30/11/2009 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: «Θα είμαι δίπλα σου»



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Κ. Καραμανλής υποδέχτηκε τον νεοεκλεγέντα Πρόεδρο του Κόμματος κ. Αντ. Σαμαρά στο γραφείο του, στη Ρηγίλλης.

 Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ: Συγχαρητήρια, καταρχήν, για τη μεγάλη νίκη, για την μεγάλη επιτυχία. Σε μια διαδικασία με μια πρωτοφανή συμμετοχή και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

 ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΣ: Φαίνεται ότι ξεπεράσαμε, μου λένε, πιθανώς και τις 700 χιλιάδες…

 Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ: Καλή δύναμη σε όλο, από εδώ και μπρος, το έργο. Είναι αυτονόητο ότι, όλοι μας, όπου χρειαστείς, θα είμαστε δίπλα σου.

 ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΣ: Χαρά μου και τιμή μου. Ευχαριστώ πολύ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 30/11/2009 13:56:46

    Τα τελικά αποτελέσματα θα τα μάθουμε ποτέ, θα δημοσιοποιηθούν να περιοχές;

    Όσο για τις εταιρίες δημοσκοπήσεων ας επέμβει ένας εισαγγελέας να δούμε τι γίνεται εκεί μέσα... άσε που χρειάζεται αυστηροποίηση του νομοθετικού πλαισίου.

  2. Δημήτριος Μαλαμούλης avatar
    Δημήτριος Μαλαμούλης 30/11/2009 13:59:21

    επειδη άκουσα τον κ.Τσίμα χθες στη τηλεόραση , ότι δεν μπορεί να βρεί ανάλογο ιστορικό προηγούμενο ολικής επαναφοράς (come back σε μοντερνα ελληνικά) , ενημερώνω τους φίλους.

    α. Τσώρτσιλ ( απο συντηρητικούς σε φιλελευθέρουςκαι πάλι σε συντηρητικούς για να γίνει ο πατέρας της Νίκης).
    Β. Τέντυ Ρουζβελτ (απο ρεπουμπλικάνος σε ανεξάρτητητο και πάλι ρεπουμπλικάνος)
    Το δευτερο με κάποιο ερωτηματικό.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Δημήτριος Μαλαμούλης 30/11/2009 14:05:54

      Νομίζω ότι δεν είναι εντελώς ίδιες περιπτώσεις. Κανένας τους δεν ανέτρεψε κυβέρνηση του ίδιου κόμματος παλιότερα. Δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει στην τηλεόραση: "φαντάζεστε το Μητσοτάκη να βάζει υποψηφιότητα για αρχηγός του ΠΑΣΟΚ το 1981, 16 χρόνια μετά την αποστασία;". Σαφώς και όχι. Ενώ ο Αντώνης και έβαλε υποψηφιότητα και κέρδισε κιόλας. Είναι απίστευτο αυτό που έγινε.

      Αν μπορώ να το συγκρίνω με κάτι είναι με το Ευρωμπάσκετ του 1987. Διαφορετικά πράγματα, αλλά ήταν το σούπερ-σταρ αουτσάιντερ που κέρδισε όλα τα μεγάλα ονόματα.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Επώνυμος 30/11/2009 17:48:43

        E, βέβαια. Ο Μητσοτάκης είναι Μητσοτάκης (δηλ. άνθρωπος του γκρίζου, της ίντριγκας και της ιδιοτέλειας) ενώ ο Αντώνης είναι ο Αντώνης που έφυγε από την κυβέρνηση Μητσοτάκη για να μην ταυτισθεί με τον επίτιμο και την ρεαλ-πολιτίκ του στο Σκοπιανό. Και καλά έκανε. Κι εγώ που είμαι δεξιά από τότε που γεννήθηκα το ίδιο θα έκανα.....!

