#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2012 17:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Καμπανάκι» οι τελευταίες δημοσκοπήσεις για τη ΝΔ



Για ελάχιστα συμπεράσματα, ως προς το εκλογικό αποτέλεσμα, προσφέρονται οι τελευταίες δημοσκοπήσεις, καθώς δεν μπορούν να αποτυπώσουν την έντονη ρευστότητα και στην κοινωνία και στους κομματικούς σχηματισμούς. Κινούνται περισσότερο σε επίπεδο καταγραφής πρόσκαιρων εντυπώσεων και προτιμήσεων με βάση το θυμικό. Σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα, όταν θα είναι σαφές τουλάχιστον σε επίπεδο προσώπων η διάταξη των δυνάμεων, θα μπορούμε να μιλήσουμε για κάποιες «σταθερές» των επικείμενων εκλογών. Παρόλα αυτά κανείς πλέον δεν μπορεί ούτε να αγνοήσει ούτε να αμφισβητήσει την έντονη δυσαρέσκεια μεγάλου τμήματος της κοινωνίας προς τα κόμματα εξουσίας.

Με διαφορά 10% εξακολουθεί να προηγείται, λοιπόν, η Νέα Δημοκρατία του ΠΑΣΟΚ, αλλά και του ΚΚΕ σύμφωνα με τη νέα δημοσκόπηση της εταιρείας VPRC που δημοσιεύεται την Πέμπτη στο περιοδικό «Επίκαιρα». Ο έντονος κατακερματισμός που εμφανίζει το πολιτικό σκηνικό, με τους 'Ανεξάρτητους Έλληνες" να παίρνουν ένα πρωτοφανές ...11%, πιθανότατα είναι μια συγκυριακή εικόνα προ της προκήρυξης των εκλογών και άρα πιο «χαλαρής» στάσης των πολιτών, από αυτή που τελικά  θα εμφανισθεί στην κάλπη. Οι δημοσκοπήσεις εξάλλου εκφράζουν πάντα τις τάσεις της στιγμής οι οποίες στην σημερινή συγκυρία αναμφισβήτητα δείχνουν ...βρασμό του εκλογικού σώματος, σε αντίθεση με την επίσης πρωτοφανή χαλαρότητα που επιδεικνύει η Συγγρού, λίγες εβδομάδες προ των εκλογών.

Η έντονη ρευστότητα φαίνεται για παράδειγμα στο γεγονός ότι η Δημοκρατική Αριστερά δείχνει να χάνει τη δυναμική, που εμφάνιζε πριν από λίγες εβδομάδες, για αξιωματική αντιπολίτευση, πέφτοντας στο 11, 5%, οριακά χαμηλότερα από τον ΣΥΡΙΖΑ, ο οποίος παραμένει σε διψήφιο ποσοστό.

Οκτώ κόμματα δείχνει η δημοσκόπηση ότι εισέρχονται στη νέα  Βουλή, με το ποσοστό της Χρυσής Αυγής και του ΛΑΟΣ να είναι οριακά ως προς το 3%,  ενώ το υψηλό ποσοστό που εμφανίζουν οι Ανεξάρτητοι Έλληνες δεν είναι αναγκαστικά κακό ως προς την αυτοδυναμία της ΝΔ. Αν μαζί με τη ΔΗΣΥ, μείνει έξω από τη Βουλή και ο ΛΑΟΣ, μικραίνει το ποσοστό που απαιτείται για αυτοδυναμία.

Ασφαλώς και η ΝΔ τη στιγμή αυτή δείχνει αποσυσπειρωμένη,  αλλά είναι βέβαιο ότι στο δρόμο προς τις εκλογές η εικόνα αυτή θα αντιστραφεί, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν γίνει αντιληπτά εμφανή λάθη χειρισμών. Η μη ανταπόκριση στις αγωνίες και τα ερωτήματα των πολιτών, ωθούν ένα κρίσιμο ποσοστό προς αποχή ή προς άλλες κατευθύνσεις.

Η απάντηση στο λαϊκισμό και στην ανέξοδη «επαναστατικότητα» είναι το σχέδιο εξόδου από την κρίση, το οποίο και δεν έχει φθάσει στους ψηφοφόρους. Τα μηνύματα που εκπέμπονται προς τον κόσμο είναι απολογητικά ως προς τη νέα δανειακή και αυτό ασφαλώς είναι ένα σημαντικό στοιχείο, που δεν βοηθά στη μάχη της αυτοδυναμίας. Η ατζέντα κάποια στιγμή θα φύγει από την κριτική για τη συμμετοχή στην Κυβέρνηση Παπαδήμου και θα πάει στην επόμενη ημέρα. Εκεί οι απαντήσεις θα πρέπει να είναι ξεκάθαρες, ρεαλιστικές και «επικοινωνίσιμες».

Αναλυτικά η δημοσκόπηση της VPRC  ως προς την πρόθεση ψήφου: η ΝΔ συγκεντρώνει 22,5%, το ΠΑΣΟΚ αλλά και το ΚΚΕ 12,5%, ο ΣΥΡΙΖΑ 12%, η Δημοκρατική Αριστερά το 11,5%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 11%, το ΛΑΟΣ 3%, η Χρυσή Αυγή 3,5%, οι Οικολόγοι Πράσινοι 2,5%, η Δημοκρατική Συμμαχία 2%, η ΑΝΤΑΡΣΙΑ 1,5%, η Δράση 1,0%, το Άρμα Πολιτών 1,5% και άλλο κόμμα 3,0%.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. coyote avatar
    coyote 21/03/2012 17:35:12

    Η ατζέντα κάποια στιγμή θα φύγει από την κριτική για τη συμμετοχή στην Κυβέρνηση Παπαδήμου και θα πάει στην επόμενη ημέρα. Εκεί οι απαντήσεις θα πρέπει να είναι ξεκάθαρες, ρεαλιστικές και «επικοινωνίσιμες».
    Δεν εχετε παρει χαμπαρι τι θα παθουν τα καθεστωτικα προδοτικα κομματα..αναμενεται στο ακουστικο σας.

    • Άπολις avatar
      Άπολις @ coyote 21/03/2012 17:47:59

      Σιγά ρε Βοναπάρτη....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ coyote 21/03/2012 17:50:34

      Τα μη καθεστωτικά δηλαδή δεν πειράζει αν είναι προδοτικά και τα ψηφίσουμε;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ coyote 21/03/2012 20:06:35

      Γεμισε ο τοπος μακελαριδες !Ενα εχω να πω οτι αυτο που θα παθουν οι καθε ειδους μακελαριδες απο την επομενη ημερα των εκλογων με την μη υπαρξη αυτοδυναμιας της ΝΔ θα ειναι αρμαγεδδωνας σε οτι εχουν παθει μεχρι τωρα!Θυμηθειτε το !

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Ραβινος 22/03/2012 14:32:17

        Tότε δεν χρειαζόμαστε εκλογές. Ας συνεχίσει το καθεστώς ΠΑΣΟΚ-ΝΔ Α.Ε. την συγκυβέρνηση ώστε να "σωθεί" η χώρα.

  2. Δημήτριος avatar
    Δημήτριος 21/03/2012 17:35:58

    ...Ο θερμός πατριωτικός λόγος έδωσε τη θέση του στην οικονομίστικη mediaκή γλώσσα των μέσων...

    - η σιδηρά πατριωτική σύνθεση αλλοιώθηκε χάριν μερικών ψήφων παραπάνω (Βλέπε Χρυσανθακόπουλος, Γαρουφαλίας κλπ)

    ...Δυστυχώς για τον κ. Καρατζαφέρη που για να συνκυβερνήσει (χωρίς την στήριξη του συστήματος) γρήγορα ξέχασε τα λεγόμενα της Αγίας Γραφής που λέει ''πᾶς ὁ ὑψῶν ἑαυτὸν ταπεινωθήσεται, ὁ δὲ ταπεινῶν ἑαυτὸν ὑψωθήσεται''...

  3. Spyros STavropoulos avatar
    Spyros STavropoulos 21/03/2012 17:37:53

    22% = 1.600.000 ψηφοι περιπου δηλαδη θα ψηφισουν την ΝΔ 600.00 λιγοτεροι απο την τελευταια φορα που υπέστη την χειρότερη της ηττα, χαχαχαχχα το αλλο με τον τοτο το ξερετε;;;

    33% - 34% θα παρει η ΝΔ στις εκλογες και με ενα ρεαλιστικο ποσοστο 15 - 17% κομματων εκτος της βουλης ειναι αυτοδύναμη με 154+ βουλευτες. Ετσι λεει ο εκλογικος νομος.

    Ετσι απλα αλλα δεν το λεει κανεις , περνανε στον κοσμο οτι θελει 38%+ για αυτοδυναμια για να καταφερουν συνεργασια με Πασοκ. Ασε που αν οντως παρει 38% (πραγμα απιθανο) θα εχει 180+ βουλευτες με αυτον το κατακερματισμο.

    Γι αυτο ειναι χαλαροι στην Συγγρου (αυτο και οτι ειναι γενημενοι loosers αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

    • android.K. avatar
      android.K. @ Spyros STavropoulos 21/03/2012 17:53:26

      άπαιχτο σχόλιο!!!
      ειδικά η τελευταία πρόταση!!

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ android.K. 21/03/2012 18:24:12

        Όχι απλώς άπαιχτο. Το κορυφαίο της ιστορίας του παρόντος ιστολογίου που φιλοξενεί και αρκετούς λόγιους. O looser που γράφει προέρχεται από το loose = χαλαρός ενώ θέλει να γράψει loser.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Spyros STavropoulos 21/03/2012 20:11:08

      Μεχρι τωρα δεν το ειχε σκεφτει κανεις με μαθηματικο μυαλο !Μπραβο Spyros STavropoulos !Το γεννημενοι loosers πως θα αλλαξει ποτε ?

    • nikos iliopoulos avatar
      nikos iliopoulos @ Spyros STavropoulos 21/03/2012 20:25:24

      Υπάρχουν πολλα πρόβατα τελικά.Αντε γεια....

      • nikos iliopoulos avatar
        nikos iliopoulos @ nikos iliopoulos 22/03/2012 12:46:02

        Για τον Spyros STavropoulos πηγενε το προβατο και οσους τον πιστευουν

        • Spyros STavropoulos avatar
          Spyros STavropoulos @ nikos iliopoulos 22/03/2012 13:40:05

          Μια ανάλυση του εκλογικού νόμου δεν πιστευω οτι με κάνει πρόβατο.
          Οι προβλέψεις μου στηρίζονται στα εκκλογικά αποτελέσματα της τελευταίας δεκαετίας και των δημοσκπήσεων και όπως ανέφερα κανενας μα κανένας δεν λέει ποσο εύκολο ειναι για τη ΝΔ να κερδίσει την αυτοδυναμία με αυτά τα δεδομένα (ουτε η ιδια η ΝΔ...)

          Τώρα αν σε ενοχλέι που το ποσσοστο των κομμάτων εκτός βουλής θα είναι σίγουρα πάνω απο 12% , δηλαδή αυτοδυναμία με 35%+ για τη ΝΔ δεν μπορω να κάνω κατι γι αυτο.

          Προσωπική μου άποψη είναι οτι ο σημερινός εκλογικός νόμος (γιατι εκει ειναι η ουσία) είναι ο πίο σωστός της μεταπολίτευσης και είναι ο ΜΟΝΟΣ που δεν ευνοεί το Πασοκ.

          Πάντως αν θέλεις να βρείς πρόβατα 220.000 (ετσι λενε δηλαδη) των 2 ευρώ μου έρχονται στο μυαλο.

    • Ελληνικη Αριστερα avatar
      Ελληνικη Αριστερα @ Spyros STavropoulos 22/03/2012 12:44:44

      Μάντη μου εσυ, που ξερεις ακριβως ποσοι θα πανε στις καλπες.Αντε γεια

    • tomandjeffry avatar
      tomandjeffry @ Spyros STavropoulos 18/04/2012 19:10:50

      τι πίνεις και δεν μας δίνεις?

