Κανείς δεν πρέπει να «τσιμπήσει» και να πάει να ψηφίσει τους δολοφόνους
17/09/2015 13:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανείς δεν πρέπει να «τσιμπήσει» και να πάει να ψηφίσει τους δολοφόνους

Είτε είναι φυσικοί είτε ηθικοί αυτουργοί

Δύο χρόνια πέρασαν από τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα από τα χέρια δολοφόνων της Χρυσής Αυγής. Δύο χρόνια αρνήσεων της πολιτικής, ηθικής ή και ουσιαστικής ευθύνης από την ηγεσία της οργάνωσης. Και τώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ είναι στην εξουσία και ο Μιχαλολιάκος είχε «κολλητή» τη Ζωή, αποφάσισε αυτό που έπρεπε να κάνει σαν άντρας και σαν πολιτικός. Να αποδεχθεί την πολιτική ευθύνη.

Ο Μιχαλολιάκος, φορώντας τη μάσκα του «μετριοπαθούς δεξιού» και θέλοντας να τραβήξει ψήφους από τη ΝΔ και τους τελειωμένους ψεκασμένους, αποφάσισε να κάνει την έκπληξη. Να αποδεχθεί την πολιτική ευθύνη, ουσιαστικά να αποδεχθεί ότι ο Γιώργος Ρουπακιάς ήταν Χρυσαυγίτης. Βεβαίως δεν δέχεται καμιά ποινική ευθύνη, δεν δέχεται δηλαδή ότι δόθηκε εντολή στον δολοφόνο να οπλίσει το χέρι του και να σφάξει το παλικάρι. Αυτό άλλωστε είναι έργο της Δικαιοσύνης, σημασία έχει η κίνηση του αρχηγού της οργάνωσης: «Σε ό,τι αφορά την πολιτική ευθύνη για τη δολοφονία στο Κερατσίνι, την αναλαμβάνουμε. Αλλά η ποινική ευθύνη... δεν υπάρχει» ανέφερε, μιλώντας στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου στον Realfm 97,8, ο γενικός γραμματέας της Χρυσής Αυγής Νίκος Μιχαλολιάκος.

Πρόκειται σαφώς για μια προσπάθεια να δείξει ένα πιο μετριοπαθές πρόσωπο η οργάνωση που έχει χαρακτηριστεί εγκληματική από τη Δικαιοσύνη. Σκοπός φυσικά είναι να κερδίσει όσους περισσότερους ψήφους μπορεί από ψηφοφόρους που αμφιταλαντεύονται, ανήκουν στο δεξιό χώρο κι όχι μόνο, και δεν στηρίζουν τη Χρυσή Αυγή εξαιτίας της σκληρής στάσης που έχουν επιδείξει. Αρνούμενοι βεβαίως την ποινική ευθύνη ο κ. Μιχαλολιάκος δεν αναγνωρίζει τις κατηγορίες ότι δίνονταν εντολές στα «Τάγματα Εφόδου» για επιθέσεις κατά πολιτικών αντιπάλων ή μεταναστών. Ούτε βεβαίως απαντάται το ερώτημα για την κινητοποίηση βουλευτών και κορυφαίων στελεχών της οργάνωσης την ημέρα της δολοφονίας του Παύλου Φύσσα με τηλεφωνήματα, εντολές και προσπάθεια να περιοριστεί η «ζημιά» για το κόμμα.

Στη συνέντευξη προέκυψε επίσης και ένα άλλο θέμα. Όταν ρωτήθηκε για ένα βίντεο στο οποίο ο Μιχαλολιάκος έλεγε ότι η Χρυσή Αυγή γεννήθηκε από τους ηττημένους του 1945 (δηλαδή τους Ναζί) είπε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ο Χατζηνικολάου όμως βρήκε το βίντεο και το ανήρτησε. Άλλωστε δεν χρειάζονται βίντεο για να καταλάβουμε ότι ο Μιχαλολιάκος και η νεοναζιστική παρέα του είναι λάτρεις των Ναζί, των εγκληματιών που αιματοκύλισαν και την Ελλάδα.

