02/05/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καμμένος: πολυτέλεια η Παιδεία !!!



(Ανανεωμένο) Μετά την πρώτη, σοβαρή γκάφα του Πάνου Καμμένου να υποστηρίξει ότι «με βάση τη νέα δανειακή σύμβαση οι δανειστές μπορούν να κατάσχουν καράβια που έχουν ελληνική σημαία», προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων, ήρθε η δεύτερη εξίσου σοβαρή: παραδέχθηκε ωμά ότι το κόμμα του δεν έχει πρόγραμμα για την Παιδεία, καθώς, όπως είπε, αυτό σήμερα αποτελεί πολυτέλεια! «Αποκάλυψε», ακόμη, ότι δεν έχει πρόγραμμα ούτε για την Υγεία.

Λίγες ώρες πριν από την προσέλευση στις κάλπες, ο πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων άφησε άφωνους όσους τον άκουσαν στη διαδικτυακή συνέντευξή στο «enikos.gr» να εκφράζει την άποψη που έχει για τον τομέα της Παιδείας: «Σας το λέω ξεκάθαρα. Είναι μια πολυτέλεια αυτή τη στιγμή να απαντήσω για ένα πρόγραμμα για την Παιδεία, όταν παραδίδεται η χώρα… Δεν έχει βγει ακόμα το πρόγραμμα της Παιδείας γιατί δεν έχει βγει σε διαβούλευση ακόμα».

Ο κ. Καμμένος σημείωσε στην ίδια συνέντευξη ότι τα παιδιά του πάνε σε ιδιωτικό σχολείο, γιατί ο ίδιος έχει τη δυνατότητα, επομένως κατά τον πρόεδρο των Ανεξάρτητων Ελλήνων δεν είναι στην προτεραιότητά του η Παιδεία ούτε οι χιλιάδες μαθητές που διδάχθηκαν φέτος τη σχολική ύλη μέσα από φωτοτυπίες. Ο Πάνος Καμμένος έριξε μια ακόμη «ρουκέτα», λέγοντας ότι δεν έχει ούτε πρόγραμμα Υγείας, «καθώς χρειάζεται να συγκεκριμενοποιηθεί»…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vardarskian avatar
    vardarskian 01/05/2012 16:19:00

    Ας γίνει το video αυτο επίσημο διαφημιστικό της νδ. Ενα 5% επιπλέον θα είναι δικό μας...

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ vardarskian 01/05/2012 16:38:59

      Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Αν αυτό δεν γίνει κεντρικό σποτ, τι να πω. Αν αυτό παίξει δυνατά, ο τύπος όχι δεν μπαίνει βουλή, δεν θα περνάει ούτε απ' έξω.

      Τι είπε πάλι ο αγράμματος, τι για πρόγραμμα για τουρισμό πήγε να ψελλίσει στην αρχή, τι για διαβούλευση, τι άλλες αστειότητες ξεστόμισε, είμαι σίγουρος πως θα είπε κιόλας "μπείτε στο σάιτ μας να τα δείτε", σαν εκείνη την τύπισσα που είχατε βγάλει τις προάλλες με τα «εεεεεεεε».. Πότε έγινε αυτή η εκπομπή και χαμπάρι δεν πήραμε ;

      Εκεί στη ΝΔ σας κάνουν δώρα που ούτε τα φανταζόσασταν, ξυπνάτε, στείλτε σπίτι του τον κάθε παπαρολόγο, τον κάθε μπούρδα. Αυτός σε λίγο θα με κάνει να βλέπω με συμπάθεια και τον Βενιζέλο. Και στο σάιτ, στον φάκτορα, παιδιά ανεβάστε το κεντρικό αυτό το θέμα, ο τύπος ξεβρακώθηκε, αυτό πρέπει να το μάθει ο κόσμος που είναι ευκολόπιστος και τρώει κουτόχορτο από τον κάθε γιαλαντζί επαναστάτη.

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ vardarskian 01/05/2012 17:24:54

      Αν η ΝΔ μπορουσε να διαχειρισθει επικοινωνιακα τα λαθη των πολιτικων αντιπαλων της σημερα θα ειχε 40% τουλαχιστον .ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΠΟ ΤΟ 1981 ΕΒΑΛΕ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙ Η ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΘΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΝΔ .

    • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
      Δ.Φ. (ανιδεος) @ vardarskian 01/05/2012 23:10:05

      Την ''ζημια'' που εχει κανει ο Αδωνις στον Καμμενο δεν θα την κανει κανενα σποτ.
      Παντως σιγουρα πρεπει να δωσουν ρεστα στη Συγγρου στα θεματα επικοινωνιας.

  2. juliet avatar
    juliet 01/05/2012 16:39:45

    χαχαχαχαχαχα.....μ'αυτά θ'ασχοληθούμε τώρα;;;έχω τη δυνατότητα να πληρώσω ......έχει τη δυνατότητα να πληρώσει ,πληρώστε τον ...μαυρίστε τον!

  3. airman avatar
    airman 01/05/2012 16:47:02

    Πολυτέλεια η Παιδεία! Πολυτέλεια η Υγεία! Ο κ. Καμμένος δεν έχει πρόγραμμα για τους τομείς αυτούς επειδή είναι σε διαβούλευση!
    Αλλά γιατί να έχει; Θα εφαρμοστεί το πρόγραμμα του Τσίπρα για την Παιδεία και της Αλέκας για την Υγεία!
    Ο Πάνος έχει να κόψει την επιταγή για τη Gazprom!
    Έχετε γεια βρυσούλες!
    Που πας ρε Καραμήτρο!
    Υ.Γ. Μετά σας έφταιγε η Κατερίνα, το φάγατε το κορίτσι!

  4. Heaven avatar
    Heaven 01/05/2012 16:47:48

    μην αγχώνεστε!
    Θα τιτλοποιήσει την Ολυμπιακή φλόγα, όλη την ελληνική ιστορία, και θα βγάλει τooooόσα χρήματα που θα κάνει ολα τα σχολεια ...ιδιωτικά!!!!!!!!
    για τα νοσοκομεία δεν συζητάμε: Mayo Clinic και βάλε!!!!!!

  5. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 01/05/2012 16:48:33

    Μα πώς να ασχοληθεί με την παιδεία ο Καμμένος? Αφού του έφυγε ο Γεωργαλάς και πλέον δεν έχει κάποιον να τον βοηθήσει...

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/05/2012 16:55:49

    Αν η προεκλογική περίοδος κρατούσε δυο βδομάδες ακόμα, ούτε που θα έμπαινε στη Βουλή!
    Ο άνθρωπος είναι για τα πανηγύρια.
    Δεν έχει πρόγραμμα για την Παιδεία.
    Δεν έχει πρόγραμμα για την υγεία.
    Το, ο θεός να το κάνει, πρόγραμμά του για την οικονομία είναι εκτός τόπου και χρόνου.
    Και θέλει ...εντολή σχηματισμού κυβέρνησης!
    "Μωραίνει Κύριος..."

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Ροδινός 01/05/2012 17:03:04

      Κώστα ,καλό μήνα
      και οι μέρες που απομένουν αρκετές είναι για να ''βγούν ανέκδοτα''.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ juliet 01/05/2012 17:12:55

        Kαλό μήνα Juliet και σ' όλη την παρέα!

        • Διηνεκης avatar
          Διηνεκης @ Κώστας Ροδινός 02/05/2012 10:09:12

          Καλο μήνα ο άνθρωπος σίγουρα δεν έχει προγραμμα αλλα οι έλληνες ψηφοφόροι μιαζουν να θέλουν να αυτοκτονήσουν

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Κώστας Ροδινός 01/05/2012 19:22:56

      Ένα αμόρφωτο πλουσιόπαιδο, γιός του μπαμπά του και του πρώην πεθερού του, από αυτούς τους ξερόλες που συναντάς στα καφενεία…

      Του φύγε τώρα και ο Γεωργαλάς και δεν πρόλαβε να του γράψει τίποτα για την παιδεία.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 01/05/2012 20:16:44

      Καλό μήνα φίλε και καλή λευτεριά! Ο ανεξάρτητος-διαζευγμένος από την κοινή λογική, ασφαλώς και δεν έχει πρόγραμμα για την Παιδεία. Δεν θέλει την Παιδεία! Γιατί ξέρει πως αυτή θωρακίζει τον Άνθρωπο, καλλιεργώντας του πρωτίστως την κριτική σκέψη. Πώς θα μπορούσε να σταθεί και να κάνει πολιτική καριέρα αυτό το δυσμενές φαινόμενο, εάν οι πολίτες-ψηφοφόροι διέθεταν κριτική σκέψη; Δεν θα είχε προλάβει να κάνει τίποτα, δεν θα είχε ξεγελαστεί τόσος κόσμος και θα ιδιώτευε εδώ και χρόνια!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Αφροδίτη 01/05/2012 22:41:28

        ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ!!! Και συμφωνώ όσο δεν πάει...

    • martinos avatar
      martinos @ Κώστας Ροδινός 02/05/2012 08:15:28

      Εγώ άλλο βλέπω.
      Από την φαγωμάρα των δεξιών, ανεβαίνει πόντο-πόντο ο Τσίπρας.
      Χάνει η δεξιά και κερδίζει η αριστερά σε ποσοστά.
      Αυτά θα μπορούσαν να είχαν προβλεφθεί και αποφευχθεί.

