05/09/2009 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: «Θα υποκύψουμε στον πρόσκαιρα ευχάριστο λαϊκισμό ή θα τολμήσουμε δύσκολες αποφάσεις»;



«Ακολουθούν δύο πολύ δύσκολα χρόνια. Αν δεν δράσουμε άμεσα και αποφασιστικά, οι κίνδυνοι θα είναι μεγάλοι», υπογράμμισε από το βήμα της ΔΕΘ ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής.

 Ακολούθως περιέγραψε τους άξονες του προγράμματος εξόδου από την κρίση (αυστηρός έλεγχος των δημόσιων δαπανών, πόλεμος κατά της φοροδιαφυγής, διαρθρωτικές αλλαγές που να δημιουργούν νέες δομές, ικανές να διασφαλίζουν βιώσιμη ανάπτυξη και ισχυρό κοινωνικό κράτος προανήγγειλε ρυθμίσεις για το άσυλο και τις διαδηλώσεις που ταλαιπωρούν τούς πολίτες».

Κάνοντας αυτοκριτική μίλησε για λάθη και καθυστερήσεις και είπε απευθυνόμενος στον κόσμο της ΝΔ: « Κατανοώ τις όποιες πικρίες αλλά ζητώ από τους πολίτες να προτάξουν το εθνικό συμφέρον». Τόνισε επίσης ότι ήταν και θα είναι στη πρώτη γραμμή της μάχης.

Η κυβέρνηση διαθέτει αξιόπιστο σχέδιο εξόδου από την κρίση, το οποίο όμως χρειάζεται χρόνο για να υλοποιηθεί, και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που επέβαλε τις πρόωρες εκλογές, δεδομένης της εκβιαστικής στάσης του ΠΑΣΟΚ, είπε ακόμη ο κ. Καραμανλής και έκανε εκτενή αναφορά στο μέχρι τώρα κυβερνητικό έργο σε όλους τους τομείς και επανέλαβε το δίλημμα: «Θα υποκύψουμε στο πρόσκαιρα ευχάριστο λαϊκισμό ή θα τολμήσουμε δύσκολες αποφάσεις».

Το εθνικό συμφέρον είναι ο μόνος γνώμονας μου, το βάζω πάνω από όλα, πρόσθεσε,

Το πάγωμα μισθών και συντάξεων για το 2010, περικοπή κατά 30% επιδομάτων και υπερωριών, μείωση μισθών βουλευτών και υπουργών, πόλεμος στη φοροδιαφυγή με ηλεκτρονικές διασταυρώσεις, δραματικές αλλαγές στο Ασφαλιστικό, διαχωρισμός κλάδου υγείας από κλάδο ασφάλισης στο ΙΚΑ, αυστηροποίηση των κριτηρίων σε ότι αφορά τις αναπηρικές συντάξεις, αλλά και τα επιδόματα ανεργίας του ΟΑΕΔ περιλαμβάνονται μεταξύ των «δύσκολων αποφάσεων», που όπως φαίνεται ο Κ. Καραμανλής είναι διατεθειμένος να εφαρμόσει σε περίπτωση που οι κάλπες στις 4 Οκτωβρίου του ξαναδώσουν την εξουσία της χώρας. 

Επισημαίνουμε ότι για πρώτη φορά μίλησε σαφώς για ρυθμίσεις στο πανεπιστημιακό άσυλο, παράλληλα με άλλες τοποθετήσεις για την λαθρομετανάστευση, τις διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας και τα εθνικά θέματα με σκοπό να περιορίσει την επιρροή του ΛΑΟΣ.

Επιβεβαιώνοντας εξάλλου ότι στο επίκεντρο της προεκλογικής καμπάνιας της ΝΔ θα είναι το ΠΑΣΟΚ το κατηγόρησε για λαϊκισμό, ακατάσχετη παροχολογία, και έλλειψη υλοποιήσημου σχεδίου εξόδου από την κρίση.