Πρόκειται ασφαλώς για ένα ακόμη «παιχνιδάκι» του Μιχαλολιάκου και όσων κρυφά τον στηρίζουν για να παίζει κάποιο ρόλο στο πολιτικό σύστημα. Κανείς δεν πρέπει να «τσιμπήσει» και να πάει να ψηφίσει τους δολοφόνους, είτε είναι φυσικοί είτε ηθικοί αυτουργοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vassilis avatar
    Vassilis 17/09/2015 14:29:59

    Απο σημερα ...ειναι ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ και με την βουλα.- Σημ. Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ( Καλπη ) ουδεν λαθος αναγνωριζεται.

    • σακαφλιας avatar
      σακαφλιας @ Vassilis 17/09/2015 16:09:45

      ενω οι καραμανληδες και οι παπανδρεοι που οδηγησαν στο θανατο χιλλιαδες και εξαθλιωσαν εκατομμυρια δεν φερουν καμια ευθυνη και πρεπει να τους ψηφισουμε με τα δυο τα χερια ετσι δεν ειναι.... . ..ρητορικο το ερωτημα

      • ΤΤ avatar
        ΤΤ @ σακαφλιας 17/09/2015 17:03:16

        Οι μάρτυρες υπεράσπισης της 17Ν στο δικαστήριο καλύτερα να μην μιλάνε. Είστε τα 2 άκρα ό,τι και να λέτε.

      • Γιώργος ΜΠ avatar
        Γιώργος ΜΠ @ σακαφλιας 17/09/2015 17:03:36

        Ότι και να ναι οι Καραμανλήδες και οι παπανδρέοι δεν έφτιαξαν τάγματα εφόδου για να δολοφονούν και να τρομοκρατούν την κοινωνία. Αν ευθύνονται για άλλα εγκλήματα είναι άλλο πράγμα. Πάντως οι χρυσαυγίτες είναι δολοφόνοι καθ' ομολογίαν.

      • Ισόνομος πολίτης avatar
        Ισόνομος πολίτης @ σακαφλιας 17/09/2015 21:00:50

        Εσύ τώρα τι μας παριστάνεις? Σε ερωτώ: Είναι ή δεν είναι νεοναζιστικό κόμμα η Χ.Α? Γνωρίζεις τα δεινά και τις καταστροφές που προκάλεσαν στην Ελλάδα οι χιτλερικοί ναζί εδώ και 74 χρόνια? Γνωρίζεις ότι οι ναζί (νέοι και παλιοί) δεν δέχονται το Habeas corpus, που πάει να πει πως απέναντι στο κόμμα και την ναζιστική εξουσία, δεν σου αναγνωρίζεται κανένα δικαίωμα της προσωπικής αυτοδιάθεσης και ελευθερίας? Είναι ή δεν είναι εκτός συνταγματικού τόξου η οργάνωση της Χ.Α? Αφήστε τα δήθεν «ρητορικά ερωτήματα» και μην κρίνεται, διότι ο Λαός ελεύθερα αποφάσισε και αποφασίζει για όσους με τις πράξεις ή τις παραλήψεις τους έβλαψαν την Ελλάδα. Εσείς σιωπή! Γιατί σαν παραστρατιωτική οργάνωση και σαν δολοφόνοι (περίπτωση Φύσσα) πρέπει να περιμένετε την δικαιοσύνη της Πολιτείας των Ελλήνων...

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ σακαφλιας 17/09/2015 21:40:46

        Σου απαντησε ο Γιωργος ΜΠ. Ρητορικα παντος ( και να το κοιταξεις ) εχεις μπερδεψει την π@#τσα με την Βουρτσα ( που λεει και ο λαος ).