  7. airman avatar
    airman 01/05/2012 17:01:58

    Γιατί να έχει πρόγραμμα για την Παιδεία και την Υγεία! Θα εφαρμόσει το πρόγραμμα του Τσίπρα για την Παιδεία και της Αλέκας για την Υγεία!
    Έχετε γεια βρυσούλες!
    Υ.Γ. Και μετά τα βάλατε με την Κατερίνα! Εεεεεεεεε!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ airman 01/05/2012 21:38:10

      Θα παρεξηγηθεί η Διαμαντοπούλου...

  8. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 01/05/2012 17:04:33

    Για την παιδεία δεν έχει θέσεις, για την υγεία δεν έχει, για τη λαθρομετανάστευση θα τα βρει με το ΣΥΡΙΖΑ, για την οικονομία ακούσαμε μόνο κάτι βελάσματα.
    Νά τος, νά τος ο πρωθυπουργός!
    Εκτός, όμως, από ξεβράκωτος είναι και χυδαίος εκμεταλλευτής. Μόλις κατάλαβε οτι την πάτησε με την απάντησή του, άρχισε να πουλάει πάλι "πατριωτισμό". H συγκεκριμένη αντίδραση αντανακλά και όλη τη λογική με την οποία πολιτεύεται ο πατριδοκάπηλος.
    Αυτοεξευτελισμός πλέον η ψήφος σε Καμένο.

  9. m avatar
    m 01/05/2012 17:23:22

    μη με ψηφίσετε για την παιδεία!
    Εγώ τα παιδιά μου θα συνεχίσω να τα στέλνω σε ιδιωτικό!
    ΚΟΡΟΙΔΑ!

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2012 17:42:46

    Από την αρχή που το άκουσα, αυτό το «Ανεξάρτητοι Έλληνες», δεν μου κάθισε καλά…
    Μου θυμίζει τον άλλο εκείνο αυθαίρετο διαχωρισμό, μεταξύ «προοδευτικών» και μη.
    Από πού κι ως που, κάποιοι αυτοχαρακτηριζόμενοι ως «ανεξάρτητοι» είναι πιο ανεξάρτητοι από τους υπόλοιπους;
    Δεν πληρώνουν ρεύμα;
    Δεν πληρώνουν νερό;
    Δεν πληρώνουν φόρους και διάφορα τέλη;
    Δεν πάνε φαντάροι;
    Δεν χρειάζεται να δουλεύουν;
    Πόσο ανεξάρτητος μπορείς να είσαι, όντας μέλος μιας «συντεταγμένης» κοινωνίας, και μιας πολιτείας που δρα και λειτουργεί μέσα σε μια πολιτική, και οικονομική, τοπική, και διεθνή πραγματικότητα;
    Αμ το άλλο;
    Που τους ρωτάς «ποια είναι η πολιτική σας ταυτότητα; Ποιες είναι οι θέσεις σας;». Και η απάντηση μονίμως η ίδια: Μια γεμάτη αυταρέσκεια, και σνομπισμό ατάκα, του στυλ «μα, εμείς είμαστε … ανεξάρτητοι Έλληνες».
    Λες και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε Έλληνες μεν, εξαρτημένοι δε.
    Ομολογώ, προσωπικά είμαι εξαρτημένος από πολλά πράγματα.
    Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς τσιγάρο, χωρίς Τάμτα (λέμε και καμιά μακακία), χωρίς τον σκύλο μου, κλπ.
    Είμαι εθισμένος στο Antinews, στην αγκαλιά του γιου μου, και στα τσίπουρα με καλή παρέα.
    Και έτσι ήταν από την αρχή, από τότε που θυμόμουν τον εαυτό μου.
    Εξαρτημένος από τους γονείς μου αρχικά, τους δασκάλους μου αργότερα, τα αφεντικά μου στη δουλειά εσαεί, και πάει λέγοντας.
    Μια ζωή γεμάτη από εξαρτήσεις.
    Αναρωτιέμαι: Αν γραφόμουν στο κόμμα του Πάνου, θα έπαυαν ως δια μαγείας να με βασανίζουν όλες αυτές οι εξαρτήσεις;
    Θα απελευθερωνόμουν από τα δεσμά μου ;
    Θα αισθανόμουν, και θα δήλωνα κι εγώ επιτέλους ανεξάρτητος;
    Θα έσπαζα τις αλυσίδες που με κρατάνε εξαρτημένο;
    Τόσο εύκολο είναι;
    Μήπως η εγγραφή στο κόμμα του Πάνου, σε απαλλάσσει και από την βλαβερή εξάρτηση στο κάπνισμα; Χμμμμμμ……
    Εκτός και αν πρόκειται για μια ακόμη ατάκα σαχλαμάρα, που ελλείψει ρεαλιστικών και ουσιαστικών προτάσεων, έρχεται να καλύψει την ιδεολογική ένδεια, και την γύμνια του «μοδάτου» αυτού κομματικού μορφώματος.
    Μια γύμνια, που πρόσφατα την επέδειξε σε πανελλαδική εμβέλεια, η σπινθηροβόλος υπεύθυνη πολιτικού σχεδιασμού του εν λόγω κόμματος.
    Φαντάζομαι, πως αν χρειάζονταν να γραφτεί το πολιτικό και ιδεολογικό μανιφέστο του, θα αρκούσε μια απλή μπροσούρα, ένα φυλλάδιο, ή ακόμη και ένα αυτοκόλλητο: «Είμαστε ανεξάρτητοι. Έτσι απλά».
    Και έτσι είναι αφού έτσι λένε. Συνεπώς ποια η ανάγκη για πολλά πολλά;
    Τι χρειάζονται οι φλυαρίες;
    Έτσι δεν είναι;

    • romeo avatar
      romeo @ Strange Attractor 01/05/2012 19:30:57

      Τσαμπουκάδες του γλυκέως ύδατος! Εις το οποίον ενδέχεται να πνιγούν οσονούπω! Εκτός αν κάνει το θάμα του ο Αη Αντώνης!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Strange Attractor 01/05/2012 23:03:27

      Αριστα!

  11. Socrates avatar
    Socrates 01/05/2012 17:48:35

    Είναι δυνατόν ο κ. Καμμένος να ζητάει την ψήφο του ελληνικού λαού χωρίς να έχει πρόγραμμα για τους δύο βασικότερους πυλώνες του κράτους μας;

    Επίσης, είναι δυνατόν να κάνει τσαμπουκάδες στον κόσμο όταν πάει να του θέσει τα ερωτήματά του;

    Έλεος!!!!

  12. loretta avatar
    loretta 01/05/2012 17:49:26

    ε βρε παιδια...τουλαχιστον ειπε μια και μοναδικη αληθεια....οτι στελνει και τα 5 του παιδια σε ιδιωτικά σχολεια καθοτι του το επιτρεπει και το εισοδημα του...!! Αυτο να μην του το αναγνωρισουμε ??? Επισης μου εκανε τρομερη εντυπωση και μου θυμισε και ολιγον ντοορα...ολες οι προτασεις του αρχιζαν με το ΕΓΩ...περαν αυτου καμια συνοχη...ασε δε που οποιος εκανε ερωτηση που δεν του αρεζε ηταν σιγουρα αποστελμενος του σαμαρα...!! Απο εμμονες πρωτος... απο αρχηγιλίκι ΜΗΔΕΝ.

    • airman avatar
      airman @ loretta 01/05/2012 18:35:14

      Τα τέσσερα στέλνει σε ιδιωτικό. Τη μπέμπα (να του ζήσει) θα τη στείλει σε ιδιωτικό, εάν μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα δεν έχει αποτέλεσμα το πρόγραμμα για την Παιδεία, το οποίο είναι σε διαβούλευση και θα εφαρμόσει όταν κυβερνήσει τη χώρα.

      • loretta avatar
        loretta @ airman 01/05/2012 20:03:04

        Σωστο και αυτο...που το πας...εχει την πολυτελεια του χρονου ο Πανος να διαβουλεύεται (κατι απο ΓΑΠ θυμιζει αυτο)....ενω το συμπαν καιγεται...ετσι κανουν οι σοβαροι πολιτικοι ανδρες...!! πρωτα παινρουν την καρεκλα και μετα το κεφαλι των κοροιδων που τους ψηφισαν....μετα αναρωτιέται γιατι τον αποκαλουν λαικιστη και επικίνδυνο.

  13. loretta avatar
    loretta 01/05/2012 17:54:24

    S.A ειπαμε ..ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΞΑΠΑΤΗΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ πριν λαλήσει ο Κοκορας 3!!

