#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2010 22:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανένας βουλευτής της αντιπολίτευσης να μην ψηφίσει την συμφωνία



Χοντρό πολιτικό παιχνίδι παίζεται τις τελευταίες ώρες γύρω από τη συμφωνία που πρέπει να υπογράψει η Ελλάδα με την τρόικα, δηλαδή Ευρωπαϊκή Ένωση, ΕΚΤ και ΔΝΤ. Το μνημόνιο με τα επώδυνα μέτρα λιτότητας θα κλείσει μέσα στο Σαββατοκύριακο και πρέπει να εγκριθεί από τη Βουλή. Εδώ είναι το μεγάλο παιχνίδι με πολύ παρασκήνιο, τόσο στην Ιπποκράτους όσο και στη Ρηγίλλης και στα άλλα κόμματα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Γ. Παπανδρέου σκέφτεται να φέρει τη συμφωνία στη Βουλή και να ζητήσει να την εγκρίνουν τα 3/5 των βουλευτών, ήτοι 180 βουλευτές. Σκοπός του είναι να κάνει όσο το δυνατόν περισσότερα κόμματα συνένοχους στο έγκλημα που ετοιμάζεται κατά του λαού. Τα κόμματα της Αριστεράς είναι σίγουρα στην απέναντι όχθη, ο Σαμαράς γυρίζει την Ελλάδα και εκφράζει καθημερινά την αντίθεσή του στο ΔΝΤ, άρα μένει στο ΠΑΣΟΚ ο ΛΑΟΣ. Όμως, με 160 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και 15 του ΛΑΟΣ το πακέτο δεν θα περάσει στην περίπτωση που ο Παπανδρέου επιδιώξει ενισχυμένη πλειοψηφία.

Κι εδώ είναι το χοντρό παρασκήνιο, αλλά και τα σενάρια περί «οικουμενικής κυβέρνησης». Ήδη ορισμένα πρώην στελέχη της ΝΔ όπως η Μπακογιάννη φλερτάρουν ανοικτά με το ΔΝΤ

Διαβάζουμε επίσης με έκπληξη στον φιλικό προς την κυβέρνηση Τύπο ότι «προς το παρόν η Ρηγίλλης λέει ότι «δεν μπορούμε να τοποθετηθούμε αν δεν δούμε ολόκληρη την συμφωνία». Και ότι ο Σαμαράς «δέχεται αντικρουόμενες εισηγήσεις ενώ στην τελική του απόφαση θα πρέπει να συνυπολογίσει την μελλοντική του αντιπολίτευση αλλά και τις διαφορετικές τάσεις στο εσωτερικό του κόμματός του».

Ποιοι τα λένε αυτά στους δημοσιογράφους; Το γνωρίζει ο Σαμαρά; Υπάρχουν «τάσεις» στη ΝΔ πέραν της μηδενικής μειοψηφίας Χανίων – Ευρυτανίας που δεν γνωρίζουμε;

Ποιος από την Ρηγίλλης δηλώνει ότι  «από την στιγμή που το ΔΝΤ είναι μονόδρομος γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα δανεισμού και η χώρα απειλείται με χρεοκοπία η ΝΔ ως το μεγάλο αστικό συντηρητικό κόμμα δεν μπορεί να διαχωρίσει την θέση της υποθάλποντας την κοινωνική διαμαρτυρία»;

Μήπως οι διαγραφές δεν πρέπει να σταματήσουν στα βαρίδια του παρελθόντος, αλλά να συμπεριλάβουν και μερικά νούμερα του παρόντος;

Η ΝΔ δεν έχει άλλο δρόμο από την καταψήφιση της επονείδιστης συμφωνίας. Και καλό είναι να πάρει αυτό το μήνυμα νωρίς ο κ. Παπανδρέου. Τι θα κάνει τότε; Υπό το φόβο ενός διεθνούς διασυρμού, να μην περάσει δηλαδή από το ελληνικό κοινοβούλιο μια συμφωνία που θα περάσει στα άλλα κοινοβούλια θα αναγκαστεί να πάει για απλή ενημέρωση στη Βουλή, ή αν το απαιτήσουν οι Ευρωπαίοι να ψηφιστεί αλλά με απλή πλειοψηφία 150 βουλευτών.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι ανεβαίνει επικίνδυνα το πολιτικό θερμόμετρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 28/04/2010 22:56:32

    ok να μην ψηφίσει την συμφωνία,και τοτε ειναι πρωτημοτερο να κυρηξουμε παυση πληρωμων στης 19 μαιου?

    • loretta avatar
      loretta @ Νιόνιος-διονύσης 28/04/2010 23:11:54

      Και δηλ εδω εχει αποδειχθει οτι η ΡΩΣΙΑ ΚΑΙ Η ΚΙΝΑ μπορουσαν και θελαν να δανεισουν.....στο ΔΝΤ δεν καταλαβες κανεις σας γιατι πηγε το ΓΙΩΡΓΟ???

      Καλα ρε παιδια μερικες φορες αναρωτιεμαι αν ολοι ζουμε στην ιδια χωρα και αν ακουμε η διαβαζουμε τα ιδια πραγματα!!

      Τα καλυτερα ερχονται .....μεσα στο καλοκαιρι...μεχρι το Φθινωπορο ισως εχει καταφερει κιολας να πουλησει ολη την ελλαδα......

      μετα θελω να δω....τι θα λεμε ολοι!!!

      • Giorgos avatar
        Giorgos @ loretta 28/04/2010 23:21:08

        Ακούγεται πολύ αυτό αλλά δεν το έχω διαβάσει σε ΚΑΜΙΑ αξιόπιστη πηγή. Έχεις κάποιο Link/άρθρο/ιστοσελίδα;

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ loretta 29/04/2010 02:55:52

        Για να πουλήσει την Ελλάδα ο ΓΑΠ πρέπει να του το επιτρέψουμε εμείς. Έτσι αποδυναμωμένος που είναι δεν τον βλέπω να καταφέρνει οποιοδήποτε σχέδιο έχει βάλει στο νου του.

      • spiros_d avatar
        spiros_d @ loretta 29/04/2010 13:37:52

        Άγαπητή Loretta, μήπως μπορείς να μας πεις και εμάς από που προκύπτει η βοήθεια της Ρωσίας και της Κίνας για να μάθουμε και εμείς οι αδαείς. Σε παρακαλώ μην μου στείλεις κανένα σύνδεσμο ιστολόγιων.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Νιόνιος-διονύσης 29/04/2010 08:34:40

      Γιατί το παιντί δεν απευθύνθηκε στη Ρωσία που του έδινε "χαριστικό" δάνειο με πολύ χαμηλό επιτόκιο κι επέμενε σαν κακομαθημένο παιδί (αμερικανάκι)να πάει στο ΔΝΤ;

      Και πώς να πιστέψεις έναν άνθρωπο που χτες έλεγε ότι δεν θα πάρει άλλα μέτρα και τώρα λέει ότι θα πάρει ακόμη σκληρότερα μέτρα; Ο Γιώργος Στροσ-Καν θα μείνει στις μαύρες σελίδες της Ιστορίας της Ελλάδας.....

    • lampros avatar
      lampros @ Νιόνιος-διονύσης 29/04/2010 15:10:01

      Σαφώς προτιμότερο να κυρήξουμε παύση πληρωμών.

      Παύση πληρωμών σημαίνει πρωτίστως αναδιάρθρωση (μείωση) του χρέους.

      Τα περισσότερα έσοδα του κράτους πάνε στις πληρωμές του χρέους, όχι στα υπόλοιπα έξοδα του δημοσίου. Μάλιστα αν μαγικά «μηδενίζονταν» εντελώς το χρέος, θα είχαμε (κρατικά έσοδα - κρατικά έξοδα = περίπου 30 εκατομμύρια ευρώ) πλεόνασμα (με βάση τα δημοσιονομικά στοιχεία του 2009).

      Παύση πληρωμών δεν σημαίνει αναγκαστικά παύση πληρωμών μισθών, συμβάσεων του δημοσίου, κλπ κλπ.

      Σημαίνει βέβαια πτώση του επιπέδου ζωής ―αλλά και ανάπτυξη από νέες βάσεις. Μετά από 1-2 χρόνια θα κάνουν ουρά να μας ξαναδανείσουν, όπως έκαναν σε όλες τις χώρες που κύρηξαν πτώχευση.

      Η σημερινή «συμφωνία» απλά διαιωνίζει το χρέος, ουσιαστικά χρεωνόμαστε και ξεπουλάμε τα πάντα για να μπορέσουμε να επιστρέψουμε όσα περισσότερα μπορούμε στους δανειστές μας. Και όταν μας ξεζουμίσουν θα ακολουθήσει και η χρεωκοπία, μόνο που τότε θα είμαστε νοκ άουτ.

      Και με το παρόν «σχέδιο» και την «στήριξη» πάρα πολλοί αναλυτές προβλέπουν ότι απλά καθυστερεί την χρεωκοπία (με αποτελέσματα χειρότερα για εμάς).

  2. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/04/2010 22:58:50

    Γιατί είναι επονείδιστη η συμφνωία; Έχετε κάποια εναλλακτική λύση να προτείνετε;

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Γιάννης 29/04/2010 08:31:34

      Τα λεφτά αγαπητέ που έφαγαν κάποιοι στο εξάμηνο που πέρασε με το "σορτάρισμα" των ομολόγων (το θέμα θα αποδειχθεί μεγαλύτερο σκάνδαλο και από αυτό του Κοσκωτά)να τα γυρίσουν πίσω....

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Γιάννης 29/04/2010 09:47:41

      Επονείδιστη ίσως δεν είναι η συμφωνία, ίσως και αναγκαία. Επονείδιστο είναι το ΠΑΣΟΚ, που εσύ υποστηρίζεις, γιατί οι πολιτικές του από τη δεκαετία του '80 μας κατάντησαν εκεί που μας κατάντησαν.
      Στη θέση σου, αν ήμουν ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ, θα ντρεπόμουν για το κομμα αυτό.

  3. nospam avatar
    nospam 28/04/2010 23:02:58

    ποια θα είναι τα νέα μέτρα και πότε θα ανακοινωθούν έχουμε καμιά πληρφορία; κάποια sites αναφέρουν Παρασκευή. Επίσημα λένε ΌΧΙ στον 13-14% μισθό .... αλλά επίσημα "τα λεφτά υπάρχουν" ακούγαμε πριν μερικούς μήνες.... Ελπίζω να μην κάτσουμε -όλοι μας- στις πολυθρονες μας αν γίνει κάτι τέτοιο....

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/04/2010 23:05:08

    Ως εδώ ήταν.
    Αυτό θα είναι το πραγματικό ΚΡΑΣ ΤΕΣΤ του Σαμαρά.

    Αν θέλει να εξατμιστεί από το πολιτικό χάρτη ως ουραγός του Παπ ας αφήσει έστω και ένα βουλευτή να του ξεφύγει.

    Θα είναι ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ η ψηφοφορία;

    • loretta avatar
      loretta @ αλλενάκι 28/04/2010 23:13:18

      Σιγουρα θαναι crash test...αλλα τι δικα μας τα νευρακια γιατι να γινονται τσαταλακια καθε φορα ????

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ loretta 28/04/2010 23:16:09

        γιατί είμαστε ωχ αδερφέ δε βαριέσαι και δεν υπερασπιζόμαστε το δίκιο μας

        αυτό είναι η βάση του δοσιλογισμού "προτιμώ να δώσω δυο στρέμματα γης παρά να με σκοτίζουν" έτσι δεν είχε πει το παιδι?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 28/04/2010 23:28:17

      η εικόνα του Αντώνη από το σημερινό προσυνέδριο στη Ρόδο εμένα τουλάχιστον μου άφησε την εντύπωση ενός βασανισμένου ανθρώπου (πρώτη φορά, σε δημόσια ομιλία του).

      Νομίζω ότι στην πολιτική υπάρχουν κατάλληλες στιγμές για μια δράση - η καταιγιστική εξέλιξη στις αγορές μαζί με την εκπληκτική ΑΔΡΑΝΕΙΑ των κυβερνώντων μας δεν ξέρω αν επιτρέπει σήμερα αυτό που ήταν ευκτέο χθες.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 28/04/2010 23:37:20

        δεν έχει πει οτι ειναι κατα του ΔΝΤ;

        και ποιος από εμας έχει πειστεί ότι η κρίση είναι υπαρκτή 100% και δεν είναι ΚΑΙ κατασκευασμένη ακριβώς για να υπαχθούμε εκεί;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 28/04/2010 23:40:56

        μπορεί να είναι κατασκευασμένη, αλλά όταν η αγορά γίνεται απαγορευτική στον δανεισμό, όπως έγινε σήμερα (αυτή είναι η κρίση δανεισμού για την οποία μιλάει) το αποτέλεσμα είναι να μην μπορεί το κράτος να πληρώσει τίποτε: χρέη, άλλες υποχρεώσεις (μισθούς - συντάξεις κλπ.) - οπότε ?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 28/04/2010 23:53:00

        και πως μπορεί κάποιος να πει ναι σε ένα κατασκεύασμα?

        αν το μνημόνιο καταψηφιζόταν, αναγκαστικά θα κάθονταν να σκεφτούν άλλους τρόπους και υπαρχουν χίλιοι δυο τρόποι νοικοκυρέματος του κρατους

        αφού όλοι θα αναγκαστούμε να ζήσουμε με λιγότερα, ας παραμείνουμε τουλάχιστον σχετικά ελεύθεροι, όχι υπόδουλοι τρίτων και τοποτηρητών τους

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 29/04/2010 00:00:56

        δυστυχώς υπάρχουν φορές στη ζωή που "ο χρόνος έληξε".

        Αυτά που λες είναι πολύ σωστά, για χθες (δηλ πριν έξι-επτά μήνες). Εκεί συνίσταται το τραγικό παράπτωμα του ΓΑΠ: ότι άφησε το χρόνο να κυλήσει άπρακτος, παρά το χέρι που του πρόσφερε γενναιόδωρα ο Σαμαράς. Τώρα είναι πολύ αργά.

        Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά οι ειδήσεις πριν λίγες ώρες δείχνανε σκηνικό σχεδόν παγκοσμιοποίησης της κρίσης.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 29/04/2010 00:09:06

        νομίζω ότι το σκηνικό παγκοσμιοποίησης της κρίσης είναι υπέρ του ΟΧΙ στα μέτρα
        διαφορετικά σήμαινε ότι μόνο εμείς είμαστε τόσο χάλια και 100% από δική μας υπαιτιότητα και άρα αναγκαστικά πρέπει να απλώσουμε το χέρι

        επίσης το σκηνικό αυτό νομίζω ότι μοίαζει με το σκηνικό πριν το 2ο Παγκόσμιο όταν συναντώντο οι ηγέτες κάθε μέρα και έλεγαν ψέματα ο ένας στον άλλο και άλλαζαν οι συμμαχίες συνέχεια ώσπου τα πήρε ο Χίτλερ και μπήκε στην Πολωνία

  5. panos avatar
    panos 28/04/2010 23:05:21

    φιλε νιονιο στην δημοκρατια δεν υπαρχει μονοδρομος,κοιτα την περιπτωση του εκουαδορ και ριξε μια ματια σε αυτο το βιντεακι που δεν προβαλεται βεβαια απο τα κατευθυνομενα ""ελληνικα"" ΜΜΕ.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ panos 28/04/2010 23:30:14

      Όταν χρωστάς 300 δις και χρειάζεσαι 9 δις μέχρι τις 19 Μαϊου οι επιλογές σου είναι κάπως περιορισμένες αγαπητέ Πάνο.

  6. panos avatar
    panos 28/04/2010 23:05:41

    http://www.youtube.com/watch?v=IbNtZYkAEHE&feature=player_embedded

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ panos 28/04/2010 23:39:39

      Απίστευτο!!! Ο άνθρωπος φωνάζει για να μας σώσει και εμείς κοιμόμαστε!!!
      Τι γίνεται κύριοι ΜΜΕ; Μόνο Χατζημαρκάκη παίζετε;

  7. ataktos avatar
    ataktos 28/04/2010 23:07:08

    Πελάτης προς κρεοπώλη
    Παρακαλώ ...99 σουβλάκια
    Άφωνος ο κρεοπώλης… Να σας δώσω 100.
    Πελάτης …και ποιος θα τα φάει ...

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/04/2010 23:08:30

    Από τα κόμματα της αριστεράς θεωρώ ότι 100% αντίθετο είναι μόνο το ΚΚΕ.

    Για το συνασπισμό που μονιμως λοξοκυττάζει εκσυγχρονιστικά και μεταναστευτικά προς το Πασοκ δεν είμαι σίγουρη.

    Κάτι βουλευτές που αγόρασαν μεταχειρισμένες Φεράρι και γουστα στα 50 τους δε μου γεμίζουν το μάτι για τόσο αντίθετοι.

    • anonymous avatar
      anonymous @ αλλενάκι 29/04/2010 00:59:17

      οι αλογομούρηδες του ΣΥΝ-ΣΥΡΙΖΑ είναι αυτοί που ελέγχουν το χρήμα αυτή τη στιγμή κι έχουν τις κρατικοδίαιτες επιχειρήσεις. Κρά κάνουν να περάσουν τα μέτρα του ΔΝΤ για να λιώσουν τους εργαζόμενους. Άλλωστε έχουν τη φήμη του χειρότερου εργοδότη.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/04/2010 23:20:19

    To θεμα δεν ειναι απλο.Οταν γινεται παγκοσμιως της τρελλης και υπαρξει συμφωνια οποια και αν ειναι αυτη,εαν η ΝΔ δεν τη ψηφισει οταν η εναλλακτικη λυση ειναι η χρεωκοπια παυει να ειναι υπευθυνο κομμα εξουσιας και γινεται δυναμη διαμαρτυριας.
    Δεν εχει σημασια τι θα εκανε το ΠΑΣΟΚ σε περιπτωση που ηταν αυτο αντιπολιτευση.Η κοινωνικη συνθεση,η ιδεολογια και η νοοτροπια των ψοφοφορων της ΝΔ ειναι αλλη.Εαν καταψηφισει θα χασει περισσοτερους απο οσους θα κερδισει καθως η ανευθυνοτητα τιμωρειται.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 28/04/2010 23:34:11

      ναι, κι εγώ πιστεύω ότι σήμερα είναι αργά για ΟΧΙ. Αυτό ήταν εφικτό μέχρι και προχθές, ίσως. Με την προϋπόθεση πως είχαμε κυβέρνηση έτοιμη να εφαρμόσει αυτοστιγμεί τα αναπτυξιακά μέτρα-ανάσες που τόσον καιρό τους φώναζε να πάρουν.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 29/04/2010 01:05:05

      Ποιος είναι ο ανεύθυνος εδώ; Η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ που μας έφερε στην κατάσταση που μας έφερε;

      Όταν φωνάζαμε εδώ ότι ο Σαμαράς έπρεπε να βγει να υπερασπιστεί τη ΝΔ στα οικονομικά κάτι ξέραμε. Αντ αυτού ασχολούμαστε με το να λοιδορούμε τον Αλογοσκούφη.

    • Maya avatar
      Maya @ ψυχραιμια 29/04/2010 02:58:29

      --παυει να ειναι υπευθυνο κομμα εξουσιας και γινεται δυναμη διαμαρτυριας--

      Αυτό που λέμε ΠΟΛΙΤΙΚΗ με γράμματα κεφαλαία, αυτό που δεν είναι η άσκηση της διαπλεκόμενης κομματικής ιδιότητας, αλλά αυτό που συνδέεται άμεσα με τον ΠΟΛΙΤΗ, πρέπει να είναι πάνω από το συμφέρον της παράταξης και πρέπει να ποτίζεται με ένα διαρκές και κρυστάλλινο όραμα.

      Η Μέρκελ (της Ζιμενς, των εξοπλισμών και του 4ου Ράιχ) είπε σήμερα ότι κακώς μπήκαμε στην ΟΝΕ. Λες και όταν μπαίναμε δεν ξέρανε οι Γερμανοί, δεν ρωτάγανε.
      Ο Στρος-Καν είπε καμιά δεκαριά φορές ότι θα πονέσουμε πάρα πολύ.
      Όλοι τόνιζαν μπας και δεν το καταλάβαμε δηλαδή με την πρώτη, πως δεν μας χαρίζουν τίποτα, μας δανείζουν και θα πρέπει να τα πάρουνε πίσω με κάθε κόστος.

      Και όλοι μιλάνε για τα χρήματα, όλοι μιλάνε για το έγκλημα, και κανείς δεν μιλάει για την ΤΙΜΩΡΙΑ. Για την την τιμωρία των πραγματικών ενόχων.

