28/03/2009 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: «Παραμένω στην πρώτη γραμμή»

Μιλώντας σήμερα στη Ζάκυνθο σε εκπροσώπους φορέων και παραγωγικών τάξεων και απαντώντας στα περί κούρασης και αποχώρησής του από την ηγεσία της ΝΔ εάν χάσει τις επόμενες εθνικές εκλογές, ο κ. Καραμανλής, ξεκαθάρισε ότι βρίσκεται και θα βρίσκεται στην πρώτη γραμμή, για να βγει η χώρα από την κρίση.

«Δεν με νοιάζει η πρόσκαιρη δημοτικότητα. Δεν με ενδιαφέρουν οι εφήμερες εντυπώσεις. Με ενδιαφέρει η Ελλάδα, με ενδιαφέρει η ελληνική κοινωνία». «Παλεύω και θα παλεύω ασταμάτητα για να βγει η πατρίδα από την οικονομική κρίση», τόνισε σε μια προσπάθεια να διασκεδάσει τις αρνητικές εντυπώσεις που δημιούργησε η υπόθεση του «κουρασμένου πρωθυπουργού».

«Ήξερα και ξέρω ότι ο δρόμος είναι ανηφορικός και δεν είχα ποτέ κανένα δίλημμα μεταξύ του εύκολου δρόμου της ανευθυνότητας και του δύσκολου της υπευθυνότητας». «Έγνοια μου δεν είναι η καρέκλα και τα αξιώματα. Δεν σκέφτομαι τίποτα παραπάνω, παρά μόνο τι μπορώ να κάνω για την πατρίδα, τι μπορώ να κάνω για τον τόπο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 15:05:52

    Eαν πραγματικα τον ενδιαφερει η Ελλαδα και το καλο των Ελληλων αλλα επρεπε να πραξει και οχι να εχει φερει την Ελλαδα στο χειλος της καταστροφης και την Ελληνικη κοινωνια να παραμιλαει και να μη μπορει να ανταποκριθει ο Ελληνας στις καθημερινες του αναγκες..Φαινεται οτι απο το γεγονος οτι δουλευε και δουλευει ασταματητα για αυτο νοιωθει κουρασμενος!!Στο καλο και να μας γραφει....

  2. tony avatar
    tony 28/03/2009 15:14:26

    Μεγαλειώδες,μοναδικό,αξεπέραστο,λόγια μοναδικά αντάξια ενός μοναδικού ηγέτη.Ανώτερος και από τον Περικλή τον Σωκράτη και τον Αλεξανδρο.
    Δεν σκέφτομαι τίποτα παραπάνω, παρά μόνο τι μπορώ να κάνω για την πατρίδα, τι μπορώ να κάνω για τον τόπο»
    Δεν υπάρχει κανένας λογος να σκεφτόμαστε πλέον.Ας πάμε όλοι να κάνουμε λοβοτομή.

  3. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 28/03/2009 15:43:26

    Αυτη η "κουραση" Καραμανλη με οδηγει στο συμπερασμα οτι οι δημοσκοπησεις με την "τεραστια" διαφορα μεταξυ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ειναι μουφα.
    Γι αυτο επιστρατευτηκε και το τελευταιο τρικ.
    Κυριακη κοντη γιορτη..

  4. ataktos avatar
    ataktos 28/03/2009 16:34:30

    o KK as rotisi ke tous psifoforous tou .Ainte emis trefoume ke mia empathia alla i diki tou ti lene as tous pari tilefono...

  5. Αλέξης avatar
    Αλέξης 28/03/2009 16:39:55

    «Δεν με νοιάζει η πρόσκαιρη δημοτικότητα. Δεν με ενδιαφέρουν οι εφήμερες εντυπώσεις. Με ενδιαφέρει η Ελλάδα, με ενδιαφέρει η ελληνική κοινωνία». «Παλεύω και θα παλεύω ασταμάτητα για να βγει η πατρίδα από την οικονομική κρίση»

    Ο τύπος είναι αθεράπευτα ψεύτης ή τελείως αμετροεπής

  6. Απορων avatar
    Απορων 28/03/2009 16:52:06

    Ούτε τον ρόλο που τόσο καλά έπαιζε ως τώρα μπόρεσε να αποδώσει.
    Η ...κούραση εμφανώς τον έχει καταβάλει πατριώτες.
    Βέβαια αρμοδιότερος εμού ο κύριος Τραγάκης επί του θέματος.
    Μήπως γνωρίζει κανείς που θα πιάσει στασίδι απ' τ'άγρια χαράματα ο εν λόγω ειδικός αναλυτής του σφρίγους του κ. Πρωθυπουργού?

