#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2011 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καμία συναίνεση, αφήστε τους να καταρρεύσουν



Διαβλέπουμε μια προσπάθεια του συστήματος να ..ερμηνεύσει  τη χθεσινή πρόταση του προέδρου της Ν.Δ. ως μια προσπάθεια στήριξης της κυβέρνησης.

Ισχυρίζονται μάλιστα ό,τι ορισμένες προτάσεις του κ. Σαμαρά, θα μπορούσαν να υιοθετηθούν από τον κ. Παπανδρέου και αυτό θα έθετε τις βάσεις μιας συνεννόησης  των δυο κομμάτων για να βγει η χώρα απ’ την κρίση.

Αναφέρουν ενδεικτικά το σκέλος των προτάσεων Σαμαρά που αφορά στη ΔΕΗ, την αξιοποίηση της Δημόσιας περιουσίας, τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων κ.λ.π

Προς την κατεύθυνση συναίνεσης, πιέζει και η ΕΕ με χαρακτηριστική τη σημερινή δήλωση του Ολι Ρεν.

-Πρόκειται για μια χοντροκομμένη προσπάθεια να σώσουν τα προσχήματα εν όψει της επόμενης δόσης και των αποφάσεων της Συνόδου.

-Να διατηρήσουν το θνησιγενές μνημόνιο

-Να κρατήσουν στην εξουσία την παραπαίουσα κυβέρνηση του «λεφτά υπάρχουν»

-Να ολοκληρώσουν το έργο υποθήκευσης της χώρας στους δανειστές της.

 

Η πρόταση του Αντώνη Σαμαρά  «δουλεύει»  στο σύνολό της.

Αν πάρεις ένα κομμάτι απ’ εδώ, ένα άλλο απ’ εκεί, προκειμένου να εξυπηρετηθούν οι σκοπιμότητες της κυβέρνησης και της τρόϊκας, και το πρόγραμμα του κ. Σαμαρά ακυρώνουν και αποτελέσματα δεν θα φέρουν. Μόνο λίγο χρόνο θα κερδίσουν, τίποτα περισσότερο.

 

Η  άποψη μας είναι σαφής:

-καμιά συναίνεση στον άνθρωπο που κορόϊδεψε έναν ολόκληρο λαό, για να ικανοποιήσει τη μανία του για εξουσία.

-καμιά συναίνεση σε μια ανίκανη κυβέρνηση η οποία τόλμησε και έκοψε τις κατώτατες συντάξεις, ενώ  διατήρησε τους 18 μισθούς στους πρωθυπουργικούς συμβούλους.

-καμιά συναίνεση σ΄ ένα πρωθυπουργό που σκοπίμως δυσφήμιζε τη χώρα μας.

Έλεος, εδώ αυτοί δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους,  θα συνεννοηθούν με τη Ν.Δ.;

Τέλος, οποιαδήποτε συναίνεση σημαίνει και άφεση αμαρτιών για τα μέχρι τώρα πεπραγμένα τους. Δεν το αξίζουν.

Και η σωτηρία της πατρίδος;

Για την πατρίδα υπεύθυνος  ν΄ αποφασίσει είναι ο ελληνικός λαός!
Ούτε  ο κ. Ολι Ρεν , ούτε τα  παραπαίοντα εκδοτικά συγκροτήματα.

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 13/05/2011 18:34:02

    Για μη ενιαία στάση έκανε λόγο ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, σχολιάζοντας τις κυβερνητικές αντιδράσεις για το οικονομικό πρόγραμμα που παρουσίασε ο κ. Σαμαράς.

    «Ο κ. Βενιζέλος είπε ότι μερικά από αυτά τα συζητάμε, ο κ. Πεταλωτής είπε ότι πολλά από αυτά τα συζητάμε και θα είναι στο πρόγραμμά μας, την ίδια ώρα με non paper τα απορρίπτουν όλα. Τα συζητάνε αλλά δεν τα εφαρμόζουν», ανέφερε χαρακτηριστικά κατηγορώντας την κυβέρνηση ότι παλινωδεί.

    Διερωτήθηκε παράλληλα πώς είναι δυνατό, «όταν τα λέμε εμείς να είναι ανεφάρμοστα και όταν τα εντάσσουν αυτοί στους σχεδιασμούς τους να είναι εφαρμόσιμα».