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ σακαφλιας 17/09/2015 22:15:24

        ακόμα κι αν αποδεχτώ ότι δεν είναι δολοφόνοι Α) θεωρείς ότι η ρητορική τους προάγει εμφυλιοπολεμικές καταστάσεις και ωθεί στη βία ή όχι ?? κι αυτό κάνει καλό στη χώρα μας??? Β) σε συνδυασμό με τους ακροαριστερούς μπορούν να τινάξουν την πατρίδα στον αέρα??? ποιους μπορεί να συμφέρει αυτό?? Γ) υποστηρίζοντας το όχι όπως ακριβώς κι η γραμμή του τουρκικού προξενείου στη Θράκη , θεωρείς ακόμα τα ελατήριά τους αυστηρά πατριωτικά????? δεν διακυβεύονται έτσι αγαθά σημαντικά συμπεριλαμβανόμενης της ανθρώπινης ζωής??? Δ) συμπράττοντες με τους ...εχθρούς του ΣΥΡΓΕΛΑ πριν το δημοψήφισμα δεν υποψιάζεσαι ότι στον επόμενο τόνο πιθανόν να ποντάρουν σε γενικευμένο μπάχαλο?? αυτό θα μπορούσε να στοιχίσει ανθρώπινες ζωές??? Ξέρεις κάτι , πατριώτης είναι αυτός που έμπρακτα και αθόρυβα υπηρετεί την πατρίδα του... αυτός που ζορίζεται τόσο πολύ να το ...διατρανώσει μπορεί να έχει κι ... άλλα κίνητρα...

  2. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 17/09/2015 17:17:06

    αυτό ειναι ,,δεν υπάρχει αμφιβολία οτι ο κυριος αυτός και η παρεούλα του ειναι στυγνοί δολοφόνοι η εστω ηθικοί αυτουργοί και διναν εντολές απο το τηλέφωνο να γινουν εκτροπα ,δολοφονίες ,αρπαγές,το ειπε αλλωστε και η τηλεόραση αλλά γιατί είναι έξω ακόμη; δυο χρόνια μετά ποτε θα δικαστούν ;;τόσο μα τόσο επικινδυνοι ανθρωποι; τι κάνει επιτέλους η δικαιοσύνη; το σίγουρο πάντως είναι οτι χιλιάδες απο δαυτους κυκλοφορούν ανάμεσα μας ετοιμοι για νεα εγκλήματα

  3. Λιψ avatar
    Λιψ 17/09/2015 21:04:39

    Μία πολιτική ευθύνη για ένα έγκλημα την αναλαμβάνεις αμέσως μετά τη διάπραξη του εγκλήματος, ή έστω σε σύντομο χρονικό διάστημα. Όχι μετά από ένα χρόνο... Κανείς δεν πείθεται από αυτή τη δικολαβίστικη "στροφή" του Μιχαλολιάκου και δεν καταλαβαίνω καν γιατί γίνεται θέμα. Επιπλέον, από την πλευρά της ΝΔ συσκοτίζεται η ουσιώδης διαφοροποίηση από τη ΧΑ και το τί πρέπει να τονιστεί στους "αμφίρροπους". Το ζήτημα είναι να πειστεί ο απλός συντηρητικός ή αγανακτισμένος έστω ψηφοφόρος ότι το να ψηφίσει ένα κόμμα που έχει ξεκάθαρες αναφορές στον ναζισμό, είναι απαράδεκτο από ηθικής πλευράς. Δεν είναι δυνατόν η συντηρητική παράταξη να συσχετίζεται με τον εθνικοσοσιαλισμό. Δεν έχουμε καν κοινές ρίζες. Το ηθικό ζήτημα μετράει ιδιαίτερα σε πατριώτες ψηφοφόρους, θέλω να πιστεύω. Και ας κάνουμε ένα τεστ: Ας ρωτήσει κάποιος τον κ. Μιχαλολιάκο, για τη Λέλα Καραγιάννη, πιστεύω τη μεγαλύτερη αντιστασιακή μορφή της Κατοχής, τι γνώμη έχει... Και κατά δεύτερο λόγο, από καθαρά πρακτικής-πολιτικής πλευράς: Ένα κόμμα που υποστηρίζει τον απομονωτισμό, στυλ Λαφαζάνη, αλλά από ακροδεξιά σκοπιά, τι προοπτικές έχει να ανοίξει δουλειές στην Ελλάδα, να λάβει ευρωπαϊκά προγράμματα, να προσελκύσει διεθνείς επενδυτές; Μήπως ό,τι και ο Λαφαζάνης του Νομισματοκοπείου, δηλαδή τίποτα; Σε αυτά τα δύο ερωτήματα-ζητήματα πρέπει για μένα να επικεντρωθεί η κριτική στη Χρυσή Αυγή, στο ιδεολογικό-ηθικό και στο πραγματιστικό-πολιτικό. Το ότι ένας μαχαιροβγάλτης οργανωμένος της ΧΑ, πρώην Κουκουές, δολοφόνησε έναν ακροαριστερό ακτιβιστή πάνω σε "πέσιμο", δεν μπορεί να λειτουργεί ως επιχείρημα κατά της οργάνωσης (γιατί οργάνωση είναι, όχι κόμμα...) του Μιχαλολιάκου. Δηλαδή, αν αυτό δεν είχε γίνει, όλα θα ήταν μια χαρά με τη ΧΑ;

