#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2011 12:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλώς ήρθατε στη κόλαση κ. Μέρκελ

[caption id="attachment_135149" align="alignnone" width="600" caption="Η σκηνή στο Gladiator με την επίθεση των Ρωμαίων στους ...βαρβάρους της Γερμανίας"][/caption]

Η αλήθεια είναι οτι πολύ θα ήθελα χθές,  να ήμουν σε κάποια γωνιά στο Γραφείο της κας Μέρκελ και να έβλεπα τη φάτσα της, όταν μάθαινε οτι η Γερμανία απέτυχε να συγκεντρώσει,  μέσω του δεκαετούς ομολόγου της, το ποσόν που είχε θέσει ως στόχο.

Οι αγορές ζητούσαν υψηλότερο επιτόκιο!

Πολύ θα ήθελα επίσης, να παρακολουθούσα τις αγωνιώδεις προσπάθειες του κ. Σόϊμπλε να πείσει, την κατά τα άλλα ανεξάρτητη και αδέσμευτη Deutschbank, να αγοράσει περισσότερα Γερμανικά ομόλογα για να αποφύγει τον απόλυτο διασυρμό.

«Καλώς ήρθατε στην κόλαση!»

Θα τους έλεγα!

Στην οικονομία ο,τι κάνεις ή παραλείπεις να κάνεις, μοιραία θα το βρείς μπροστά σου!

Και τα προβλήματα δεν μπορείς να τα κουκουλώνεις για πολύ γιατί θα τελειώσει το χαλί....

Η Γερμανία, εδώ και δυό χρόνια, κολλημένη στις εμμονές της,  εθελοτυφλεί.

Νομίζει  οτι μια Ενωση είναι μόνο για τις καλές στιγμές και όχι για τις κακές.

Εκπαίδευσαν ένα ολόκληρο λαό με φυλλάδες τύπου Bild, με προσβλητικές αναφορές για την Ελλάδα και όχι μόνο, επειδή οι Γερμανοί είναι οι εργατικοί, οι αδιάφθοροι και οι πειθαρχημένοι και εμείς .. διαφθαρμένοι,  τεμπέληδες και  άχρηστοι.

Που επωφθαλμιούσαμε τα χρήματα των γερμανών φορολογουμένων για να πίνουμε ούζα στις παραλίες.

Δεν μπήκαν κάν στο κόπο να θυμηθούν ο,τι σε σχεδόν σε κάθε σκάνδαλο διαφθοράς, ήταν αναμεμειγμένη και μια γερμανική εταιρεία!

Κάθε παραγγελία των Ενόπλων μας Δυνάμεων, γέμιζε τα ταμεία κάποιας γερμανικής  εταιρείας.

Σε κάθε μεγάλο έργο, έπαιρναν το δικό τους μερίδιο, γερμανικά συμφέροντα.

Ακόμα και με την έναρξη της ελληνικής κρίσης, η Γερμανία επωφελήθηκε από το υποτιμημένο ευρώ, για να βγεί από την ύφεση των προηγουμένων χρόνων.

Η Γερμανία της κας Μέρκελ, του κ. Σόϊμπλε και του ανεκδιήγητου Ρέσλερ, θεώρησε την κρίση ως αφορμή για να ελέγξει την ευρωζώνη.

Να επιβάλλει το δικό της imperium.

Αντιμετώπιζε ανεξάρτητες χώρες λές και ήταν επαρχίες του Κάϊζερ.

Κουνούσαν το δάκτυλο απειλητικά και υπαγόρευαν τις θελήσεις τους..

Δεν σήκωναν και κουβέντα. Ηξεραν. Την τύφλα τους ήξεραν.

Μια αλυσίδα είναι τόσο ισχυρή, όσο ο πιο αδύναμος κρίκος της..

Λοιπόν, καλώς ήρθατε στη γαλέρα....

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SERTIS avatar
    SERTIS 24/11/2011 12:39:42

    ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΑΛΚΟΟΛΙΚΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ ΠΟΥ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΑΥΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΙΣΤΑ ΛΟΒΟΤΟΜΗΜΕΝΟΥΣ....ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΟ 5% ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΠΕΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ......Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ Η ΥΦΑΡΠΑΓΗ ΠΟΡΩΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ....ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ Ο Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ........ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΖΟΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΞΑΘΛΙΩΘΕΙ Η ΙΣΠΑΝΙΑ Η ΙΤΑΛΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ Η ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΤΩΝ 200 ΕΥΡΩ ΜΙΣΘΟ.....ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΦΑΜΠΡΙΚΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ 1800 ΕΥΡΩ.....ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΠΟΥΛΑΝΕ.....ΣΕ 2 ΜΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ 800ΕΥΡΩ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΗ ΓΛΥΚΑ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ 1000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.......ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΥΠΗΘΩ....... ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥΣ......ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΗΓΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΕΣΦΑΖΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΛΙΚΕΡΑΚΙ ΤΟΥ.........Ε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΦΑΓΕΑ ΝΑ ΠΗΡΑΝ ΣΩΣΤΕΣ ΑΡΧΕΣ...... ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΡΜΑΙΑ ΤΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ..........ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ DNA ΤΟΥΣ ΤΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ, ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ..........

