#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2010 13:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανέλλος, ο Τσέ των σκύλων



Τον λένε Κανέλλο ή Λούκ; Ποιος ξέρει; Οι γνώμες διίστανται. Πάντως τα διεθνή ΜΜΕ, αλλά και τα μπλόγκ όλου του κόσμου έμαθαν για τη περίπτωση του αδέσποτου σκυλάκου που δίνει βροντερό παρόν σε όλες τις διαδηλώσεις και τα συλλαλητήρια στο κέντρο των Αθηνών και εντυπωσιάστηκαν με τη στάση του.

Ο μούργος με το κανελί λεπτό τρίχωμα εμφανίζεται σχεδόν σε κάθε φωτογραφία από τις ελληνικές διαδηλώσεις, και όπως φαίνεται είναι πρωτεργάτης των διαμαρτυριών εναντίον των μέτρων λιτότητας και του ΔΝΤ. Υπάρχει μάλιστα σκέψη να τον ανακηρύξουν ως  τη μορφή ή το παγκόσμιο σύμβολο ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων. Η εφημερίδα Guardian του αφιερώνει ολόκληρο slide show (http://www.guardian.co.uk/world/gallery/2010/may/06/greece-protest?picture=362290874)   με σειρά φωτογραφιών, που απεικονίζουν τον λεοντόκαρδο Κανέλλο να τα βάζει με τα ΜΑΤ.

Κανέλλο ζεις εσύ μας οδηγείς.

S.A. (The Guardian, Reddit, Gawker.)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/05/2010 13:50:11

    Στη φωτό Νο 4 του slide show τον ψεκάζουν τα ΜΑΤ με χημικά, και στη φωτό Νο 7 ο Κανέλλος προσπαθεί να πλυθεί από τα δακρυγόνα!

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 08/05/2010 14:15:25

    Είχα κι εγώ έναν φίλο Κανέλλο, γλυκό αδέσποτο, στο δάσος που πάω να περπατήσω. Πανέμορφος νεαρός σκυλάκος, τον φαρμάκωσαν οι κάφροι ανήμερα των Χριστουγέννων. Αυτός που το έκανε, έπρεπε να είναι ακόμα στο νοσοκομείο και το μελανό χρώμα να του μείνει εφ' όρου ζωής.

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/05/2010 14:16:06

    Αυτή είναι και η δική μου απορία:
    Πώς ένας σκύλος αντέχει τα δακρυγόνα;

    Η όσφρηση των σκύλων είναι πολύ πιο ισχυρή αίσθηση από ότι η όσφρηση των ανθρώπων. Τσακίζεις μια φλούδα μανταρίνι κάτω από τη μύτη ενός σκύλου και φεύγει ένα χιλιόμετρο μακριά, τσαντισμένος, γιατί δεν αντέχει την έντονη μυρωδιά.

    Πώς ο Κανέλλος αντέχει τα δακρυγόνα;
    Αν ο άνθρωπος δεν τα αντέχει μια φορά, ο σκύλος θα έπρεπε να μην αντέχει χίλιες.

    • kkonstan avatar
      kkonstan @ Στέργιος 08/05/2010 16:17:42

      Δεν είναι απαραίτητα έτσι.

      Οι γάτες μαστουρώνουν με catnip, φυτό συναφές της μέντας με καμία επίδραση στον άνθρωπο και δεν καταλαβαίνουν (οι δικές μου τουλάχιστον) τίποτε από chilli και πιπέρι. Το ίδιο επίσης και τα πουλερικά τα οποία απλά δεν έχουν τα αισθητήρια στη γλώσσα για να νιώσουν το κάψιμο.

      Δεν έχουν όλοι οι οργανισμοί την ίδια αντίδραση στα χημικά αυτά.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ kkonstan 08/05/2010 20:20:50

        Απο ότι λέτε "ψιλοπειραματιζόσαστε"με τα ζώα σας.
        Στη βότκα πώς αντιδρούν?

  4. mara avatar
    mara 08/05/2010 14:21:51

    Έίναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!!!!!
    Δηλαδή είμαστε η γενιά... του Κανέλλου?????
    Μου φαίνεται αντιπροσωπεύει πλήρως τους Έλληνες.
    1. Χωρίς αφεντικό....
    2. Αδέσποτος, χωρίς σπίτι....
    3. Πεινασμένος στον δρόμο χωρίς φαϊ....

    Κανέλλοοοοο!!!! Σε λίγο δεν θα είσαι μόνος σου, γιατί κάποιο από τα τρία ή και τα τρία θα τα υποστούμε σύντομα....

  5. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 08/05/2010 14:53:10

    ο Κανέλλος πέθανε πριν λίγο καιρό σε βαθειά γεράματα. Αυτός είναι ο διάδοχος του, του μοιάζει σε όλα. Τιμής ένεκεν οι φοιτητές τον ονόμασαν και αυτόν Κανέλλο.