  14. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 01/05/2012 19:03:17

    Τώρα, χωρίς καμμία εριστική διάθεση, καλόπιστα ρωτάω ,στέλνει κάποιος από τους πολιτικούς αρχηγούς μας, για να μην πάρω αμπάριζα βουλευτές και πολιτευτές, τα παιδιά του σε δημόσιο σχολείο; Εδώ τα έστελναν ,πριν ακόμα ξεσπάσει η κρίση, ( κάποιοι τα στέλνουν ακόμα ) σε ιδιωτικά κάτι ψοφοδεείς που λίγδωσε με το ΠΑΣΟΚ το αντεράκι τους, που λέει και ο Μιλτάρας. Ως αποτέλεσμα-φυσικά- της απαξίωσης της Παιδείας από τα δύο μεγάλα κόμματα που κυβέρνησαν τη χώρα όλα αυτά τα χρόνια.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 01/05/2012 19:22:19

      Για ξανασκεφτείτε καλύτερα και κάντε μια αναδρομή και δέστε ποιος ακριβώς είναι αυτός που απαξίωσε την παιδεία...φτάνει ποιά με αυτή τη καραμέλα..."τα δύο μεγάλα κόμματα που κυβέρνησαν τη χώρα όλα αυτά τα χρόνια". Ο αποκλειστικός υπεύθυνος για την απαξίωση της παιδείας είναι αποκλειστικά και μόνο το ΠΑΣΟΚ. Στα χρόνια του θέριεψε η παραπαιδεία, γέμισαν τα πανεπιστήμια αιώνιους φοιτητές, φορτώθηκε η επαρχία με άχρηστες σχολές του τύπου "τμήμα μελέτης της ερωτικής ζωής του μεταξοσκώληκα με εξειδίκευση στο πετάλωμα του ψύλλου" που δεν προσέφεραν καμία επαγγελματική αποκατάσταση και πολλά άλλα ακόμη. Και όλα αυτά έγιναν καθεστώς σε τέτοιο βαθμό που όσες φορές προσπάθησε κάποιος να κάνει μια σοβαρή μεταρρύθμιση στο σύστημα της παιδείας γινότανε το "έλα να δεις" από τις ενώσεις των καθηγητών που φοβήθηκαν μπας και σοβαρέψει το σύστημα και χάσουν την ευκαιρία να ψαρεύουν πελάτες μέσα από τα ίδια τα σχολεία, από φοιτητές που φοβήθηκαν μη και λάχει και διαβάσουν μια ώρα παραπάνω ή τους ζητηθεί ν' αποφοιτήσουν στην ώρα τους από τα πανεπιστήμια κ.α. Έλεος με το μηδενισμό και το τσουβάλιασμα σε όλους τους τομείς ποιά!

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ GreekInLux 01/05/2012 20:05:40

        Ο Σαμαράς όμως δεν θα φοβηθεί όλους αυτούς τους καθηγητάδες, έτσι;

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ Γιώργος1 01/05/2012 21:28:45

          Ο Σαμαράς έχει αποδείξει ότι δεν φοβάται το πολιτικό κόστος...οπότε απλά άκυρο το ερώτημά σας.

      • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
        ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ GreekInLux 02/05/2012 14:52:38

        Τελικά η Ν.Δ δεν έχει καμμία ευθύνη για τα κακώς κείμενα στην παιδεία αλλά και γενικότερα. Δεν κυβέρνησε αυτή εξάλλου τη χώρα 3,5 χρόνια με Μητσοτάκη και 5,5 με Καραμανλή ( 3,5 + 5,5 = 9 ), αλλά όπως είχε πει κάποτε ο Ανδρέας απλώς... προήδρευε

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 02/05/2012 15:20:21

          Σε καμία περίπτωση δεν έχει τις ίδιες ευθύνες με το ΠΑΣΟΚ στο θέμα της παιδείας. Πιθανώς όμως κάτι να μου ξεφεύγει. Εσείς που προφανώς θυμάστε, θέλετε να μου πείτε κι εμένα;

    • Dikolabos avatar
      Dikolabos @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 01/05/2012 21:01:15

      Τα παιδιά του σε δημόσιο σχολείο τα στέλνει ο Καραμανλής

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Dikolabos 01/05/2012 21:42:20

        Αυτό κατάλαβες τελικά ρε "δικολάβε";
        Αυτό είναι η Κεντρική Ιδέα που μας δίδασκαν οι δασκάλοι μας στο Δημοτικό;
        Το που στέλνει ο Καραμανλής τα παιδιά του ή Διαμαντοπούλου και η μπάλα στην κερκίδα;

        Το ότι ο Καμμένος τα παραπέμπει στις καλένδες δεν το άκουσες;
        Όλα τα προγράματα για την Παιδεία, την Υγεία, κλπ τα αφήνει να βγούν στην Διαβούλευση τις επόμενες ημέρες!;!
        Λέει επί λέξει ο Καμμένος ο οποίος ζητά την ψήφο του Ελληνικού λαού: "...σαν κίνημα δεν έχουμε βγάλει πρόγραμμα γιατί, δεν είμαστε έτοιμοι και δεν έχουμε βγει σε διαβούλευση..."

        Λυπάμαι τα κακόμοιρα τα παιδάκια, για το τι σόϊ μακακίες θα μαθαίνουν με την "κρητική" σκέψη που κουβαλάς.
        Καϋμένε!

        Α! και πού 'σαι;
        Να πλένεσαι γιατί η βοθροκουλτουρίλα σου πέρασε κι απ' την οθόνη!

  15. ΔΚ avatar
    ΔΚ 01/05/2012 19:44:08

    Κάποιοι θεωρούν ένα άλλο ακραίο κόμμα ως το μεγαλύτερο κίνδυνο, εγώ θεωρώ τους δημαγωγούς. Οι ακραίοι αργά ή γρήγορα περιορίζονται. Οι δημαγωγοί δηλητηριάζουν ολόκληρη την κοινωνία γιατί εκμεταλλεύονται τη - δίκαιη - οργή της για το δικό τους όφελος.

  16. φαρμακογλωσσα avatar
    φαρμακογλωσσα 01/05/2012 20:01:15

    Τα παιδια του δεν τα εστειλε πριν λιγους μηνες στο ιδιωτικο. Ουτε και η νοοτροπια του αλλαξε πριν λιγους μηνες. ΝΔ ηταν παντα και τωρα αποδεικνυει τι "μπουμπουκια" κρυβονται σ'αυτο το κομμα.

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 01/05/2012 20:02:20

    Σαράντος Ι. Καργάκος: «Σχολείο και παιδιά»
    ΥΤ video, χρήστης Μelitalnsula 25/3/2011

    Τα παιδιά έχουν πιστέψει ότι έχουν μόνο δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις. Και δεν έχουν συνειδητοποιήσει πως έχουν δικαίωμα στην αταξία αλλά έχουν και δικαίωμα στη τιμωρία. Δηλαδή, θέλουν ν’ ατακτούν χωρίς να τιμωρούνται. Το παιδί το οποίο μαθαίνει ότι έχει δικαίωμα στη τιμωρία γίνεται ένας υπεύθυνος πολίτης ο οποίος, σηκώνει το βάρος των πράξεών του και συνεπώς, μπορεί να σταθεί ως ένας ευπρεπής πολίτης. Αν το παιδί πιστεύει ότι έχει μόνο δικαιώματα θα γίνει ένας δειλός πολίτης ή, ένας κακός πολίτης γενικότερα.

    Εγώ αυτό το οποίο θέλησα σήμερα να περάσω στα παιδιά, είναι ένα μήνυμα: Oτι τα παιδιά δεν τα θέλουμε φρόνιμα. Θέλουμε παιδιά με γενναίο φρόνημα. Είναι παιδαγωγική αρχή, το παιδί να είναι και άτακτο και σκανδαλιάρικο. Αλοίμονο στα παιδιά τα οποία δεν είναι ζωηρά. Δεν είναι άτακτα. Αλλά, να μαθαίνουν να επωμίζονται τις ευθύνες τους. Οταν ο καθηγητής ή, η καθηγήτρια μπαίνει μέσα στη τάξη και λέει: «Ποιός το έκανε αυτό;» τότε να έχει το παιδί τη λεβεντιά να λέει: «Εγώ». Και όχι να κρύβεται πίσω από τις πλάτες των άλλων, διότι το παιδί αυτό, είναι παιδί δειλό.

    Ερχεται από κει και πέρα το σχολείο που πρέπει λέει να είναι μέσα στο πνεύμα της εποχής. Οι εποχές αλλάζουν αλλά, το σχολείο πρέπει να μεταλαμπαδεύει στα παιδιά εκείνα τα οποία μένουν σταθερά, διά βίου. Το σχολείο δεν μπορεί να διδάσκει το παροδικό. Στο παιδί πρέπει να διδάσκει αυτά τα οποία είχαν μακρά διάρκεια στο παρελθόν και μπορούν να έχουν μακρά διάρκεια και στο μέλλον. Διότι οφείλω να σας πω ότι τα φθηνά πράγματα με τα οποία διδάσκονται σήμερα τα παιδιά, ώσπου να τελειώσουν το σχολείο, αυτά θα έχουν ξεπεραστεί. Κάθε τρία χρόνια, όλες οι γνώσεις που έχουμε περί τεχνικής, έχουνε πλέον ξεπεραστεί.

    Τι πρέπει λοιπόν να μάθει το παιδί; Nα γίνεται χειριστής ορισμένων τεχνικών συσκευών; ή, πρέπει να πάρουμε αυτήν εδώ τη συσκευή που είναι μέσα στο κεφάλι μας και αυτήν εδώ τη συσκευή που είναι μέσα στο στήθος μας, αυτά να γυμνάσουμε καλά, ώστε να είναι σε θέση τα παιδιά, αυτό που θα προκύψει στο μέλλον να το αντιμετωπίσουν με παλληκαριά. Συνεπώς, πρέπει το σχολείο μας, να ξαναγίνει δύσκολο. Να ξαναγίνει απαιτητικό, για να μπορέσουμε ν’ ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις του μέλλοντος το οποίο, ομολογουμένως, είναι πολύ σκοτεινό.