  2. Factorx avatar
    Factorx 13/05/2011 18:35:30

    Απο τον Καρατζαφέρη στην συναίνεση:

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_100087_13/05/2011_441890
    Να δεχθεί η κυβέρνηση
    Η παρουσίαση του οικονομικού προγράμματος της Ν.Δ. περιείχε θετικά στοιχεία. Το βασικό είναι πως δίνει έμφαση και σημασία στον ιδιωτικό τομέα και την ανάπτυξη, σε αντίθεση με την κυβέρνηση η οποία αντιμετώπισε τις επιχειρήσεις μόνο ως δεξαμενή άντλησης απεριόριστων φόρων. Το γεγονός επίσης πως ο κ. Σαμαράς υποστήριξε την πώληση δημόσιας γης και ορισμένες αποκρατικοποιήσεις δημιουργεί μια αίσθηση συγκρατημένης αισιοδοξίας για την επίτευξη συναίνεσης με την κυβέρνηση. Ο κ. Σαμαράς κάλυψε πολύ δρόμο από το «Ζάππειο 1» και η κυβέρνηση πρέπει να δεχθεί ορισμένες από τις θέσεις του, ώστε να δοθεί η σωστή εικόνα συναίνεσης προς τα έξω και να ενισχυθεί η αξιοπιστία της χώρας στις κρίσιμες διαπραγματεύσεις με τους δανειστές μας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Factorx 13/05/2011 18:37:26

      Ο καιροσκόπος γλύφει

  3. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2011 18:36:25

    Συμφωνώ. Αφήστε τους να καταρρεύσουν.
    Ήδη το GAP μπήκε σε διωκτικό παραλήρημα και φαντάζεται τις αγορές να τον κυνηγούν.
    Οι συνέπειες του παραλογισμού του επιβαρύνουν καθημερινά όλους τους Έλληνες.
    Όλοι καταλαβαίνουν πια πως όχι μόνο δεν ήταν κατάλληλος να κυβερνήσει την χώρα αλλά και ήταν η λάθος επιλογή την λάθος στιγμή για την Ελλάδα.

    Οι Έλληνες είναι έτοιμοι να διορθώσουν το λάθος τους.

    • manos avatar
      manos @ Orestios 13/05/2011 19:02:13

      Συμφωνώ με την κατάρευση του GAPικού "συμβάντος", με μία προσθήκη που την συζητήσαμε σε προηγούμενο θέμα:
      Την τιμωρία Ορέστιε. Να μην φύγουν έτσι απλά μετά από τον ολοσχερή βιασμό μιας ολόκληρης κοινωνίας.
      Να λογοδοτήσουν όλοι τους για τις λάθος, χαζές, ή προδοτικές κινήσεις.

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 13/05/2011 19:56:12

        Είμαι υπέρ της παραδειγματικής τιμωρίας τους.
        Έχω κάνει πολλές φορές την ερώτηση: TOO BIG TO JAIL?

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Orestios 13/05/2011 19:48:42

      "Οι Έλληνες είναι έτοιμοι να διορθώσουν το λάθος τους."

      +1

  4. nasos avatar
    nasos 13/05/2011 18:39:20

    η ΝΔ δεν έχει κανένα λόγο να συναινέσει στο νέο μνημόνιο
    οι δε απειλές προς τον Σαμαρά είνει κλούβιες,τι θα κάνουν δηλαδή αν αρνηθεί,θα μας κόψουν τα δανεικά ή θα βάλουν τον Πάγκαλο να κρατάει την αναπνοή του μέχρι να σκάσει;
    εγώ προτείνω να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε το θέαμα του ΓΑΠ που προσπαθεί να ξηλώσει το βαθύ ΠΑΣΟΚ,γιατί δημοσιονομική εξυγείαση αυτό σημαίνει:κατάργηση του Πασοκικού καταστημένου ταν πάσης φύσεως κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών,δημοσιογράφων,συνδικαλιστών κλπ κλπ

  5. ο ξένος avatar
    ο ξένος 13/05/2011 18:43:34

    Τα ίδια και τα ίδια. Καθαρά στημένο σκηνικό. Όταν ο Καραμανλής ζητούσε συναίνεση ενόψει ΔΝΤ, Παπανδρέου και σια στην αντιπολίτευση σφύριζαν αδιάφορα. Το ίδιο και τώρα. Έξω το μνημόνιο, η τρόικα, οι δανειστές. Ξεχάστε τους όλους. Υπάρχει λύση: Το Ζάππειο ΙΙ, με ρηξικέλευθες προτάσεις, όπως κατάργηση του πόθεν έσχες για να έρθει πίσω το χρήμα. Εν μέσω της κατάρρευσης, ο δικομματισμός επιμένει στην παλιά καλή συνταγή, αλλά αυτή τη φορά δεν θα τους βγει. Το υπογράφω.

