#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανείς δεν είναι ανίκητος αν υπάρχει Σχέδιο και Σκοπός

"Τι είπες ορέ ζαγάρι;"



Ο Κλάους Φον Σνίτσελ με ύφος αυστηρό και κοφτό μη επιδεχόμενο αντιρρήσεων, και με ζωγραφισμένο κάτι σαν χαμόγελο στα χείλη του, κοιτά ίσια στα μάτια τον παράξενο συνομιλητή του.

-        Πως λέγεστε είπαμε;

-        Σταματελόπουλος. Νικήτας Σταματελόπουλος, του απαντά κάπως εκνευρισμένα ο μυστηριώδης ξένος με την παράξενη φορεσιά, που ακόμα δεν έχει καταλάβει πως βρέθηκε σ’  αυτό το μέρος

-        Α εσείς! είπε ο Φον Σνίτσελ, κοιτώντας το φάκελο που είχε μπροστά του. Εδώ οι συνεργάτες μας Κωλλέτης και  Μαυρομιχάλης μας είπανε πως τα τελευταία χρόνια της ζωής σας διαμένατε σε κάποια ψάθα χωρίς εισόδημα. Τη δηλώσατε στην εφορία την ψάθα σας κύριε Σταματελόπουλε. Πόσα τετραγωνικά ήταν; ΕΤΗΔΕ πληρώσατε; Και πως ζούσατε τόσα χωρίς εισόδημα; Τα αρχεία μας και οι συνεργάτες μας εδώ, λένε πως είσαστε και κλέφτης στα βουνά. Αλλά έτσι είσαστε οι Έλληνες. Φοροφυγάδαι, οκνηροί και κλέπται οίτινες δεν ενδιαφέρονται δια την πατρίδα των. Φόρο οπλοκατοχής πληρώσατε κύριε Σταματελόπουλε; Όχι βέβαια. Θα πληρώσετε τώρα για όλα. Αναδρομικά!

-        Τι είπες ορέ ζαγάρι, του κάνει ο Νικήτας βγάζοντας το γιαταγάνι απ’ το θηκάρι αλλά ξαφνικά σταματάει. Κατάλαβε πως δεν είχε καμιά δουλειά εκεί πέρα. Ξαναβάζει το σπαθί στο θηκάρι, καβαλάει το άλογό του και τραβά ξανά για τη δροσερή σκιά του κυπαρισσιού του.

Τις διαπραγματεύσεις το φόρο στη μελιτζανοσαλάτα  με το Φον Σνίτσελ αναλαμβάνουν οι πεφωτισμένοι διαπραγματευταί Φούλης Τρυφερούλης και Τέλης Παστέλης απόφοιτοι του Κολλεγίου Αθηνών με μεταπτυχιακά στις πολιτικές επιστήμες της έδρας Ναιναίκου του Πανεπιστημίου Χαφτς των ΗΠΑ - και δεν ακούω κουβέντα. Πείθουν τον Φον Σνίτσελ να εξαιρέσει την τυροκαφτερή, τα μαυρομάτικα και το μπεκρή μεζέ από τα μέτρα, πετυχαίνοντας μεγάλη νίκη, βέβαιοι πια ότι θα απογειωθεί η βαριά βιομηχανία της χώρας. Βάι, βάι.

Αν διαβάσει κανείς την πραγματική ιστορία της ελληνικής επανάστασης, από τις πρωτότυπες πηγές, ένα πράγμα καταλαβαίνει. Εκείνος ο ξεσηκωμός έγινε ενάντια στο συσχετισμό δυνάμεων της εποχής. Και σχεδόν πέτυχε. Σχεδόν. Κι εκείνοι που πιάσαν τ’ άρματα δεν διέφεραν από σας κι από μένα. Απλοί χωριάτες ήτανε με χίλια δυο κουσούρια. Όπως όλοι οι άνθρωποι του κόσμου. Όμως  εκείνο το πανηγύρι δεν έγινε στην τύχη. Χρειάστηκε πολλή μεγάλη, συστηματική και μυστική προσπάθεια από φωτισμένους ανθρώπους οι οποίοι φλέγονταν από την  ιδέα της ανεξαρτησίας και της λεφτεριάς. (Για το ποιοι ήταν, ε, μην τα περιμένετε όλα έτοιμα!) Αυτοί οργάνωναν ήδη από τα τέλη του 18ου αιώνα την ανάσταση του γένους. Μεθοδικά κατάστρωσαν ένα Εθνικό Σχέδιο. Και χρειάστηκαν σκληροί αγώνες, ασκητική αφοσίωση και αίμα για να φτάσουμε στην άνοιξη του 21. Μα από το 1831 και μετά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, η πολιτική ηγεσία αυτού του κράτους, συνέχισε την κληρονομιά τον κοτζαμπάσηδων. Τη ροπή στην υποτέλεια ώστε να εξασφαλίζει τα συμφέροντά της. Και όσοι άξιζαν πραγματικά, ξεχάστηκαν ενώ όσοι τάχαν καλά με το δοβλέτι αξιώθηκαν τιμές και στρατηγίες. Και κορνίζες στα σχολειά που δεν τους άρμοζε.