  4. theo1611 avatar
    theo1611 21/03/2012 17:39:50

    Η δημοσκόπηση δίνει "εικόνα της στιγμής" λίγες μόνο μέρες πριν γίνουν οι εκλογές.

    Το "καμπανάκι" λοιπόν είναι για όλους και όχι μόνο για τη ΝΔ.

    Ετοιμαστείτε να συνεργαστείτε δεξιοί, κεντρώοι και αριστεροί και να τα βρείτε.

    Πως θα γίνει αυτό όταν όλοι τραβάνε πολωτικές διαχωριστικές γραμμές για να μεγιστοποιήσουν τη θέση τους την επόμενη μέρα?

    Και ποιός μας είπε ότι η επόμενη μέρα θα είναι εύκολη, μόνο και μόνο επειδή θα γίνουν εκλογές?


    ΥΓ: Τα δύσκολα και οι υπερβάσεις είναι μπροστά μας.

  5. sirmar avatar
    sirmar 21/03/2012 17:56:04

    Θα τρίβουν τα ματια τους εαν δεν αλάξουν βιολί και δεν πετάξουν τα λαμόγια εξώ

  6. theo1611 avatar
    theo1611 21/03/2012 18:00:45

    Έχουμε μάθει να διαχειριζόμαστε τα αποτελέσματα των εκλογών βάσει του εκλογικού νόμου, που ισχύει κάθε φορά, και όχι βάσει του πραγματικού αποτελέσματος.

    Ο πρώτος είναι πρώτος και ο δεύτερος είναι τίποτα. Για τους λοιπούς, αγνοούμε και την ύπαρξή τους.

    Και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε!!!

    Εκτιμώ ότι θα είναι η πρώτη φορά που το αποτέλεσμα βάσει του εκλογικού νόμου θα μπει σε δεύτερη μοίρα και πίσω από το πραγματικό εκλογικό αποτέλεσμα, την επόμενη μέρα.

    Πάμε για ανάδειξη πραγματικών ηγετών σε περίοδο κρίσης!!!

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ theo1611 21/03/2012 18:39:45

      μήπως μπορείτε να αναφέρετε έναν;

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ Αιμιλια Σ. 21/03/2012 18:44:55

        Μακάρι να τον ήξερα.

        Περιμένω να εμφανιστεί πριν.

        Αλλά καλοδεχούμενος και μετά!!!

  7. Bohemian avatar
    Bohemian 21/03/2012 18:05:04

    Πριν από 2 μήνες η ίδια εταιρία έδινε τη Ν.Δ στο 30,5%, βρίσκεται δηλαδή στο -8% ενώ τα υπόλοια κόμματα βρίσκονται περίπου στα ίδια σε σύγκριση με τον Ιανουάριο. Εξαιρούνται φυσικά τα κόμματα των Καμμένου και Καρατζαφέρη.

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 21/03/2012 18:05:53

    Ερώτηση: 1.Ποιος έκανε τη δημοσκόπηση;
    2.Ποιος κρύβεται πίσω απ' αυτήν;
    3. Ποιος εκδότης τη δημοσιεύει;
    4. Πού έγινε;
    5. Πού είναι το 20% που η ίδια εταιρία πριν ένα μήνα έδινε στον Κουβέλη και τώρα μόλις 11%;
    6.Πώς προκύπτει το 11% του Καμένου;
    7. Μήπως κάποιοι παίζουν τα ρέστα τους;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 21/03/2012 18:18:17

      Απαντήσεις:
      1-Η Πετρούλα
      2-Η Κουντουρά
      3-Ο Π. Κωστόπουλος
      4-Στην Μύκονο
      5-Μοιράστηκε μεταξύ Ανατολάκη και Καϊλή
      6-Με αλγόριθμο που βασίζεται σε τριπλή διαφορική εξίσωση τύπου Χάϊντελμαν
      7-Ναι.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Strange Attractor 21/03/2012 18:39:04

        Strange, κάηκες!
        1.VPRC
        2.Τα φιλαράκια τα καλά άνευ πτυχίου, μην ξεχνάμε.
        3.Ως θυμίαμα το όνομά του!
        4.Σε ανηχοϊκό δωμάτιο ερωταποκρίσεων και εκκρίσεων!
        5.Χάλασε η μπαλάντζα!
        6.Δεν προκύπτει.Πατήθηκε δυο φορές το 1.
        7.Με δυο εφτάρια.Μόνο!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Δαναός 21/03/2012 18:47:36

          1- Εγώ ακόμη χρησιμοποιώ τα παλιά τα ΒΕΤΑ
          2-Άλλο τα τυπικά προσόντα κι άλλο τα ουσιαστικά. Βλ. Πρόεδρο Ρέηγκαν!
          3-Στάλα στάλα λιβανάκι, μύρισε Θεός...
          4-Σε δωμάτιο με λαστιχένιους τοίχους (βλ. Δρ. Ρέγγα)
          5-Ναι αλλά κρύωσε και η τσιμινιέρα!
          6-Α, εσύ χρησιμοποιείς την αραβική μέθοδο του Αμπντούλ Αλ Χαίντ, η οποία έχει ξεπεραστεί από τον Αύγουστο Λεπόντ, από το 1665 κιόλας. (Βλέπε "Η αλγεβραϊκή φύση της σύγχρονης ηθικής", εκδόσεις Βατικανού 1666).
          7-Και τους άσσους τους παρακάμπτεις; Μέγα λάθος.

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ Δαναός 21/03/2012 19:01:56

          Να υποθέσω ότι το φιλαράκι το καλό χωρίς πτυχίο είναι ο προσφάτως επαναδιορισμένος να αναλάβει την επικοινωνία του Μπένυ...ο αποκαλούμενος και "θειο βρέφος", γνωστός και ως Mr "Ρίξτε τη λάσπη στον ανεμιστήρα"...κος (με μικρό κ και το τονίζω)...Κ. Λαλιώτης??? Αυτό το συσχετισμό οφείλω να ομολογήσω δεν τον είχα κάνει… (Λιβάνης – Λαλιώτης κ.λπ.)

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ Δαναός 21/03/2012 18:23:20

      απαντηση στο 5. το 20% εγινε 11% λογω μη ξεκαθαρης θεσης του κουβελη ( κοινως κολοτουμπας) σχετικα με το μνημονιο...... και θα πεσει κιαλλο. απαντηση στο 6. με μια βολτα στα καφενεια και στους χωρους εργασιας , θα γινει πολυ ευκολα αντιληπτο απο που προκυπτει... παρα πολυ ευκολα

      • Άπολις avatar
        Άπολις @ sintonistis 21/03/2012 20:47:27

        Ρε συντονιστή απ'την Χαροκόπου μας γραφεις??
        http://topontiki.gr/article/32228
        Για να λεει ο πόντικας οτι ειστε 150 τρολλάκια εκει, φαντάσου πόσοι είστε στ' αλήθεια....

        Πρόσεξε μην ξεχάσεις κανα κουβαδάκι φεύγοντας!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Δαναός 22/03/2012 14:36:20

      Το κόμμα θα καταλήξει να το ψηφίζουν μόνο κάτι χουντικοί υπερήλικες. Τέτοιο παρωχημένο λόγο και ακραία ρητορική η ΝΔ δεν είχε ποτέ της.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/03/2012 18:09:42

    Θα πρεπει ολοι να ξερουν οτι αν δεν σχηματισθει κυβερνηση παραμενει η σημερινη κυβερνηση Παπαδημου που συνεχιζει κανονικα το εργο της.
    Με αλλα λογια οι δηθεν πατριωτες αντιμνημονιακοι θα πρεπει να παρουσιασουν εναλλακτικη κυβερνηση και οχι απλως να φωναζουν.
    Εαν δεν το κανουν ή δεν δεχθουν να μπουν σε κυβερνηση Σαμαρα παμε για νεες εκλογες ενω ο Παπαδημος συνεχιζει κανονικα και τα αδικηματα Παπανδρεου ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.
    Μη βγει κανεις Καμμενος και πει γιατι δεν τιμωρηθηκε ο ΓΑΠ μετα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 21/03/2012 22:43:12

      Η παραγραφή των αδικημάτων δε σχετίζεται με το σχηματισμό κυβέρνησης αλλά με μη δίωξη από τη βουλή. Επίσης αν η βουλή δεν ανοίξει μετά τις εκλογές και ξαναπάμε σε εκλογές τα αδικήματα δεν παραγράφονται.

  10. wx avatar
    wx 21/03/2012 18:39:22

    εγώ είχα προειδοποιήσει ότι θα συμβεί αυτή η ανατροπή, όποιοι εισηγήθηκαν την συμμετοχή στην κυβέρνηση παπαδήμιου, ας κάνει τον απολογισμό του.

  11. franc avatar
    franc 21/03/2012 18:44:49

    Aγαπητέ ψυχραιμια διαπιστώνεις:
    "Με αλλα λογια οι δηθεν πατριωτες αντιμνημονιακοι θα πρεπει να παρουσιασουν εναλλακτικη κυβερνηση και οχι απλως να φωναζουν."
    Για να παρουσιάσουν εναλλακτικη κυβερνηση, απαραίτητη προυπόθεση είναι να μπουν στη βουλή και δεν νομίζω οτι αυτό το Γκάλλοπ που ο Αττράκτωρ ξέρει οτι έγινε απο την Πετρούλα (είναι άλλωστε προφανες) τους εξασφαλίζει και την είσοδό τους, διότι όπως βλέπεις σε 25 ημέρες η ΔΗΜΑΡ έχασε 9%. Αν στις επόμενες 25 ημέρες ο Καμμένος (που είναι λογικό ως νεοεμφανιζόμενος να έχει παρόμοια στατιστική εξέλιξη) χάσει 9% δεν εκλέγεται καν βουλευτής...

    • Bohemian avatar
      Bohemian @ franc 21/03/2012 21:00:53

      Στις δημοσκοπήσεις της ίδιας εταιρίας η Δημοκρατική Αρσιστερά του Κουβέλη είχε 13% τον Ιανουάριο και 16% τον Φεβρουάριο, τώρα παρουσιάζεται στο 11,5%. Αυτά είναι τα νούμερα, η πτώση είναι 4,5% και όχι βέβαια 9%.