  6. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 13/05/2011 18:47:26

    Η Ν.Δ οφείλει να βρει και τους ανθρώπους από την κοινωνία που θα υλοποιήσουν το σχέδιο Σαμαρά.Θέλει τόλμη η ρήξη με το χθες.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 13/05/2011 18:57:13

    Δεν ξέρει ο Σαμαράς ότι όσο δε ζητάει εκλογές αυτά θα έχει;

  8. co avatar
    co 13/05/2011 19:18:43

    ολα τα λεφτα τα ειπε ο Σαμαρας για τον ΟΠΑΠ, μονο και μονο που διανοουνται να πουλησουν το κρατικο μονοπωλιο στα τυχερα παιχνιδια ειναι ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ.

    τωρα που το λεω μου θυμιζει το Scanner Darkly του Φιλιπου (γνωστες οι αναφορες του στον ελληνορωμαικοχριστιανικο κοσμο) Dick και το ιδιωτικο μονοπωλιο που περιγραφει.

  9. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 13/05/2011 19:36:42

    Τα πράγματα είναι απλά. Ας φέρουν το καινούργιο κ....χαρτο στη βουλή και αν ψηφιστεί από τα 3/5 αυτής, με γειά τους με χαρά τους. Αλλιώς ας ψάξουν να βρούν τον τρόπο ή το μέσον.....

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 19:39:45

    Δεν πρεπει να ξανασηκωσει κεφαλι κανενας ΠΑΣΟΚΟΣ Βουλευτης !! ΠΟΤΕ !!!
    Εκει στον πτο κ ακομα παρακατω! Θα τους σκεπασω με μαυρες σακουλες, δηλωσεις, τοκους, επιφανειες, μοδεςΑΟΖ, σχολεια, φαρμακα και γαζες, και θα κλεισω με σεσκουλα Μιχαλακη.

    Στο ΓΑΠΟντουλαπο της Ιστοριας. Αφου περασουν ειδικο διαστηριο 2-3 !..

    ΠΠ

    • manos avatar
      manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 20:57:51

      ΠΠ

      Γιατί 2-3?
      Ολο το παρεάκι του γυμναστηρίου, κωπηλάτες, οικολόγοι, πτυχιούχοι (αν εννοείς ποιόν εννοώ), οικονομολόγοι, και λοιποί σωτήρες.
      Και επειδή τα ειδικά δικαστήρια καθυστερούν a little bit, μάλλον για συνοπτικά τους βγαίνει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 21:00:30

      Mόνο 2-3?????????????

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 21:05:02

      ΓΑΠ + ΠΑΠΑΚ... μην πω παλι γιατι !!!
      Εχω μπαλαντερ, Δρουτσα..!

      ΠΠ

  11. ierofantis avatar
    ierofantis 13/05/2011 20:05:27

    Delenda Carthago!

    μτφρ: Να καταστραφεί η Καρχηδών!

    Κάτων ο Πρεσβύτερος, Ρωμαίος Τιμητής του 184 π.Χ.

    Έκλεινε όλες τις ομιλίες του με αυτή την φράση...!

    Υ.Σ. Όπου Καρχηδών, βλέπε Σύστημα ΠΑΣΟΚ...

  12. juliet avatar
    juliet 13/05/2011 20:21:30

    Κ.Ροδινέ,φώναζε το,καμία συναίνεση .
    Πότε,τέλος πάντων,θα σταματήσουν οι πειραματισμοί και η αφαίμαξη σε βάρος του λαού;Δεν φταίμε που ήμαστε Ελληνες,φταίμε που πιστέψαμε έναν Παπατζή.
    Αν κάνει το λάθος ο Σαμαράς και του δώσει την συναίνεση σβήσαμε.
    Είναι αδίσταχτοι,οι ίδιοι ''χρεώνουν'' την κατάντιά μας στις κοινωνικοποιήσεις που τόσα χρόνια πρέσβευαν ,τώρα ''πιστώνουν'' τη σωτηρία μας στις ιδιωτικοποιήσεις οπου οι ίδιοι κατηγορούσανε.Τώρα ζητούνε συναίνεση για να μπορέσουν αργότερα οι σημερινοί ανίκανοι διαφεντάδες να επιμερήσουν τις ευθύνες ,ο κόσμος να απαξιώσει τα πάντα,και με τα συνηθισμένα τους κολπάκια να βγούνε λάδι.
    Αν θέλανε να σώσουνε τη Πατρίδα ΜΑΣ,δεν θα λέγανε λεφτά υπάρχουν,για να ξεγελάσουνε τον λαό.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 21:21:07

    Πρωτογενες Πλεονασμα Υπογειων Πρασινων Τοκων.-
    Εχω και σε χοντρικη Πρωτοφανες Επιφανειακο ΠΑΣΟΚ..
    Που ειναι ο Παμπουκης?
    Που ειναι ο αδελφος Νικος?
    Που ειναι η αδελφη Σοφια?
    Που ειναι ο αδελφος Ανδρικος ( i4cense )
    Που ειναι η κ Παγκαλου?? χαχαααα της την ειπα τωρα !!
    Που ειναι ο Λαλιωτης?
    Που ειναι ο Τσουκρατος?