Μα το συμπέρασμα και το δίδαγμα είναι πως κανείς δεν είναι ανίκητος αν υπάρχει Σχέδιο και Σκοπός. Ούτε ο Μέττερνιχ. (Εσύ Λέλο την επανάσταση θα την ξεκινήσεις μετά το απογευματινό φρέντο, έτσι;  Να έχει πέσει κι ο ήλιος)

Γιάννης Φαίλτωρ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 14/07/2013 12:19:30

    Η εικόνα του Νικηταρά μου λέει, Γιάννη, πως έισαι εξοργισμένος όσο και απογοητευμένος.
    Ο ναινεκισμός θα διδάσκεται σε μορφή σεμιναρίων στην ανωτάτη σχολή δουλικής μαζί με το μάθημα ψυχολογίας ώστε οι ψυχούλες του Ελλαδικού υποτελούς κρατιδίου να μπορούν να κοιμούνται τα βράδυα ήσυχοι...

  2. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 14/07/2013 12:20:41

    Γιάννη Φαϊλτορα συγκλονιστικός...
    Ολοταχώς στις επιταγές των προπατόρων μας, στο Αξιακό τους σύμπαν!
    Αυτοί διώξαν τη τουρκιά κι οι κοτσαμπάσηδες μας φέραν τη φραγκιά διακόσια χρόνια τώρα... πρέπει να γίνουν τετρακόσια για να γεννηθούν οι άξιοι απόγονοί τους;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Β.Κ.Σιάπκα 14/07/2013 15:34:29

      Δεν την εδιωξαν αυτοι ομως.Ο ναυαρχος Κοδρινγκτον την εδιωξε.

      • Β.Κ.Σιάπκα avatar
        Β.Κ.Σιάπκα @ ψυχραιμια 14/07/2013 20:12:56

        Θα έπαιρνε περισσότερο.χρόνο απλώς. Αλλαδεν θα δολοφονείτο ο Καποδιστριας . Προτιμητέο. Πάντως τα ποτάμια δεν γυρίζουν πίσω

      • Scarface avatar
        Scarface @ ψυχραιμια 14/07/2013 20:24:59

        Για την ακριβεια εκεινος εδιωξε την αιγυπτο. Την τουρκια τη διωχναμε και μονοι μας. Εκεινοι πρωτοι ζητησαν "ενισχυσεις". Βεβαια, μερικους τους βολευει να το ξεχνουν αυτο!!!

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ ψυχραιμια 14/07/2013 21:07:11

        @ψυχραιμια
        Δηλαδη, συμφωνα με την λογικη σου, οι Αμερικανοι οφειλουν την ανεξαρτησια τους στον Rochambeau.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Zugzwang 14/07/2013 23:11:43

          Γιατι οχι;Οι σοβαροι Αμερικανοι ιστορικοι δεν εχουν προβλημα να παραδεχθουν οτι χωρις τη γαλλικη ενισχυση θα εχαναν τον πολεμο.

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ ψυχραιμια 14/07/2013 23:46:57

            Να συμπερανουμε λοιπον οτι τους πολεμους ανεξαρτησιας τους κερδιζουν οι λαοι χαρις σε ξενες επεμβασεις; Αυτο ειναι το μηνυμα; Ισχυει και για τον μεγαλο πατριωτικο πολεμο των Ρωσων εναντιον των Γερμανων;

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Zugzwang 15/07/2013 11:44:49

            Δεν υπαρχει γενικο μηνυμα.Καθε περιπτωση και καθε ιστορικη φαση ειναι ξεχωριστη.

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/07/2013 12:22:03

    Εύγε! Τα 'πες όλα στη τελευταία παράγραφο...

  4. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 14/07/2013 12:44:34

    Μπροστάρηδες θέλομε, ὄχι διαπραγματευτές, ἀπόφοιτοι Κολλεγίων τῶν β. προαστείων, εὐρωπαίκῶν, καί ὑπερατλαντικῶν πνευματικῶν ἱδρυμάτων!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φωτεινή 14/07/2013 16:12:41

      Δεν έχει να κάνει με τον Δήμο ή το σχολείο. Έχει να κάνει με το αξιακό σου σύστημα. Έχουμε και κάτι μισέλληνες "προπλετάριους", άλλο πράγμα...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/07/2013 19:50:38

        Κ. Κρανιδιώτη, συμφωνῶ. Πάντως, ἐπιτρέψτε μου "νά τά λέω στήν πεθερά γιά νά τά ἀκούη ἡ νύφη", ἄν μέ ἐννοεῖτε. :D

  5. περιμπανού avatar
    περιμπανού 14/07/2013 12:48:11

    Πρώτα, ας ξεκινήσουμε, ξεβρακώνοντας όλους εκείνους, που νιώθουν απογοητευμένοι γιατί δεν έγιναν δεκτοί για μεταπτυχιακά στις πολιτικές επιστήμες της έδρας Ναιναίκου του Πανεπιστημίου Χαφτς των ΗΠΑ.
    Οσοι έχουν το μεταπτυχιακό προδίδονται καθώς, είτε τσευδίζουν, είτε κλαίνε, είτε μένουν άυπνοι...από το βάρος των υποχρεώσεών τους και τη χαρά της προσφοράς στον κατακτητή!
    Οι άλλοι όμως οι θαυμαστές... οι άνευ μεταπτυχιακού... ίσως με κανένα δίπλωμα από τηλεπωλήσεις ή την επιτυχή διοργάνωση εορταστικών εκδηλώσεων σε κάποιο νησί... είναι εκείνοι που ανερυθρίαστα, θα πρόσφεραν άμα τη αφίξει του, ακόμη και την Ακρόπολη στο πολυχρονεμένο μας πασά για να φανούν κι εκείνοι ανώτεροι των κατόχων μεταπτυχιακού...που κάπως τα κρατάνε τα προσχήματα και τους τύπους, ενόσω παραδίδουν τα ιερά κι όσια τούτης της έρμης χώρας !!!!

