#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2011 13:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Καμιά εξουσία δεν μπορεί να σταθεί στηριζόμενη στην αδικία και την προδοσία»

[caption id="attachment_110365" align="alignnone" width="600" caption="Ιωάννου στο Έθνος"][/caption]

«Οι σημερινές αποφάσεις του Eurogroup κατέστησαν εφικτές, μετά την ψήφιση από τη Βουλή των Ελλήνων του Μεσοπροθέσμου Προγράμματος Δημοσιονομικής Προσαρμογής και του Εφαρμοστικού Νόμου. Η εξέλιξη αυτή ενίσχυσε την διεθνή αξιοπιστία της χώρας. Αυτό που τώρα είναι κρίσιμο είναι η έγκαιρη και αποτελεσματική εφαρμογή των αποφάσεων της Βουλής, ώστε να μπορέσουμε σταδιακά να βγούμε από την κρίση προς όφελος της εθνικής οικονομίας και των Ελλήνων πολιτών», δήλωσε ο κ. Βενιζέλος μετά την απόφαση για εκταμίευση της 5ης δόσης του δανείου.

Πέρα από το γεγονός ότι πρόκειται για κακό θέατρο όλο αυτό που παίχτηκε με την τηλεδιάσκεψη και τη δόση, έχει σημασία η δήλωση του υπουργού Οικονομικών. «Η Ελλάδα ενίσχυσε τη διεθνή αξιοπιστία της» είπε.

Δηλαδή μέχρι σήμερα δεν είναι ισχυρή αξιοπιστία και με την απόφαση για τη δόση την ενίσχυσε;

Πως ενισχύεται μια αξιοπιστία; Λαμβάνοντας μέτρα σκληρά τα οποία επιβάλλουν οι ξένοι δανειστές χωρίς να ρωτούν αν βγαίνουν αυτά τα μέτρα;

Δηλαδή οι Ευρωπαίοι πείστηκαν ότι επειδή βρέθηκαν 155 βουλευτές να ψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο η Ελλάδα έγινε αξιόπιστη;

Και με ποιο τίμημα μετριέται αυτή; Με 6,5 δις που πρέπει να πληρώσουν οι Έλληνες μέχρι το τέλος του χρόνου; Κι αν οι πολίτες δεν έχουν ή δε θέλουν να πληρώσουν τους φόρους αυτούς θα ξαναγίνουμε αξιόπιστοι;

Και τέλος, μήπως οι Ευρωπαίοι έχουν κανένα μέτρο για να μετρήσουν την αξιοπιστία της κυβέρνησης απέναντι στους πολίτες που την ψήφισαν;

Διότι εκεί ο κ. Βενιζέλος και η παρέα του είναι παντελώς αναξιόπιστοι. Είπαν ψέματα, υποσχέθηκαν ανοησίες, κορόιδεψαν τον κόσμο. Και όταν θα έρθει η ώρα καμιά Ευρώπη δε θα τους σώσει.

Διότι όπως λέει και ο Δημοσθένης: «Καμιά εξουσία δεν μπορεί να σταθεί στηριζόμενη στην αδικία, την επιορκία και την προδοσία».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Stefanos avatar
    Stefanos 03/07/2011 14:00:24

    Τα λόγια είναι περιττά πλέον για αυτά τα ξεπουλημένα σοσια-ληστρικά καθάρματα.

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 03/07/2011 14:15:57

    ΟΠΟΥ ΦΤΩΧΟΣ ΚΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ: ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΩΝ!!! Απλώς να θυμίσω πως το ΠΑΣΟΚ υποτίθεται ότι είναι το κόμμα των μη προνομιούχων. Αυτό λοιπόν το κόμμα έρχεται και λέει στους μη προνομιούχους: Για σας δεν υπάρει δίκιο. Υπάρχει το άδικο και το πιο άδικο. Και επειδή είσαστε και ηλίθιοι αποφασίζουμε εμείς για σας!!!