    ΠΠ

  14. Agnosti avatar
    Agnosti 13/05/2011 21:23:21

    "Και ήταν οι καιροί που η Πόλη
    πόρνη σε μετάνοιες ξενυχτούσε,
    και τα χέρια της δεμένα τα κρατούσε,
    και καρτέραγ' ένα μακελάρη.
    ... ... ... ...
    Και καρτέραγε τον Τούρκο να την πάρη"

    Ετσι, τραβάτε εσείς το σχοινί από τη μία άκρη να τραβήξουν και οι άλλοι από την άλλοι να το κάνουμε Κούγκι...
    Τίποτα διαφορετικό από τη ιστορία τόσων αιώνων....
    Αιώνια διχασμένοι Έλληνες...

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Agnosti 14/05/2011 02:02:44

      Μόνο που τότε οι Έλληνες είχαν πολιτισμική συνοχή και δεν έψαχναν τη σωτηρία σε ξενόφερτες θεωρίες και τρόπους ζωής. Για αυτό δεν αφομοιώθηκαν από τους Τούρκους. Και επαναστατούσαν ξανά και ξανά μέχρι που απελευθερώθηκαν.
      Και το Βυζάντιο έπεσε πρωτίστως επειδή για τρεις αιώνες το κατασπάραζαν οι Λατίνοι και οι Τούρκοι. Πόσοι ξέρουν τι εστί 1204;

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ Δημήτρης 14/05/2011 11:16:40

        Το Βυζάντιο δεν το κατασπάραζαν από μόνοι τους οι Λατίνοι και οι Τούρκοι για τρεις αιώνες. Δε θα το μπορούσαν άλλωστε. Οι ίδιοι οι Βυζαντινοί αριστοκράτες είναι αυτοί που καλούσαν άλλοτε τους Λατίνους κι άλλοτε τους Τούρκους σε βοήθεια για να παραμείνουν στην εξουσία όντας διεφθαρμένοι κι ολίγιστοι, αρχίζοντας με τους πρώτους από το 1204.
        Δεν είναι καθόλου τυχαία η λαϊκή παροιμία: "η πόρτα ανοίγει πάντα από μέσα"!

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 21:26:49

    Πω πω Μπαμπης !!! Προφητη.. σε νιωθω !!!
    Φωναζει το καημενου του ΓΑΠ !!
    "Που βρηκε η Μπιρμπιλη το πολιτικο κεφαλαιο να μας λεει τι να κανουμε !!"
    χαχαααααα
    Κατα Μπαμπη ο Αντωνης ειπε του ΓΑΠ " ελα εδω να σε βοηθησω!"??
    Τωρα ανακαλυψαν το 9.5% ?? 2 βδομαδες πριν το ειπα!! και εδωσα και αερα 10%!
    Τωρα ανακαλυψαν οτι τα 50Δις θα γινουν Μνημονιακος Ορος και οτι η επομενη δοση ειναι κακαχλωμη?? 2 μηνες πριν το ειπα !

    ΠΠ in peace and quiet

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 01:38:25

      Πίσω από κανά διάδρομο γυμναστικής θα το βρήκε ή μέσα σε κανά χαμάμ, θα του έπεσε του Γιώργου και το ψάχνει τόσο καιρό. Το πολιτικό κεφάλαιο λέω, ε!

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 21:34:29

    το 2014/15 θα χρωσταμε 500Δις και !! οκ?? συμφωνουμε?
    Χωρις επιμηκυνσεις με αυξημενους τοκους!! ( 16δις πανω ειχαμε υπολογισει Μαρτιο! ).. ετσω λοιπον !!1

    Αν ημουν καποιος που δεν ειμαι, θα ρωτουσα τους φωστηρες της Τροικας, δημοσια!

    ΕΡ.1
    " κυριοι αν πουλησω 50δις κρατικης περιουσιας και κανω οτι λετε κατα γραμμα, που δινετε δοσεις, με επικηκυνετε, μου δινετε 60Δις 2012 εξτρα!, και οσα θελω 2013/2014... ΣΥΝ τις εξτρα ενεσεις σε Τραπεζες ( αντε 50δις! ) ολα καλα!!! ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΣΩ? ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΘΕΣΕΙΣ?"
    Επερωτηση.
    " αν δεν πουλησω τα 50δις ποια θα ειναι η διαφορα στο ρισκο σας ?"
    " να πουλησω τα παντα, 300δις, ποτε θα σας ξεπληρωσω?"