    • parapolitiki avatar
      parapolitiki @ SERTIS 24/11/2011 14:04:41

      Άνοιξε και κανένα βιβλίο ρε μεγάλε να ξεστραβωθείς!!

      Που αν δεν ήταν οι γερμανοί επιστήμονες δεν θα είχες ούτε Ιντερνέτ, ούτε τηλεόραση , ούτε ραδιόφωνο και θα επικοινωνούσες με σήματα μόρς.

      Άκου εκεί ένας λαός αγράμματος!
      Αγράμματος είσαι εσύ ρε!

      Αυτοί έχουν 99 βραβεία νόμπελ, εσύ πόσα έχεις ???

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ parapolitiki 24/11/2011 14:50:31

        Εντάξει, ο φίλος το παράκανε...

        Δεν βαθμολογούμε λαούς, προφανώς έχουν προσφορά.

        Αλλά μια που είπαμε να είμαστε ακριβείς... Ούτε το ίντερνετ, ούτε η τηλεόραση, ούτε το ραδιόφωνο, ούτε καν τα μορς (!), έχουν Γερμανούς εφευρέτες.

        • parapolitiki avatar
          parapolitiki @ victoria (true) 24/11/2011 15:43:24

          Karl Ferdinand Braun, Γερμανός φυσικός, εφευρέτης του "καθοδικού σωλήνα".

          Και το ποιο σημαντικό..
          Heinrich Hertz, Γερμανός φυσικός, ο πρώτος που πέτυχε την εκπομπή /λήψη ραδιοκυμάτων.

          Όλα τα παραπάνω επικοινωνούν με ασύρματη μετάδοση και ανατήχθηκαν με βάση αυτά τα θεμέλια

        • parapolitiki avatar
          parapolitiki @ victoria (true) 24/11/2011 16:14:44

          Karl Ferdinand Braun , Γερμανός φυσικός, εφευρέτης του καθοδικού σωλήνα

          Και το ποιο σημαντικό..

          Heinrich Hertz , Γερμανός φυσικός, ο πρώτος που πέτυχε την εκπομπή /λήψη ραδιοκυμάτων.
          Όλα τα παραπάνω επικοινωνούν με ασύρματη μετάδοση και αναπτύχτηκαν με βάση αυτά τα θεμέλια.

          Ή και για τον Wernher von Braun που συνέβαλε τα μέγιστα στην ανάπτυξη της πυραυλοκίνησης, που είχε ως συνέπεια τα διαστημικά προγράμματα (δορυφόροι .....)

    • Teos avatar
      Teos @ SERTIS 24/11/2011 14:09:06

      Εντάξει μεγάλε το παράκανες, εάν είχε τη παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα αυτό που λές τότε γιατί μισο εκατομμύριο έξυπνοι Ελληνες ζουν και εργάζονται στους χαζούς Γερμανούς; Κολοφυλάδες τύπου Bild υπάρχουν παντού το οτι η Μερκελ ώρες ώρες χρησιμοποιεί επιχειρήματα τύπου Bild ναι αυτό είναι κατάπτυστο και κατακριτέο. Μεταπολεμικά η Γερμανία να μην ξεχνάμε εχει καταφέρει παρά πολλά πράγματα πρώτα από ολα είναι κράτος δικαιοσύνης, με πολύ καλό σύστημα υγείας και παιδείας για ΟΛΟΥΣ σε αντίθεση με την έξυπνη Ελλάδα που άμα δεν εχεις λεφτά είσαι πεταμένος στα σκουπίδια. Επίσης εχει καταφέρει να νικήσει τον εργασιομανή Γιαπωνέζο, τα καλυτερα προιοντα ειναι Γερμανικά και ταυτόχρονα οι εργαζόμενοι της Γερμανίας ζουν ανθρώπινα σε αντίθεση με Γιαπωνέζους, τους σκλάβους Κινέζους ακόμα και Αμερικάνους που τρεμουν καθε μερα γιατι θεσούλα τους. Το οτι βρέθηκε μια τραγική προσωπικότητα οπως η Μερκελ και με εναν επίσης τραγικά ανεπαρκή Σαρκοζί να οδηγήσει την ευρώπη εδώ που έφτασε δεν σημαίνει οτι στην Ελλάδα ολα καλά τα κάνουμε. Μήπως μεγάλε είδες εναν Ελληνα πολιτικάντη φυλακή; Μήπως τους Ελληνες εισαγγελείς τους σταμάτησε η Siemens; Τοτε μήπως πίνεις τίποτα και σε χαλάσε;

    • Chris Theocharis avatar
      Chris Theocharis @ SERTIS 24/11/2011 14:30:36

      Ρε μεγάλε, τα μάτια μας έβγαλες με τα κεφαλαία...σα να φωνάζεις στα μούτρα μας. Άντε κάνε κανα σεμινάριο...γενικά.