    Σας διαβεβαιώνω, ότι δεν φοβήθηκα ποτέ στη ζωή μου παρότι έζησα και τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, έζησα και τον εμφύλιο, έχω δει δύο ομαδικές εκτελέσεις, έχω συμμετάσχει στις μάχες στη Κύπρο, έχω υποστεί πολλές δοκιμασίες στα χρόνια της δικτατορίας. Δεν φοβήθηκα ποτέ, όσο φοβάμαι τώρα. Και ξέρετε γιατί φοβάμαι; Διότι δεν έχουμε προετοιμάσει τα παιδιά μας, για ν’ αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις του μέλλοντος.

    Και αυτό το μήνυμα θέλω να φέρω στα παιδιά: Οπλισθείτε γερά, και για να το πω με τον τρόπο του ποιητή, «πάρτε μαζί σας νερό, γιατί το μέλλον έχει πολλή ξηρασία».

  18. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 01/05/2012 20:04:30

    Ήθελα να ήξερα τι ασχολείστε με τον Καμμένο, αφού κανένας δεν θα τον ψηφίσει (όπως λέτε). Α, και που μπορώ να βρω το πρόγραμμα που έχει ο Σαμαράς για την παιδεία; (και για την λαθρομετανάστευση φυσικά!). Και επαναλαμβάνω: Αν δεν πάρει αυτοδυναμία η ΝΔ, τι θα γίνει μετά; Θα συνεργαστεί με άλλο κόμμα (και με ποιο), ή θα ξαναγίνουν εκλογές;

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Γιώργος1 01/05/2012 20:31:21

      Πως, θα τον ψηφίσουν κάποιοι σαν εσένα, καμμένοι και ανενημέρωτοι.
      Για την παιδεία με την σύμφωνη γνώμη της Ν.Δ. ψηφίσθηκε πέρυσι ο Νόμος πλαίσιο, αριθ.ΦΕΚ 195 και ο Σαμαράς έχει δηλώσει ότι θα κάνει επιπλέον κάποιες αλλαγές που βλέπουν ότι δεν περπατάνε, για την λαθρομετανάστευση «Πρώτος νόμος της τελευταίας κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ ήταν ο νόμος Ραγκούση! Που έκανε την Ελλάδα "μαγνήτη" για τους παράνομους μετανάστες. Με το νόμο Ραγκούση έστειλαν το μήνυμα ότι εδώ δίνουμε εύκολα και αυτόματα ελληνική ιθαγένεια σε όποιον ξένο περάσει τα σύνορά μας». Ο Αντώνης Σαμαράς τόνισε ότι «πρώτη απόφαση της κυβέρνησής μας θα είναι να καταργήσουμε το νόμο Ραγκούση. Και θα το κάνουμε. Η Ελλάδα δεν μπορεί να είναι "ξέφραγο αμπέλι"». Σχετικά με την αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης ο Αντώνης Σαμαράς ανέφερε ότι «τα σύνορα θα φυλαχτούν καλά, θα πάψουν να έρχονται καινούργιοι λαθρομετανάστες και θα δημιουργηθούν χώροι για τη φύλαξή τους μέχρι να απελαθούν στις πατρίδες τους». Ακόμη όπως σημείωσε πως «ήδη ετοιμάζουμε κοινή ευρωπαϊκή πολιτική για τη λαθρομετανάστευση μαζί με τους πρωθυπουργούς Ισπανίας και Πορτογαλίας, γιατί και η Ευρώπη πλέον ανησυχεί». Επίσης ο πρόεδρος της Ν.Δ. ανέφερε ότι «η λαθρομετανάστευση στην Ελλάδα απειλεί πια την ίδια την Συνθήκη του Σένγκεν και αν δεν τους σταματήσουμε εμείς, αν δεν τους απελάσουμε εμείς, σε λίγο θα απομονωθεί η Ελλάδα από την υπόλοιπη Ευρώπη»". Μήπως θες και για την υγεία; http://drtsili.blogspot.com/2012/04/blog-post_28.html
      Επ' ευκαιρίας,
      Ο Πάνος είχε πει ότι ο Πρόεδρος του κινήματος θα εκλεγεί από την βάση:
      Α) Τελικά ποιος εκλέχθηκε;
      Β) Ποιο όργανο του κινήματος εξέλεξε τον Πάνο πρόεδρο προεδρεύοντα; γιατί έχει συστηθεί και με τους δυο τίτλους
      Γ) Τα βιογραφικά των υποψηφίων βουλευτών γιατί πήγαν στα χέρια του Πάνου για αξιολόγηση και όχι στο αρμόδιο όργανο του κινήματος;
      Χαιρετίσματα στο Κατερινάκι. love

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ dikefalosaitos 01/05/2012 21:35:50

        Βιάζεσαι, πολύ βιάζεσαι να κρίνεις έναν άγνωστό σου, και να τον "μειώσεις". (και αν ψήφιζα Καμμένο, πάει στο καλό, ας μου την "έλεγες" - που λέει ο λόγος-, έλα όμως που δεν τον ψηφίζω). 20 χρονών είμαι, αλλά τουλάχιστον δεν χαρακτηρίζω κανέναν άγνωστο προς εμένα, πίσω από μια οθόνη... Εγώ να μάθω θέλω, τι γίνεται σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας της ΝΔ (που θα βγει πρώτο κόμμα υποθέτω).

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ Γιώργος1 01/05/2012 21:46:13

          http://www.antinews.gr/2012/04/30/158853/

          Δεν μου είπες εάν σε κάλυψα όμως και με στεναχώρησες.
          Τώρα, επειδή κι εγώ να μάθω θέλω, σε αυτά που ρώτησα, μήπως κατά τύχη, έχεις ακούσει κάτι;
          Είδες εγώ έψαξα, μήπως μπορείς να ψάξεις κι εσύ λίγο και να με βοηθήσεις;

          • Γιώργος1 avatar
            Γιώργος1 @ dikefalosaitos 01/05/2012 22:00:50

            Όπως είπα, δεν ψηφίζω Καμμένο, οπότε δεν με απασχολεί ούτε ο Καμμένος, ούτε το κόμμα του και τι κάνει σ'αυτό. Την γενική ειρωνεία δεν την καταλαβαίνω, πάντως.

  19. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 01/05/2012 20:14:40

    Το εχω γραψει και παλι !!!

    Ο Καμμενος εφυγε ως αποτυχημενος απο το Πανεπιστημιο της Λωζαννης(με μ.ο. κατω απο 4/10 σε διωχνουν χωρις δικαιωμα αλλης εξεταστικης περιοδου), μετα πηγε σε ιδιωτικο κολλεγιο ψιλο-μαιμου οπου.....παλι απετυχε για να φυγει απο την Ελβετια (τα λεφτα του μονο εμειναν) και πηγε στην κοντινη Γκρενομπλ στην Γαλλια....

    Εκει δεν εχω ιδια γνωμη για τις σπουδες του αλλα ηταν τοσο στοκος που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η ΝΔ να ελεγξει τους τιτλους σπουδων που εχει δηλωσει....

  20. m.s avatar
    m.s 01/05/2012 20:56:29

    κυκλοφορούν κάτι ωραίες αφίσες

    http://3.bp.blogspot.com/-JJYpWhjAsgI/T58TFSicXDI/AAAAAAAAltI/1pSqzpX8z5E/s1600/kamenos1.jpg

    http://1.bp.blogspot.com/-DiY9bmQePUw/T58PCoiV_aI/AAAAAAAAlr4/ROxIjQuW1Sw/s1600/kamenos.jpg

    http://3.bp.blogspot.com/-mz4howPjMB4/T58PDS0UuhI/AAAAAAAAlsM/ob-TZp0QghE/s1600/kamenos3.jpg

    προβλέπω να γίνεται ο Τσακ Νόρις της Ελλάδας...

    • gloup avatar
      gloup @ m.s 01/05/2012 21:57:30

      !!!!!!!!!!!!!!!

  21. roadrunner avatar
    roadrunner 01/05/2012 21:50:47

    Προσωπικά πιστεύω πως είναι επικίνδυνος και αυτό πρέπει να φανεί στον κόσμο,
    για να μην παρασύρει ούτε έναν ανενημέρωτο ψηφοφόρο.

    Έχω όμως και μια απορία:
    Για να γίνεις ένας απλός εκπαιδευτικός του Δημοσίου για πολλά χρόνια ήταν υποχρεωτικό να περάσεις ιατρικές εξετάσεις ,Ψυχιατρική Εξέταση δε οπωσδήποτε.

    Μήπως θα έπρεπε μερικοί-μερικοί σαν τον Καμμένο που σε εκρήξεις μεγαλείου ονειρεύονται και πρωθυπουργία, να εξετάζονται για την πνευματική-ψυχική τους υγεία και ισορροπία, πριν διαχειριστούν ευθύνες σε επίπεδο κοινοβουλετικό ή και περισσότερο ;;
    Καμία πρόθεση να αστειευτώ δεν έχω, θεωρώ ότι αυτή είναι μια πολύ σοβαρή πρόταση ..

    Το μάτι αυτού του κυρίου φαίνεται κατάτι πιο "σπινθηροβόλο" από τα αναμενόμενα....

