14/07/2009 17:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καμπανάκι Μπαρό για την λαθρομετανάστευση



Η συρροή μεταναστών και προσφύγων απειλεί με αποσταθεροποίηση ορισμένες χώρες όπως η Ελλάδα, εάν οι εταίροι τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση τις αφήσουν μόνες απέναντι στο πρόβλημα αυτό τόνισε εκ νέου ο Ευρωπαίος επίτροπος αρμόδιος για θέματα δικαιοσύνης και μετανάστευσης Ζακ Μπαρό, εν όψει της συνόδου των υπουργών Εσωτερικών της Ευρωπαϊκής Ένωσης την Πέμπτη στην Στοκχόλμη. Η σουηδική προεδρία  της ΕΕ, διάκειται αρνητικά, μαζί με τις περισσότερες σκανδιναβικές χώρες και τη Γερμανία, ως προς την ανάληψη νέων υποχρεώσεων

 «Η Ευρώπη δεν επιδεικνύει αλληλεγγύη και αφήνει ορισμένες χώρες να υφίστανται το σοκ», δήλωσε μεταξύ άλλων σε Γάλλους δημοσιογράφους, σοκαρισμένος όπως είπε από τις συνθήκες διαβίωσης των αιτούντων άσυλο στην Ιταλία, τη Μάλτα, τις Καναρίους Νήσους και την Ελλάδα.

 Περισσότεροι από 67.000 άνθρωποι διέσχισαν το 2008 τη Μεσόγειο προσπαθώντας να εισέλθουν στην Ευρώπη, σύμφωνα με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες.

«Τα μεταναστευτικά ρεύματα στο μέλλον θα είναι τρομακτικά και ο κίνδυνος προέρχεται από το γεγονός ότι η Ευρώπη είναι μυωπική. Η κατάσταση αυτή κινδυνεύει να αποσταθεροποιήσει δημοκρατίες όπως η Ελλάδα, εάν δεν ελεγχθεί», προειδοποίησε ο Ζακ Μπαρό.

 Ο Ζακ Μπαρό ανησυχεί για τους υποψήφιους για είσοδο στην ΕΕ μετανάστες, έπειτα από την επίσκεψή του σε κέντρα υποδοχής στην Ελλάδα, που χαρακτήρισε «επώδυνη» και «συγκινητική». «Οι άνθρωποι αυτοί με χειροκρότησαν και εγώ αναρωτήθηκα: τι τους έφερα;». «Ζητώ απεγνωσμένα να δοθεί προτεραιότητα στα μεταναστευτικά προβλήματα...αλλά η εξασφάλιση πραγματικής ευρωπαϊκής αλληλεγγύης είναι δύσκολη», είπε χαρακτηριστικά ο Ευρωπαίος επίτροπος.

Ο Ζακ Μπαρό τάσσεται υπέρ της εσωτερικής  κατανομής των προσφύγων στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. «Αλλά η Ευρώπη είναι πολύ δυσκίνητη», είπε. Οι ευρωπαϊκές χώρες απορρίπτουν το 70% των αιτήσεων για χορήγηση πολιτικού ασύλου, ωθώντας τους υποψήφιους στην παρανομία. Περί τα 8 εκατομμύρια αλλοδαπών ζουν σήμερα παράνομα στο έδαφος της ΕΕ.

«Πρέπει να επιτύχουμε οι αιτήσεις για άσυλο να κατατίθενται σε τρίτες χώρες», εκτός της Ένωσης, και τόνισε ότι «δεν είναι αποδεκτό ένας πρόσφυγας να πρέπει να πληρώσει 5.000 δολάρια για να περάσει από την Τουρκία στη Σάμο».

Ο Μπαρό έχει ανακοινώσει την πρόθεσή του να επισκεφθεί σύντομα την Τουρκία και τη Λιβύη για να διαπραγματευθεί σχετικές συμφωνίες και προτείνει οι πρεσβείες των χωρών της ΕΕ σε ορισμένες χώρες να έχουν τη δυνατότητα να εκδίδουν ανθρωπιστικές άδειες εισόδου σε πρόσφυγες.

