#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2011 23:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καμίνης εν Καμίνω



Ο δήμαρχος Αθηναίων ακόμη και καλές προθέσεις να έχει για την Αθήνα, τώρα καταλαβαίνει που έμπλεξε. Δεν ήξερε, δε ρώταγε;

Η υπόθεση με την κατάληψη του δημαρχείου από τους συμβασιούχους που ζητούν μονιμοποίηση έχει προκαλέσει έντονο εκνευρισμό στην παράταξη του κυρίου Καμίνη, η οποία να θυμίσουμε ότι εκλέχθηκε με την υποστήριξη του ΠΑΣΟΚ.

Ξαφνικά, λοιπόν, ο δήμαρχος κλήθηκε να διαχειριστεί μια μεγάλη κρίση, την πρώτη της θητείας του χωρίς να φταίει και ο ίδιος. Βρέθηκε αντιμέτωπος με μια... Υπατία στο μέγαρο της Πλατείας Κοτζιά, από εργαζόμενους που διαμαρτύρονται για το νόμο του Ραγκούση.

Οι συμβασιούχοι, πολλοί εκ των οποίων δουλεύουν στην υπηρεσία καθαριότητας ακόμη και 8 χρόνια, ζητούν να μην απολυθούν και να μη γίνουν προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ, όπως προβλέπει ο νόμος που έφτιαξε ο υπουργός Εσωτερικών.

Και ξαφνικά την καυτή πατάτα την έριξαν οι “έξυπνοι” της κυβέρνησης στον ανίδεο και άπειρο δήμαρχο. “Δε νομοθετώ εγώ”, λέει ο κ. Καμίνης, αλλά ποιος τον ακούει όταν το δημαρχείο του είναι κατειλημμένο; Ο Γιάννης Ραγκούσης ούτε φωνή ούτε ακρόαση για ένα θέμα που τον αφορά άμεσα. Σιγά μην κάνει δήλωση και πει στο κάδρο της απαξίωσης. Αφήνει μόνο του τον Καμίνη να καίγεται στη φωτιά που του έβαλαν κυβερνητικές επιλογές.

Πελαγωμένος ο δήμαρχος προσπάθησε σε όλα τα κανάλια να δικαιολογηθεί για τη στάση του, όμως, αντιλαμβανόμενος ότι τον άδειασαν από την κυβέρνηση, αναλαμβάνει πρωτοβουλία να συναντήσει τους συμβασιούχους μπας και λύσουν την κατάληψη. Και το ερώτημα είναι: Ο Ραγκούσης και η κυβέρνηση που κρύβονται;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stroumfaki avatar
    stroumfaki 22/03/2011 23:22:42

    Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί οι συμβασιούχοι χρησιμοποιούν την λέξη "συμβασιούχοι" όταν χαρακτηρίζονται και αν μπορεί να μου κάνει κάποιος μια ανάλυση της λέξεως αυτής; (Τι σημαίνει δηλαδή)

  2. juliet avatar
    juliet 22/03/2011 23:31:31

    Σήμερα πέρασα από το Δημαρχείο,μεγάλη κινητικότητα εντός.
    Κ. Καμίνη δεν ήξερες,δεν ερώταγες.......απ΄οτι φαίνεται θα είσαι δήμαρχος χωρίς δημαρχείο!!!

  3. Tem avatar
    Tem 22/03/2011 23:45:45

    Ηθελε να γίνει Δήμαρχος. Τον τίμησε το πασοκ..... Ας τα βγάλει τώρα πέρα....

    • thanasis avatar
      thanasis @ Tem 23/03/2011 17:57:37

      o αχρωμος ηθελε να γινει νεκροθαφτης της αθηνας
      και ενας απο την παρεα των προθυμων να ενδωσουν
      εγινε και θα κλειση την επαγγελματικη του καρριερα
      σαν ενας αχρωμος αοσμος και μη μου απτου
      δημαρχος

  4. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2011 01:47:17

    Εδώ σε θέλω κάβουρα

  5. αχ κουλα!! avatar
    αχ κουλα!! 23/03/2011 07:00:24

    παρακολουθώ με πολλή προσοχή τα τεκταινόμενα του νέου Δημάρχου.
    Μέχρι στιγμής δείχνει ότι τον νοιάζει η Αθήνα. Κατάλαβε ότι τον άδειασαν και τον άφησαν μόνο στον πιο δύσκολο δήμο της χώρας.
    Όμως προσπαθεί. Και γράφει θετικά. Η θέση που πήρε στο θέμα των μεταναστών, η απόλυση των κρατικοδίαιτων δημοσιογράφων, η θέση του για τις διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας, οι κλήσεις για τα παράνομα παρκαρίσματα.
    Νομίζω ότι κάθε φιλότιμη προσπάθεια αξίζει τη βοήθεια μας. Αν πετύχει θα πετύχει η Αθήνα. Στο κάτω-κάτω την ίδια πόλη μοιραζόμαστε!

    • juliet avatar
      juliet @ αχ κουλα!! 23/03/2011 09:35:38

      στο Χαλάνδρι μένει..