  3. Pyros avatar
    Pyros 30/11/2009 14:00:32

    *Και φυσικά, να μην κάνεις τα λάθη μου* Θα προσέθετα εγώ. *Όχι συμφωνίες και λογικές ισορροπίας στο κόμμα. Αυτοί που σε εμπιστεύθηκαν θα σε εγκαταλείψουν άμεσα αν θελήσεις να έχεις όλα τα προβεβλημένα στελέχη ικανοποιημένα χάριν ενότητος. Μην ξεχάσεις ποτέ γιατί σε έμπιστεύθηκαν γιατί θα τους χάσεις πιο γρήγορα απότι εγώ< Δυστυχώς, η διαφοράμας είναι ότι εσύ θα έχεις μηδέν ανοχή*

    • effie B. avatar
      effie B. @ Pyros 30/11/2009 14:11:18

      Ετσι ακριβως οπως τα γραφεις...

    • οξεία γωνία avatar
      οξεία γωνία @ Pyros 30/11/2009 14:18:38

      Έχεις διαβάσει Μακιαβέλλι αλλά είσαι σωστός!

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 30/11/2009 14:01:14

    Γιακουμάτος στα όρια ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ..ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ τις παρέες του. Σπιτάκι του και αυτός..Ώρα για νεα αφθαρτα πρόσωπα.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 30/11/2009 14:04:20

    52-53% Ο Αντώνης. Μόνο 38% η ντόρα. Δε θα μπορει να αμφισβητησει τωρα τον πανισχυρο ΝΕΟ ΗΓΕΤΗ ΜΑΣ..ΑΝΤΩΝΗ ξεριζωσε τον μηχανισμο της. Ξεδοντιασε τον μηχανισμο που θα σου πριονιζει την καρεκλα. ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΣ!!!Η πραγματικη της δυναμη στο κομμα δεν ειναι ουτε στο 25%. Τόσο θα επρεπε χωρις τους μηχανισμους και τους εκβιασμούς..

    • FotisAthan avatar
      FotisAthan @ ΓΙΑΝΝΗΣ 30/11/2009 15:37:22

      Ψύχραιμα παιδιά . Απαιτείται από τόν Αντώνη μας κατά το γραφικό σοφία όφεως καί γεναιότητα λέοντος.

      • FotisAthan avatar
        FotisAthan @ FotisAthan 30/11/2009 18:18:15

        Να συμπληρώσω και διορθώσω « γινεσθε ουν σοφοί ως οι όφεις και ακεραιοι ως περιστεραι » κι εδώ προσθέτουμε γεναιοι ως λέοντες.

  6. Ευδοκια avatar
    Ευδοκια 30/11/2009 14:23:43

    Πέταξε τους άχρηστους έξω, είναι δυνατόν να μη μπορούν να οργανώσουν μια αξιοπρεπή διαδικασία; Πως μπορούν να κυβερνήσουν τη χώρα! Σύνταξη και πολύ τους είναι!!!

  7. γιωργος avatar
    γιωργος 30/11/2009 14:46:03

    θα συμφωνησω με τον πυρο και την ευδοκια.
    αντωνη μην κανεις το λαθος του καραμανλη!!μην ανεχτεις πριονισμα!
    η ντορα αν θελει να ξαναρχισει την υπονομευση καλυτερα να αποχωρησει.τερμα πια!

  8. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 30/11/2009 15:19:35

    Ούτε σύνταξη. Να πάνε να δουλέψουν.

  9. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 30/11/2009 15:25:48

    2 είναι τα βασικά ερωτήματα που προκύπτουν από την εκλογή Σαμαρά
    Τι περιβάλλον δημιουργεί στην ελληνική πολιτική πραγματικότητα
    1
    α) σε σχέση με την εξωτερική πολιτική, ελληνοτουρκικά- σκοπιανό- Ευρώπη των λαών στο περιβάλλον της συνθήκης της Λισαβόνας.

    Β) Τι πρέπει να κάνει η χώρα για να κρατηθεί δυναμικά στο περιβάλλον αυτό και να αξιοποιήσει τα πλεονεκτήματά της

    2
    α)
    Ποιες είναι οι προοπτικές του κόμματος της νδ; δεδομένου ότι οι ηλικιακές ομάδες που ψήφισαν κατά τη διαδικασία εκλογής ήταν οι άνω των 50 ετών.