Περισσότερα: http://www.ant1online.gr/Politics/EuropeanUnion/Pages/20097/42b62497-ec8c-4c4d-a3e4-5d0b9bce2d0d.aspx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 14/07/2009 18:05:46

    'Πολυ συγκινουμαστε απο το δραμα τους,ας τους βοηθησουμε να πανε καπου να τους σωσουν αλλοι...'
    Κανενα φραγκο θα δωσουν στην Ελλαδα αφου πονανε?

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 14/07/2009 18:20:38

    Ακου εκει "κινδυνευει" η Ελλας. Μονο φασιστες τα λενε αυτα. Ειμαστε ολοι αδελφια, εμπρος ΣΥΡΙΓΓΑιοι, να μπουν ολοι στο Ελλαδισταν, ιθαγενεια σε ολους τους κακομοιρους της υφηλιου.
    Ε ρε γλεντια που θα κανουν οι Τουρκοι σε λιγα χρονια μολις μαζευτουν μερικα εκατομυρια. Σας λεει τιποτα η τζαμπα μαγκια του ερντογαν για την Κινα; Οι εν Αθηναις οπαδοι της ησσονος προπαθειας, οσφυοκαμψιας και νεκρικης ψυχραιμιας τι λενε για τον κουμπαρο;

  3. Naruto avatar
    Naruto 14/07/2009 18:23:51

    Αυτος εντοπισε το προβλημα στο οτι ειναι δυσκολη και ακριβη η διαδικασια και θελει να την κανει πιο απλη και προσιτη?
    Το 19% ανεργια στην Ισπανια μαλλον δεν του λεει πολλα. Μεταναστες εργατες πρεπει να χρειαζονται εκει.

    Πρασινη καρτα και εισιτηρια δωρο για Σουιδια σε 200.000 πακιστανους, τωρα που εχει και φτηνα εισιτηρια για σκανδιναβια, και να δεις πως θα νοιαστουν ολοι μετα.

    Οι βρυξελλες πρεπει να ειναι σε αλλο πλανητη στο οποιο πας μεσω Stargate που εκμεταλευεται της σκουλικοτρυπες.

  4. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/07/2009 18:42:35

    Τη μεγάλη ζημιά μας την κάνει το Δουβλίνο ΙΙ. Βασικά είμαστε τόσο βλάκες που πριν περάσει σαν κανονισμός ήταν πολυμερής σύμβαση και την είχαμε υπογράψει. Μετά πέρασε σαν κανονισμός και ισχύει πανευρωπαϊκά. Ο κανονισμός αυτός λέει ότι το πρώτο κράτος της Ευρώπης είναι υπεύθυνο για το μετανάστη και αν πάει σε άλλο ευρωπαϊκό κράτος τον επιστρέφουν πίσω. Αυτό έχει μετατρέψει τη χώρα σε ένα απέραντο στρατόπεδο μεταναστών. Οι Τούρκοι τους στέλνουν εδώ για να μας καταστρέψουν και ούτε πίσω τους παίρνουν ούτε να διασκορπιστούν στην Ευρώπη γίνεται.

    Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει νομική οδός διαφυγής από τον κανονισμό Δουβλίνο ΙΙ. Πρέπει να βγει καινούριος που θα τον καταργεί και φυσικά οι βόρειοι της Αρείας φυλής δεν είναι βλάκες να τον καταργήσουν διότι ο τελικός προορισμός όλων αυτών των πεινασμένων είναι ο Βορράς.

  5. Νἰκος avatar
    Νἰκος 14/07/2009 19:06:11

    Ανωνυμε, και ποιος υπεγραψε το Δουβλινο ΙΙ ασκαρδαμυκτι;
    Η απαντηση; μα ο ΓΑΠ φυσικα, που δεν αχανε ευκαιρια να μιλα σπραξικαρδια για τους "καυμενους" ολου του κοσμου, ελπιζοντας σε εκλογικη πελατεια στο μελλον.