  6. Δαναός avatar
    Δαναός 14/07/2013 12:50:40

    Γιάννη καλημέρα!Από την Αγγλετέρα με το τηλεσκόπιο τα βλέπεις πιο καθαρά τα πράγματα! Πώς το είπες;"Εσύ Λέλο την επανάσταση θα την ξεκινήσεις μετά το απογευματινό φρέντο, έτσι; Να έχει πέσει κι ο ήλιος". www.youtube.com/watch?v=Y2S5OCes1Dw

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/07/2013 12:53:24

    ο ΚΥΡΙΟΣ και πατριώτης της φωτογραφίας δεν θα είχε θέση στο Δημόσιο.
    Δεν είχε μεταπτυχιακά δεν ήταν καλαμαράς και προπάντων στεκόταν όρθιος.
    Αντίθετα με τους διαπραγματευτές τους πραματευτές και τους προισταμένους τους.
    Μιλάμε για τον ΦΠΑ στο σουβλάκι ανάγοντας σε μείζον θέμα καθώς υπάρχει σιγή για τα 3 δις των βεβαιωμένων και μη εισπραχθέντων € του ΦΠΑ...και χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τους φοροκλέπτες ...:

    -7+ δις μέχρι τον Δεκέμβριο η εφορία των πολιτών...
    -τα χρήματα επαρκούν έως τον Ιούλιο του 2014 μετά οι εταίροι θα κάνουν το καθήκον αν οι ....εταίρες ανταποκριθούν
    -θα είχαμε ανάπτυξη το 2013....
    -θα βγαίναμε στις αγορές....

    (τα 4 παραπάνω - το ...ΙΟΒΕ τα δηλώνει)

    Αλλά ο καημένος ο Σταματελόπουλος έσφιξε τα δόντια και ψέλλιζε κουράγιο κάνοντας το καθήκον του....κάποτε.
    Οταν ο νεοέλληνας ....φραπεδιέρος ....la revolution ξυπνήσει να δω που θα κρυφτούν τα εγχώρια και αλλοδαπά ζαγάρια.

  8. Κράντωρ avatar
    Κράντωρ 14/07/2013 13:02:17

    Η Εθνεγερσία του ανεπανάληπτου 1821 δεν απέβλεπε να αποκαταστήση «δημοκρατία», «ατομικά( νυν ανθρώπινα) δικαιώματα», « ελευθερίες» αλλά την Ελευθερία του Γένους, την μοναδική και χιλιάκριβη Λευτεριά, όπερ σημαίνει την εξάλειψη πάσης ξένης κυριαρχίας ή επικυριαρχίας και την δημιουργία ανεξαρτήτου κράτους διαδόχου της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας διαπνεόμενο από το αρχαίο πνεύμα χωρίς να περιορίζεται από τα ιουδαῒζοντα χαρακτηριστικά του Χρισταινισμού.

  9. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 14/07/2013 13:32:55

    δε ξέρεις πόσο σωστά το έθεσες το θέμα, πραγματικά, και στο λέει αυτό μια Θρακιώτισσα που βιώνει καθημερινά το ραγιαδισμό, για μια χούφτα ψήφους..

  10. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 14/07/2013 13:49:06

    H Επανάστση "σχεδόν" πέτυχε για ένα και μόνο λόγο. Τον αναφέρει ο Μελας στη βιογραφία του Γέρου: σε κάποιο χωριό της Αρκαδίας είχαν εγκλωβίσει τη φάρα των κοτζαμπάσηδων και των φαναριωτών οι καπεταναίοι- τυπου Νικηταρά- και ηταν ετοιμοι να τους σφάξουν. Ο Παπαφλέσσας υπερθεμάτιζε, αλλά ο Γέρος απέτρεψε τη σφαγή λέγοντας ότι θα έκανε κακή εντύπωση στους ξένους. Δεν νομίζω οτι ηταν αυτο. Τους λυπήθηκε. Τη συνέχεια την ξέρετε. Ο Γέρος φυλακή, ο γιος του νεκρος, ο γκούρας ειχε 1000 οπλιτες και δηλωνε 4.000 για να παιρνει τους μισθούς τους (αμ΄τι νομίζατε; ουτε σ΄αυτο δεν ηταν πρωτοπόροι οι πασοκοι) και ο Παπαφλέσσας πηγε με τους προδότες μέχρι που ξεπλήρωσε με το αιμα του την ατιμία.
    Οι κοτζαμπασηδες και τα τσιράκια τους τη γλύτωσαν πολλές φορές απο τότε. Το 1909, το 1916-17, το 1932-35, το 1945-49.Πάντα με την βοήθεια των ξένων και την συνεργασία ντοπιων λαμογιων τυπου γκουρα. Τωρα ομως μου φαινεται πως ουτε οι ξένοι θα προλαβουν να τους σώσουν, ουτε και γκουρες θα βρεθουν να τους προστατευσουν μια και λεφτα δεν υπάρχουν

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 14/07/2013 14:21:19

    “Το πολιτικά φλέγον ερώτημα είναι αν συγκεκριμένα σύνολα έχουν την ανάγκη και τη διάθεση, έστω και επιστρατεύοντας μύθους, να ορίσουν τον εαυτό τους ως έθνος και να ενεργήσουν στο όνομα αυτού του έθνους.” -Παν. Κονδύλης