      Δεν μας ενδιαφέρει τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στην ΝΔ σε επίπεδο πρόθεσης ψήφου και δεν πρέπει ούτε και εκείνη να την ενδιαφέρει. Ας χάσει τα πάντα, ή ας αισθανθεί λίγο την απειλή του να χάσει πολλά, ίσως έτσι έρθει και λίγο στο θέση μας.
      Να κόψει τον λαιμό της να ζητήσει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Να ζητήσει να μπουν οι κλέφτες μέσα αφού τους πει με το όνομά τους, να αποδείξει την υποτέλεια που πουλάει το ΔΝΤ στους αδύναμους του κόσμου και να καταδείξει ως γυμνό τον Βασιλιά που λέγεται Ευρώπη.


      Ο μισθωτός των 800 και των 1000 ή των 1500 ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΞΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε ο συνταξιούχος. Ούτε ο φοιτητής που σπουδάζει για να γίνει άνεργος. Ούτε ο υπάλληλος που δουλεύει 15 ώρες. Ούτε ο εργάτης.

      Αυτοί πρέπει να πληρώσουν?

      Ο Χ Ι !!

      Ειδικά από την στιγμή που αυτοί που πραγματικά έφταιξαν θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν ελεύθεροι προσβάλλοντας την νοημοσύνη και την αξιοπρέπειά μας!
      Να υπήρχε απόδοση δικαιοσύνης, άντε ίσως και να το συζητάγαμε αν θα έπρεπε να κάνουν οι αδύναμοι ΚΙ ΑΛΛΕΣ θυσίες, αλλά να συνεχίσουν όλα όπως ήταν πριν και χειρότερα, παρ' όλο το ΔΝΤ και τις αλυσίδες που θα φορέσουμε;

      Είναι δυνατόν;;!

      Τι θα πει κόμμα εξουσίας; Τι είναι εξουσία σήμερα;
      Και τι θέλει να είναι η ΝΔ ή η Αριστερά; Κόμμα μπιρίμπας, κουπεπέ και θολοκουλτούρας?
      Το πόσοι ψηφοφόροι θα χάσει είναι το θέμα ή το τι χάνουν οι ψηφοφόροι τους οποίους ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι υπηρετεί? Και δεν μιλάμε μόνο για το υλικό κομμάτι της ιστορίας.

      Ανευθυνότητα είναι να πει την αλήθεια ή μήπως νομίζει ότι η υπευθυνότητα της επανάστασης που διψάει ο κόσμος να γίνει μέσα από την καθαρότητα των θέσεων, των πράξεων και της αρετής τους εξαντλείται στην διαγραφή του Τέλη απ' την Ρόδο?

      Αν ναι, τότε είναι που θα κάνει να δει "εξουσία" 100 χρόνια.
      Ακριβώς επειδή θα έχει ξεχάσει την... διαμαρτυρία που φαγε στις 4 του μαύρου εκείνου Οκτώβρη.

  10. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 28/04/2010 23:24:55

    Ο εφιαλτης ψαχνει πηλιογουσηδες? να το θυμουνται οι υποψηφιοι γουσηδες πως ο λαος θα τους θεωρει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ υπευθυνους για τη βαθεια μακρια πολικη νυχτα που θα φερουη στο τοπο μας και οταν ο κοσμος πειναζει ξυπναει το ζωο μεσα του... κι ως γνωστον το ζωο δεν εχει λογικη ουτε συναισθημα...

  11. mara avatar
    mara 28/04/2010 23:27:28

    Όσοι ψηφίσουν υπέρ από την Ν.Δ. φεύγοντας να πάρουν και την επιστολή της διαγραφής τους, για να τελειώνούμε με αυτή την ιστορία. Παρασχοληθήκαμε. Να πέσουν οι μάσκες να τελειώνουμε επιτέλους με αυτό το "γαϊτανάκι".

  12. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 28/04/2010 23:36:48

    ΟΧΙ στο Δ.Ν.Τ. Στη συνείδησή μας είναι μηχανισμός κατοχής μιας χώρας!Το θέμα είναι η αντίδραση στο μηχανισμό να φέρει αποτελέσματα!Να αποχωρήσουν οι κερδοσκόποι, οι δοσίλογοι, οι τρομοκράτες παντός τύπου! Να ανασάνει ο λαός, να βρει τη χαμένη αξιοπρέπειά του, να ανακτήσει την πίστη στον εαυτό του, να δουλέψει για το καλό της πατρίδας του, το μέλλον των παιδιών του!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΣΟΦΙΑ 28/04/2010 23:49:12

      Σοφία, την χαμένη αξιοπρέπεια την βρίσκουμε όταν καταργούμε την αιτία για την οποία τη χάσαμε (δηλ. το χρέος και τη φαυλότητα της διοίκησής μας). Όταν θα φτιάξουμε αυτά, κανένας κερδοσκόπος δεν θα έχει πέραση.

      Φυσικά, αυτά μπορούσαμε και οφείλαμε να τα έχουμε κάνει από μόνοι μας. Δυστυχώς τώρα είναι λίγο αργά, η κατάσταση αλλάζει κάπως.

  13. smoking area avatar
    smoking area 28/04/2010 23:38:54

    Απορια ο)))
    Η ...Παπαρηγα συνεταξε την αναρτηση?
    Με τετοιες αντιπολιτευτηκες λογικες ο Παπανδρεου θα κυβερνα για ...παντα.
    Εκτος αν πιστευετε πως η επομενη κυβερνηση (όποτε...) θα εχει και υπουργους του ... ΕΑΜ.

  14. πολίτης avatar
    πολίτης 28/04/2010 23:42:59

    Ανατριχιάζω και μόνο στη σκέψη ότι θα το περάσει με 3/5. Έχουμε μία και μοναδική ευκαρία να γλυτώσουμε. Όποιος μας την στερήσει ας μην ελπίζει σε μέλλον σε αυτήν την χώρα.
    ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΚΑΛΑ.

    • Dimi avatar
      Dimi @ πολίτης 28/04/2010 23:56:45

      Προσέχουμε πολύ Καλά και λέμε βροντερά, NO WAY!!!

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/04/2010 23:44:47

    Ολα αυτα για εφιαλτες και παλιογουσηδες ειναι καλολογικα συναισθηματικα στοχεια.Η Νεα Δημοκρατια δεν ειναι ΑΝΤΑΡΣΥΑ για να παιζει με το μελλον της χωρας.
    Σε αυτο το blog εγραψα την αποψη μου οτι τα Δεκεμβριανα 2008 ειχαν σκοπο εκτος απο την ανατροπη Καραμανλη και τη χρεωκοπια απο τοτε και επισης εγραψα οτι ο ΓΑΠ ειναι οργανο της αμερικανικης πολιτικης κατα της ευρωζωνης.
    Οταν ομως αυτη τη στιγμη φθανουμε στο παρα 5 ανεξαρτητα αν η ΝΔ απετυχε να εμποδισει ολα οσα εγιναν δε μπορει να προτιμησει τη καταστροφη της χωρας μονο και μονο απο "εκδικηση" σε οσα υπεστη.
    Αυτη ειναι η πραγματι μειονεκτικη θεση ενος εθνικου κομματος και το ξερουμε καλα οσοι το ψηφιζουμε πολλα χρονια αλλα δε γινεται αλλιως.
    Δηλαδη εαν τεθει το ζητημα οτι η ψηφιζετε ή αυριο καταρρεουν οι τραπεζες και ολη η χωρα καθως δεν υπαρχει τιποτε αλλο θα πει η ΝΔ οχι;
    Τα δε δεχομαστε διλημματα ειναι λογικη διαμαρτυρομενων.Τα διλημματα ειναι μεσα στη ζωη και παντα ερχονται για οσους δεν αποφασιζουν εγκαιρα.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ψυχραιμια 28/04/2010 23:54:44

      Δεν τίθεται θέμα εκδίκησης,αλλά υποδούλωσης.
      Κι αυτή τη στιγμή δεν μας δίνουν τη λύση, αλλά μία παράταση. Όχι παράταση για το καλό μας, αλλά για να μας σερβίρουν την καταστροφή σε δόσεις.
      ΌΧΙ. Όταν λες ΟΧΙ μπορεί και κάποιοι να σε πάρουν σοβαρά. Και αναλαμβάνεις την ευθύνη των πράξεών σου και τις συνέπειες. Δεν τις φορτώνεις σε άλλους.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ πολίτης 29/04/2010 00:02:50

        Ποιοι να σε παρουν οσβαρα;Hδη τα ομολογα που εκδιδεις εχουν χαρακτηρισθει σκουπιδοομολογα μηδενικης αξιας.Ηδη αυτο σημαινει οτι οι τραπεζες σου εχουν χρεωκοπησει αν αυτα τα ομολογα που εχουν ειναι μηδεν αξια και κρατιουνται στη ζωη γιατι ο Τρισε τους δινει λεφτα,ο Τρισε που φυσικα συνυπογραφει τη συμφωνια και μπορει με μια κινηση να τις βυθισει.
        Ειμαστε σε θεση ματ.Φταιμε βεβαια και εμεις για οσα εκανε ο ΓΑΠ γιατι δεν ειχαμε πολιτικο λογο να αποκαλυψουμε τι ειναι το ΠΑΣΟΚ,γιατι χασαμε την ιδεολογικη μαχη εδω και δεκαετιες,γιατι δεν εχουμε τη πρωτοβουλια των κινησεων εδω και χρονια.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ πολίτης 29/04/2010 00:10:15

        Μόνος σου το είπες: Δεν υπάρχει καμμία ευκαιρία να γλυτώσουμε. Καλύτερα μία ώρα αρχίτερα λοιπόν. Και μόνοι μας.

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/04/2010 23:48:49

    Δεν υπαρχει καμμια ευκαιρια να γλυτωσουμε.Η ευκαιρια χαθηκε οταν ο Καραμανλης διστασε να καταστειλει την εξεγερση το 2008 και αμεσως να παρει ηπια μετρα και χαθηκε οριστικα με τις εκλογες του 2009 οποτε ανελαβε αλλος.
    Τωρα δεν υπαρχει ευκαιρια,υπαρχει ειτε μειωση εισοδηματος ειτε χρεωκοπια και μεγαλυτερη μειωση.

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ ψυχραιμια 29/04/2010 00:00:16

      Δηλαδή τι προτείνεις; Να ψηφίσει η Ν.Δ. τα μέτρα του Δ.Ν.Τ;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΣΟΦΙΑ 29/04/2010 00:07:49

        Η ΝΔ έχει ήδη εκφρασθεί κατά του ΔΝΤ, με τον όρο φυσικά ότι εφαρμοζότανε οι προτάσεις της, όσο ήταν ακόμη καιρός. Τώρα θα μπορούσε απλώς να απέχει της ψηφοφορίας, ας πούμε.

        Πραγματικά δεν είναι εύκολο να πεί κανείς τι είναι σωστό σε μια τόσο λεπτή φάση.

      • ΣΟΦΙΑ avatar
        ΣΟΦΙΑ @ ΣΟΦΙΑ 29/04/2010 00:10:00

        Πρέπει να υπάρχει και άλλη λύση! Αυτή να βρει η Ν.Δ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΟΦΙΑ 29/04/2010 00:11:56

        Ναι το προτεινω.Η παραταξη εχει κατηγορηθει παρα πολλες φορες σαν προδοτικη και γιατι ειχε υπευθυνη σταση απο τους ανευθυνους αλλα ετσι ειναι.
        Ειναι η παραταξη που ειχε προβλεψει οτι η εκστρατεια της Μ.Ασιας θα αποτυχει,οι πολιτικοι της φυλακισθηκαν γιαυτο απο τους Αγγλογαλλους και οταν οι αλλοι βρηκαν τα σκουρα πεταξαν το μπαλακι και ανελαβε πληρωσε αυτη με εκτελεσεις την αποτυχια που ειχε προβλεψει και εμεινε και στιγμα.
        Η παραταξη αυτη πετυχε τη πρωτη νικη κατα του Αξονα το 1940 και μετα οταν η νικη των συμμαχων ηταν σιγουρη επι κατοχης επειδη δεν ηθελε ασκοπη αιματοχυσια κατηγορηθηκε για ελλειψη αντιστασης.
        Δεν υπαρχει καμμια αμφιβολια για το τι θα εκαναν οι παλιοι πολιτικοι μας : θα ψηφιζαν τα μετρα αφου ομως ανακοινωναν καθαρα τους λογους.
        Και οι λογοι ειναι οτι αφου αποτυχαμε να σταματησουμε εγκαιρως Παπανδρεου και Αλαβανους τωρα αναγκαστικα θα πληρωσουμε.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 29/04/2010 09:35:30

      Η ΝΔ θα μπορούσε να δηλώσει απλά παρούσα στην ψηφοφορία. Ή να δηλώσει ότι οι βουλευτές της θα ψηφίσουν κατά συνείδηση και να ζητήσει ονομαστική ψηφοφορία, δηλαδή να τους αποδεσμεύσει. Ίσως αυτή είναι η καλύτερη λύση. Επιτέλους, ας αναλάβει καθένας τις ευθύνες του έναντι της χώρας και των πολιτών.
      Το ζήτημα με τη συμφωνία με το ΔΝΤ είναι ότι έχει αμφίβολη αποτελεσματικότητα. Κανείς δεν είναι βέβαιος αν θα είναι πραγματική διέξοδος. Μπορεί και να είναι διέξοδος, μπορεί και όχι. Επιπλέον, καθαρή συναίνεση στη συμφωνία θα σημαίνει έμμεσα ότι η ΝΔ αναγνωρίζει την ορθότητα των πράξεων του GAP που μας οδήγησαν εδώ.

  17. panagiotis avatar
    panagiotis 29/04/2010 00:00:22

    OXI OXI OXI ! EINAI ΙΣΤΟΡΙΚΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥ ΘΙΑΣΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ !

  18. Pispirigos avatar
    Pispirigos 29/04/2010 00:03:29

    Για να δούμε και την αντίσταση της Σοφίας.
    Της Σακοράφα ντε.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Pispirigos 29/04/2010 15:48:52

      xaxaxaxaxaxaxaxa!!

      +1

  19. diasapollon avatar
    diasapollon 29/04/2010 00:04:25

    Να πάει στη Βουλή και να γίνει ονομαστική ψηφοφορία,Θυμάστε προεκλογικά τον Καρατζαφύρεν,ήθελε 15 βουλευτές,γιά να δούμε ποιοί είναι οι προδότες.

  20. george1 avatar
    george1 29/04/2010 00:08:18

    Το καλύτερο για τη ΝΔ είναι να ψηφισθεί απο τη Βουλή το μνημόνιο με την πλειοψηφία των 151. Σε περίπτωση που ο ΓΑΠ θελήσει η συμφωνία να ψηφισθεί απο τα 2/3 της Βουλής η ΝΔ δεν έχει άλλη επιλογή απο το να την ψηφίσει. Προυπόθεση βεβαίως θα είναι η ΝΔ να καταγγείλει τους τραγικούς χειρισμούς του γαπ εδω και έξι μήνες οι οποίοι έφεραν τη χώρα σε αυτή τη θέση. Η ΝΔ θα πρέπει να καταγγείλει το Πασοκ οτι άλλα επαγγέλθηκε προεκλογικά και εντελώς διαφορετικά πράττει οδηγώντας με τους ερασιτεχνισμούς του τη χώρα στα νυχια του ΔΝΤ. ο Α. Σαμαράς θα πρέπει να τονίσει οτι η θετική ψήφος της ΝΔ στο σχέδιο του ΔΝΤ δεν σημαίνει οτι αποδέχεται τα όσα αντιλαικά θα ακολουθήσουν αλλά παρέχεται μόνο και μόνο για να μην υπάρξει καμία φωνή απο την πλευρά του πασοκ οτι η ΝΔ δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων σε αυτή την κρίσιμη συγκυρία.

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ george1 29/04/2010 00:13:43

      Θα συρθεί στην καταστροφική πορεία του ΠΑΣΟΚ στιγματίζοντας την ιστορία της και ταυτίζοντας την ιδεολογική φυσιογνωμία της με΄αυτή του ΠΑΣΟΚ ! Ελπίδα πουθενά;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΟΦΙΑ 29/04/2010 00:22:01

        Η ελπιδα ειναι στο μελλον.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ george1 29/04/2010 00:22:44

      δεν είναι θέμα το τι θα πει το ΠΑΣΟΚ, το ζήτημα είναι πως σήμερα μάλλον δεν υπάρχει εναλλακτική. Και αυτό πρέπει να τονισθεί.

  21. Greenhorses avatar
    Greenhorses 29/04/2010 00:12:33

    Αυτό έλειπε να ψηφίσει και τις μ.... του Jeffrey που μετράει μέρες.

  22. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 00:13:22

    @ loretta...πως και πότε αποδείχθηκε ότι ήθελαν Ρώσοι και Κινέζοι να μας στηρίξουν? Και να αναφέρεις χειροπιαστά στοιχεία και όχι φήμες ή δημοσιεύματα.......

    • smoking area avatar
      smoking area @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 00:23:38

      Τα στοιχεια τα επεξεργαζεται ο ...Λιακοπουλος για θα τα εκδωσει συντομα.
      Ο καιρος γαρ εγγυς,
      Απιστη αλεπου... τί γυρευεις στο παζαρι?

  23. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 00:17:43

    η ΝΔ να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και συναισθανόμενη την κρισιμότητα της κατάστασης να δεχτεί και να συναινέσει με την συμφωνία Ευρωπαϊκής Ένωσης, ΕΚΤ και ΔΝΤ....ας είμαστε ρεαλιστές και πραγματιστές....δεν υπάρχει πλέον άλλη λύση........και ακόμα και αυτοί που είναι αντίθετοι, δεν έχουν μια εναλλακτική,αξιόπιστη και βιώσιμη λύση.............

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 00:40:12

      ψευτοδιλήμματα δεν έχουν καμιά θέση στην ΝΔ δεν μπορεί να επικροτηθεί η πολιτική που μας έφερε ώς εδώ κάτι τέτοια μόνο στο MUGA τα ακούμε.

      Ασφαλώς τώρα δεν υπάρχει άλλη λύση αλλά δεν μπορεί να ειβραβεύσεις το πως φτάσαμε ως εδώ. Το ύψος της ΝΔ πρέπει να είναι το ΟΧΙ._

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Greenhorses 29/04/2010 04:26:46

        Σωστός! ΟΧΙ -- ὅπως τό 40!ΑΕΡΑ!!!!!

  24. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 29/04/2010 00:20:33

    Βλέπω ότι κάποιοι αρχίζουν να στρώνουν το έδαφος για υπερψήφιση στην βουλή της συμφωνίας με το ΔΝΤ.
    Το είχα γράψει και παλιότερα ότι μια μερίδα νεοδημοκρατών(νεοφιλελεύθεροι) ζηλεύουν που δεν πρόλαβαν να κάνουν οι ίδιοι με το ΔΝΤ, ότι κατάφερε το ΠΑΣΟΚ.
    Ιδιωτικοποιήσεις παντού, συρρίκνωση του δημόσιου τομέα και του κράτους πρόνοιας,ελαστικοποίηση εργασιακών σχέσεων,κατάργηση συλλογικών συμβάσεων (δηλαδή ο "καπιταλιστικός παράδεισος"του ανδριανόπουλου,μάνου,μητσοτάκη κ.α).

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κάποιος. 29/04/2010 00:24:55

      Δε ζηλευω καθολου και ουτε ειμαι νεοφιλελευθερος.Ειμαι μιας αλλης παραδοσης που πιστευει στο εθνικο συμφερον και την αναγκη ρεαλιστικης αντιμετωπισης της πραγματικοτητος.
      Αν δεν προχωρησουμε η χρεωκοπια θα εχει πολυ χειροτερες συνεπειες.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ ψυχραιμια 29/04/2010 00:32:17

        Εσύ μπορεί να μην είσαι, σίγουρα όμως κάποιοι άλλοι είναι.
        Υπενθυμίζω ότι ο Σαμαράς είχε δηλώσει την πλήρη αντίθεση του για την προσφυγή μας στο ΔΝΤ, προβάλλοντας μάλιστα εναλλακτικές προτάσεις.
        Μένει να δουμε αν θα κάνει την πρώτη του κωλοτούμπα ως πρόεδρος της ΝΔ ή αν θα μείνει συνεπής στις πρόσφατες δηλώσεις του.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 29/04/2010 00:39:04

        Οι εναλλακτικες προτασεις υπηρχαν μεχρι προτινος.Οταν καιγεται το σπιτι σου και τα ομολογα σου θεωρουνται σκουπιδοομολογα ενω οι αγορες εχουν κλεισει για την Ελλαδα δεν υπαρχουν πια.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ ψυχραιμια 29/04/2010 04:21:21

        Τελικά είσαι πολύ πεισματάρης! Σώνει καί καλά προσπαθεῖς νά μᾶς πείσης ὅτι ἡ Ντόρα ἔχει ὄραμα γιά τήν Ἑλλάδα!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Κάποιος. 29/04/2010 00:30:49

      λοιπόν για να εξηγούμαστε, και επειδή πρέπει να πάω για ύπνο: μέχρι τώρα καλά μιλάγαμε, κατάφερες εσύ όμως να με εκνευρίσει βραδυάτικα.