    • anideos avatar
      anideos @ SERTIS 24/11/2011 14:57:12

      Καλα αμα ειναι ετσι γιατι τους αφηνουμε να ζησουν;
      Μονο 80 εκατομμυρια ειναι, ας φωναξουμε τους συμαχους και σε 30 λεπτα δεν θα υπαρχουν πια μεθυστακες σφαγεις και 4το ρα΄ι΄χ.
      Συνερθε φιλε, αν σε χαλαει το sertiko μην το πινεις.
      Σαν Ελληνας (μεταναστης στη Γερμανια) ντρεπομαι για τετοια σχολια συνπατριωτων μου. Σχολια ανεφ περιεχομενου, σχεδον μισαλλοδοξα, γεματα λα΄ι΄κισμο και αντιθετα στο ελληνικο πνευμα.
      Αν ξαναφωναξει ο Παπαχελας τον Λαζαριδη και τον ρωτησει αν συνφωνει η οχι με τα τετοιου ειδους σχολια κι αυτος πει ασφαλως οχι ας μην το παρουμε προσωπικα τοσο εμεις σαν αναγνωστες σχολιαστες οσο και εσεις και σαν διαχειρηστες

    • s54elas avatar
      s54elas @ SERTIS 24/11/2011 15:28:48

      ανοιγεις .. μια νεα προοπτικη .. ενα καινουριο διαυλο .. ενα καινουριο καναλι .. μια νεα οπτικη γωνια .. για να δει καποιος .. τα πραγματα με ενα διαφορετικο ματι .. και αυτη η ματια αξιζει ..

      δεν συμφωνω με τα συμπερασματα που βγαζεις .. καθε ενας λαος .. εχει συνολικα ..και προτερηματα και ελλατωματα .. και δεν ειναι της στιγμης, στο μυαλο να τα απαριθμισω .. ο καθενας το κανει αναλογα με την σκοπια που βλεπει τα πραγματα .. δεξια, αριστερα ..και βαλε .. να καθισει καποιος να τα αναφερει .. θα μπλεχτει .. και καμμια ακρη δεν θα βγαλει ..

      λοβοτομημενοι ..λες .. ναι, και ενα κρατος ..ειναι ικανο .. να λοβοτομει τους πολιτες του .. αφου τους δωσει την ευμαρεια .. που απαιτειται .. αναγκαια και ικανη συνθηκη .. να αρχιζει να τους ποτιζει .. μεταφορικα και στην κυριολεξια .. με οτιδηποτε εχει στην διαθεση του .. για να τους κραταει σε πελαγη ευδαιμονιες ..


      και αυτοι, το κρατος ελευθερο, να αλωνιζει .. αυτο το κρατος ..τελικα .. εκφυλιζεται

    • Stergios avatar
      Stergios @ SERTIS 24/11/2011 17:07:48

      Πες τα ρε SERTIS... πες τα!
      Ξελιγώθηκαν οι απόγονοι των δωσίλογων και οι σφουγγοκωλάριοι τής Χαϊδελβέργης εδώ μέσα να υπερασπίζονται τους Γερμανούς.

      Να τα ΒΡΑΣΩ τα 99 Νόμπελ όταν οι Γερμανοί ήταν αυτοί που έκανα ιατρικά πειράματα πάνω σε ζωντανούς ανθρώπους, εφηύραν την ατομική βόμβα, τη φιλοσοφία τού Υπερανθρώπου (Νίτσε) και σκότωσαν δεκάδες εκατομμυρίων ανθρώπων σε δύο παγκόσμιους πολέμους.

      • parapolitiki avatar
        parapolitiki @ Stergios 24/11/2011 18:16:39

        Το κάναμε κολοτούμπα τώρα???

        Από τον "ηλίθιο" λαό πήγαμε στις ακρότητες του β'ΠΠ?
        Αλλά αν το πάμε έτσι..
        Έχεις δει πόλεμο που να μην έχουν γίνει ακρότητες?
        Να σου πως για κάτι δικές μας ακρότητες που δεν θέλουν να τα γράφουν σε βιβλία??

        Και απ' ότι βλέπω είσαι και 'συ τελείως άσχετος, παπαγάλος της κακιάς ώρας!

        Η ατομική βόμβα λοιπόν αγορίνα μου ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ από τους αμερικάνους με κύρια ομάδα Ευρωπαίων επιστημόνων.

        Οι επικεφαλείς ήταν ο Ρόμπερτ Οπενχάιμερ (Εβραίος-Αμερικάνος) και ο Ενρίκο Φέρμι (Ιταλός).

        • Stergios avatar
          Stergios @ parapolitiki 24/11/2011 19:34:03

          @ parapolitiki

          Ε βέβαια, όταν μας συμφέρει, κάποιος αποκαλείται Γερμανός, όπως π.χ. ο Αϊνστάιν, ενώ όταν δεν μας συμφέρει, ξαφνικά γίνεται "Εβραίος"!

          Το Uranprojekt δεν το έχεις ακουστά, προφανώς, χατζηαβάτη τού Βερολίνου, ε; Οι Γερμανοί ήταν αυτοί που πρώτοι χρησιμοποίησαν την ατομική τεχνολογία με σκοπό να σκοτώσουν μαζικά χωρίς να ανοίξει γερμανικό ρουθούνι.

          Το να αποκαλείς τη μαζική δολοφονία σχεδόν ΕΚΑΤΟ εκατομμυρίων ανθρώπων "ακρότητες" δείχνει πόσο πωρωμένος είσαι. ΕΚΑΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ άνθρωποι χάθηκαν μόνο μέσα στον 20ό αιώνα υπαιτιότητι τής αγαπημένης σου Γερμανίας.