  12. coik avatar
    coik 21/03/2012 18:54:21

    Αγαπητοί μου Φίλοι
    Παρακολουθώντας τις τελευταίες πολιτικές εξελίξεις, νομίζω ότι ζω σε άλλη χώρα.
    Η ερώτηση που γυρίζει στο μυαλό μου είναι η εξής:
    Τελικά έχουμε πτωχεύσει ή όχι;;;;;;
    Εάν δεν έχουμε πτωχεύσει, τότε κακώς ψηφίζουμε Μνημόνια, κακώς δεν δανειζόμαστε από τις αγορές, και ακόμη χειρότερα κακώς δεν μας δανείζουν (αυτοί θα χάσουν).
    Εάν έχουμε πτωχεύσει, δεν καταλαβαίνω πως ξεφυτρώνουν κόμματα, το ένα μετά το άλλο. Από ότι ξέρω για να φτιάξεις ένα κόμμα, με κάποιες υποτυπώδεις δομές στο κέντρο και στην περιφέρεια, χρειάζονται αρκετά χρήματα (για την ώρα και μέχρι νεωτέρας Euro). Αλήθεια που τα βρίσκουν;
    1. Είναι από δικά τους περιουσιακά στοιχεία, τα οποία εκποιούν,
    2. Δανείζονται από Τράπεζες,
    3. Δέχονται συνδρομές από φίλους του κόμματος,
    4. Χρηματοδότηση από τον Κρατικό Προϋπολογισμό,
    5. Δάνεια ή προσφορές από Επιχειρηματίες (μαύρα).
    Η πρώτη περίπτωση μάλλον δεν ισχύει, αφού από ότι δηλώνουν δεν έχουν μεγάλα εισοδήματα, δημιουργώντας έτσι το προφίλ του εκφραστή του μέσου Έλληνα.
    Η δεύτερη είναι ακόμη που απίθανο να συμβαίνει, αφού οι Τράπεζες δεν δίνουν δάνεια ακόμη και σε υγιείς επιχειρήσεις.
    Η τρίτη προϋποθέτει οργάνωση σε μεγάλη έκταση και μαζική συμμετοχή, κάτι το οποίο είναι δύσκολο στους πρώτους μήνες λειτουργίας ενός κόμματος.
    Η τέταρτη περίπτωση προϋποθέτει κοινοβουλευτική δύναμη (στην Ελληνική Βουλή ή στην Ευρώπη), την οποία δεν την έχουν.
    Άρα καταλήγουμε στην πέμπτη περίπτωση. Πρέπει λοιπόν να κατανοήσουμε, για πιο λόγο, ένας Επιχειρηματίας, χρηματοδοτεί την ύπαρξη ενός κόμματος.
    Ένας λόγος είναι γιατί πιστεύει στην ιδεολογία αυτού. Όμως σε περίοδο κρίσης, που το χρήμα είναι δυσεύρετο, μάλλον δεν συμβαίνει αυτό. Και τέλος πάντων οι περισσότεροι ιδεολόγοι Επιχειρηματίες το μόνο που δίνουν είναι η ψήφος τους (και πολλές φορές με το αζημίωτο).
    Άλλος λόγος είναι για να καλύψει παράνομο εισόδημα. Αυτό μάλλον είναι ποινικό αδίκημα, αφού πρόκειται για ξέπλυμα μαύρου χρήματος.
    Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα, ότι αυτό γίνεται για ιδιοτελείς λόγους. Πρόκειται για επιταγή η οποία προφανώς θα εξαργυρωθεί μετά τις Εκλογές και ανάλογα με το αποτέλεσμα.
    Δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί ισχυροί Οικονομικοί και Πολιτικοί Παράγοντες σε Ελλάδα και Ευρώπη, οι οποίοι επιθυμούν, το αποτέλεσμα των Εκλογών, να είναι ο κατακερματισμός σε όσο το δυνατόν περισσότερα κόμματα (διαίρει και βασίλευε). Με αυτό τον τρόπο επιδιώκουν την δημιουργία αδύναμης κυβέρνησης (συνισταμένης πολλών κομμάτων), την οποία θα ελέγχουν καλύτερα.
    Νομίζω ότι τελικά θα το καταφέρουν, με την βοήθεια των ΜΜΕ.
    Εύχομαι να κάνω λάθος, αλλά από ότι βλέπω, ο κόσμος για μια ακόμη φορά θα πέσει στην παγίδα.
    Το ερώτημα είναι λοιπόν τι μπορούμε να κάνουμε.
    Θεωρώ ότι ο καθένας και ανάλογα με την ιδεολογία του, πρέπει να επιλέξει εκείνο το κόμμα που του λέει αλήθειες, όσο πικρές και εάν είναι και όχι αυτά που θέλει να ακούσει.
    Εξάλλου όλοι οι πολιτικοί – δημαγωγοί που μας κυβέρνησαν μέχρι τώρα, έλεγαν αυτά που ήθελε να ακούσει ο λαός. Και να που φτάσαμε.
    Ελπίζω ότι έστω και για μια φορά θα πράξουμε το σωστό για τη χώρα, αλλά και για μας τους ίδιους.
    Καλά μυαλά.

    • franc avatar
      franc @ coik 21/03/2012 19:26:56

      Aγαπητέ coik πολύ σωστή η ανάλυσή σου.
      Στο συμπέρασμα θα ήθελα να το πρωχωρήσω λίγο πιό πέρα .
      Για να απαντήσουμε ως ελεύθερος λαός σ' αυτό το προφανές σχέδιο κατακερματισμού, θα πρέπει να ψηφίσουμε μαζικά 2 κόμματα. Οι Δεξιοί την ΝΔ και οι Αριστεροί τον ΣΥΡΙΖΑ. Οι λόγοι είναι αυτονόητοι. Το ΠΑΣΟΚ είναι υπόδικο και κατ' εξοχήν πουλημένο και εξαρτημένο απ' τους δανειστές. Το ΚΚΕ είναι μουσείο. Τα υπόλοιπα μικροκόμματα είναι τα όργανα του εχθρού όπως διαπιστώνεις πολύ λογικά. Επομένως απομένουν απ' τη μία πλευρά η ΝΔ κι απ την άλλη ο ΣΥΝ . Μάλιστα σε περίπτωση αποτυχίας του μνημονίου όπως προβλέπει το 90% σχεδόν των ειδικών, τα δύο αυτά κόμματα αναγκαστικά θα συστήσουν κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας.

  13. Aris. A avatar
    Aris. A 21/03/2012 19:04:08

    Μόνο τυφλός και κουφός δεν βλέπει ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την δυναμική της ΝΔ.

    Ο κομματικός πατριωτισμός των νεοδημοκρατών τελείωσε προδόθηκε το 89,2004,2007 πλέον οι ψηφοφόροι θέλουν πρακτικές θέσεις σε 4 με 5 καίρια θέματα και πρόσωπα που εμπνέουν εμπιστοσύνη ότι θα παλέψουν να τα εφαρμόσουν.

    Και τα δύο λείπουν απελπιστικά από την ΝΔ πέρα από τα τραγικά επικοινωνιακά και στρατηγικά λάθη που έχει κάνει.

    Προκλητικές επιλογές προσώπων που θέλει η ηγεσία να επιβάλει ετσιθελικά διώχνουν τον κόσμο όπως και οι προσωπικές στρατηγικές των φανατικών οπαδών του "πολιτικού πολιτισμού" που είναι συντριπτική πλειοψηφία στην ΝΔ σήμερα και δεν λένε τίποτα οι καλολογικού περιεχομένου παρατηρήσεις τους.

    Πως τα κατάφεραν στην Συγγρού με τους χειρισμούς τους να ανοίξουν νέο κόμμα στην αυλή τους είναι εντυπωσιακό.

    Η αλαζονεία είναι κακός σύμβουλος όποιος δεν το πστεύει ας δει τα χάλια της Μπακογιάννη όλοι μπαίνουν στην βουλή εκτός από αυτήν.

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ Aris. A 21/03/2012 19:10:43

      Πες στα ρε Άρη, θεέ του πολέμου ή Αριστοτέλη, θεέ της λογικής!!!

      +1000...000

  14. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 21/03/2012 19:26:27

    Αντί να σχολιάζει ο καθένας με βάση ΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ... προτείνω να σχολιάζουμε με βάση του ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ...

    ανεξάρτητα του τι θα ευχόμασταν ... όλα τα δεδομένα δείχνουν

    μέγιστο πιθανό ποσοστό Πασόκ το 15% ... συνεπώς 1ο ΔΕΔΟΜΕΝΟ : ο κόσμος έχει πλήρως καταλάβει τις τεράστιες ευθύνες του Πασόκ και το οδηγεί σε τριτεύων ρόλο

    μέγιστο ποσοστό 30% για τη ΝΔ ... συνεπώς 2ο ΔΕΔΟΜΕΝΟ : ο κόσμος ΔΕΝ πείθεται από τον λόγο της ΝΔ και άρα δεν είναι δυνατόν να κυβερνήσει αυτοδύναμα η ΝΔ

    συνολικά τα "δεξιά κόμματα" ή έστω τα "μη αριστερά κόμματα" θα προσεγγίσουν το 50% ... συνεπώς 3ο ΔΕΔΟΜΕΝΟ : η λεγόμενη "Αριστερή στροφή" ή "κομμουνιστικός κίνδυνος" είναι μάλλον φαντασιακός "μπαμπούλας" που ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα

    εν όψη των παραπάνω και λαμβάνοντας υπόψην το ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ : ότι δηλαδή η ΝΔ έχει αποφασήσει (σωστά ή λάθος δεν το κρίνω) ότι η ενεδειγμένη πορεία είναι η εφαρμογή του 2ου μνημονίου ώστε να εφαρμοστεί η Δανειακή και να παραμείνει η χώρα στην Ευρωζώνη

    οδηγούμαστε στο 4ο ΔΕΔΟΜΕΝΟ : αναγκαστικά μετά τις εκλογές θα έχουμε ΝΕΑ συγκυβέρνηση ΝΔ - Πασόκ

    Όλα τα άλλα είναι ευχολόγια και μεσσιανικού τύπου προσδοκίες για θαύματα ...

    p.s. Ξαναλέω ... δεν κρίνω το αν τα παραπάνω είναι αυτό που εγώ ή κάποιος άλλος θεωρεί ωφέλιμα για τον τόπο ... λέω ότι είναι ΓΕΓΟΝΟΤΑ ... το να επιμένουμε στην αδιέξοδη κουβέντα "έκανε καλά ή κακά η ΝΔ που ψήφισε τη δανειακή κλπ κλπ" ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΟΨΗ ΕΚΛΟΓΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ ... ας δεχτούμε τα γεγονότα ως έχουν και ας κάνουμε μια κουβέντα επί πραγματικών στοιχείων ...

    την ίδια κουβέντα περί "ευκταίου και πραγματικού" έκανα πριν 1 εβδομάδα σε άλλη ανάρτηση με φίλο που επέμενε ότι η ΝΔ θα κάνει ανοικτές προεκλογικές συγκενντρώσεις και μου είχε πει "αγόραζε πολύ και πούλα λίγο" και να "μην είμαι βιαστικός" ... οι εξελίξεις και σε αυτό γνωστές ...

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ EVANGELOS 21/03/2012 20:21:41

      Φίλε Ευάγγελε, για να φτάσεις στα δεδομένα σου, ξεκινάς από λάθος αφετηρία. "μέγιστο πιθανό ποσοστό Πασόκ το 15%" Οι πασόκοι είναι αδιόρθωτοι. Μιλούσα πριν λίγες ημέρες με πασοκτζή, που όλο το προηγούμενο διάστημα έβριζε το πασοκ για τα χάλια της Ελλάδος, και μου λέει το αμίμητο "η ιστορία τελικά θα δικαιώσει τον Γ. Παπανδρέου, ως τον μόνο πολιτικό που πάλεψε για την σωτηρία της Ελλάδος". Και επειδή νόμιζα ότι έκανε πλάκα του είπα "ε καλό ε" αλα Σεφερλής, μόνο που μιλούσε σοβαρά. Γι' αυτό σου λέω, άστο.

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ dikefalosaitos 21/03/2012 20:42:48

        φίλε όπως έγραψα και παραπάνω ... μικρή διαφορά έχει αν τελικά το πασόκ φτάσει το 20% ... η ουσία είναι ότι στην μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου έχει απαξιωθεί το πασόκ και η NΔ δε φαίνεται να πείθει ώστε να κυβερνήσει αυτοδύναμα ... αυτά είναι τα δεδομένα σήμερα ...

        μην μένεις σε μεμονομένα άτομα που απειχούν απόψεις -απομεινάρια- εποχών με "άσπρους καβαλλάρηδες" και "μεσσίες" και δεν έχουν καμία σχέση με το τι συμβαίνει στην κοινωνία

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ EVANGELOS 21/03/2012 21:39:24

          H κοινωνια αν δε γουσταρει να παψει να θελει κατα 80 τοις εκατο το ευρω.

          • Aris. A avatar
            Aris. A @ ψυχραιμια 22/03/2012 00:14:47

            ψυχραιμία

            ασε να δούμε καλύτερα από τον Σεπτέμβριο πόσο θέλει το ευρώ ο κόσμος.

            Κάνε υπομονή.

    • Sardam avatar
      Sardam @ EVANGELOS 21/03/2012 21:27:33

      "οδηγούμαστε στο 4ο ΔΕΔΟΜΕΝΟ : αναγκαστικά μετά τις εκλογές θα έχουμε ΝΕΑ συγκυβέρνηση ΝΔ – Πασοκ"
      Ακριβώς! Αυτό λεν οι αριστεροί, ο Χατζηνικολάου, ο Τράγκας, ο Πρετεντέρης , ηΤρέμη, ο Λοβέρδος, ο Λαζόπουλος...ο EVANGELOS! Βρε μπας και είσαι...«Θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου και θύραν περιοχής περί τα χείλη μου».Α πα πα !

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ Sardam 21/03/2012 22:02:05

        φίλε μου αυτό ακριβώς που κάνεις περιφράφω στο 1ο ποστ μου ...

