#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καμμένος και Τσίπρας θα αθωώσουν ΓΑΠ και ΠΑΣΟΚ;



Θυμάστε τον Καμμένο που κατηγορούσε ως "δωσίλογο" και "προδότη" τον ΓΑΠ; Που έλεγε ότι η οικογένεια παίζει στα CD’s με την χρεοκοπία της Ελλάδας; Που θα έστηνε Ειδικό Δικαστήριο; Ξεχάστε τα αυτά, διότι, σε σύμπνοια με τον Τσίπρα, οδηγούν και αυτοί την χώρα σε εκλογές, παραγράφοντας τα εγκλήματα των Παπανδρέου και των συν αυτώ. Η προκήρυξη νέων εκλογών σημαίνει ότι θα έχει παρέλθει η σύνοδος της Βουλής που προβλέπει το Σύνταγμα, οπότε ο ΓΑΠ είναι προκαταβολικά αθώος.

Θυμηθείτε τι γράψαμε:Πλυντήριο” για τα εγκλήματα του ΠΑΣΟΚ οι νέες εκλογές

Εντύπωση προκαλεί πάντως ότι Καμμένος και Τσίπρας που είχαν τον πιο αντιμνημονιακό και καταγγελτικό λόγο αφήνουν τόσο εύκολα τον ΓΑΠ να την γλιτώσει. Ο Καμμένος, μετά την συνάντηση με τον Τσίπρα, βγήκε για να διαπιστώσει αυτό που ήδη ξέραμε:  ότι «δεν υπάρχει η αναγκαία πλειοψηφία για να γίνει συζήτηση για τη συγκρότηση κυβέρνησης αντιμνημονιακού μετώπου», καθώς δεν συγκεντρώνεται ούτε καν ο αριθμός των 120 βουλευτών.

Μετά θυμήθηκε ότι διαφωνεί με τον ΣΥΡΙΖΑ σε όλα: οικονομία, Σκόπια, λαθρομετανάστευση, Θράκη. Δεν θυμήθηκε όμως ότι προεκλογικά δήλωνε πως μόνο με τον ΣΥΡΙΖΑ θα συνομιλούσε και θα μπορούσε να συνεργαστεί…

Πάντως εμείς κρατάμε και όσα είπε ο Καμμένος για «οικουμενική» κυβέρνηση: «αν τα άλλα κόμματα που στήριξαν το μνημόνιο αποφασίσουν να αναγνωρίσουν το λάθος τους, να αποσύρουν τις υπογραφές τους και να μετέχουν σε οικουμενική κυβέρνηση κατάργησης του μνημονίου, των δανειακών συμβάσεων».

Κάτι τέτοια «οικουμενικά» λέει και ο κύριος Φώτης που ράβει πρωθυπουργικό κοστούμι…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 10/05/2012 09:35:43

    Αρνητικό κλίμα διεθνώς για τον Αλέξη Τσίπρα
    http://on-msn.com/JhAihK

  2. Pluto avatar
    Pluto 10/05/2012 09:51:05

    Οσο δεν καταγγέλλεται η δανειακή σύμβαση του Μαΐου του 2010,όλα τα ενδεχόμενα εγκλήματα που άρρηκτα συνδέονται με την σύναψή της (π.χ.φούσκωμα ελλείμματος=απιστία κατά του Δημοσίου) συνεχίζονται, είναι παρόντα! Αρα δεν τίθεται θέμα παραγραφής τους καί δεν τρέχει η σχετική προθεσμία του νόμου περί ευθύνης Υπουργών. Μόνο όταν καταγγελθεί ή άλλως πως λήξει η σύμβαση αρχίζει να προσμετράται ο χρόνος παραγραφής των αδικημάτων!
    Ελεος ,με τις θεωρίες τύπου Λυσένκο!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Pluto 10/05/2012 11:07:42

      Πολύ εύκολα δικαιολογούμε τους άλλους ε; τα απολιθώματα δεν διδάσκονται ποτέ

  3. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 10/05/2012 09:58:52

    εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν ισχυει ,θελει λιγο ψαξιμο.