          Όσα Νόμπελ κι αν πήραν, όσα μεγάλα μυαλά κι αν έβγαλαν, οι Γερμανοί δεν έπαψαν και δεν θα πάψουν να είναι οι πρόθυμοι εκτελεστές των εντολών κάθε φασίστα αρχηγού τους. Τέτοιος λαός είναι οι Γερμανοί. Δεν πά' νά'χει ο καθένας τους από πέντε Νόμπελ; Από αλλού κρίνεται η αξία τού ανθρώπου.

          Όσο για τις δικές μας "ακρότητες"... για πες μας ποιες εννοείς; Όχι πες μας. Συγκρίνεις τους Έλληνες με τους φίλους σου τους Ναζί;

  2. Πητ avatar
    Πητ 24/11/2011 12:42:15

    Καλά χαλάρωσε μία δημοπρασία ήταν. Είναι πολύ νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα από τώρα. Να δούμε και στις επόμενες τι θα γίνει.

  3. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 24/11/2011 13:02:20

    Η δημοπρασία δεν πέτυχε, γιατί την άλλη εβδομάδα υπάρχει δημοπρασία από τη Γαλλία, με επιτόκιο 1,247 πάνω από το Γερμανικό. Προφανώς, επειδή τα λεφτά δεν είναι ατελείωτα, θα οδηγηθούν εκεί. Σταματήστε να σερβίρετε χόρτο επιτέλους. Δείτε πιό κάτω το λίνκ. http://nikosletter.blogspot.com/2011/11/near-death-experience.html

  4. nikos avatar
    nikos 24/11/2011 13:07:21

    "Ακόμα και με την έναρξη της ελληνικής κρίσης, η Γερμανία επωφελήθηκε από το υποτιμημένο ευρώ, για να βγεί από την ύφεση των προηγουμένων χρόνων."

    Πού το βρήκες το υποτιμημένο ευρώ; Τώρα είναι υποτιμημένο. Όταν διάφορες δοξασίες, εικασίες και φήμες καταλαμβάνουν το κομμάτι της παρατήρησης, τότε έχουμε αναλύσεις επιπέδου Ελληνικού blogging.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ nikos 24/11/2011 13:38:24

      Ενώ το "ξένο" blogging έχει υψηλού επιπέδου αναλύσεις...
      Ή μήπως θες να δεις αναλύσεις του κ... σε υποτίθεται σοβαρότατες ευρωπαϊκές εφημερίδες; Γιατί υπάρχουν άφθονες και από αυτές (τις αναλύσεις εννοώ).
      Με τέτοιες ισοπεδωτικές λογικές, μπορείς να κερδίσεις επάξια πρώτο στασίδι στην πρωινή εκπομπή του πρωταθλητή του ανθελληνικού ισοπεδωτισμού, του αγράμματου φραγκολεβαντίνου κλόουν Πορτοσάλτε.

      • nikos avatar
        nikos @ ΒΙΣ 24/11/2011 13:56:26

        Βις,
        μείνε στην ουσία. Το ευρώ αποδυναμώθηκε στην πορεία της κρίσης. Τα επιχειρήματα του συγραφέα, στηρίζονται σε λανθασμένα στοιχεία. Αν εσύ πιστεύεις ότι με λανθασμένα στοιχεία θα βγάλεις σωστό συμπέρασμα, ε τι να πω.

  5. Tassos avatar
    Tassos 24/11/2011 13:13:34

    Ελεγε ο Κύρτσος το πρωί ότι είναι χαμηλό το επιτόκιο γι'αυτό δεν πολυενδιαφέρονται.

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 24/11/2011 13:18:02

    Αδέξιε Δεξιέ, όλα εδώ πληρώνονται. Κανόνας στη ζωή , που κανένας δεν ξεφεύγει. Μια άσχημη , ασήμαντη Ανατολικογερμανή, απομεινάρι του Χόνεκερ, ένας καταδικασμένος μισός άνθρωπος που βλέπει τους άλλους να ζούν κανονικά ενώ αυτός δεν μπορεί, και ένα κατάλοιπο του πολέμου στο Βιετνάμ που παριστάνει τον Γερμανό, ενώ κάθε μέρα ο καθρέφτης του τον διαψεύδει σε μια χώρα που σιχαίνεται το διαφορετικό, διοικούν........ Οταν η εξουσία , είναι στα χέρια των συμπλεγμάτων και των απωθημένων.......Δύστυχη Ευρώπη, καημένη μου Ελλάδα.......

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Diamond Angel 24/11/2011 13:43:40

      Μέ μιά κουβέντα, θά συμπληρώσω ἐγώ: κινέζικα ἀτυχήματα ἀπό ἐφταμηνίτικη ἀποβολή!