    • Geo avatar
      Geo @ roadrunner 01/05/2012 23:02:13

      Προσωπικα,προτου δω το βιντεο,ειχα την εξης γνωμη για τον Καμμενο:
      Βαρεθηκε τοσα χρονια το κυριο επαγγελμα του(βουλευτης),-το δευτερο και ειπε πια να παιξει σημαντικοτερο ρολο και να γινει κομματαρχης(ε,και να βοηθησει το ΠΑΣΟΚ να μη χασει με μεγαλη διαφορα απο τη ΝΔ).
      Ουτε προγραμμα,ουτε ιδεες,ουτε τιποτα,μονο να υφαρπαξει την ψηφο αγανακτισμενων Ελληνων,πουλωντας φουμαρα...
      Και φαινεται οτι δεν πρεπει να κανω λαθος...
      Ρε παιδια,τι σχεση εχει αυτος ο ανθρωπος με την Ελληνικη πραγματικοτητα?
      Πως να καταλαβει αυτο το πραγμα εναν ανεργο ανθρωπο?

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ roadrunner 01/05/2012 23:18:46

      Ὁ Πάγκαλος,σοῦ φαίνεται γιά ἂνθρωπος πού θά μποροῦσε νά ἐλεγχθεῖ ψυχιατρικά;Kαί πολλά-πολλά ἂλλα τέτοια μπουμπούκια τῆς πολιτικῆς πιστεύεις ὃτι θά γινόταν νά περιοριστοῦν σέ μιά ψυχιατρική ἐξεταστική φόρμα;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/05/2012 07:25:36

        Δέν μπορῶ παρά νά συμφωνήσω μέ αὐτό πού λές...

  22. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 01/05/2012 22:06:42

    Δείτε στο παραπάνω βιντεάκι.
    Ξεκινάει ο Καμμένος «Δεν έχει βγει το πρόγραμμα της παιδείας, διότι δεν έχει βγει σε διαβούλευση ακόμα»

    Δείτε τώρα κι εδώ

    http://www.enikos.gr/ekloges-2012/39511,Exoyme_programma_gia_thn_paideia.html

    Κουίκ «Έχουμε πρόγραμμα για την παιδεία»

    Και δυο αυγά Τουρκίας.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ dikefalosaitos 01/05/2012 22:57:57

      Eπεκτείνω την πρότασή μου που έκανα παραπάνω : να ισχύει και για τους εκπροσώπους τύπου κομμάτων...

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ roadrunner 01/05/2012 23:04:12

        Με το σφυράκι στο γόνατο; :)
        Τους βλέπω να φοράν το πουκάμισο με τα μανίκια προς τα πίσω :)

  23. Repeater avatar
    Repeater 01/05/2012 22:08:00

    Πρόγραμμα για την παιδιά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ,εάν είναι δυνατόν!!!!!!
    Ενώ όλα αυτά τα χρονιά αυτοί που έχανε πρόγραμμα στην παιδιά και στα τα άλλα εφαρμόζονταν κατά γράμμα το πρόγραμμα τους όπως με το λεφτά υπάρχουν και πολλά άλλα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε ακόμα με τα προγράμματα, αφού τίποτα από αυτά δεν υλοποιούνται.
    Πως φτάσαμε ως εδώ….. πρέπει να αλλάξουμε να αναρωτηθούμε και να δούμε τι συμβαίνει ,να γίνουμε σοφότεροι από τα λάθη του παρελθόντος και να μην κάνουμε το ίδιο λάθος, που κάνουμε τα τελευταία 50 χρονιά . Να μελετήσουμε την ιστορία από το 1824 και να δούμε αυτά που συνέβησαν σε αυτήν την χωρά από παλιά. Το βασικό είναι πως τα πρόσωπα και τα κόμματα πρέπει να εναλλάσσονται ακόμα θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει το Σύνταγμα αφού οι εποχές είναι πιο γρήγορες και αυτό πρέπει να προσαρμοστεί κατάλληλα και να μην επιτρέπει αυτά που συμβαίνουν σήμερα( δηλαδή να ψηφίζουν βουλευτές νομούς οι όποιοι βουλευτές δεν αντιπροσωπεύουν τον κόσμο (άλλα έλεγαν πριν και άλλα έπραξαν μετά) . Έπρεπε να έχανε γίνει εκλογές πριν το μνημόνιο 1
    Για εμένα δεν έχει σημασία εκλογές τόσο όσο το να φύγουν τα δυο μεγάλα κόμματα από την εξουσία.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Repeater 01/05/2012 22:59:50

      Γιατί και τα δύο μεγάλα κόμματα? Και με αντικαταστάτη ποιον? Τον Καμμένο? Τον Καμμένο? ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ???

  24. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 01/05/2012 22:09:30

    Συνεχίζεις να μην μου λες εάν σε κάλυψα, που την είδες την γενική;

    • juliet avatar
      juliet @ dikefalosaitos 01/05/2012 22:39:39

      Δικέφαλε ,
      μπες στο ''Ποτάμι της οργής'' και θα δεις τ'αποτελέσματα του ''εκλεκτού οίνου''.Καλό μήνα!

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ juliet 01/05/2012 22:42:12

        Ναι αυτό σου απάντησα και πριν, τα παράπονα στο antinews, που δεν του βρίσκει λύση, για το πως θα κάνει sex στη σύζυγό του για χρόνια μετά τον θάνατό της.
        Τελικά, πρέπει να είναι μπόμπα το ποτό.

  25. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 01/05/2012 22:14:25

    Σοβαρή πρόταση, αλλά να ισχύει για όλους!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Γιώργος1 01/05/2012 22:32:58

      Φυσικά, έχεις δίκαιο ...

  26. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 01/05/2012 22:35:31

    θελουμε αυτοδυναμια και μας την δινει στο πιατο ο τσαρλατανος.ΠΡΟΒΑΛΛΕΤΕ ΑΥΤΟ ,ΑΥΤΟ,ΑΥΤΟ ΚΑΙΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΕΛΕΟΣ!!!!!

  27. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2012 23:23:06

    Καλά,ποιός περίμενε νά ἒχει πρόγραμμα γιά τήν Παιδεία ὁ Καμμένος...Δέν τόν ἀκοῦμε τόσες μέρες; Καί ὃ,τι πρόγραμμα πού λέει ὃτι ἒχει,εἶναι σοβαρό καί ὑλοποιήσιμο;Δέν μέ ἐκπλήσει τό σημερινό...

  28. axis avatar
    axis 02/05/2012 00:14:04

    Για ποια διαβούλευση μιλάει ο Καμμένος; Δέκα ενεργεία βουλευτές δεν ξέρουν τα βασικά προβλήματα της παιδείας ώστε να συγκροτήσουν ένα υποτυπώδες πρόγραμμα; Και θέλουν να κυβερνήσουν τη χώρα; Δηλαδή αν χρειαστεί να μπουν στην κυβέρνηση θα περιμένουν τα αποτελέσματα του διαλόγου στα forums του διαδικτύου; Τόσο άχρηστοι πια; Τελικά, ίσως είναι καλύτερα που τους ξεφορτώθηκε η Νέα Δημοκρατία...

  29. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 02/05/2012 00:44:48

    Θα διαφωνήσω με κάποιο προηγούμενο σχολιαστή που είπε πως αν είχαμε
    ακόμα δυό βδομάδες μπροστά μας ως τις εκλογές ο Καμμένος δεν θα έμπαινε
    στη Βουλή.Εγώ νομίζω ότι είναι αρκετές οι τρείς μέρες.Το κρίμα είναι ότι το
    κατάλαβε,το πήρε χαμπάρι και ματαίωσε λέει όλες τις εμφανίσεις του στα κανάλια.Γιατί αν τις συνέχιζε ,η τέλεια καταστροφή .Εμείς πάντως πρέπει να
    το προβάλλουμε.Είναι όλα τα λεφτά.Για να έχεις πρόγραμμα για την παιδεία,
    πρέπει να χεις ο ίδιος παιδεία.Αλήθεια τι είδους παιδεία έχει ο Προεδράρα των
    ΑΝ.ΕΛ;Ενημερώστε με.Λυπάμαι μόνο κάποιους από τους υπολοίπους που τον ακολούθησαν και που ακούγοντας τον τώρα, θα τραβάνε τα μαλλιά τους.
    Έτσι είναι όμως η ζωή.Έπαιξαν κι έχασαν.
    Τάχιστα αν δεν υπάρχει αυτοδυναμία στις 6 Μαίου ,μόλις εξαντληθούν τα
    συνταγματικά περιθώρια,ξανά εκλογές.Και τότε θα δούμε τα χαίρια του κου
    Καμμένου.Εκτός και αν μέχρι τότε έχει ολοκληρώσει τις διαβουλεύσεις του κι
    'εχει αποκτήσει πρόγραμμα για παιδεία,υγεία κ.λ.π.

  30. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 02/05/2012 00:45:52

    Συγνώμη...
    Σε αυτό εδώ το βίντεο ο Καζάκης του ΕΠΑΜ περιγράφει τις διαβουλεύσεις με Καμμένο περί κοινής καθόδου.
    Όλα φυσιολογικά μέχρι την στιγμή που αναφέρει πως ο κ. Καμμένος του πρότεινε : Καζάκης επικεφαλής ψηφοδελτίου και λεφτά στο ΕΠΑΜ από "ιδιωτικές χορηγίες".
    Τί είναι αυτά;
    Καμιά διάψευση θα κάνουν οι ΑΝΕΛ;
    Ή ο Καζάκης ψεύδεται οπότε οφείλουν να τον διαψέυσουν ή δεν ψεύδεται οπότε να μας πουν γιατί ο κ.Καμμένος τάζει χρήματα από ιδιωτικές χορηγείες, ποιοί είναι οι χορηγοί κλπ.
    http://www.youtube.com/watch?v=6WdYVy_zTHE&feature=player_embedded

    υγ: νομίζω το βίντεο πρέπει να τύχει ξεχωριστής ανάρτησης.