      Σε πληροφορώ ότι δεν είμαι κομματικό στέλεχος, ούτε καμμία δικαιοδοσία απόφασης για το τι θα κάνει η ΝΔ έχω. Απλώς αναλογίζομαι από το απόγευμα την τραγικότητα της στιγμής, και το λέω. Κι αυτό γιατί έχουμε για κυβερνώντες ανδρείκελα.

      Μην νομίσεις όμως ούτε στιγμή ότι, ακόμη κι αν περάσει το δικό τους, θα υποστεί ο ελληνικός λαός την ταπείνωση που μας ετοιμάζουν. Πρέπει να ορθοποδήσουμε οικονομικά, με όποιο τίμημα.Για την αξιοπρέπεια και την αξιοπιστία μας, που είναι ο στόχος. Για να μας σέβονται. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που λέω σήμερα κάτι που ούτε θα πρότεινα ούτε και θα εφάρμοζα, αν εξαρτιόταν από μένα.

      Κατάρα κι ανάθεμα στους δοσίλογους που μας έφεραν σε τέτοια θέση. Δεν ανήκω σ'αυτούς που συγχωρούν, και θα το καταλάβεις όταν έλθει η ώρα. Για τώρα, καληνύχτα.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 29/04/2010 00:31:28

        (για τον "κάποιο")

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ δρόμος 29/04/2010 00:33:54

        Απάντησα λίγο πιο πάνω!

      • KNWD avatar
        KNWD @ δρόμος 29/04/2010 08:57:01

        Την αξιοπρέπεια και τον αυτοσεβασμό μας θα την αποκτήσουμε, όταν δημευθεί η περιουσία όλων αυτών που λεηλατούσαν τη χώρα τόσα χρόνια και πάνε και μερικοί φυλακή.

        Και για να μη ξεχνιόμαστε, αυτοί ανήκουν σε όλους τους πολιτικούς χώρους. Δεν θα καθαγιάζονται κάθε φορά τα εγκλήματα ενός κόμματος, επειδή κυβερνά το άλλο. Έτσι φτάσαμε ως εδώ

  25. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 29/04/2010 00:23:46

    Η ΝΔ, αν θέλει να είναι πολιτικά αξιόπιστη, θα πρέπει να αποφασίσει επιτέλους. Αν η πολιτική του ΠΑΣΟΚ είναι τω όντι καταστροφική δεν χωρεί καμιά συναίνεση με την επίκληση δήθεν του εθνικού συμφέροντος, αφού αυτό το ίδιο το εθνικό συμφέρον διακυβεύεται εδώ.
    Κάθε άλλη στάση θα θεωρηθεί σιωπηρή συγκατάθεση που αποσκοπεί μόνο σε βραχυπρόθεσμο ή μακροπρόθεσμο πολιτικό όφελος, στα ερείπια, όμως, της χώρας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ καθρέφτης 29/04/2010 00:29:09

      Αν η καταστροφη απο τη μη ψηφιση ειναι μεγαλυτερη απο τη καταστροφη της ψηφισης πρεπει να ψηφισθει.
      Ο Σαμαρας οταν βγηκε αναφερθηκε στον Ευαγγελο Αβερωφ.Ξερει πολυ καλα τι θα εκανε αυτος οπως και τι θα εκανε ο Κωνσταντινος Καραμανλης.

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ καθρέφτης 29/04/2010 00:32:30

      Συμφωνώ! Άλλωστε δε με έπεισε κανείς ότι με την ενεργοποίηση του μηχανισμού έστω και μακροπρόθεσμα θα βγει η χώρα από την κρίση! Τα επιτόκια δανεισμού είναι ιδιαίτερα ψηλά και άλλωστε κάποιοι όπως ο MAX KEISER,άλλοι οικονομολόγοι αλλά και ο Μίκης Θεοδωράκης μιλάνε για τεχνητή κρίση με στόχο άλλα πράγματα!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ καθρέφτης 29/04/2010 00:38:29

      καταστροφική είναι η μέχρι και σήμερα αμέλεια της λήψης μέτρων, (λόγω της άρνησης ανάληψης του πολιτικού κόστους που αναλογεί), στην οποία οφείλεται η κυβερνητική αναξιοπιστία που καταδίκασαν οι αγορές. Δεν θα μας περιμένουν όλοι για πάντα.

      Τώρα, αν μπορούμε να δανειστούμε από τους Ρώσους ή τους Κινέζους, αυτό δεν μας το παρουσίασε κανείς σαν εναλλακτική. Ούτε και το θέλει Ο ΓΑΠ, πιστεύω. Οπότε ?

  26. nina avatar
    nina 29/04/2010 00:30:12

    Καθρέφτη συμφωνώ απόλυτα μαζισου.

  27. george1 avatar
    george1 29/04/2010 00:31:43

    το να συναινεσει η ΝΔ στην υπερψηφιση τη συμφωνίας με το ΔΝΤ δεν σημαίνει οτι αποδέχεται το μοντέλο του διαβόητου οργανισμού. Σημασία έχει όμως αν αρνηθεί τι θα προτείνει; και εν πάσει περιπτώσει τους τραγικούς χειρισμούς αυτού του θιάσου θα πρέπει να τις χρεωθεί η ΝΔ ; Αν υπάρχει έστω κια μια πιθανότητα για άλλη λύση η οποία θα είναι αξιόπιστη και άμεσα υλοποιήσιμη βεβαίως η ΝΔ να πει όχι υπάρχει όμως; Δυστυχώς το ΠΑΣΟΚ μας οδήγησε σε δυο επιλογές: η μια είναι ο γκρεμός, η άλλη ένας δύσβατος ανηφορικός δρόμος γεμάτος αγκάθια.

  28. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 29/04/2010 00:36:51

    ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ

    "Σαμαράς: «Όχι» στο ΔΝΤ

    Έκκληση, έστω «και στο παρά ένα», να αποφύγει η Ελλάδα την προσφυγή στο ΔΝΤ, απευθύνει ο αρχηγός της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς, σε συνέντευξή του, που δημοσιεύεται στην εφημερίδα «ΤΟ ΒΗΜΑ» και καταφέρεται με σκληρά λόγια εναντίον της κυβέρνησης.

    «Μπορούμε να το αποφύγουμε ακόμα. Και πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κρίση στηριγμένοι στις δικές μας δυνάμεις. Έχουμε τεράστιους αναξιοποίητους πόρους, φυσικούς και ανθρώπινους, υλικούς και άυλους, μια τεράστια περιουσία. Είμαστε μια... πλούσια υπερχρεωμένη χώρα. Τώρα μόλις συνειδητοποιήσαμε ότι είμαστε "υπερχρεωμένοι". Ότι είμαστε "πλούσιοι" δεν το έχουμε αντιληφθεί ακόμα. Ναι, λοιπόν, επιμένω και, τώρα, στο παρά ένα, μπορούμε να το αποφύγουμε» τονίζει ο κ. Σαμαράς, διευκρινίζοντας πως δεν φοβάται αλλά ανησυχεί, γιατί «δημιουργούνται συνθήκες κοινωνικής αναταραχής»."

  29. nina avatar
    nina 29/04/2010 00:42:49

    δεν σε καταλαβαίνω ψυχραιμία .γιατί πρέπει να συρθούμε στο ΔΝΤ. μόνο τις τράπεζες θα σώσουν . οι δουλειές όλων μας χάνονται τα δικαιώματα που αποκτήσαμε πάνε περίπατο, οι φόροι αυξάνονται η εθνική κυριαρχία υποθηκεύεται. γιατί πρέπει να έχουν στήριξη? έχω διαβάσει τόσες αναλύσεις ξένων οικονομολόγων για το δντ που νομίζω ότι θάμαστε καλύτερα χωρίς αυτό.
    και δεν έχουν την συνέναισή μου . θέλω δημοψήφισμα και όχι να αποφασίσουν για ένα τόσο σοβαρό θέμα οι 300 που δεν έχουν δουλέψει ποτέ.δεν μπορώ να αφήσω αυτούς που μας οδήγησαν εδώ να αποφασίσουν για μένα χωρίς εμένα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ nina 29/04/2010 00:47:48

      Χωρις αυτο θα γινουν τα εξης : Σταση πληρωμων και αποβολη της Ελλαδος απο την ευρωζωνη ισως και την ΕΕ.
      Επανοδος της δραχμης και ραγδαια υποτιμηση της.Αρνηση καθε δανεισμου απο τους ξενους και αρα εισαγωγες μονο αναλογες με τις εξαγωγες.
      Σιγουρα δελτιο στη βενζινη και τα καυσιμα και ισως και στα τροφιμα.
      Θα γινουμε πολυ χειροτερα απ οτι με το ΔΝΤ.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ψυχραιμια 29/04/2010 01:00:00

        Δεν υπαρχει επισημη διαδικασια εξοδου απο την ΟΝΕ και την ΕΕ αμα την χρεωκοπια μας. Και απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει καμια δεσμευτικη συνθηκη που να λεει "χρεωκοπια=εξοδος".
        Ειδικα το δευτερο (ΕΕ) απορω γιατι το λες.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 29/04/2010 01:07:03

        Υπαρχει νομικη γνωματευση (δε θυμαμαι ποιου οργανου) οτι εξοδος απο την ευρωζωνη ισοδυναμει με εξοδο απο την ΕΕ.Αυτο επειδη η εισοδος στην ΟΝΕ ειναι υποχρεωτικη για ολα τα μελη της ΕΕ αν πιασουν τα νουμερα και αρα τυχον εξοδος ειναι και απο τα δυο.
        Τελος παντων χρεωκοπια μεσα στην Ευρωζωνη δημιουργει μεγαλα προβληματα στα αλλα μελη της ευρωζωνης.
        Κατ αρχην οι τραπεζες θα χρεωκοπησουν γιατι τα ομολογα τους θα ειναι μηδενικης αξιας.Πως θα κινηθει η οικονομια;
        Μιλαμε για πρωτοφανεις καταστασεις.Εαν μαλιστα η χρεωκοπια επελθει οχι επειδη αρνηθηκαν να μας βοηθησουν αλλα επειδη εμεις αρνηθηκαμε το πακετο βοηθειας θα βρουν τον τροπο να μας σουταρουν.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ψυχραιμια 29/04/2010 01:13:13

        Η εισοδος στην ΟΝΕ υποχρεωτικη? Η Αγγλια δεν επιανε το Μααστριχτ, η Σουηδια και η Δανια δεν επιαναν-πιανουν τα κριτηρια?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 29/04/2010 01:24:18

        Η Αγγλια ζητησε εξαιρεση και ειναι γραμμενη μεσα στη συνθηκη του Μααστριχτ.Οι αλλοι φροντιζουν να μη πιανουν ενα απο τα 5 κριτηρια.Δεν ειναι δυσκολο αν δεν θελεις να πιασεις τα κριτηρια να μην τα πιασεις.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 29/04/2010 01:38:31

        Σαφώς και πρέπει να έχουμε εισαγωγές=εξαγωγές διαφορετικά θα πτωχεύσουμε.
        Η Κούβα έχει 2 νομίσματα, το πέσο και το μετατρέψιμο πέσο. Το μετατρέψιμο πέσο αντιστοιχεί σε συνάλλαγμα. Για να αγοράσεις εισαγόμενα πρέπει να πληρώσεις σε μετατρέψιμα πέσο. Το βρίσκω πολύ σωστό και σοφό. Θέλετε κύριοι να μου πουλάτε προϊόντα; Θα αγοράζετε από τα δικά μου για να είμαι ισοσκελισμένος.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ψυχραιμια 29/04/2010 01:38:58

        Εχεις δικιο. Παντως δεν διαφωνω μαζι σου οτι πρεπει να παρουμε την βοηθεια αν μας προσφερθει (και την εχουμε ζητησει), αλλιως θα ειμαστε κρατος για τα πανηγυρια.

  30. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 00:45:30

    @ GreenHorses....και ας υποθέσουμε ότι η ΝΔ λέει "όχι"......και μετά τι γίνεται? Πως θα γλυτώσουμε την χρεωκοπία?
    Ποια είναι η εναλλακτική, βιώσιμη λύση?

    Δυστυχώς πολλοί έχετε την εντύπωση ή την άποψη ότι έχουμε αρκετά περιθώρια ελιγμών....όταν αποκτήσετε επαφή με την πραγματικότητα θα καταλάβετε σε πόσο δύσκολη θέση βρίσκεται η χώρα!!!!!! Όπως θα καταλάβετε και πόσο λάθος κάνατε!!!!!!

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 00:50:48

      Γιατί έχεις την εντύπωση πως επειδή ήρθε το ΔΝΤ θα αποφύγουμε τελικά την χρεωκοπία ;
      Θα μας κρατήσει στην ζωή με οξυγόνα για λίγα χρονάκια μέχρι να μαζέψει τα οφειλόμενα και μετά θα μας αφήσει να φάμε τις σάρκες μας.Ξέρεις πολλά παραδέίγματα επέμβασης του ΔΝΤ που συνοδεύτηκε με αναπτυξιακά μέτρα και ανόρθωση της οικονομίας της υπό δανεισμού χώρας ;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Κάποιος. 29/04/2010 01:08:51

        Θα ειναι δυσκολα.Να ξερεις οτι στην Τουρκια ειναι χρονια το ΔΝΤ.Και εν πασει περιπτωσει αν υπαρχει τροπος μπορουμε να το σκεφθουμε μετα.ΤΩρα ειμαστε υπο διαρκη πιεση.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 29/04/2010 01:25:56

        Η είσοδος του ΔΝΤ στην Τουρκία συνοδεύτηκε με ελαστικές σχέσεις εργασίας,μαζικές απολύσεις,πάγωμα μισθών, επιδείνωση του βιοτικού επίπεδου, εκρηκτική αύξηση των τιμών, κατακόρυφη αύξηση της ανεργίας και υποτίμηση της τουρκικής λίρας.
        Ποιοι βγήκαν κερδισμένοι ;
        Οι τράπεζες και οι ιδιωτικοί επενδυτές!

        Ψάξτο αν δεν σου κάνει κόπο και μου λες αν έχω άδικο.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Κάποιος. 29/04/2010 01:30:47

        Δεν εχω αντιρρηση γιαυτο,Ταυτοχρονα ομως η τουρκικη οικονομια τωρα παει πολυ καλα και για πρωτη φορα εχει καλυτερη βαθμολογια απο την Ελλαδα.
        Ειπαμε δεν ειναι η καλυτερη λυση,ειναι καλυτερη απο χρεωκοπια.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 29/04/2010 01:50:04

        Η ευημερία των αριθμών εις βάρος του βιοτικού επιπέδου του συνόλου των πολιτών.

      • KNWD avatar
        KNWD @ Κάποιος. 29/04/2010 09:49:47

        Θα συμφωνήσω με τον @Κάποιος

        Επιπλέον σε μερικά χρόνια όταν θα έχουν λεηλατήσει ότι απέμεινε από τη λεηλασία των προηγούμενων δεκαετιών και θα μας αφήσουν να χρεωκοπήσουμε και επίσημα (μια και ήδη είμαστε χρεωκοπημένοι) το χρέος θα είναι πολύ μεγαλύτερο, πχ. 400-450 δις
        Και αν κάνουμε στάση πληρωμών και αναδιαπραγμάτευση το οφειλόμενο ποσό θα είναι πολύ μεγαλύτερο από το σημερινό

        Τους τελευταίους μήνες πλήθος ελλήνων και ξένων οικονομολόγων, έχουν αποδείξει ότι το χρέος μας είναι ήδη τόσο μεγάλο που μόνο με ένα θαύμα είναι δυνατό πλέον να αντιμετωπιστεί. Η υποτιθέμενη βοήθεια δεν δίνεται για να βοηθήσουν εμάς. Πρόκειται για ομηρία της χώρας έτσι ώστε να συνεχίσουν να παίρνουν τα λεφτά τους οι τραπεζίτες. Όταν θα τα έχουν πάρει όλα τότε θα μας αφήσουν να πεθανουμε.

        Η μόνη ελπίδα για να ανακάμψουμε, είναι να γίνει στάση πληρωμών ΤΩΡΑ. Ναι θα είναι δύσκολα, αλλά και με την υποτιθέμενη βοήθεια θα είναι δύσκολα (χωρίς όμως ελπίδα ανάκαμψης).
        Χθες ο επικεφαλής οικονομολόγος της Deutsche Bank, Τόμας Μάιερ πρότεινε τη διαγραφή μέρους του χρέους (ναι της ίδιας της Deutsche Bank που κέρδισε εκ. τους τελευταίους μήνες κερδοσκοπώντας σε βάρος μας) Το ξέρουν και αυτοί ότι δεν πρόκειται να πάρουν πίσω τα λεφτά τους. Άλλωστε τα έχουν πάρει πίσω πολλαπλά τόσα χρόνια με τα ληστρικά τους επιτόκια.

        Επομένως όσο πιο νωρίς κάνουμε στάση πληρωμών, τόσο περισσότερες πιθανότητες θα έχουμε να ανακάμψουμε. Προϋπόθεση βέβαια για να γίνουν όλα αυτά, αποτελεί:

        1) η ύπαρξη πραγματικής κυβέρνησης και όχι ενός θιάσου από μαριονέτες
        2) η απομάκρυνση και τιμωρία όλων όσων λεηλάτησαν τη χώρα (πολιτικοί όλων των κομμάτων, κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες, ανώτατοι λειτουργοί του δημοσίου, διεφθαρμένοι δικαστές, εφοριακοί, τελωνειακοί κλπ.
        3) η δήμευση της περιουσίας όλων αυτών

        Πρέπει να γίνει κατανοητό από όλους, ότι η ρήξη με το παρελθόν πρέπει να είναι ολική. Σε αντίθετη περίπτωση δεν έχουμε καμία ελπίδα


        Για να γίνουν κατανοητά αυτά που λέω για το ότι το χρέος μας είναι πλεον μη αντιμετωπίσιμο, δίνω ένα από τα πιο πρόσφατα άρθρα όπου αναλύεται αυτό το θέμα

        ------------------------------
        Το πρώτο τανγκό στην ευρωζώνη;

        του Γιάνη Βαρουφάκη

        Κάποιες φορές ο κόμπος φτάνει τόσο κοντά στο χτένι που απαιτεί καθαρές κουβέντες: Η "πτώχευση" του ελληνικού δημοσίου, έτσι όπως βαίνουν τα πράγματα, είναι επιθυμητή επειδή είναι αναπόφευκτη. Δεν πρέπει να μας φοβίζει η προοπτική της άμεσης "πτώχευσης". Όχι επειδή είναι ανώδυνη αλλά επειδή είναι πολύ καλύτερη από μια "πτώχευση" σε δύο χρόνια. Κατ' αρχήν, ένα κράτος ποτέ δεν πτωχεύει όπως πτωχεύει μία επιχείρηση που κλείνει και χάνεται δια παντός στην ιστορική λήθη.


        Ένα κράτος, όσο έχει μη ρευστοποιούμενους πολίτες, δεν μπορεί να πτωχεύσει πραγματικά. Απλά, κηρύσσει στάση πληρωμών και έτσι αρχίζει μια διαπραγμάτευση με τους δανειστές του. Κι όταν χρωστά 300 δις ευρώ, η διαπραγματευτική του ισχύς δεν είναι αμελητέα.


        Προφανώς το κόστος μιας στάσης πληρωμών είναι τεράστιο και μάλιστα δύσκολο να προβλεφτεί. Για να μην παρεξηγηθώ, αν δηλώνω ότι πρόκειται για "επιθυμητή" εξέλιξη το κάνω όχι επειδή μας υπόσχεται καλύτερες μέρες αλλά ακριβώς επειδή είναι αναπόφευκτη και συνεπώς θα μας φέρει ενώπιον χειρότερων ημερών αν συμβεί στο μέλλον. Να το πω πιο απλά: Από το να κηρυχθεί στάση πληρωμών σε δύο χρόνια, όταν το δημόσιο θα χρωστά πάνω από 400 δις, καλύτερα να γίνει σήμερα που το χρέος είναι 300 δις. Από τη στιγμή που στην περίπτωση "πτώχευσης" η ακολουθούσα διαπραγμάτευση συνήθως καταλήγει στην αποπληρωμή του 80% του χρέους, προτιμότερο είναι να επιστρέψουμε το 80% των 300 δις παρά το 80% των 400 δις και βάλε.