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/11/2011 23:44:40

        Είσαι κακός βρε Τσιριγώτη ;)

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Σταύρος 25/11/2011 11:19:42

          Γιατί βρεεεέ

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/11/2011 13:34:02

    Κατά τα άλλα, εχθές, προτού γίνει το φιάσκο με τη δημοπρασία, η εν Ελλάδι Kommandatur-Zeitung, aka "Kathimerini", είχε πρωτοσέλιδη φωτογραφία με τη συνεδρίαση της γερμανικής Βουλής κατά την καταδίκη των νεοναζιστικών επιθέσεων...
    Για τις επί δύο χρόνια ρατσιστικές επιθέσεις κατά του ελληνικού λαού, κουβέντα η Μέρκελ και η Kathimerini.
    Και προχθες φιλοξενούσε βαρυσήμαντο...άρθρο της Μέρκελ ίδια εφημερίδα, η ναυαρχίδα του συγκροτήματος που πρωτοστάτησε στη συλλογική δαιμονοποίηση των Ελλήνων.
    Η ύβρις φέρνει τη Νέμεσι. Οι Γότθοι δεν εξαιρούνται...

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/11/2011 13:39:26

    Ανευ αντικειμενου πανηγυρισμοι.Οι Γερμανοι απλως το παρακαναν ζητωντας κατω απο 2% επιτοκιο για 1ο ετη ομολογα.Ουτε τα αμερικανικα δεν εχουν τοσο και υπαρχουν και Ελβετιες,Νορβηγιες και Δανιες που δανειζονται.

  9. nikos avatar
    nikos 24/11/2011 14:59:53

    Ο Νέος χάρτης της Γερμανίας. http://nikosletter.blogspot.com/2010/12/pigs.html DEUTSCHLAND MIT ALLES, NICHTUBER

  10. anideos avatar
    anideos 24/11/2011 15:03:27

    Πραγματικα επιασε καταθλυψη τον Σοιμπλε και μην εχοντας αλλες λυσεις ειπε πως αυριο θα παει στο ΔΝΤ και η Γερμανια.

  11. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 24/11/2011 15:22:17

    Aγαπητοί factorx και Teos ειρήνη υμίν,
    Ως παπάς σας το συνιστώ σαν ένα απ' τα καλύτερα ρητά της εκκλησίας
    μας ...(παρεμπιπτόντως...έχει ο θεός, εμείς δεν έχουμε.)
    Εχετε δίκιο και οι δύο. Κάνετε όμως το κλασσικό ανθρώπινο σφάλμα να γενικεύετε...Οι Γερμανοί του φάκτορα είναι ακριβώς όπως τους περιγράφει .
    Ομως και οι Γερμανοί του Teos είναι ακριβώς όπως τους περιγράφει αυτός. Απλώς ο καθένας τους έχει υπ' όψιν του ενα διαφορετικό τμήμα Γερμανών. Δεν ειναι ΟΛΟΙ οι Γερμανοί ίδιοι, όπως δεν είμαστε και οι Ελληνες όλοι ίδιοι.
    Σημασία έχει οτι:
    "Να αδελφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα κι απλά.
    Καταλαβαινόμαστε τώρα, δεν χρειάζονται περισσότερα.
    Κι αύριο λέω θα γίνουμε ακόμα πιο απλοί.
    Θα βρούμε αυτά τα λόγια που παίρνουνε το ίδιο βάρος
    σ' όλες τις καρδιές, σ' όλα τα χείλη.
    'Ετσι να λέμε πια τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη.
    Κι έτσι που να χαμογελάνε οι άλλοι και να λένε,
    "Τέτοια ποιήματα, σου φτιάχνουμε εκατό την ώρα."
    Αυτό θέλουμε κι εμείς.
    Γιατί εμείς δεν τραγουδάμε για να ξεχωρίσουμε αδελφέ μου απ' τον κόσμο.
    Εμείς τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο.

    ...έχεις ακόμη να κλάψεις πολύ
    ώσπου να μάθεις τον κόσμο να γελάει. Ι.ΡΙΤΣΟΣ

  12. Zeus avatar
    Zeus 24/11/2011 16:14:13

    Όταν θίγουν την Ελλάδα Ανίδεε, απαντάς ή σε έχουν ταράξει στη φάπα οι Γερμανοί; Μάλλον θα συμφωνείς και μαζί τους για να είσαι πιο ¨φίλος¨ τους. Όσο για τη Γερμανία και τους Γερμανούς συμφωνώ απόλυτα με το Νίτσε. Για τους ανίδεους δε, να διευκρινίσω ότι η εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανόνα. Άλλη μία εξαίρεση είναι ο Γκέτε που φυσικά λάτρευε την Ελλάδα. Γενικά όσοι Γερμανοί αξίζουν, λατρεύουν την Ελλάδα. Αυτό είναι άλλος ένας βασικός κανόνας.

  13. Zeus avatar
    Zeus 24/11/2011 16:15:32

    Όταν θίγουν την Ελλάδα απαντάς ή σε έχουν ταράξει στη φάπα οι Γερμανοί; Μάλλον θα συμφωνείς και μαζί τους για να είσαι πιο ¨φίλος¨ τους. Όσο για τη Γερμανία και τους Γερμανούς συμφωνώ απόλυτα με το Νίτσε. Για τους ανίδεους δε, να διευκρινίσω ότι η εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανόνα. Άλλη μία εξαίρεση είναι ο Γκέτε που φυσικά λάτρευε την Ελλάδα. Γενικά όσοι Γερμανοί αξίζουν, λατρεύουν την Ελλάδα. Αυτό είναι ακόμα ένας κανόνας.

