#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 18:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανείς και τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει τον κόσμο



Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του «συστήματος» να διαλύσει τη μεγάλη, την ανεπανάληπτη διαδήλωση, ο κόσμος επιμένει να ξαναπηγαίνει προς την πλατεία. Και να χορεύει.

Μισό εκατομμύριο λαού πέρασε σήμερα από την πλατεία.

Θυμός για τους αστυνομικούς και την υπερβολική χρήση χημικών.

Μια μάνα και ένας άνεργος να διαμαρτύρονται στα ΜΑΤ. Μια κόρη να ανησυχεί για τον πατέρα της, που παρά τα χρόνια του, κατέβηκε στην πορεία. Ένας τροχονόμος χτυπημένος να φυγαδεύεται από πολίτες και να τον κυνηγούν πιτσιρικάδες.

Αποπνικτική ατμόσφαιρα. Εγκλωβισμός μιας διμοιρίας ΜΑΤ νωρίτερα στη Ρηγίλλης. Πολύ συγκεκριμένες φυσιογνωμίες προχωρούσαν προς τους ΜΑΤ και σε λίγα λεπτά ακολουθούσε η χρήση χημικών.

Προσπάθησαν οι αγανακτισμένοι να κρατήσουν μακριά από την πλατεία τους μπαχαλάκηδες, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό έως το τέλος.



Ύστερα από 22 ημέρες ειρηνικών διαδηλώσεων,  στη μέρα της γενικής απεργίας έγιναν τα συνηθισμένα. Οι μικρές σε έκταση αψιμαχίες, όσο προχωρούσαν οι μεσημβρινές ώρες γενικεύονταν

Η συννεφιά και το αεράκι ήταν σύμμαχος των ειρηνικών διαδηλωτών, μέχρι τη στιγμή που τα ΜΑΤ κέρδισαν έδαφος και έριξαν δεκάδες χημικά. Εγκλωβισμός εκατοντάδων διαδηλωτών στα στενά. Πανικός για  λίγο, ο κόσμος επανέρχεται, για λίγο ηρεμία, ξανά φασαρία, ξανά χημικά.

Ώρα 16:54. Νέες εκρήξεις από χημικά ακούγονται. Καπνοί, δάκρυα και ιδρώτας. Ο κόσμος προσδοκά τη δικαίωση της ειρηνικής επανάστασης του...

Και να φύγει από την πλατεία θα επανέλθει. Κανείς και τίποτα δεν πρόκειται να τον σταματήσει...

Από τα επεισόδια έχουν τραυματιστεί σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες εννέα άτομα και ένας αστυνομικός, ο οποίος έχει μεταφερθεί στο 401 Στρατιωτικό νοσοκομείο, όπου και νοσηλεύεται εκτός κινδύνου.

ΜΟ


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/06/2011 19:04:42

    Ήδη τα σαπροκάναλα πανηγυρίζουν για κυβέρνηση-Φράνκενστάιν που επί της ουσίας δεν θα αλλάξει σημαντικά το μνημόνιο, αλλά θα περάσει τα σκληρά μνημονιακά μέτρα. Αυτό ήθελε ο λαός που συγκεντρώνεται κατά εκατοντάδες χιλιάδες; Σε αυτό θα συναινέσει ο Σαμαράς; Χρειάζεται εγρήγορση και προσοχή!

  2. thespieys avatar
    thespieys 15/06/2011 19:04:58

    Νομίζω ότι πρέπει να επαναξετασθούν οι κανόνες χρήσης δακρυγόνων από τα ΜΑΤ. Αυτό που έγινε σήμερα δεν έχει προηγούμενο.

    • Ο "ούστ" σας avatar
      Ο "ούστ" σας @ thespieys 15/06/2011 19:14:28

      Να απαιτήσουμε να πάρουν "βιολογικά".
      Αφού ούτως η άλλως εμείς τα πληρώνουμε, ε ας επιλέξουμε με τι θα μας ψεκάζουν.
      Πριν τους πάρει ο διάολος βεβαίως.

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 15/06/2011 19:08:19

    Τα πασοκοκάναλα ανέλαβαν δράση για να δείξουν το μαύρο άσπρο. Μην πτοείστε έλληνες, να φύγουν τα λαμόγια!!!!