        Γιατί όμως ισχυρίζομαι ότι ή "πτώχευση" είναι αναπόφευκτη; Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν βγαίνουν τα νούμερα: Για να αποφύγουμε την στάση πληρωμών τα επόμενα πέντε χρόνια πρέπει να πληρώσουμε σε τόκους το ένα από αυτά τα πέντε ΑΕΠ! Και αυτό εφόσον οι επίσημες προβλέψεις για το ΑΕΠ βγουν, ανέλπιστα, ακριβείς. Όμως ήδη γνωρίζουμε ότι η βιομηχανική παραγωγή μειώθηκε κατά 20%, η οικοδομική δραστηριότητα ακόμα περισσότερο, η πραγματική ανεργία επιδίδεται σε πρωταθλητισμό και, γενικά, η πίτα μειώνεται πολύ πιο γοργά απ' ότι υπολογίζει τόσο η κυβέρνηση όσο και η ΕΕ. Σε μια τέτοια κατάσταση βαθειάς ύφεσης, αν καταφέρει η κυβέρνηση να μετατρέψει ένα πρωτογενές έλλειμμα του 7% σε πρωτογενές πλεόνασμα του 6% θα αποτελεί πρωτόγνωρο θαύμα στην παγκόσμια οικονομική ιστορία (με πιθανή εξαίρεση την Τζαμάϊκα της δεκαετίας του 1970, τότε που οι περικοπές στις κρατικές δαπάνες οδήγησαν σε πλήρη κοινωνική κατάρρευση).



        Και το πακέτο στήριξης του ΔΝΤ-ΕΖ (Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου - Ευρωζώνης) δεν θα βοηθήσει; Όχι μόνο δεν θα βοηθήσει αλλά κινδυνεύει να αποβεί καταστροφικότερο από την άμεση πτώχευση. Κατ' αρχήν, το ΔΝΤ θα εξαντλήσει τις δυνατότητές του μέσα σε μερικούς μήνες, καθώς το Ταμείο δεν μπορεί να μας δανείσει πάνω από 15 δις σε μια χρονιά που μέχρι τα τέλη της χρειαζόμαστε μόνο για αποπληρωμές 20 δις. Μετά τι;

        Αν συζητάμε σήμερα περί ΔΝΤ ο λόγος είναι ότι οι άνθρωποί του ήρθαν έτοιμοι, με συγκεκριμένα ποσά, συμβόλαια και επιτόκια. Αντίθετα, η ΕΖ ακόμα συν-σκέπτεται για το αν, για τον ποσόν, για το επιτόκιο. Και δεδομένου ότι ούτε οι ίδιοι οι Γερμανοί δεν γνωρίζουν τι και αν θέλουν να μας προσφέρουν ως αρωγή, το μεγάλο μέρος του πακέτου (30 δις) ακόμα υπάρχει μόνο στην συλλογική μας φαντασία. Αν μάλιστα οι εταίροι μας επιμείνουν στο επιτόκιο του 5%, καλύτερα να κατεβάσουμε τα ρολά σήμερα.


        Το ΔΝΤ δεν με φοβίζει καθώς, υπό τον Στρος-Καν, τα τελευταία χρόνια προσπαθεί να εξιλεωθεί για τα πρότερα εγκλήματά του στην Αφρική, στην Λ. Αμερική και στην Ν.Α. Ασία. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι η ΕΖ παίζει στην περίπτωσή μας τον ρόλο που έπαιξε το ΔΝΤ στην Αργεντινή την περίοδο 1998-2002. Πράγματι, η ΕΖ επέλεξε να εμπλέξει το ΔΝΤ μόνο και μόνο για να μοιραστεί με αυτόν τον "στιγματισμένο" οργανισμό την ενοχή.


        Ας δούμε λοιπόν τον ρόλο του ΔΝΤ πριν μια δεκαετία στην κρίση της Αργεντινής ώστε να αναδειχθεί ο λόγος που φοβάμαι ότι, σήμερα, αντίστοιχο ρόλο παίζει η ΕΖ στην περίπτωση της Ελλάδας: Εκείνη την εποχή η Αργεντινή πέρασε μια κρίση που κυριολεκτικά κατέστρεψε ολόκληρη την μεσαία τάξη, έφερε την απόλυτη φτώχεια στις λαϊκές τάξεις και συγκλόνισε την χώρα με τρόπο που ακόμα δεν έχει ξεπεραστεί. Πως ξεκίνησε αυτή η εξέλιξη;


        Να θυμίσω ότι στην δεκαετία του 1980 η Αργεντινή, με σκοπό να υπερβεί το δυσάρεστο προηγούμενο του πληθωριστικού της παρελθόντος, "έδεσε" το νόμισμά της με το Αμερικανικό δολάριο επιβάλλοντας την ισοτιμία ένα-πέσος-προς-ένα δολάριο. Η φαεινή αυτή ιδέα δεν ήρθε ουρανοκατέβατη στην Αργεντινή: της την πρότειναν οι "τεχνοκράτες" του ΔΝΤ.


        Παρά το γεγονός ότι ο πληθωρισμός συγκρατήθηκε, τα επιτόκια έπεσαν και η χώρα άρχισε να αναπτύσσεται με 4% ετησίως, από το 1998 τα προϊόντα της Αργεντινής έδειχναν σημάδια μειωμένης ανταγωνιστικότητας απέναντι στα εισαγόμενα λόγω της σταθερής ισοτιμίας μεταξύ πέσος και δολαρίου (σας θυμίζει κάτι αυτή η ιστορία;). Όταν το εμπορικό ισοζύγιο μπήκε βαθειά στο κόκκινο και η εγχώρια οικονομία σε ύφεση, οι πλουσιότεροι Αργεντινοί και οι ξένες εταιρείες που δραστηριοποιούνταν στην χώρα φοβήθηκαν ότι η σταθερή ισοτιμία κινδυνεύει.

        Άρχισαν λοιπόν να μετατρέπουν τα χρήματά τους σε δολάρια (με την σταθερή ισοτιμία ένα προς ένα) εξαφανίζοντας λίγο-λίγο τα αποθέματα δολαρίων του κράτους. Τότε, το ΔΝΤ, αντί να παραδεχτεί το σφάλμα του, προσέφερε το ένα δάνειο μετά το άλλο στην κυβέρνηση της Αργεντινής με σκοπό να προστατευτεί η ισοτιμία δολαρίου-πέσος. Την περίοδο 1998-2002 η Αργεντινή δανείστηκε το αστρονομικό ποσό των 50 δις δολαρίων για να διατηρήσει την ισοτιμία αυτή.


        Το 2002, και αφού όλοι οι "έχοντες" είχαν χρησιμοποιήσει την ευκαιρία που τους έδινε η συγκεκριμένη ισοτιμία (που κρατιόταν εν ζωή με τα δάνεια του ΔΝΤ) για να εξάγουν τον πλούτο τους από την Αργεντινή (μετρητά και έσοδα από πωλήσεις ακινήτων) στην Νέα Υόρκη ή το Λονδίνο, η ισοτιμία κατέρρευσε. Σύντομα ένα δολάριο αντιστοιχούσε σε 4 πέσος, η ανεργία εκσφενδονίστηκε στα ουράνια και μεσοαστές κυρίες έβγαζαν τα έπιπλά τους στα πεζοδρόμια όπου τα προσέφεραν για μια πλαστική σακούλα λαχανικών. Όσο για το τεράστιο χρέος προς το ΔΝΤ, το κληρονόμησαν εκείνοι που δεν είχαν χρήματα να βγάλουν στο εξωτερικό όσο τα δολάρια του ΔΝΤ εισέρρεαν στα ταμεία του κράτους.

        Από το 2005 η Αργεντινή άρχισε να ανακάμπτει επωφελούμενη από την ραγδαία υποτίμηση του πέσος και, κυρίως, από την διογκούμενη ζήτηση των αγροτικών της προϊόντων στην ανερχόμενη Κίνα - ιδίως της σόγια. Πρώτο μέλημα της νέας κυβέρνησης ήταν η αποπληρωμή των δανείων του ΔΝΤ έτσι ώστε η χώρα να μην χρειαστεί να ξαναδεί μπροστά της τους "τεχνοκράτες" του, ακόμα και αυτούς με το νέο image που προωθεί ο Στρος-Καν. Όμως, παρά την ανάκαμψη, το τραύμα της περιόδου 1998-2002 παραμένει νωπό.


        Επιστρέφοντας στα δικά μας, ο φόβος μου είναι ότι οδεύουμε στον δρόμο που χάραξε η Αργεντινή του 2002. Κάθε μέρα που περνά τα δάνεια που παίρνουμε, είτε από τις αγορές είτε αυτά που υποτίθεται ότι θα μας δώσει ο μηχανισμός ΔΝΤ-ΕΖ, μου θυμίζουν τα δάνεια του ΔΝΤ προς την Αργεντινή της περιόδου 1998-2002: Δάνεια που μας κρατούν εντός του ευρώ προσωρινά αλλά τα οποία κάποια στιγμή δεν θα μπορέσουμε να αποπληρώσουμε. Και τότε;


        Το 2002 η χώρα του τάνγκο (ας με συγχωρήσουν οι φίλοι Ουρουγουανοί που το διεκδικούν) προέβη και σε στάση πληρωμών αλλά και σε απώλεια ενός (ουσιαστικά) κοινού νομίσματος δολαρίου-πέσος με τέσσερα χρόνια και 50 δις δολάρια μεγαλύτερη καθυστέρηση από όσο έπρεπε. Το 2012 τι επιφυλάσσει σε εμάς; Νομίζω ότι μας επιφυλάσσει ένα εκ των ακόλουθων δύο σεναρίων:


        (1) Στάση πληρωμών που όμως θα έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος λόγω ενός απίστευτα αναποτελεσματικού δανεισμού δεκάδων δις ευρώ του οποίου η μόνη λογική εν τέλει είναι η καθυστέρηση της στάσης πληρωμών ώστε να διασωθούν οι Γερμανικές τράπεζες που θα χρησιμοποιήσουν τον χρόνο που εμείς "αγοράζουμε" (δανειζόμενοι) εκ μέρους τους ώστε να προλάβουν να πουλήσουν τα ομόλογά μας.


        (2) Την συνειδητοποίηση εκ μέρους της Γερμανίας ότι, αν θέλουν να κρατήσουν το ευρώ ως έχει, δηλαδή να αποτρέψουν αλυσιδωτές κρίσεις τύπου Αργεντινής εντός της ευρωζώνης, θα πρέπει επί τέλους να κατανοήσουν ότι μία πραγματική οικονομική ενοποίηση, ιδίως μετά από μια παγκόσμια οικονομική κρίση τύπου 1929 ή 2008, απαιτεί ανακύκλωση των πλεονασμάτων - δηλαδή, πολιτική και δημοσιονομική ενοποίηση.


        Αν κρίνουμε από τις έως τώρα συμπεριφορές των βορείων εταίρων μας, οδεύουμε ολοταχώς προς το πρώτο σενάριο. Και αν πραγματικά μας ενδιέφερε να συμβάλουμε προς την προώθηση του δεύτερου σεναρίου, η κυβέρνησή μας δεν θα έπρεπε να είχε εμπλακεί σε μια διαπραγμάτευση με την κα Μέρκελ. Οι βέλτιστες υπηρεσίες του πρωθυπουργού τόσο στην ελληνική όσο και στην γερμανική κοινωνία, η οποία μακροπρόθεσμα θα θιγεί από την κατάργηση του ευρώ, θα προσφέρονταν αν έθετε την κα Μέρκελ προ ενός απλού διλήμματος: Άμεση στάση πληρωμών (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το ευρώ) ή πραγματική οικονομική ενοποίηση της Ευρωζώνης.


        Δυστυχώς, αντί για αυτό, έχουμε εμπλακεί σε μια ατέρμονη διαπραγμάτευση που μας σέρνει όλο και κοντύτερα σε ένα Αργεντίνικο τάνγκο εντός της ευρωζώνης, με την υποχρεωτική συμμετοχή και άλλων δεινοπαθούντων χωρών (π.χ. Ισπανία, Πορτογαλία - ακόμα και Γαλλία), του οποίου η λογική κατάληξη είναι ο προαναγγελθείς θάνατος του ευρώ.

        *Ο Γιάνης Βαρουφάκης διδάσκει οικονομική θεωρία και πολιτική οικονομία στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 01:31:51

      Θα ψηφιστεί ούτως ή άλλος από τους πασόκους. Αν δεν το ψηφίσουν θα πέσουν και την ίδια μέρα αντε 1-2 να σηκώσουν κεφάλι. Α και από κοντά ο χέρι χέρι και ο εθνικοσοσιαλισμός.

      Αν το ψηφίσει η ΝΔ είναι σαν να επιβραβεύει τους χειρισμούς που μας έφτασαν ως εδώ. ΜΠορεί να αναφάρει ξεκάθαρα πριν το καταψηφίσει ότι αναγνωρίζουμε ότι εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχει άλλος δρόμος αλλά καταψηφίσουμε λόγο των χειρισμών σαν που μας έφερε ως εδώ.-

  31. giorgos avatar
    giorgos 29/04/2010 00:51:27

    αναβιωνουν μερεσ 41.αυριο ο πρωθυπουργος γιωργακης τσολακογλου θα ανακοινωσει στον ελληνικο λαο τισ αποφασεις που του υπαγορευσαν οι δυναμεις κατοχης.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ giorgos 29/04/2010 00:54:23

      Το μόνο που μένει να δούμε είναι αν θα υπάρξουν και συνένοχοι.

  32. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 00:51:49

    @ Κάποιος....επειδή εγώ θυμάμαι να δημοσιοποίησε ο Σαμαράς την διαφωνία του με την προσφυγή στο ΔΝΤ και να δήλωσε "μπορούμε να τα καταφέρουμε μόνοι μας", ας αναγράψεις τα συγκεκριμένα εναλλακτικά μέτρα που πρότεινε (για να με εκθέσεις βέβαια)......

    Και ασφαλώς θέλω να μπει μια τάξη στα δημόσια οικονομικά, να μειωθεί ο υδροκέφαλος και γραφειοκρατικός δημόσιος τομέας, να σταματήσουν οι τεράστιες κρατικές σπατάλες στα δημόσια νοσοκομεία!!!!!!!!!

    ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ????????????

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 01:00:44

      Νομίζω πως έχω το δικαίωμα να μην είμαι οπαδός του νεοφιλελευθερισμού.

      Σου στέλνω και αυτό που μου ζήτησες(συγγνώμη για το σεντόνι αλλά είναι πολλά τα εναλλακτικά μέτρα που προτείνει):

      "Προτάσεις Σαμαρά για την ανάκαμψη της οικονομίας

      Δέσμη μέτρων για τη σταθεροποίηση και την ανάκαμψη της οικονομίας πρότεινε κατά την ομιλία του στη Βουλή επί του προϋπολογισμού ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς.

      Οι βασικοί άξονες της στρατηγικής που παρουσίασε ο κ. Σαμαράς είναι:
      - Διεύρυνση της φορολογικής βάσης, με αντικειμενικοποίηση κριτηρίων κι εφαρμογή των νόμων.
      - Μείωση του ελλείμματος δίνοντας ανάσες στην οικονομία, όχι προκαλώντας της ασφυξία.
      - Μείωση των δαπανών, κόβοντας τη σπατάλη, από την οποία, όπως ανέφερε, επωφελούνται τα υψηλά εισοδήματα, όχι συμπιέζοντας τη μεγάλη μάζα νοικοκυριών και μικρομεσαίων επιχειρήσεων, δηλαδή τη μεσαία τάξη που κρατά την αγορά ζωντανή.

      Σημείωσε δε πως πρέπει επίσης να «πείσουμε τις Βρυξέλλες και τις διεθνείς αγορές ότι κατανοούμε τη σοβαρότητα της κατάστασής μας».
      Στα μέτρα για τη σταθεροποίηση της οικονομίας, δηλ. τον περιορισμό του ελλείμματος, που πρότεινε ο πρόεδρος της ΝΔ περιλαμβάνονται τα εξής:
      - Διεύρυνση της φορολογικής βάσης.

      Για τη διεύρυνση της φορολογικής βάσης ο πρόεδρος της ΝΔ σημείωσε ότι πρέπει να υιοθετηθούν τεκμήρια κατανάλωσης, καθώς και αντικειμενικά κριτήρια φορολόγησης μικρομεσαίων επιχειρήσεων κι ελεύθερων επαγγελματιών, πύκνωση των ηλεκτρονικών συγκρίσεων και επαληθεύσεων στοιχείων και αυστηρή τήρηση των νόμων.
      - Περιστολές στην τεράστια σπατάλη.

      Ο κ. Σαμαράς επεσήμανε ότι η σπατάλη στην Ελλάδα, σύμφωνα με την ενδιάμεση Έκθεση της Τράπεζας Ελλάδος, υπολογίζεται γύρω στο 30% των δαπανών του τακτικού προϋπολογισμού.
      «Χώροι όπως, η αλυσίδα διακίνησης φαρμάκων και υγειονομικών υλικών, η κακοδιαχείριση στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, σπατάλες στη λειτουργία Δημοσίων Επιχειρήσεων όπως ο ΟΣΕ είναι λίγα μόνο παραδείγματα, αλλά με πολλά μηδενικά το καθένα«, ανέφερε.

      Όπως σημείωσε, αν υποθέσουμε το ένα τρίτο περίπου μπορεί να εντοπιστεί κι απ’ αυτό τα μισά περίπου μπορούν άμεσα να περισταλούν, μιλάμε για οικονομίες της τάξης των 5 δισεκατομμυρίων ευρώ περίπου.

      Αυτό μπορεί να γίνει, επεσήμανε ο κ. Σαμαράς, αν:
      «* Πρώτον, να τολμήσουμε τον προϋπολογισμό μηδενικής βάσης.
      * Δεύτερον, να επικεντρώσουμε την προσοχή μας στο μη μισθολογικό κόστος του δημοσίου: δηλαδή το λειτουργικό κόστος πέρα από τους μισθούς.
      * Τρίτον, να υποχρεωθούν πλέον όλοι οι δημόσιοι οργανισμοί να καταθέτουν από το 2010 προϋπολογισμούς.
      * Τέταρτον, να βάλουμε ορκωτούς λογιστές να ελέγχουν την εκτέλεση προϋπολογισμού των δημοσίων οργανισμών ανά 6μηνο τουλάχιστον, ώστε να παρακολουθείται η εξέλιξη των περικοπών. Και να γίνονται διορθωτικές κινήσεις όπου χρειαστεί.
      * Πέμπτον, μια πολύ σημαντική πηγή σπατάλης εντοπίζεται από τις εκθέσεις των Διεθνών Οργανισμών και της Τράπεζας Ελλάδος στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης».

      Σε ό,τι αφορά τον τομέα των εσόδων, ο πρόεδρος της ΝΔ πρότεινε μέτρα άμεσης και κοστολογημένης απόδοσης. Τέτοια μέτρα, όπως ανέφερε, μπορούν να είναι ειδικοί φόροι κατανάλωσης στα ποτά και τα τσιγάρα, αλλά όχι στα καύσιμα, καθώς, όπως υποστήριξε, «δεν αυξάνεις τη φορολογία της ενέργειας σε συνθήκες ύφεσης γιατί έτσι ότι χρήματα δώσετε ως ενίσχυση στα ασθενέστερα εισοδήματα, θα τους τα πάρετε, πίσω αμέσως».

      Επεσήμανε δε πως δεν πρέπει να ληφθούν μέτρα αύξησης των φορολογίας ακίνητης περιουσίας, αύξησης του τέλους μεταβιβάσεων ακινήτων, αύξησης του κόστους των γονικών παροχών και αύξησης των αντικειμενικών αξιών.

      Αν ληφθούν, τόνισε, «δεν θα επιτύχετε αύξηση εσόδων, αλλά δυσανάλογα μεγαλύτερη μείωση συναλλαγών. Άρα μείωση εσόδων. Και μείωση της κατασκευαστικής δραστηριότητας. Δηλαδή αποθάρρυνση της επένδυσης στα ακίνητα. Άρα πολλαπλάσια μείωση εσόδων από ΦΠΑ φόρο εισοδήματος κ.λπ.».