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 16:52:41

    Πρέπει να φτιάξουν ένα παιχνίδι για το πλέιστέσιον 3 με αντικείμενο την Πρωθυπουργία. π.χ. The Prothipourgos of a Balkan Banana Republic.
    Σαν διαφημιστικό μπορούν να βάλουν τα λεχθέντα παραπάνω από τον Μπελούσι....

  8. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 17:07:43

    @αλέξης 5

    ή, απόλυτα ειλικρινής, μέχρι βλακείας!

  9. Θύμα avatar
    Θύμα 28/03/2009 17:11:34

    @ tony2

    Πραγματικά τεράστιος ηγέτης παγκοσμίου κύρους, τρομερή πολιτική προσωπικότητα.

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 17:11:50

    Πιστεύω ότι τα πιστεύει αυτά που λέει, όμως δεν είναι και πάρα πολύ σε θέση να τα υλοποιήσει. Απέδειξε έμπρακτα πως ήταν ό,τι καλύτερο διέθετε το κόμμα του εδώ και πολύ πολύ καιρό. Δεν είναι τυχαίο ότι ήταν αυτός που ήταν, από θέμα καταγωγής, εννοώ. Αν ήταν οποιοσδήποτε άλλος, αυτός ο κορυφαίος εσμός ανίκανων και συμπλεγματικών υπανθρώπων που είναι η ΝΔ θα τον είχε εξωπετάξει από τα μαθητικά του χρόνια.

    Τώρα, από κει και πέρα, και να μην τα πιστεύει, είναι καλό ότι ακούγονται. Καλό να μιλάμε για υπευθυνότητα, να είμαστε χρήσιμοι και όχι ευχάριστοι. Τουλάχιστον δημιουργούν "κλίμα", δημιουργούν απαίτηση από μέρους ημών των ακροατών να γίνουν και πράξη.

  11. christos avatar
    christos 28/03/2009 17:28:17

    Αυτός λοιπόν ο «ανίκανος…που παίζει playstation…που κουράσθηκε…που είναι και αρχηγός της δεξιάς» αποκρατικοποίησε την ολυμπιακή χωρίς να ανοίξει μύτη κανενός αριστεροπασόκου συνδικαλιστή…υπέγραψε τις συμφωνίες για τους αγωγούς με τον Πούτην… θα μας βγάλει από αυτή την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ κρίση με ελάχιστο κόστος…θα κάνει την μεταρρύθμιση στη παιδεία…και θα επανεκλεγεί με μεγαλύτερο ποσοστό…διότι αγαπητοί μου αυτό το μένος και η κατασυκοφάντηση που υφίσταται ο Καραμανλής αυτή τη εποχή «βγάζει μάτια» και να ξέρετε πως αυτό το 8% που εκλέγει την εκάστοτε κυβέρνηση, έχει τα μάτια του βλέπει και ακούει…τα αυτονόητα…

  12. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 28/03/2009 17:39:28

    Ο Καραμανλής έχει αρχίσει να βρίσκει ξανά την φόρμα του. Άσσος στα λόγια μηδενικό στις πράξεις. Υπάρχουν και χειρότεροι.

  13. christos avatar
    christos 28/03/2009 17:55:16

    Την ολυμπιακή την αγόρασε ο Βγενόπουλος δεν ην αποκρατικοποίησε ο Καραμανλής...και άρα δεν υφίσταται καμιά πράξη...ναι αυτή ακριβός είναι η "λογική" τησ αριστεράς...

  14. tiramola avatar
    tiramola 28/03/2009 17:58:23

    @11
    3 πουλάκια κάθονταν και έπλεκαν πουλόβερ...
    Είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει , η δυσκολία αρχίζει όταν αισθάνεσαι ότι παίζουν κάποιοι με την νοημοσύνη σου...

  15. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 28/03/2009 18:14:00

    Μετα απο τοσα χρονια εξουσιας που κυριολεκτικα διαλυσε την Ελλαδα τωρα θυμηθηκε οτι υπαρχει Ελλαδα! Το λαθος μου ηταν οτι το ψηφησα διοτι πιστευα στα λογια του....οταν βγηκε για πρωτη φορα...