  4. Πητ avatar
    Πητ 15/06/2011 19:15:49

    Νομίζετε ότι όλοι αυτοί στρέφονται κατά του πασοκ μόνο; 9 στους 10 στο Σύνταγμα φωνάζουν ότι δεν θέλουν να πληρώσουν το χρέος και να επιστρέψουμε στην προηγούμενη κατάσταση. Και να επαναδιαπραγματευτούμε το μνημόνιο αυτοί εκεί θα μείνουν και θα συνεχίσουν τα καραγκιοζιλίκια. Από τη στιγμή που επιτρέπεις στον όχλο να συναποφασίζει, από τη στιγμή που δίνεις δίκαιο στον παραλογισμό να είσαι σίγουρος ότι θα τα βρεις απέναντι σου όλα αυτά.
    Ευτυχώς ο Σαμαράς έμεινε ουδέτερος σ' όλη αυτή την κατάσταση. Εσείς όμως μην χαίρεστε για τις "επιτυχία" των συγκεντρώσεων γιατί θα στραφούν τώρα ενάντια στο Σαμαρά.

    • Οργη avatar
      Οργη @ Πητ 15/06/2011 22:19:57

      πητ πηγαινε να παιξεις με τα αυτοκινητακια σου,,,αυτα ειναι για μεγαλα παιδια....αντεεεε

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Πητ 16/06/2011 01:52:24

      Ούστ!!

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/06/2011 19:16:41

    Μόλις έκανε δήλωση ο Τσίπρας. Οσμίζεται ο μικρός τι πάνε να στήσουν σε όλη την αντιπολίτευση οι τροϊκανοί και τα παπαγαλάκια τους. Σαμαρά, ακούς όσο είναι νωρίς;

    • kiki avatar
      kiki @ Αυριανιστής 15/06/2011 19:27:17

      Καλος ο μικρος και με καλα αντανακλαστικα, και ακριβως εκει εγκειται το θεμα , η παγιδα που δεν πιστευω να πεσει ο Σαμαρας, και εξυπνος ειναι και και αποφασισμενος να μας ξεμπλεξει.
      Εδω θα ειμαστε και θα παρακολουθουμε καλοπροαιρετα, μια και ο πρωτος στοχος πετυχε, τα ανδρεικελα ξεκουμπιζονται πριν προλαβουν και μας ξεπουλησουν.
      Και αν μεινουν, εδω θα ειμαστε και θα συνεχισουμε.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/06/2011 19:20:27

    Έχει λυσσάξει στη μνημονιολάγνα προπαγάνδα το Μέγκα της διαπλοκής. Ο Σαμαράς πρέπει να αντέξει, ήδη κόβουν στα μέτρα τους την κυβέρνηση που απεργάζονται στα σκοτεινά τους υπόγεια!

  7. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 15/06/2011 19:30:40

    Μόνο εκλογές με ανοιχτά χαρτιά και συγκεκριμένες πολιτικές προτάσεις από τα κόματα είναι η λύση. Να διαλέξει ο λαός το δρόμο που θα τραβήξει. Οτιδήποτε άλλο είναι απαράδεκτο και θα πυροδοτήσει νέες αντιδράσεις. Η παρούσα βουλή εκλέχθηκε με διαφορετική ατζέντα και δεν έχει την νομιμοποίηση να πάρει οποιαδήποτε απόφαση που θα υποθηκεύσει το μέλλον της χώρας για τα επόμενα 50 χρόνια.

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 15/06/2011 19:58:02

    Φαίνεται ότι ο εισηγητής του ιστοχώρου δε γνωρίζει από ιστορία. Ο ίδιος ο κόσμος είναι κατακερματισμένος. Δεν του φταίνε ούτε τα κανάλια, ούτε τα ραδιόφωνα γιατί όλα τα χρησιμοποίησε το σύστημα και όλα είναι διεφθαρμένα. Το καινούργιο θα έρθει μέσα από τη Βουλή και όχι μέσα από τον όχλο. Εκείνος που κρατά γερά και δεν παραιτείται, δε φοβάται όπως ο προηγούμενος με την ανταρσία του Δεκέμβρη του 2008, εκείνος θα νικήσει. Όποιος ονειρεύεται επαναστάσεις τύπου 1989 στη Ρουμανία κάνει λάθος. Τούτη η χώρα έκανε πολλές επαναστάσεις, τα τελευταία εκατόν πενήντα χρόνια περισσότερες κι από όλες τις χώρες της Ευρώπης μαζί. Ανοίξτε επιτέλους κάνα βιβλίο. Σχεδόν μία φορά κάθε δεκαετία είχαμε κι από μία μεγάλη επανάσταση. Φτάνει πιά. Υπερπερίσσεψε η δημοκρατία ώστε κανείς δεν ακούει κανένα. Όλοι έχουν δίκιο. Λάθος το σύνθημα του πανό με τη χούντα που δεν τελείωσε το 73. Η χώρα δεν πάσχει από δημοκρατία, από ακοή πάσχει. Ο τόπος θέλει ησυχία, προθυμία γιά εργασία, αληθινούς ηγέτες, όχι περιφερόμενους στα καφενεία συνταξιούχους που πρόλαβαν και πήραν τη σύνταξή τους. Ο τόπος θέλει κυρίως αποκατάσταση του συστήματος δικαιοσύνης ώστε να μπεί και κάποιος φυλακή.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Ανώνυμος 16/06/2011 01:57:14

      ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ κάνεις...
      Ἡ Ἑλλάδα τῶν τελευταίων 18 μηνῶν ἀπό αὐτό ἀκριβῶς πάσχει...:
      Δημοκρατία!