      Στο σκέλος της ανάκαμψης, ο κ. Σαμαράς πρότεινε:
      - Αξιοποίηση στο έπακρο του ΕΣΠΑ, των κοινοτικών κονδυλίων.
      - Έργα παραχωρήσεων με αυτοχρηματοδότηση.
      - Έργα ΣΔΙΤ, Συμπράξεων Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπου το Δημόσιο συμμετέχει με ακίνητη περιουσία και ο ιδιωτικός τομέας βάζει τα κεφάλαια, ώστε από την μικτή επιχείρηση να δημιουργείται κέρδος και για τους δύο.
      - Κίνητρα για στοχευόμενη οικιστική ανάπτυξη, οικιστική βελτίωση, περιλαμβανομένης και της προσωρινής μείωσης, στη διάρκεια της κρίσης, των επιτοκίων για στεγαστικά δάνεια πρώτης κατοικίας.
      - Εφαρμογή του προγράμματος για τη βελτίωση του θερμοδυναμικού αποθέματος κατοικιών.

      Υπογράμμισε δε πως πρωτοβουλίες που βελτιώνουν το επιχειρηματικό κλίμα άμεσα, φτιάχνουν την ψυχολογία και αναθερμαίνουν την οικονομία, όπως:
      «* Να χρησιμοποιήσουμε τα υπόλοιπα 13 από τα 15 δισεκατομμύρια του πακέτου εγγυήσεων για την ενίσχυση της ρευστότητας της οικονομίας, προκειμένου να ενισχυθεί η βάση των Μικρομεσαίων επιχειρήσεων.
      * Δεύτερον, να καλυφθούν αμέσως οι οφειλές του Δημοσίου πέρα από τις οφειλές του ΕΣΥ. Εν ανάγκη με κρατικά ομόλογα.

      Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΝΔ από αυτά τα μέτρα, μπορεί να αυξηθεί η συνολική ζήτηση και να δοθεί άμεσα ρευστότητα της τάξης των 25 δισεκατομμυρίων ή και παραπάνω.
      Με τη συνολική αυτή στρατηγική, τόνισε ο κ. Σαμαράς, προβλέπεται μόνιμη μείωση του ελλείμματος κατά 4 με 5 μονάδες του ΑΕΠ, επιτυγχάνεται ανάπτυξη γύρω στο 1%, αλλά και αναβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας, με αύξηση της αξιοπιστίας μας και μείωση των spreads."

  33. george1 avatar
    george1 29/04/2010 00:52:42

    Δημοψηφισμα είναι η καλύτερη λύση δεν νομίζω όμως οτι υπάρχουν τα χρονικά περιθώρια και η ενημέρωση για αυτό. Πιστεύω πάντως οτι σε καμία περίπτωση ούτε μια στο δισεκατομμύριο, θα ρισκάρει ο γαπ με δημοψήφισμα, αυτός "καίγεται" να περάσει η συμφωνία με το ΔΝΤ.

  34. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 00:53:40

    @ mara....μάλλον βάζεις την ΝΔ πάνω από την Ελλάδα....όπως αρκετοί εδώ μέσα....και αυτό είναι λυπηρό!!!!!!

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 01:35:41

      Βλακείες με το συμπάθιο. Αυτά ούτε σε παιδιά νηπιαγωγείου δεν πιάνουν. Και το καλό της Ελλάδας είναι το ΔΝΤ τι μας λες; Στο κάτω κάτω αντε να ξανασταυρώσεις Jeffrey που ενδιαφέρεται για το καλό της Ελλάδας.

    • mara avatar
      mara @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 10:40:37

      Λυπηρό είναι να μην εμποδίζει κανένας την καταστροφική επέλαση του Αμερικανοτραφή Πρωθυπουργού.
      Όσο γι΄αυτά που διακινούνται τις τελευταίες ημέρες για άρνηση βοήθειας της κυβέρνησης, από Ρωσία, Κίνα, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, σίγουρα θέλουν περαιτέρω ψάξιμο από κάποιους που έχουν την δυνατότητα και τα μέσα να ερευνήσουν.
      Θέλετε να πούμε ότι είναι μπαρούφες όλα αυτά??? Ο.Κ. μέσα...
      Δεν είδα όμως κάνενα Γιωργάκη να τρέχει σε αυτές τις χώρες για βοήθεια. Τις απέκλεισε... Γιατί άραγε.....?????
      Δεν είδα όμως και κάνενα Σαμαρά να τρέχει σε αυτές τις χώρες και να προσπαθεί να βρεί κάποια λύση, να διαπραγματευτεί να ψάξει κάποια στηρίγματα, να εξασφαλίσει κάποια προσφορά και να την ΤΡΙΨΕΙ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΤΟ ΔΝΤ, ΑΛΛΑ..... ΣΧΕΔΙΟ ΕΞ ΑΡΧΗΣ, ΜΕ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ ΤΟΝ "ΕΚΛΕΚΤΟ" ΤΟΥΣ ΓΙΩΡΓΑΚΗ.
      ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΝΤ, ΤΡΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ, ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ, ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ.
      Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ.
      ΑΣ ΨΑΞΕΙ Η Ν.Δ. ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ.
      ΑΝ ΝΑΙ? ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΗΜΑΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ..
      ΑΝ ΟΧΙ? ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΠΙΣΩ ΜΕ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ.
      ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ? ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ.
      ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΕΤΡΑΝΕ ΠΛΕΟΝ... ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ....

  35. Αναστάσιος Καζαντζίδης avatar
    Αναστάσιος Καζαντζίδης 29/04/2010 00:55:18

    Ο μοναδικός δρόμος είναι η Ρωσία. Το αδελφό έθνος. Να τους δώσουμε μια βάση σε νησί του Αιγαίου για αντάλλαγμα. Να τους τη νοικιάσουμε. Μια συμμαχία με τους Ρώσους θα ήταν το καλύτερο αυτή τη στιγμη. Να παίξουμε το χαρτί της Ρωσίας. Ας πάει ο πρόεδρος στη Μόσχα να συζητήσει μαζί τους.

  36. Stasa avatar
    Stasa 29/04/2010 00:59:53

    Νύχτα θα φύγουν όλοι όσοι ψηφίσουν τις αθλιότητες του ασφαλιστικού κ τα νέα-νέα μέτρα στον ιδιωτικό. Σκέψου δυο μήνες μετά.. να μην βγαίνει το "πρόγραμμα" τι θα επιβληθεί..

    Δεν ήμουν θλιβερό κομματόσκυλο, δεν προσκύνησα ,εγώ και η οικογένεια μου κανέναν τους. Δεν έχω πάρει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ και δεν το θέλω.-

    Αλλά υπάρχουν κάποιοι θεσμοί που ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ.
    Άμα ξαναβγούν αυτοί οι 300 από ΟΛΑ τα κόμματα .. εμένα να με φτύσεις.-

  37. mojo62 avatar
    mojo62 29/04/2010 01:01:50

    Το παράδειγμα της Αργεντινής δεν μας λέει τίποτα;Δύο χρόνια μετά την έλευση του ΔΝΤ χρεωκόπησε.Η μεσαία τάξη της διαλύθηκε και μετά από 10 χρόνια δεν έχει συνέλθει.Δυστυχώς όμως 180 βουλευτές ελληνικής ποιότητας είναι εύκολο να βρεθούν.Το δύσκολο είναι να δεχθούμε ότι η καλύτερη λύση είναι η πιό επώδυνη.Πτώχευση ΤΩΡΑ.Για περισσότερες λεπτομέρειες,όσοι είναι από χωριό ας ρωτήσουν τους παπούδες τους.

  38. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 01:03:02

    @ george1...και άντε να γίνει δημοψήφισμα...και έστω ότι το 80% λέει "όχι" στην συμφωνία.......ΜΕΤΑ τι γίνεται?
    Πως θα αποπληρώσουμε τα ομόλογα που λήγουν τον Μάιο και η αξία τους ανέρχεται στα 9-10 δις ευρώ?
    Και πως θα αποπληρώσουμε τα ομόλογα που λήγουν στην συνέχεια?
    Και πως θα πληρώνουμε τους μηνιαίους μισθούς,συντάξεις,δημόσιες δαπάνες κτλ?

    Θα βρεθεί κανένας να μας δανείσει με το αρκετά πιθανό ενδεχόμενο της χρεωκοπίας?
    Και αν βρεθεί, μήπως μας δανείσει με δυσβάστακτους όρους, π.χ διπλάσιο επιτόκιο από τον μηχανισμό στήριξης?

    Ή πρέπει να δεχτούμε επαναδιαπραγμάτευση του δημόσιου χρέους μας, που θα οδηγήσει - εκτός των άλλων - σε κατάρρευση του εγχώριου τραπεζικού συστήματος(με άμεσο αποτέλεσμα την κατάρρευση της αγοράς)?

    ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΒΙΩΣΙΜΗ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!!!

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 01:08:06

      Το τελευταίο να το πεις στον πρόεδρο της ΝΔ που μια βδομάδα πριν άλλα έλεγε.
      Τα εναλλακτικά μέτρα του Σαμαρά στα έστειλα, αλλά δεν έχουν βγεί ακόμα στο τόπικ που γράφουμε(ήταν και ολόκληρο σεντόνι).
      Αν τελικά δεν εμφανιστούν θα σου δώσω το link να τα διαβάσεις.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 29/04/2010 01:12:22

        Πάρε το λινκ:

        Δέσμη μέτρων για τη σταθεροποίηση και την ανάκαμψη της οικονομίας πρότεινε κατά την ομιλία του στη Βουλή επί του προϋπολογισμού ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς.

        http://www.stifora.gr/article.php?id=16931

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Κάποιος. 29/04/2010 01:27:35

        Ναι απο ομιλια για τον προυπολογισμο.Ειναι σαν να βρισκομαστε σε αλλη εποχη.Προειδοποιει τη Κατσελη να σταματησει να ξοδευει γιατι θα ανεβουν τα spread.Σημερα αυτα περασαν τις 1000 μοναδες.

  39. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 01:09:47

    @ Κάποιος. ....και όσο για την αναδημοσίευση που έβαλες και το "Έχουμε τεράστιους αναξιοποίητους πόρους, φυσικούς και ανθρώπινους, υλικούς και άυλους, μια τεράστια περιουσία..." που δήλωσε ο Σαμαράς, ασφαλώς και είναι αλήθεια.....αλλά η αξιοποίησή τους -μακάρι να γίνει τελικά - θα αποδώσει μετά από χρόνια......τι γίνεται λοιπόν με τα θέματα που θέλουν λύση "εδώ και τώρα", όπως με τα 9 δις ευρώ που θέλουμε τον Μάιο για να αποπληρώσουμε ομόλογα που λήγουν?

    Και ο Τσίπρας μίλησε για παραγωγική αναδιάρθρωση της χώρας,αλλά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από την μία μέρα στην άλλη.....θέλουν αρκετό ως πολύ χρόνο......

  40. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 29/04/2010 01:15:06

    Είμαστε θλιβεροί. Να σου δίνεταιμιά ευκαιρία στη ζωή σου (άλλη δεν πρόκειται!) να αντισταθείς στην υποτέλεια και στην απανθρωπεία και να μην το κάνεις. Εν τέλει, κ@λοέλληνες, τα θέλει ο κ@λος, σας από δεξιά ίσαμε αριστερά! Γιά μιά άθλια και υπαγορευμένη καθημερινότητα είστε έτοιμοι να πουλήσετε το σύμπαν...

    • KNWD avatar
      KNWD @ Διοτίμα 29/04/2010 16:14:05

      Πες τα Διοτίμα!!!

      Οι κοτζαμπάσηδες δεν έλειψαν ποτέ από αυτό τον τόπο και ο ραγιαδιασμός μας ακολουθεί ακόμα... Ότι δεν καταφέραμε το 1821, ίσως το καταφέρουμε τώρα. Γιατί όσοι πιστεύουν ότι άλλαξαν πολλά από το 1824 μέχρι σήμερα, είναι γελασμένοι. Κοτζαμπάσηδες μας κυβερνούσαν τα περισσότερα χρόνια


      Φυσικά αρκετοί που γραφουν και εδώ μέσα αντιστέκονται και προσπαθούν να θολώσουν τα νερά, γιατί αποτελούν ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ και δεν τους συμφέρει αυτή η λύση γιατί θα χάσουν τα προνόμια τους.
      Τις συνέπειες από τον δρόμο που ακολουθεί ο ΓΑΠ θα τις πληρώνουν αρκετές γενιές ελλήνων. Λυπηθείτε τα παιδιά, τα εγγόνια και τα δισέγγονά σας

  41. george1 avatar
    george1 29/04/2010 01:20:21

    Τα παρακάτω είναι μερικά απο τα ταξίδια του Γιώργου με τα οποία άλλαξε η μοίρα της χώρας και επιτέλους οι συνομιλητές μας μας παίρνουν πλέον στα σοβαρά.

    27 Οκτωβρίου 2009
    Ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Α. Παπανδρέου, θα συμμετάσχει στη Συνεδρίαση των Πρωθυπουργών του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος και στη Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, στις Βρυξέλλες.

    30 Οκτωβρίου 2009
    Ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Α. Παπανδρέου, θα συναντηθεί στο Λονδίνο με τον Πρωθυπουργό του Ηνωμένου Βασιλείου, Gordon Brown (10 Downing Street).


    8 Νοεμβρίου 2009
    Ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Α. Παπανδρέου, θα μεταβεί στο Βερολίνο, όπου θα παραστεί στις εορταστικές εκδηλώσεις για την 20η Επέτειο από την πτώση του Τείχους του Βερολίνου.
    Το πρόγραμμα της επίσκεψης του Πρωθυπουργού

    Συμβούλιο Σοσιαλιστικής Διεθνούς
    Σάντο Ντομίνγκο, 22 – 24 Νοεμβρίου
    Ο Πρωθυπουργός, Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, Γιώργος Α. Παπανδρέου, θα προεδρεύσει στο Συμβούλιο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, το οποίο θα πραγματοποιηθεί 22 έως 24 Νοεμβρίου, στο Σάντο Ντομίνγκο (Δομινικανή Δημοκρατία).

    15 Δεκεμβρίου 2009
    Ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Α. Παπανδρέου, μεταβαίνει στην Κοπεγχάγη, προκειμένου να συμμετάσχει στη Διάσκεψη για την Κλιματική Αλλαγή.

    3 Ιανουαρίου 2010
    Ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Α. Παπανδρέου, μεταβαίνει στο Βελιγράδι, προκειμένου να μιλήσει στην Ετήσια Διάσκεψη των Πρέσβεων της Σερβίας

    25 Ιανουαρίου 2010

    Ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Α. Παπανδρέου, μεταβαίνει στο Στρασβούργο, όπου θα συμμετάσχει στην Κοινοβουλευτική Συνέλευση του Συμβουλίου της Ευρώπης

    3 Φεβρουαρίου 2010
    Ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Α. Παπανδρέου, μεταβαίνει στο Νέο Δελχί, προκειμένου να συμμετάσχει στη Διάσκεψη Κορυφής για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.

  42. Wonderland avatar
    Wonderland 29/04/2010 01:21:52

    Το καλυτερο για την χωρα ειναι η ΝΔ να καταψηφησει οπως και να εχει .
    Δεν καταλαβαινεται οτι οσοι συνεναισουν σε αυτη την μπλοφα του ΠΑΣΟΚ θα
    ειναι οι δοσιλογοι της γενιας μας ? Καποιοι λεγανε τα ιδια για το σχεδιο
    Αναν , οτι η Κυπρος θα μπει στην γωνια και αλλες αρλουμπες . Μηπως ηταν
    ο Μητσοτακης και ο Γιωργακης , οι ιδιοι ανθρωποι που βαζουν πλατη και τωρα ? Οι Ελληνες της Κυπρου δεν τσιμπησαν και ευτυχως γιατι θα ηταν η δευτερη Βοζνια - Ερζεγοβινη , ενω τωρα τρεχουμε εμεις στις τραπεζες τους να σωσουμε τα ευρακια μας .
    Αλλα το μεγαλυτερο προβλημα της Ελλαδας σημερα δεν ειναι οι πολιτικοι
    αλλα τα ΜΜΕ . Τετοια πλυση εγκεφαλου θα την ζηλευε και ο Γκαιμπελς .

  43. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 29/04/2010 01:26:21

    Η υπερψήφιση εκ μέρους του Σαμαρά ισοδυναμεί με προδοσία!Αφού ούτως ή άλλως θα πτωχεύσουμε μετά από 10 περίπου μήνες(έτσι δείχνουν τα μαθηματικά) ποιός ο λόγος να μπούμε στο ΔΝΤ ,το οποίο ΜΟΝΟΝ δεινά θα φέρει στον τόπο μας;Καλύτερα να κάνουμε λοιπόν την καρδιά μας πέτρα και να πτωχεύσουμε τώρα.Ισως αυτό βοηθήσει και την εθνική μας αξιοπρέπεια και αυτοσυνείδηση.Ισως παλέψουμε καλύτερα όντες όρθιοι κι όχι σκυφτοί,ταπεινωμένοι και χωρίς ελπίδα μετά από 1 χρόνο ΔΝΤ...

  44. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 01:29:25

    @ κάποιος. .....1) Διεύρυνση της φορολογικής βάσης, μείωση του ελλείμματος
    και σημαντική μείωση των δαπανών, επιτάσουν εδώ και χρόνια και η Ε.Ε και το ΔΝΤ……δεν ανακάλυψε «την Αμερική» ο Σαμαράς με τις προτάσεις του….εξάλλου τα ίδια είχε δεσμευτεί προεκλογικά και ο Καραμανλής……..και αν τα είχε κάνει ίσως – δηλαδή τι ίσως…σχεδόν σίγουρα – θα είχαμε αποφύγει αυτήν την κρίση.

    2) σημαντική μείωση της σπατάλης στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης επιχειρείται με το σχέδιο «Καλλικράτης»….

    3) Όλες οι κυβερνήσεις δεσμεύονται για την έγκαιρη, συνετή και σωστή αξιοποίηση των κοινοτικών κονδυλίων…..τι έγινε όμως ως τώρα?

    4) Το αδιάθετο μέρος του σχεδίου των 28 δις ευρώ για την ρευστότητα της αγοράς, ήδη έχει αποφασιστεί να χρησιμοποιηθεί από τις τράπεζες, με σκοπό να διοχετευθούν κεφάλαια στην αγορά.

  45. eo avatar
    eo 29/04/2010 01:46:22

    αν το κατεβασει για πλειοψηγια 3/5 προταση μομφης για εξαιρετικα ανευθυνη συμπεριφορα σε κρισιμες περιστασεις Η' ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΠΟΜΠΗΣ απο την κυβερνηση παπακωνσταντινου, ραγκουση, μπιρμπιλη και οσων αλλων θεωρουμε συνυπευθυνους για αυτο το καταντημα και εφοσον αρνηθουν με σιδηρα πειθαρχια αποχη απο την ψηφοφορια.

    ΟΧΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΟ ΣΑΓΓΑΡΙΟ δηθεν στο ονομα της εθνικης συναινεσης. Ο πατριωτισμος μας δεν γινεται κολυμβηθρα του Σιλωαμ.

    Αν πανε για 3/5 ας απαιτησουμε ανασχηματισμο και αποπομπη των γελοιων που μας εφεραν εδω. Δεν μπορουν να ζητουν μονο συναινεση σαν λευκη επιταγη.

    Δεν θα ανεχετε ο λαος της ΝΔ τους κομπογιανιτισμους εγκεφαλων στυλ Ραγκουση.

  46. ΚΡΙΟΣ avatar
    ΚΡΙΟΣ 29/04/2010 01:51:54

    Απορώ πως ορισμένοι συνομιλητές επιχειρούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

    Την ίδια στιγμή που στις ΗΠΑ ξεκινούν έρευνες για τον ρόλο της Goldman σχετικά με τις μεθόδους που χρησιμοποίησε (και συνεχίζει να χρησιμοποιεί) κάποιοι στην χώρα μας παρουσιάζουν το ΔΝΤ ως μονόδρομο. Αν τελικά είναι να χρεωκοπήσουμε σε τρία χρόνια, ΑΥΤΟ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ.

    Όταν ο κος Παπανδρέου ξεκίνησε τον πόλεμο κατά των "κερδοσκόπων" δεν συμπεριέλαβε στην φαρέτρα των επιχειρημάτων του το ποιο σημαντικό απ΄ όλα:

    ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ.

    Αν μια χώρα σαν την Ελλάδα με μόλις το 2,5% του ΑΕΠ της ευρωζώνης είναι σε θέση να βουλιάξει ΟΛΟΚΛΗΡΗ την νομισματική ένωση, πάει διεκδικεί και τελικά ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ να μην διασύρεται στο ΔΝΤ.