    ..φαντάζει επίκαιρος - διοτι το 'τρέντ' την εποχή των Φιλικών ήταν υπέρ της δημιουργίας εθνικών κρατών ιδιαίτερα στο χώρο 'μη βιωσιμων' (οπως διαφαίνονταν) αυτοκρατοριών και μετά την ήττα του Ναπολέοντα αυτό ήταν σαφέστατα το μοντέλο ελέγχου που εξυπηρετούσε την υπερδύναμη που στηρίζονταν κυρίως στην ναυτική της ισχύ

    • dioklis avatar
      dioklis @ rally monkey 14/07/2013 19:10:49

      …αν συγκεκριμένα σύνολα…Εκεί είναι η ουσία που βεβαίως έχει όνομα λέγεται αστική τάξη. Είναι η τάξη που άρχει από το 1821 και μετά ανελλιπώς, η οποία δεν έχει την ανάγκη να προσδιορίσει την όποια Εθνική της ταυτότητα. Σε ομαλές περιόδους Ελληνίζει, αλλά όταν η κρίση είναι προ των πυλών … προκαλούνται σχιζοφρενικές καταστάσεις στους υπηκόους !

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ dioklis 14/07/2013 22:09:15

        δεν το είχα δει απο αυτή τη σκοπιά αλλά πιο αφηρημένα.. καταλήγουμε ακριβώς όπως το περιγράφεις, και η διαπίστωση προκαλεί παγωμάρα .. για το μέλλον ..
        πάλι, δε θα εβλεπα το συνολο σαν κατι το απρόσωπο αλλά σαν ξεχωριστές προσωπικότητες - όπου σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις στην κυρίαρχη τάση
        δυναμική σιγουρα δεν υπάρχει..
        αρχικά αυτο που ίσως λείπει είναι η συνηδειτοποίηση μιας 'κρισιμης μάζας'

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/07/2013 14:34:57

    Εκείνα τα χώματα που απελευθέρωσε το γιαταγάνι του Νικηταρά και το αίμα χιλιάδων, γίνονται ομόλογο με ανάδοχο τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας (ESM) εκπρόσωποι του οποίου ήρθαν στην Αθήνα για να συμμετάσχουν στην προετοιμασία (της κλοπής).

    Τιτλοποιούνται και περνούν σε μια εταιρεία real estate όλα τα δημόσια ακίνητα που δεν χρησιμοποιούνται από το Κράτος – Η αρχή θα γίνει με ιδιοκτησίες των υπουργείων Άμυνας και Γεωργίας

    Δηλαδή τα στρατόπεδα θα γίνουν οικόπεδα επειδή οι πασόκοι και κάποια γαλάζια λαμόγια ρήμαξαν τη χώρα μετά το 1981.

    Φίλε, διαφωνώ σε ένα : "εκείνοι που πιάσαν τ’ άρματα δεν διέφεραν από σας κι από μένα".
    Όχι δεν ήταν σας εμάς - όπως καταντήσαμε. Ανθρωπολογικά ναι. Ηθικά, καμμία σχέση.

    Ο Έλληνας διατήρησε το γένος του και έφθασε στην απελευθέρωση κατά βάση συνδεδεμένος με τη γη του. Και έχοντας μερικούς πεφωτισμένους ως πνευματική και πολιτική ηγεσία. Ο δυτικός φιλελευθερισμός και η εμποριοκρατία, ο ατομικισμός που γεννούν, ο οποίος επιτείνει τον έμφυτο εδώ, οδηγούν τον Έλληνα ξανά στη σκλαβιά.

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Προφήτης 14/07/2013 14:55:52

      Αγαπητέ Προφήτη, τα είπες όλα, μα όλα! Τώρα τί να προσπαθήσει να πει κανείς;

      • sender avatar
        sender @ Aφροδίτη 14/07/2013 15:41:18

        Φαίλτωρ,Προφήτη,εκφράσατε αυτά που καταπνίγουν πολλοί.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Προφήτης 14/07/2013 15:57:19

      Αυτη ηταν η αποφαση του ελληνικου λαου.Ουδεις ποτε αμφισβητησε την νομιμοτητα ή το αδιαβλητο των εκλογων της μεταπολιτευσης.Ο ελληνικος λαος εξελεξε κυβερνησεις συμφωνα με τη βουληση του και τα εφαγαν ολα και μερικα παραπανω γιατι ετσι ηθελε ο λαος.
      Ο Ελληνας διατηρησε το γενος του επειδη ετσι επεβαλε ο ισλαμικος νομος που απαγορευει τον υποχρεωτικο εξισλαμισμο των χριστιανων.
      Εφθασε στην απελευθερωση γιατι βοηθησαν οι τρεις προστατιδες δυναμεις.Μεγαλωσε το κρατος του γιατι ειχε τις σωστες συμμαχίες στους παγκοσμιους πολεμους που τις αποφασιζε μια μικρη αρχουσα ταξη που κατα τα άλλα την κατηγορουσε.Και οταν αφεθηκε ελευθερος,χωρις βασιλιαδες,χωρις δικτατοριες με πληρη δημοκρατια βουλιαξε το κρατος του και χρεωκοπησε.

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ ψυχραιμια 14/07/2013 21:12:12

        @Ψυχραιμια
        @καρ
        Για τον συνωστισμο στη Σμυρνη δεν θα μας πειτε κατι;
        Ε,ρε πως τους ποναει ακομα ο Νικηταρας ο Τουρκοφαγος!

