#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανείς δεν χάνεται σ΄ αυτή τη ζωή!



Αν ισχύει το ρεπορτάζ της εφημερίδας «Το Ποντίκι» τότε είμαστε για κλάματα.

Ο λόγος για την επίσημη… κηπουρό του Γ. Παπανδρέου η οποία έγινε υπουργός από το πουθενά κι έμεινε στην ιστορία γιατί δεν έκανε απολύτως τίποτε. Η Τίνα Μπιρμπίλη, που τη γνωρίσαμε με το δήθεν αντισυμβατικό της λουκ και που τα έκανε επιεικώς θάλασσα στο υπουργείο περιβάλλοντος, στη συνέχεια βολεύτηκε με μερικές χιλιάδες ευρώ ως πρέσβειρα της Ελλάδας στον ΟΟΣΑ.

Την είχε βολέψει εκεί ο Γ. Παπανδρέου και εκτός από το μισθό της είχε σπίτι και ανέσεις τις οποίες πλήρωνε ο ελληνικός λαός. Μόλις τέλειωσε η θητεία της προφανώς επέστρεψε στην Ελλάδα. Όμως, σύμφωνα με το Ποντίκι εργάζεται στο υπουργείο Εξωτερικών ως… εμπειρογνώμων.

Σε άρθρο στην ιστοσελίδα της η εφημερίδα υποστηρίζει: «Ότι έφυγε από τον ΟΟΣΑ στο Παρίσι, όπου την είχε στείλει ο ΓΑΠ, το ξέρετε. Ότι επέστρεψε στο ΥΠΕΞ το μάθατε; Η Τίνα Μπιρμπίλη είναι ξανά ανάμεσά μας. Εργαζόμενο κορίτσι στο υπουργείο Εξωτερικών καθώς διατηρεί την ιδιότητα της εμπειρογνώμονος. Είχε περάσει κάποτε με διαγωνισμό, και μάλιστα χάρη σε αυτήν την επιτυχία γνωρίστηκε με τον ΓΑΠ που τότε ήταν ΥΠΕΞ και έγιναν αχώριστοι. Η αλήθεια είναι ότι από τότε που πήγε στο Παρίσι έριξε μαύρη πέτρα πίσω της και έκοψε τα πολλά - πολλά ακόμη και με τον ΓΑΠ, που όμως είναι συνηθισμένος σε καπρίτσια κηπουρών».

Τι να πει κανείς. Χάθηκαν οι εμπειρογνώμονες γι’ αυτό πέσαμε ξανά στην Τ. Μπιρμπίλη. Καλά λένε ότι όλα τα μπουμπούκια ανθίζουν. Κυρίως όταν είναι πράσινα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panas avatar
    panas 29/06/2013 09:09:18

    Πέρασε με διαγωνισμό στο Υπεξ γράψατε;;
    Τότε όλα είναι οκ. Μετά τις αποσπάσεις επέστρεψε στην οργανική της θέση που αξιοκρατικά κατέχει. Άλλα πράσινα, και γαλάζια "μπουμπούκια" που βρίσκονται με αναξιοκρατικό τρόπο στις θέσεις τους, όπως και η Μπρμπίλη στη θέση στον ΟΟΣΑ, δεν μπορείτε να βρείτε...
    Κατάλαβα κάτι λάθος;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ panas 29/06/2013 21:25:47

      & ; τι σημαίνει αυτό; (και δεν μιλάω για την εικονιζόμενη κυρία)
      Ο διαγωνισμός δεν είναι αξιολόγηση φίλε μου.
      Αξιολόγηση είναι η συνάρτηση του εκπαιδευτικού υπόβαθρου των γνώσεων και του παραγόμενου έργου.
      Κάποτε έμπαινε (επί κλαδικών) και η κουτσή Μαρία στο Δημόσιο
      Τώρα θα εχουμε τις νέες ιερές αγελάδες ....των διαγωνισμών.
      Εχω στην υπηρεσία δύο από την ΕΣΔΔ και πέντε έξι με το ΑΣΕΠ που δεν θα τους είχα στον ιδιωτικό τομέα ούτε κουλούρια να πουλάνε στη γωνία.
      Φυσικά υπάρχουν και πάρα πολλοί που έχουν μπει από το παράθυρο (κυρίως συνδικαλιστές και κολλητοί αυτών) που δεν θα έπαρεπε να περνάνε ούτε έξω από την Υπηρεσία.
      Για αυτό λοιπόν μην γενικεύεις.
      Το νομικό πλαίσιο πως να μπαίνει κάποιος έχει τυπικά λυθεί με το ΑΣΕπ (που δεν είναι πανάκεια και έχει παραθυ....ράρες)
      Η αξιολόγηση όμως είναι άλλο πράγμα.
      και για να το πάω παραπέρα η αναγκαιότητα ύπαρξης της θέσης (ακόμα και ο καλύτερος να είσαι) είναι διαφορετικό.
      Αλλά είμαστε στην χώρα των ...διακρίσεων και όχι της ουσίας....