    β) τι πρέπει να κάνει; το κόμμα της ΝΔ για να προσεγγίσει τους νέους και τις κοινωνικές ομάδες που έφυγαν από τη νδ όταν ο κομματικός μηχανισμός της νδ είναι γερασμένος, φθαρμένος και εκ των πραγμάτων ( ήττα στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές) πολιτικά αναξιόπιστος;

    κ.α.

  10. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 30/11/2009 15:32:22

    Κ. Καραμανλή να κάνετε σεμινάριο στον Αντώνη πως σας ροκανίζανε την καρέκλα το Μητσοτκεϊκο και οι πέριξ αυτών.
    Διότι ειναι ακατανόητο στις ευρωεκλογές να χάνετε με 4 % που η ψήφος πάντα είναι χαλαρή και μόλις 3 μήνες αργότερα στις εθνικές με 10% που η συσπύρωση των μεγάλων κομάτων είναι πολύ μεγάλη.
    Αυτοί (το συστημα το μησοτακέϊκο) είναι ικανοί να ψήφησαν Πασόκ ώστε το αποτέλεσμα να ήταν τέτοιο για να γίνει η διαδοχή.
    Και μην νομίζετε θα κάτσουν ήσυχοι...από αυτό τρέφονται σε όλη την πολιτική τους διαδρομή.
    Σιδηροκέφαλος Αντώνη και Καλή Νέα αντιπολίτευση για τον τόπο.

  11. Aggelos avatar
    Aggelos 30/11/2009 16:01:39

    μαλακωσε η ντορα μολις εχασε..εγινε καπως συμπαθης..της παει η Ηττα ,να χανει συχνοτερα απο εδω και περα..

  12. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 30/11/2009 16:30:00

    ακόμα κι ένα τυχαίο φωτογραφικό στιγμιότυπο αποτυπώνει αυτόν τον Ηγέτη της υπέρβασης. Δεν είναι ψυχρός, δεν είναι πλαστικός, δεν είναι στεγνός. Αγγίζει. Τολμά κι αγγίζει.
    Αυτό ακριβώς ένοιωσε ο κόσμος. πως ο άνθρωπος αυτός αγγίζει. ο πολιτικός αυτός τολμά. τιμά. τα ανθρωπινά, τα σεβάσμια.

  13. donaE avatar
    donaE 30/11/2009 16:43:17

    Το εχω ξαναπει.Αλλο πραγμα βλεπετε με αυτες τις περιγραφες οχι προεδρο κομματος,σε παρακαλω δηλαδη.
    Καταλαβαινω τον λυρισμο σου αλλα μην τον χαλατε τον ανθρωπο που παει να φτιαξει μια κατασταση ειδικα στα ματια οσων τον ξερουν απο παλια.
    Σαν νεοδημοκρατης ψηφιστηκε οχι σαν ηρωας της Εμιλυ Μπροντε.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ donaE 30/11/2009 17:12:26

      χαχαχαχαχαχα πες τα χρυσόστομη !

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ greekpoliticalreview 30/11/2009 18:44:26

        gpr εσένα θα σε απογειώσω με Χρύσανθο, :)
        http://www.youtube.com/watch?v=OSBzbHIFEyU&feature=related
        {εννοείται πως σήμερα πρωτίστως το γλεντάμε, :) }

    • FotisAthan avatar
      FotisAthan @ donaE 30/11/2009 18:21:47

      Dona είσαι άδικη , αυτά τα βλέπουν και Ανδρες στόν Αντώνη.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ donaE 30/11/2009 18:35:17

      Τι σε πειράζει DonaΕ? Ωραία δεν είναι να πετάς και λίγο στα σύννεφα? Μας έφαγε ο ρεαλισμός.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ donaE 30/11/2009 18:41:55

      Ντόνα εμένα με επαναφέρει στον κυνισμό ο ψυχραιμίας, εσένα εγώ. Βλέπω πως έχουμε αναπτύξει πολύπλευρες και αμφίδρομες σχέσεις υψηλού πολιτικού πολιτισμού εδώ μέσα, ας είναι καλά το Αντινέα, :)