  16. 16 avatar
    16 28/03/2009 18:38:05

    Εγω γελουσα με τον γιωργακη,αλλα οταν χρειαστηκε να παρω θεση και να διαλεξω ,αναμεσα στον γιωργακη και στον Βενιζελο στηριξα γιωργακη.
    Τωρα εαν πρεπει να διαλεξω αναμεσα στην κορη του μητσοτακουλα,το σουφλι των εργολαβων και τον Κ.Κ.
    ψηφιζω δαγκωτο ..Κ.Κ.
    Δεν ειμαι δεξιος αλλα πολιτης που ενδιαφερομαι για τον μελλον της Χωρας.

  17. kanis avatar
    kanis 28/03/2009 18:57:59

    @ 16 says

    ΣΩΣΤΟΣ !

  18. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 28/03/2009 19:04:24

    @ 17
    Δεν θα υπαρξει μελλον για αυτη τη χωρα αν δε σταματησει σε πρωτη φαση η οικογενειοκρατεια σε ολα τα κοινωνικα επιπεδα.
    Δεν εχει σημασια αν εισαι δεξιος ή αριστερος αλλα αν εισαι τιμιος και αγρυπνος.

  19. Θύμα avatar
    Θύμα 28/03/2009 19:08:44

    Ωραία να παραμείνει ο Καραμανλής μόνιμα αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας (είναι ήδη 12) και πρωθυπουργός (είναι ήδη 5).
    ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ?
    Σε όλα η προσφορά του ήταν κάτω απο το μηδέν στο μόνο που πέτυχε ήταν η εξωτερική πολιτική, οι σχέσεις με τους Ρώσους και οι υπογραφές για τους αγωγούς. Τα πάντα όμως και εκεί σταμάτησαν στις υπογραφές πέρασαν δύο ολόκληρα χρόνια απο τότε έχει κανείς την ψευδαίσθηση οτι θα ξεκινήσει ποτέ η κατασκευή τους?

  20. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 19:28:11

    Μηπως παραμενει στην πρωτη γραμμη απο το τελος?? Ολες οι ομιλιες του μοιαζουν με εκθεσεις ιδεων και αυτο οχι τυχαια.Ουτε καν εξαγγελιες εργων κανει τωρα τελευταια γιατι κανεις πλεον δεν τον πιστευειΓενικοτητες χιλιοειπομενες ,αυστηρο υφος ψευτικο, κινησεις των χεριων και λοιπα καραγκιοζιλικια συνθετουν την εικονα του....ηγετη!!!

  21. Vass avatar
    Vass 28/03/2009 19:29:18

    Η λογική του μη χείρων πρυτανεύει.
    Ο καθρέπτης του Σεμνού είναι ο Μπούρας (με βαθιές γνώσεις οικονομίας), ο Αντώναρος, ο Μίλτος της Μυκόνου, ο Άρης με το eyeliner, o χατμάνος του υγείας, ο Σουφλιάς που φροντίζει για τον Μπόμπολα για ναη μην αναφερθούμε στα τηλεοπτικά στελέχη βλέπε Μανόλις εξ Αργους, Γιακουμάτος ...

  22. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 19:36:03

    @ 24 Skorpios!!!,

    Πάντα βρίσκεται στην πρώτη γραμμή.
    Έστω και κουρασμένος...

  23. Θύμα avatar
    Θύμα 28/03/2009 19:43:18

    @22, 23 Anonymous

    Στην δημοκρατία δέν υπάρχουν αδιέξοδα, φυλακή δέν πρόκειται να μας βγάλουν άν βγούν χειρότεροι απο τον ΚΚ θα φύγουν και αυτοί με τις κλωτσιές.

  24. Θύμα avatar
    Θύμα 28/03/2009 19:46:46

    Φυλακή να μας βάλουν εννοούσα ή να μας στείλουν εξορία σε ξερονήσι.

  25. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 19:57:16

    @ 26 desay.Αφου το λες εσυ και το πιστευεις εγω δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω αυτα που λες.Και εγω πιστευω οτι αυτα που λεγονται περι κουρασμενου κτλ διοχετευθηκαν σκοπιμα για καποιους λογους που ενδεχομενως θα τους δουμε στην συνεχεια....

  26. tony avatar
    tony 28/03/2009 20:17:33

    Ευχαριστώ το θεό
    που μου έδωσε
    τον Καραμανλή για αρχηγό
    που με έχει κάνει δεξιό
    λεφτά καλά να οικονομώ.

    Κι αλήτες οι εχθροί μας
    του έθνους μας του τρομερού
    στη φωτιά ο θεός να τους κάψει
    δίχως δρόμο γυρισμού.

    κι η πατρίδα μου η ωραία
    που γλύτωσε από τον Αντρέα
    τώρα θέλει δεξιά
    για να δει άσπρη μέρα ξανά.