  6. Νἰκος avatar
    Νἰκος 14/07/2009 19:06:33

    Ανωνυμε, και ποιος υπεγραψε το Δουβλινο ΙΙ ασκαρδαμυκτι;
    Η απαντηση; μα ο ΓΑΠ φυσικα, που δεν εχανε ευκαιρια να μιλα σπαραξικαρδια για τους "καυμενους" ολου του κοσμου, ελπιζοντας σε εκλογικη πελατεια στο μελλον.

  7. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 14/07/2009 22:28:30

    Τα λογια σου με χορτασαν και το ψωμι σου φατο, κυριε Μπαρο. Να μην αμφιβαλουμε καθολου, οι βορειοι "συνεταιροι" μας, Γερμανοι και Σκανδιναβοι, θα εξακολουθησουν να εμμενουν στην αποψη οτι ειναι προβλημα αποκλειστικα δικο μας και δεν μπορουν να βοηθησουν. Θα μπορουσαμε να αρχισουμε να τους στελνουμε πεσκεσι αρκετους λαθρομεταναστες. Αλλα αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι, εκει ειναι οργανωμενες χωρες και οχι μπεστε σκυλοι, θα τους επιαναν αμεσως και θα μας τους εστελναν κι' αυτοι πεσκεσι. Η μονη λυση ειναι, πρωτον να θωρακισουμε αποτελεσματικα τα συνορα μας για να μην περναει ουτε κουνουπι, που λενε, και, δευτερον, να αρχισουμε να ξαναστελνουμε στις χωρες τους οσους περισσοτερους μπορουμε, ξεκινωντας απο οσους διαπραττουν διαφορα αδικηματα, οποτε δεν θα μπορουν να ουρλιαζουν οι διαφοροι διεθνιστες και ελεημονες τυπου κουκουε, Συνασπισμου, Θεοδωρακηδων κλπ. Και να κρατησουμε μονον παιδια που γεννηθηκαν στην Ελλαδα και επιθυμουν να παραμεινουν, καθως και ενα συγκεκριμενο αριθμο απο αυτους που απασχολουνται αποκλειστικα σε γεωργικες εργασιες. Ολοι οι αλλοι στις χωρες τους 'η οπου αλλου θελουν.

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 14/07/2009 22:32:55

    «Η Τουρκία στην ενταξιακή διαδικασία θα κρίνεται αυστηρά επί του θέματος της λαθρομετανάστευσης». Αυτό τόνισε ο αντιπρόεδρος της Κομισιόν και Επίτροπος αρμόδιος για θέματα Δικαιοσύνης, Ελευθερίας και Ασφάλειας Ζακ Μπαρό κατά τη διάρκεια της παραμονής του στην Ελλάδα.

    Σωπα ρε μεγαλε, θα τους κανετε νταντα; Ανελαβαν και οι Ευρωπεη τις ευθυνες τους οπως οι Ελλαδικοι πολιτικαντηδες. ε ρε γλεντια!

    Η Τουρκία δεν ενδιαφέρεται ούτε εκφοβίζεται. Τα επικοινωνιακά βεγγαλικά των Μπαρόζο-Μπαρό δείχνουν ακόμη μιά φορά ότι η Ευρώπη είναι και ανίκανη, και κάτω από την μπότα του ΝΑΤΟ. Πόσες άλλες αποδείξεις και αποδεικτικά στοιχεία χρειάζονται για την λαθρομετανάστευση, που ζητάμε όχι μόνο την μεσολάβηση / επέμβαση της FRONTEX αλλά και με βάσεις στην ελληνική επικράτεια, για να επιβεβαιωθεί η αξιοπιστεία της Ελληνικής πολιτείας στο μεγάλο αυτό πρόβλημα; Και ποιά είναι η ανύπαρκτη FRONTEX που πάμε εμείς να χτίσουμε; Ο Ελληνικός Στρατός που είναι και τι προστατεύει;