      • thanasis avatar
        thanasis @ juliet 23/03/2011 18:04:35

        δεν εχει κατεβει στην κυψελη στον αγιο πανελεημονα
        να ακουση ολες της γλωσσες της υφηλιου και να ιδη να
        μας κλεβουν το μαγαζια και να δει τον τρομο
        των νοικοκυραιων που μαζευονται στα σπιτια
        τους απο τον φοβο και τοτε ας μας πει το οραμα
        του για την αθηνακαιο ποσα απο αυτα που ειχε
        υποσχεθει στα οφσετ προεκλογικα φυλλαδια
        εκανε απο τοτε που εξελλεγει

  6. juliet avatar
    juliet 23/03/2011 08:49:43

    Αχ, Κούλα,είδες τι σου είπα, όταν είσαι σε μαντρί ακολουθείς τη πορεία του μαντριού!!
    Νομίζεις οτι ο κ.Κακλαμάνης θα δεχθεί εύκολα την ήττα απο τον κ.Τίποτε.
    αχ, Κούλα ,κάτι παραπάνω ξέρω ,δε το λέω κάνοντας την έξυπνη , αλλά τη μπόχα την έχω νοιώσει .Θα δείς ιστορίες απείρου κάλους,αν τώρα που είναι ''καθαρός'',δεν βγάλει άπλυτα στη φόρα!!!

  7. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 23/03/2011 10:49:14

    Πέρα από λούμπεν επιχειρήματα του τύπου ότι μένει στο Χαλάνδρι, ότι είναι αμερικανόδουλος κλπ, δεν έχω καταλάβει ούτε από το άρθρο ούτε από τα σχόλια ποια ακριβώς είναι η κριτική προς τον Καμίνη.

    • Λάμπρος avatar
      Λάμπρος @ καφενόβειος 23/03/2011 20:20:31

      Το ότι μένει στο Χαλάνδρι είναι «λούμπεν επιχείρημα»;

      Δηλαδή το να ΜΕΝΕΙ ΟΝΤΩΣ ο Δήμαρχος στο Δήμο του θεωρείται πλέον εξωφρενική απαίτηση;

      Έλεος...

      • καφενόβειος avatar
        καφενόβειος @ Λάμπρος 23/03/2011 22:52:22

        Είναι λούμπεν επιχείρημα καθώς δε σχετίζεται με τη δυνατότητα του Καμίνη να ασκεί τα καθήκοντά του.

        Στο Χαλάνδρι μένει, 30' απόσταση από το δήμο, όχι στη Σιγκαπούρη.

        Έλεος με τις πολιτικάντικες αερολογίες.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ καφενόβειος 23/03/2011 23:42:50

          Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι στη Γαλλία απαγορεύεται διά ροπάλου δήμαρχος να διαμένει εκτός του δήμου του. Τόσο απλά.

          • καφενόβειος avatar
            καφενόβειος @ ΒΙΣ 24/03/2011 00:26:42

            Και προφανώς σε πολλές άλλες χώρες δεν θα είναι απαραίτητο, τί να κάνουμε τώρα.....
            Πιστεύεις ότι έχει κάποια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ σημασία ή απλά λέμε κάτι άσχετο επειδή δε γουστάρουμε τον Καμίνη γενικά?

        • AI avatar
          AI @ καφενόβειος 24/03/2011 02:20:12

          Πες τα ρε μάγκα, έλεος...δε κάνει καμία απολύτως διαφορά. Από άλλα πράγματα κρίνεται ο κάθε δήμαρχος.

  8. juliet avatar
    juliet 23/03/2011 12:54:32

    οτι η Αθήνα θα έχει τη τιμή να κυβερνάτε απο τον λαό και μόνο.

  9. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 23/03/2011 14:48:47

    καφενοβειος
    προφανώς δεν γνωρίζεις ούτε το βιογραφικό του Καμίνη ούτε τον προτερο έντιμο βίο του και τις απόψεις του.....

  10. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 23/03/2011 15:43:24

    μου αρκεί ότι βλεπω πως εχει κρατήσει πολύ σοβαρή στάση σε πολλά θέματα (απεργία πείνας στην Υπατία, 9.84, παρουσία Χρυσης Αυγής και ΑΝΤΑΡΣΥΑ στο δημοτικό συμβούλιο κλπ κλπ) - αυτό νομίζω έχει σημασία για κάποιον που είναι δήμαρχος αθηναίων

  11. tripto avatar
    tripto 23/03/2011 17:40:36

    πάντως ο άνθρωπος δείχνει σοβαρός και μετρημένος. Ούτε με ενδιαφέρει αν μένει στο Χαλάνδρι ούτε στα Καμίνια. Με ενδιαφέρει να είναι αξιοπρεπής και όσο μπορεί όχι λαοπλάνος και πραγματιστής. Καλώς ή κακώς για ωρισμένους ακραιφνώς κομματικούς εδώ μέσα είναι. Αν καταφέρει να τα βγάλει πέρα με τα θηρία δεν είναι μόνον δική του ευθύνη. Είναι και των κυβερνώντων αλλά και ΟΛΩΝ ΗΜΩΝ των Αθηναίων.