  4. restart avatar
    restart 10/05/2012 10:08:59

    γράφετε 4 σωστά βήματα
    αλλα σταματάτε επιφανειακά στο συμπέρασμα

    1.Το Σύνταγμα ορίζει ότι τα ποινικά αδικήματα των υπουργών παραγράφονται με την παρέλευση μίας συνόδου της Βουλής.
    2.Η Βουλή που προέκυψε από την 6η Μαΐου, ακόμα και αν πάμε άμεσα σε εκλογές, θα πρέπει να συνέλθει και να ορκιστούν οι 300 βουλευτές.
    3.Αυτό, σύμφωνα με τον Κανονισμό της Βουλής, αποτελεί σύνοδο.
    4. Επειδή λοιπόν η Βουλή θα συγκληθεί και θα διαλυθεί αμέσως η σύνοδος θα περάσει χωρίς παραπομπή ...........................................................
    =>και έτσι ο ΣΥΡΙΖΑ θα αθωώσει το ΠΑΣΟΚ!
    =>και έτσι το σύστημα θα αθωώσει το σύστημα!
    =>και έτσι το σύστημα νομίζει ότι θα αθωώσει το σύστημα!
    =>η απελπισία και οργή όμως θα μεγαλώνει
    =>το δείχνουν τα ποσοστα των καμένων και της χ.α.
    =>ειδικά αμα αναλάβει ο αλέξης και αρχίσει η πείνα
    =>ο στρατούλης θα βρέι 8 ευρώ και 2 στραγάλια στους τραπεζικούς λογαριασμόυς
    =>δε θα έχουν να δώσουν άρτο και θα δώσουν θέαμα
    =>ο τσοχατζόπουλος αρχίζει να αισθάνετε άβολα
    =>ο βαγγέλης του ειπε οτι τετοια μέρα θα είναι έξω, αλλά αυτος άρχισε να ανυσηχει μη χάσει και τις ανέσεις τις σουίτας
    =>βλέπετε περιμένει πολύς & εκλεκτος κόσμος
    =>μάλλον θα γκρεμίσουνε κι άλλη πτέρυγα για να ενισχύσουν τις vip εγκαταστάσεις
    ορίστε μια ολοκληρωμένη ανάλυση

    You, you may say. I'm a dreamer, but I'm not the only one.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/05/2012 10:28:31

    Iσχυει.Ειναι η ιδια ακριβως περιπτωση με το 1989.Τοτε σχηματισθηκε η κυβερνηση Τζαννετακη μονο και μονο για να ολοκληρωθει το εργο της εξεταστικης επιτροπης και να γινουν οι παραπομπες για το σκανδαλο Κοσκωτα.
    Εαν αυτο δεν γινει στην πρωτη βουλη μετα τα αδικηματα,αυτα με τις δευτερες εκλογες παραγραφονται.

  6. Joao avatar
    Joao 10/05/2012 10:32:20

    Ενω με κυβερνηση ΝΔ ,Πασοκ,Κουβελη θα δικαστει και θα πληρωσει..

    • franc avatar
      franc @ Joao 10/05/2012 11:21:04

      Kαι εμείς θα πληρώνουμε για 30 χρόνια τουλάχιστο τα δάνεια που υπέγραψε ο έντιμος κ. Τσοχατζόπουλος με τους έντιμους δανειστές μας των οποίων την αμφισβήτηση της εντιμότητας και ο κ. Σαμαράς θεωρεί ύβριν. Μας έχει φάει ο ρεαλισμός, αυτός που χρησιμοποιούσαν και οι κοτσαμπάσηδες για να διαρκέσει 400 χρόνια η σκλαβιά...

  7. Rob avatar
    Rob 10/05/2012 10:50:45

    Οι θέσεις του Π. Καμμένου όσον αφορά τη συγκρότηση κυβέρνησης στο πλαίσιο των διερευνητικών εντολών συμπεριλαμβανομένων και των ενεργειών του Προέδρου της Δημοκρατίας, όπως εκφράστηκαν εχθές μετά τη συνάντησή του με τον Πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ συμπεριλαμβάνουν και την τιμωρία όσων οδήγησαν τη χώρα στη σημερινή κατάσταση. Είναι γεγονός ότι αντιμνημονιακή κυβέρνηση δεν μπορεί να συσταθεί λόγω έλλειψης των απαραίτητων εδρών και γι αυτό δεν ευθύνεται ούτε ο Π. Καμμένος ούτε και ο Α. Τσίπρας. Ο Α. Σαμαράς αντί να υποστηρίζει συνεχώς την αδιάλλακτη θέση του ας στηρίξει αντιμνημονιακή κυβέρνηση έστω με ψήφο ανοχής του κόμματός του και εάν σε οποιοδήποτε στάδιο αυτής της κυβέρνησης διαπιστώσει ότι όντως πρόκειται να συμβούν αυτά που τώρα θεωρεί ως δεδομένα ως απόρροια της καταγγελίας των μνημονίων (βλ. θέση της Ελλάδας στην ευρωζώνη) ας πάψει αμέσως να τη στηρίζει και να αναλάβει με άλλες μνημονιακές δυνάμεις αυτός τη διακυβέρνηση του τόπου. Η εκ των προτέρων απορριπτική θέση του Α. Σαμαρά, και η οποία συμβαδίζει με όσα λέει από το Φεβρουάριο και έκτοτε αλλά όχι με αυτά που υποστήριζε πριν, υποκρύπτει και τον φόβο να λειτουργήσει η αντιμνημονιακή πολιτική και επομένως ο ίδιος να βρεθεί πολιτικά εκτεθειμένος απέναντι σε όλα αυτά που υποστήριζε περί του αντιθέτου.
    Όσον αφορά αυτό που αναφέρει η παραπάνω ανάρτηση: «Η προκήρυξη νέων εκλογών σημαίνει ότι θα έχει παρέλθει η σύνοδος της Βουλής που προβλέπει το Σύνταγμα, οπότε ο ΓΑΠ είναι προκαταβολικά αθώος», δείτε σχετικό σημερινό δημοσίευμα στην ηλεκτρονική σελίδα του Πρώτου Θέματος.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Rob 10/05/2012 10:59:34