    • anideos avatar
      anideos @ Zeus 24/11/2011 18:50:46

      Agapoula Ego tus germanous tous. Exw. taraxei sti fapa alla oxi. me paparologies me epixitimata

    • anideos avatar
      anideos @ Zeus 24/11/2011 21:21:10

      Και να συμπληρωσω ακομα πως συνφωνω απολυτα με αυτο που γραφεις :
      ''Άλλη μία εξαίρεση είναι ο Γκέτε που φυσικά λάτρευε την Ελλάδα. Γενικά όσοι Γερμανοί αξίζουν, λατρεύουν την Ελλάδα. Αυτό είναι ακόμα ένας κανόνας.''
      Καθως τυγχανει να γνωριζω παρα πολλους αυτου του ειδους.

  14. Makis avatar
    Makis 24/11/2011 17:49:46

    Το G στο PIGS σημαίνει Germany;

  15. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 24/11/2011 18:32:58

    Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου η αν ειναι οντως ετσι,οι πιο φανατικοι υπερασπιστες των Γερμανων δεν ειναι ουτε οι απογονοι των δωσιλογων,ουτε οι διανοουμενοι και θαυμαστες της Γερμανικης κουλτουρας αλλα οι απογονοι των gast arbeiter,που παρολα οσα τραβηξαν στα εργοστασια της Γερμανιας,με το βαρος της δουλειας-κατεργου,της απιστευτης συμπεριφορας-βαρβαροτητας-κοροϊδιας των "αφενταδων"τους ,εξακολουθουν να τους θαυμαζουν και να τους υπερασπιζονται.Αυτο καπως λεγεται στην Ψυχιατρικη αλλα τωρα μου διαφευγει ο ορος.
    Ρε παρτε το χαμπαρι κανεις δεν ειναι φιλος σας παρα ο γειτονας σας,κατοικοι εθνους αναδελφου.

    • anideos avatar
      anideos @ NIK THE GREEK 24/11/2011 21:26:26

      Η ιδεα σου ειναι Νικο αυτοι που εδω σου φανηκε πως υποστιριζουν τους Γερμανους, αντιδρασανε στη γενικευση του φιλου Σερτη πιο πανω.
      Συνδρομο του Ελσινκι το χαρακτηριζουν οι ''ειδηκοι''...

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ NIK THE GREEK 25/11/2011 00:32:16

      Σύνδρομο της Στοκχόλμης!!!

      • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
        Δ.Φ. (ανιδεος) @ Νέστωρ 25/11/2011 15:31:08

        Κοντα επεσα...

  16. gEO75 avatar
    gEO75 24/11/2011 19:28:22

    Ένας γερμανός για τους γερμανούς....
    http://www.youtube.com/watch?v=L0YKE_xKDYg

    Καμιά φορά μου'ρχεται στο νου η σκηνή που ο πατέρας λέει στα παιδιά ότι αυτός πονάει πιο πολύ, την ώρα που τα δέρνει....

  17. marilou avatar
    marilou 24/11/2011 20:06:11

    Οι Γερμανοι ειναι φιλοι μας....;)
    το χει αποδειξει κ η ιστορια αλλωστε...

  18. parapolitiki avatar
    parapolitiki 24/11/2011 20:37:10

    Οι ΝΑΖΙ απέτυχαν να κατεβάσουν την ατομική βόμβα. Οι σύμμαχοι την κατασκεύασαν - με πρόσχημα ότι θα την κατασκεύαζαν οι γερμανοί πρώτοι - και αυτοί την έριξαν.
    Αυτό δεν σου λέει κάτι εσένα?

    Να υποθέσω ότι και οι υπόλοιπες χώρες που συμμετείχαν στον β'ππ θα είναι και αυτοί για πάντα εκτελεστές και φασίστες??

    Όπως για παράδειγμα και οι Ιάπωνες που και αυτοί έκαναν πειράματα με ζωντανούς ανθρώπους?

    Εκτός από άσχετος δεν ξέρεις και να διαβάζεις. Δεν αναφέρθηκα στον Αϊνστάιν ρε χαχα.
    Αλλά μια που το έθεσες, ο Αϊνσταιν ήταν κατά της βίας.
    Μπορεί από την δικιά του εξίσωση να άρχισε η πυρηνική εποχή (Αν αυτό εννοείς).
    Όταν όμως έριξαν την βόμβα δήλωσε " Καλύτερα να μου κόβονταν τα δάχτυλα "
    Αλλά όταν κατασκευάζει κάποιος ένα μαχαίρι και κάποιος άλλος το χρησιμοποιεί για να σκοτώσει κάποιον , δεν κατηγορείς τον εφευρέτη.
    Και φυσικά για σένα δεν υπάρχουν ούτε ο Μπετοβεν, ούτε ο Γκαιτε, Σιλλερ, Χαιντν, Μαξ Ερνστ......

    "Όσο για τις δικές μας “ακρότητες”… για πες μας ποιες εννοείς;"
    Για τις μουσουλμανικές μειονότητες του 1821 αναφέρομε, που εξαφανίστηκαν ξαφνικά. Δεν το έχεις ακούσει ποτέ σου???? Ή είναι ανθέλληνας όποιος το λέει?

