#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2013 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλύτερα πατάτες… μπλούμ παρά σούσι



Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Καταναλωτή, η καταναλωτική οργάνωση ΕΚΠΟΙΖΩ ανακοίνωσε τα πρώτα αποτελέσματα της έρευνας «Διατροφή και Οικονομική Κρίση», σύμφωνα με τα οποία πάνω από τα μισά νοικοκυριά (55,1%) έχουν υποστεί μείωση των εισοδημάτων τους. Με βάση την έρευνα, λοιπόν, οι Έλληνες επέστρεψαν σε συνήθειες της κατοχής και της μετεμφυλιακής περιόδου καθώς οι περισσότεροι σιτίζονται με ρύζι, πατάτες και όσπρια κι έχουν κόψει συνήθειες όπως είναι το κρέας και τα ψάρια.

Το 44% απάντησε ότι το εισόδημά του δεν επαρκεί για την κάλυψη των καθημερινών διατροφικών του αναγκών.

Βασικό κριτήριο για την επιλογή τροφίμων, αλλά και για την επιλογή του καθημερινού γεύματος είναι το κόστος.

Τα τρόφιμα που έχουν περιοριστεί περισσότερο λόγω κόστους είναι το κρέας (63,7%), τα ψάρια (60,5%), τα γλυκά (51,2%) και το αλκοόλ (48,8%).

Τα τρόφιμα που επιλέγονται συχνότερα για κατανάλωση προκειμένου να μειωθεί το κόστος διατροφής είναι ρύζι/πατάτες (70,8%), όσπρια (70,8%), ψωμί (50,2%) και λαχανικά (46,9%).

Επιπλέον το 93% του δείγματος δήλωσε ότι έχουν περιορίσει το φαγητό σε εστιατόρια και ταβέρνες.

Όπως καταλαβαίνει ο καθένας και από τη δική του οικογένεια οι περικοπές σε… ακριβές συνήθειες διατροφής είναι από τις βασικές προσπάθειες να κρατηθούμε όρθιοι εν μέσω κρίσης. Η πλάκα είναι ότι η κρίση μπορεί να μας κάνει και λιγότερο βουλιμικούς και να κόψουμε τις συνήθειες να πηγαίνουμε στις ταβέρνες και να παραγγέλνουμε 10 κιλά παϊδάκια και τα μισά να μένουν. Ούτε θα μαγειρεύουμε στο σπίτι 30 φαγητά που τελικά κατέληγαν στα σκουπίδια αλλά αυτό το θεωρούσαμε προτέρημα του Έλληνα.

Επίσης, η επιστροφή σε πιο… παραδοσιακά φαγητά μπορεί να μας κάνει και λιγότερο παχύσαρκους και πιο υγιείς. Τσακίσαμε τα κοπάδια, φάγαμε ότι βρόμικο υπήρχε στις καντίνες και τα ντελίβερι, καιρός είναι να πάμε σε πιο σπιτικά φαγητά. Φασολάδα, φακές, πατάτες μπλουμ, ρυζάκι. Τι έπαθαν οι πρόγονοί μας δηλαδή που έτρωγαν κρέας δύο φορές το χρόνο; Περισσότερο έζησαν και με λιγότερη χοληστερίνη.

Εμείς οι «επιτυχημένοι» Νεοέλληνες θεωρήσαμε ότι το κρέας πέντε φορές την εβδομάδα, το σούσι και τα γαλλικά πιάτα ήταν σημάδια επιτυχίας και κοινωνικής ανέλιξης. Δεν είναι κακό, λοιπόν, να γυρίσουμε στις πατάτες μπλουμ. Ίσως μας κάνει να σκεφτούμε περισσότερο ποιοι είμαστε και που πάμε.

Καλύτερα, λοιπόν ρύζι και φασολάδα παρά αλογίσια μπιφτέκια. Καλύτερα μεσογειακή διατροφή παρά σούσι μπαρ, μεξικάνικα και ιταλικά εστιατόρια που γέμισαν την Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. element avatar
    element 15/03/2013 13:24:02

    Κάνετε μπλακ χιούμορ ή να σπάσω το μόνιτορ? !!!

    • regeneration avatar
      regeneration @ element 15/03/2013 13:28:08

      Ε, έρχεται και Σαρακοστή... προτρέπουν στη νηστεία!

    • Απλός πολίτης avatar
      Απλός πολίτης @ element 16/03/2013 07:20:14

      Παρόμοια σκέψη έκανα και εγώ. Αλλά αντί για την οθόνη του υπολογιστή μας μήπως να κάνουμε κάτι πιο αποδοτικό? Να γίνουμε κάπως πιο "επιθετικοί" στις απαιτήσεις μας για το μέλλον μας?