  4. Μιχαηλ avatar
    Μιχαηλ 17/09/2015 23:11:29

    Η ΝΔ με λιγες κινήσεις μπορεί να μαζέψει ενα μέρος απ τα απόνερα της που ψηφίζουν ΧΑ, ασφάλεια, τάξη, απελασεις, και μείωση ανεργίας, αν το τελευταίο ειναι δύσκολο λόγω συνθηκών τα υπολοιπα ειναι επείγον να γίνουν! Η ΧΑ προσπαθεί να ξεπλυθει και να μετατραπεί σε εθνικιστικο κόμμα, θα τα χε καταφέρει απλά έχασε χρόνο και ιδεολογικό βάρος λόγω 18 μηνου, θεωρώ οτι ειναι πολύ επικίνδυνο να φορέσει τον χιτώνα του εθνικισμού ενα κόμμα που δεν εχει σχέση με αυτόν, ενα κόμμα ναζιστικό είναι γέλια, ενα κόμμα εθνικιστικο ειναι καλοδεχουμενο, αλλά ενα κόμμα εθνικιστικο με κρυφο πυρήνα εθνικοσοσιαλισμου είναι απαράδεκτο και ηθικά και θα προκαλεί μονίμως φασαρίες εως οτου γίνει καθαρή απειλή.

  5. Μιχαηλ avatar
    Μιχαηλ 17/09/2015 23:11:29

    Η ΝΔ με λιγες κινήσεις μπορεί να μαζέψει ενα μέρος απ τα απόνερα της που ψηφίζουν ΧΑ, ασφάλεια, τάξη, απελασεις, και μείωση ανεργίας, αν το τελευταίο ειναι δύσκολο λόγω συνθηκών τα υπολοιπα ειναι επείγον να γίνουν! Η ΧΑ προσπαθεί να ξεπλυθει και να μετατραπεί σε εθνικιστικο κόμμα, θα τα χε καταφέρει απλά έχασε χρόνο και ιδεολογικό βάρος λόγω 18 μηνου, θεωρώ οτι ειναι πολύ επικίνδυνο να φορέσει τον χιτώνα του εθνικισμού ενα κόμμα που δεν εχει σχέση με αυτόν, ενα κόμμα ναζιστικό είναι γέλια, ενα κόμμα εθνικιστικο ειναι καλοδεχουμενο, αλλά ενα κόμμα εθνικιστικο με κρυφο πυρήνα εθνικοσοσιαλισμου είναι απαράδεκτο και ηθικά και θα προκαλεί μονίμως φασαρίες εως οτου γίνει καθαρή απειλή.

  6. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 18/09/2015 00:09:18

    Θα μπορούσε το ασφαλές καθάριο και σίγουρο δημοκρατικό μας πολίτευμα ,να τους αντιμετωπίσει στα ίσια και δημοκρατικά ακόμα και σε πάνελ .Δεν μπορώ ,να καταλάβω τη λογική του αποκλεισμού.Και ..άλλες ομάδες ομιλούν για συντριβή του κοινοβουλευτισμού ακόμα και στα καταστατικά τους αλλά συμμετέχουν κανονικά στους διαλόγους.Δεν καταλαβαίνουν ,ότι έτσι τους κάνουμε ήρωες.Μετά θα απορούμε για τα υψηλά ποσοστά τους...

