11/12/2008 16:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανόνες εμπλοκής

Εγώ, με εξαίρεση το ομώνυμο κινηματογραφικό έργο, δεν ξέρω τίποτα από «κανόνες εμπλοκής». Καταλαβαίνω, γενικά και αόριστα, ότι οι κανόνες εμπλοκής πρέπει να λένε σαφώς πότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί βία.Άκουγα όμως στο ραδιόφωνο χτες, νωρίς το βράδυ, έναν συμπαθή και σοβαρό (έτσι ακουγόταν) εκπρόσωπο εργαζομένων στην ΕΛΑΣ, που είπε τα προφανή: Καμία όρεξη δεν έχουν, ούτε να είναι σε αντιπαράθεση με τας παιδιά τους, ούτε με τον λαό, μέρος του οποίου είναι. Επικαλέστηκε ασαφείς οδηγίες και ελλιπή εκπαίδευση σε θέματα κανόνων εμπλοκής. Δεν θυμάμαι αν είπε αυτή την λέξη, αλλά αυτό κατάλαβα ότι εννοούσε.
_______________________________________________________________
Η ελλιπής εκπαίδευση είναι διάχυτη σε κάθε επαγγελματικό τομέα που έχω δει στην Ελλάδα, και έχω δει πολλούς, για κάμποσα χρόνια. Έχουμε καλούς λογιστές, καλούς πωλητές , καλούς αστυνομικούς. Έχουμε managers, όμως; Δεν έχουμε... Η διοικητική ιεραρχία έχει φελλούς, και όσο υψηλότερα, τόσο περισσότερους. Ο καλός λογιστής, συχνά δεν είναι και καλός manager. Στον δε δημόσιο τομέα...

Κύριοι managers της ΕΛΑΣ: Κανόνες εμπλοκής. Ξεκάθαροι, γραπτοί. Ίσως και δημοσιευμένοι. Ξέρω ότι τους έχετε τους κανόνες, μήπως χρειάζεται περισσότερη εκπαίδευση; Ούτε εσείς είστε ο εχθρός, ούτε εμείς.

(Εκτός όταν με ζαλίζετε για κράνος)

Μηχανόβιος (αλλά όχι ινδιάνος)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. De Profundis avatar
    De Profundis 11/12/2008 16:48:36

    Άψογος!!!! ο μηχανόβιος,
    παρότι παραβιάζουν τις λωρίδες κυκλοφορίας κι εμφανίζονται απ' το πουθενά μπροστά σου και παθαίνεις ένα έμφραγμα και δέκα εγκεφαλικά συγχρόνως.

  2. μηχανόβιος avatar
    μηχανόβιος 11/12/2008 17:05:11

    δίκιο έχεις de profundis σε βλέπω εγώ όμως... όσο δεν κάνεις παλαβά απο την μια λουρίδα στην άλλη σε βλέπω. Σε φοβάμαι πιο πολύ από ότι με φοβάσαι εσύ. Η πόρτα σου ή προφυλακτήρας σου από την μία, το γόνατό μου από την άλλη. Προσέχουμε (άσε τους ινδιάνους... αυτοί και με datsun τρικύλινδρο είναι επικίνδυνοι)

  3. Evros avatar
    Evros 11/12/2008 18:23:23

    Το βασικό κενό είναι σε μεσαία στελέχη. Αυτά που θα εφαρμόσουν την στρατηγική της επιχείρησης. ( Στο δημόσιο δεν υπάρχουν ούτε μεγάλα στελέχη) Τα πρόβλημα αυτό δεν το έχουν μόνο οι Ελληνικές εταιρείες αλλά και οι πολυεθνικές γι αυτό και δεν υπάρχουν πολλοί Έλληνες σε μεγάλες θέσεις σε πολυεθνικές. Αυτό συμβαίνει κυρίως γιατί ο Έλληνας δεν μπορεί να εργαστεί συστηματικά και αποβάλλει την νοοτροπία του άρπα κόλλα. Συστηματική εργασία σημαίνει σύστημα ότι ο εργαζόμενος εκπαιδεύεται συνεχώς για να υιοθετήσει μηχανικά την συμπεριφορά όταν χρειαστεί να εκτελέσει την συγκεκριμένη εργασία. Η εκπαίδευση είναι συνεχής και επίμονη. Το μεγαλύτερο όμως όπλο στη λειτουργία των πολυεθνικών είναι η ετήσια αξιολόγηση. Που φυσικά δεν λειτουργεί όπως στην Ελλάδα ΠΧ δεν έκανες αυτό ή το άλλο. Κάθε χρόνο ο ίδιος ο εργαζόμενος περιγράφει για τον εαυτό του τους στόχους του για την επόμενη χρονιά που πιστεύει ότι πρέπει να βελτιωθεί και την επόμενη χρονιά πάλι ο ίδιος αναλύει σε τι πέτυχε τι απέτυχε. Ο διευθυντής του απαντάει σε τι συμφωνεί και τι διαφωνεί και η αξιολόγηση μεταφέρεται στον αμέσως ανώτερο. Με τέτοιες λειτουργίες διασφαλίζεται ότι θα περιοριστούν τα λάθη στο ελάχιστο. Πέστε μου που γίνονται αυτά στην Ελλάδα.