    Και η Ντόρα μας η σπουδαία
    του Κυριάκου η αδελφή
    με όλους τους μεγάλους παρέα
    θα μας σώσει ενα πρωί.

    Παιδιά εχω ανάγκη από μεροκάματο.
    Κάνω για στιχουργός?
    Απελπισία..........

  27. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 20:37:42

    @ 30 Skorpios!!!,


    Τελικά συμφωνούμε οτι τα περι "κούρασης" διοχετεύθηκαν σκόπιμα.
    Μάλλον για λόγους τακτικής.
    Πιθανόν, για να μετρηθούν οι αντιδράσεις της κοινής γνώμης.
    Λίγο μετά τις Ευρωεκλογές, θα κάνει κάποιες κινήσεις, και θα μας πούν ότι
    "νιώθει ανανεωμένος" "Νέο ξεκίνημα" κτλ.

    Τί λές?

  28. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/03/2009 20:53:04

    Ο κ. Ν. Χατζηνικολάου, που "διέρρευσε" το "είμαι κουρασμένος", ήθελε διακαώς την Δημαρχία Αθηνών.

    Ο Καραμανλής δεν του την έδωσε.

    Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο.
    Ιδιαίτερα από "κακιασμένους/ες".

  29. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 28/03/2009 20:56:19

    "Έγνοια μου δεν είναι η καρέκλα και τα αξιώματα."

    Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό μέρος του image making του Κ. Καραμανλή, γι' αυτό και διοχετεύονται εδώ και χρόνια οι διάφορες ανάλογες φήμες. Και βέβαια η πρόταξη εικόνας μη εξουσιαστή είναι το μεγαλύτερο και σημαντικότερο χαρακτηριστικό του εξουσιαστή. Αν ψάξουμε σε όλους τους ηγέτες θα δούμε ανάλογες υπαρκτές ή εντελώς κατασκευασμένες εικόνες. Δες και τον "σούπερ mild γλυκανάλατο" ΓΑΠ πώς σκύλιασε όταν πήγαν να του πάρουν την καρέκλα. Δεν διαφέρουν και πολύ τα δυο καλόπαιδα πιστεύω. Αν βρισκόταν στην κατάσταση του ΓΑΠ να δεις πως θα μεαταμορφωνόταν ο "βαριεστημένος" και "κουρασμένος" πρωθυπουργός...

    Τα περί κούρασης λοιπόν εντάσσονταν σ' αυτό το πλαίσιο. Μόνο που δεν τους βγήκε. Γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που πρωτοσχεδιάστηκε το image και οι καιροί έχουν αλλάξει, θέλουν και τα image το λίφτιγκ τους. Αλλά φαίνεται ότι ο υπεύθυνος ή δεν υπάρχει πια ή είναι παντελώς ηλίθιος. Είναι εγκληματικό σε καιρό βαθύτατης κρίσης να βγαίνει ο πρωθυπουργός της χώρας και να λέει ότι κουράστηκε. Πέρα από κομματικές σκοπιμότητες, είναι ανεύθυνο για τη χώρα. Ακόμη κι αν έχει πάθει υπερκόπωση, αυτό δεν δηλώνεται. Πάει και τελείωσε.

    Ξαναγυρνώντας στην αρχική δήλωση, αν ο πρωθυπουργός δεν ήθελε καρέκλα και αξιώματα, απλούστατα δεν θα τα είχε, όπως πάμπολλοι σοβαρότατοι και αξιοπρεπείς Έλληνες. Αλλά δεν ανήκει σε αυτούς.

    Πρόβλεψη: ακόμη κι αν είναι στην αντιπολίτευση, ο Καραμανλής θα μείνει για πολλά χρόνια αρχηγός.

    Υ.Γ. Τα περί εκδίκησης του Χ"νικολάου τα βλέπω εξωπραγματικά - διοχετεύονται για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

  30. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 21:14:41

    @ 32 desay.Δεν μπορω να προβλεψω με την διαροη σε τι ακριβως αποσκοπουσε .Ομως ειπωθηκε στον Χατζηνικολαου και αυτο δεν αμφισβητειται.Το πλεον πιθανο κατα την αποψη μου ηταν να επιτυχει την σε μεγαλυτερο βαθμο συσπειρωση οπαδων της παραταξης του μια και οι δημοσκοπησεις δειχνουν χαμηλο βαθμο συσπειρωση.Με αλλα λογια απευθυνοταν στο θυμηκο και στο φιλοτιμο του κοσμου και οχι μονον των οπαδων της ΝΔ.Βεβαια κυκλοφορουν και διαφορες αλλες φημες....Ιδωμεν

  31. thanos avatar
    thanos 28/03/2009 21:26:39

    2-tony Says:
    March 28th, 2009 at 3:14 pm


    Αντι για λοβοτομη, εγω παω στο WC...