        αρνείσαι να δεις το λογικό συμπέρασμα επειδή δε συμφωνείς και επειδή έυχεσαι να γίνει κάτι άλλο ...

        μπερδεύεις το τι θα ήθελες εσύ (ή κι εγώ) με το ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γίνει σύμφωνα με τα μέχρι τώρα στοιχεία ...

        p.s. λες να διαφωνώ με τη ΝΔ επειδή πρσχώρησε στη μηνομονικαή πολιτική και συγκυβερνά με το πασόκ και να υποστηρίζω απολιθώματα οικογενειακού νεοφιλελευθερισμού ??? ... το να προσπαθείς να αποδομήσεις όποιον βλέπει τι συμβαίνει δε σημαίνει ότι δε συμβεί κι όλας ... ;)

  15. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 21/03/2012 19:29:04

    Η αλήθεια είναι ότι τα εκτός βουλής κόμματα μετά βίας θα φτάσουν στο 11%. Αυτό δείχνει μια "προσεκτική μελέτη" των δημοσκοπήσεων.
    Ολα τα άλλα, απλά είναι επιθυμίες μας ...

  16. theo1611 avatar
    theo1611 21/03/2012 19:30:01

    Έχουμε πτωχεύσει, αλλά όχι ως κανόνι στην αγορά, όπως το ξέρουμε, αλλά ως διακανονισμός με νέες εμπράγματες εγγυήσεις.

    Βέβαια, θα πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι αρχές του 2010 ανεβήκαμε ζωσμένοι με πυρομαχικά (το πιστόλι στο τραπέζι) στην ταράτσα της ευρωζώνης, έτοιμοι να ανατιναχθούμε και να την ανατιξάνουμε, αυτοκτονώντας. Οι εταίροι μας έστειλαν αστυνομία, πυροσβεστική, ειδικούς διαπραγματευτές και ψυχίατρους για να μας καλμάρουν, "σιγά ρε παιδιά δεν ήλθε και το τέλος του κόσμου, από ένα βρωμοομόλογο του Μαϊου, εμείς είμαστε εδώ και θα τα βρούμε, πάντοτε υπάρχουν λύσεις και όλοι θα ζήσουμε".

    Το είπε άλλωστε και ο Γιούνκερ, οι έλληνες είναι ένα ευγενές (noble, έντιμο, αριστοκρατικό, ειλικρινών προθέσεων) έθνος.

    Και μετά ήλθε ο έρωτας (Μικρή, πικρή μου αγαπημένη, για τους παλιότερους)

  17. Δαναός avatar
    Δαναός 21/03/2012 19:34:08

    Τσάκαλε! Θείον Βρέφος! YES!

  18. Mara avatar
    Mara 21/03/2012 19:36:23

    Άρη, με τους χειρισμούς της η Ν.Δ., άνοιξε κόμμα στην αυλή της
    ή αυτό το κόμμα ήταν έτοιμο... από καιρό να γίνει όπως κάποτε ήταν... και το ΛΑΟΣ?

    • anonymous avatar
      anonymous @ Mara 21/03/2012 23:02:29

      Άκου Μάρα, θα σου γράψω τη δική μου άποψη. Κατ αρχάς συμφωνώ με τον Άρη. Η υπομονή των δεξιών, πρόσεξε δε γράφω των ΝεοΔημοκρατών, έχει εξαντληθεί προ πολλού. Η ΝΔ ως κόμμα φτιάχτηκε για να βάλει τους δεξιούς στο περιθώριο. Ο ΚΚ ο Α' το είχε ομολογήσει με τις πράξεις του. Το κόμμα της ΝΔ δεν απάντησε ποτέ στις κατηγορίες της αριστεράς, φόρτωσε άδικα τους δεξιούς με ενοχικά σύνδρομα, δεν τους προστάτευσε ως κοινωνική τάξη έναντι της λαίλαπας του ΠΑΣΟΚ και τους χρησιμοποίησε ως υποζύγια. Κάποια στιγμή οι άνθρωποι αγανάκτησαν κι έψαχναν να την κάνουν. Σε πρώτη φάση κάποιοι πήγαν στον Καρατζαφέρη, όχι γιατί τον θεωρούσαν σοβαρό, αλλά γιατί δεν είχαν εναλλακτική, τώρα πάνε στον Καμμένο. Είναι συμπαθέστερος του Καρατζαφέρη, κι έχει κάπως μεγαλύτερο, δημοσκοπικό προς το παρόν, ρεύμα. Και ο Καμμένος θα ξεφουσκώσει. Είναι λίγο απότομος και στην πολιτική δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα μου πεις και μετά τον Καμμένο τι; Η απάντηση έρχεται από την Τουρκία. Στον Ερντογάν πήρε 20 χρόνια για να αναδειχτεί ως ηγέτης ενός κινήματος διαφορετικού από τον κατεστημένο Κεμαλισμό. Η ΝΔ βρίσκεται στην αρχή του τέλους της. Νέο, διάδοχο και βιώσιμο σχήμα δεν υπάρχει. Ηγέτης δεν υπάρχει. Θα δημιουργηθεί όμως και ακριβώς σε αυτή τη φάση βρισκόμαστε. Διάλυσης και ταυτόχρονα δημιουργίας.

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ anonymous 21/03/2012 23:39:44

        anonymous

        Συμφωνώ απόλυτα.

        Ζητάνε από τους δεξιούς να πάνε να ψηφίσουν ΝΔ για να δουν υπουργούς, τον Αβραμόπουλο που συγχαίρει τον Βενιζέλο, τον Σπηλιωτόπουλο που είναι ενθουσιασμένος με την Διαμαντοπούλου, τον Δήμα τον γυιό Δήμα στην Κορινθία, και τον Ψυχάρη για να πηδηχθούμε από το παράθυρο εντελώς.

        • juliet avatar
          juliet @ Aris. A 22/03/2012 08:47:11

          Aris A,
          Καλημέρα,όχι πηδηχτούμε ......πηδήξουμε ...
          :)

          • franc avatar
            franc @ juliet 22/03/2012 13:05:09

            Aγαπητή Juliet φοβάμαι οτι θα τα πάθουμε και τα δύο...

          • tak avatar
            tak @ juliet 22/03/2012 13:20:42

            Αν θα ψηφίσουμε σωστά
            γιατί να ... πηδηχτούμε;
            Αν λάθος ψήφο ρίξουμε
            να πάμε να ... πνιγούμε!

      • Mara avatar
        Mara @ anonymous 22/03/2012 01:21:39

        Θα συμφωνήσω 100% σε ότι αφορά τον ΚΚ Α!

        Στο πώς όμως και γιατί ο κόσμος της δεξιάς αναζήτησε άλλες λύσεις τύπου Καρατζαφέρη και τώρα Καμμένου, περιγράφεις τις αφορμές που τον οδήγησαν σε αυτές τις επιλογές και όχι τις αιτίες.
        Η ενοχική όπως πολύ καλά χαρακτήρισες ώς προς την κοινωνία Ν.Δ., σύμφωνα πάντα με τα μεταπολιτευτικά σχέδια που είχαν για το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας, (που θα εξυπηρετούσε φυσικά ευκολότερα τους δόλιους σκόπους που είχαν για την πατρίδα μας), έπρεπε να κυβερνάει μόνο στα "διαλλείματα" της διακυβέρνησης Πασόκ, με την ευγενή χορηγία... πάντα βέβαια και της "αθώας" αριστεράς.
        Στόχος λοιπόν πάντα ένα μικρό αλλά καθοριστικό κομμάτι της δεξιάς ή της δήθεν... δεξιάς, να αποσπάται.
        Το έκαναν με τον Καρατζαφέρη, όταν πιά το Πασόκ είδαν ότι κούρασε για να έχουν τον πλήρη έλεγχο (και με τους πάντα πρόθυμους... εντός των τειχών να βοηθήσουν με διάφορους τρόπους...), το κάνουν τώρα και με τον Καμμένο.
        Μην νομίζεις ότι φοβούνται τόσο τους βουλευτές της Ν.Δ. (...και γιατί άλλωστε? έχουν μπόλικα "καλόπαιδα" εκεί μέσα πρόθυμα να δώσουν γή και ύδωρ για τα προσωπικά τους συμφέροντα), ίσως ούτε τόσο και τις εκάστοτε ηγεσίες.
        Τον απλό κόσμο της δεξιάς φοβούνται και τρέμουν για τις αντιδράσεις του.
        Αυτόν φοβούνται, που διατηρεί αξίες, ήθος και αγάπη για την πατρίδα, μην τυχόν και πολλαπλασιαστεί...
        Ένα μικρό δείγμα τί εστί... δεξιός το πήραν στις 29/11/2009, όταν βλέπανε τις ατελείωτες ουρές ανδρών, γυναικών, νέων, γέρων, κόντρα στο σύστημα και στα προγνωστικά, να στήνονται ώρες ολόκληρες για να ψηφίσουν τον Σαμαρά, αλλά κυρίως να στήνονται με πείσμα και υπομονή για να διώξουν την λέρα από το κόμμα ΤΟΥΣ.

        Τώρα λοιπόν θα δώσουν τα ρέστα... τους.
        Τώρα λοιπόν και εμείς πρέπει να ξαναπάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.Όπως τότε...
        Τώρα όσο ποτέ, πρέπει να αγωνιστούμε κλείνοντας τα αυτιά στις νεοταξίτικες σειρήνες του ντόπιου και ξένου συστήματος που με τις δήθεν "αντιμνημονιακές" σφήνες.... τους, θέλουν να κάνουν μπακλαβά την πολιτική ζωή του τόπου, για να έχουν το απόλυτο έλεγχο στην διαχείριση της ολοκληρωτικής καταστροφής που μας ετοιμάζουν.

        • GO avatar
          GO @ Mara 22/03/2012 07:49:12

          Εντάξει, σε όλους έχετε κάτι να προσάψετε ή ακόμα και να τους επι- και κατακρίνετε, αλλά προς Θεού αφήστε ήσυχο, εκεί που βρίσκεται, τον Κωνσταντίνο Καραμανλή.
          'Ελεος.

          • Mara avatar
            Mara @ GO 22/03/2012 08:28:14

            Όχι δεν έχω καμμία όρεξη να αναφέρομαι στον ΚΚ Α!
            Τον άνθρωπο που επί των ημερών του παραδόθηκε το μεγαλύτερο μέρος της Βόρειας Κύπρου στους Τούρκους.
            Αφού πρώτα βέβαια τους είχε κάνει και συνδιαχειριστές...
            Όντως, άς τον αφήσουμε ήσυχο εκεί στα καταπατημένα της Φιλοθέης.

          • GO avatar
            GO @ Mara 22/03/2012 08:39:12

            Βασιλοχουντική;

          • Mara avatar
            Mara @ GO 22/03/2012 10:39:04

            GO, ότι να ΄ναι... έτσι?

            Με τον ΚΚ Β!, ασυζητητί Καραμανλική.
            Με το θείο όμως... ευχαριστώ δεν θα πάρω...

          • GO avatar
            GO @ GO 22/03/2012 10:46:46

            Η προσφορά του Κωνσταντίνου Καρανανλή έχει αναγνωρισθεί από όλο το πολιτικό - κομματικό φάσμα, πλην "σταγονιδίων"και "Κοκακίων", δηλαδή μιας μηδαμηνής μειοψηφίας.
            Η συντριπτική πλειοψηφία της Ν.Δ είναι παλαιοαλλακαινεοτεροκαραμανλική.
            Προς τι τέτοιου είδους ανώφελη εσωστρέφεια;

          • Mara avatar
            Mara @ GO 22/03/2012 12:30:44

            Πόσο το άφησε το κατά κεφαλήν είσοδημα όταν έφυγε και πόσο το βρήκε όταν γύρισε μπορείς να μας πείς???
            Άν δεν έχεις εύκαιρη την απάντηση να σε βοηθήσω.
            Μήπως το άφησε 350$ και το βρήκε 2.500$???

            Εγώ αγαπητέ μου, προτίστως είμαι με τους αριθμούς.