  7. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 18/09/2015 00:42:29

    Για την Marfin ποιος θα αναλάβει την πολιτική ευθύνη ; Υπάρχει ;

    • airman avatar
      airman @ Βιεννεζος 18/09/2015 10:33:12

      Οι άνθρωποι χωρίς πρόσωπο, με τους οποίους είναι πρόθυμος να συνομιλήσει πρώην Υπουργός, εκπροσωπούν το ένα άκρο, από την "άκρη" του οποίου "ξεκινάει" το άλλο. Αυτό που ανέλαβε την πολιτική ευθύνη για τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα.

  8. Got avatar
    Got 18/09/2015 06:57:13

    Αναρωτιούνται, αν έχει δικαίωμα η Χ.Α να συμμετέχει στις εκλογές, μετά την ανάληψη πολιτικής ευθύνης για το φόνο του Φύσσα! Δεν διακρινω την ίδια ευαισθησία, δεν βλέπω να εγείρονται τα ίδια ερωτηματικά, αναφορικά με την ανάληψη πολιτικής ευθύνης από άλλους πολιτικούς - του συνταγματικού τόξου αυτή τη φορά - για τη χρεοκοπία-δολοφονία του ελληνικού κράτους! Δεν αρκεί να βαυκαλιζόμαστε ξανά και ξανά λέγοντας ποσό ισχυρή ειναι η δημοκρατία μας! Πιστεύω πως η δημοκρατία μας υπό τις παρούσες συνθήκες, ειναι πολύ εύθραυστη, για να υποτιμούμε - συνειδητά ή όχι - απειλές όπως η Χ.Α! Οι πραγματικές εστίες εκκόλαψης τέτοιων απειλών, δεν βρίσκονται στο ποινικό μητρώο της ηγεσίας της Χ.Α, άρα δεν ξεριζώνονται διωκοντάς την μόνο ποινικά! Το πολιτικό σύστημα, το συνταγματικό τόξο, οφείλει να δώσει πολιτική απάντηση! Μπορεί;;;

  9. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 18/09/2015 08:14:34

    η εξήγηση που δίνω για την πολιτική ευθύνη του Μιχαλολιάκου είναι ότι γνωρίζει το φανατισμό των ψηφοφόρων του και την απαξίωση τους προς τους παραδοσιακούς πολιτικούς. Αν δεν ίσχυαν αυτά η ΧΑ θα είχε διαλυθεί από το φθινόπωρο του 2013. Παρά τη δήλωση το 8% θα το πάρει. Υπάρχει ανάγκη νέου δεξιού σχήματος για να πάρει αυτό το κόσμο από τη ΧΑ ή σοβαρή αναμόρφωση της ΝΔ.

    • Ισόνομος πολίτης avatar
      Ισόνομος πολίτης @ ουδέτερος 18/09/2015 11:28:33

      Ανέλαβαν την πολιτική ευθύνη της στυγερής δολοφονίας του Παύλου Φύσσα ύστερα από δύο χρόνια. Στην αρχή «δεν ήξεραν», «δεν γνώριζαν» δεν τον συνάντησαν ποτέ τον δολοφόνο Ρουπακιά κλπ, κλπ, κλπ….. Τα οπλοπολυβόλα που μοστράριζαν στις φωτογραφίες τους ο Κασσιδιάρης και τα λοιπά φασιστοειδή με τις στρατιωτικές στολές, ήτανε λέει από το Jumbo… Άκρως επικίνδυνη και εκτός συνταγματικού τόξου οργάνωση που αν της «δώσει αέρα» το εκλογικό σώμα, μπορεί να προκαλέσει πολλά δεινά για την Ελλάδα. Νεοναζιστική οργάνωση από τις αγριότερες και τις πιο ακραίες στην Ευρώπη.