        • καρ avatar
          καρ @ Zugzwang 14/07/2013 22:55:06

          Μπορεί να τοποθετήθηκα λάθος, συγγνώμη αν πρόσβαλλα το πατριωτικό συναίσθημά σας με κάποια αποστροφή του λόγου. Πιο πολύ ήθελα να καταθέσω μια μικρή ένσταση σε αυτό που εξέλαβα ως "συλλήβδην" αναφορικά με τις κατηγορίες για τους πολιτικούς, αλλά και ο ίδιος ο γράφων αναφέρεται στην ύπαρξη σημαντικών εξαιρέσεων -οπότε είμαι λάθος... Βέβαια για τη σφαγή της Σμύρνης δεν θα αλλάξει η άποψη μου ότι είναι τα παιχνίδια των Μεγ. Δυνάμεων που οδηγούν σε τέτοια αποτελέσματα. Δεν χρειάζονται οι σφαγές να βαφτίζονται συνωστισμοί, ούτε να βασιζόμαστε στην υπαρκτή πρόθεση των περισσότερων λαών για ειρηνική συνύπαρξη, απ'την στιγμή που ξέρουμε και βλέπουμε εσχάτως σ'επανάληψη, ότι πχ ένας δασκαλεμένος και... πρακτορεμένος ιμάμης και 2-3 στημένα επεισόδια μπορούν να τινάξουν στον αέρα μια κοινωνία. Ελπίζω να γίνει δεκτή η συγγνώμη, έστω και με τους αναγκαίους αστερίσκους που δικαίως οι πονηροί καιροί που διανύουμε μπορούν να σας ωθήσουν να βάλετε.

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ καρ 14/07/2013 23:51:32

            kap
            Εγω να ζητησω συγγνωμη γιατι υπηρξα τραχυς μαζι σας. Αλλα, δυστυχως, στο σημειο που εχουμε φθασει σημερα σαν κοινωνια, τα χλωρα καιγονται μαζι με τα ξερα...

      • Β.Κ.Σιάπκα avatar
        Β.Κ.Σιάπκα @ ψυχραιμια 15/07/2013 00:48:07

        Ατσα, και οι γεννίτσαροι αστικός μύθος;
        Κούλαρε... η πολλή κυνικότητα για την κυνικοτητα ουκ ανδρός σοφού...

    • ΑπυθιΑ avatar
      ΑπυθιΑ @ Προφήτης 14/07/2013 19:04:49

      ''Φίλε, διαφωνώ σε ένα : “εκείνοι που πιάσαν τ’ άρματα δεν διέφεραν από σας κι από μένα”.''
      Όχι αγαπητέ Προφήτη. Πολύ καλά το λέει ο Φαίλτωρ. Κάτω από την επιφάνεια, παραμένουμε ίδιοι. Μονάχα αν το πιστέψουμε θα έχουμε αύριο. Όσο διστάζουμε, δειλιάζουμε και δυσπιστούμε, τόσο προσυπογράφουμε την ανεπίστροφη πορεία μας προς την κόλαση.
      Η κλεψύδρα μας όμως αδειάζει επικίνδυνα και δεύτερη ευκαιρία, δε θα υπάρξει....

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ Προφήτης 14/07/2013 21:02:34

      @Προφήτης:
      "Εκείνα τα χώματα που απελευθέρωσε το γιαταγάνι του Νικηταρά και το αίμα χιλιάδων, γίνονται ομόλογο με ανάδοχο τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας (ESM) εκπρόσωποι του οποίου ήρθαν στην Αθήνα για να συμμετάσχουν στην προετοιμασία (της κλοπής).

      Τιτλοποιούνται και περνούν σε μια εταιρεία real estate όλα τα δημόσια ακίνητα που δεν χρησιμοποιούνται από το Κράτος – Η αρχή θα γίνει με ιδιοκτησίες των υπουργείων Άμυνας και Γεωργίας"...

      Σπόντα κατά Σαμαρά είναι αυτό;
      Γιατί, μάλλον, ο πρόεδρος είναι το Α και το Ω αυτής της κυβέρνησης που κάνει όσα βρίσκεις λάθος.

      Λοιπόν, ή θα υποστηρίζουμε τον πρόεδρο, ή θα τον καταγγέλλουμε. Αποφάσισε. Και τα δυο καρπούζια στην ίδια μασχάλη, δεν...

      • sender avatar
        sender @ Χαιρετώ! 15/07/2013 02:26:53

        Να κρίνονται κάποιες ενέργειες και αποφάσεις,επιτρέπεται;σκεφτείτε,ότι μπορεί να είναι για το καλό όλων.Υπάρχει και μία κοινωνία πολιτών εκεί έξω,ένας ζωντανός οργανισμός,που πρέπει να αλληλεπιδρά μ'αυτούς που εξέλεξε.Αν καταργηθεί κι'αυτό με εκβιαστικό φόβο,καταργείται κάθε ίχνος δημοκρατίας[όση μας επιτρέπουν να έχουμε,τέλος πάντων].

  13. victoria (true) avatar
    victoria (true) 14/07/2013 14:37:43

    Άρα κάποιος έχει Σχέδιο, προσπαθεί να το υλοποιήσει με κόπο και αγώνα και μετά του ρίχνουν μια κλωτσιά κάποιοι και το ευτελίζουν. Αυτό που καταλαβαίνω ειναι πως όσοι γεννήθηκαν να προσπαθούν θα το κάνουν αλλά το αποτέλεσμα δεν δικαιώνει πάντα. Σκληρό αυτό Γιάννη μας.