Πρόθεσή μου –είπε μεταξύ άλλων ο κ. Καραμανλής- ήταν να εξαντλήσουμε την τετραετία και να προωθήσουμε τις αναγκαίες πολιτικές με άξονες τον αυστηρότατο έλεγχο στις δημόσιες δαπάνες, τον πόλεμο κατά της φοροδιαφυγής, την προώθηση και υλοποίηση των διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων. Δεν υπήρχε όμως το κατάλληλο πολιτικό περιβάλλον εξαιτίας της απαράδεκτης -όπως τη χαρακτήρισε- στάσης του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης στο θέμα της προεδρικής εκλογής.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ εγκλώβισε τον τόπο σε μία καταστροφική προεκλογική περίοδο και γι αυτό αποφάσισα να ζητήσω νέα λαϊκή εντολή ώστε να εφαρμοστούν οι απαραίτητες πολιτικές, ανέφερε ο κ. Καραμανλής και επανέλαβε ότι μοναδικό κίνητρό του ήταν το εθνικό συμφέρον.

Τα βασικά σημεία της ομιλίας Καραμανλή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 05/09/2009 22:17:14

    Η αίσθηση οτι δέν μπορεί να πείσει ουτε τους πιό εύπιστους οπαδούς του, είναι συντριπτική.

    Έχω την εντύπωση οτι θα συμβούν πολλά τις επόμενες μέρες.

  2. donaE avatar
    donaE 05/09/2009 22:20:32

    Για να ζητας θυσιες απο τους αλλους πρεπει να εχεις αποδειξει οτι μπορεις να κανεις και ο ιδιος κατι τετοιο.
    Ας φανει σκληρος με το περιβαλλον του λοιπον για να πεισει τον κοσμο.
    Προς το παρον μονο με τον εαυτο του φαινεται σκληρος ετσι που τον καταδικαζει στην απαξιωση.

  3. antigoni avatar
    antigoni 05/09/2009 22:30:22

    Ηρωϊκή έξοδο επιχείρησε ο Καραμανλής με αυτή την ομιλία του.Mε τις δημοσκοπήσεις να δίνουν το προβάδισμα στο ΠΑΣΟΚ ,μίλησε για σκληρά μέτρα που θα βαρύνουν για μια ακόμα φορά την πλειοψηφία του ελληνικού λαού.Θέλησε να φτιάξει το προφίλ του υπεύθυνου, που έχει συναίσθηση της σοβαρότητας και είναι έτοιμος να λάβει ακόμα και μη λαοφιλή μέτρα για το του τόπου.Μίλησε για χρόνο που χρειάζεται για να δικαιολογήσει τις πρόωρες εκλογές.Βέβαια , το βάρος δεν θα το πληρώσουν οι μεγάλες επιχειρήσεις ή οι έχοντες αλλά για μια ακόμα φορά οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ antigoni 05/09/2009 22:51:17

      Πέρα από το μαγνητοφωνάκι, μίλησε για ισχυρό κοινωνικό κράτος. Αυτά δεν χωράνε στην προπαγάνδα του "φιλελευθερισμού". Αλλού ήταν η ηρωική έξοδος και όχι στα αλογοσκούφια, που χάριν ετησίου οικονομικού ευχελαίου δεν μπορούσαν να λείψουν.

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ Μποτίλια στο πέλαγος 05/09/2009 23:07:10

        Επιτέλους τέλος!
        Ήρθε η ώρα της μεγάλης Αλλαγής!

        Το ΠΑΣΟΚ έρχεται δυναμικά!
        Έφτασε επιτέλους η ώρα της ελπίδας και της προοπτικής...
        Η μεγάλη μέρα πλησιάζει!
        Γρήγορα!
        Κρεμάστε όλοι τις κάλτσες σας στο τζάκι,
        γιατί οι Αγιοβασίληδες όπου νάναι καταφθάνουν!
        Το ανανεωμένο και μεγάλο ΠΑΣΟΚ
        πρόκειται να μας γεμίσει όλους με δώρα!