  2. katalytikos avatar
    katalytikos 29/06/2013 10:11:57

    ¨...κι έμεινε στην ιστορία γιατί δεν έκανε απολύτως τίποτε¨
    ΛΑΘΟΣ!!! Αυτό που είχε εντολή να κάνει το έκανε και με το παραπάνω!!!
    ¨Φύτεψε¨ ΑΠΕ ΠΑΝΤΟΥ!!! (προστατευόμενες περιοχές, NATURA, κλπ),
    Διέλυσε το ενεργειακό σύστημα της χώρας (Απαξίωση λιγνίτη, fit in tariff κλπ)
    Διάλυση υπηρεσιών του ΥΠΕΚΑ, που ενοχλούσαν,
    Κάλυψη σοβαρών περιβαλλοντικών υποθέσεων (ΑΣΩΠΟΣ, ΜΗΛΟΣ, κλπ),
    Άλωση του δημόσιου τομέα με ¨πράσινα¨ μπουμπούκια
    Πακέτα από το ΕΣΠΑ σε ¨συμβούλους¨, μελέτες, με το πρόσχημα της κλιματικής αλλαγής.
    ΚΑΙ
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!

    • Mihalis avatar
      Mihalis @ katalytikos 29/06/2013 11:11:27

      Άμα είχαν γίνει νωρίτερα οι "αποκρατικοποιήσεις" θα είχαν λυθεί αυτά τα προβλήματα...

      • Λιλικα avatar
        Λιλικα @ Mihalis 29/06/2013 11:33:33

        Ναι, κι αν ειχαν γινει και 150000 απολυσεις θα ειχαν λυθει ολα τα προβληματα του Δημοσιου (το οποιο θα ειχε παψει να υπαρχει !)

        • Mihalis avatar
          Mihalis @ Λιλικα 29/06/2013 15:02:43

          Όπως στην ιατρική:
          " Ήταν πολύ άρρωστος! Ευτυχώς πέθανε και γλύτωσε"!

    • maverick avatar
      maverick @ katalytikos 29/06/2013 11:52:09

      Μήπως είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε το "ΣΥΣΤΗΜΑ" να φροντίζει τα δικά του παιδιά παντοιοτρόπως;

      • someone avatar
        someone @ maverick 29/06/2013 22:50:48

        σωστος

    • katalytikos avatar
      katalytikos @ katalytikos 29/06/2013 13:29:49

      Πέρα από τις ¨αποκρατικοποιήσεις¨ (με ή χωρίς εισαγωγικά) προτεραιότητα είναι ο σωστός σχεδιασμός για το ενεργειακό μίγμα (λιγνίτης, ΑΠΕ, αέριο, κλπ), που θα οδηγήσει τη χώρα σε ανάπτυξη.
      Οσον αφορά στο ¨ΣΥΣΤΗΜΑ¨, αυτό της ¨πρασινης ανάπτυξης¨ ξεφεύγει από τα γνωστά.

  3. panos avatar
    panos 29/06/2013 10:15:00

    Και αναρωτιετε ο καθενας μας πως παιρνει η Χ.Α. τετοια ποσοστα.........Τι να πεις στο φτωχο ΓΟΝΕΑ που με στερησεις σπουδαζει τα παιδια του..........ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ.....ΚΡΙΜΑ.