  14. Δαναός avatar
    Δαναός 14/07/2013 15:07:51

    Γι αυτή τη σκλαβιά τι να πούμε φίλε Προφήτη;
    Πραγματικό περιστατικό σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ ίδρυμα που φιλοξενεί παιδιά, που τα αφήνουν οι γονείς τους, επειδή δεν μπορούν να τα θρέψουν.
    Βρέθηκα σήμερα σε ένα νηπιοτροφείο στην Καλλιθέα όπου ...
    φιλοξενεί παιδιά, που αδυνατούν οι γονείς να τους προσφέρουν ακόμη και την απαραίτητη διατροφή! Εκεί λοιπόν εκτυλίχθηκε το εξής περιστατικό:
    Μια μητέρα επισκέφθηκε τα παιδιά της για να μείνει λίγο μαζί τους, πέρασε η ώρα με αγκαλιές χαρές και παιχνίδια.
    Ήρθε η ώρα όμως που έπρεπε να φύγει.
    Κλάματα, τα μικρά κρατούσαν την μανούλα με τα χεράκια τους τόσο σφιχτά, που την πονούσαν, ενώ εκείνη το μόνο που μπορούσε να δώσει ήταν υποσχέσεις ότι θα ξανάρθει την επομένη ημέρα…
    Τότε ήταν που το μεγαλύτερο, με ποτάμι τα δάκρυα άρχισε να την παρακαλάει με δυνατή φωνή να τα πάρει στο σπίτι…
    -Δεν μπορώ καρδούλα μου, δεν έχουμε τίποτα στο σπίτι ούτε να φάμε…
    Το πρόσωπο της μικρής σοβάρεψε, σκέφτηκε λίγο και έδωσε την ποιο συγκλονιστική λύση στο πρόβλημα που έχω ακούσει στην ζωή μου…

    -Πάρε μας μανούλα μου στο σπίτι και εμείς δεν θα πεινάμε ποτέ……
    Αγγελόπουλος Περικλής

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Δαναός 14/07/2013 20:17:46

      -"Πάρε μας μανούλα μου στο σπίτι και εμείς δεν θα πεινάμε ποτέ……"

      Συγκλονιστικό! Σπαρακτικό! H εποχή μας φαίνεται να έχει πλέον χάσει της Ανθρωπιάς τη Λάμψη. Μνήσθητί μου, Κύριε.

      «Τούτο μόνο να ξέρεις: Ό,τι σώσεις μες στην αστραπή, καθάριο στον αιώνα θα διαρκέσει. Από παιδιά και μόνον φτιάχνεις Ιεροσόλυμα!» ~Οδυσσέας Ελύτης

  15. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/07/2013 15:10:05

    Ἄχ...

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/07/2013 15:22:55

    Ἀγαπητέ Γιάννη,θλιβερό ἀλλά πολύ σωστό τό συμπέρασμα στήν τελευταία σου παράγραφο.Πράγματι κανείς δέν εἶναι ἀνίκητος ἄν ὑπάρχει Σχέδιο καί Σκοπός.
    Τό θλιβερό ὅμως εἶναι ὅτι τό Σχέδιο καί τόν Σκοπό τά ἔχουν οἱ ξένοι ὄχι ἐμεῖς.
    Ἐναντίον μας...

  17. rally monkey avatar
    rally monkey 14/07/2013 17:47:27

    καμμια φορά προσπαθώ να μήν τα βλέπω τραγικά -
    οσες τιτλοποιήσεις και να γίνουν για χαρη της 'αναπτυξης' - στο τέλος 'τα χώματα' ανήκουν τελικά σ'αυτόν που μπορει να αναπτύξει τις χερσαίες δυνάμεις που απαιτουνται για να τα ελέγξει (...ας μην έρθει τετοια ώρα)

  18. καρ avatar
    καρ 14/07/2013 18:06:43

    Συμφωνώ μαζί σας στα περισσότερα, αλλά το "μέτρο του εφικτού" θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί εκτός από την αξιολόγηση της πολιτικής ηγεσίας μας, και για την αξιολόγηση των επιλογών του λαού μας.
    Τα decibel πχ του μηνύματος Καραμανλή στις εκλογές του 2009 απέχουν παρασάγγας από αυτά του μηνύματος Παπανδρέου, και γι'αυτό δεν ευθύνεται ο λαός... ΜΜΕ, συνδικαλιστικές ηγεσίες κλπ είναι παράγωγα των ορατών αλλά και των εκτός κοινής θέας δομών εξουσίας -τι επιρροή έχει ο απλός κόσμος σε αυτά, ειδικά όταν δεν κινητοποιείται από την πολιτική ηγεσία του για το ότι αντιμετωπίζει καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης;
    Νομίζω κι εγώ ότι ως λαός ευθυνόμαστε για το ότι αφήσαμε χωρίς πολλές αντιστάσεις το "μέσο" να αναχθεί σε πρωταρχική αξία της οργάνωσης της κοινωνίας μας -ειδικά στα κατώτερα και μεσαία στρώματα που δεν υπάρχει και η δικαιολογία της αναπαραγωγής κάποιας πεφωτισμένης ελίτ. Αυτό το "μέσο" υπήρξε πνευματική σκλαβιά για ένα μεγάλο τμήμα του λαού και αλλοίωσε τη δυνατότητα ορθής κρίσης.
    Όσο για τα ιστορικά, ελέω κρίσης καταφέρνουμε να φιλτράρουμε 2-3 καινούρια πράγματα και ίσως είναι το μόνο καλό ότι μέσα στις δραματικές στιγμές που διανύουμε μπορούμε ευκολότερα να κατανοήσουμε κρίσιμες περιόδους του ιστορικού παρελθόντος μας.
    Για τα Χάρβαρντ δε, χρειάζονται και αυτά... αφού ο τρόπος που κινούνται οι Μεγάλες Δυνάμεις περνά και από τέτοιου είδους παράλληλες δομές εξουσίας και επικοινωνίας, η ελληνική πολιτική ελίτ πρέπει να έχει γνώση του πώς κινούνται τα νήματα της διεθνούς εξουσίας ή του ποια είναι τα υπό δημιουργία κοινωνικά ρεύματα που ο λαός θα κληθεί να ακολουθήσει.

