

    Θα ήταν εγωιστικό από τη μεριά σας αυτό, να θέλετε να τα πάρω σαν σοβαρά σώνει και καλά..

    Ακόμα μια ένσταση. Δε νομίζω να έχουν δηλώσει πως είναι ποδοσφαιρικά στέκια τα sites που ανάφερα πριν. τέτοια σιτες είναι π.χ το spot24.gr

  27. Τουρλουμπούκι avatar
    Τουρλουμπούκι 13/03/2008 23:36:39

    για να γίνει ξεκάθαρο το ζήτημα

    η φράση: αν είχε και η γιαγιά μου πατίνια....
    προκαλεί όπως καταλαβαίνει θυμηδία...

    Ε, το να γράφει κάποιος: αν είχε η γιαγιά του Μητσοτάκη πατίνια.... κλπ κλπ
    και να το θεωρεί - να το παραθέτει σαν πολιτικό σχόλιο...

    ε όχι ρε φούστη

  28. Frixos13 avatar
    Frixos13 13/03/2008 23:40:29

    Αφου είσαι τόσο αντικειμενικός nariman ή όπως άλλιώς σε λένε, γιατι δεν γράφεις και οτι το blog του Αντί έχει πολύ πιο λίγους μήνες ζωή απο το άλλο του Press-gr, πράγμα που μετράει η ΑΛΕΧΑ; και γιατί απο΄φεύγεις να πείς οτι η ανάπτυξη του blog του Αντί στο τρίμηνο είναι 355% ενω του άλλου 107%. Ξεχνάς οτι υπάρχουν και μηχανάκια; Φάκτορα βλακεία έκανες που απάντησες. Μην τσιμπάς

  29. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 14/03/2008 00:02:24

    Τουρλουμπούκι,
    μια ένσταση κι από μένα.
    1) Σίτες! Θα κοσκινίσουμε!
    Την πάτησες! Δεν ξέρω για τους συνσχολιαστές του blog, εγώ όμως σε ΒΡΗΚΑ κι αλλού μια και βολτάρω σε πολλά από δαύτα.
    Κι ακόμη μια ένσταση χωρίς να σε προσβάλω....Νυστάζω και πάω για ύπνο.
    Γκούντεν Νάχτεν Μ.Σ.

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/03/2008 00:11:58

    δεν θέλω να χαλάσω το καλό κλίμα, αλλά από το μαγικό νησί είδα στο google ότι υπάρχουν Ινδοι nariman, Iνδοί sarif, πουθενά αραβοισραϊλινοί nariman sarif.΄Ολα είναι ψευδαίσθηση και ζούμε σε μια φυσιολογική χώρα: ρουγια τα μπιρ, ντουνιά τα μπιρ αμάν αμάν(που έλεγε και ο πασάς στο γιουσουφάκι)

  31. Τουρλουμπούκι avatar
    Τουρλουμπούκι 14/03/2008 00:31:25

    Αρχαιοπτέρυγα, ποιος σου είπε πως είναι καταχωρημένα τα πάντα στο ίντερνετ; Θα πάρει πολύ καιρό ακόμα αυτό.

    Ακόμα, ποιος σου είπε οως οι λέξεις γράφονται όπως ακούγονται; και σε ποια από όλες τις γλώσσες;

    Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κολλήσατε με το όνομα.
    θα μπορούσα να έβαζα μαρία, γιάννης, δεινόσαυρος, πέστροφα, καϊματσακλάν.. τι θα άλλαζε; θα φανέρωνε ίσως κίνητρα; μάλλον όχι.


    έβαλα ένα σπάνιο κι ακαταβίστικο όνομα. πρέπει να σημαίνει κάτι;

    στο google αυτόματα σου δίνουν το όνομα user machine22... εσύ μπορείς να τα κάνεις machine23, να το αλλάξεις, να το αφήσεις το ίδιο..

    Ότι και να κάνεις, το αστείο : αν η γιαγιά του Μητσοτάκη είχε πατίνια, δεν είναι πολιτικό σχόλιο. Τελεία και παύλα!

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/03/2008 00:44:52

    Αργησα αλλά το κατάλαβα. Εχει διεισδύσει στο blog αυτό ο γόνος πολιτικής οικογένειας της ΝΔ που η γυναίκα του δουλεύει στην Γερμανική Τράπεζα.

  33. Τουρλουμπούκι avatar
    Τουρλουμπούκι 14/03/2008 00:47:30

    Για το Φρίξο 13 (δεν έχεις δίκιο για τα στατιστικά αλλά άστο τώρα αυτό)

    τα στατιστικά, άμα είσαι γάτος, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις για όφελός σου, για να μπερδέψεις τον κόσμο.

    Όμως, τον ώριμο γάτο (γάταρο), δε μπορεί να σε ξεγελάσει κανένας φρέσκος στην πιάτσα γάτος!

    Τώρα, σαν χρήσιμο κουτσομπολιό, θα έλεγα πως όλοι μας ψάχνουμε διάφορα blogs στο ίνερνετ, όπου εκφέρεται πολιτικός ή παραπολιτικός λόγος. Μας τραβάει, είναι στο αίμα μας αυτό.