  4. The Camel avatar
    The Camel 29/06/2013 13:44:37

    Αν δεν αλλάξει το δημόσιο, δεν θα αλλάξει τίποτα σ' αυτη την χώρα.
    Η Μπιρμπίλη το αποδεικνύει. Οσον αφορά τα περι εξετάσεων, τι να πω. Τι είδους εμπειρογνώμονας ήταν πριν η κυρία και που. Στο δημο Αθηναίων;

    Οι πολιτικοί θα βολεύουν τα μέλη των οικογενειών τους, φίλους και γνωστούς στο δημοσιο τεμπελχανείο και θα τα πληρώνουμε εμείς του ιδιωτικού τομέα με τους 1.3 εκ. ανέργους.

  5. Αsterix avatar
    Αsterix 29/06/2013 15:39:53

    Συμφωνώ με το πρώτο σχόλιο του KATALYTIKOS στην ουσία είναι το μακρύ του κατεστημένου ή του συστήματος , που ποτέ δεν πεθαίνει γαμώτο μου , δεν υπάρχει συστηματοκτόνο να γλυτώσει η Πατρίδα για να μην ζήσουμε 1453 ή το 1974 πάλι .
    Πρέπει να γίνουμε φασιστές για να σωθούμε ?

  6. Bil avatar
    Bil 29/06/2013 16:15:23

    Άμα έχεις γνωριμίες παίρνεις όσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά θέλεις. Ιδίως όταν είσαι πρώην υπουργός και κηπουρός του ΓΑΠ.

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/06/2013 19:52:39

    Ηταν ισως οτι χειροτερο ειχε να επιδειξει το ''ΓΑΠ-ικο'' ΠΑΣΟΚ. Εντελως αχρηστη...

  8. JayGatsby avatar
    JayGatsby 29/06/2013 21:17:56

    H Mπιρμπίλη έχει κάνει κάποιες αξιόλογες σπουδές και κατέχει ένα αντικείμενο.
    Και δεν είναι κόρη Πρέσβη (από όσο ξέρω)

    Έχετε ακούσει τίποτα για τις εξετάσεις των 25 κάθε χρόνο ακολούθων Πρεσβείας του ΥΠΕΞ (βλέπε γιών-θυγατέρων Πρέσβεων) όπου εν έτει 2013 εξετάζονται ακόμη σε Αγγλικά-Γαλλικά ενώ μας λείπουν οι Κινεζολόγοι, Τουρκολόγοι, Ισπανόφωνοι, Αραβόφωνοι σε αυτό το απολιθωμένο Υπουργείο?

    Λέω, αν ξέρετε τίποτα σχετικά...

    • Arximidis avatar
      Arximidis @ JayGatsby 02/07/2013 20:40:32

      Ξέρεις πόσες Μπιρμπίλες έχουν κάνει κάποιες αξιόλογες σπουδές και κατέχουν ένα αντικείμενο (σχετικό μάλιστα με τον ΟΟΣΑ και όχι με την Φυσική) χωρίς να είναι κόρες Πρέσβη και όχι μόνο δεν είναι πρέσβειρες της Ελλάδας στον ΟΟΣΑ, αλλά είναι άνεργες χωρίς επίδομα ΟΑΕΔ?

  9. Hase avatar
    Hase 29/06/2013 21:19:42

    Και εγω ο βλακας που νομιζα πως την ειχε κλεισει ο Αλαφουζος στον Σκαι για το Σεφ στον αερα στην θεση της Ελενης.

  10. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 29/06/2013 23:16:41

    Η κ. Μπιρμπίλη έχει Ντοκτορά (αληθινό, όχι όπως δηλώνουν άλλοι που δεν έχουν, ή που το πήραν ως απόφοιτοι λυκείου) από το Imperial. Και επίσης, άσχετα πάλι αν διαφωνεί κανείς μαζί της πολιτικά είχε στρατηγική για το υπουργείο της, που ελάχιστοι υπουργοί έχουν. Και επίσης, συγκέντρωσε ανθρώπους γύρω της χωρίς να ζητάει την κομματική τους ταυτότητα.

    Άλλο να διαφωνεί κανείς πολιτικά και άλλο να δείχνει εμπάθεια.