      • donaE avatar
        donaE @ B.K.Σ. 30/11/2009 18:51:22

        Βασιλικη,μην νομιζεις σε καταλαβαινω 

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ donaE 30/11/2009 19:24:22

          μού ΄πεσε βαρειά αυτή η έμιλυ μπροντέ όμως... να μ΄ έλεγες γιαγιάκα παραμυθατζού που μας μιλάε ακόμα γι τον Κωνσταντή και την Αρετή θα το έπαιρνα κι απάνω μου κιόλας, αλλά μ΄ αυτή τη βαρεμένη μού ΄ρθε κάπως! :)

  14. trochalos avatar
    trochalos 30/11/2009 18:14:42

    H Ντόρα έχασε γιατί προελκογικά πήγε και πήρε την ευχή του Μητσοτάκη

  15. dr.thess avatar
    dr.thess 30/11/2009 18:41:44

    " ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ" ....ΣΑΝ ΑΠΕΙΛΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ dr.thess 30/11/2009 19:14:39

      Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό. Η αίσθησή μου είναι ότι ο Καραμανλής θα δει κάπως κομπλεξικά τη λαοφιλία και τη στήριξη του Αντώνη, καθώς και το ξεπέρασμα του δικού του έργου, αν με το καλό βέβαια συμβεί.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ dr.thess 30/11/2009 20:17:26

      Δρ. Θες
      κι εμένα όταν είπε πως όποιος δεν στηρίξει τον επόμενο πρόεδρο θα έχει να κάνει μαζί μου, όλοι το μεταφράσατε σαν δαχτυλίδι για την Ντόρα.
      εγώ ή έρμη άκουσα, μη τολμήσετε να πειράξετε τον Αντώνη άμα βγει, αλλά λούφαξα που να αντιγυρίσω να σας πω μέσα στην έπαρσή σας να το ξανακοιτάξετε λιγάκι...

      Ε, μην περιμένεις και σήμερα μετά τις 29 Νοέμβρη να συνεχίσω να αφήνω τις παρακρούσεις σας να πέφτουν κάτω!

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ B.K.Σ. 30/11/2009 20:20:41

        Βλέπω ότι το γυναικείο ένστικτο συμφωνεί...

  16. kanis avatar
    kanis 30/11/2009 19:46:27

    Blimblomblim

    Εεεεεπ!

    Μην υποβαθμίζεις την συναισθηματική νοημοσύνη του ΚΚ.

    Δεν θα το κάνουμε "Αμέρικαν μπάρ" εδώ μέσα!!!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ kanis 30/11/2009 20:07:58

      Προτιμώ σαφώς την εκδοχή του να έχεις δίκιο εσύ. Φόβο εκφράζω μόνον.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 30/11/2009 20:13:44

      ...άκου που σου λέω!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ kanis 30/11/2009 20:18:00

      Αφού επιμένεις έτσι, δεν μπορώ τότε παρά να εμπιστευτώ το γυναικείο σου ένστικτο. Σε ορισμένα πράγματα δεν είμαστε ίσα κι όμοια με σας, εμείς τα αγοράκια...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kanis 30/11/2009 20:20:27

      Kanis, δεν είχα την τύχη να γνωρίσω ούτε να αντιληφθώ τη συναισθηματική νοημοσύνη του κου Καραμανλή. Αυτό που βίωσα εγώ και εκατομμύρια άλλοι συμπατριώτες μας 5,5 χρόνια είναι η σταδιακή υποβάθμιση της χώρας μου και της χώρας μας σε όλα τα επίπεδα.

      Ας ελπίσουμε οτι ο κος Σαμαράς θα κατορθώσει να περάσει αλώβητος από τις συμπληγάδες του κόμματός του [γράφε τζάκια και βαρωνίες] και να χαράξει την πορεία του για την Ιθάκη.