      Πρέπει να καταλάβεις οτι εδώ δεν απευθύνεσαι σε άσχετους. Δυο φορές το έχει πει ο Σαμαράς οτι δίνει ψήφο ανοχής. Ασε τον Σαμαρά και πες μας γιατί ο Καμμένος και ο τσίπρας δεν κάνουν τα πάντα για να μην αθωωθεί ο ΦΑΠ

  8. Rob avatar
    Rob 10/05/2012 11:37:42

    Πρόσεξε τη διαφορά: Ο Α. Σαμαράς λέει ότι θα δώσει ψήφο ανοχής αλλά μόνο υπό τις προϋποθέσεις που θέτει και οι οποίες βασίζονται στη θέση που εξέφραζε και στην προεκλογική περίοδο. Ουσιαστικά δεν υποχωρεί ώστε να δοκιμαστεί στην πράξη η αντιμνημονιακή πολιτική και εφόσον διαπιστώσει ότι δεν λειτουργεί, να πάρει πίσω την υποστήριξή του σε μια τέτοια κυβέρνηση και ακολούθως να αναλάβει με την υποστήριξη πιθανώς του ΠΑΣΟΚ τη διακυβέρνηση της χώρας και να εφαρμόσει όσα έχει δεσμευθεί με τους δανειστές. Οι όποιες επιλογές που κάνει βεβαίως και αποτελούν δικαίωμά του. Συνάγω ότι λόγω της θέσης του ως επικεφαλής του κόμματός του αυτές οι επιλογές εκφράζουν και το ίδιο το κόμμα.
    Τη θέση που εκφράζει ο συντάκτης της ανάρτησης δεν τη συμμερίζομαι. Π. Καμμένος και Α. Τσίπρας δεν μπορούν να σχηματίσουν αντιμνημονιακή κυβέρνηση εκ των πραγμάτων. Το αποτέλεσμα των εκλογών δημιούργησε προβλήματα σχηματισμού κυβέρνησης. Οι όποιες εξελίξεις στο θέμα αυτό θα κριθούν στις επόμενες μέρες.

  9. Factorx avatar
    Factorx 10/05/2012 11:40:55

    Συνεχίζεις να παραπληροφορείς για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Η μονη προυποθεση που έθεσε ο Σαμαράς είναι να μείνουμε στο ευρω που συμφωνουν και οι άλλοι δυο

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Factorx 10/05/2012 12:47:55

      Συμφωνούν, στα λόγια!
      Αλλά σιγά μη μπουν "στο κάδρο".

      Βλέπουμε αγαπητέ φάκτορα, ποιοι τελικά βάζουν τη χώρα πάνω από τα εκλογικά τους ποσοστά! Και έχουν το θράσος και μιλάνε.
      Αυτό θέλει γερό ξεμπρόστιασμα.