          • GO avatar
            GO @ GO 22/03/2012 14:10:56

            Μάρα, οι αριθμοί σου είναι εκτός τόπου και χρόνου.
            Επισκέψου την ΤτΕ και ενημερώσου. $2.500 το άφησε.

          • Mara avatar
            Mara @ GO 22/03/2012 18:54:54

            GO,
            Επιμένεις έτσι...?
            Επιμένεις ότι ο Καραμανλής το΄63 το άφησε 2.5οο?
            Μήπως ώς άλλος Παπακωνσταντίνου "φουσκώνεις" ότι σ΄αρέσει και ότι θα ήθελες να είναι?

            Υ.Γ.
            Που ακριβώς τα βρήκες αυτά τα στοιχεία, να τα δώ και εγώ.
            Συγκεκριμένη παραπομπή θέλω σε παρακαλώ.

          • GO avatar
            GO @ GO 23/03/2012 08:28:18

            Τα στοιχεία είναι ακόμα καλλίτερα απ' ότι είχα εντύπωση.
            Βλέπε "ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ & ΑΓΟΡΕΣ", τεύχος 10/2011, με πηγές:
            IMF - IFS (1949 - 1960) και
            AMECO (1961 - 2010).
            Πέρα απ' αυτά όμως, μπορείς να μου εξηγήσεις πώς κάποιος που είναι νεοδημοκράτης, που ασπάζεται, δηλαδή, τις συγκεκριμένες καταστατικές αρχές και αξίες, να "μισεί" πολιτικά αυτόν που τις καθιέρωσε;
            Είναι, όντως, παράδοξο.
            Μήπως περίμενες κι εσύ τηλέφωνο να επιστρέψεις από το Λονδίνο ή δεν την πολυπάς την κοινοβουλευτική δημοκρατία;

          • juliet avatar
            juliet @ Mara 22/03/2012 08:59:01

            Mara
            Αντε ν α θυμηθούμε και την στάση του ''εθνάρχη'' απέναντι στον Σαμαρά για το θέμα Σκοπίων .Μη τα σκαλίζουμε ....Μυαλό ...δεν τους συμφέρει στο τιμόνι αυτής της χώρας να υπάρχει ΕΛΛΗΝΑΣ, που να έχει ψυχή να διαχειριστεί τα θέματα υπέρ της Πατρίδας μας.Καλημέρα...Μάρα,έχω και εγώ μια αγάπη μου τη λέω Μαρού....

          • GO avatar
            GO @ juliet 22/03/2012 09:05:05

            Βρε κορίτσια, λέτε να καταφέρετε να διώξετε και μας τους καραμανλικούς που μένουμε αταλάντευτοι στη Ν.Δ;
            Τι θα μείνει στο τέλος;
            Συγκρατηθείτε.
            Τα βασιλοχουντικά ένστικτα είναι ταπεινά, αλλά ευτυχώς είναι πολύ, μα πολύ μειοψηφικά.

          • Mara avatar
            Mara @ juliet 22/03/2012 10:44:40

            juliet Καλημέρα και σε σένα!

            Άστα αυτά καλύτερα...
            Θυμάμαι όμως εκείνο το περίφημο... "Οι πρωθυπουργοί δεν πάνε φυλακή... πάνε σπίτι τους" και φρικάρω...

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 22/03/2012 11:02:01

            GO,
            εγώ δεν ψήφιζα τότε άρα δεν εκφέρω γνώμη και όχι μόνο...ο μπάρμπας μου ήτανε με τον ΚΚ Α'
            φίλοι από τα χρόνια του σχολαρχείου και όχι μόνο ..ήτανε και υπέυθυνος όταν έφτιαχναν τα ιαματικά στο Λουτράκι..άρα.
            Και δε τελική ανάλυση τώρα τι κάνουμε .Είναι ανόητο να χωριζόμαστε σε ομάδες όταν ο στόχος είναι ΕΝΑΣ,να φύγουν οι προδότες και να ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ.
            Και ξέρεις πολύ καλά οι νεώτεροι σε μια οικογένεια επαναστατούν και εκτός αυτού άλλες εκείνες οι εποχές ,για την εποχή του ήτανε πρωτοπόρος.Φίλοι;

          • GO avatar
            GO @ juliet 22/03/2012 11:40:44

            Πήρε ψωροκώσταινα μετά από πόλεμο και εμφύλιο και παρέδωσε σύγχρονη ευρωπαϊκή χώρα, με ψηλό κατά κεφαλή εισόδημα.
            Δεν υπάρχει άλλος στη νεότερη πολιτική ιστορία.
            Μπορεί να μην ψήφιζες τότε, αλλά αφού είσαι Ν.Δ έχεις ασπασθεί τις αρχές και αξίες που εκείνος καθιέρωσε.
            Ο καραμανλισμός και η καταστατική αρχή του ριζοσπαστικού φιλελευθερισμού είναι ο τρόπος πολιτικής σκέψης, συμπεριφοράς και δράσης της παράταξης.
            Φίλοι.

          • GO avatar
            GO @ juliet 22/03/2012 11:43:50

            Ακόμα κάτι:
            Είμαι πολύ νεότερος του μπάρμπα σου.
            Εντάξει;

  19. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 21/03/2012 19:41:04

    "Η αλαζονεία είναι κακός σύμβουλος όποιος δεν το πστεύει ας δει τα χάλια της Μπακογιάννη όλοι μπαίνουν στην βουλή εκτός από αυτήν."

    Έτσι ακριβώς!!!!!!!

  20. Tassos avatar
    Tassos 21/03/2012 19:43:45

    Στην Μακεδονία ο Καμμένος ούτε πολιτευτές για να κατεβάσει ψηφοδέλτια δεν βρίσκει...

  21. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/03/2012 19:44:38

    Συμφωνώ για τα ''επικοινωνιακά και στρατηγικά λάθη''..

  22. LambrosG avatar
    LambrosG 21/03/2012 19:47:45

    Καλοπροαίρετος και ψύχραιμος (κατά το δυνατόν) προεκλογικός προβληματισμός:

    ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
    1] Σύμφωνα με τα χθεσινά δημοσιεύματα "Η νέα δανειακή σύμβαση έγινε δεκτή με ευρύτατη πλειοψηφία αφού υπερψηφίστηκε από το ΠΑΣΟΚ, τη Ν.Δ. και τη Δημοκρατική Συμμαχία... Αναλυτικά, στην ψηφοφορία που έγινε το βράδυ της Τρίτης για τη νέα δανειακή σύμβαση «ναι» ψήφισαν 213 βουλευτές, ενώ «όχι» ψήφισαν 79 βουλευτές."

    2] Σύμφωνα με την νέα δανειακή σύμβαση «ούτε το Δικαιούχο Κράτος, ούτε η Τράπεζα της Ελλάδος, ούτε κανένα από τα αντίστοιχα περιουσιακά τους στοιχεία εξαιρούνται λόγω εθνικής κυριαρχίας ή για άλλο λόγο, της δικαιοδοσίας κατάσχεσης – πριν ή μετά την έκδοση δικαστικής απόφασης – ή εκτέλεσης σε σχέση με οποιοδήποτε ένδικο βοήθημα ή διαδικασία με τη σύμβαση», ενώ σε άλλο σημείο αναφέρεται πως «η Ελλάδα έχει υπαχθεί νόμιμα, αποτελεσματικά και αμετάκλητα στην αποκλειστική αρμοδιότητα των Δικαστηρίων του Μεγάλου Δουκάτου του Λουξεμβούργου και κάθε απόφαση του δικαστηρίου αυτού θα είναι αμετάκλητη και εκτελεστή στην Ελληνική Δημοκρατία».

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ / ΕΡΩΤΗΜΑ:
    Τι απάντηση δίνει το επίσημο κόμμα της ΝΔ στους ψηφοφόρους του (και όχι μόνο σ' αυτούς αλλά και στους εν δυνάμει και στους δύσπιστους ψηφοφόρους) για τα παραπάνω που ψήφισε χθες? Ποιόν θα πείσει και με ποιά επιχειρήματα ότι μπορεί και θα επιτύχει την επί τα βελτίω επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου, όταν χωρίς καμμία επιφύλαξη, χωρίς κανένα σχόλιο ή αστερίσκο απεδέχθη και ψήφισε τέτοιους όρους της δανειακής?
    Και κάτι ακόμα, σημαντικό: πως θα πείσει η ΝΔ ότι υπάρχει χώρος για άσκηση εξουσίας όταν μόλις χθες ψήφισε στην Βουλή και απεδέχθη μιά σύμβαση που επιβάλλει αυτόν τον ασφυκτικό, θανάσιμο εναγκαλισμό? Πως θα πείσει ότι αυτή μόνη της - και όχι η σύμβαση - θα κρίνει, θα αποφασίζει και θα πράττει με γνώμονα το Εθνικό συμφέρον και το συμφέρον των Ελλήνων?

    Γιατί πολύ φοβάμαι πως η γενική αίσθηση που έχουν, πλέον, οι Έλληνες είναι πως για όλα τα θέματα η επόμενη Κυβέρνηση θα ανατρέχει στο "λυσάριο" του μνημονίου...: "για το τάδε πρόβλημα η λύση βρίσκεται στο μνημόνιο ΙΙ, σελίδα 178, άρθρο 1111, παράγραφος δ'..., για το δείνα αίτημα η λύση / απάντηση βρίσκεται στο μνημόνιο ΙΙ, σελίδα 718, άρθρο 1441, παράγραφος στ'...", σαν να λέμε δηλαδή: "Σε ζηλεύει ο σύντροφός σου? COSMOPOLITAN, σελ. 36".

    Αλήθεια, πόσοι διάβασαν (όχι όπως η Λούκα και ο Χρυσοχοΐδης) την σύμβαση πριν την ψηφίσουν?

    Κάθε καλοπροαίρετη - και, κυρίως, πειστική - προσέγγιση / απάντηση μπορεί να είναι δεκτή από μέρους μου, δεν ξέρω όμως τι απήχηση θα έχει στους συν-Έλληνες ψηφοφόρους...

    Ευχαριστώ

  23. FALCON avatar
    FALCON 21/03/2012 19:49:33

    Ο αγώνας τώρα ξεκινάει

  24. Aris. A avatar
    Aris. A 21/03/2012 19:52:32

    αδερφέ εδώ θάμαστε το Πασόκ κάτω από 20% δεν πέφτει

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Aris. A 21/03/2012 19:55:36

      μικρή διαφορά ... η ουσία παραμένει η ίδια ...

      • Bohemian avatar
        Bohemian @ EVANGELOS 21/03/2012 21:08:41

        Κάτω από 26-27%, εδώ θα είμαστε.

  25. Άννα avatar
    Άννα 21/03/2012 20:05:05

    Ωχ ωχ ωχ ωχ!Τι βλέπω να έρχεται μάναααα μουουου!!!!!!

