14/10/2009 21:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: Τώρα η πολιτική με πικραίνει



Τον Κώστα Καραμανλή πλησίασε ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής -με περίσσιο θράσος που δικαιολογείται ωστόσο από το γεγονός ότι ο πρώην πρωθυπουργός είναι γνωστός ποδοσφαιρόφιλος- και τον ρώτησε ευθαρσώς εάν μετανιώνει «που ανήκει σε αυτή την ομάδα» εννοώντας προφανώς τον Παναθηναϊκό.

«Δεν μετανιώνω ποτέ» του απάντησε ο Κ. Καραμανλής.

Ο Ανατολάκης επέμεινε. Και επεσήμανε στον πρώην πρωθυπουργό ότι η πορεία της αγαπημένης του ομάδας τα τελευταία χρόνια δεν του δίνει τις χαρές που θα ήθελε. 

«Μέχρι τα 45 μου έδινε και χαρές» ήταν η απάντηση του Κώστα Καραμανλή ο οποίος προσέθεσε: «Μετά, τις χαρές άρχισε να μου τις δίνει η πολιτική. Τώρα που η πολιτική μου δίνει πίκρες, επιστρέφω στην ομάδα», κατέληξε μισοαστεία - μισοσοβαρά ο Καραμανλής.

Ο πρώην Πρωθυπουργός, που επέστρεψε σήμερα στα έδρανα της αντιπολίτευσης ύστερα από περίπου 6 χρόνια, φαινόταν αμήχανος πριν από την έναρξη της Ορκωμοσίας.

Ωστόσο συνεχάρη με θέρμη τον Γιώργο Παπανδρέου και αντήλλαξε χειραψία μαζί του σε καλή διάθεση όταν ο τελευταίος χαιρέτησε τους βουλευτές της πρώτης σειράς των εδράνων.

Ο Γ. Παπανδρέου δεν ήλθε πάντως σε φυσική επαφή με κανέναν εκ των (εντός Κοινοβουλίου) διεκδικητών του θρόνου της Νέας Δημοκρατίας.

Η Ντόρα Μπακογιάννη καθόταν δύο έδρες πιο πίσω από τον Κώστα Καραμανλή, ο Δημήτρης Αβραμόπουλος ακόμη πιο πίσω, ενώ ο Αντώνης Σαμαράς, που αύριο ανακοινώνει και επισήμως την υποψηφιότητά του, επέλεξε τα ορεινά της Βουλής.

 http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=7016815

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2009 21:54:37

    Πάλι καλά που ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής, γνωστός για το "ακονισμένο" του μυαλό, δεν άνοιξε συζήτηση για τα Ελληνοτουρκικά. Ο Μπελούσι θα... χτυπούσε αναβολή.

  2. mpampis o sougias avatar
    mpampis o sougias 14/10/2009 21:55:13

    ΜΠΑΜΠΗ !!!!! ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2009 23:34:33

    Γιατί δεν πρωτοτυπεί η ΝΔ; Να ανοίξουν σάϊτ με ον λάϊν αιτήσεις από όποιον θέλει να γίνει αρχηγός του κόμματος.
    Αυτό θα πεί πάμε στη βάση!

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2009 23:35:41

    Εγώ θα προτείνω τον Ανατολάκη. Μπορεί ό ίδιος να ντρέπεται να εκδηλωθεί. (Και γράμματα γνωρίζει).

  5. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 15/10/2009 01:34:54

    Άμα περιμένει να πάρει χαρές από τον Κάτε, είναι εντελώς απελπισμένος.

    • Shalai avatar
      Shalai @ καθρέφτης 15/10/2009 02:15:10

      Στηρίζουμε και αγαπάμε Τεν Κάτε.
      Εκτός από το τρομερό του στυλ, το χιούμορ του και το σοβαρό χτίσιμο που θέλει να κάνει στην Πανάθα, είναι ο μόνος προπονητής που τα βάζει με τους δημοσιοκάφρους (τα τζιμάνια που κάθονται σούζα στον θείο Σωκράτη) και δη με το χαζο-μέγκα που του χει φερθεί ελεεινά και τρισάθλια επειδή είναι φυσικά (μεταξύ των τόσων άλλων) και ο μεγαλύτερος πυλώνας του συστήματος καρκινό-Τζίγγερ.

      Όσο για τον κ. Καραμανλή, άμα κάτσουμε και μετρήσουμε το τι πίκρες δίνει και σε μας η πολιτική και τώρα και χτες και αύριο... τελειωμό δε θα χουμε... "και συ δεν ήσουν πλάααι μου αστέρι της ζωήήήής μουουου..."

  6. dr.thess avatar
    dr.thess 15/10/2009 08:47:59

    υψηλη πανεπιστημιακή διανόηση ο ανατολάκης.....αντε να μας κυβερνήσει και ο τσουκαλάς

  7. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 15/10/2009 13:52:25

    Ενώ εσύ μας έδωσες στοργή και προδέρμ. Ασε μας ρε Κωστάκη με τα τρελλά σου. Επαναλαμβάνω τι έγραψα σε άλλα ποστ που χάθηκαν.
    Οταν ανακοινώθηκε η διενέργεια εκλογών από τον ΚΚ έγραψα ένα σενάριο που και εγώ δεν το πολυπίστευα. Οτι ο ΚΚ δεν μπορούσε αφ ενός να συντάξει προυπολογισμό, αφ΄ετέρου ότι ξημέρωναν δύσκολες ημέρες στα εθνικά μας θέματα και ήθελε να μεταθέσει στον Γιωργάκη την καυτή πατάτα. Με την δήλωσή του περί αποχωρήσεως του από την αρχηγία συμπλήρωσα το παραπάνω σενάριο με την εξής σκέψη. Ο αείμνηστος Κύπριος Πρόεδρος (του αξίζει το κεφαλαίο Π) Τάσσος Παπαδόπουλος αντιτάχθηκε στο σχέδιο ανάν και έχασε, από τους ενδιαφερόμενους, στις επόμενες εκλογές. Ο ΚΚ ομοίως αντιτάχθηκε και ήξερε ποιά θα ήταν η τύχη του. Τι το λογικότερο λοιπόν να κλείσει την πολιτική του καριέρα με το ύπατο αξιωμα- όπως ο θείος του- και σε μικρότερο χρονικό διάστημα; Βουλευτής υπήρξε, αρχηγός κόμματος έγινε, δύο φορές πρωθυπουργός αναδείχθηκε, το μόνο που μένει είναι η προεδρία και ο χρόνος είναι λίγος. Ενα ντηλ τύπου 'σου δίνω την πρωθυπουργία, μου δίνεις την προεδρία' είναι απολύτως φυσικό και ακίνδυνο για τον οποιοδήποτε πρωθυπουργό. Ετσι μπορού να εξηγηθούν όλες οι ενέργειες του ΚΚ και η βιασύνη του για αποχώρηση από την αρχηγία. Για σκέψου λίγο ποιά θα είναι η θέση της Ν.Δ ( με οιονδήποτε αρχηγό) εάν ο Γιωργάκης προτείνει για πρόεδρο της δημοκρατίας τον ΚΚ.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 15:18:17

    Φατη με χορτα διπλα. Κανουν καλο και στην πεψη.

    ΠΠ