  2. DebbyTant avatar
    DebbyTant 15/03/2013 13:40:32

    Μεχρι πατατες μπλουμ ηταν οι δυναμεις μας. Καναμε υπερβαση κ τωρα τιμωρουμεθα. Απ τον Παραδεισο παλι για φαγωσιμο ξωπετατηκαν.

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 15/03/2013 13:43:38

    Καλό! Να υποθέσω Φάκτορα πως έρχονται νέα "μετρα";

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Νίκος Αργεάδης 15/03/2013 20:59:46

      ...δεσμευμένα βεβαίως βεβαίως.

  4. cp avatar
    cp 15/03/2013 13:50:32

    Και η πληρης νηστεια εχει τα καλα της. Πολλοι μοναχοι τρωνε καθε 4-5 ημέρες .Θεωρειται οτι προστατευει η συγκεκριμενη δίαιτα απο πολλές ασθένειες! Πόσοι άγιοι δεν τρώγανε παρά μόνο χόρτα και αυτά μία φορά την εβδομάδα!

  5. Κρις avatar
    Κρις 15/03/2013 14:00:00

    πως φαίνεται ότι εσύ που τα γράφεις όλα αυτά τα...ωραία, δεν τρως κάθε μέρα, φακές, φασόλια και πατάτες, λόγω ανέχειας! Μπαμ, κάνει! Γιατί αν είχες πήξει στο άμυλο, άλλα θα έλεγες τώρα, με την υπογλυκαιμία στα ύψη!

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/03/2013 14:17:51

    Να υποθεσετε οτι υπαρχει καλη ενημερωση....

  7. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 15/03/2013 14:19:15

    Nαι βρε!!
    ''Το Μνημόνιο είναι ευλογία'' .
    Τέλος τα τριγλυκερίδια, η υπέρταση, τα εμφράγματα.
    Θα πεθάνουμε όοολοι αργά, από κατάθλιψη και ασιτία.
    Το πατριωτικό καθήκον επιβάλλει : Γίνε κι εσύ, ένα υγιές πτώμα.

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ Queen For The Black Side 15/03/2013 14:24:26

      Και γιατί θα πρέπει ακόμη και σ΄αυτό να αντιμετωπίσω ....θανάσιμα διλήμματα του τύπου Ευρώ ή δραχμή; Γιατί θα πρέπει να διαλέξω;
      Συνταγή για σπιτικό σούσι !!!! :
      h**p://www.sintagespareas.gr/sintages/spitika-sousi-maki-sushi.html

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Queen For The Black Side 15/03/2013 14:33:08

        Η τσιπούρα γίνεται σούσι; Είναι πιο φτηνή... :P

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Γιώργος 15/03/2013 14:38:35

          Δέν ξέρω γιά τήν τσιπούρα,ἀλλά τό καλαμαράκι γίνεται ἕνα μπόν φιλέ...

        • Queen For The Black Side avatar
          Queen For The Black Side @ Γιώργος 15/03/2013 14:54:38

          Αυτή κι αν είναι νέα πρωτοποριακή επιχειρηματική πρόταση!!! Πρέπει να ενταχθεί άμεσα στην πρωτοβουλία «επιχειρώ αλλιώς». Οικιακές βιοτεχνίες παραγωγής σούσι, από τσιπούρες !! Ε, θα βάζουμε που και που λίγη πολτοποιημένη γαρίδα (Kίνας), για να ξεγελάμε τον πελάτη..... :-)

  8. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 15/03/2013 14:30:25

    Καί δέν τίς μπορῶ τίς πατάτες μπλούμ...
    Κακά τά ψέματα ὅμως,τό εἴχαμε παρακάνει μέ τό κρέας!
    Καί τίς 7 μέρες τῆς ἐβδομάδας τρώγαμε κρέας...,ἁρρωσταίνουμε,κι ἐμεῖς διατροφικές συνήθειες δέν ἀλλάζουμε...
    Τό καλύτερο βέβαια θά ἦταν νά εἴχαμε υἱοθετήσει μιά πιό ὑγιεινή διατροφή ἀπό μόνοι μας,πρίν μᾶς τήν ἐπιβάλλει ἡ κρίση,πολλά προβλήματα τότε θά εἴχαμε λύσει! Ἴσως νά μήν εἴχαμε φτάσει καί ὥς ἐδῶ ἄν εἴμαστε πιό ἐγκρατεῖς,ξεκινῶντας ἀπό τό φαγητό καί στή συνέχεια καί στήν ὑπόλοιπη ὑπερκαταναλωτική ζωή μας.
    Καί τή νηστεία τῆς Ἐκκλησίας μας πολλοί τή χλευάζουν,ἀλλά ἐκτός ἀπό τούς πνευματικούς σκοπούς πού πρωτίστως ἔχει,ὡφελεῖ ἀφάνταστα καί τή σωματική μας ὑγεία...