    Αν απευθυνουμε την ερωτηση επισημα και δημοσια στην τροϊκα, θα μας απαντησουν δημοσια κ ετσι ΟΛΟΙ θα μαθουμε την αληθεια!! Ειδικα οι Αγορες και οι φιλοι που ολοι μαζι τοοοσο κοπτονται για την ευημερια μας και τα χρωστουμενα μας σε αυτους !....

    Ποιος θα κανει τις ερωτησεις?

    ΠΠ

  17. Κρης avatar
    Κρης 13/05/2011 21:49:45

    ΠΠ
    εσύ που τα κατέχεις καλά
    Αποκαλύψεις για την ένοχη σχέση Αθήνας - Goldman Sachs
    http://www.banksnews.gr/portal/home-page/124-top-story/2658-------goldman-sachs

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 21:50:20

    16% ανεργια
    πως εχουν προβλεψει αναπτυξη με εξτρα εσοδα το 2012??
    σε 108.0000 οικογενειες /150.000 ανεργοι / απο τους οποιους 10.000 παιρνουν επιδομα!!
    Ποιο ΙΚΑ ποια ασφαλιστικλα ταμεια?? Η αυξηση της ανεργιας στερησε τα ταμεια 800εκ.. ολα μαζι, οσα εχασαν 4 δις = ΤΡΥΠΑ !!! Ποια αναπτυξη περιμενει το ΠΑΣΟΚ... το 2012? απο που? και τα βαζει σε στοχους, και προυπολογισμο!!
    το πρωτο τριμηνο του 2012 θα μας πουν... τι γραφατε ?? αχχαχαα τι θετε δοση?

    καλα το ΓΑΠ πιστευει οτι με το ονομα θα μας σωσει?? να τον βαφτισω καπως να εχει καλυτερη τυχη ??? ( δε λεω θα κοπω ! )

    ΠΠ

    • manos avatar
      manos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 22:46:29

      Τα τσιράκια τους δεν έλεγαν ότι το σύστημα αντέχει ΜΕΧΡΙ 15% ανεργία?
      Τώρα ανεβαίνει ο πήχυς.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 01:40:14

      Θα βάζουν τους ανέργους να φυσάνε τα φουρφούρια της Μπιρμπίλη ρε 'σεις!!! Μα όλα εγώ περιμένετε να σας τα πω?!?

  19. Y. avatar
    Y. 13/05/2011 21:51:04

    “Σε λίγο καιρό όλη η Ελλάδα θα θέλει να κυβερνήσουμε, χωρίς να θε΄λουμε εμείς”(ή κάτι τέτοιο)
    Σαμαράς

  20. inkas avatar
    inkas 13/05/2011 22:15:57

    είχε πει κάποτε ο Πρόεδρος όταν ήταν αρχηγός της ΠΟΛ. ΑΝ το μοναδικό ανεξάρτητο κόμμα από ιδρύσεως Ελληνικού Κράτους, ότι τα οικονομικά δόγματα απέτυχαν και ότι ανάλογα με την περίπτωση, την γεωγραφική θέση, τις συγκεκριμένες συνθήκες που επικρατούν, πρέπει να εφαρμοστεί και η κατάλληλη οικονομική θεωρία. Δεν θα διστάσω έλεγε να εφαρμόσων την μαρξιστική θεωρία στην Θράκη προκειμένου να μείνει ο κόσμος στον τόπο του και να προκόψει. Το δόγμα που θέλει όλες τις ΔΕΚΟ-φιλέτα δώρο στους ιδιώτες και συγκεκριμένα για την ΔΕΗ, αναφέρομαι, να τις ξεπουλάμε σε τιμή ευκαιρίας,ενώ είναι κερδοφόρες επιχειρήσεις,γιατί το υιοθέτησε χθες? Γιατί τους κλείνει το μάτι? Δεν είμαι κρατικιστής ούτε μ'αρέσουν τα κόλπα των εργατοπατέρων αλλά η λύση πονάει κεφάλι, κόψε κεφάλι δεν έχει λογική. Ούτε η πλειοψηφία του κόσμου θέλει να ξεπουλήσουμε δημόσια περιουσία.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ inkas 13/05/2011 23:52:24

      Προσπάθησε να δεις πίσω από τις γραμμές...

      Έχεις ένα Πρωθυπουργό που πιέζεται, ενώ δεν το θέλει, να "κόψει" Δημόσιο και δη, ΔΕΚΟ.