  3. Νικόλαος Χ avatar
    Νικόλαος Χ 03/07/2011 14:18:40

    Προέρχομαι από την γεννιά του Πολυτεχνείου και είχα πάρει ενεργό μέρος στις κινητοποιήσεις κάτω από την σημαία του Ρήγα Φεραίου. Αν και παραδέχομαι ότι η γεννιά αυτή τελικά ξεπουλήθηκε και κατάστρεψε την Ελλάδα, πιστεύω όμως ότι σήμερα χρειαζόμαστε ένα καινούργιο Πολυτεχνείο για να φύγει η προδοτική χούντα του (Μ)ΠΑ(Τ)ΣΟΚ.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Νικόλαος Χ 03/07/2011 15:48:36

      Τι ακριβώς έκανε το "παλαιό" Πολυτεχνείο που πρέπει να επαναληφθή και σήμερα;
      Έδιωξε μήπως την Χούντα;
      Τον Ιωαννίδη έφερε στην εξουσία, ο οποίος και μας έβαλε τα δύο πόδια σε μιά αρβύλα κι έσφιξε και τα κορδόνια.
      Αν δεν είχε κάνει ο "σκύλος της ΕΣΑ" την πατάτα με την Κύπρο, ακόμα στον σβέρκο μας θα τον είχαμε.
      Ξέφτισε για εσάς τους Ρηγάδες το παραμύθι του Πολυτεχνείου και ψάχνετε για κάτι καινούργιο ε;
      Τόσα χρόνια στήριξη στο ΜΠΑΤΣΟΚ και τώρα που "βουλιάζει το καράβι" γινόσαστε ξανά αντιστασιακοί και "αντιχουντικοί;
      Τς, τς, τς!
      Μην φάτε!
      Θα σφάξουμε το ελικόπτερο πριν το σκάσει ο Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου!!!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Νικόλαος Χ 03/07/2011 16:08:27

      Άσε τις αυτοκριτικές ανοησίες, όλες οι γενιές βγάζουν κωλόπαιδα και τίμιους.
      Αυτή η γενιά κυβερνά, αυτηνής τα κρίματα φαίνονται.
      Δεν ανήκω στη γενιά του Πολ. αλλά έχω αηδιάσει από τις επιθέσεις καλοζωισμένων 20ρηδων που έφαγαν τα λεφτά που η γενιά των πατεράδων της έκλεψε.
      Να δούμε τι θα κάνουν αυτοί όταν πάρουν την εξουσία, κάποτε θα κυβερνήσουν και οι σημερινοί 20ρηδες, όπως οι 20ρηδες του1973.
      Το έλλειμμα ηγεσίας είναι πανευρωπαϊκό. Και η διαφθορά παγκόσμιο φαινόμενο του καζινο-καπιταλισμού. Στην Τουρκία συνέλαβαν τον πρόεδρο της Φενερμπαχτσε κι άλλους 30 για στημένα ματς.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 03/07/2011 14:28:14

    «Ξυπνήσετε! Εγερθείτε!
    Και Επαναστατήσετε κατά του Εαυτού Σας.
    Και Αναβαπτισθείτε εις το Θείον Φώς της Γης Σας
    και εις τα Παραδείσια Ελληνικά Νερά!

    Θα εξέλθετε: Ζωντανοί.
    Και θα εξέλθετε Έλληνες!»

    ~Περικλής Γιαννόπουλος. «Ο Ελλην» (1869-1910)

  5. drider avatar
    drider 03/07/2011 14:34:15

    Το γενικότερο έλλειμμα ηγεσίας στην Ευρώπη είναι υπαρκτό. Ο Giorgos είναι σύμπτωμα των καιρών, το οποίο θα περάσει ανεπιστρεπτί σαν την εποχική γρίπη.

    Οι καιροί δεν περιμένουν κανέναν...

  6. JOHN avatar
    JOHN 03/07/2011 17:01:50

    Κατα ποσο οι βουλευτες ψηφισαν ελευθερα,και οταν λεω ελευθερα δεν εννοω μονο πιεσεις,αλλα και απειλες.Πως ειναι δυνατον μια ψηφοφορια να θωρειται εγγυρη οταν εγινε κατω απο απειλες ακομα και για τη ζωη αυτων που θωρουνταν επιφοβοι να μην ψηφιζαν το ¨ναι¨.Και μαλιστα οπως ισχυριστικαν ελαβαν τηλεφωνηματα και απο το εξωτερικο!Μηπως η κυβερνηση μαζυ με τις φοροεισπρακτικες εταιριες υπεγραψε και συμβολαια θανατου με καποιους?Γιατι πια μετα τα συμβολαια εξαθλιωσης μεσω μνημονιου και μακροπροθεσμου,απο αδυστακτους εντολοδοχους ολα ειναι πιθανα.