  31. Mara avatar
    Mara 02/05/2012 01:03:22

    Τα γράφουμε εδώ και πολύ καιρό, ότι όσο εμφανίζεται στα μέσα, τόσο ρεζίλι γίνεται και φυσικά η πτώση του κόμματος του, είναι κατακόρυφη.
    Μάλλον το ξέρει πλέον και ο ίδιος γι΄αυτό ακύρωσε και την διακαναλική.
    Η δε ψυχραιμία του έχει πάει περίπατο....
    Η συνέντευξη του στο enikos, ήταν το απόλυτο ρεζιλίκι...
    Ο άνθρωπος έχει ξεφύγει στην κυριολεξία.

    • Ιωαννης Τ avatar
      Ιωαννης Τ @ Mara 02/05/2012 01:18:54

      και οι 3 αριστεροι και ο βενιζελος και οι 2 δεξιοστροφοι δηλ μπακογιαννη και καρατζαφερης ηταν πολυ κακοι στα πανελ του ενικος. ο καμμενος ηταν μετριος. ο κοσμος ηταν ζωρικος, ενημερωμενος και εκανε πολυ καλες ερωτησεις. κριμα που ο σαμαρας ειναι ο μονος που δεν πηγε. ετσι για να δουμε πως θα αντιδρουσε τετ α τετ με τον κοσμο.

      • Mara avatar
        Mara @ Ιωαννης Τ 02/05/2012 08:01:23

        Τί μέτριος χριστιανέ μου????
        Ο άνθρωπος είναι πανάσχετος.....
        Τώρα στο Σκάι είπε το εξής "θα πάρω την διερευνητική εντολή και θα πάω..... στην βουλή....."
        Ποιά βουλή μωρέ...?????
        Υπάρχει βουλή για να πάει....?????
        Και επέμενε κιόλας....
        Άν δεν ορκιστεί κυβέρνηση, ανοίγει η βουλη??????

        Ο Χριστός και η Παναγία.... τί άλλο θα πεί ???????

        • Mara avatar
          Mara @ Mara 02/05/2012 08:17:34

          ...και η γελοιότητα του συνεχίζεται....

  32. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 02/05/2012 01:11:16

    σε γενικες γραμμες τα προγραμματα κομματων στην ελλαδα σπανιως εφαρμοζονται. αλλα λενε και αλλα κανουν. και ο γαπ ειχε προγραμμα και ειδαμε τι εκανε. χωρις να θελω να δικαιολογισω τον καμμενο αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι επειδη η οικονομια ειναι σε τρισκακο χαλι ειναι λογικο και παιδεια και υγεια να ειναι πατος. αρα με προταρχικο στοχο του την βελτιωση της οικονομιας υποθετω θεωρει οτι τα αλλα δυο λυνονται ευκολοτερα. παρακολουθησα την ομιλια του στο enikos.gr και εχω να πω οτι δεν λεει πραγματα περιεργα. οπως εχω ξαναπει λεει τα facts και τα facts δηλ υπογεγραμμενα μετρα μνημονιου, αγγλικο ,δικαιο, ειδικος λογαριασμος reichenbach, tomsen, traa κλπ το θελουμε δεν το θελουμε ισχυουν. βασικα εγω ενοχληθηκα αρκετα απο την δηλωση στελνω τα παιδια μου σε ιδιωτικο σχολειο. αλλα απο την αλλη οκ δεν ειναι και ο πρωτος. παντως το λεει δεν το κρυβει.
    ιδωμεν. εγω ειμαι αναποφασιστος ακομα.

    • Μηχανικός avatar
      Μηχανικός @ Ιωαννης Τ 02/05/2012 14:08:25

      Φίλε Ιωάννη Τ,
      το να απαριθμείς τα γεγονότα (facts) από μόνο του, δεν είναι τίποτα, αφού μπορεί να το κάνει ο καθένας από εμάς. Δεν χρειάζεται να είναι αρχηγός κόμματος, ούτε να ζητάει την ψήφο μας.
      Το θέμα είναι όμως ότι ούτε αυτό το κάνει ο Καμμένος. Παρουσιάζει πολλά από τα γεγονότα, με τον τρόπο που αυτός θέλει και κυρίως χωρίς να λέει τι ακριβώς θα κάνει για αυτά ή ακόμα και ανθεωρώντας άρδην αυτά που έλεγε πριν από την δημιουργία του κόμματος του.
      Για παράδειγμα, ενώ πριν την δημιουργία των Αν.Ελ., έλεγε ότι δεν αποδέχεται κανένα μνημόνιο, στο οικονομικό του πρόγραμμα, αναφέρει ρητά ότι θα καταγγείλει το μνημόνιο, αφού θα κάνει λογιστικό έλεγχο του χρέους (ενώ έχει ανέφερει νούμερο για αυτό, 130 περίπου δις, ο έλεγχος θα γίνει για την επαλήθευση;;;) και αφού θα έχει βρει τους πόρους χρηματοδότησης της οικονομίας.
      Επίσης μιλούσε και μιλάει για προδότες , προσκυνημένους και δωσίλογους που παρέδωσαν την εθνική κυριαρχία και μετά την ίδρυση των Αν.Ελ. και πάλι στο οικονομικό του πρόγραμμα, μιλάει για τιτλοποιήσεις των εθνικών πόρων (ορυκτών κ.α., λες και γνωρίζουμε πόσοι είναι) για την εξυπηρέτηση του χρέους. Αν όλα τα άλλα είναι παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας, η τιτλοποίηση των εθνικών πόρων ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;
      Όταν αποκαλεί όλους τους άλλους κωλοτούμπες, μπορείς να μου πεις, τι είναι ο ίδιος, όταν οι θέσεις του προγράμματος του είναι εκ διαμέτρου αντίθετες με τις θέσεις του πριν την ίδρυση των Αν.Ελ.;
      Επίσης για το Αγγλικό δίκαιο, πολλά λέγονται αλλά ένα πράγμα είναι βέβαιο. Για την πραγματοποίηση κατάσχεσης ή υλοποίησης απόφασης ξένου δικαστηρίου, απαιτείται και απόφαση δικαστηρίου της επικράτειας εκτέλεσης, δηλαδή Ελληνικού! Μετά φυσικά μπορεί να γίνει προσφυγή σε ευρωπαικά δικαστήρια κλπ., αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν είναι κάτι απλό και κυρίως είναι απίστευτα χρονοβόρο και με αβέβαια αποτελέσματα.
      Δυστυχώς η πεποίθηση μου είναι ότι ο Καμμένος ξέρει πολύ καλά ότι είναι πολύ εύκολο να λέμε αυτά που θέλουμε να ακούσει ο κόσμος, αλλά πολύ δύσκολο να προτείνουμε εφικτές προτάσεις επίλυσης των προβλημάτων, για αυτό και επιμένει να παρουσιάζει τα facts, κατά το δοκούν και να κρύβεται πίσω από αυτά, όταν έρχεται η ώρα του "διά ταύτα".

  33. vaggelis avatar
    vaggelis 02/05/2012 01:12:12

    προχτες με τον αδωνι χτες στο χατζηνικολαου δεν ειναι για '' ευγενειες'' στριμωγμα απο παντου

  34. rally monkey avatar
    rally monkey 02/05/2012 01:19:29

    ειναι και προσφατη η φαση με τον Aιμιλιο ...οποτε φυλαγε τα ρουχα σου..
    αν και αλλο Π+13 και αλλο αντινιουζ.. θα είχε γινει κινημα..

  35. Wolf avatar
    Wolf 02/05/2012 01:22:01

    ...πολυτέλεια η Παιδεία!!!
    Πόσο γελοίοι μπορεί να είστε?
    Πόσο ανθέλληνες μπορεί να είστε?
    Πόσο θράσος μπορεί να έχετε μετά απ αυτό και ζητάτε την ψήφο των Ελλήνων? Πόσο επενδύετε στο θυμό και το φόβο των Ελλήνων?

    Η Παιδεία κύριε, είναι το πιο σύγχρονο εργαλείο ανάπτυξης ενός λαού.
    Ναι, αυτό που εσείς λέτε ...πολυτέλεια!!!
    Θα ντρέπομαι αν βρεθεί έστω και ένας Έλληνας, να σας ψηφίσει!!!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Wolf 02/05/2012 01:35:14

      Έλληνες, όχι!
      Ζώα, πολλά!!!

  36. martinos avatar
    martinos 02/05/2012 08:10:27

    Ο Καμμένος από ότι λέγετε θα πάρει πάνω από 10%
    Αυτό το ποσοστό θα μπορούσε να ήταν της ΝΔ αλλά δεν είναι !
    Ο Καμμένος δεν έπεσε από τον ουρανό.
    Τόσα χρόνια στη ΝΔ ήταν!