      Έχεις ΔΕΚΟ που αποτελούν τσιφλίκι πράσινων συνδικαλιστικών οργανώσεων που τάχαμου αγωνίζονται για τα δίκαια του συνδικαλισμού και του δημόσιου χαρακτήρα των επιχειρήσεών τους, ενώ στην ουσία στραγγαλίζουν με την δράση τους την αναπτυξιακή τους πορεία, ενώ νέμονται τα χρυσαφικά των επιχειρήσεων αυτών, σαν αρχοντάδες.

      Έχεις ένα Σαμαρά που ξέρει ότι σύντομα που θα κληθεί να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά ως Πρωθυπουργός, αυτούς που σήμερα, πότε στέλνουν απειλητικά μηνύματα SMS στους βουλευτές της Κυβέρνησης και πότε αναζητούν την δήθεν κατανόησή μας γιατί είναι εργαζόμενοι και ... πονάνε την επιχείρηση, θα τους έχει λυσσαλέα απέναντί του, φωνασκώντας, βιαιοπραγώντας και βυθίζοντας τη χώρα στο χάος.

      Έχεις μια Τρόϊκα που πιέζει για άμεσες αποκρατικοποιήσεις και παράλληλα για συναινέσεις.

      Κίνηση Ματ.

      Δίνεις στην Τρόϊκα κάτι από αυτά που θέλει. Τις αποκρατικοποιήσεις. Αλλά δεν τα δίνεις όλα. Κρατάς στους κρίσιμους τομείς των στρατηγικών υποδομών τον έλεγχο του δημοσίου στα δίκτυα διανομής. Όπως γνωρίζεις, κανένας ιδιώτης δεν μπορεί να εκβιάσει ένα κράτος, όταν ο ιδιώτης, εγχώριος ή ξένος γνωρίζει ότι ανεξάρτητα με το αν αυτός διαθέτει το δίκτυο παραγωγής ή/και εμπορίας, αυτό του είναι άχρηστο και η επένδυσή του κινδυνεύει να αδρανήσει αν το δίκτυο διανομής δεν το ελέγχει.

      Παράλληλα όμως βάζεις και τον ΓΑΠ στην πρέσσα.

      Διότι τώρα έχει δύο επιλογές.

      Η πρώτη, να κάνει αποκρατικοποιήσεις με την πίεση της Τρόϊκα (η οποία θα του λέει, είμαι βέβαιος, να προχωρήσει πιο γρήγορα και γενναία, αφού τα μέτρα αυτά τα στηρίζει έστω και σε κάποιο βαθμό η Αξ. Αντιπολίτευση), οπότε θα έρθει σε οριστική ρίξη με την κομματική του βάση (Βλέπε εκλογές όπου ΠΑΣΚΕ λαμβάνει σχεδόν 70% σε κάθε ΔΕΚΟ) με απρόβλεπτες συνέπειες στο εσωτερικό του κόμματος.

      Η δεύτερη, να μην κάνει τίποτα φοβούμενος το πολιτικό κόστος, οπότε το θεωρώ βέβαιο ότι προ της οριστικής κατάρρευσης της οικονομίας και προ του κινδύνου της ανεξέλεγκτης έντασης στη χώρα και της κοινωνικής και πολιτικής αναταραχής, Τρόϊκα και λοιποί δανειστές θα αναζητήσουν έτερο αξιόπιστο συνομιλητή. Συνομιλητή, που δεν θα τους κάνει κατ' ανάγκη όλα τα χατήρια, αλλά τουλάχιστον θα βλέπει τα πράγματα πιο ορθολογικά, με μια πολιτική που την πιστεύει και που με βάση τα όσα τουλάχιστον εξεπέμφθησαν χθες από το Ζάππειο ΙΙ, έχει βούληση και να την εφαρμόσει.

      Υπομονή λοιπόν.

      Αν το κάνουν μόνοι τους, θα διαλυθούν.

      Αν το κάνει ο Αντώνης, θα έχουν τόσο ξεδοντιαστεί προηγουμένως από τα αλλοπρόσαλλα του ΓΑΠ που όλοι θα ακολουθήσουν σαν βρεμμένα κουτάβια...

      • GEODETIS avatar
        GEODETIS @ ierofantis 14/05/2011 00:56:06

        καλό ... πράγματι καλό .....

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ierofantis 14/05/2011 01:48:06

        Χαίρομαι όταν διαβάζω οξυδερκείς σχολιαστές. Καλώς ή κακώς η πολιτική είναι αεναώς και αναλυτική και συνθετική επιστήμη ταυτόχρονα, πρέπει να μπορείς να ξεχωρίσεις τα κομμάτια του παζλ που θα σου δώσουν την τελική εικόνα. Πρέπει να αποδομήσεις τα επιχειρήματα του αντιπάλου σου για να χτίσεις πάνω στα συντρίμια τους την νίκη σου. Να διαιρέσεις για να βασιλεύσεις.