    Με λύπη μου παρατηρώ πως δεν υπάρχει κάτι που να ξεχωρίζει σημαντικά - ελκυστικά από τα 2-3-4 μεγάλα γνωστά ελληνικά blogs Δεν έχουν αποκτήσει δικό τους χαρακτήρα. Αν άλλαζαν τίτλο, δε θα γινόταν αντιληπτή η διαφορά. (εξαιρείται το indymedia)

    Τα παραπάνω είναι το δικό μου κουτσομπολιό. Δεν παρωθούν ούτε απαιτούν ούτε επιβάλλουν.

  34. Τουρλουμπούκι avatar
    Τουρλουμπούκι 14/03/2008 00:58:18

    Για να λέμε και τα καλά..

    Το μπλογκ του αντι έχει καλύτερο πρακτικότερο περιβάλλον διεπαφής χρήστη.

    Δεν αργεί στην ανταπόκριση (αφού φιλοξενείται σε ελληνικό σέρβερ και με το ΑΙΧ γίνεται άμεσα η διασύνδεση

    Κι άλλα καλά.Τεχνικά κύρια.

    Τα προβλήματα;

    Το ότι τα logfiles (στοιχεία χρηστών που συνδέονται με τον κόμβο) είναι διαθέσιμα στο διαχειριστή του κόμβου άμεσα. Μπορεί να ξέρει ποιος γράφει, πότε γράφει, τι γράφει, τι διαβάζει ερμηνεύοντας τις εντολές get-post στα logfiles

    Κι ότι σημαίνει αυτό για τη δυνατότητα ανωνυμίας


    Στα blogs google τα στοιχεία των χρηστών δίνονται μετά από αίτημα στην Αμερική, δε δίνονται ποτέ ή άμεσα.

    Π.χ. αν ήμουν κινέζος φοιτητής ΠΟΤΕ δε θα έγραφα στο μπλογκ εδώ. Ούτε από καφέ ιντερνετ!

  35. Factorx avatar
    Factorx 14/03/2008 01:33:16

    Δηλαδή τι κάνεις τώρα; Λες στους αναγνώστες να μην γράφουν στο μπλογκ; Εντάξει καταλάβαμε. Αφήνω στους αναγνώστες να σε κρίνουν. Εμείς σταματάμε να απαντούμε. Και κάτι ακόμα. Εμείς είμαστε επώνυμοι. Εσυ καλύπτεσαι πίσω απο την ανωνυμία. Σιγα μην σε έθιξα τώρα έ; Το αναγνωρίζω πάντως. Οι μέθοδοι πρόκλησης έχουν εκσυγχρονισθεί.
    ΥΓ: Τραβνας υπερωρίες βλέπω με το blog μας. 12:58 και κάθεσε και απαντάς

  36. πρώην μεσανατολίτισσα νυν αφγανοεσκιμώος avatar
    πρώην μεσανατολίτισσα νυν αφγανοεσκιμώος 14/03/2008 04:11:21

    Έτσι είμαστε εμείς οι συνταξιούχοι. Κοιμόμαστε μια δυο ωρίτσες, στανιάρουμε, ξαναξυπνάμε, φτιάχνουμε καφέ και φτου κι από την αρχή.

    Δε γράφω για να κριθώ, δεν εκτίθεμαι. Είμαι ανώνυμος. Σήμερα εδώ, αύριο εκεί. κι όπου πάω παίνω μαι μου και την ανωνυμία μου, κόντρα στον παπά και το νονό που με βάφτισαν - χωρίς να το συζητήσουμε.

    Εσείς γράφετε δημόσιο λόγο, εσείς εκτίθεστε, εσείς κρίνεστε. Αν αυτά που γράφετε δεν αρέσουν, δεν θα πουλήσετε. Επομένως, γιατί με πετάτε στην κρίση των αναγνωστών, λέτε και είναι σκυλιά να κατασπαράξουν;

    Δε θέλω να πουλήσω, ούτε να πουληθώ.

    Το δίωρο που κοιμόμουνα σαν συνταξιούχος, έκανα ένα flashback . Γύρισα 30 χρόνια πίσω. Θυμόμουν -και κρίνω τώρα / μα καλά πόσο λακαμάς ήμουν κι έδινα 5 δραχμές ή 30? γύρω στα 1978-83 -85 (?) για να παίρνω το αντί. Αναρωτιέμαι τι ήταν αυτό που με τραβούσε τότε, αφού τώρα κάνει μπαμ από μακρυά - αν κρίνω από το σιτέ - πως ε χμμμ αστο καλύτερα.. Και έδινα το ταληράκι μου ή το 30δραχμο τότε... Και δεν το έτρωγα στη Λιοσσίων;

    Ήταν το κουτσομπολίστικο στυλ. Αυτό με τράβαγε. Μου ήταν οικείο τότε! Δηλαδή τώρα το καταλαβαίνω.