  4. ε ρε γλεντια avatar
    ε ρε γλεντια 05/09/2009 22:31:45

    Αυτό είναι το δίλημμα εκλογών που θα προσπαθήσει να επιβάλλει ο Καραμανλής. Δύσκολο το βλέπω. Γιατί στο να τολμάει δύσκολες αποφάσεις είναι χειρότερος ακόμα και από τον ΓΑΠ. Τι δύσκολες δηλαδή, και στις εύκολες ζορίζεται κι αρχίζει τις δικαιολογίες.

  5. F avatar
    F 05/09/2009 22:32:30

    Μία ἀπὸ τὶς θεμελιώδεις μεταῥῥυθμίσεις, ἡ ἐφαρμογὴ τπῦ διπλογραφικοῦ λογιστικοῦ συστήματος ἀντὶ τοῦ δημοσίου λογιστικοῦ, δὲν ἀναφέρεται ἀπὸ κανένα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ F 05/09/2009 23:35:23

      χαχαχα
      διπλογραφικό όπως εφαρμόζεται στους δήμους; που καταρτίζουν ισολογισμούς μετά από δύο χρόνια; ή όπως στα νοσοκομεία;
      Το Ελληνικό Δημόσιο, για όσους είναι από μέσα και ξέρουν, δεν έχει ανάγκη νέων νόμων και μεταρρυθμίσεων.Πρωταρχική του ανάγκη είναι η εφαρμογή των νόμων, το ξεσκαρτάρισμα και μετά οι μεταρρυθμίσεις.
      Το έχω ξανά πει:
      -θα βγει το ΠΑΣΟΚ (ή η ΝΔ ή συνεργασία κλπ για να μην φωνάζει κάποιος)
      -θα οριστούν οι Υπουργοί
      -θα έρθουν οι Δ/ντες των ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ τους Γραφείων, με συμβούλους, γραμματείς κλπ, που θα αλλάξουν κάθε φορά που αλλάζει και ο Υπουργός, κυβέρνηση κλπ
      -θα κάνουν προαγωγές, ρουσφετάκια, μεταθέσεις, αποσπάσεις, εξυπηρετήσεις
      και θα μιλάμε για πράσινα παιδιά, γαλάζια παιδιά, παιδιά των συνδικαλιστών κλπ.
      Το να εξαγγέλλει κάποιος οτιδήποτε, προεκλογικά το έχουμε δει χιλιάδες φορές.
      Το να μιλάει κάποιος για αποφάσεις (και οι δύο) και οι πρώτες αποφάσεις να είναι το "βόλεμα" του κομματικού μηχανισμού είναι τραγελαφικό.
      Μετά από 22 χρόνια στο Δημόσιο, το μόνο σίγουρο είναι ένα: επιλογή του ικανότερου κλέφτη και λιγότερου ανίκανου διαχειριστή
      Αυτό είναι το διακύβευμα των εκλογών.
      Τα υπόλοιπα όσο αφορά το στενό Δημόσιο Τομέα είναι προεκλογικές αρλούμπες...