  9. Πετρος avatar
    Πετρος 15/03/2013 14:39:31

    Γι αυτο τον Βενιζελο τελευταια τον βλεπω λιγο χλωμο

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Πετρος 15/03/2013 15:20:03

      Τοῦ τό τρώει ὁ Πάγκαλος.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Πετρος 15/03/2013 15:48:26

      Αντε καλε, γατες ειμαστε να τρωμε ωμο ψαρι; υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το τσι τσι;στη σουβλα, κοκορετσι, της κατσαρολας, κοκκινιστο, στα καρβουνα και αν ειστε τοσο υπερ του ωμου...rare.

  10. fitsoulas avatar
    fitsoulas 15/03/2013 14:57:03

    Η μεσογειακή διατροφή θα μας σώσει, μην κοροϊδεύετε!

  11. Υ. Παραπλανημένος avatar
    Υ. Παραπλανημένος 15/03/2013 18:19:55

    Κάποια χρόνια πριν αγγλική εταιρεία, λίγο πριν απολύσει μεγάλη μερίδα εργαζομένων, μοίρασε φυλλάδιο με οδηγίες επιβίωσης: πως να τρως από τα σκουπίδια, πως να φτιάχνεις πάνες από εφημερίδα κ.τ.λ.
    Να υποθέσω ότι είναι υποννοούμενο το άρθρο και δεν το πιάσαμε;;;;

  12. Vass avatar
    Vass 15/03/2013 18:26:16

    Χάσαμε και τον Κο Καββαθά για χρέη 11 εκατομμυρίων ευρώπουλων. Και τώρα ποιός θα τα ψάλλει εκ του άμβωνος για τα κακώς κείμενα;

  13. Storm.1a avatar
    Storm.1a 15/03/2013 18:44:44

    Aθωώθηκε.
    Τα χρέη είναι του Λυμπέρη.

  14. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 16/03/2013 12:38:28

    Έχω την εντύπωση πως τα λαχανικά σήμερα ειναι μακράν ακριβότερα του κρέατος.
    Η πιο φτηνή διατροφή μαλλόν σήμερα είναι η κρεατοφαγία. (Μετά την αεροφαγία βεβαίως)

  15. Ρηνα avatar
    Ρηνα 17/03/2013 11:35:20

    Αν ξερατε το καλο κρεας , επαναλαμβανω το καλο..., ποσο ακριβο ειναι στη Γερμανια..Φθανει και 40 ευρω το κιλο. Αλλιως βρισκεις παμφθηνο που εχει τα παντα μεσα απο ορμονες μεχρι ..αλογο.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Ρηνα 17/03/2013 12:03:22

      Προσυπογράφω. Και όχι μόνο στη Γερμανία, αλλά σε ολόκληρη τη Βόρεια Ευρώπη. Κι επειδή οι λιμασμένοι οι Εσπέριοι μια ζωή πεινάνε για καλό φαγητό, πρέπει να πεινάσει και ο Νότος για να πατσίσουν. Αγαπητέ αρθρογράφε, η νηστεία έχει νόημα όταν την κάνει κανείς οικειοθελώς και όχι όταν του την επιβάλλουν με το ζόρι. Με όλη μου τη συμπάθεια, την καλή διάθεση και το σεβασμό, πατάτες μπλουμ να φάτε εσείς. Εγώ θα συνεχίσω να υποστηρίζω το δικαίωμα των ανθρώπων να τρώνε ό,τι θέλουν και ό,τι καλύτερο υπάρχει. Όλος ο αγώνας τις τελευταίες δεκαετίες έγινε για να αποκτήσουν οι άνθρωποι ποιότητα ζωής και, βεβαίως, καλό και ποιοτικό φαγητό στο τραπέζι του. Τώρα που η δυνατότητα αυτή μας αφαιρείται βίαια και θηριωδώς, το τελευταίο που χρειάζεται είναι και πλύση εγκεφάλου για να μας αρέσει κι από πάνω. Μην ξεχνάτε ότι το αλογίσιο κρέας φαγώθηκε κατά τόνους επειδή ο κόσμος πια δεν έχει τη δυνατότητα να αγοράσει καλά και ακριβά και στράφηκε σε φθηνότερα προϊόντα πιστεύοντας ότι ακόμα τρώει μοσχάρι - έστω και β᾽ διαλογής, αλλά μοσχάρι). Αύριο-μεθαύριο ποιός ξέρει τι άλλο θα φάμε εξ αιτίας της ανέχειάς μας. Η φτώχεια δεν είναι αρετή, είναι σκέτη φτώχεια κι έχει δραματικές συνέπειες.