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/12/2008 19:41:33

    Ειναι γεγονος, οτι δεν υπαρχουν σαφεις κανονες εμπλοκης,και αυτο,επιτηδες,για να μην υπαρχει σαφης δρομος, του τι πρεπει να γινεται καθε φορα.
    Ετσι,αν μεν κανει κατι ο χωροφυλακας, του λεμε,γιατι το εκανε,αλλα αν δεν κανει, τοτε τον ξεφωνιζουμε οτι δεν το εκανε.
    Και αυτο,ξεκιναει απο μας τους ιδιους,που δεν ξερουμε τι θελουμε.
    Πρεπει η Αστυνομια, να εφαρμοζει το νομο,η οχι;
    Η πρεπει καθε φορα, να ερωταται ο Μακης η ο Ευαγγελατος, για το δεον γενεσθαι;
    Αν δεν καταλαβουμε, οτι dura lex, sed lex,θα μας παρει ο διαολος και θα μας σηκωσει.

  5. agglo-latinofonos avatar
    agglo-latinofonos 11/12/2008 19:49:06

    the law is harsh but the law should prevail

  6. μηχανόβιος avatar
    μηχανόβιος 12/12/2008 11:01:46

    Εγώ στον δρόμο ήμουν...
    Έκανα σε 10 λεπτά, απόσταση που εσύ με το κουτί σου έκανες σε 50 λεπτά.

    Ride to live, live to ride

    άσε που εγώ είμαι μέρος του τοπίου, ενώ εσύ βλέπεις το τοπίο από κορνίζα (αυτό από το Zen and the art of motorcycle maintenance)

  7. μηχανόβιος avatar
    μηχανόβιος 12/12/2008 12:02:48

    ευχαρίστως να σε πάω μια βόλτα, όταν δεν βρέχει, να απολαύσεις.

    Κλείνω τα μάτια μου στην γριζάδα της ημέρας, και είμαι στη Ζαγκραντένια, αρχές Ιουνίου, οι καταράκτες στο βάθος, πουλιά και μέλισσες στον αέρα, η μυρουδιά από τα έλατα, εγώ και η μηχανή...

    Ή είμαι στα Αγραφα, στην κορυφογραμμή, σε λίγο θα κατέβω να μπω στο τούνελ, να βγώ στην λίμνη Μέγδοβα, και από εκεί αριστερά, προς Λιτόχωρο, για νερό και βενζίνη

    Ή περνάω την Αρκαδία από έρημους δρόμους και κατεβαίνω στη Βάθεια για μπάνιο

    Ή έφυγα από την άσφαλτο που ξέρεις εσύ κα είμαι στο οροπέδιο του Καθαρού να βρω τον φίλο μου τον Μ. για μυζηθρόπιττες με μέλι, και από εκξεί θα πεταχτώ μέχρι την Ζάκρο για προσκύνημα

    Ή κατεβαίνω το Σινά στο Μοναστήρι και από εκεί πίσω να δώ άν ο κόλπος της Άκαμπα άλλαξε από τον καιρό του Ελ Ωρενς (χάλια έχει γίνει, χειρότερα από τη Μύκονο...)

    Ή είμαι κάτω από τα τείχη του Θεοδοσίου, περιτριγυρισμένος από Τούρκους και σκέφτομαι, όσο το θηρίο γουργουρίζει αθόρυβα, μήπως ο Κ.Π. ήταν από πάνω κάποτε και θλίβομαι

    Η κατεβαίνω στο Αϊβαλί, Πάσχα, με λεβάντες ανθισμένες, και διαβάζω με τα μάτια του νου μου Μυριβήλη και Βενέζη και το βράδυ από το Σεϊτάν Αντασί σκεφτομαι ...πάλι με χρόνους με καιρούς

    Και δεν με πιάνει κανένας (χτυπάω ξύλο, εκτός από ατύχημα)
    Ό,τι και να μου πεις, φεύγω, αλλού

  8. μηχανόβιος avatar
    μηχανόβιος 12/12/2008 13:02:57

    θες φωτογραφίες?

    θα ρίξω και την Σικελία για bonus

    αν είχα κότσια θα δοκίμαζα και την διαδρομή του Μ. Αλεξανδρου, αλλά άκουσα ότι τα βουλκανιζατέρ στο Αφγανιστάν είναι ζόρικα και δεν με βλέπω να το προλαβαίνω. αυτό μάλλον θα μείνει όνειρο

    έχει κάτι κεμπάπ στην Προύσσα, Μπούρσα... και στις 5 το πρωϊ όταν ο αέρας είναι γκριζο-ροζ, Λα Ιλλα Ιλαλλαχα Μωχαμετ ρεσουλ αλλα

    μην το παιδεύεις, γιατί θα στείλω link της συζήτησης σε άλλη διάσταση, και θα μας κυνηγάει ο host... Οι μηχανόβιοι είναι σοβαρότερο λόμπυ από τους ακροδεξιούς ή τους ακροαριστερούς (χα χα χα χα)

  9. μηχανόβιος avatar
    μηχανόβιος 12/12/2008 16:39:45

    σε κατάλαβα... τώρα γιατί ο άλλος "ανώνυμος" έχει πρόβλημα με τα δίκυκλα ταξίδια ψευδώνυμου μηχανόβιου...τρέχα γύρευε. Ρατσιστικό πρέπει να είναι. Σαγιονάρα, τα λέμε του χρόνου, καλά Χριστούγεννα.