    Διαφορετικά, γαία πυρί μιχθήτω.

    Ένας αποφασισμένος Έλληνας πολιτικός αυτό θα έκανε. Και μετά θα ερχόταν να βάλει τάξη εντός των συνόρων με σοβαρότητα και υπευθυνότητα.

    Η μόνη λύση είναι δημοψήφισμα, ο λαός να αποφασίσει. Τελικά οι πολλοί έχουν να χάσουν ελάχιστα, ενώ οι λίγοι τα πάντα. ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΝΤ. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΤΩΡΑ.

  47. giorgos avatar
    giorgos 29/04/2010 01:52:24

    αλεπου ειμαι θαυμαστησ της θατσες και των ρηγκανομικς,ομως αυτος ο αθλιος σοσιαλφιλελευθερισμος που πανε να εφαρμοσουν καθυπαγορεθση και χωρις να το πιστευουν θα οδηγηση στην πληρη καταστροφη.

  48. Μούσα avatar
    Μούσα 29/04/2010 02:09:29

    Ή ΤΑΝ ΄Η ΕΠΙ ΤΑΣ

    @ψυχραιμοι,δρομοι,αλεπουδες και κοτες
    ή δεν είστε Ελληνες ή είστε demi Ελληνες.

    Μάθετε λοιπον οτι για τους ΕΛληνες σημασία εχει η αξιοπρέπεια,η τιμή,η ελευθερία , η ανάταση της ψυχής τους.
    ΚΑι ειναι μια ευκαιρία να ξαναβρούν ολα αυτά που εχουν χάσει.
    Μαθετε οτι οταν με την προδοσία του Εφιάλτη περικύκλωσαν τον Λεωνίδα οι Περσες , ξεροντας αυτος οτι θα πεθάνει (αν και αυτο το ηξερε ηδη απο χρησμό)και ενω θα μπορουσε να φύγει δεν το εκανε.
    ΕΜεινε και πολεμησε αυτος και οι στρατιωτες του σωμα με σωμα και μεχρι τέλους τις ορδές των βαρβάρων.
    Και αυτο γιατι ετσι του επεβαλε η συνείδηση του,η εκπαίδευση του,και πολλά αλλα.
    Η μαχη αυτη επεφερε αριθμητικο πληγμα στην στρατια του Ξερξη και καθυστερηση μα πανω απ ολα μετα απο αυτην την μαχη οι ΕΛληνες απεκτησαν το ηθικό πλεονεκτημα που τους εκανε να πραγματοποιήσουν τ΄ακατόρθωτο,
    να νικήσουν τους βαρβάρους.
    Να μην επεκταθω σ΄αναλογες μεριπτώσεις στην ελληνική Ιστορία.

    ΜΑθετε επισης οτι εχουμε υποστεί υποδούλωση και σκλαβιά και δεν θέλουμε αλλη.Προτιμούμε με λιγότερα και να είμαστε ελεύθεροι.
    Μάθετε τέλος οτι ενα ΟΧΙ ενιοτε βγάζει τέτοιες δυνάμεις απο τον ΕΛΛΗΝΑ που μπορεί να καταφέρει τ΄άκατόρθωτα.ΚΑι οταν αυτο το ΟΧΙ είναι δίκαιο, και ο Θεος είναι μαζί του και γίνονται τα θαύματα.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Μούσα 29/04/2010 03:08:15

      Ωραία λόγια και μεγαλοπρεπή...Να τα απαγγέλετε, Μούσα, όταν βγάλετε σε ενα-δυο μήνες τη σαλονοτραπεζαρία σας στο δρόμο για να μπορείτε να αγοράσετε ένα κομμάτι ψωμί, αφού η κυβέρνηση δε θα έχει να σας πληρώσει το μισθό ή τη σύνταξή σας και η τράπεζα όπου φυλάσσετε τις οικονομίες σας θα έχει δημεύσει τις καταθέσεις μετά τη χρεοκωπία της Ελληνικής οικονομίας.
      Με σεβασμό, ένας "ντεμί" 'Ελληνας.

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Γιάννης 29/04/2010 13:34:41

        ΚΑΙ αν οι πρόγονοι μας αν είχαν ανθρωπους σαν εσας θα ημασταν υποδουλωμένοι ειτε στους Πέρσες ειτε στους ΤΟΥρκους,ειτε στους Γερμανους ακόμα.

        Το Οχι είναι ζήτημα τιμής ,αξιοπρέπειας.
        Οχί σ΄ενα παιχνιδι εξ΄αρχης στημένο για να μας φτάσουν
        εδώ.
        Εγινε βιασμός στο σωμα της ΕΛλαδος και εμεις πρεπει να το δεχτουμε και να μην το καταγγειλουμε, επειδη τωρα θα μας πετάξουν τα ξεροκόμματα τους για να μας κλείσουν το στόμα?
        ΑΝ δεχτούμε αυτο θα ακολουθήσουν και αλλά πολυ χειρότερα.


        *Προφανως εσεις θα ησασταν και απ΄ τους υποστηρικτες του σχεδιου ΑΝΑΝ,
        του οχι στο βετο του Βουκουρεστίου κ.α
        ΔΙοτι ετσι φοβικοί ήσασταν και τοτε και τελικα ειδαμε τ΄αποτέλεσμα.
        Πραγματικά τωρα καταλαβαίνω τι περασε ο ΚΑραμανλης.
        ΕΥτυχως που ηταν αυτος και οχι ο Τζεφρυ σ΄αυτην την κρισιμη στιγμη.
        ΓΙ αυτο και φρόντισαν να τον βγαλουν απο την μέση μ΄οποιο τρόπο.

  49. Baroso avatar
    Baroso 29/04/2010 02:33:51

    Πρέπει να ανησυχούμε? εφόσον έχουμε αποφανθεί εδώ μέσα όλοι μας οτι ο Αντώνης είναι αυτός ο ηγέτης που όλοι περιμέναμε...ότι και να αποφασίσει για το μέλλον της πατρίδας..θα είναι και το σωστό!

    • Wonderland avatar
      Wonderland @ Baroso 29/04/2010 02:56:49

      Ναι πρεπει να ανησυχουμε αν στο παρα 5 μιας εθνικης καταστροφης απανταμε ο ενας στον αλλο με ειρωνιες και οχι με επιχειρηματα .
      Πες κατι αξιολογο να μας μεταπεισεις και που ξερεις μπορει να
      εκπλαγεις ευχαριστα αλλα εσυ μαλλον εισαι πιο οπαδος απο αυτους που κατηγορεις ...
      Πραγματικα αναρωτιεμαι ποια κατηγορια πολιτων ενοχλει ο Αντωνης με
      την σταση του εως τωρα , λες να ειναι αυτο το 10% που στην τελευταια δημοσκοπηση της GPO απαντησε οτι το ΠΑΣΟΚ κρατησε τις προεκλογικες υποσχεσεις του ?
      Συγγνωμη που κανουμε αντιπολιτευση στον αετονυχι πρωθυπουργο μας , θα επανορθωσουμε παρακολουθωντας για μια εβδομαδα τα δελτια ειδησεων του ΜΕΓΚΑ και του ΑΛΤΕΡ

  50. Νεος Χαλκηδονιος avatar
    Νεος Χαλκηδονιος 29/04/2010 03:15:17

    Παιδιά, παιδιά, να μη ψηφισει η βουλη να δεχτούμε το ΔΝΤ. Είμαστε μάγκες και δεν θα μας πιάσει κανένας κορόϊδο! Άντε μη τα πάρω στο κρανίο. Των εχθρών τα φουσάτα περάσαν ....

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Νεος Χαλκηδονιος 29/04/2010 04:04:17

      Σιγα μην σκίσεις και κανα καλσόν.
      Πρώτον δεν είναι ολοι οι Ελληνες απατεώνες και τεμπέληδες και αγράμματοι οπως εγραψες και αλλου παρ΄ ολη την ανεπαρκη εκπαίδευση που μας εχουν παράσχει,
      και δευτερον δεν θελουμε το ΔΝΤ οχι για τις απολυσεις ή τις μειωσεις των μισθων αλλά γιατι απλα δεν επιθυμούμε το Σιωνιστικο ΔΝΤ να εισβάλλει στην χώρα μας.
      Ας πτωχεύσουμε-τι τωρα τι αργοτερα- μπας και ξυπνησει ο λαος και ζητήσει επιτακτικώς τα κλεμμένα.

      *Εκτος και αν ισχυει η προφητεια του ΚΟσμά του Αιτωλου οτι θα μας δανείσουν αλλά δεν θα πρόλάβουν να τα παρουν πισω

      • ΣΟΦΙΑ avatar
        ΣΟΦΙΑ @ Μούσα 29/04/2010 08:08:23

        Μπράβο! Ο Έλληνας έχει το φιλότιμο και θα βοηθήσει! Όχι όμως έτσι ,όχι φασιστικά! Επί έξι μείνες μας βρίζουν μέσα από τις εφημερίδες, τα κανάλια για να μας πείσουν ότι εμείς φταίμε, εμείς θα πληρώσουμε! Δε φτάνει που ο ελληνικος λαός βάζει πλάτη, του δημιουργούν και ενοχικά σύνδρομα και κάνουν τις εργασιακές ομάδες να στρέφονται ενάντια η μία στην άλλη! Κανένας δε νομιμοποιείται να μας σύρει εκεί! Δεν τους ψηφίσαμε γι' αυτό!ΦΑΣΙΣΜΟΣ! Η Ν.Δ. δεν πρέπει να γίνει συνένοχη στο έγκλημα!Άλλωστε ο Σαμαράς λέι ότι έχουμε κρίση δανεισμού! Ας γίνουμε πιο αξιόπιστοι εμείς!

  51. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 04:38:48

    γιατί αναφέρεστε μόνο στο ΔΝΤ που τελικά θα μας δανείσει 25 δις ευρώ σε μια τριετία?
    Γιατί αποσιωπάτε έντεχνα ότι θα μας δανείσουν και οι χώρες-μέλη της ευρωζώνης γύρω στα 100 δις ευρώ?

    Και τι περιμένετε? Να μας δανείσουν χωρίς εχέγγυα, χωρίς να διασφαλίσουν ότι δεν θα έχουμε το ίδιο δημοσιονομικό πρόβλημα μετά από λίγα χρόνια?

    Τώρα βλέπω πολλούς και γκρινιάζουν και είναι ενάντια στην συμφωνία δανεισμού από Ε.Ε και ΔΝΤ....και κινδυνολογούν μιλώντας για υποδούλωση και καταστροφή της χώρας.....λες και πριν ήταν όλα μια χαρά, ήταν όλα καλά.....

    Όταν δηλαδή σαν κοινωνία ψηφίζαμε πολιτικούς που αποδείχθηκαν είτε ανίκανοι, είτε κατώτεροι των περιστάσεων, για να διαχειριστούν τα δημόσια οικονομικά, ήταν καλά!!!!!
    Όταν σαν κοινωνία δείχναμε αδικαιολόγητη ανοχή στην διασπάθιση και κακοδιαχείριση του δημοσίου χρήματος (δηλαδή των χρημάτων μας),ήταν καλά!!!!
    Όταν σπαταλάγαμε αλόγιστα ως κοινωνία τα τεράστια κοινοτικά κονδύλια, ήταν καλά!!!!
    Όταν έμπαιναν χιλιάδες άτομα (είτε μέσω ΑΣΕΠ, είτε μέσω πραγραμμάτων stage, είτε μέσω συμβάσεων ορισμένου χρόνου, είτε από το παράθυρο) στο Δημόσιο που είχε ήδη υπεράριθμο προσωπικό, ήταν καλά!!!!!
    Όταν δεν ίδρωνε το αυτί μας ως κοινωνία για τις υπερτιμολογήσεις και τις σπατάλες στα κρατικά νοσοκομεία, ήταν καλά!!!!!!
    Όταν δεν μας άγγιζε το θέμα με τους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης που ήταν σημαντική πηγή σπατάλης, ήταν καλά!!!!
    Όταν δεν ασχολιόμασταν ως κοινωνία με τα πάρα πολλά επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων και τις πλασματικές υπερωρίες τους, ήταν καλά!!!!!!!!
    Όταν ολόκληρες κοινωνικές ομάδες είχαν αναγάγει την φοροδιαφυγή σε εθνικό άθλημα, ήταν καλά!!!!!
    Όταν περιορίζαμε και πνίγαμε την επιχειρηματικότητα, ήταν καλά!!!!!
    Όταν ως κοινωνία εκτρέφαμε την διαφθορά και ευνοούσαμε την αδιαφάνεια, ήταν καλά!!!
    Όταν μας ευνοούσαν οι πελατειακές σχέσεις με τα κόμματα, ήταν καλά!!!!!
    Όταν το κράτος δανειζόταν υπέρμετρα, ήταν καλά!!!!!!
    Όταν μας έδιναν οι κυβερνήσεις παροχές για ψηφοθηρικούς λόγους, ήταν καλά!!!!
    Όταν δεχόμασταν σιωπηλά ή αδιάφορα, το γεγονός ότι είχαμε στην Ελλάδα χιλιάδες "μαιμού" αναπηρικές συντάξεις, ήταν καλά!!!!
    Όταν δεχόμασταν αγόγγυστα την σπατάλη στις ΔΕΚΟ, οι οποίες μάλιστα, είναι στην πραγματικότητα "βαρέλι χωρίς πάτο", ήταν καλά!!!!
    Όταν δεχόμασταν αδιαμαρτύρητα τα golden boys της εκάστοτε κυβέρνησης και τους προκλητικά υψηλότατους μισθούς των διαφόρων καρεκλοκένταυρων της εξουσίας, ήταν καλά!!!!
    Όταν κοιτάζαμε ως κοινωνία "την πάρτη μας" και την καλοπέρασή μας, ήταν καλά!!!!!!

    Δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΒΓΑΛΑΜΕ ΩΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΩΣ ΧΩΡΑ, ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 05:10:34

      Όλα αυτά τα πολύ ωραία "κατηγορώ" που αραδιάζεις ήταν ή όχι πολιτικές αποφάσεις συγκεκριμένων πολιτικών?
      Το παραμύθι της συλλογικής ευθύνης ωστε να καλυφθούν απατεωνιές συγκεκριμένων, επαναλαμβάνω, πολιτικών δεν περνά.
      Το ΠΑΣΟΚ και οι ηγεσίες του ευθύνονται στα 30 χρόνια για όλα αυτά τα παθογενή χαρακτηριστικά που καταστρέψαν την Ελλάδα.
      Ακόμη και σήμερα ο μόνος στόχος του ΠΑΣΟΚ είναι να ευνοηθούν όλα τα παράσιτα σε βάρος των πολιτών που συμμορφώνονται στους νόμους.
      Τα ματάκια σου, με αυτά που πιστεύεις, τα βγάζεις μοναχούλα σου. Τα δικά μας ξέρουμε ότι η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ πάει να μας τα βγάλει για να μην βλέπουμε τις ανομίες της.

    • tiramola avatar
      tiramola @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 06:45:14

      Ναι , αλλά είμαστε πατριώτες και πέρνουμε και στο κυνήγι τους λαθρομετανάστες άμα λάχει...

      • Αρράκις الراقص avatar
        Αρράκις الراقص @ tiramola 29/04/2010 14:15:35

        Γιά μια ακόμα φορά είσαι προκλητικός

      • Αρράκις الراقص avatar
        Αρράκις الراقص @ tiramola 29/04/2010 14:18:27

        Γιά πολλοστή φορά είσαι προκλητικός...θα παραφράσω μια γνωστή τηλεφωνική φράση: "Το ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ να κερδάνε και η Ελλάδα και οι ΈΛληνες να πάνε να..."

  52. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 05:27:06

    Η αποδοχή μιας τέτοιας συμφωνίας είναι συναίνεση στην αποτυχημένη κυβερνητική πολιτική. Αντί το GAP να παραιτηθεί γιατί κορόιδεψε τους Έλληνες και υφάρπαξε την λαϊκή τους ετυμηγορία, δεν έχει κανένα λόγο η αντιπολίτευση να παραδώσει τις ψήφους όσων δεν παραπλανήθηκαν και να επιβραβεύσει τον ψεύτη.
    Αν δεν μπορεί να εφαρμόσει το προεκλογικό του πρόγραμμα ή αλλιώς το ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ που έλεγε πως είχε το GAP, τότε να παραιτηθεί. Αρκετά τράβηξε αυτή η παρωδία. Εδώ και 7 μήνες παρακολουθούμε έναν ανυπόληπτο πρωθυπουργό να καταρρακώνει την χώρα.
    Οι αποφάσεις του GAP καταδικάζουν τους Έλληνες σε φτώχεια.
    Οι αποφάσεις του GAP καταδικάζουν τους Έλληνες σε υποταγή.
    Οι αποφάσεις του GAP καταδικάζουν τους Έλληνες, αλλοιώνοντας την δημοκρατική του φωνή.
    Οι αποφάσεις του GAP καταδικάζουν τους Έλληνες να αισθάνονται ντροπή στο εξωτερικό.
    Οι αποφάσεις του GAP καταδικάζουν τους Έλληνες μειώνοντάς τους την εθνική κυριαρχία.
    Οι αποφάσεις του GAP καταδικάζουν τους Έλληνες σε δημογραφική αλλοίωση.
    Οι αποφάσεις του GAP καταδικάζουν τους Έλληνες να ζούν σε κατεστραμένο τοπίο.
    Οι αποφάσεις του GAP καταδικάζουν τους Έλληνες να πληρώνουν όλα τα λαμόγια που τον στηρίζουν με νύχια και δόντια.

    Γιατί να συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε μια κυβέρνηση που δεν έχει ίχνος πατριωτισμού?
    Δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ GAP ΚΟΡΟΪΔΕΎΕΙ ΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕΣ?????????????

  53. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 06:08:07

    @ Orestios...1) και ποιοι ψήφισαν αυτούς τους πολιτικούς? Ποιοι τους στήριξαν? Ποιοι έδειξαν πρωτοφανή ανοχή και έκλεισαν τα μάτια τους στις κραυγαλέες παρανομίες και τα αίσχη των πολιτικών?

    2) Είναι δικαίωμά σου να κατηγορείς μόνο το ΠΑΣΟΚ - που ασφαλώς έχει και αυτό μεγάλες ευθύνες για την σημερινή δεινή οικονομική θέση της Ελλάδας -....αλλά δεν είσαι ειλικρινής......για τα σημερινά χάλια ολόκληρη η κοινωνία φταίει - για αυτά που έκανε και αυτά που δεν έκανε........όσο δεν το καταλαβαίνουμε, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να μην βάλουμε μυαλό και το μάθημα να μην γίνει πάθημα......οι πολιτικοί αντανακλούν το επίπεδο της κοινωνίας....διότι προέρχονται και αναδεικνύονται από τα σπλάχνα της......μάλλον έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν......

  54. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 06:21:09

    @ Orestios...και επειδή θεωρείς ότι φταίνε μόνο οι πολιτικοί :

    - Πολίτες αυτής της χώρας δεν είναι οι αγρότες που επί σειρά ετών δηλώνουν διπλάσιες καλλιεργήσιμες εκτάσεις από τις πραγματικές για να πάρουν παρόνομα και παράτυπα επιπλέον κοινοτικές επιδοτήσεις?
    Πήγε κανένας φυλακή? Επέστρεψε ποτέ κανένας τα επιπλέον χρήματα που παράνομα εισέπραξε?

    -Πολίτες αυτής της χώρας δεν είναι χιλιάδες άνθρωποι που παίρνουν παράνομα και παράτυπα αναπηρικές συντάξεις, ενώ δεν έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας?
    Πήγε κανένας φυλακή? Επέστρεψε ποτέ κανένας τα επιπλέον χρήματα που παράνομα εισέπραξε?

    - Πολίτες αυτής της χώρας δεν είναι οι χιλιάδες άνθρωποι που συστηματικά φοροδιαφεύγουν εις βάρος του κοινωνικού συνόλου ή δεν πληρώνουν τους φόρους τους στο κράτος?

    - Πολίτες αυτής της χώρας δεν είναι οι άνθρωποι που προσπαθούν να κλέψουν δημόσιο χρήμα μέσω εικονικών τιμολογίων?

    ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΤΤΟΥΝ ΠΟΙΝΙΚΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ?
    Ή ΔΙΑΠΡΑΤΤΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΠΟΙΝΙΚΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΑΣΗ?

    Και περιπτώσες σαν αυτές που ανέφερα, δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλές.