  9. Ο ιαθαγενής avatar
    Ο ιαθαγενής 15/06/2011 21:15:49

    Ακριβώς.
    Και αυτό πρέπει να το έχουν υπόψη τους όλοι.
    Κανένας και τίποτα, με οποιαδήποτε δικαιολογία ή πρόφαση, δεν μπορεί να σταματήσει τον κόσμο.

  10. parsifal avatar
    parsifal 15/06/2011 23:37:56

    Μήν λέτε μεγάλα λόγια. Εάν ο "κόσμος" ηταν σε φάση "που τίποτε δεν τον σταματά" θα είχε μπουκάρει στο κυνοβούλιο και θα είχε σαπίσει στο ξύλο αν οχι τους λιγοστούς βολευτές τα πολλά τρωκτικά συνεργάτες, παρατρεχάμενους, γραμματείς και φαρισαίους με τους 16 μισθούς.
    Τον κόσμο "που τίποτε δεν σταματά" ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ 10 - 20 διμοιρίες ΥΑΤ που εξαιρουμένου του εξοπλισμού απο εκπαίδευση και φρόνημα είναι τόσο μπουλούκι οσο και οι απέναντι. Σε 150 μ. μπροστά και 120 μ. στα πλάγια πόσες διμοιρίες να αναπτυχθούν ? 5 ? 10 ? Δηλαδή 75 - 250 ατομα ? Καί ? Ξέρετε τι σημαίνει η ορμή της μάζας εάν μιλούμε για 100-200.000 κόσμο ?
    Τα χημικά ? Οταν αποφασίσει να μπουκάρει ο κόσμος δεν λογαριάζει χημικά ! Τον Δεκέμβρη του 44 δεν λογάριασε ούτε τις σφαίρες του Εβερτ και των Χιτών και συγκρότησε ξανά την διαδήλωση.
    Αυτό που συμβαίνει είναι οτι ο κόσμος "ψάχνεται", ενδεχομένως δοκιμάζει τις δυνάμεις του (μετά τον ευνουχισμό 30 χρόνων "δημοκρατίας" και γενιάς του πολυτεχνείου) και κυρίως δεν εχει ομοιογένεια και ΑΝΣΚ, αντικειμενικό σκοπό και ενιαία βούληση.
    Προσωπικά εχω δεί σε αλλη χώρα, απο τις πρώτες διδάξασες την καταστολή πλήθους, με σοβαρές και αξιόμαχες δυνάμεις διατηρήσεως - αποκαταστάσεως της τάξεως να διαλύονται μεταλλικά οδοφράγματα, να ανατρέπονται σιδηρόφρακτα λεωφορεία και το πλήθος να εισβάλλει στο προαύλιο της Ισπανικής πρεσβείας (1970, καταδίκη σε θάνατο των 6 αγωνιστών της ΕΤΑ). Οι δυνάμεις καταστολής είχαν χρησιμοποιήσει χημικά, η Χωροφυλακή κτυπούσε με τον υποκόπανο και οχι με κλόμπς και για πρώτη φορά εμφανίσθηκαν δικυκλιστές εφόδου... Ο "κόσμος" ηταν μερικές χιλιάδες, που ηξεραν ομως τι ηθελαν : "Les six fusilles, l'ambassade doit bruler !"

  11. panos avatar
    panos 16/06/2011 01:30:10

    οι μπατσοι την δουλεια τους κανουν απλως εκτελουν βρωμικες εντολες!!! δεν φταινε αυτοι που ειναι βρωμικοι τα στραβα ματια κανουν για το μεροκαματο ρε γαμωτω!!!!!!

    • Αστος avatar
      Αστος @ panos 16/06/2011 09:46:50

      Ετσι ελεγαν και οι γερμανοτσολιαδες και οι βασανιστες της οδου Καλλιροης και ευσυνειδητοι (χαχα!) πολιτες που κετεδιδαν τους συμπατριωτες στην χουντα, "εντολες εκτελουσαμε/δεν φταιμε εμεις/για το καλο του τοπου"

      ΟΥΣΤ !!!!!

  12. Ανώνυμος avatar