      • Δάσκαλος avatar
        Δάσκαλος @ ierofantis 14/05/2011 01:58:07

        Νομίζω κι εγώ πως η μόνη λύση είναι να σκοτώσει το ίδιο το ΠΑΣΟΚ τα παιδιά του. Ο Α.Σ δε μπορεί να το κάνει γιατί όλοι θα συσπειρωθούν να πολεμήσουν την "ανάλγητη κυβέρνηση της δεξιάς"

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 14/05/2011 10:44:06

        εισαι πονηρουλης !! χαχαχααααα
        ετσι !
        πιο πανω κανω 3 ερωτησεις στην Τροικα.
        πχ αν πουλησω 300δις θα ξεχρεωσω τα παντα ολα? ΝΑΙ-ΟΧΙ
        πχ αν δεν πουλησω 50Δις, τι θα χασω.. σε σχεση με το να πουλησω 50δις
        Οτι λεω δεν ειναι για ΓΑΠ !! ειναι για μετα...!
        Ιεροφαντη, δε θα κουραστω, μαλλον θα κουρασω οσους μας διαβαζουν.. να λεω... πχ αντι να πουλησεις, διατι δε τιτλοποιεις ακινητα αξιας 100Δις ? βγαλε ομολογα πχ.
        Γιατι δεν τιτλοποιεις τις απαιτησεις σου απεναντι σε Μιζενς και Γερμανια ( Διστομο και Χρυσο )
        Γιατι δεν τιτλοποιεις τον ορυκτο πλουτο σου?
        Μονο με τα μαραπανω εχουμε Τιτλους αξιας 250Δις και βαλε!!! ΧΩΡΙΣ να πουλησουμε τπτ.... με καλη οργανωση στα εξοδα !! ΔΕΝ θα χρειαστει στην ληξη να παρουμε δανειο να πληρωσουμε αυτα τα ομολογα ! Βγαινεις στο λαο και λες.. το και το.. για να πην πουλησω, θα κανω αυτο, ειτε οργανονομαστε ολοι ειτε οταν ληξουν ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ !
        Μαζι με μετρα Ζαππειου ΙΙ κλπ... εχουμε φυγει απ την κριση στο φτερο !
        Τελος, ας βγαλουν την Βουλευτικη Ασυλια απο πανω τους. Η προβιά βρωμισε! Δεν εισαι πολιτης του κοσμου με Ασυλιες!! εισαι πολιτης της παρτης σου. Ως τετοιος εισαι για τον κεαδα. το ΔΙΚΑΙΟ το διδαξαμε στην Ελλαδα και το καναμε και τραγωδιες !

        ΠΠ

      • inkas avatar
        inkas @ ierofantis 15/05/2011 02:59:37

        Αναφέρεις πιο πάνω ''δίνεις στην Τρόικα κάτι απ'αυτά που θέλει''. Λες με πιο κομψό τρόπο αυτό που εγώ λέω τους κλείνει το μάτι. Συμφωνώ σε πολλά σημεία με την ανάλυση που κάνεις, διαφωνώ στο συμπέρασμα,όμως. Για ποιό λόγο πρέπει να χάσουμε την κοινή λογική που λέει ότι έχω μια κερδοφόρα επιχειρηση με τεράστιο κεφάλαιο σε υποδομές και δεν υπάρχει λόγος να την ξεπουλήσω, γιατί αν την πουλήσεις τώρα με τις μετοχές τις στα πιο χαμηλά στην ουσία την ξεπουλάς. Και κανείς συνδικαλιστής δεν πρόκειται να σηκώσει κεφάλι αν γίνεις κυβέρνηση,έχουν απαξιωθεί πλήρως απ'τον κόσμο. Και επειδή φίλε μου νομίζω ότι ξέρω να διαβάζω πίσω απ'τις γραμμές θα δικαιολογήσω την στάση αυτή του Σαμαρά και κατ'επέκταση και την δική σου επιχειρηματολογία, επειδή με απλά λόγια, αν δεν τους κλείσεις το μάτι δεν πρόκειται να σε αφήσουν να κυβερνήσεις ποτέ,δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Και επειδή ''είμαστε ο σπόρος που δεν πεθαίνει ποτέ'', η πικρή αλήθεια είναι ότι ο σπόρος αυτός έχει αλλοτριωθεί τόσο πολύ, που δεν μπορείς να στηριχτείς πάνω του, σε αναγκάζει να κλείνεις το μάτι...και η ζωή συνεχίζεται....