    Γιατί δεν τους θέλει η Τουρκία; Γιατί είναι ποιό χρήσιμοι εκτός Τουρκίας και εξυπηρετουν τον οραματισμό της επεκτατικής πολιτικής της Νέας Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Η Τουρκία γεννάει παιδιά, στἐλνει λαθρομετανάστες, δημιουργεί γκέτο, χρηματοδοτεί οργανισμούς, εκλέγει βουλευτές που επηρεάζουν καταστάσεις, αλλάζουν νόμους και αλλοιώνουν την σύνθεση της πολιτείας και κοινωνίας που δραστηριοποιούνται. Παράλληλα προσπαθεί να ανεβάσει και το κύρος της σαν μεσολαβητής στην περιοχή δουλεύοντας αργά, μεθοδικά, με οραματισμό, μακροπρόθεσμα. Ὁλα αυτά δίχως ούτε ένα πυροβολισμό ή γιαταγανιά προς τα εδώ (αυτά ίσως έρθουν αργότερα, αλλού).

    Γιατί οι λαθρομετανάστες δεν προτιμούν σαν τελικό προορισμό την Τουρκία; Ομόθρησκοι, του ίδιου “πολιτισμού” σε μία αχανή χώρα που έχει την δυνατότητα δημογραφικά, με αναπτυσσόμενη υποδομή, και με ευρωπαϊκές προοπτικές… ιδεώδεις συνθήκες. Ισως γιατί οι λαθρομετανάστες το ξέρουν ότι η Τουρκία δεν τους θέλει και και φοβούνται να μείνουν εκεί, ή απλώς δεν θέλουν γιατί πιστεύουν σε μιά καλύτερη τύχη στην εύκολη Ελλάδα. Η Τουρκία δεν κάνει αστεία (βλέπε Κούρδους σήμερα, βλέπε Αρμένηδες και Ελληνες παλαιότερα, …ή και μελλοντικά).

    Οι λαθρομετανάστες δεν αφομοιώνονται εύκολα. Ούτε αυτή η γενιά, ούτε η επόμενη, ούτε η μεθεπόμενη. Δημιουργούν γκέτο που κρατιέται ζωντανό με χρήματα για τον “πολυπολιτισμό” απο τις κυβερνήσεις που τους δέχονται και τους φιλοξενούν, και από τον θόρυβο που κάνουν οι «Εταιρείες ενάντια στην καταπάτηση των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων Απεριορίστου Δράσης και Περιωρισμένης Ευθύνης».

    Παρ΄όλα αυτά, εάν η Τουρκία σταματήσει να κάνει όλες αυτές τις παραβιάσεις για τις οποίες κατηγορείται διεθνώς, θα θεωρηθεί ότι είναι έτοιμη για να ενταχτεί στην Ευρώπη; Αυτό είναι καθαρά επικοινωνιακό τέχνασμα, για να μην εκτεθούν οι …ηγέτες για τυχόν άτυχες αποφάσεις τους όταν θα έλθει η ώρα να εξετάσουν της ένταξή της Τουρκίας στην Ευρώπη (!).

    Γιατί δεν τους θέλει η Αμερική; Γιατί δεν τους παίρνει όλους η χώρα της Ελευθερίας και Δημοκρατίας Inc. αφού προκάλεσε αυτό το πρόβλημα με την ακόρεστη ανάγκη της για επιβολή και πετρέλαιο, αλλά «την Επόμενη Ημέρα» στέκεται αμέτοχη, και βάζει αλλους να κάνουν την δουλειά της με αυτό τον τρόπο, σιωπηλά και με “soft and civilized power“; Αλλους κατηγόρησε ο «φιλέλληνας» Ομπάμα για ανασύσταση αρχαίας αυτοκρατορίας, και άλλους διευκολύνει στην ανασύσταση μιάς μεσαιωνικής.