  6. parsifal avatar
    parsifal 08/05/2010 15:22:19

    Ο σκύλος και το αλογο είναι τα μοναδικά ζώα που εκαμαν καρριέρα στις δυνάμεις καταστολής...Τώρα αυτός ο συγκεκριμένος γιατί προέκυψε αντι-εξουσιαστής...Μήπως τον ποτίζουν τίποτε οι διάφοροι συνήθεις καταλαμβάνοντες οδοστρώματα και προπύλαια ?

  7. nancy avatar
    nancy 08/05/2010 15:39:43

    Προς όλες τις Δυνάμεις Καταστολής:

    -Συλλάβατε τον Κανέλλο !

  8. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 08/05/2010 15:44:26

    αυτος ειναι ο λουκανικος (για αυτο το λουκ). ο κανελος δεν ζει ποια.

  9. alfa2012 avatar
    alfa2012 08/05/2010 15:45:07

    τα σκυλια με τα ρουχα ειναι πιο επικινδυνα....

  10. BLACK avatar
    BLACK 08/05/2010 15:50:48

    Ο Κανέλος δεν ζει πια. Τον λένε Λουκάνικο. Ο Λουκάνικος ξέρει καλά να μην καταπίνει φόλες.

  11. FRESCO avatar
    FRESCO 08/05/2010 15:57:11

    Υποκλίνομαι.

  12. Greco avatar
    Greco 08/05/2010 16:03:44

    η μετεμψυχωση του τσε γκεβαρα

  13. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 08/05/2010 16:48:55

    O ΚΑΝΕΛΛΟΣ ΠΕΘΑΝΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΗΔΕΙΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ,
    Ο ΤΑΦΟΣ ΤΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΕΚ.ΙΔΡ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
    ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ...

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 08/05/2010 17:45:32

    Τουλάχιστον τό ταΐζει κανείς τό καϋμένο;

    • Enola Gay avatar
      Enola Gay @ Kὀριννα 08/05/2010 18:26:40

      Τον νεκρό Κανέλλο εννοείς;

    • nancy avatar
      nancy @ Kὀριννα 08/05/2010 19:26:09

      Κόριννα, μου φαίνεται δεν είδες τις φωτο. ΄Οχι μόνο τον ταιζουν, αλλα έχει και μπλέ λουρί ο Λουκανικάκος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Kὀριννα 08/05/2010 20:07:55

      Πάντα την πέρναγαν καλά και οι δυο σκύλοι. Τους ταΐζουν τα σουβλατζίδικα της περιοχής. ;)

  15. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 08/05/2010 18:56:21

    Είναι απλά υπέροχος. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα του κάνουν κακό τα ανθρωπόμορφα κτήνη.

  16. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 08/05/2010 19:42:08

    Ο παλιός Κανέλλος απεβίωσε. Ιδού και το τραγούδι για τον Κανέλλο.

    http://www.youtube.com/watch?v=5FTaVgqSiIk

    • nancy avatar
      nancy @ Θραξ Αναρμόδιος 08/05/2010 20:12:52

      Απίθανο. Νομίζω ο Καννελάκος απεβίωσε σε χέρια φιλόζωων. Νάχαμε την ψυχούλα του!

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ nancy 08/05/2010 20:15:40

        Ναι, κάπως έτσι. Ναι και αυτό το φιλμάκι διηγείται την ιστορία του. Είναι στ' αλήθεια συγκινητικό.

        http://www.youtube.com/watch?v=3NxuT0nG5gU

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 09/05/2010 01:00:37

        Και επίσης συγκινητικό το ακριβό καροτσάκι που του αγόρασαν οι φίλοι του. Τους αξίζει να φεύγουν μέσα στην αγάπη οι Κανέλλοι της ζωής μας. Εγώ έχω έναν Ταμτάκο (Gipsy).

  17. Ερυσίπελας avatar
    Ερυσίπελας 08/05/2010 20:46:05

    Αντιεξουσιαστή & Αναρχοαπλυτοκομμούνι σκύλο πρώτη φορά βλέπω.

  18. scarab avatar
    scarab 08/05/2010 20:47:43

    Ο Κανέλος είναι μια παλιά συγκινιτική ιστορία
    Είχε και δικό του blog….δηλαδή τα παιδιά που τον περιέθαλψαν στο τελευταίο κομμάτι της ζωής του.
    http://kanelos.blogspot.com/search?updated-max=2008-09-03T07%3A46%3A00-07%3A00&max-results=15
    Καμιά φορά επισκέπτομαι τις παλιές αναρτήσεις με τον Κανέλο και ¨χαμογελάω¨

  19. ευτυχια avatar
    ευτυχια 09/05/2010 02:51:55

    Το Κανέλλος βγαίνει απ το Κανέλλη?Είναι μέλος του ΠΑΜΕ?
    Sic....@
    τον δικό μου τον λέγανε Θαλή και πέθανε απο αγάπη.
    Εύχομαι το ίδιο με σένα για όλους τους δολοφόνους σκυλιών και άλλων ζώων

  20. Κώστας avatar
    Κώστας 28/07/2011 02:48:16

    Απλά οι σκύλοι δεν έχουν πόρους. Γι' αυτό αντέχει τα δακρυγόνα ο Λουκάνικος...