      Για το καλό του.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 30/11/2009 20:35:01

      αλλενάκι

      Αυτό που βιώσαμε όλοι μας, όσα χρόνια ο ΚΚ προσπαθούσε για μια καλύτερη χώρα, είναι ΟΤΙ επέλεγαν κάποια "φίλτρα", να βιώνουμε !!!
      Τα "φίλτρα" αυτά ήταν, είτε κάποια πρόσωπα σε θέσεις κλειδιά, είτε τα ΜΜΕ της συστηματικής παραπληροφόρησης.
      Κάτω από αυτές τις συνθήκες, έχουμε δει ως λαός αδιαμαρτύρητα, για παράδειγμα, ακόμη και την Σεμίνα Διγενή ώς νέα, μικρή, αεράτη, ξανθούλα, ναζιάρα κι αδύνατη!
      Τον ΚΚ θα άφηναν ανεμπόδιστα, να κυβερνήσει;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kanis 30/11/2009 20:45:46

      Η βαθμιαία υποβάθμιση των μεσαίων, οι φωτιές και οι 100 νεκροί της Ηλείας, ο Γρηγορόπουλος -ότι και να ήταν αυτό- η συνολική ανικανότητα διαχείρισης του περσινού Δεκέμβρη, η αύξηση της εγκληματικότητας, τα καρτέλ, τα ομόλογα, οι ανταλλαγές του νερού της Βιστωνίδας με οικόπεδα, τα χρυσά αγόρια, τα 28 δις των τραπεζών που δεν πέρασαν στην αγορά δεν ήταν φίλτρα ούτε μαγική εικόνα.

      Το ίδιο πιστοποίησε και η αποδοκιμασία των ίδιων των νεοδημοκρατών που απείχαν δύο συνεχόμενες φορές από τις εκλογές.
      50 μόλις μέρες μετά τον καταποντισμό της ΝΔ δεν είναι δυνατόν να έχει εξατμιστεί η μνήμη.
      Βέβαια, ο καινούργιος πρόεδρος με την σαφή αίγλη που τον περιβάλλει χάρις στη συμμετοχή του κόσμου, θα λειτουργήσει σαν κολυμβήθρα του Σιλωάμ για πολλούς.
      Δεκτόν.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 30/11/2009 20:58:02

      Αλογοσκούφης, Πολύδωρας, Μαυρίκης, Δούκας, Μαρκογιαννάκης, Κιλτίδης, Τατούλης ...να μερικά "φίλτρα" που αντιστοιχούν στα γεγονότα που αναφέρεις και σε άλλα ακόμη....
      Αυτά τα γεγονότα με έφταναν σε στιγμές απόγνωσης , όταν τα βιώναμε.
      Οταν κοίταγα προχτές τα πρόσωπα δίπλα στην Ντόρα στην πλατεία Κοτζιά, μου πέρασαν εικόνες, από ακριβώς αυτές τις στιγμές που αναφέρεις...Κι ύστερα δεν χρειάστηκε πολύ για να δω το ρόλο τους, για να βρω τα "φίλτρα" ...
      Η ανεκτικότητα του ΚΚ φταίει στα σίγουρα. Το βούρδουλα, όμως,ούτε ο ευαίσθητος αγωγιάτης δεν τον γουστάρει....

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kanis 30/11/2009 21:08:32

      Το ξέρω ότι σε έφταναν σε απόγνωση το έχεις εκφράσει εδώ με πολλούς τρόπους.
      Δεν κυβερνούσαμε εμείς όμως, ούτε εσύ, ούτε γω. Όποιος δεν αντέχει και δεν μπορεί να κουμαντάρει το κόμμα του και την κυβέρνησή του καλύτερα να πάει σπίτι του να εξασκήσει τη συναισθηματική του νοημοσύνη.
      Ηγεσία χωρίς πυγμή είναι κενό γράμμα.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 30/11/2009 21:19:14

      αλλενάκι
      Μην παραπονιέσαι.
      Το έκανε και μας άφησε, να κρίνουμε μόνοι μας τους αθώους και τους ενόχους...
      Δεν τα πήγαμε κι άσχημα, νομίζω.
      Αρα, κάτι μας έμαθε ο ΚΚ, κάπως μας βοήθησε να ωριμάσουμε!Αλλά τον σκάσαμε τον άνθρωπο.
      Είδες πως πάχυνε πάλι;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kanis 30/11/2009 21:25:32

      Kanis! οΚ! :)

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 30/11/2009 22:05:37

      ...ξέχασα τον Νικήτα Κακλαμάνη, τον Αρη Σπηλιοτόπουλο, τον....
      Ασε. Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς τελικά...!