      ΥΓ

      ...και επειδή μάγοι υπάρχουν μόνο στα παραμύθια και το έλλειμμα δεν θα πέσει +4% μονάδες αναίμακτα ρωτώ κ ΚΚ Β΄και κ ΓΑΠ:
      -θα εξομοιωθούν τα όρια ηλικίας;
      -θα ιδρυθούν ιδιωτικά ΑΕΙ;
      -θα καταργηθούν τα επιδόματα της Βουλής, ΥΠΟΙΟ, Τελωνείων κλπ
      -θα ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα
      -θα γίνουν οι ξεπερασμένοι ΧΥΤΑ
      -θα γίνει ανταποδοτική η σύνταξη
      -θα γίνει ηλεκτρονική διασταύρωση στοιχείων
      -θα καταργηθούν επιδόματα και δώρα
      -θα καταργηθεί η αυτοτελή φορολόγηση
      -θα καταργηθούν οι επιδοματικές πολιτικές σε αγρότες, ΕΚΑΣ, και λοιπές ομάδες
      -θα αυξηθούν οι κατώτερες συντάξεις
      -θα μειωθούν οι ανώτερες όταν δεν έχουν αναβληθεί οι αντίστοιχες εισφορές
      κλπ
      θα μπορούσα να γράφω για ώρες...
      Αλλά επειδή τίποτα από τα παραπάνω δεν θα γίνει, αφενός θίγουν συγγενείς και κομματικούς φίλους και αφετέρου όταν μπει νόμος και τάξη δεν έχει λόγο ύπαρξης το κομματόσκυλο, ....καληνύχτα Ελλάδα.
      Οι χθεσινοί ανίκανοι θα διαδεχθούν τους σημερινούς ανίκανους που θα περιμένουν αύριο την σειρά τους....

  6. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 05/09/2009 23:35:51

    Πάντως έχουν αρχίσει να εμφανίζονται κάτι φάτσες απ'το παρελθόν, μα κάτι φάτσες απ'το παρελθόν (του ΠΑΣΟΚ εννοώ)...μη βιάζεστε, ο προεκλογικός αγώνας διαρκεί 1 μήνα, ο Βενιζέλος έχασε τ'αβγά και τα πασχάλια σε μια βδομάδα

  7. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 05/09/2009 23:37:48

    @ Anonymous,

    Σωστόοος!
    Θα κλέβουν διπλά!
    Αλλά τί να την νοιάζει την γιαγιά αυτό?
    Την γιαγιά την ενδιαφέρει να αδειάσουν οι σοσιαλιστές αγιοβασίληδες τα δώρα τους στο καρότσι της...
    Τί να την νοιάξουν τα διπλογραφικά και τα online συστήματα?
    Αφού όλοι μας μπορούμε να δουμε ξεκάθαρα
    ότι το εκσυγχρονιστικό-προοδευτικό έλκηθρο
    είναι γεμάτο δώρα!

  8. Domos avatar
    Domos 06/09/2009 00:25:08

    Ιθαγενή είμαι μαζί σου..
    ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...
    ΑΠΟΛΥΤΟ !

  9. Giannis76 avatar
    Giannis76 06/09/2009 19:54:32

    factora γιατι δεν ανέβηκε το προηγούμενο σχόλιό μου? λογοκρισία κάνουμε?

  10. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 07/09/2009 10:53:31

    «Θα υποκύψουμε στον πρόσκαιρα ευχάριστο λαϊκισμό ή θα τολμήσουμε δύσκολες αποφάσεις»;
    Πολύ ωραία ακούγεται σαν σύνθημα. Αν το έλεγες το 2004 και το πραγμάτωνες, στη διάρκεια των 6 περίπου χρόνων που κυβέρνησες, θα βαριόσουνα να είσαι Πρωθυπουργός και η Ιστορία θα σου περιποιούσε μια θέση με τιμή στο «πάνθεο» των καλύτερων Ελλήνων Πρωθυπουργών.
    Τώρα πια νυχτώνει και είναι πολύ μα πολύ αργά….
    Είναι αργά γιατί η ανεργία, η ακρίβεια, η φτώχεια, η αβεβαιότητα και η απόγνωση χτυπάνε παρατεταμένα την πόρτα εκατομμυρίων Ελλήνων πολιτών.
    Είναι αργά, γιατί ακουστήκανε «δομημένα», Βατοπέδιο, άγονες γραμμές, "κουμπάροι" και άλλα.
    Συμπαθής μπορεί να είσαι Κώστα Καραμανλή στον μέσο Έλληνα, αλλά η λαϊκή του ρήση θα σε συνοδεύει στο εξής σαν επιμύθιο:
    "Στερνή μου γνώση να σείχα πρώτα"