  10. m avatar
    m 10/05/2012 14:45:33

    Στα Σκόπια Η Νεολαία Του συριζα Για Διαδήλωση Υπερ Της “Μακεδονίας”
    Στα Σκόπια Η Νεολαία Του συριζα Για Διαδήλωση Υπερ Της “Μακεδονίας”
    Η εφημερίδα ΕΠΟΧΗ (επίσημο όργανο της ΑΚΟΑ, ο οποίος αποτελεί έναν από τους πολιτικούς βραχίονες ΣΥΝ),μας ενημερώνει με δημοσίευμά της πως αύριο στα Σκόπια “θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση και διαδήλωση “αντιεθνικιστικών και αντιμιλιταρικών κινημάτων από Ελλάδα και Μακεδονία”! Μεταξύ των συμμετεχόντων από Ελλάδα θα είναι και η νεολαία του Συνασπισμού..
    Συγκεκριμένα το δημοσίευμα-μεταξύ άλλων- αναφέρει:
    “Οργανώσεις από την Ελλάδα και τη Δημοκρατία της Μακεδονίας πραγματοποιούν πολιτική εκδήλωση και στη συνέχεια διαδήλωση στο κέντρο των Σκοπίων, το Σάββατο 17 Μαΐου.
    Το κεντρικό σύνθημα αυτής της αντιεθνικιστικής αντιμιλιταριστικής πρωτοβουλίας είναι “ΒΕΤΟ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ, ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΣΤΟ ΜΙΛΙΤΑΡΙΣΜΟ, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΤΟ”..Συμμετέχουν η Αντιεθνικιστική Αντιμιλιταριστική Πρωτοβουλία,ο Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης, το Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα, μέλη της πρώην Αντιπολεμικής Αντιεθνικιστικής Συσπείρωσης, η Νεολαία Συνασπισμού, η ΟΚΔΕ (Σπάρτακος), η πολιτική οργάνωση Κόκκινο, η ομάδα Αυτονομία ή Βαρβαρότητα, καθώς και ανένταχτοι/ες πολίτες εναντίον του εθνικισμού από την Ελλάδα και οι οργανώσεις από τη Δημοκρατία της Μακεδονίας Δράση για την Ειρήνη, Ένωση Πολιτών για τη Δημοκρατία, την Ειρήνη και την Ανοχή – AURORA και “Δεν Πίνουμε Πετρέλαιο” -
    Πρωτοβουλία για την απόσυρση των μακεδονικών στρατευμάτων από το Ιράκ πραγματοποιούμε από κοινού ανοιχτή πολιτική εκδήλωση στα Σκόπια με το εξής μήνυμα προς τους δύο λαούς: Εμείς, στην Ελλάδα, δεν επιτρέπουμε στην ελληνική κυβέρνηση να “βαφτίσει” τη γειτονική χώρα. Και εμείς, στη Δημοκρατία της Μακεδονίας, δεν επιτρέπουμε στη μακεδονική κυβέρνηση με πρόσχημα το όνομα να οικοδομεί το δικό της εθνικιστικό οικοδόμημα.
    (από “Έλληνες Οικολόγοι“)

  11. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 10/05/2012 18:20:41

    Δηλαδη ο Σαμαρας κ ο Βενιζελος θελουν κυβερνηση συνεργασιας και το 1ο πραγμα που θα κυνηγησουν ειναι το ειδικο δικαστηριο?
    Δηλαδη θα μας τρελανετε τελειως?
    Και να ρωτησω κ κατι :Για ποιο λογο ο τσιπρας να παει τωρα σε κυβερνηση συνεργασιας με αυτους που μας εβαλαν στο μνημονιο?Επειδη για 30 μερες δεν θα χουμε κυβερνηση κ πρεπει να εκπροσωπηθουμε απο καποιον στις συνοδους κορυφης?
    Πιστευει κανεις πως 3 χρονια τωρα επαιξε εστω και 1% υπερ μας η παρουσια των κυριων του Πασοκ και μετεπειτα της συγκυβερνησης στις διαφορες συνοδους?Απλοι ταχυδρομοι ηταν οι ανθρωποι .Ας μην κρυβομαστε.
    Δηλαδη ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ξαφνικα ειδαν το λαθος τους και αποφασισαν να πανε να διαπραγματευτουν το μνημονιο?Οταν ο ιδιος ο Σαμαρας ειπε προεκλογικα πως σε οτι ζηταει τον τελευταιο λογο τον εχουν η Μερκελ και η Τροικα και πρεπει αυτοι να συμφωνησουν, δεν αυτοαναιρειται?
    Κι αν ειχαν σκοπο να διαπραγματευτουν γιατι δεν το καναν τοσο καιρο?
    Μηπως μας δουλευουν ψιλο γαζι παλι για να μασησουμε?μηπως φοβουνται πως σε ενα μηνα απο τωρα τα ποσοστα τους στο νεο γυρο εκλογων θα ανοιξουν κ το δρομο της διαλυσης τους!
    Δηλαδη ο Σαμαρας και ο Βενιζελος νοιαζονται περισσοτερο απ ολους για την πατριδα ενω οι αλλοι την εχουν γραμμενη?
    Ή οι δυο τους ειναι οι "μαγκες" και ξερουν τον τροπο ενω ολοι οι αλλοι ειναι ασχετοι?
    Ελεος πια!Τοσα χρονια χορτασαμε απο τους ιδιους σωτηρες και ειδικους!Ας δουμε και κανενα αλλο "αρχαριο".

  12. Nik avatar
    Nik 11/05/2012 08:08:06

    COLOTOUMBA είναι, μην ανησυχείτε. Συχνό φαινόμενο, άλλωστε και ο Τσιπ την έκανε ζητώντας "επανεξέταση" και όχι "καταγγελία" ποια.

    Θυμάστε τους δύο σκίουρους των καρτούν, Τσιπ & Ντέιλ; Ντάλλε κουάλε.