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 22:22:34

    σ ευχαριστω!!! μαζευω οτι βρω !!.. λιγο πολυ τα εχω !!

    ΠΠ

  22. Δανάη avatar
    Δανάη 13/05/2011 22:34:50

    Σε περίπτωση συναίνεσης, η Ελλάδα θα δεθεί χειροπόδαρα. Προς Θεού! Όχι συναίνεση!!!!!!

  23. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2011 22:58:26

    Αυτοί σίγουρα πρέπει να μπούν μέσα

  24. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 14/05/2011 11:26:45

    Έχεις δίκιο Ροδινέ.
    Καμιά συναίνεση.
    Ο Σαμαράς ήταν ξεκάθαρος.
    Καιρός να ξεχωρίσει η ίρα απ΄ το στάρι.
    Να ξαναβρούν τα λόγια το νόημά τους.
    Να γίνουμε αληθινοί. Να είμαστε το είναι μας.

  25. moriarty avatar
    moriarty 14/05/2011 12:18:26

    Ο κομματικός φανατισμός είναι κακός σύμβουλος. Πρέπει να είναι κανείς τυφλός ή ανόητος για να ελπίζει σε κατάρρευση της κυβέρνησης, για να συμβεί τι; Να φύγουν τα πράσινα λαμόγια και να έρθουν τα μπλέ; Στην πλάτη του Ελληνικού λαού; Πάει πια, η εποχές αυτές περάσανε!

    Αν καταρρεύσει η κυβέρνηση, θα καταρρεύσει η πατρίδα και μόνο λόγω των ταμιακών προβλημάτων και των παρενεργειών τους. Η συναίνεση, που είναι απαραίτητη σε κάθε χώρα και για ένα μίνιμουμ θεμάτων, στην περίπτωσή μας είναι επιτακτικώς επιβεβλημένη από τις περιστάσεις και απαιτεί συγκεκριμένες κινήσεις από τον πρωθυπουργό. Λόγω δολιότητος και βλακείας του όμως, οι κινήσεις αυτές δεν γίνονται. Για να κατηγορηθεί μετά ο Σαμαράς για την συναίνεση που δεν επιτεύχθηκε και έφερε την καταστροφή. Κλασική πασοκική προπαγανδιστική συνταγή, δηλαδή.

    Επομένως, πρέπει ο Σαμαράς να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, να προβάλλει και να επιβάλλει πλαίσιο ενεργειών με συγκεκριμένα σημεία, θέτοντας τον ΓΑΠ και τον Παπούλια προ των ευθυνών τους.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ moriarty 14/05/2011 14:42:48

      στην ουσία αυτό κάνει από το ΖΑΠΠΕΙΟ Ι κιόλας, και του το αναγνωρίζουνε

  26. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 14/05/2011 13:09:48

    Καμμιά απολύτως συναίνεση στον ξενοκίνητο κυβερνητικό εσμό. Οποιαδήποτε συναίνεση στους Τσολάκογλου-Κουίσλιγκ θα αποτελέσει συνενοχή και συμμετοχή στην εσχάτη προδοσία. Το μόνο που μπορεί και πρέπει να τους υποσχεθεί ο Σαμαράς,είναι μια τίμια δίκη. (Που σε τέτοιου μεγέθους ανάλγητων σαδιστών,πολύ θα τους είναι...)

  27. A.M. avatar
    A.M. 14/05/2011 14:20:19

    2009 έλλειμμα προϋπολογισμού 40 δισεκατομμύρια euro, 2008 έλλειμμα προϋπολογισμού 38 δισεκατομμύρια euro. Συνολική επιβάρυνση χρέους 2 ετών 84 δισεκατομμύρια euro εκ των οποίων τα 78 από τα κυβερνητικά ελλείμματα 2 ετών!!! Και εσείς ρε παιδιά λέτε να διώξουμε τους -πραγματικά και αληθώς- ανίκανους, άχρηστους, επικίνδυνους και πάνω από όλα προδότες της κυβέρνησης του Γώγου και να φέρουμε ποιους ??? τούς εγκληματίες που ουσιαστικά βούλιαξαν τη χώρα??? Ν Ε Ο Γ Ο Υ Δ Ι Γ Ι Α Ο Λ Ο Υ Σ Τ Ο Υ Σ Π Ρ Ο Δ Ο Τ Ε Σ Δ Ο Σ Η Λ Ο Γ Ο Υ Σ ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΞΑΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ!!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΕΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΑΝΘΡΩΠΟΙ???? ΤΟΝ sir ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΜΑΡΚΕΖΙΝΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑΤΕ???