20/12/2008 13:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: «Βρείτε τα μόνοι σας»

Ό,τι θέλει (και την συμφέρει) γράφει η κάθε εφημερίδα για τον επικείμενο ανασχηματισμό. Σήμερα κυκλοφόρησε (από πλευράς Αγίας Οικογένειας) και το σενάριο του ....προκαταβολικού ανασχηματισμού. Να απομακρυνθούν δηλαδή άμεσα οι «βατοπεδινοί» Αλ. Κοντός και Π. Δούκας, για να κάνουν καλά Χριστούγεννα οι υπόλοιποι, και μετά την Πρωτοχρονιά να ακολουθήσει ο μεγάλος ανασχηματισμός.

Επειδή λοιπόν όσο πλησιάζουν οι ημέρες θα διαβάζετε διάφορα τέτοια σας λέμε ότι κανένας απολύτως δεν ξέρει τίποτα για το τι σκέφτεται να κάνει ο Καραμανλής και μάλλον ούτε και ο ...ίδιος. Από εκεί και πέρα εκείνοι που θα το μάθουν πρώτοι θα είναι ο Γιάννης Αγγέλου και ο Γιώργος Σουφλιάς, τους οποίους εμπιστεύεται περισσότερο από τους άλλους.

Για να διαπιστώσετε μόνοι σας τι κλίμα επικρατεί στην πραγματικότητα στο Μαξίμου, σας μεταφέρω ένα διάλογο από πρόσφατη συνεδρίαση της Κυβερνητικής Επιτροπής, όπως μου τον είπαν:

Καραμανλής: Ντόρα, θέλεις να μετακινηθείς;

Ντόρα: Όχι

Καραμανλής: Εσύ Γιώργο;

Σουφλιάς: Μπα

Καραμανλής: Βαγγέλη;

Μειμαράκης: Όχι, πρόεδρε

Καραμανλής: Καλά, βρείτε τα μεταξύ σας και μου λέτε.

Ο ένας δουλεύει τον άλλο και ο Καραμανλής όλους μαζί. Μόλις όμως βγήκαν από το Μαξίμου οι υπουργάρες, άλλα έλεγε ο ένας στους δικούς του δημοσιογράφους και άλλα ο άλλος, ενώ ο Αγγέλου και ο Αντώναρος έριχναν κι αυτοί λάδι στη φωτιά. «Διαίρει και βασίλευε». Ως πότε, όμως;

Και για να ξέρετε: όταν ο Αβραμόπουλος είδε οτι οι άλλοι δεν θέλουν να αλλάξουν, βγήκε και έλεγε στους δημοσιογράφους οτι θέλει να μετακινηθεί απο το Υγείας (βλέπε τελευταίες δηλώσεις του στις εφημερίδες)

Στο μεταξύ, στην κυβέρνηση δεν δουλεύει τίποτα Απλώς παίρνουν τηλέφωνα ο ένας τον άλλο για να ...ζυμωθούν. Ο ανασχηματισμός πάντως αναμένεται για οποιαδήποτε στιγμή μετά την αυριανή ψήφιση του Προϋπολογισμού. Μέχρι τότε όλοι οι υπουργοί και υφυπουργοί και κυρίως οι δελφίνοι θα κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KRIMA avatar
    KRIMA 20/12/2008 13:30:16

    Τον Αρη δεν τον ρώτησε;γιατι δεν τον βάζει υπερυπουργό;θέλει να μας σκάσει ο πρόεδρος;
    ΒΑΛΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΘΥΡΩΡΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ ΠΡΟΣΔΡΕ.ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ STARς ,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΟΥΣ ΙΣΧΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΡΑΞΙΜΟ ΠΟΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΚΤΑΜΗΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ ;Δηλαδη η Ντόρα και ο Μειμαράκης δουλεύουν;ή μας δουλεύουν;
    ΠΡΟΕΔΡΕ ΤΟΛΜΑ Η ΦΕΥΓΑ

  2. σκαι avatar
    σκαι 20/12/2008 13:35:35

    Παίδες αφού ξέρετε και τους διαλόγους... Είστε απίστευτοι μπράβο σας!!!!

    Έχετε την εντύπωση ότι απευθύνεστε σε κάφρους ή ηλίθιους?
    Σας καταλάβαίνει ο κόσμος. Αν αντέξει μέχρι τις 20 Ιανούαρίου θα τρέχετε να κρυφτείτε...παπαγαλάκια της διαπλοκής!!!
    Σε μερικές μέρες θα τρίβετε τα μάτια σας!!!

  3. άσχετος avatar
    άσχετος 20/12/2008 13:48:17

    @σκαιSays: "Αν αντέξει μέχρι τις 20 Ιανούαρίου θα τρέχετε να κρυφτείτε…παπαγαλάκια της διαπλοκής!!!".

    Γιατί ρε μεγάλε; Απο τι κινδυνεύει μέχρτι τις 20 Ιανουαρίου; Απο το πολύ φαγητο;

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/12/2008 13:58:46

    Σκαι- ούτε την φαντασία στον λαό μας δεν επιτρέπεις να έχει .Τέλος πάντων ποιος είσαι μεγάλε !!

  5. σκαι avatar
    σκαι 20/12/2008 14:24:43

    @ 'Ασχετος και ΑΤΑΚΤΟΣ
    Ακούσατε και εσείς τους διαλόγους του αρθρογράφου?
    Είσασταν κα σεις εκεί???

    Ίσως να τον πειράξει το πολύ φαγητό. Μετράει όμως και τι φαγητό είναι αυτό.
    και μια είδηση από τον ΣΚΑΙ (Η αντεπίθεση ξεκίνησε):
    Tέλος ο νόμος για "μαύρο" χρήμα
    20/12/2008

    Την κατάργηση του ποσοστού 2% "μαύρου" χρηματος που μπορούν να δίνουν τα Μέσα Ενημέρωσης αναμένεται να ανακοινώσει αύριο στη Βουλή ο πρωθυπουργός.

    Σύμφωνα με πληροφορίες του ΣΚΑΪ, ο κ. Καραμανλής, στην ομιλία του για τον προϋπολογισμό, αναμένεται να γνωστοποιήσει ότι δε θα παραταθεί ο σχετικός νόμος, η ισχύς του οποίου λήγει στις 31 Δεκεμβρίου 2008.

  6. osaperas avatar
    osaperas 20/12/2008 14:27:13

    "Σε μερικές μέρες θα τρίβετε τα μάτια σας".

    Ωχ, μας περιμένουν και χειρότερα;

  7. Le canard avatar
    Le canard 20/12/2008 14:35:38

    "Πρόταση του Θ. Πάγκαλου ταράζει τα νερά Ορισμός χρόνου των εκλογών και υπουργοί κοινής αποδοχής", γράφει σήμερα στο πρώτο θέμα της η Καθημερινή. Χτ'ες Βερελής, τα ίδια, προχτές ο κοντός ο λογιστής ο Σημίτης.

    Βγάζει μάτι πιά: Πρώτα να σώσουμε το σύστημα που μπορεί να κινδυνεύσει από τους ενεξέλεγκτους των δόμων, με δικομματική -αν και ακόμα καλύτερα με διακομματική, οικουμενική κυβέρνηση- και μετά πάμε για πόλωση και δικομματισμό, με Ντόρα από τη μιά και Γιωργάκη (;) από την άλλη.

  8. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 20/12/2008 14:50:01

    Οι προτάσεις που κάνουν και όσα λένε, δεξιά και αριστερά, αρκετοί πολιτικοί της αντιπολίτευσης κτλ δείχνουν ότι δεν έχουν φτάσει ακόμη σε σημείο να σκέφτονται πέρα από τον ίσκιο τους...

    Από κι και πέρα ο κόσμος πιστεύει ότι ο ανασχηματισμός για να έχει ουσία και δείξει βασικά ότι κάτι αλλάζει, (ως πολιτική φιλοσοφία), εξάλλου η πραγματικότητα έδειξε το δρόμο, πρέπει να έχει δυο βασικά χαρακτηριστικά βάθος και πλάτος.

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/12/2008 14:56:35

    σκαι- αι να το δουμε παλι Μεγαλε ...

  10. t avatar
    t 20/12/2008 15:00:46

    Ο πρόεδρος του Συν, Αλ Τσίπ στη συνεδρίαση της Κεντρικής Πολιτικής Επιτροπής του κόμματός του έκανε λόγο για "μία τεράστια κοινωνική έκρηξη, όπου πρωτοστατούν η νεολαία και οι μαθητές, που συγκλονίζει τη χώρα και θα γραφτεί στην ιστορία". Και κατήγγειλε
    την κυβέρνηση ότι κατηγόρησε το νεολαϊστικο κίνημα και χρησιμοποίησε τους μηχανισμούς της αστυνομικής αυθαιρεσίας εναντίον του,
    το ΠΑΣΟΚ ότι "λούφαξε" και
    το ΚΚΕ ότι υιοθέτησε τη γνωστή και δοκιμασμένη λογική για προβοκάτορες και εχθρούς του λαού.

  11. συγκυβερνηση avatar
    συγκυβερνηση 20/12/2008 16:14:43

    σιγα-σιγα αποκαλυπτετε το σχεδιο των καθοδηγητων της επαναστασης.
    το εκδοτικο παρακρατος βρισκεται σε πανικο.
    το επιχειρηματικο παρασιτικο παρακρατος το ιδιο.
    ειναι καταχρεωμενοι,κινδυνευουν να χασουν τα παντα.
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ,στον λαο αποκλειστικα.
    πρεπει αυτοι να σωθουν,να παραγραφουν τα χρεη τους.
    ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
    μονο μια κυβερνηση συνασπισμου,ειναι ικανη να τσακιση τον λαο,και να γλιτωση τους επιχειρηματιες απο την χρεωκοπια.

  12. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/12/2008 17:03:34

    Τώρα μονο κατάλαβα factorx
    Πως ο άνθρωπος είναι ο ποιο κατάλληλος για Πρωθυπουργός .. .

  13. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 20/12/2008 17:13:27

    Αυτός Ούτε για προϊστάμενος σε νηπιαγωγείο δεν κάνει, είναι δύσκολο έργο η διαπαιδαγώγησει πιτσιρικάδων ,έτσι κατάλαβα ποιος είναι ο λόγος που τόσο εύκολα εμείς οι έλληνες αποδεχτήκαμε και μετατρέψαμε την ειδικότητα του νηπιαγωγού σε χειρούργο

  14. Factorx avatar
    Factorx 20/12/2008 17:59:53

    @σκαι: οι διάλογοι είναι αυθεντικοί. Και δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς οτι έτσι έχει η κατάσταση στη ΝΔ.

  15. t avatar
    t 20/12/2008 18:29:44

    Τουρκικά F-16 στην Άνδρο.

    Κράτησαν μυστική τουρκική πρόκληση στην Άνδρο. ΤΑ ΝΕΑ.

    Σκηνικό θερμού επεισοδίου με επικίνδυνη πτήση τουρκικών F-16 δίπλα σε 16 ελληνικές φρεγάτες και πυραυλακάτους που εκτελούσαν βολές με πραγματικά πυρά στον αέρα ανοιχτά της Άνδρου, επιχείρησε να στήσει η Άγκυρα την περασμένη Τρίτη, αλλά κρατήθηκε μυστικό από την κυβέρνηση!

    Για την απομάκρυνση των δύο F-16 που είχαν εισβάλει στο δεσμευμένο από την Ελλάδα Πεδίο Βολής Άνδρου δημιουργώντας συνθήκες ατυχήματος, ενεργοποιήθηκε η «κόκκινη γραμμή» εκτάκτου ανάγκης μεταξύ των στρατηγείων των δύο Πολεμικών Αεροποριών, ενώ ειδοποιήθηκε και το ΝΑΤΟ.

    tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4492987

    Λέτε να θυμώσουμε όταν έλθουν τα τουρκικά F-16 στην Ραφήνα?

  16. miamar avatar
    miamar 20/12/2008 18:52:51

    35 ο Γαπ 34 ο ΚΚ απο καθημερινή ! Τελικά ούτε εσείς δεν το πιστεύεται για να μην το βάζετε πρωτοσέλιδο.
    Τσάμπα λεφτα τελικά οι δημοσκοπήσεις.

  17. tony avatar
    tony 21/12/2008 09:02:05

    Και πολλά λεφτά οι δημοσκόποι κονόμησαν.Ασπιρίνες στον καρκινοπαθή.Λύση στο πρόβλημα της ανεργίας στο τέλος όλοι δημοσκόποι θα γίνουμε.Θα μετράμε μέχρι να πεθάνουμε της πείνας.