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 13:46:05

      @Δεν το βάζεις κατω αλεπου

      Εχεις βαλθεί να σπείρεις τ΄ ανθελληνικά σου παραλληρήματα σ΄ολες τις αναρτήσεις!

    • zonitis avatar
      zonitis @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 13:51:48

      Ναι, πολιτικοι τις βαζουν, επειδη δεν εχουν καταφερει να εχουν ενα αποτελεσματικο συστημα ελεγχου.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 14:04:22

      Αλεπού, δεν τα κάνουν αυτά όλοι οι πολίτες. Μερικοί, αρκετοί ίσως. Και παντού υπάρχουν τέτοιοι, σε κάθε χώρα. Το Ελληνικό κακό είναι ότι αυτοί που φοροκλέβουν, παίρνουν επιδοτήσεις για πέτρες, οι ανάπηροι μαιμούδες, οι κλεπτέμποροι με τα πλαστά τιμολόγια και πολλοί άλλοι (π.χ. οικοπεδοφάγοι εμπρηστές δασών), οχι μόνον δεν τιμωρούνται και δεν οδηγούνται στο ταμείο για να κάνουν αυτό που πρέπει. Αυτοί οι "υπερκινητικοί" και "δυναμικοί" συμπολίτες μας (οι "πολυμήχανοι και όλο φιγούρα") αντιμετωπίζονται ως "μάγκες" και "έξυπνοι", εις βάρος ημών των λοιπών νομοταγών.
      Να ξεχάσουμε το "όλα τα κιλά όλα τα λεφτά" του γόνου της γνωστής οικογενείας; Τις Αλογοσκούφειες φοροαπαλλαγές των καλών καταναλωτών με τις πισίνες; Το παλαιότερον "Τσοβόλα δώστα όλα" του άλλου, της άλλης γνωστής οικογενείας; Ακόμη και οι μαιμουδιές με τα τιμημένα ομόλογα και το νερό της λιμνοθάλασσας που πήγε να γίνει μεζονέτες, για να εξυπηρετηθούν μή πολιτικοί έγιναν: Golden boys, οκανιστές εργολάβοι, μάνατζερς. Οι πολιτικοί παίρνουν μίζες, δηλαδή % μερτικό, το λοιπό μεγαλύτερο πάει στους "καταφερτζήδες". Μην εκτονονώμαστε μόνον στους πολιτικούς και προσπερνάμε αυτούς τους κακούς πολίτες (και είναι ανώφελη η φυλακή, να οδηγηθούν και αυτοί οι πολίτες στο ταμείο, αυτό έχει σημασία), αλλά δεν είμαστε όλοι οι πολίτες ίδιοι.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 14:14:35

        Ροκανιστές εργολάβοι, συγγνώμη. Η "βαρειά βιομηχανία" και άρχουσα τάξη μας, μαζί με τραπεζικούς μας managers, τους πάμφθηνους ξενοδόχους μας και τους εφοπλιστές μας, τους ειδικευμένους σε σπάσιμο των εμπάργκο του ΟΗΕ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 14:11:51

      ΜΑΣΤΟΡΕΣ της ΓΚΕΜΠΕΛΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ περί ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 14:20:42

      Κάποιος πρέπει πάντως να τους ελέγξει αυτούς τους "πολυμήχανους συμπολίτες" που μας κλέβουν. και να τους οδηγήσει στο ταμείο. Η μέχρι τώρα οργανωμένη Πολιτεία μας, μπλέ ή πράσινης κομματικής απόχρωσης, δεν μπόρεσε. Η υγιης αντίδραση και πρωτοβουλία της κοινωνίας των λοιπών, υγιών πολιτών είναι δυστυχώς ασθενική. Μακάρι να μπορέσει η Κομισιόν, το Eurogroup και το ΔΝΤ. Αλλά έχω τόσες αμφιβολίες, που δεν ελπίζω καθόλου και δεν εμπιστεύομαι. Μόνο το Θεό, τον σκύλο μου και τον γάτο μου.

  55. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 06:52:01

    Αλεπουδίτσα, τα έχεις χαμένα και αραδιάζεις ψεύδη φανερώνοντας το μίσος σου για τους Έλληνες.
    Η προπαγάνδα της συλλογικής ευθύνης δεν περνάει. Ο κόσμος έχει αντιληφθεί πως στην κυβέρνηση το μόνο που κάνουν είναι να προσπαθούν να κοροϊδέψουν τον κόσμο.
    Δεν χρειάζεται να συνεχίζεις να υποστηρίζεις τελειωμένους. Η λύτρωσή τους πλησιάζει.

    • kuk avatar
      kuk @ Orestios 29/04/2010 12:21:29

      kalos eisai Orestios mallon pefteis mesa stin katigoria atomwn pou anaferei i alepouditsa...

  56. nina avatar
    nina 29/04/2010 08:25:24

    απότι κατάλαβα έχουμε έλλειμα δημοκρατίας .Παιδιά για τόσο σοβαρά θέματα, όπως και για το θέμα της ιθαγένειας συνηθίζεται να γίνεται ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ούτε η αντιπολίτευση ούτε η κυβέρνιση έχουν εντολή για ΔΝΤ. ΕΛΕΟΣ ζούμε την χειρότερη μορφή φασισμού. Για πιό λόγο το σύνταγμα δίνει το δικαίωμα της προσφυγής σε δημοψήφισμα? για τον ΚΑΛΙΚΡΑΤΗ? τόχετε χάσει εντελώς?

  57. eo avatar
    eo 29/04/2010 10:25:09

    Εφόσον επιμεινει στα 3/5 τοτε προσφυγει σε ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ!

  58. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 29/04/2010 10:42:26

    Η συλλογική ευθύνη του ελληνικού λαού που επικαλούνται μερικοί είναι άλλοθι και πρόσχημα για τη συγκάλυψη της ατομικής ευθύνης αυτών που οδήγησαν την χώρα στον γκρεμό.
    Μακριά από τέτοιου είδους φασιστικές και αποπροσανατολιστικές απόψεις.

  59. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/04/2010 11:39:21

    Στην πολιτική δεν υπάρχουν αδιέξοδα και μονόδρομοι. Αυτή είναι η ουσία της πολιτικής και της δημοκρατίας.Όπου ακουγόνται οι θεωρίες περί μονοδρόμων και και αδιεξόδων, ετοιμαστείτε για δραματικό περιορισμό των ελευθεριών μας.
    Αντώνη, μη γίνεις συνένοχος στο έγκλημα κατά της δημοκρατίας που διαπράττει ο Παπανδρέου, για να μη γίνουμε και μεις συνένοχοι που σε στηρίζουμε.
    Άσε του ΜητσοτακοΚαρατζαφέρηδες να γίνουν οι προδότες της παράταξης και της Ελλάδας, θα τους κρίνει η ιστορία.

  60. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/04/2010 12:47:42

    Πόσο ΑΠΟΤΙΜΟΥΝ ένα ακατοικητο ΕΛΛΗΝΙΚΟ νησί;

    Ισχύει το παρακάτω δημοσίευμα;
    http://www.gpexaminer.com/?p=32

    Συμφωνίες που έχουν κρατηθεί μυστικές μεταξυ Ευρωπαϊκής Ένωσης - Ελλαδας - Ισραήλ προς πώληση 13 ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ακατοικητων νησιών στο ισραήλ με τίμημα 1 δις ευρώ το ΕΝΑ και με σκοπό την εγκατάσταση παλαιστίνιων της λωρίδας της γάζας οι οποίοι θα απελαθούν από το ισραήλ?

    • KNWD avatar
      KNWD @ αλλενάκι 29/04/2010 12:56:27

      About

      Articles posted on this website contains ficticious content. The aim of gpexaminer.com is to take people’s attentions on serious issues using exeggerations and possible scenarios.

      Αλλενάκι καλό ειναι να ελεγχεις τις πηγές σου

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ KNWD 29/04/2010 13:11:42

        εδώ το διάβασα σήμερα σε προηγούμενο ποστ
        εσύ πως είσαι βεβαιος-η ότι στην υπερβολή δεν εμπεριέχεται και δόση αλήθειας;

      • KNWD avatar
        KNWD @ KNWD 29/04/2010 17:53:41

        @αλλενάκι

        δεν θα διαφωνήσω ότι στις εποχές που ζούμε θα δούμε πολλά και ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα...
        αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι φανερό ότι τα ηλίθια δημοσιεύματα των γερμανών προ δύο μηνών, αποτέλεσαν το έναυσμα για το συγκεκριμένο site να φτιάξει άλλο ένα φανταστικό σενάριο

        υγ. ξέρεις πόσα σενάρια από σοβαρά περιοδικά που ασχολούνται με γεωπολιτική και διεθνείς σχέσεις έχω δει που δεν έχουν επαληθευθεί ποτέ;

      • Maya avatar
        Maya @ KNWD 29/04/2010 18:06:06

        @KNWD

        Καλά δεν είναι μόνο οι γερμανοί δημοσιογράφοι που έβαλαν την φαντασία τους να δουλέψει.
        Σήμερα "ο πρόεδρος της Ένωσης Μικρομεσαίων Επιχειρηματιών του Χριστιανοδημοκρατικού κόμματος Γιόζεφ Σλάρμαν επανήλθε στην παλαιότερη του πρόταση να πουλήσει η ελληνική κυβέρνηση περιουσιακά στοιχεία του δημοσίου, ακόμη και νησιά."

        Εμείς φυσικά δεν μασάμε...
        Ξέρουμε ότι η ελληνική κυβέρνηση έτσι ακριβώς όπως δεν έδωσε τον λαό στεγνά, δεν θα τολμήσει φυσικά να κάνει κάτι άλλο με τα νησιά.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ αλλενάκι 29/04/2010 13:31:36

      Έλεος. Λίγη προσοχή! Ούτε οι Κινέζοι θα έρθου με 150 δις, ούτε θα πουληθούν νησάκια. Ακούγεται απίστευτα πράγματα αυτές τις ημέρες και δεν έχουν καμιά βάση.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Γιάννης Σ. 29/04/2010 13:58:35

        όπως ας πούμε το : ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !

  61. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 29/04/2010 13:44:42

    CDU - B' Παγγερμανική: Στό φραξιονισμό τα πάνε πολύ καλά στη Γερμανία:
    "Μην λαμβάνετε σοβαρά υπόψη τους οίκους αξιολόγησης", λέει ο Β. Σόιμπλε

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 17:01:54

      Νέα μέλη της CDU – B’ Παγγερμανική (κατά το ΡΦ - Β' Πανελλαδική, δια τους παλιότερους):
      Horst Köhler, προεδρος της Ομπσπονδιακής Γερμανικής Δημοκρατίας
      Roland Koch, πρωθυπουργός του Ομόσπονδου Κράτους της Έσσης.
      Η βασική πολιτική πλατφόρμα της φράξιας: Πρέπει να δώσουμε βοήθεια στην Ελλάδα - κινδυνεύει το Ευρώ - οι golden boys του χρηματοπιστωτικού είναι απατεώνες και μας τραβάνε από τη μύτη - οι οίκοι αξιολόγησης είναι για τα σκουπίδια - η πολιτική ν' ανακτήσει τα πρωτεία.
      Πρωτοσέλιδο του spiegel.de:
      h**p://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,692010,00.html
      Σαν υπουργοί του Σαρκοζύ μιλάνε.

  62. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/04/2010 13:45:19

    Τίποτε απο όλα όσα περιγράφονται και συμβαίνουν στην Ε.Ε. δέν θα υπήρχαν στην σημερινή ένταση, άν τότε που στήνονταν το πρώτο σχέδιο Συντάγματος και στην συνέχεια η εφαρμογή του έφερναν και ίδρυαν στον Πλανήτη μία ενιαία χώρα, την Ευρώπη, η οποία θα ήταν αδύνατο να προσβληθεί ούτε σήμερα ούτε ποτε άλλοτε απο τους γνωστούς και άγνωστους κερδοσκόπους. Μία χώρα που δένει και ιστορικά και πολιτισμικά.

    Και για όσους ακόμα θυμούνται το περιστατικό με το πρώτο και τελευταίο εμπόδιο στην δημιουργία του ευρωπαϊκού Συντάγματος, όταν στην εποχή
    που στην Ευρώπη και υπο την Προεδρία του Λουξεμβούργου ο τότε δικός μας Υπουργός Προεδρίας Μ.Έβερτ τηλεφώνησε στον Πρόεδρο της ΕΟΚ με
    την παράκληση να ταυτισθούν και φυσικά να εξασφαλισθούν τα προς ανατολάς σύνορα της χώρας μας με τα προς ανατολάς σύνορα της τότε ΕΟΚ και σήμερα Ε.Ε..

    Η απάντηση ήταν άμεση, αυθόρμητη και θετική, καθώς δέν ήταν δυνατόν χωρίς την απόλυτη ταύτιση των συνόρων να ορίζεται στο πρώτο και βασικό άρθρο του Συντάγματος η επικράτεια της ΕΟΚ εντός της οποίας και όχι και ... εκτός θα ισχύει το Σύνταγμα αυτό.

    Ε, λοιπόν,

    120 λεπτά της ώρας μετά απο την απάντηση αυτή ακούσαμε στεντόρεια την φωνή απο τον Λ.Οίκο

    > κάτω τα χέρια απο αυτήν την περιοχή της Μεσογείου!!!

    Απο τότε πόσα λεπτά της ώρας έχουν περάσει για να δούν οι Ευρωπαίοι να πραγματοποιείται το όραμα των Adenauer, De Gaul και - άν δέν διαφωνείτε - και του δικού μας Κ.Καραμανλή.

    Ας μήν ψάχνουμε φίλοι μου. Η Ελλάδα, η τελευταία τρύπα του παγκόσμιου οικονομικού ζουρνά επελέγη - βασική πολιτική του State Department απο τότε που εκεί διοικούσε ο γνωστός μας κ.Kissiger - για να δοκιμασθούν περισσότερα μεγέθη αρχής γενομένης απο το ευρώ και φθάνοντας μέχρι τον τεμαχισμό της ελληνικής επικράτειας, Ο δικός μας ΓΑΠ, η μεγάλη αγάπη του Kissiger, επελέγη σαν συνειδητό και πέρα για πέρα ανθελληνικό εργαλείο καταστροφής και κατεδαφίσεως της Ευρώπης με αρχή την χώρα μας.

    Δέν χρειάζονταν Γιωργάκη να τρέχεις την Ευρώπη δύο φορές την εβδομάδα άν δεχόσουν - δηλαδή άν σου επετρεπαν - λίγο πριν το διάγγελμα για την υποδούλωσή μας στο ΔΤΝ απο το Καστελόριζο την πρόταση Πούτιν για 50 δισ με σταθερό επιτόκιο 4 %. Αν ακόμα πιο πρίν δεχόσουν την βοήθεια - όχι δάνειο - 25 δισ απο την Κίνα.

    Γιωργάκη φυσικά δέν είσαι το μόνο εργαλείο κατεδαφίσως απο το εξωτερικό. Υπάρχουν και αρκετοί άλλοι της ιδίας συνομοταξίας, άν κρίνει κανείς απο τα τεκταινόμενα στο θέμα "απόφαση για την στήριξη της Ελλάδος". Ευτυχώς όμως φάνηκε ότι, το παιγνίδι αυτό "δέν πάει άλλο" χάρη στον Ούγγρο νεοεκλεγέντα Πρωθυπουργό. Τα είπε μόλις προχθές χύμα και τσουβαλάτα κι όχι μόνο προς τους Ούγγρους συμπατριώτες του αλλά και προς όλους τους εταίρους στην Ε.Ε.

    Είπε λοιπόν εις επήκοον όλων και φυσικά και του ΔΤΝ που "κυβερνάει" εδώ και χρόνια την χώρα του ότι, το 70% των ακινήτων της χώρας του έχει περιέλθει στους Εβραίους. Και μάλλον έτσι ταυτίζει τους παγκόσμιους κερδοσκόπους και τοκογλύφους με τους τελευταίους. Είπε ακόμα ότι, θα πάψουν πλέον οι Ούγγροι να είναι δούλοι αυτής της καταστάσεως.

    Εμείς τί κάνουμε με την ελληνικη ιδιοκτησία Γιωργάκη; Μήπως σε εμάς δέν πρόκειται για την απώλεια της εθνικής μας κυριαρχίας, όπως την διελάλησες προεκλογικά και σήμερα την προωθείς στο ΔΝΤ; Εμείς θα γίνουμε δούλοι ενώ άλλοι θα αποτινάσσουν τον ζυγό; Γιωργάκη είσαι ο πρωτος μετανάστης και μή Έλλην Πρωθυπουργός στην χώρα μας. Ίσως επειδή δέν γνωρίζεις τα χούγια στην περιοχή μας αλλά και στα Βαλκάνια, ρώτα πριν να προχωρείς σε κρίσιμα βήματα. Διαφορετικά θα μας φέρεις στην δύσκολή θέση να απαλλαγούμε απο σένα με τους τρόπους που αναφέρονται στην εθνική μας ιστορία. Οχι βέβαια στην ιστορία της Ρεπούση και της Δραγώνα. Γι'αυτό και καλόν είναι να διαβάσεις κάποτε την ελληνική ιστορία. Βοηθάει και στην γνώση αλλά και στην αποφυγή των - ιστορικών και κωμικών σου - σαρδάμ, που βεβαιώνουν ότι απο Ελλάδα δεν σκαμπάζεις απολύτως τίποτε. Σκαμπάζεις βέβαια για την παγκόσμια διακυβέρνηση. Λογικό. Γιατί με το νιονιό που κουβαλάς δέν θα διαφέρεις ποτέ ούτε απο τους χιμπατζήδεςτης Αφρικής.

    Κλείνοντας την μακρυγορία αυτή θα θυμίσω την πρόσφατη περίπτωση της Καλιφόρνιας στις ΗΠΑ, όπου εδώ καιρό βρίσκεται υπο ανάλογη κλίμακα στα δικά μας τα χάλια. Το οικονομικό πρόβλημα της πολιτείας αυτής πέρασε όμως στα μικρά γράμματα και αντιμετωπίσθηκε απο την αμερικανική κυβέρνηση σαν εθνική υποχρέωση. Άν η Ευρώπη είχε σήμερα το δικό της Σύνταγμα και την απαραβίαστη ευρωπαϊκή επικράτεια με κεντρική κυβέρνηση, η χώρα μας στο μέγεθος που καλύπτει γεωγραφικά και οικονομικά θα ήταν όπως και η τελευταία τρύπα του ζουρνά, για το οικονομικό πρόβλημα της οποίας δέν θα είχε χυθεί τυπογραφικό μελάνι ούτε στην τελευταία σελίδα των ΜΜΕ. Ούτε θα έφθανε στο σημερινό χάλι, γιατί άλλη η ευρωπαϊκή και αλλο η ελληνική διακυβέρνηση.

    Και όπως πολύ σωστά λένε οι Γερμανοί

    Vertrauen ist gut, aber Kontrole ist besser!

    PELIAS

  63. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 13:56:17

    @Μούσα....μπράβο....όποιον διαφωνεί μαζί σας τον χαρακτηρίζετε "ανθέλληνα" και τον κατηγορείτε ότι παραληρεί!!!!!!!!!!!!!!
    Μόνο για να βρίζετε, να απαξιώνετε και να μειώνετε τους άλλους είστε ικανοί......

    @ αλλενάκι........πραγματικά αυτά που αναφέρεις για μυστικές συμφωνίες και μεταφορά Παλαιστινίων σε ελληνικές βραχονησίδες τα πιστεύεις?
    Γιατί δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν τέτοια σενάρια επιστημονικής φαντασίας...........

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 14:04:52

      άκουσε @αλεπού στο παζάρι,

      Ερώτηση διατύπωσα. Ισχύουν τα γραφόμενα ναι ή όχι? Το ερωτηματικό ΓΙΑΤΙ κάνεις ότι δε το βλέπεις;

      ΔΕΝ τα αναφέρω ΕΓΩ, είναι απόσπασμα των όσων γράφει το σάιτ αυτό "για να επιστήσει την προσοχή σε σοβαρά θέματα, χρησιμοποιώντας υπερβολές και πιθανά σενάρια".

      Η ΣΠΟΥΔΗ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ αλλενάκι 29/04/2010 16:41:54

        Η αλεπού είναι ο πρώην φατφατ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 14:08:16

      και δεν γραφει για ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΕΣ που γράφεις εσύ, είδες, το φάντασμα των ΙΜΙΩΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΔΙΩΚΕΙ... ΑΣΧΗΜΑ!