  26. svetlana avatar
    svetlana 21/03/2012 20:29:04

    Και σεις ακόμα παρακολουθείτε τις δημοσκοπήσεις "ως θέσφατον"! Πότε έπεσαν μέσα οι δημοσκοπήσεις τα τελευταία 10 χρόνια για να πέσουν τώρα?
    Το έχω γράψει παρά πολλές φορές το γράφω άλλη μία.
    Με βάση τις δημοσκοπήσεις ο Βενιζέλος θα ήταν πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ από το 2007, ο Τσίπρας θα είχε βγεί στις εκλογές του 2007 δεύτερο κόμμα (κοντά στο 18% με 20% τον υπολόγιζαν...), η ΝΔ θα έχανε στις εκλογές του 2009 με 4-5 μονάδες διαφορά από το ΠΑΣΟΚ και η Ντόρα θα ήταν πρόεδρος της ΝΔ στις εσωκομματικές του 2009... Αυτά... Και ακόμα κάνετε "φιλοσοφικές" αναλύσεις και αναγωγές...
    Αν θέλετε απαντήσεις στα "φιλοσοφικά" ερωτήματα κοιτάξτε γύρω σας.... Ο κόσμος θέλει εναλλακτική λύση διακυβέρνσης, θέλει να παραμείνει στην Ευρώπη θέλει να συνεχίσει να παίρνει το μισθό του και να λειτουργεί η επιχείρηση του, θέλει ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
    Βέβαια δίνουν 11% στον Καμμένο και ξαφνικά εμφανίζεται σε όλα τα καναλιά και τους ραδιοφωνικούς σταθμούς... Τον βλέπετε, τον ακούτε, σας πείθει? Είναι επικίνδυνος όσο επικίνδυνος ήταν και ο ΓΑΠ με το "λεφτά υπάρχουν" !!! Τον προμοτάρουν τα ΜΜΕ τώρα γιατί στοχεύουν να κόψουν την αυτοδυναμία της ΝΔ... Δεν πείθει όμως κανέναν σοβαρά σκεπτόμενο άνθρωπο...
    Είναι το καινούργιο "παιχνιδάκι" τους... Μετά τον Κουβέλη που έγινε κολυμπήθρα του Σιλωάμ για το ΠΑΣΟΚ, τώρα και στη γειτονιά σας ο περιφερόμενος θίασος της "διαγραφής" του χρέους και της δεξιοαριστεροκουμουνιστικής πλατφόρμας για να χωρέσουν όλοι οι ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
    Ο κόσμος καταλαβαίνει.... και αυτή τη φορά ξέρει... και ναι μπορούμε να αλλάξουμε τα πράγματα, ψηφίζοντας νέους και σοβαρούς ανθρώπους στη Βουλή και καταψηφίζοντας την παλαιοκρατία που μας κατέστρεψε...
    Και αν χρειάζεται να προσέξουν κάτι στη ΝΔ είναι η Χρυσή Αυγή, η οποία κινείται αθόρυβα και κάνει δουλεία, χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες. Εκεί ίσως υπάρξει πρόβλημα! Τα υπόλοιπα είναι για κατανάλωση...

    • o deksios avatar
      o deksios @ svetlana 21/03/2012 21:15:05

      παντα μεσα επεφταν...
      μην μπλεκεις εσωκομματικες εκλογες, που δεν υπαρχει σταθερο εκλογικο σωμα...
      και μην μπερδευεις το επαιρνε πχ ο τσιπρας, αρχες του 2008...
      οι δημοσοκοπησεις , παραμονες των εκλογων 2000, 2004, 2007 , 2009 επεσαν ακριβως μεσα...
      στο μονο μικρο θεμα ηταν η διαφορα πασοκ-νδ στο 2009, αλλα δεν ηταν κατι το ιδιαιτερα σημαντικο.. ασε που την τελευταια βδομαδα ολοι τοτε μιλουσαν για διαφορα 10%

      • svetlana avatar
        svetlana @ o deksios 21/03/2012 22:22:57

        ΄Οσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια...

        • GO avatar
          GO @ svetlana 21/03/2012 22:49:48

          Ο deksios έχει απόλυτο δίκιο στα των δημοσκοπήσεων.
          Πάντα πέφτουν μέσα, ειδικά όταν διενεργούνται τόσο κοντά στις εκλογές.
          Το πρόβλημα με το αποτέλεσμα του 2009 ήταν ότι δεν μπόρεσαν να καταγράψουν την πολύ μεγάλη αποχή πρώην νεοδημοκρατών ψηφοφόρων και έτσι έπεσαν κάμποσες μονάδες έξω στη διαφορά ΠΑΣΟΚ - ΝΔ.

          • svetlana avatar
            svetlana @ GO 21/03/2012 23:16:02

            Δεν με πείθετε... Όσες φορές πήρα μέρος σε δημοσκόπηση, απάντησα αυτό που ήθελαν να ακούσουν... Δεν πιστεύω πως μόνο εγώ είμαι η μόνη "έξυπνη" που τους ξεγελά...
            Πληρωμένες καταγραφές είναι με μόνο σκοπό να ποδηγετήσουν τη κοινή γνώμη... Και τώρα που τέλειωσαν τα λεφτά για τα καθεστωτικά και διεπλακόμενα ΜΜΕ θα σταματήσουν και τα EXIT POLLS. Θυμηθείτε το!

          • GO avatar
            GO @ svetlana 22/03/2012 07:59:40

            Είναι δικαίωμά σου να μην πείθεσαι, όμως άσε ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΟΥΝ τις δημοσκοπήσεις να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να θορυβούνται από μπαρουφολογίες.

          • svetlana avatar
            svetlana @ GO 22/03/2012 16:41:51

            Αουτσ! Πόνεσαι έ?
            Καλές μελέτες! Εγώ προτιμώ τις μπαρουφολογίες... Και δεν έχω πέσει ποτέ έξω... με τις "μπαρούφες"!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ GO 21/03/2012 23:18:28

            Ξεχάσατε και το 2000 που έβγαζαν Καραμανλή.
            Αυτοί που έβαλαν να ψήσουν έξω από εκλογικό κέντρο σε χωριό γουρουνόπουλο, και το άφησαν μισοψημένο, ακόμη το θυμούνται.

          • Aris. A avatar
            Aris. A @ Ο Θείος 21/03/2012 23:43:25

            Θείε είσαι πολύ κακός.

          • GO avatar
            GO @ Ο Θείος 22/03/2012 07:54:36

            Αυτά ήταν exit polls, όχι προεκλογικές δημοσκοπήσεις.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ svetlana 21/03/2012 21:16:56

      Svetlana...απλά άψογη... +1000

  27. Θάνος avatar
    Θάνος 21/03/2012 20:35:43

    Άντε να κάνω και εγώ ένα σχόλιο απο την αισιόδοξη θεώρηση των πραγμάτων.

    Οι δημοσκοπήσεις σαφώς και είναι αποτύπωση της στιγμής αν δεν είναι ψιλομαγειρεμένες όπως λένε κάποιο συνομοσιολόγοι που βέβαια δεν συμφωνώ μαζί τους.

    Αντε και η ΝΔ παίρνει ένα καλό 35% και με βάση τον εκλογικό νόμο βγάζει 153 και αυτοδυναμία.

    Και τώρα αρχίζουν οι δικές μου λογικές θα έλεγα απορίες.
    Πιστεύει κανείς ότι το Πασοκ θα συνεργαστεί η θα ανέβει στα κάγκελα με τις παντιέρες εναντίον της κακής Δεξιάς;
    Και δεύτερον. Για πόσο καιρό θα μπορέσει να κυβερνήσει η ΝΔ όταν απέναντί της θα έχει στα κάγκελα 147 βουλευτές που θα αντιπροσωπεύουν το 65% του εκλογικού σώματος.

    • franc avatar
      franc @ Θάνος 21/03/2012 21:41:11

      Aγαπητέ Θάνο,
      Καρτεσιανό το συμπέρασμά σου. 2+2=4. (Αν και τολμηρά αισιόδοξο για την ΝΔ).
      Η Αυτοδυναμίες και οι δήθεν "διακομματικές" δημιούργησαν το κλεπτοκρατικό κράτος. Μαζί του κατέρρευσαν ανεπιστρεπτί και οι δύο.
      Απομένει ο δρόμος και των υπολοίπων εταίρων μας. Ητοι η πραγματική συγκυβέρνηση με πραγματικό έλεγχο απο κάθε πλευρά. Πρέπει να διαλέξουμε ποιοί θα συγκυβερνήσουν και όχι ποιοί θα μονοκυβερνήσουν για να φάνε ότι προλάβουν πριν πέσουν.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Θάνος 21/03/2012 23:17:34

      Ένα ΠΑΣΟΚ του 10% είναι ανάξιο λόγου. Το θέμα είναι ποιος θα κληρονομήσει το μηχανισμό τους. Αυτός που θα κληρονομήσει το μηχανισμό θα είναι ο επικίνδυνος αντίπαλος.

  28. IOANNIS avatar
    IOANNIS 21/03/2012 20:45:58

    ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΣΤΗ ΝΔ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΩΡΙΜΟΥ ΦΡΟΥΤΟΥ.ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΘΥΜΩΝ ΜΕΣΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝΟΝΤΑΙ.

  29. yiannis avatar
    yiannis 21/03/2012 20:46:45

    Oποιος δε βλεπει οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα εθελοτυφλει...ακομα κ εαν εχουν ...πειραχτει ,τα αποτελεσματα πιστευω πως αποτυπωνουν αληθειες. Οι νεοι απαξιουν να ασχοληθουν, ενω οι συνταξιουχοι κολλημενοι στη τηλεοραση κ ραδιοφωνα κ αφου τους εχουν παρει τη μιση συνταξη εγιναν ...ταλιμπαν!Πρεπει ολοι να βγουν να δουλεψουν .ΔΕΝ υπαρχει χρονος, το υστερα ειναι τωρα!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!Βγειτε απο το γυαλινο κτιριο,οργανωθειτε ,ΕΞΗΓΗΣΤΕ !Ο κοσμος αισθανεται μονος,εγκατελειμμενος στη μοιρα του...οπως ευστοχα εγραψε ο Φαηλος,δεν θα ψηφισει,στη καλπη θα πυροβολησει!ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ!

    • xbab avatar
      xbab @ yiannis 21/03/2012 22:50:10

      Σωστός.

  30. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2012 20:55:39

    Δημοσκόπηση χωρίς τον "Κανένα" είναι αυτή τη στιγμή εντελώς αναξιόπιστη.
    Ειδικά όταν δεν δίνουν στοιχεία πως κάνουν την αναγωγή. Αναλογικά; Διαγράφουν τον κανένα - μή έγκυρα - λευκά; Αναλογικότητα με βάση προηγούμενες εκλογές (εδώ γελάνε);
    Δημοσκόπηση ωσαν μη γενομένη.

    • GO avatar
      GO @ Ο Θείος 21/03/2012 23:01:25

      Δεν πρόκειται περί δημοσκόπησης πρόθεσης ψήφου, αλλά για εκτίμηση εκλογικής επιρροής.
      Είναι η μέθοδος που καθιέρωσε ο Μαυρής, με τις εταιρείες V-PRC και PUBLIC ISSUE, από το 2000 και συνεχώς επιτυγχάνει σωστή πρόβλεψη εκλογικού αποτελέσματος.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ GO 21/03/2012 23:14:27

        Αυτός με αυτή τη μέθοδο έβγαζε Καραμανλή το έτος 2000;

        • GO avatar
          GO @ Ο Θείος 22/03/2012 08:05:17

          'Οχι.
          Η μέθοδος ξεκίνησε προ των εκλογών του 2004. 'Εβγαλε ακριβώς το αποτέλεσμα τόσο του 2004, όσο του 2007 και των ευρωεκλογών. 'Επεσε έξω 3 - 4 μονάδες στη διαφορά ΠΑΣΟΚ - ΝΔ το 2009, εξαιτίας της μεγάλης αποχής νεοδημοκρατών που δεν μπορούσε να προμετρηθεί.

  31. intruder avatar
    intruder 21/03/2012 21:09:42

    Ελπιζω το τελικο κατοσταρι που καταστρωνουν εκει στην Συγγρου να ειναι δυνατο γιατι αλλιως δυσκολα τα πραματα.

  32. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 21/03/2012 21:18:05

    Ladies and Gentlemen...

    Μιλωντας για 'δημοσκοπικες' εταιρειες ας θυμηθουμε σε ποια χερια βρισκονται και σε ποιον χωρο εθητευσαν ...


    Γιάννης Μαυρής: Γενικός Διευθυντής της Public Issue, ΚΚΕ εσωτ.
    Χριστόφορος Βερναρδάκης: Γενικός Διευθυντής της VPRC, ΚΚΕ εσωτ.
    Στράτος Φανάρας: Γενικός της Metron Analysis, ΚΚΕ εσωτ.
    Τάκης Ρουτζούνης: Γενικός της Κάπα Research, τ. Γραμματέας Οργάνωσης Σπουδάζουσας της ΚΝΕ.
    Τάκης Θεοδωρικάκος: Γενικός της GPO, τ. Γενικός Γραμματέας της ΚΝΕ.

    Ρε κατι συμπτωσεις...

    Αν εχει καποιος αντιρρηση να μας το πει να το διορθωσουμε...