  19. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 14/07/2013 19:17:22

    Μισή Ιστορική μνήμη.Υπάρχει κάτι ακόμα πιο σημαντικό αναφορίκά με τον Νικηταρά

    Περήφανος ως το τέλος- Η φτώχεια του σχεδόν τυφλού πλέον στρατηγού ήταν τόση, ώστε δεν είχε χρήματα ούτε για να αγοράσει ψωμί για την άρρωστη γυναίκα του- εκείνος μπορούσε να αντέξει την πείνα περισσότερο. Το χειρότερο ήταν πως τον είχαν ξεχάσει όλοι. Ακόμα κι στρατηγός Μακρυγιάννης που πριν τον είχε βοηθήσει. Κι ας διαδιδόταν η κατάστασή του από στόμα σε στόμα. Η περιπέτεια του ήρωα έφθασε στα αυτιά πρέσβη Μεγάλης Δύναμης, ο οποίος ενημέρωσε σχετικά την κυβέρνησή του. Έτσι κάποια στιγμή απεσταλμένος της πρεσβείας βρέθηκε στη θέση που ζητιάνευε ο στρατηγός. Μόλις ο Νικηταράς τον αντιλήφθηκε ποιος ήταν, μάζεψε αμέσως το απλωμένο του χέρι!
    == Τι κάνετε στρατηγέ μου; Ρώτησε ο απεσταλμένος.
    == Απολαμβάνω την ελεύθερη πατρίδα! Απάντησε περήφανα ο ήρωας.
    == Μα εδώ την απολαμβάνετε καθισμένος στο δρόμο;
    == Η πατρίδα μου έχει χορηγήσει σύνταξη για να ζω καλά αλλά εγώ έρχομαι εδώ για να παίρνω μια ιδέα πώς περνάει ο κόσμος. αντέτεινε ο περήφανος Νικηταράς. Είδε και απόειδε ο ξένος και γύρισε να φύγει χαιρετώντας ευγενικά. Φεύγοντας όμως, άφησε να του πέσει ένα πουγκί με χρυσές λίρες ώστε να μην προσβάλει τον πάμφτωχο στρατηγό. Ο Νικηταράς άκουσε τον ήχο, έπιασε το πουγκί το ψηλάφισε και φώναξε στον ξένο.
    == Σου έπεσε το πουγκί σου. Πάρτο για να μην το βρει κανείς και το χάσεις!

    Τα περί διδάγματος ¨"πως κανείς δεν είναι ανίκητος αν υπάρχει Σχέδιο και Σκοπός. Ούτε ο Μέττερνιχ" αφείστε στην άκρη για την ώρα σε οτι αφορά την περίοδο εκείνη γιατί η αλήθεια είναι παρα πολύ πικρή και εντοπίζεται στις κομβικές λέξεις, απουσία εθνικής αστικής τάξης, γεωπολιτικοί και γεωστρατηγικοί λόγοι κίβδηλης ανεξαρτησίας χωρίς να παραγνωρίζονται οι Θυσίες των Ελλήνων.Η Αδυναμία μας έγκειται αλλού στο ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΣ χωρίς (ΔΙΚΟ ΣΟΥ) σχέδιο, οδηγείς τα πράγματα σε ατραπούς που έχουν σχεδιάσει οι άλλοι για σένα και εμείς περπατήσαμε χωρίς ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΧΕΔΙΟ
    φυσικά δεν μπορούν να το αντιληφθούν και πολλοί αυτό .

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ Δρόλαπας 15/07/2013 00:53:54

      Δρόλαπα, αναρωτιέμαι πόσοι νεοέλληνες γνωρίζουν το συμβάν.. χίλιοι; δέκα χιλιάδες; πολλούς λέω...
      Πού πάμε;
      Λαοί χωρίς μνήμη, λαοί χωρίς αύριο._

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Β.Κ.Σιάπκα 15/07/2013 12:41:09

        Ακριβως αγαπητη.. Λαοι χωρις παιδεια με παντελη αφοσιωση μονο στον υλισμο, υποψιαζομαι οτι θα δεχθουν γερο ραπισμα οταν θα ερθει η ωρα του ξεκαθαρισματος....

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Δρόλαπας 15/07/2013 10:21:02

      Για την παραπάνω ιστορία, την οποία έχω ξαναδιαβάσει, ισχύει το "Se non è vero, è ben trovato", που λένε οι Ιταλοί. Δηλαδή, ακόμη και αλήθεια να μην είναι, αποδίδει την (τραγική) πραγματικότητα.