  32. thanos avatar
    thanos 28/03/2009 21:32:46

    16-Anonymous Says:
    March 28th, 2009 at 6:32 pm


    Και τα κτλ,κτλ Φιλαρακι, εγω θελω Νατασα ...all the way.

  33. Θύμα avatar
    Θύμα 28/03/2009 21:57:59

    @38 Anonymous ο Καραμανλής σάν άνθρωπος δέν αμφιβάλλω καθόλου για το ήθος και την εντιμότητα του, αλλά σάν κυβερνήτης χώρας απέδειξε οτι δέν κάνει καιρός να το αναγνωρίσουν πιά ακόμα και οι φανατικότεροι οπαδοί του.

  34. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 28/03/2009 22:04:49

    ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ "ΚΑΚΟ" ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ,ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΗ ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΞΕΛΙΓΩΜΕΝΗ ΤΟΝ ΤΡΑΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΜΟΝΗ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ Α-----Α ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΑΕΙ.
    ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΜΟΝΗ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ,ΑΓΓΛΟΙ,ΤΟΥΡΚΟΙ,ΓΑΠ,ΣΥΝ,ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ,ΑΛΑΦΟΥΖΟΙ,ΜΠΟΜΠΟΛΑΙΟΙ,ΚΑΙ ΣΙΑ..

  35. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/03/2009 22:07:46

    @34 συμφωνώ. Όποιος δεν θέλει εξουσία κάθεται σπίτι του.

    Οι προσωπικές επιδιώξεις κινούν την Ιστορία και καθορίζουν τις διαμάχες ΓΙΑ την εξουσία.
    Σε κάθε επίπεδο.
    Από τον υπάλληλο που θέλει να γίνει τμηματάρχης μέχρι το δελφίνο που θέλει να γίνει πρωθυπουργός.
    Κατά τη γνώμη μου υποτιμάς τον ΝΧ αν θεωρείς ότι "ξέχασε".
    Το ότι μπορεί να συνδυάστηκε με επικοινωνιακό κάζο άλλη υπόθεση.

  36. Θύμα avatar
    Θύμα 28/03/2009 22:11:38

    41 @aris lalidis είπαμε άλλο τί είναι σάν άνθρωπος, άλλο σάν πρωθυπουργός δηλαδή απόλυτος κυβερνήτης μιάς χώρας υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ο Καραμανλής μπορεί να είναι πολύ καλός άνθρωπος αλλα για πρωθυπουργός δέν κάνει.

  37. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/03/2009 22:17:19

    Από τη λεπτομέρεια κρίνεται το όλον.

  38. Θύμα avatar
    Θύμα 29/03/2009 06:44:09

    84% της εκλογικής βάσης της Νέας Δημοκρατίας θέλουν να παραμείνει σε κάθε περίπτωση αρχηγός του κόμματος ο Καραμανλής. Προφανώς εννοεί αυτούς που ψηφίζουν σήμερα Νέα Δημοκρατία όχι τους δυσαρεστημένους οπαδούς που ψήφιζαν Νέα Δημοκρατία σε προηγούμενες εκλογές και τώρα ψηφίζουν κάποιο άλλο κόμμα.

  39. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 29/03/2009 14:07:54

    Το "Πρωτη Γραμμη" ειναι καινουργιο παιχνιδι στο Playstation??

  40. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 29/03/2009 17:39:18

    Γιατί δεν αφήνετε ένα κουρασμένο άνθρωπο να ησυχάσει; Κουράστηκε να λέει την ίδια έκθεση ιδεών 5 χρόνια τώρα. Κουράστηκε να προσπαθεί να καλύψει κάθε μέρα και ένα καινούριο σκάνδαλο. Κουράστηκε να χάνει ένα - ένα τους φίλους του , τους κουμπάρους του , τους υπουργούς του από τα σκάνδαλα.Ζαχόπουλος, Βαρθολομαίος, Τσιτουρίδης, Μαγγίνας, Σημαιοφορίδης, Βουλγαράκης,Ρουσόπουλος,κ.λ.π. Ότι ήταν να κερδίσει το κέρδισε. Τον τίτλο " του εγώ δεν έκανα τίποτα"