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ Νικηφορος Φωκας 21/03/2012 21:50:30

      Ο Στράτος - ιδίως μετά την περιπέτεια της Β' Πανελλαδικής - μάλλον θα βγάζει "σπυράκια" που τον "θήτευσες" στο ΚΚΕ εσωτ.
      Εχει βέβαια "ιστορικό ενδιαφέρων" η δημιουργία των πρώτων εταιρειών δημοσκοπήσεων αλλά τίποτε περισσότερο ...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Νικηφορος Φωκας 21/03/2012 22:17:52

      Ακριβή μεν, περσινά ξινά σταφύλια δε.
      Θυμίζω επίσης τι κοινό έχουν ο Τατούλης, ο "στρατηγός" και ο Μπαρόζο: Την ίδια εποχή που οι δημοσκόποι μας ήταν "Παρτσαλιδικοί ρεβιζιονιστές/ρεφορμιστές" ή "πράκτορες της Σοβιετικής Υπερδύναμης", εκείνοι ήταν όλοι τους παιδιά του Μάο και κρατούσαν υπερήφανα το Κόκκινο βιβλιαράκι.

    • Stefanie avatar
      Stefanie @ Νικηφορος Φωκας 23/03/2012 01:11:12

      Δεν είναι συμπτώσεις.

      Η πρωτοκαθεδρία της αριστερόστροφης σκέψης σο πανεπιστήμιο (και δη σε τμήματα διεθνών σχέσεων, κοινωνιολογίας, πολιτικών επιστημών) τα τελευταία 20-30 χρόνια είναι πανθομολογούμενη.

      Τι πιο φυσικό οι επικεφαλής των σημερινών ετιρειών (και αποφοίτοι των παραπάνω σχολών) να έχουν αριστερές καταβολές;

      Το σχόλιό σας ξεχνά (συνειδητά;) πως τα παραάνω είναι οι ιδεολογικές προτιμήσεις τους σε παλαιότερες εποχές (της νιότης τους) και μπορεί να έχουν μεταβληθεί από τότε.

      Αν δεν μας αρέσει το μήνυμα, ας μην πυροβολομε τον αγγελιοφόρο...

      Και πείτε μου πώς ακριβώς προκύπτει όφελος γα τις παραπάνω εταιρείες, αν "μαγειρέψουν" τα στοιχεία που παρουσιάζουν; (Για να σας βοηθήσω: κράτος με άδεια ταμεία λόγω χρεοκοπίας, δεν μπορεί να είναι ο πελάτης στον οποίο στηρίζουν τις ελπίδες επιβίωσής τους).

      Καλές οι θεωρίες συνωμοσίας και φαυλότητας ων δημοσκόπων, αλλά μήπως έχετε και κάτι πιο απτό να τους προσάψετε;
      Δεν υπονοώ ότι είναι οπωσδήποτε άγιοι, αλλά ς τους παρέχουμε το τεκμήριο της αθωότητας (ελλείψει στοιχείων, αν προτιμάτε).

  33. firiki2010 avatar
    firiki2010 21/03/2012 21:41:13

    Με φαιδρότητες του στιλ "Θα έχουμε υποψηφια βουλευτή μια άνεργη δημοσιογράφο..." "Αλήθεια; Ποια;" " Δεν ξέρουμε ακόμα...." και με το δήθεν άνετο και χαζοχαρούμενο προφιλ που λανσάρει ο Καμμένος θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος αν επιβιώσει κοινοβουλευτικά.
    Οι δημοσκοπήσεις και πολύ περισσότερο αυτές που μας παρουσιάζουν εκτιμήσεις εκλογικής επιρροής αυτή τη στιγμή είναι εξαιρετικά επισφαλείς
    Κατά πάσα πιθανότητα ούτε τα διψήφια ποσοστά του Κουβέλη θα επιβεβαιωθούν, ούτε το ΠΑΣΟΚ θα πέσει κάτω από το 25%και πρώτη δύναμη της "Αριστεράς" θα είναι μάλλον ο Τσίπρας. Δεν διαθέτω "κληρονομικό χάρισμα", μια εκτίμηση κάνω σχεδόν εξ ίσου αυθαίρετη με αυτή της δημοσκόπησης

  34. firiki2010 avatar
    firiki2010 21/03/2012 21:57:24

    Δημοσκοπήσεις που μάλιστα εκτιμούν εκλογική επιρροή σήμερα είναι εξαιρετικά επισφαλείς και δεν έχει κανένα νόημα να τις εκλαμβάνουμε σαν οιουδήποτε είδους πρόβλεψη. Εξ άλλου οι εκτιμήσεις αυτές γίνονται εκ του ασφαλούς γιατί δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν. Μέχρι τις εκλογές θα αλλάξουν κάμποσες φορές.
    Ο Καμμένος με ελαφρότητες του στιλ "Θα έχουμε υποψήφια βουλευτή μια άνεργη δημοσιογράφο" - "Αλήθεια ; Ποιά:"- "Δεν ξέρουμε ακόμα" και με το δήθεν άνετο και χαζοχαρούμενο προφίλ που εμφανίζει θα είναι πολύ ευχαριστημένος αν επιβιώσει κοινοβουλευτικά. Ούτε ο Κουβέλη θα πλησιάσει διψήφια ποσοστά, ούτε το ΠΑΣΟΚ θα πέσει κάτω από 25%.
    Δεν έχω κηρονομικό χάρισμα", απλώς κάνω μια πρόβλεψη εξ ίσου ίσως αυθαίρετη με την εκτίμηση δημοσκόπησας

  35. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 21/03/2012 21:59:01

    Υποτιμάτε την κίνηση Καμμένου (όσοι το κάνετε), διότι βλέπετε το πρόσωπο και δεν βλέπετε το τί εκφράζει σε σχέση με τους νδ/τες. Δεν βλέπετε δηλ. ότι μια τέτοια κίνηση θα την υποστήριζαν πολλοί από όσους νδ/τες (και δεν είναι λίγοι) δεν πείστηκαν από την αιτιολόγηση Α.Σ. σχετικά με την ψήφιση του μνημονίου 2. Δεν βλέπετε ότι είναι μια έκφραση αντίθεσης στην ψήφιση του μνημονίου 2 και ότι θα υποστηριζόταν, απ' όσους προανέφερα, (σχεδόν) όποιος και αν έβγαινε μπροστά. Μην επικεντρώνεστε στο πρόσωπο Καμμένος. Δεν έχει σημασία.
    Κατά τη γνώμη μου, ήταν μέγα σφάλμα η διαγραφή από το κόμμα των διαφωνησάντων βουλευτών. Η διαγραφή από την Κ.Ο. είναι άλλο πράγμα. Η διαγραφή από το κόμμα αποξενώνει όχι μόνο τους διαγραφέντες, αλλά και τους νδ/τες που αμφιβάλλουν για την ορθότητα της ψήφισης του μνημονίου 2. Αισθάνονται ότι ο Α.Σ. τους λέει ότι δεν έχουν θέση στο κόμμα.
    Την δικαιολογία ότι θα γίνονταν "ήρωες", σε σχέση με τους βουλευτές που ψήφισαν ναι, δεν την κατανοώ. Δηλ. ενοχλεί την ΝΔ, αν ο νδ/της, που αμφιβάλλει για την ορθότητα της ψήφισης του μνημονίου 2, την ψηφίσει εν γνώσει του ότι το ψήφισε και ταυτόχρονα ψηφίσει και υποψήφιο που είπε όχι, δίνοντας ένα διπλό μήνυμα, ότι δηλ. στηρίζει μεν Α.Σ., αλλά ταυτόχρονα θεωρεί ότι έκανε στη συγκεκριμένη περίπτωση λάθος? Φαίνεται ότι την ενοχλεί.
    Έπειτα, ως προς το θέμα της συνεργασίας ΝΔ - ΠΑΣΟΚ σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας, ο Α.Σ. μεν το απέκλεισε ρητά και μπράβο του, αλλά, από την άλλη, γιατί ανέχεται τον κ. Αβραμόπουλο και άλλους, που, έστω και με άλλη διατύπωση, κλείνουν το μάτι σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο? Οι νδ/τες δεν είδαν εδώ ούτε ίχνος της αυστηρότητας με την οποία αντιμετωπίστηκαν οι 21.
    Θεωρητικό ερώτημα -και κλείνω: Σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας, θα πάμε ξανά σε εκλογές, όπως είπε ο Α.Σ. στη ΔΕΘ? Αν όχι, θα απευθύνει ο Α.Σ. πρόσκληση στο κόμμα Καμμένου (εφόσον μπει στη Βουλή) -άσχετα αν ο τελευταίος τελικά αρνηθεί?

    • Mara avatar
      Mara @ Καβαλιώτης 21/03/2012 23:08:26

      Σε αυτό το ενδεχόμενο (το υποθετικό βέβαια), ο Καμμένος ισχυρίζεσαι ότι θα αρνηθεί.
      Μην είσαι σίγουρος όμως ότι και οι βουλευτές άν και εφόσον βγάλει, θα πούνε όχι...

      • svetlana avatar
        svetlana @ Mara 22/03/2012 00:17:12

        Οι νεοδημοκράτες τιμωρούν πάντα αυτούς που στερούν την αυτοδυναμία από το κόμμα τους.... Εξάλλου από τις μέχρι τώρα συνεντεύξεις του κ.Καμμένου δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι στοχεύει στους νεοδημοκράτες. Στη Στάη έκανε πρόταση συνεργασίας με το ΚΚΕ και στο Χατζηνικολάου δήλωσε ότι κινείται κεντροδεξιά και προσπαθεί να συνεργαστεί με κεντροαριστερούς σχηματισμούς (Δημαράς, Καζάκης κτλ) με μόνο γνώμονα τη διαγραφή του χρέους και την έξοδο από το Ευρώ....
        Ας αποφασίσει που θέλει να κινηθεί όμως, γιατί δύο καρπούζια δεν χωράν στην ίδια μασχάλη.... και ο νοών νοήτω...

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ svetlana 22/03/2012 01:42:01

          "Οι νεοδημοκράτες τιμωρούν πάντα αυτούς που στερούν την αυτοδυναμία από το κόμμα τους..."

          είσαι σίγουρη ??? (ή είναι και αυτό κάτι που πιστέυεις "ΕΤΣΙ" όπως π.χ. ότι οι δημοσκοπήσεις πέφτουν πάντα έξω ??)

          Δε χρειάζεται να σου θυμίσω πόσα στελέχη της ΝΔ έχουν κατά καιρούς κάνει ΑΛΛΑ κόμματα κάνοντας ΛΥΣΩΔΗ αντιπολίτευση και μετά επιστρέφουν ΜΕΤΑ ΒΑΙΩΝ ΚΑΙ ΚΛΑΔΩΝ και αναλαμβάνουν περίοπτες θέσεις ...

          το αντίθετο συμβαίνει ... ίσα ίσα στο κόμμα στατιστικά κορυφαίες θέσεις αναλαμβάνουν όσοι προέρχονται από ή έχουν κάνει ΑΛΛΟ κόμμα !!!

          κι εγώ διαφωνώ ... αλλά όπως έχω γράψει και παραπάνω ΑΛΛΟ ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ... ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ !!!

          • svetlana avatar
            svetlana @ EVANGELOS 22/03/2012 16:59:51

            Δεν σε καταλαβαίνω... Σ΄έχασα... Πες τα πράγματα με το όνομά τους...
            Όσον αφορά την αποψή μου για τις δημοσκοπήσεις είναι ξεκάθαρη... Δεν πιστεύω ότι εμφανίζουν την πραγματικότητα... Εμπορική συναλλαγή είναι! Προσφορά και ζήτηση! Τώρα "πουλάει" ο Καμμένος, ως αντίπαλον δέος στη ΝΔ. Πριν μερικές εβδομάδες πούλαγε ο Κουβέλης, ως αντίπαλον δέος στο ΓΑΠ. Τώρα που ανέλαβε ο Βενιζέλος, περίμενε... Σε μία εβδομάδα, οι δημοσκοπήσεις θα δείχνουν άνοδο του Πασοκ (15%-20%). Εδώ θα είμαστε! Εκτός και αν λέω μπαρούφες, όπως λέει ο Go!!!!