      Αναρωτιέμαι κι εγώ πόσοι την ξέρουν, μα κι αν την ξέρουν, πόση σημασία της δίνουν.

  20. roadrunner avatar
    roadrunner 14/07/2013 23:31:04

    Εξαιρετικό Γιάννη Φαίλτωρ...
    Στην τελευταία παράγραφο, δίπλα στο Σχέδιο και το Σκοπό,
    θα προσέθετα "Ψυχές"....εκείνες τις Ελληνικές ψυχές,
    που αφού ξεγλίστρησαν από το σύγχρονο, άηχο, αόρατο, "παιδομάζωμα",
    έχουν την δυνατότητα να πιστέψουν σε ένα Σκοπό και
    να διεκπεραιώσουν (μικρό ή μεγάλο) μέρος του Σχεδίου,
    ή απλά να το υπομείνουν..

  21. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/07/2013 19:30:50

    Αγαπητοί φίλοι, το να έχεις σχέδιο, λένε, ότι είναι καλύτερο από το να μη έχεις καθόλου σχέδιο. Φυσικά αυτό το σχέδιο πρέπει να εξυπηρετεί ένα σκοπό. Πολλές φορές δεν είναι εφικτό να επιτευχθεί 100% ο σκοπός. Πάντα πρέπει να λαμβάνει κανείς υπόψη το συσχετισμό δυνάμεων και τις συγκυρίες. Γι΄αυτό και μετά τη Μάχη της Πέτρας δεν επιτεύχθηκαν όλοι οι στόχοι που είχαν τεθεί από τον ελληνικό εθνικισμό, ήδη από τα τέλη του 18ου αιώνα. Και μάλιστα από ένα σημείο και πέρα η κατάσταση έμοιαζε με την αλλαγή αφεντάδων. Ο ελληνικός εθνικισμός όμως, ακόμα και μέσα σε αυτό το ασφυκτικό πλαίσιο, έφτασε στις 15 Μαΐου 1919 μέχρι τα παράλια της Ιωνίας. Απέτυχε εξαιτίας όχι μόνο επειδή άλλαξε ο συσχετισμός δυνάμεων αλλά κυρίως λόγω του εσωτερικού διχασμού.
    Έκτοτε, ο διχασμός αυτός έχει κάτσει σαν αιμοβόρο έντομο στο σώμα του ελληνισμού και τον τρώει ακατάπαυστα. Μεταλλάχθηκε αλλά στη βάση του είναι ο ίδιος. Ο κοτζαμπασισμός, μεταλλάχθηκε και αυτός και απέκτησε κοστούμι, γραβάτα, καλούς τρόπους, εργοστάσια, εφημερίδες και τηλεοράσεις. Και κατάφερε να κυριαρχεί πότε στο όνομα της πατρίδας και της θρησκείας και πότε στο όνομα της δημοκρατίας και της προόδου.
    Επιμένω ότι η τελευταία εκδοχή του κοτζαμπασισμού της υποτέλειας είναι η δημιουργία του κρατικοδίαιτου γραφειοκρατικού τέρατος το οποίο χρεωκόπησε εν χορδαίς και οργάνοις. Αυτό το τέρας προσπαθεί να μεταλλαχθεί για να επιβιώσει και πάλι. Και επειδή οι πόροι είναι περιορισμένοι πια, δε θα διστάσει να θυσιάσει και μερικούς από τολυς ψυχογιούς του.
    Ας μη σπαταλάμε άσκοπα τις λίγες δυνάμεις που έχουμε κυνηγώντας δευτερεύοντες στόχους. Η επιβίωση του εθνοκράτους περνά μέσα από τη διάλυση και τη συντριβή αυτού του τέρατος. Μετά, τους ξένους τους κάνουμε καλά.

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/07/2013 20:44:27

      Αει ΓΕΙΑ ΣΟΥ, Γιάννη Φαίλτωρα !
      Γειά στο μυαλό και στό χέρι σου πού πατά τα πλήκτρα !
      Πόσον καιρό ακούω γύρω μου και θλίβομαι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, είμαστε λίγοι και ανήμποροι μπροστά στα μεγαθήρια ...Μάταια διαμαρτύρομαι και επικαλούμαι τα "θαύματα" πού έκαναν οι πρόγονοι (μακρινοί και πρόσφατοι...)
      Αυτό το άρθρο ανάβει μιά σπίθα και διατυπώνει αυτά πού σκεπτόμαστε
      και ελπίζουμε τόσοι και τόσοι Ελληνες...
      Τι καλά πού θα ήταν να καταργούνταν τα κόμματα (πού καπελλώνουν τα πάντα) και οι επαγγελματίες πολιτικοί.
      Υ.Γ : Αγαπητέ Φαήλο, σε παρακολουθώ εδώ, στην ΤV, τέλος πάντων όπου μπορώ. Επίτρεψέ μου σε παρακαλώ, με όλη την συμπάθεια και εκτίμηση πού έχω γιά σένα, να σχολιάσω ότι -κατά τη γνώμη μου- τις προάλλες στο EXTRA η αντιπαράθεση Φαήλος-Κασιδιάρης έγραψε 0-1...
      Φυσικά δεν "φταίς" εσύ ,χωλαίνουν τα επιχειρήματα του κόμματός σου...
      Εστω και εξαίρετος νομικός πώς να δικαιολογήσεις τα ...αδικαιολόγητα ;
      Φιλικώτατα