    Οι Γερμανοί πλήρωσαν ακριβά την συμμετοχή τους - ως από τους πρωτεργάτες - στον Β'ΠΠ και ακόμα το πληρώνουν αλλά εσύ θες να κυνηγάς φαντάσματα του παρελθόντος.
    Για κούνα το κεφάλι σου και έλα στον 21 αιώνα !!

    "... τους φίλους σου τους Ναζί;"
    Το ποιος είναι φασίστας αγόρι μου φαίνεται.
    Το μόνο που χρειάζεται είναι να κοιτάξεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη.
    Αλλά το χειρότερο είναι ότι είσαι και αμόρφωτος.

    • Stergios avatar
      Stergios @ parapolitiki 24/11/2011 21:15:01

      "Για τις μουσουλμανικές μειονότητες του 1821 αναφέρομε, που εξαφανίστηκαν ξαφνικά. Δεν το έχεις ακούσει ποτέ σου???? Ή είναι ανθέλληνας όποιος το λέει?"

      Ό,τι νά'ναι...
      Ο πόλεμος για την ελευθερία των Ελλήνων είναι το ίδιο με τους δύο παγκόσμιους πολέμους;
      Οι "μουσουλμανικές μειονότητες" ήταν ΑΠΟΙΚΟΙ Τούρκοι σε ελληνικά εδάφη. Όπως οι Αλγερινοί έδιωξαν τους Γάλλους, έτσι κι εμείς διώξαμε τους Τούρκους. Για σένα, ο εθνικοαπελευθερωτικός πόλεμος είναι ηθικά ισοδύναμος με τους στρατόκαβλους επεκτατικούς πολέμους για το Lebensraum. Αυτό δείχνει ολοκάθαρα την ποιότητα του μυαλού σου.
      Οι δε φίλοι σου οι Γερμανοί δεν πλήρωσαν ΚΑΘΟΛΟΥ ακριβά τον Β'ΠΠ, αφού τους χαρίστηκαν οι αποζημιώσεις που ακόμη μας χρωστάνε.

    • teos avatar
      teos @ parapolitiki 24/11/2011 21:27:14

      @Parapolitiki: και εσύ όμως εχεις ξεφύγει τελείως, οι Γερμανοί εχουν την πιο μαύρη ιστορία του κόσμου και τα εγκληματά των παπούδων τους θα τους κυνηγάνε για παντα. Πρώτα από όλα εσύ είσαι γενίτσαρος δεν είσαι Ελληνας και πήγε σε κανένα blog της Bild να γραψεις τις βλακείες σου, εάν ήσουν Ελληνας θα είχες σεβασμό στα παιδάκια της κατοχής που οι φιλοι σου σημαδέψαν για παντα τις ψυχές τους σκοτώνοντας , καιγόντας στην Ελλαδα του 1940. Αυτοί λοιπόν άσχετε, ανθέληνα, γενίτσαρε, δοσίλογε, προδότη Parapolitiki πρεπει να ακούν την πανηλίθια αμορφωτη Μερκελ, να ζητάει να κοπούν οι συντάξεις τους γιατί δεν δουλέψαν αρκετά. Το οτι η Γερμανία κατάφερε μεταπολεμικά με την βοήθεια παντα των Αμερικανών να οικοδομήσει ενα κράτος δικαίου και σεβασμού που ακόμα και ηλίθιοι σαν εσένα βρήκαν μια δουλειά που δεν κατάφεραν να βρουν στην Ελλλάδα δεν σημαίνει ότι θα ξεχάσουμε την ιστορία τους και το παρελθόν τους . Αν ακόμα δεν κατάλαβες τι θέλω να σου διαβασε επιτελους το τι εγινε στο Δυστομο αμόρφωτε δοσίλογε και μετά μίλα, και αυτά στα λέω γιατί οι ιδιοι οι Γερμανοί γνωρίζουν ιστορία και μόρφωση εχουν σε αντίθεση με τους guestarbeiter σαν εσενα που μπήκαν στα εργοστάσια τουβλα και τουβλα εμειναν.

    • parapolitiki avatar
      parapolitiki @ parapolitiki 24/11/2011 22:17:14

      Άκου , είμαι 100% σίγουρος ότι φασίστες γερμανοί πριν κάνουν ότι έκαναν είχα τις ίδιες ιδεολογίες και απόψεις με αυτές που έχεις εσύ τώρα!
      Βγάλε από πάνω τον φανατισμό και το δηλητήριο που κουβαλάς και μάθε να ξεχωρίζεις καλούς από κακούς.
      Άντε να διαβάσει και καμία Ιστορία, αμόρφωτε βλάκα.
      Αν και αμφιβάλω αν θα καταλάβεις τίποτα (εδώ δεν κατάλαβες αυτά που γράφω)

      Και για να μάθουν μερικοί τι λέγανε για μας Ιστορικοί του 1821:

