09/06/2009 16:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: Φταίξαμε και πρέπει να αλλάξουμε

«Ό,τι πικραίνει τους πολίτες πρέπει να αλλάξει» είπε σήμερα ο Κ. Καραμανλής στο έκτακτο υπουργικό συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε σήμερα υπό την προεδρία του. Απέκλεισε επίσης το ενδεχόμενο συνεργασίας με τον ΛΑΟΣ, επειδή όπως είπε  «δεν χρειαζόμαστε συνεργασίες, πολλή δουλειά χρειαζόμαστε». «Για το εκλογικό αποτέλεσμα φταίμε μόνο εμείς και εμείς πρέπει να διορθωθούμε», πρόσθεσε και είπε στους υπουργούς να επιταχύνουν το κυβερνητικό έργο, το οποίο θα ελέγχεται από τον ίδιο. Αναφέρθηκε επίσης στην αποχή, την οποία χαρακτήρισε πρωτοφανή και μήνυμα στο πολιτικό σύστημα στο σύνολό του.

Την ίδια στιγμή ο Γ. Καρατζαφέρης με συνέντευξή του στον ΕΤ βάζει και την... ατζέντα της συνεργασίας που προτείνει στην ΝΔ (ασφάλεια - οικονομία - εθνικά θέματα) και υποδεικνύει στον Καραμανλή να μετακινήσει την κ. Μπακογιάννη σε άλλο υπουργείο.

Ο σημερινός Τύπος κατακλύζεται , στο μεταξύ, από σενάρια για ανασχηματισμό, αλλαγές στον κομματικό μηχανισμό και έκτακτο συνέδριο της ΝΔ, ενώ στελέχη του κόμματος ζητούν να συνεδριάσει άμεσα η Κοινοβουλευτική Ομάδα και η Κεντρική Επιτροπή του κόμματος.

Τι θα κάνει ο Καραμανλής; Θα αφήσει πρώτα να πέσουν στο τραπέζι όλες οι προτάσεις για να συγκρούονται (και αλληλοεξουδετερώνονται μεταξύ τους εκείνοι που τις προτείνουν) και μετά θα αρχίσει να ασχολείται με τις επόμενες εκλογές και το θέμα του Προέδρου της Δημοκρατίας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 09/06/2009 17:04:49

    O ΚΚ Α έβανε τους Έλληνες στην ΕΥΡΏΠΗ
    ο ΚΚ β τους έβγαλε στέλνοντας τους στη παραλία ...

  2. osaperas avatar
    osaperas 09/06/2009 17:05:55

    Μήπως κατάλαβε κανείς πότε (εννοώ ποια χρονική περίοδο) ο Καραμανλής θα κάνει "τις αλλαγές που έχουν πικρανει τους πολιτες";

  3. ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ 09/06/2009 17:07:38

    ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ;;;;
    ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΛ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ ΤΩΝ ΡΑΔΙΦΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΙΣ ΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΙΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΤΕΡΑ.

    ΠΟΙΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ.ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ 8 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;
    ΚΑΝΕΝΑΣ,ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ Η ΕΞΟΔΟΣ ΣΤΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΜΕ ...ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ.

    Ο ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΒΑΤΕΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΘΗΤΕΙΕΣ.

    ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ...ΜΗ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΗΝΥΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ...ΚΑΘΑΡΩΝ ΧΕΡΙΩΝ.

  4. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 09/06/2009 17:16:57

    Τι θα κάνει ο Καραμανλής;

    Τίποτα, όπως δυστυχώς έχει δείξει η μέχρι σήμερα πορεία.Ξέρω ο Πρωθυπουργός δεν αποφασίζει εν θερμώ....
    Να αλλάξει το κόμμα?
    Μα είναι θέμα ισορροπιών
    Να κάνει ανασχηματισμό?
    Μα είναι θέμα ισορροπιών
    Να ασκήσει κυβερνητικό έργο?
    Έχει ...αστοχία συνεργατών
    Ακόμα και μετά από αυτό το χαστούκι, που δεν ήταν ξαφνικό και αιφνιδιαστικό, το ήξεραν, περιμένει...
    Όπως περίμενε με τον κ Αλογοσκούφη και ανεχόταν την πολιτική του
    Όπως περίμενε με τους Βατοπεδιανούς
    Όταν λοιπόν είναι κλεισμένοι σε μια κομματική γυάλα, υπάρχουν στεγανά και τα μηνύματα δεν φτάνουν και ας μην θεωρήσει ότι είναι άμοιρος ευθυνών για τη γυάλα.
    Εξάλλου όπως λέει ο καταλληλότερος "όλοι κρίνονται" ... ΝΑΙ αλλά πάνω πριν από όλα ο αρχηγός για τις επιλογές και τις τακτικές.
    Αντί να ασκήσει πολιτική και να λύσει προβλήματα της καθημερινότητας, απλά προσπαθεί να ισορροπήσει.
    Θέλει παραδείγματα :

    Θα βάλεις νέους έμμεσους φόρους για να μαζέψεις 2 δις?
    Μα μόνο με την κατάργηση του καθεστώτος της αυτοτελούς φορολόγησης μαζεύεις πάνω από 8 δις (...να πληρώσουν όμως ποιοι οι νταβατζήδες που έχουν τις ομάδες? οι πολιτικοί? οι εφοριακοί? οι δικαστές? κλπ)
    Να κάνεις ευέλικτη κυβέρνηση?
    Θα χαθούν καρέκλες
    Να ανοίξεις το κόμμα στις τοπικές κοινωνίες και στους χώρους εργασίας?
    Θα χάσεις τα κομματόσκυλα

    Οπότε: ας εξαγγείλει για 10η φορά το 9μηνο της θητείας, ας απαγορεύσει τις δημοσκοπήσεις 15 ημέρες πριν τις εκλογές αφού δεν έχει τα ...κότσια να θεσπίσεις και να εφαρμόσει κανόνες,ας αγνοήσει το μεταναστευτικό ρεύμα που διαρρηγνύει τον ιστό στις τοπικές κοινωνίες και μετά από την προσεχή συνέντευξη στην επόμενη ΔΕΘ, ας ξαναρωτήσει τι ...φταίει.