    Μήπως θα πρέπει να αποδοθούν ευθύνες και στο επιτελείο της ΝΔ για κακή διαχείριση ?
    Ελπίζω τουλάχιστον η ΝΔ να βγει πρώτο κόμμα και να μην χαθούν οι 50 έδρες, γιατί ο Τσίπρας ανεβαίνει.
    Μέχρι και ο δεξιός Τράγκας λέει θα ψηφίσει Γλέζο.

    • ilektro77 avatar
      ilektro77 @ martinos 02/05/2012 13:52:15

      Ο Καμμένος παίζει οριακά να μπεί. Εγώ λέω ότι θα μείνει με τη χαρά.

  37. AlexJK avatar
    AlexJK 02/05/2012 11:29:23

    Ηταν ειλικρινης τουλαχιστον....

  38. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 02/05/2012 11:37:08

    Μα δεν έχετε δει, αγαπητέ κύριε, πως έχουμε να κάνουμε με έναν άνθρωπο εντελώς απρόβλεπτο;

  39. PARIS avatar
    PARIS 02/05/2012 13:16:24

    Τρεχάτε όλα τα ζώα να ψηφίσετε πάλι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ…!!!!
    Δεν κατάλαβα, δηλαδή αυτοί που μας κυβέρνησαν όλα αυτά τα χρόνια και είχαν πρόγραμμα τι έκαναν για την παιδεία και σε τι χάλι την κατάντησαν??? Αυτό μας φταίει??? Άιντε ξυπνήστε και ψηφίστε τίποτα άλλο από τα 2 κόμματα που μας γαμάνε τόσα χρόνια και αφήστε τις προοδευτικές κριτικές του «πνεύματος και τις κουλτούρας» !!!
    Κριτική τέτοιου τύπου να κάνετε πρώτα στους εαυτούς σας που τους ψηφίζατε τόσα χρόνια και δεν αφήσανε όχι μόνο την παιδεία αλλά ούτε τα σώβρακα μας…

    • factorx avatar
      factorx @ PARIS 02/05/2012 13:28:27

      Δείτε ποιοί στηρίζουν τον καμμένο

      • juliet avatar
        juliet @ factorx 02/05/2012 13:40:16

        Φάκτορα ,
        η καλύτερη εκδρομή είναι η απρογραμμάτιστη....όλο εκπλήξεις.

      • Ακαυτος avatar
        Ακαυτος @ factorx 03/05/2012 00:48:27

        w*w.youtube.com/watch?v=1w1r_A1gk8Y

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ PARIS 02/05/2012 14:16:13

      εσείς μέχρι τώρα τι ψηφίζατε;...για φωτίστε και μας τους άμοιρους σκοταδιστές...

      • juliet avatar
        juliet @ GreekInLux 02/05/2012 14:45:29

        Δεν ψηφίζανε ,διαβουλεύσεις έκαναν ...τώρα είπανε να δούνε τι χάνους θα ψαρέψουν.

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ juliet 02/05/2012 14:52:19

          Juliet τα σέβη μου :)

          • juliet avatar
            juliet @ GreekInLux 02/05/2012 15:32:54

            GreekInLux
            ανταποδίδω.:)

      • Ακαυτος avatar
        Ακαυτος @ GreekInLux 03/05/2012 09:09:36

        Παναώτη βου Αθήνας. :P

  40. καθηγητής avatar
    καθηγητής 02/05/2012 13:35:26

    Και να σκεφτεί κανείς ότι παίζει να πάρει 10%. Πόσοι δεξιοί έχουν μυαλό κότας τελικά... Αντί να κάνετε 10 παρακλήσεις που επιτέλους βρήκατε σοβαρό αρχηγό, σας ξινίζει το ένα, σας βρωμάει το άλλο και σκέφτεστε να ψηφίσετε ή θα ψηφίσετε αυτόν το ρεμπεσκέ.

    • ΠΚ avatar
      ΠΚ @ καθηγητής 02/05/2012 18:52:55

      Αγαπητέ καθηγητή...

      Το 10% ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ (ούτε στα όνειρα του)...

      Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω...

  41. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 02/05/2012 16:37:23

    το αγγλικο δικαιο ειναι πολυ ζωρικο και εντελως υπερ των δανειστων. αν δεν κανω λαθος στο μνημονιο 2 αναφερετε οτι το δικαστηριο του λουξεμβουργου θα εκδιδει αμεσα αποφασεις κατασχεσεως εφαρμοστες στην ελλαδα. κατι τετοιο.

  42. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 02/05/2012 17:10:03

    Αν έχω χρόνο θα το ψάξω (μνημόνιο 2), αλλά αυτό που έγραψα πριν, ισχύει 100%.
    Και να εκδωθούν αποφάσεις κατασχέσεως εφαρμοστέες στην Ελλάδα, από αρμόδιο κατά την σύμβαση δικαστήριο εξωτερικού, πάλι θα πρέπει να βγει εκτελεστική απόφαση τους από το αρμόδιο Ελληνικό δικαστήριο, με ότι αυτό συνεπάγεται. Επίσης, με την ανάγκη αυτής της απόφασης μπορεί και το Ελληνικό κράτος να δημιουργεί χρονικά και άλλα προσκόματα (αξιολόγηση τιμήματος κ.α.), αντιπαραθέτοντας και άλλες προτάσεις διευθέτησης (εάν θέλει).
    Για αυτό έγραψα ότι δεν διασφαλίζεται απόλυτα ο δανειστής.
    Αν με ρωτάς τι θα προτιμούσα, δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι θα προτιμούσα το Ελληνικό Δίκαιο, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτό ήταν ένα αμφίβολο ρίσκο που υπό προυποθέσεις μπορούσαμε να πάρουμε.
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όλα αυτά τα ζητήματα προέκυψαν από την σύναψη της 1ης δανειακής σύμβασης το 2010, όπου δεχθήκαμε να δανειστούμε 110δις από τα ΚΡΑΤΗ ΜΕΛΗ της ΕΕ και το ΔΝΤ και όχι από τις "αγορές", όπου ισχύουν εντελώς διαφορετικοί όροι!
    Αυτήν την σύμβαση την έφερε και υπέγραψε το ΠΑΣΟΚ και ο Παπανδρέου και ΟΧΙ η ΝΔ.

  43. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/05/2012 17:42:33

    Κάτι μου θυμίζει αυτό. Κάτι από λεφτά υπάρχουν και ανοιχτά πορτοφόλια από τον κοσμάκη για να εισπράξει...

  44. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 02/05/2012 18:18:22

    Μήπως να μου τεκμηριώνατε εσείς αγαπητέ μου, πως γίνεται να μην έχει ευθύνες η Ν.Δ, ενώ κυβέρνησε τόσα χρόνια; Αφού η" δημόσια δωρεάν παιδεία " εδώ και πολλά χρόνια βαράει διάλυση, γιατί πολύ απλά παράγει αμόρφωτους ή ημιμαθείς στην καλύτερη περίπτωση ανθρώπους, πως γίνεται να μη φταίει γι΄αυτό και η Ν.Δ που κυβέρνησε πρόσφατα επί 5 συναπτά έτη; Μπορείς επίσης να μου θυμίσεις κάποια προεκλογική περίοδο, κατά την οποία το θέμα της Παιδείας, αναδείχθηκε ως πρώτο θέμα της προεκλογικής ατζέντας; Γιατί άραγε ποτέ δε συνέβη κάτι τέτοιο; Υπάρχει μεγαλύτερο όνειδος για το πολιτικό μας σύστημα, μεγαλύτερη υποκρισία να κόπτονται οι πολιτικοί μας ότι μας "συμπονούν", ότι "συμπάσχουν" με το λαό που στενάζει και την ίδια στιγμή κάνοντας επίδειξη θράσους και αλαζονείας να στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά σχολεία;

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 02/05/2012 18:51:19

      Έγραψες : "Αφού η” δημόσια δωρεάν παιδεία ” εδώ και πολλά χρόνια βαράει διάλυση, γιατί πολύ απλά παράγει αμόρφωτους ή ημιμαθείς στην καλύτερη περίπτωση ανθρώπους"

      Στην παιδεία που εσύ λες ότι βαράει διάλυση μορφωθήκαμε, από εκεί μπήκαμε στα πανεπιστήμια, πήραμε τα πτυχία μας.. Μιλώ και προσωπικά και εκ μέρους πάμπολλων επιστημόνων, πτυχιούχων, επαγγελματιών...
      Στα ελληνικά σχολεία που εσύ χαρακτηρίζεις διαλυμένα, χρόνια τώρα, έμαθαν γράμματα οι περισσότεροι από τους διακεκριμένους (μετέπειτα) έλληνες επιστήμονες που διαπρέπουν στα καλύτερα πανεπιστήμια-ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού...

      Ειδικά κατά το τελευταίο διάστημα διακυβέρνησης της ΝΔ, ως το 2009, το σύστημα της Παιδείας δούλεψε καλύτερα από ποτέ από πλευράς οργάνωσης, υποδομών, και χρηματοδοτήσεων. Αντίθετα, τα τελευταία 2,5 χρόνια το ΠΑΣΟΚ πλήγωσε σημαντικά την Παιδεία. Για παράδειγμα στα δημοτικά-γυμνάσια-λύκεια, μέσω συγχωνεύσεων και καταργήσεων σχολείων, υποχρηματοδότησης και λανθασμένων επιλογών σε θέματα σπουδών (αναλυτικά προγράμματα, έλλειψη βιβλίων, κτλ)

      Τα πλήγματα που κατάφερε η πολιτική ΠΑΣΟΚ στην Παιδεία, δεν συγκρίνονται, λοιπόν, κατά κανέναν τρόπο, με τον τρόπο που μεταχειρίστηκαν την Παιδεία οι κυβερνήσεις της ΝΔ.