  11. Αρχιμήδης1 avatar
    Αρχιμήδης1 30/06/2013 00:08:01

    Το βασικό δεν το είπατε. Ξέρετε οτι εξ αιτίας της αγνοιας και της ασχετοσύνης της η Ελλάδα μπήκε στο Μνημόνιο?
    Τα 8 δις που έπρεπε να καταβάλλει η Ελλάδα το Νοέμβριο του 2008 και που ο Παπαθανασίου είχε σαφώς προγραμματίσει και θα εισέπρατε απο τα αυθαίρετα και την απόσυρση αυτοκινήτων, έγιναν η θηλεια στο λαιμό της χώρας που την οδήγησαν στην Τρόικα γιατί η Τίνα (ειλικρινής σ' αυτό) χρειαστηκε 6 μήνες για να μάθει περι ημιυπαιθρίων και αυθαιρέτων και να καταλάβει οτι η απόσυρση αυτοκινήτων δεν ήταν επιβαρυντική αλλά βελτιωτική και για το περιβάλλον και για τα έσοδα του κράτους...Και τον Νόμο Σουφλιά επανέφερε και την απόσυρση, αλλά είχαμε ήδη παραδοθεί στους Επικυρίαρχους...

    • Hrthe_to_telos avatar
      Hrthe_to_telos @ Αρχιμήδης1 30/06/2013 14:16:13

      "και να καταλάβει οτι η απόσυρση αυτοκινήτων δεν ήταν επιβαρυντική αλλά βελτιωτική και για το περιβάλλον και για τα έσοδα του κράτους"
      Αρχηγε θελω και εγω απ αυτο που πινεις.

      • Arximidis avatar
        Arximidis @ Hrthe_to_telos 30/06/2013 15:05:38

        Οταν ένα αυτοκίνητο 20 ετών αποσύρεται με κόστος 1000 ευρώ για το κράτος και αντικαθίσταται με ένα καινούριο με φόρους 3000 ευρώ, το κράτος κερδίζει 2000 ευρώ. Τό καινούριο εκπέμπει 10 φορές λιγώτερους βλαβερούς ρύπους , οπότε η επιβάρυνση του περιβάλλοντος (Μέχρι να απαγορευθεί η χρήση αυτοκινητήτων απο τους οικολόγους όταν πάρουν την εξουσία) μειώνεται κατά 10 φορές περίπου. Αλλά και κατά μία να ήταν, πάλι καλά θα μας ερχόταν.
        Κατάλαβες τί πίνω? ή ήρθε το τέλος?

  12. Nik avatar
    Nik 30/06/2013 13:12:27

    ΅Η κυρία είναι Φυσικός, συνεπώς τι διάολο εμπειρογνωμοσύνη προσφέρει με αυτή την ιδιότητα στο ΥΠΕΞ;

    Στην ενέργεια άφησε το ακτιβιστιλίκι να επικρατήσει και πέρασε σκανδαλώδεις όρους για τις ΑΠΕ, όπως την τιμή των 45 λεπτών ανά κιλοβατώρα κλπ, κάτι που οι άλλες χώρες της ΕΕ μειώνουν τώρα ενώ εμείς είμαστε σβερκομένοι με τις αηδίες της Μπιρμπίλη.

    • αλέξανδρος παύλιος avatar
      αλέξανδρος παύλιος @ Nik 30/06/2013 21:11:00

      Ενώ ο δικός μας που είναι στο ΥΠΕΚΑ υφυπουργός με Μάστερς στο Sports Management προσφέρει εμπειρογνωμοσύνη?

      Άστο καλύτερα, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ συναγωνίζονται και σήμερα ποιός θα βάλει τους ποιο άσχετους. Δες τα ονόματα και θα καταλάβεις.

      • Aρχιμήδης1 avatar
        Aρχιμήδης1 @ αλέξανδρος παύλιος 01/07/2013 15:35:28

        Το μόνο επάγελμα που δεν απαιτεί κανένα σχετικό πτυχίο και κανένα κεφάλαιο και καμμία εργασία, είναι του πολιτικού στην Ελλάδα...Αρκεί να είσαι γνωστός και να επιλέξεις κόμμα που κερδίζει.

  13. 6pnos avatar
    6pnos 03/07/2013 12:41:09

    .....................