      "
      Σε όλη την έκταση, από το ακρωτήριο Σούνιο ως την κοιλάδα του Σπερχειού, οι μουσουλμανικές οικογένειες, σε εκατοντάδες χωριά, εξοντώθηκαν και τα πτώματά τους , ΑΝΔΡΩΝ, ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΩΝ πετάχτηκαν σε κάποιο σπίτι, στην άκρη του χωριού, που του έβαλαν φωτιά. Κι αυτό γιατί κανένας χριστιανός δεν επέτρεπε στον εαυτό του τον εξευτελισμό να σκάψει λάκκο για να θάψει ενός απίστου το πτώμα

      Τζορτζ Φίνλεϊ (ήταν Βρετανός ιστορικός Σκωτικής καταγωγής και φιλέλληνας. )
      "

      Για να μάθετε να μην σκαλίζετε....ΦΑΣΙΣΤΕΣ

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ parapolitiki 24/11/2011 23:43:01

      Στεργιο-Τρεμόπουλε πάλι το άνοιξες το κουτάκι;
      τζάταρ κακό τσαντίρ σουρουκλεμέ

    • Stergios avatar
      Stergios @ parapolitiki 25/11/2011 00:18:44

      parapolitiki, είσαι ένας θλιβερός μπαρμπαθωμάς. Κάτι Έλληνες σαν κι εσένα βρίσκουν οι Γερμανοί και φτιάχνουν τα εξώφυλλα τής Bild.
      Τα περί φιλίας των λαών να τα πεις στους φίλους σου τους Γερμανούς. Έχουμε ΠΟΛΕΜΟ με τη Γερμανία, αν δεν το κατάλαβες, που δεν το κατάλαβες. Κομμένα τα περί φιλίας των λαών εν ώρα πολέμου. Μετά βλέπουμε. Άντε πήγαινε να πλύνεις καμμιά γερμανική χέστρα τώρα.

      Όσο για σένα stavros, πήρες τα χάπια σου σήμερα; Μάλλον όχι, ε;

  19. ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
    ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 24/11/2011 23:10:48

    Δέν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ή αν είναι όντως έτσι, οι πιό φανατικοί υπερασπιστές των Ελλήνων δεν είναι ούτε οι απόγονοι του Αριστοτέλη, ούτε οι διανοούμενοι και θαυμαστές της ελληνικής κουλτούρας (π.χ. SERTIS ) αλλά οι απόγονοι των βολεμένων κομματόσκυλων, που παρόλα όλα όσα τράβηξαν στα κομματικά γραφεία, με το βάρος της δουλείας των αφισσοκολλήσεων, της απίστευτης συμπεριφοράς-βαρβαρότητας-κοροϊδίας των ''αφεντάδων'' τους που τους ζητούσαν να φιλήσουν την χεσμένη τους ποδιά με αντάλλαγμα θέση συμβασιούχου σε κάποια εξαφανισμένη δημόσια υπηρεσία, εξακολουθούν να τους θαυμάζουν και να τους υπερασπίζονται. Αυτό κάπως λέγεται στην Κτηνιατρική αλλά τώρα μου διαφεύγει ο όρος.

    • NIK THE GREEK avatar
      NIK THE GREEK @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 25/11/2011 10:50:14

      Κατα ποσο σ ακουω και γαβγιζεις φαινεται εισαι ομοσταυλο μ αυτους που αναφερω,αλλα δεν πειραζει οποιος τον τσουζει φωναζει.
      Σκουξε λοιπον καλο θα σου κανει βγαζεις τ αποθυμενα σου.

      • ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
        ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ @ NIK THE GREEK 25/11/2011 12:02:33

        Καλώς το κομματόσκυλο, λοιπόν!!!!!!!!!

        • NIK THE GREEK avatar
          NIK THE GREEK @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 25/11/2011 12:30:18

          Για πε μας ρε καλοπαιδο απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι οειμαι κομματοσκυλο,για σενα οποιος δεν ειναι γεμανοπροσκυνημενος ειναι κομματοσκυλο,δεν πας να δεις τα λαδια σου,μπλοκαρει το σασμαν ,σασμανοκεφαλε.

  20. Zeus avatar
    Zeus 25/11/2011 09:44:47

    Δεν είμαστε φανατικοί υπερασπιστές των Ελλήνων. Είμαστε Έλληνες. Κάτι που αποκλείεται να το καταλάβεις. Άκου υπερασπιστές των Ελλήνων. ΈΛΛΗΝΕς ΣΚΕΤΟ.

    • ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
      ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ @ Zeus 25/11/2011 11:07:35

      ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΚΕΤΟ ήταν και οι δοσίλογοι της κατοχής.
      Σε έναν πολεμο (κατα τον STERGIOS), λοιπόν,δεν έχει σημασία ΤΙ είσαι αλλα ΠΟΙΟΝ υποστηρίζεις.

    • ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
      ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ @ Zeus 25/11/2011 12:04:13

      ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΚΕΤΟ ήταν και οι δοσίλογοι της κατοχής.
      Σε έναν πόλεμο (κατα τον STERGIOS) λοιπόν, δεν έχει σημασία ΤΙ είσαι αλλά ΠΟΙΟΝ υποστηρίζεις.

  21. Zeus avatar
    Zeus 25/11/2011 09:49:23

    Και όπως βλέπω μιλάς πολύ καλά τα ελληνικά. Ποια είναι η μητρική σου γλώσσα απόγονε ;

  22. Zeus avatar