    ΥΓ

    Μια ερώτηση μόνο: έχεις αναρωτηθεί γιατί στις περιφέρειες πχ των Υπουργών έπιασε το κόμμα πάτο? Μεσσηνία, Λάρισα, θράκη, Αρκαδία, υπόλοιπο Αττικής, Α & Β Αθηνών, Πειραιά, Θεσσαλονίκης?
    Ξέρω ξέρω, τα παπαγαλάκια σου λένε ότι ο κόσμος έδειξε ανοχή με την αποχή, συνεχίστε έτσι και την επόμενη φορά θα σε στείλει ....καλοτάξιδο.

  5. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 09/06/2009 17:44:17

    Ιθαγενή αν ήσουν αρχηγός της ΝΔ μα την παναγία θα ψήφιζα δεξιά ρε φίλε...

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 09/06/2009 18:01:30

    χαχαχα

    θα είχα φύγει φίλε μου τρέχοντας, δεν θα μπορούσα να κάθομαι στο ίδιο τραπέζι με νόμιμους και ηθικούς πιστούς οπαδούς της καρέκλας.
    Ενας απλός δημόσιος υπάλληλος είμαι, δημόσιος όχι κρατικός, που απλά προσπαθώ να κάνω τη δουλειά μου.Το τραγικό είναι ότι όχι μόνο δεν μας αφήνουν αλλά δεν θέλουν να δουλέψουμε.Χαλάμε τη πιάτσα, οπότε άλλος τα πιάνει και προάγεται, άλλος λουφάρει και άλλος λουφάζει.
    Θα μου πεις γιατί δεν τους μουτζώνεις να φύγεις? ίσως είμαι ρομαντικός (πιστεύω ότι τα πράγματα αλλάζουν από μέσα), ίσως είμαι δειλός και φοβάμαι να παρατήσω το όνειρο κάθε νεοέλληνα, το μόνο σίγουρο είναι δυστυχώς δεν είμαι βολεμένος, μετά από 22 χρόνια παίρνω καθαρά 1,400 € με πτυχία και σπουδές (ευτυχώς δεν έχουμε επαφή με το κοινό οπότε δεν έχουμε μαύρα και επιδόματα...ίσως αν μας λαδώνανε άμεσα ή έμμεσα να το βούλωνα...)

  7. αχβαχ avatar
    αχβαχ 09/06/2009 18:20:55

    Δεν υπάρχει προσδοκία πιά από τον Καραμανλή.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/06/2009 19:50:11

    Yπαρχει ενας και μονο τροπος για τον Καραμανλή για να κερδισει καποιους που εφυγαν : το κυνηγι της λαθρομεταναστευσης.Στα οικονομικα εν μεσω παγκοσμιας κρισης δεν μπρουν να δοθουν παροχες και τομες με κυβερνηση μικρης στηριξης δε γινονται.

  9. Αδαμάντιος Ιάκινος avatar
    Αδαμάντιος Ιάκινος 09/06/2009 23:52:07

    "δεν χρειαζόμαστε συνεργασίες,πολύ δουλειά χρειαζόμαστε".
    Απο της ίδρυσης του Ελληνικού κράτους, εδω και 180
    χρόνια, το δημόσιο χρέος το έτος 2003 ηταν περίπου 168 δις Ευρώ.Σήμερα το δημόσιο χρέος έφτασε χωρίς μεγάλη κυβερνητική προσπάθεια τα 270
    δις Ευρώ.Εαν σ αυτό το ποσό προσθέσουμε και αλλα
    6ο δις Ευρώ απο την αύξηση του ακαθάριστου εθνικού Προιόντος, τότε εχουμε περίπου, μετα απο
    5 χρόνια, διπλασιασμό του δημοσίου χρέους .
    Ερωτήσεις>
    1.Πόσο θά ειναι το δημόσιο χρέος στο τέλος της
    θητείας αυτης της κυβέρνησης,εαν καταβάλει
    μεγάλη προσπάθεια;
    2.Δεν τους φτάσαν,αυτα που φάγαν και δεν θελουν
    και αλλες συνεργασίες;
    3.Εχουν υπολογίσει οτι τους τοκους που πληρώνει
    το δημόσιο για να δανείζεται, τους καταβάλει επι
    του ποσού που δανείζεται και οχι επι του
    ποσοστού του χρέους επι του ΑΕΠ;

  10. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 10/06/2009 05:33:21

    Ο Καραμανλής είναι γνωστό πιά σε όλο τον κόσμο τί ζητάει, το μοναδικό πράγμα που ζητάει.
    Να παραμείνει γαντζωμένος στην καρέκλα του πρωθυπουργού με νύχια και δόντια όσο μπορεί περισσότερο, έστω μιά μέρα είναι γι'αυτόν χρυσός.