      γραφει για ΑΚΑΤΟΙΚΗΤΑ νησιά

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 14:23:04

      Ναι γιατι είσαι βαλτός να κατηγορείς συλλήβδην τους ΄ΕΛληνες
      και γιατι θες να πεισεις οτι εξαιτίας του εκφυλλισμου μιας μεριδας ΕΛληνων απο το συστημα Πασοκ πρέπει η χωρα να δεχτεί το ΣΙωνιστικό ΔΝΤ

  64. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 14:10:18

    Μέ τίποτα νά μή πῆ ναί ὁ Σαμαρᾶς στό ἐπάρατο ΔΝΤ.
    Ἀν πρόκειται νά πεινάσω-πού θά πεινάσω μέ τό ΔΝΤ-ἄς ἔχω τουλάχιστον τήν ἀξιοπρέπειά μου.
    Ἐξαντλημένος ἀπό τήν φτώχεια μέν,ἐλεύθερος δέ.
    Δέν γινόταν νά μᾶς βομβαρδίσουν σάν τήν Γιουγκοσλαβία καί καταστρώσανε ἄλλο σχέδιο γιά μᾶς.Ἄς τούς ἐμποδίσουμε νά τούς βγῆ ὅπως τό σχεδίασαν.

  65. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 14:16:59

    @ αλλενάκι,
    ἔχουν συμβεῖ τέτοια ἀπίστευτα πράγματα τά τελευταῖα χρόνια πού τίποτα δέν εἶναι ἀπίθανο.Ἐννοῶ τήν πληροφορία γιά τά νησιά.
    Τό 1987,διάβασα γιά τά χρήματα πού σπαταλᾶ ἡ Σαουδική Ἀραβία γιά τήν ἀνασύστασι τῆς Ὀθωμανικῆς Αὐτοκρατορίας στά Βαλκάνια,ἀρχίζοντας ἀπό τήν Θράκη,καί πολύ τό γέλασα ὥς ἀπίθανο.Τώρα δέν γελῶ πλέον.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Kὀριννα 29/04/2010 14:20:11

      Κόριννα αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να σου γράψω.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/04/2010 14:22:19

        εννοώ ότι τίποτα δεν είναι απίθανο.

        Αίφνης, ο κος πρωθυπουργός μετ επιτάσεως σε τόσα βίντεο διέψευδε: δεν πρόκειται να πάμε στο ΔΝΤ!

        Και τώρα αυτός ο ίδιος οδηγεί τη χώρα στο ΔΝΤ σερνοντας τη στο χώμα για να μη πω τίποτα βαρύτερο!

  66. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 14:53:27

    @ Sic transit gloria mundi...η διαφθορά διαχέεται σε όλη την ελληνική κοινωνία....δεν είναι φαινόμενο που περιορίζεται μόνο στις τάξεις των πολιτικών.

    Εγώ πιστεύω ότι σαν κοινωνία επιδείξαμε πρωτοφανή ανοχή σε πάρα πολλές κραυγαλέες παρανομίες και παρατυπίες.......και έχουμε ευθύνη για αυτό........

    @ αλλενάκι.....βεβαίως και κάνεις αναφορά σε ακατοίκητα νησιά.....όντως έκανα λάθος.....αλλά μην πιστεύεις και εσύ σε ό,τι κυκλοφορεί στο internet....και μην το αναπαράγεις τόσο εύκολα......γιατί τις προάλλες κυκλοφόρησε εδώ μέσα ένα παρόμοιο άρθρο για δήθεν αλλαγή όλων των σημαιών της Ε.Ε που έχουν σταυρό - και καλά όρος για να πάρουμε τα δάνεια, θα ήταν να αφαιρέσουμε τον σταυρό από την σημαία μας -.

    Το ότι διαφωνούμε είναι θεμιτό.
    Το να προσπαθούν όμως κάποιοι να απαξιώσουν και να μειώσουν αυτόν που εκφέρει μια διαφορετική άποψη με επιχειρήματα, αντί να τον αντικρούσουν και αυτοί με επιχειρήματα και συγκροτημένο πολιτικό λόγο, είναι ανήθικο.

    Τα στοιχεία είναι αδιάσειστα.

    Η διαφθορά διαχέεται και δηλητηριάζει το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας.
    Αποτελεί πραγματικά μάστιγα για την χώρα, καθώς στερεί τα απαραίτητα έσοδα από το κράτος, καταστρατηγεί κάθε αίσθηση δικαίου, διαμορφώνει συνειδήσεις, αποτρέπει τις επενδύσεις, υποσκάπτει την εμπιστοσύνη στους θεσμούς.

    Και κοστίζει στην ελληνική οικονομία περισσότερα από 20 δισεκατομμύρια ευρώ, ποσό που αντιστοιχεί στο 8% του ΑΕΠ, όπως υπολογίζει μια μελέτη του Brookings Institution.
    Πιο συγκεκριμένα, όπως υπολογίζει η μελέτη, που προδημοσιεύτηκε στη Wall Street Journal, εάν ο δημόσιος τομέας της Ελλάδας ήταν τόσο καθαρός και διαφανής όσο εκείνος της Σουηδίας ή της Ολλανδίας, η χώρα θα εμφάνιζε δημοσιονομικά πλεονάσματα κατά την τελευταία δεκαετία, αποφεύγοντας τη σημερινή κρίση.

    http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=13&artid=82912

    Αυτή η διαφθορά δεν αφορά μόνο τους πολιτικούς. Σε αυτήν εμπλέκονται ολόκληρες κοινωνικές ομάδες, οι οποίες και θησαυρίζουν εις βάρος του κοινωνικού συνόλου.
    Αυτή η διαφθορά εμφανίζεται καθημερινά σε πολλές εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής.
    Και οι υπόλοιποι πολίτες δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα την κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί και παραμένουμε απαθείς επιδεικνύοντας μια πρωτοφανή ανοχή.....για αυτό δεν έχουμε ευθύνη?

    Υ.Γ : Κάποιοι προτιμούν ή επιλέγουν να εθελοτυφλούν......κάποιοι προτιμούν ή επιλέγουν να ακολουθούν την τακτική της στρουθοκαμήλου........μάλλον τους εξυπηρετεί αυτό......και είναι άξιοι της μοίρας τους........

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 15:26:51

      Πρώτα πρώτα τι σχέση έχει η διαφθορά με την υπαγωγή στο ΔΝΤ?
      Τελικα ο αρχηγός σας μας υποτιμά, πράγματι...
      Η διαφθορά μπορεί να περισταλεί και χωρίς το ΔΝΤ αν υπήρχε η "πολιτική βούληση" χα χα χααα ... τι όμορφη έκφραση...

      Ως τι εκλήθη το ΔΝΤ? Ως ΤΙΜΩΡΟΣ του Ελληνικού λαού?
      Δε μας τα λέτε καλά...

      Τιμωρήστε εσεις -ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ-τους πολιτικούς εκείνους από όποιο χώρο και αν προέρχονται και τους υψηλόβαθμους αξιωματούχους που αποθησαύρισαν όλα τα χρόνια τα ευρωπαϊκά κονδύλια και τους φόρους του ελληνα φορολογούμενου και ΚΑΤΩ ΤΑ ΞΕΡΑ ΣΑΣ από τον Ελληνικό λαό που ματώνει!

      Συνεχίζεις να αποκαλείς τον ελληνικό λαό συλλήβδην διεφθαρμένο και ψεύδεσαι εν γνώσει σου.
      Συνεχίζεις να προσπαθείς να διασπείρεις τη συλλογική ευθύνη και το αίσθημα συνενοχής και αυτό είναι το ανήθικο.

      • kuk avatar
        kuk @ αλλενάκι 29/04/2010 18:31:00

        pou zeis allenaki??e? OLOI gnwrizoume kai exoume zisei tis nootropeies pou exoun kaliergithei apo OLA ta komata stin ellada ta teleftaia xronia...O KLEPSAS TOU KLEPSANTOS KAI TO KONE TOU KONE EINAI...KSUPNA...(kai profanos milaw gia tin PLEIONOTITA TOU LAOU MAS DUSTIXWS-oxi gia olous) opote ase tis komatikes efthunes kai des to dasos....

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ μια αλεπού στο παζάρι 29/04/2010 16:38:26

      Τι κάνεις fatfat μου ? όλα καλά ?

  67. Κώστας avatar
    Κώστας 29/04/2010 15:13:59

    H ΝΔ είναι μεγάλο και υπεύθυνο κόμμα. Αυτό σημαίνει πως τοποθετείται και επί δύσκολων διλημμάτων και επί επιλογών ακόμη και όταν η χώρα είναι με την πλάτη στον τοίχο. Η χώρα είναι υπό οικονομική κηδεμονία. Χρέος της ΝΔ είναι να υποδείξει τρόπους απεμπλοκής από το ΔΝΤ. Η καταψήφιση της της συμφωνίας δεν κάνει κακό στον ΓΑΠ, γιατί αυτός άλλο φοβάται. Φοβάται το γεγονός πως η Ιστορία θα τον καταγράψει ως τον πρωθυπουργό που με την ανεπάρκεια, την ολιγωρία και το ανύπαρκτο σχέδιό του οδήγησε την Ελλάδα στο επονείδιστο σημείο να υποστεί την κηδεμονία, μετατρέποντας μια κρίση ελλείματος και χρέους σε κρίση δανεισμού. Αυτή τη ρετσινιά, ο ΓΑΠ δεν τη γλιτώνει με τίποτα. Στ πλαίσιο αυτό:
    1. Η ΝΔ οφείλει να μην καταψηφίσει τη συμφωνία, με δεδομένη την απουσία εναλλακτικής λύσεως
    2. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ, να καταγγείλει τον ΓΑΠ ως υπεύθυνο της διολίσθησης στην αγκαλιά του ΔΝΤ. Να αναδείξει τις τραγικές καθυστερήσεις του, τα λάθη του, τις αστείες μπλόφες του, την κωλυσιεργία του και τη μικροκομματική μικροπρέπειά του να αγωνίζεται μόνο για να φορτώσει τα πάντα στην προηγούμενη διακυβέρνηση, όταν οι πάντες γνωρίζουν πως το οικονομικό μόντελο που κατέρρεσυσε-δηλαδή το "δανείζομαι για κατανάλωση-είναιο γνήσιο τέκνο της νοοτροπίας ΠΑΣΟΚ
    3. Να καταθέσει περαν των 23 μέτρων πρόγραμμα μεσοπρόθεσμο που μέσω εξασφάλισης της αναπτυξιακής προοπτικής της χώρας θα οδηγήσει μια ώρα αρχύτερα τη χώρα εκτός της επονείδιστης κηδεμονίας.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Κώστας 29/04/2010 16:18:41

      Κανείς δε θέλει να κάνει κακό στον ΓΑΠ. Θέλουμε να αποφύγουμε το κακό που πάει αυτός να μας κάνει.
      Ναι, δε θέλει να αναλάβει την ευθύνη των επιλογών του.
      Αν η ΝΔ ψηφίσει ναι, τότε για όσα συμβούν στο μέλλον θα έχει το άλλοθι της συνενοχής. Θα λέει: Μα κι εσεις ψηφίσατε υπέρ κύριε Σαμαρά. Ό, τι και να λέει ο Σαμαράς δε θα έχει σημασία, το ΝΑΙ θα μετράει.
      Αν ο Σαμαράς πει όχι, θα του φορτώσει εξολοκλήρου την πτώχευση, με το επιχείρημα ότι αν είχε πει ναι δε θα πτωχεύαμε. Και όλοι οι ηλιθιοι αυτό θα πιστέψουν.
      Συνεπώς το θέμα δεν είναι η ΝΔ, η οποία έτσι κι αλλιώς θα βγει ζημιωμένη βραχυπρόθεσμα.
      Το θέμα είναι να μην υποστούμε άλλη εκμετάλλευση και να μη γίνουμε σκλάβοι.
      Εκτός αν πιστεύει κάποιος ότι αυτή η κυβέρνηση αποτελειται απο ανθρώπους αγνούς, αγαθούς, ικανούς και ότι σε τρία χρόνια θα σώσουν τη χώρα.
      Τότε ψηφίστε ΝΑΙ
      Αν όμως πιστεύετε ότι πρόκειται για κυβέρνηση απατεώνων που ως στόχο έχουν να φάνε κι άλλα λεφτά, απλά δεν βρίσκουν αρκετά γιατί έχουμε πλέον στερέψει ή έστω ανίκανων, που δεν είναι σε θέση να διαχειριστούν το μέλλον μας,
      τότε ψηφίστε ΟΧΙ

  68. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 29/04/2010 15:21:20

    αλεπού,
    για το διεφθαρμένο τμήμα της κοινωνίας που επωφελήθηκε (μικρό, μεγάλο, δεν έχει σημασία), όχι μόνων αδιαφορώ, αλλά επιθυμώ την οικονομική του καταστροφή. Προτιμώ όμως την αφαίμαξή του, επειδή έτσι θα ωφεληθεί το τμήμα που καταληστεύθηκε (δικαιοσύνη αλλά και μερική έστω επανόρθωση).
    Οι άλλοι, που για διάφορους λόγους (άγνοιας, κομματικούς, ψυχολογικούς κτλ)λένε "όσο χειρότερα τόσο καλύτερα", άς αρχίσουν την επανάσταση χωρίς εμένα, άν επιμένουν. Εναντίον του ΔΝΤ, της ΕΕ, του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, Je m'en fou. Το οικονομικό και πολιτικό σύστημα δεν δουλεύει έτσι! Συγγνώμη, είμαι πολύ οργισμένος με τους "πολυμήχανους όλο φιγούρα", αλλά θέλω να είμαι ρεαλιστής και δεν σκοπεύω να πιστέψω σε παραμύθια ή να γίνω "χρήσιμος ηλίθιος" κανενός.

  69. Misha avatar
    Misha 29/04/2010 15:24:50

    Oι παπαγάλοι του ΔΝΤ εντός της Ρηγίλλης λένε ότι ο Σαμαράς θα προσυπογράψει τη Νέα Κατοχή.
    Nα τους υπενθυμίσουμε ότι ο λεβέντης αρχιεπίσκοπος Χρύσανθος παραιτήθηκε αρνούμενος να ορκίσει την κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου και πως η γιαγιά του αρχηγού της ΝΔ, Πηνελόπη Δέλτα , αυτοκτόνησε για να μη δει τους Γερμανούς στην ηττημένη Ελλάδα.
    Αν ο Σαμαράς κάνει το ολέθριο λάθος και συνυπογράψει τη σεισάχθεια συμφωνία, είναι κι αυτός συνυπεύθυνος όσο κι αν διαμαρτύρεται στο μιλητό.
    Scripta manent, verba volant

    Εμάς ποάντως που βαρεθήκαμε τα λόγια θα μας βρεί κι αυτός κι ο συμμαθητής του ΓΑΠ κι οι λοιποι ταμειοτσολιάδες, στους δρόμους και στοις διαδηλώσεις .

    • Σπύρος Ζαγοραίος avatar
      Σπύρος Ζαγοραίος @ Misha 29/04/2010 16:12:24

      Σωστός Misha πασά μου και η οικιακή μου βοηθός είναι Φιλιππινέζα θα κατεβει στο δρόμο...αλλιώς θα την απελάσω.

  70. sauraki avatar
    sauraki 29/04/2010 15:30:13

    Η Ελλάδα μετά την τεχνιτή αύξηση των spread και την συντονισμένη επίθεση από τους εντός και εκτός κερδοσκόπους με την ανοχή της κυβέρνησης, αποτελεί την κερκόπορτα για τον ολοκληρωτικό ή σε μεγάλο βαθμό έλεγχο της Ευρωζώνης από Αμερικανικά κεφάλαια. Έτσι, ξεχρεώνονται και κάποια γραμμάτια. Αυτή είναι η αλήθεια. Ας τα βλέπει ο ελληνικός λαός αυτά. Ο Καραμανλής έκανε λάθη. Να είστε σίγουροι όμως πως θα τον πεθυμήσουμε...

  71. Σαος avatar
    Σαος 29/04/2010 15:33:07

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11874&Itemid=139

  72. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/04/2010 16:31:42

    Η αλεπού είναι ο fatfat ρε βλάκες

  73. KNWD avatar
    KNWD 29/04/2010 21:19:47

    Φάκτορα

    δεν ξέρω που να το δημοσιεύσω αυτό, αλλά είναι πολύ σημαντικό άρθρο το οποίο προτείνω να το κάνεις ποστ για να το δουν περισσότεροι
    http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2091.aspx

    Ίσως δίνει επαρκείς εξηγήσεις γιατί την έπιασε ξαφνικά τέτοιος αλτρουισμός την Deutsche Bank, μια και περιλαμβάνεται στους κερδοσκόπους που επιτίθενται τους τελευταίους μήνες στη χώρα μας

    Συγκεκριμένα ο επικεφαλής οικονομολόγος της Deutsche Bank, Τόμας Μάιερ πρότεινε τη διαγραφή του μισού χρέους.
    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=27803147

    Να θυμίσω ότι η γερμανική Deutche Bank, οι αμερικανικές Goldman Sachs και J.P. Morgan, ελέγχουν το 75% της παγκόσμιας αγοράς των CDS

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ KNWD 29/04/2010 22:26:31

      Η Deutsche Bank έχει αγοράσει πολλά από τα στεγαστικά "σκουπίδια" της Goldman. Άν ομοίως, ως "καλός πελάτης", πήρε και πολλά πακεταρισμένα "γυμνά" CDS's ελληνικών ομολόγων (χωρίς τα ομόλογα), τώρα πρέπει να προλάβει να τα ξεπουλήσει, πριν πέσουν πολύ. Το Ελληνικό Δημόσιο δεν θα βγάλει άλλα ομόλογα στην ελεύθερη αγορά για 3 χρόνια, άρα και η υπερκείμενη αγορά των Ελληνικών CDS θα συρρικνωθεί γρήγορα. Όποιος έχει, πρέπει τώρα να τα "διώξει".
      Η Άνγκελα Μέρκελ "καθυστέρησε" καταρχήν για ψηφοθηρικούς λόγους. 'Αν το έκανε και για να ωθήσει πιό ψηλά τα CD's που έχει ο Άκερμαν, ώστε αυτό να προλάβει να πουλήσει σε καλή τιμή, έ, ο Θεός και η ψυχή της...Θα προλάβει όμως; Κι άν το κατάλαβαν; Από πονηρούς αντιπάλους, εσωκομματικούς και μη, έχει άφθονους. Άν τεκμηριώνεται, θα την κρεμάσουν ανάποδα. Ο προκάτοχός της Κόλ την πάτησε για απλή "παιδική αταξία".

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ KNWD 29/04/2010 22:47:03

      Είναι απλό, όποιος έχει πολλά "γυμνά" CD'S θέλει χρεωκοπία, διακανονισμό ή διαγραφή χρέους, επειδή έτσι τα CD'S θα μείνουν μονίμως ψηλά και πουλώντας λίγα-λίγα θα κερδίζει, όποιος έχει Ελληνικά ομόλογα δεν θέλει διαγραφή χρέους επειδή αυτός είναι ο δρόμος για να χάσει. Αντίθετα συμφέροντα. Κέρδισαν οι δεύτεροι, στο γύρο αυτό.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 22:49:11

        Έγραψα κι αλλού, θέλει πολλή προσοχή, μη γίνει καλή τη πίστει ο καθένας μας "χρήσιμος ηλίθιος".

      • KNWD avatar
        KNWD @ Sic transit gloria mundi 30/04/2010 00:07:08

        Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ενδεχόμενη χρεωκοπία μας θα είναι τόσο καταστροφική για το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα όσο και της Lehman

        Αρα έχουμε ένα ισχυρό όπλο για διαπραγμάτευση, ή το μέσο για να βάλουμε μπουρλότο στον καρκίνο που κατατρώει τον πλανήτη, δηλ. το χρηματοπιστωτικό σύστημα

      • KNWD avatar
        KNWD @ Sic transit gloria mundi 30/04/2010 00:11:40

        Και κάτι άλλο... μήπως αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που μέχρι και η Μερκελ τρέχει τώρα να "βοηθήσει";;;

        Τις πολύτιμες τράπεζες τους τρέχουν να σώσουν, δηλ. τα αφεντικά τους

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 01/05/2010 13:33:05

        Ή τις "σοβαρές" τράπεζες θα σώσουν (που έχουν ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου, π.χ. Ελληνικές, κρατικές χωρών Ευρωζώνης, Ελβετικές, σύν ασφαλιστικά ταμεία, Ελληνικά και ξένα), ή τις καζινο-τράπεζες τύπου Goldman αι J.P. Morgan, που έχουν "γυμνά" CD's.
        Και τα δύο δεν γίνεται: Κερδίζει ο ένας, χάνει ο άλλος.