      Αυτά τα πλήγματα ΠΑΣΟΚ σίγουρα πρέπει να αποκατασταθούν.

      Πέρα από αυτό, είναι αποδεκτό, ότι η Παιδεία στην Ελλάδα έχει τρωτά σημεία, χρειάζεται βελτιώσεις και τομές σημαντικές.. Όμως αυτό απέχει πολύ, από το να δηλώνει κανείς ότι βαράει διάλυση..

      Όσο για την φοίτηση στα ιδιωτικά σχολεία των παιδιών όσων είναι ευκατάστατοι, είναι επιλογή τους. Ωστόσο, ο αριθμός των μαθητών που φοιτούν σε ιδιωτικά σχολεία έχει μειωθεί κατά πολύ την τελευταία διετία.

      • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
        ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ roadrunner 03/05/2012 15:35:18

        Έχεις υπ΄όψιν σου φίλε μου ότι στις χώρες του ΟΟΣΑ τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι από τα τελευταία σε αξιολόγηση; ( εξαιρουμένου ίσως του ΕΜΠ ). Έχεις υπ΄όψιν σου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των υποψηφίων σε ΑΕΙ-ΤΕΙ κάνει φροντιστηριακά μαθήματα γιατί προφανώς το δημόσιο σχολείο δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο του; Ξέρεις ότι ένα σημαντικό μέρος του οικογενειακού προϋπολογισμού, που μεταφράζεται σε εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο πηγαίνει στην παραπαιδεία, στη χώρα που σύμφωνα με το Σύνταγμα έχει δημόσια και ΔΩΡΕΑΝ Παιδεία; Προσπερνάς πολύ εύσχημα το μείζον θέμα ηθικής τάξεως με τους πολιτικούς που στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά σχολεία. Οι πλούσιοι φίλε μου, έχουν δικαίωμα να τα στέλνουν όπου θέλουν. Οι εκλεγμένοι πολιτικοί ταγοί μας όμως έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να τα στέλνουν σε δημόσια σχολεία. Αλλιώς παραδέχονται έμπρακτα την αποτυχία της δικής τους πολιτικής στο θέμα της Παιδείας. Και αν η Παιδεία δεν είχε σοβαρές αδυναμίες και όχι μικροπροβλήματα όπως υπαινίσσεσαι, να είσαι σίγουρος ότι θα τα έστελναν και αυτοί στο Δημόσιο. Φευ όμως...

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 03/05/2012 16:49:42

          Τα συγκεντρώνουμε λοιπόν :
          1) όπως έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο μου, το ΠΑΣΟΚ έχει ασύγκριτα μεγαλύτερες ευθύνες για την κατάσταση της Παιδείας.
          2) αποδεκτό ότι χρειάζονται τομές στην Παιδεία, μια είναι να αλλάξει ο εξεταστικο-κεντρικός χαρακτήρας του Λυκείου, που δημιουργεί τεράστιο ανταγωνισμό μεταξύ των υποψηφίων φοιτητών και τους οδηγεί στα φροντιστήρια (αυτή η αλλαγή περιλαμβάνεται και στο Πρόγραμμα για την Παιδεία του Αντώνη Σαμαρά-βλέπε ΖάππειοΒ).
          3) τα όσα παρουσίασε για την ελληνική εκπαίδευση ο ΟΟΣΑ δεν είναι παρά, μια κατά παραγγελία, από το Υπ. Παιδείας , Έκθεση (η σύνταξη της κόστισε 127.653 €, χωρίς να υπολογίσουμε τους φόρους-κρατήσεις). Σκοπός της ήταν να τεκμηριώσει ακόμη περισσότερες περικοπές για τη Δημόσια Παιδεία.
          4) τα ιδιωτικά σχολεία έχουν πολύ μακριά ιστορία στον τόπο μας και δεν είναι όνειδος. Η ελεύθερη επιλογή μεταξύ ιδιωτικών-δημοσίων είναι δικαίωμα όλων, άρα και των πολιτικών. Με την ίδια έννοια που δεν απαγορεύεται στον υπουργό Τουρισμού και στους άλλους πολιτικούς να στέλνουν την οικογένειά τους διακοπές σε όποια χώρα εκτός Ελλάδας, με την ίδια έννοια δεν μπορείς να τους απαγορεύεις το ιδιωτικό σχολείο. Εάν ο τρόπος ζωής των ευκατάστατων πολιτικών θεωρείται πολυτέλεια και ενοχλεί, ο κόσμος μπορεί να μην τους ψηφίσει.
          Προσωπικά, αυτό που με ενοχλεί από τους πολιτικούς είναι η ανήθικη χρήση του χρήματος που διαθέτουν. Πρόσφατο το παράδειγμα, αρχηγού που φέρει και τον τίτλο Ανεξάρτητος, να επιχειρεί να εξαγοράσει συνειδήσεις και να «απαλλοτριώνει κόμματα», όπως έκανε ο κ.Καμμένος για να εξαγοράσει τον Καζάκη και να απαλλοτριώσει το ΕΠΑΜ.
          Δεν συμφωνείς ότι το "βρώμικο" χρήμα στην πολιτική είναι αυτό που κυρίως πρέπει να μας απασχολεί ;

  45. Ακαυτος avatar
    Ακαυτος 03/05/2012 00:44:33

    Πάνε και οι φλάτζες, χτυπάνε πίρακια!

  46. jule avatar
    jule 03/05/2012 07:25:02

    Από συζητήσεις μου με οπαδούς του Καμμένου εντός και εκτός των διαφόρων φόρουμς, κατέληξα στη διαπίστωση ότι οι οπαδοί του Π. Καμμένου, πιστεύουν ακράδαντα ότι

    α) Μας αεροψεκάζουν. Πρόκειται για τη γνωστή θεωρία, σύμφωνα με την οποία όλα τα αεροπλάνα που πετάνε σε μεγάλο ύψος, αφήνουν πίσω τους δύο λεπτές άσπρες γραμμές αερίων, οι οποίες -κατά τους ισχυρισμούς τους - δεν είναι τίποτα άλλο από αέρια που μας αναγκάζουν να εισπνεύσουμε, οι μυστικές σέχτες της Νέας Τάξης, προκειμένου να δεχτούμε το Μνημόνιο και να ψηφίσουμε αδιαμαρτύρητα ΠΑΣΟΚ -ΝΔ. Η επιστημονική εξήγηση ότι "πρόκειται για εξατμίσεις αεροπλάνων από καύση βενζίνης που βρίσκεται επαφή με πολύ κρύα στρώματα της ατμόσφαιρας και υγροποιείται αμέσως παίρνοντας το άσπρο χρώμα" τους αφήνει παγερά αδιάφορους καθώς επίσης τους αφήνει παγερά αδιάφορους το επιχείρημα ότι "αν ήθελαν κάποιοι να μας ψεκάσουν με τέτοια αέρια, θα διάλεγαν τουλάχιστον άλλα αέρια διαφανή και μη ορατά σε τέτοια απόσταση" (εκτός του ότι θα είχαν κουραστεί να μας ψεκάζουν αδιαλείπτως από το 1950).

    β) Εξωγήινα διαστημόπλοια μας πλησιάζουν πολύ συχνά τελευταία, κρυμμένα σε ειδικά διαμορφωμένα σύννεφα, που μένουν ακίνητα σε πολλά σημεία για αρκετά λεπτά της ώρας και μας παρακολουθούν (για να διαπιστώσουν κατά πόσο συμμορφωνόμαστε με τη Νέα Τάξη, το Μνημόνιο κλπ). Η επιστημονική εξήγηση έχει δοθεί κατ' επανάληψη (ότι είναι φυσικός ο σχηματισμός των lenticular clouds, όπως λέγεται) και δεν υποκρύπτει τίποτα τους αφήνει ομοίως παγερά αδιάφορους.

    Φαίνεται πως από την αρχή της δημιουργίας του κόμματος του Π. Καμμένου, ο τελευταίος ανέλαβε ορισμένες δεσμεύσεις προς αυτές τις συμπαγείς ομάδες των συμπολιτών μας, οι οποίοι των αγκάλιασαν αφού θα είναι ο πρώτος Έλληνας πολιτικός που τους πιστεύει, και αυτό εξηγεί το μεγάλο ποσοστό που πήρε από την πρώτη μέρα στις δημοσκοπήσεις.

    Πρακτική χρησιμότητα: Όταν βρίσκεστε σε κάποιο τραπέζι με γνωστούς και γνωστούς γνωστών σας και κάποιοι σας μονοπωλούν τη συζήτηση υπέρ του Καμμένου, δοκιμάστε να τους ρωτήσετε "πιστεύετε ότι μας αεροψεκάζουν;" κλπ, και θα δείτε πόσο πρόθυμα θα αλλάξει η συζήτηση και θα συνεχιστεί με πάθος από τους ίδιους θιασώτες του Π. Καμμένου και έτσι θα απολαύσετε το φαϊ σας.