    Γιατί δεν φεύγουν από την Ελλάδα να πάνε στην Ευρώπη όπως λέγεται; Ο προορισμός των “λαθρομεταναστών” δεν είναι η Ευρώπη. Η Ευρώπη δεν τους θέλει, αλλά φοβάται, κωλλυσιεργεί, αδρανεί, και αρκείται σε επικοινωνιακές ακροβασίες φορτώνοντας το πρόβλημα στην Ελλάδα. Ο προορισμός των λαθρομεταναστών τελικά είναι εκεί που κατεβαίνουν απροσκάλεστοι και “συλλαμβάνονται”. Ετσι λοιπόν ας ναυλώσουν οι Ελληνες εφοπλιστές και η Κυβέρνηση καράβια και άς βγούν στα διεθνή ύδατα. Εκεί άς έλθει η Ευρωπαϊκή Ενωση, η ΗΠΑ, και όποιος άλλος καλός χριστιανός ή μουσουλμάνος ή όποιος άλλος που κατηγορεί τους Ελληνες για ρατσίστες και φασίστες κλπ, και κόπτεται για την ασφάλεια και ευημερία τους. Ακόμη και η ίδια η χώρα προέλευσής τους!

    Ακούγεται σκληρό; Είναι. Είναι όμως και θέμα επιλογής και απόφασης όπως και η επιλογή των ίδιων των “λαθρομεταναστών” να έλθουν στην Ελλάδα και όχι να παραμείνουν στην Τουρκία ή να πάνε στην Ιορδανία, Συρία, Σαουδική Αραβία, στο Ισραήλ η στο πολυπολιτισμικό Κόσοβο και στα Σκόπια.

    Οι πολιτικοί να αναλάβουν τις ευθύνες τους: Μα για ποιές ευθύνες τελικά μιλάμε; Πως ανεχόμαστε, ακόμη, τέτοιες ενδοτικές κυβερνήσεις και πνιγμένους στο σκάνδαλο “Ελλαδίτες” πολιτικούς που η μόνη τους απασχόληση είναι να βρούν τρόπο να παραμείνουν στην εξουσία, διαθέτοντας στην γεωπολιτική αγορά φιλέτα της εθνικής κληρονομιάς και κυριαρχίας, ενώ κατά τα άλλα παραμένουν άπραγοι; Γιατί τους ψηφίζουμε; Γιατί μετά ανησυχούμε όταν βλέπουμε ακροδεξιά και ακροαριστερά κινήματα, εν αλλάξ ἠ ταυτογχρόνως, να ενισχύονται σε όλα τα κράτη της Ευρώπης;

    Θα τους κρίνει η Ιστορία: Καμμία η ιστορία δεν θα τους κρίνει διότι θα γραφτεί από τους νικητές και όχι από τους ηττημένους, και να αφήσουμε επιτέλους αυτή την καταρολογία συνειδησιακής ενοχής (ή κάπως έτσι). Αλλά και από τους ηττημένους να γραφτεί, αυτοί πάλι θα αποπειραθούν να την αλλάξουν. Να σταματήσουμε επιτέλους να φορτώνουμε στα παιδιά μας όλα αυτά τα προβλήματα που εμείς πρέπει να λύσουμε, όπως λύσανε, η τουλάχιστον πεθάνανε προσπαθώντας, οι προηγούμενοι από μάς (μα πώς τελικά το καταφέρανε;).

    Πού είναι οι σημερινοί ή οι αυριανοί ηγέτες μας, ή μήπως και αυτούς δεν τους χρειαζόμαστε λόγω Ευρώπης;

  9. ΑNONYMOUS avatar
    ΑNONYMOUS 15/07/2009 02:57:06

    Νέο δακρύβρεχτο άρθρο της "Ελευθεροτυπίας":Οι καημένοι...πρόσφυγες επιστρέφουν στην πατρίδα τους με την...Swissport!!!
    :http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2009/07/swisspo

    ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΤΑ ΕΜΜΙΣΘΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΑΚΙΑ ΤΗΣ ΦΥΛΛΑΔΑΣ,ΠΟΥ ΥΒΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΩΧΝΕΙ ΤΟΥΣ "ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ,Τ'ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ"!-ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ,ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ!!