    • svetlana avatar
      svetlana @ Καβαλιώτης 22/03/2012 00:35:21

      Οι νεοδημοκράτες τιμωρούν πάντα αυτούς που τους στερούν την αυτοδυναμία.
      Ο Καμμένος ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει, εάν θα κινηθεί δεξιά ή αριστέρα, άν θα πάει κέντρο ή μέση, βουνό ή θάλασσα... Στη Στάη έκανε πρόταση στο ΚΚΕ, στο Χατζηνικολάου μίλαγε για κεντροαριστερούς σχηματισμούς (Δημαράς, Καζάκης κτλ) με μόνο γνώμονα τη διαγραφή του χρέους και την επιστροφή στη δραχμή... (Δικές του δηλώσεις είναι όχι δικές μου). Εάν σε πείθει τον ψηφίζεις... Δική σου η επιλογή που θα βαρύνει όμως τα παιδιά μας και το μέλλον μας... Και μέχρι τώρα ήταν αρκετή η καταστροφή που έφερε ο ΓΑΠ - Λεφτά Υπάρχουν.... Μη γεμίσουμε και με άλλους Μεσσίες...

  36. Δαναός avatar
    Δαναός 21/03/2012 22:01:35

    Ρε παιδιά, για βοηθήστε με να καταλάβω κι εγώ ο αργόστροφος. Ο Καμένος έχει κόμμα; Μια διακήρυξη εγώ διάβασα στο f.b.Έχει αρχηγό το κόμμα του; Πώς λοιπόν συμμετέχει στις δημοσκοπήσεις και ποιον εκπροσωπεί κάθε μέρα στα κανάλια;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δαναός 21/03/2012 22:28:03

      Μα φίλτατε Δαναέ..τον παίζουν τόσο τα κανάλια, ώστε είναι περιττός ο εκπρόσωπος (και τα λόγια)..πώς έκαναν με τον Καρατζαφέρη; πόσες φορές είδες τον Αρχηγό και πόσες τον Αϊβαλιώτη; εμένα με ανησυχεί και το εξής: πού είναι η Λούκα και ο Χάρης; έχουν κόμμα; ναι, όχι, γιατί; πού είναι η Αννούλα; τι αναπτύσσει τόσον καιρό;

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Δαναός 21/03/2012 22:44:15

      Α ρε Δαναέ, σε είχα για πιο τρέντυ πολιτικά.

      1) Προφανώς και δεν έχει κόμμα. Τα κόμματα πέθαναν, σειρά πια έχουν έχουν τα κινήματα.

      2) Μα είναι δυνατόν το 2012 να ψάχνεις για αρχηγό... κόμματος; Εμπρός στο δρόμο που χάραξαν οι Οικολόγοι Πράσινοι!

      3) Συμμετέχει γιατί πιέζουν οι διαφημιστές. Η ροδαλή
      του επαναστατικότητα έχει πέραση σε ειδικά κοινά που αυξάνουν τις πωλήσεις παιχνιδιών όπως των επιτραπέζιων με CDS και μινιατούρων του Αντρίκου.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Τιγράνης 21/03/2012 22:52:39

        Τιγράνη με στεναχωρείς! Ακούς εκεί δεν είμαι τρέντυ...

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ Δαναός 21/03/2012 22:54:50

          Δηλαδή φοράς και κολλητό μέσα από το σακάκι όπως ο Πάνος;;;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Τιγράνης 21/03/2012 23:02:31

            Όχι κολλητό βρε! Είμαι ο ίδιος αυτοκόλλητο!

  37. Δαναός avatar
    Δαναός 21/03/2012 22:48:19

    mixalh nikolaoy για σένα:www.youtube.com/watch?v=sZwf0NLFfX8

    • mixalhs nikolaoy avatar
      mixalhs nikolaoy @ Δαναός 22/03/2012 12:59:57

      ΣΈΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ Η ΠΟΡΤΑ ΣΤΗ Ν.Δ. ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΙ Η ΜΠΑΡΑ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΗ.

      • ryakiotis avatar
        ryakiotis @ mixalhs nikolaoy 22/03/2012 13:53:21

        Ώχ πάλι συγκυβέρνηση Ν.Δ. με το ΠΑ.ΣΟ.Κ.

  38. ΤΝΤ avatar
    ΤΝΤ 21/03/2012 23:01:21

    Φαήλο
    πάρε το καμπανάκι και ξεκίνα να κοπανάς τον Μιχελάκη και τους άλλους συμβούλους του Σαμαρά που τον πήραν στο λαιμό του.
    Οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι.Πάνε να διαλύσουν την ΝΔ
    Κάνουν τα πάντα για να διώξουν την βάση του κόμματος,αυτούς που στήριξαν τον Σαμαρά.
    Διώχτους όλους Αντώνη από δίπλα σου,σε καταστρέφουν ,μαζί με τα νεοφιλελεύθερα αποβράσματα που πανηγυρίζουν και θεωρούν ότι επέβαλαν την άποψή τους σε ένα κατα τ άλλα λαϊκό κόμμα.
    ΤΩΡΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ να συσπειρώσεις την κεντροδεξιά και να πάρουμε 45%!!

  39. Μη μυωψ avatar
    Μη μυωψ 21/03/2012 23:45:24

    Όσο η Ν.Δ. βαφτίζει την σκοπιμότητα διέξοδο και δεν λέει την αλήθεια χωρίς φτιασίδια στον οργισμένο ψηφοφόρο της ολισθαίνει στον δρόμο του ΠΑΣΟΚ και στην αναγκαστική "συγκατοίκηση"...

  40. Πέτρος Π. avatar
    Πέτρος Π. 22/03/2012 00:27:46

    Καμμένος ή ..... καημένος; Εσύ διαλέγεις!

  41. autodynamo kievou avatar
    autodynamo kievou 22/03/2012 01:23:11

    Μη δίνετε σημασία στις φτιαχτές δημοσκοπήσεις.
    Η ΝΔ θα πάρει αυτοδυναμία με 45% , και τα όσα λένε οι αριστεροί δημοσκόποι θα διαλυθούν ως καπνός.
    Συνεχίστε απτόητοι την πορεία προς την περιφανή νίκη.

    • Kst avatar
      Kst @ autodynamo kievou 22/03/2012 13:47:10

      Μονο στα ονειρα η αυτοδυναμια αγαπητε μου..

  42. ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ avatar
    ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ 22/03/2012 01:37:22

    Ο Καμμενος θα βγει με τεραστια ανεση στης επομενες εκλογες για εναν απλο λογο.

    Μιλαει στη καρδια του Ελληνα....Ο λογος του ειναι αυτο που ζηταει ο απλος Ελληνας πολιτης ....

    Αξιοπρεπειεα,περηφανια,μαλλον αγνωστη λεξη για τους περισσοτερους ....

    ''Την Ελλαδα μας θελομεν και ας τρωγωμεν και πετρες'' που ειπε και ο Θ.Κολοκοτρωνης.....

  43. Παύλος avatar
    Παύλος 22/03/2012 02:00:56

    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιατί εκλογές δεν θα γίνουν.

  44. Joao avatar
    Joao 22/03/2012 03:10:28

    Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η δημοσκόπηση της ζούγκλας… και η οποία κατά την γνώμη μου είναι πιο κοντά στη πραγματικότητα..

  45. golden avatar
    golden 22/03/2012 04:06:37

    Έναν τέτοιο αναζητά η πλειοψηφεία των Ελλήνων ! Ποιός υπάρχων πολιτικός θεωρείτε ότι τείνει/παρουσιάζεται σε/με αυτήν την εικόνα ? http://www.inews.gr/116/rafael-korea-o-anthropos-pou-eleftherose-ton-isimerino-apo-to-dnt.htm

  46. Αμαρούσιον avatar
    Αμαρούσιον 22/03/2012 09:03:26

    Είμαι ψηφοφόρος στη Β'Αθηνών.
    Έχω να διαλέξω ανάμεσα στον Άρη Σπηλιωτόπουλο, στον Κυριάκο Μητσοτάκη, στην Πιπιλή και στον Μπουμπούκο Γεωργιάδη.
    Μιλάμε για σπουδαίες προσωπικότητες...
    Είμαι Δαπίτης, αλλά μετά το Πανεπιστήμιο με βάση το ισχύων νομικό πλαίσιο γνωρίζω ότι θα δουλεύω μέχρι τα 25 μου για 418 ευρώ το μήνα.
    Πρακτικά μέχρι τα 30 μου θα πρέπει να ζω με τους γονείς μου απλά για να γλιτώσω το ενοίκιο και τους υπέρογκους λογαριασμούς της ΔΕΗ.
    Η οικογένεια αποτελεί πια ένα απρόσιτο όνειρο και μια πολυτέλεια για ανθρώπους που θα διαβιούν στην Ελλάδα των Μνημονίων.
    Αυτό είναι το μέλλον μου αν ψηφίσω ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ(με το ΠΑΣΟΚ απλά δεν θα υπάρχει μέλλον).
    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι το δυνατό χαρτί της ΝΔ, αλλά αυτό δεν αρκεί.
    Εμένα ακόμη δεν με έχει πείσει η ΝΔ να την ψηφίσω μετά τις τελευταίες εξελίξεις, αν και μέχρι το Σεπτέμβριο θα σήκωνα και τους άρρωστους παπούδες μου για να ψηφίσουν Νέα Δημοκρατία.
    Ποιος μου εγγυάται ότι μετεκλογικά η ΝΔ δεν θα συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ που κατέστρεψε τους Έλληνες?
    Παράλληλα, το μόνο επιχείρημα είναι η αυτοδυναμία, αλλά για ανθρώπους που είναι γεννημένοι μετά το ΄90 και έχουν δει μόνο αυτοδύναμες κυβερνήσεις οι οποίες όμως δεν έδωσαν λύσεις(αν και της ΝΔ τουλάχιστον έπραξαν κάποιο έργο) το συγκεκριμένο επιχείρημα είναι αδιάφορο.
    Η ΝΔ τι όραμα έχει να προσφέρει στη νεολαία?
    Επειδή είμαι Δαπίτης αυτό δεν σημαίνει σίγουρη ψήφος για το κόμμα που και παραδοσιακά ψηφίζουν οι γονείς μου.

  47. ryakiotis avatar
    ryakiotis 22/03/2012 13:43:51

    Ο κατήφορος της Ν.Δ. δέν έχει σταματημό.Είναι τέτοιος ο πανικός σε σημείο που έφτασε η Ν.Δ. να παρακαλά αυτούς που δέν ψήφισαν το μνημόνιο 2 να γυρίσουν πίσω στο μαντρί με την πρόφαση και καλά ότι ψήφισαν οι ξεφτιλισμένοι τους εφαρμοστικούς νόμους. Πάντως όταν σύντομα η Ν.Δ. θα πέσει κάτω απ' το 20% θα πάμε για εκλογές.

  48. ryakiotis avatar
    ryakiotis 22/03/2012 13:48:55

    Ο κ. ΣΑΜΑΡΑΣ με την πολιτική της κωλοτούμπας θα καταντήσει την Ν.Δ. σε ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ. Ένας και μόνο ένας θα σώσει την Ελλάδα απ' αυτήν την κατάντια και το όνομα αυτού ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ. Εδώ θα είμαστε.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ryakiotis 16/04/2012 16:07:17

      Μα ζει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής;

  49. juliet avatar
    juliet 22/03/2012 14:17:23

    GO
    Εντάξει!αυτό είναι σίγουρο,χαχαχα

  50. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 16/04/2012 16:05:48

    Οι πολιτικοί ηγέτες δεν ασχολούνται με δημοσκοπήσεις.
    Εκθέτουν τις θέσεις στους Πολίτες με ηγετικό τρόπο, εκθέτουν τον εαυτόν τους με ρωμαλέο τρόπο στην κρίση των Πολιτών κι αφού επιλεγούν να ηγηθούν, οδηγούν με στιβαρή αποφασιστικότητα το Έθνος στην πορεία που έχει επιλεγεί.