    Και δεν έπιανα κουτσομπολιό με την τότε κοπέλα στην τότε Λιοσσίων; Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια;


    Σόρυ που μου βγαίνει το επιθετικό, αλλά όταν θυμάμαι εκείνη την εποχή και βλέπω το σήμερα, σαλταίρνω.

  37. πρώην μεσανατολίτισσα νυν αφγανοεσκιμώος avatar
    πρώην μεσανατολίτισσα νυν αφγανοεσκιμώος 14/03/2008 04:16:25

    Για το flashback δε φταίει κανένα τρακάρισμα σε καμιά κολόνα... πέτυχα χτες σε κάποιο ελληνικό τορρεντάδικο τον ΤΑΡΑΤΑΤΑ και τρελάθηκα!
    Οι παλιότεροι 60 και κάτι, θα θυμούνται τον Ταρατατά. Δε γράφω τίποτε άλλο, για να δούμε αν έχει πληροφορίες και για αυτό το google!

  38. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 14/03/2008 09:43:11

    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς),
    Τουρλουμπούκι,
    πρώην μεσανατολίτισσα νυν αφγανοεσκιμώος,

    φαφλατάς είσαι, ξερόλας, αλλά τουμπεκί ψιλοκομμένο για το "Εβραία διασποράς", -βλέπω. Χμμμμ...

  39. Swell avatar
    Swell 14/03/2008 13:01:01

    Το πραγματικό χάος ΕΔΩ

  40. nas avatar
    nas 14/03/2008 16:26:28

    νομίζω πως αν δεν τσιμπούσε στην αρχή ο Factorx γράφοντας όσα έγραψε δεν θα κατέληγε η κουβέντα σε... τουρλουμπούκι... αλλά όλοι εσείς του Κολωνακίου είστε γνωστοί(ες) οπότε παίξτε το πουλί σας με τα στατιστικά... άδικο έχει μετά ο Ρουσόπουλος να σας χουφτώσει τα... blog's;

  41. Ζαβουλών (και το λουρί της μάνας) avatar
    Ζαβουλών (και το λουρί της μάνας) 14/03/2008 18:50:37

    Πο πο! Τι κόσμος μαζεύεται εδώ...
    Αναρωτιέμαι πως τα βγάζει πέρα αυτός ο κόσμος στην καθημερινή του ζωή. Αν μπορεί να βρει να βγάλει μεροκάματο, να ταΐσει την οικογένειά του.

    Με αυτόν τον ποιοτικό + ποσοτικό τρόπο σκέψης.

    Όλα τα δίνει ο μπαμπάς και η μαμά;

  42. Ζαβουλών (και το λουρί της μάνας) avatar
    Ζαβουλών (και το λουρί της μάνας) 14/03/2008 18:56:26

    Χωσιά, αν επιτρέπεται, πόσο χρονών είσαι; Θα εκπλαγώ αν απαντήσεις πως είσαι πάνω από 16-17.

    Αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αυτή η περίπτωση πληροφορίας, τότε ίσως θα πρέπει οι του φόρουμ εδώ να το υπενθυμίσουν στην πολιτική χρήσης αυτού του χώρου. Να οριοθετήσουν ζώνες αναγνωστών - αρθρογράφων Κ-13 & Κ-18.

  43. Suhoi avatar
    Suhoi 14/03/2008 19:03:18

    Βρε "το λουρί της μάνας" σου, αφού λές ότι πρώτα επισκέπτεσαι το πρεσ μπλογκ και μετά κάνεις και καμμιά γύρα από δώ, γιατί δεν μένεις στο πρεσσ μπλογκ να απολαμβάνεις τουλάχιστον το μπινελικάτο επίπεδο των γραφομένων εκεί;

  44. Μπαραναρατρανάικε (πρων Ζαβουλών) avatar
    Μπαραναρατρανάικε (πρων Ζαβουλών) 14/03/2008 19:45:30

    Μα αυτό επισήμανα από την πρώτη στιγμή, πως τα άρθρα του άλλου μπλογκ, τα ξαναδιαβάζω κι εδώ, όμως σε πλαστική ημιδιάφανη συσκευασία, για να μη γίνονται άμεσα αντιληπτές τυχούσες ενοχλητικές οσμές.

  45. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 15/03/2008 03:12:18

    Nariman Sarif (Εβραία διασποράς),
    Τουρλουμπούκι,
    πρώην μεσανατολίτισσα νυν αφγανοεσκιμώος,
    Ζαβουλών (και το λουρί της μάνας), Μπαραναρατρανάικε (πρων Ζαβουλών),
    ή, just, κουτοπόνηρε,

    ο μπαμπάς μου μου είπε ότι, πολλά ονόματα χρησιμοποιούν οι πράκτορες κι οι απατεώνες. Κι εγώ λέω ότι είναι η τρίτη φορά που την κάνεις γαργάρα. Πάμε και για τέταρτη:

    "φαφλατάς είσαι, ξερόλας, αλλά τουμπεκί ψιλοκομμένο για το “Εβραία διασποράς”, -βλέπω. Χμμμμ…"