    Η γνωστή και μη εξαιρεταία Γεωργία Δάμα,που προφανώς κατάλαβε ότι για να ανέλθει στη δημοσιο-καφρία πρέπει να γράφει συνεχώς τέτοια άρθρα υπέρ λαθρομεταναστών και εναντίον οτιδήποτε Ελληνικού,ξαναχτύπησε:αυτή τη φορά μ'ένα εμετικό ρυπαρογράφημα με τίτλο «Προτιμάμε την... αυτοαπέλαση, στην Αθήνα δεν μπορείς να σταθείς πουθενά».Όπως καταλαβαίνετε,η κλάψα αρχίζει από την πρώτη...λέξη!Εμείς,για οικονομία χώρου,θα δημοσιεύσουμε ορισμένα μόνο χαρακτηριστικά σημεία:αν θέλετε-και αντέχετε-να το διαβάσετε ολόκληρο,μπορείτε εδώ.

    " Στο αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» πριν από μερικές μέρες οι αστυνομικοί ήταν αμήχανοι. Για πρώτη φορά, αντί να επιτηρούν απελάσεις, διεκπεραίωναν τις διαδικασίες της οικειοθελούς επιστροφής μεταναστών στην πατρίδα τους. Εντεκα Μαροκινοί δέχονταν χωρίς δυσφορία και φόβο τους ελέγχους, αδημονώντας να επιβιβαστούν στο αεροσκάφος που θα τους μετέφερε στην Καζαμπλάνκα.

    Οι ελπίδες διαψεύστηκαν. Μένει ανοιχτός μόνο ο δρόμος της επιστροφής Οι ελπίδες διαψεύστηκαν. Μένει ανοιχτός μόνο ο δρόμος της επιστροφής. Μόνη αποσκευή τους, η οδυνηρή εμπειρία και το «κέρδος» σε μια σακούλα σούπερ μάρκετ για τον καθένα. Ενα ζευγάρι σαγιονάρες, δύο σοκολάτες για τα παιδιά, μία πετσέτα. Επέστρεφαν με άδεια χέρια, με τη διάψευση της προσμονής. Με τα ρούχα που φορούσαν όταν ήλθαν στην Ελλάδα. Χωρίς ένα κέρμα στις τσέπες, κρατώντας σφιχτά το εισιτήριο και την κάρτα επιβίβασης, κατευθύνονταν προς την έξοδο."

    Όπως βλέπετε στη φωτογραφία αριστερά,τα μόνα...υπάρχοντα των λαθρομεταναστών,εκτός από τις μελό περιγραφές της συντάκτριας,ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΤΗΣ...SWISSPORT!!!ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑΣ ΔΙΟΛΟΥ ΕΥΚΑΤΑΦΡΟΝΗΤΗΣ ΚΑΙ ΦΤΗΝΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ!ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...ΕΙΔΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΩΘΗΣΗ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ;;;

    "Ο 23χρονος Μοχάμετ Ζαχίρ επιστρέφει και αυτός γιατί στην Ελλάδα διαπίστωσε πως δεν έχει καμία ελπίδα να ζήσει νόμιμα. «Αρχικά, μου έδωσαν ένα χαρτί που ισχύει για ένα μήνα. Αν σε πιάσουν μετά τη λήξη του, σε κρατούν για 4 μέρες και την επόμενη φορά για τρεις μήνες. Εμεινα ήδη αρκετά στα κρατητήρια. Εξάλλου, δεν είχα σκοπό να παραμείνω. Ηθελα να φτάσω στη Γαλλία. Εκεί ζουν οι γονείς μου».