#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2011 04:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλύτερα να ανοίξει μπακάλικο ο κ. Παπακωνσταντίνου.



Μπορεί κανείς οικονομολόγος να μας εξηγήσει πώς η οικονομία πάει καλά, πώς η κυβέρνηση είναι ευχαριστημένη, πώς οι ξένοι δανειστές μας μας προτρέπουν να ακολουθήσουμε την ίδια συνταγή όταν ακόμη και τα νούμερα είναι τραγικά;

Μετά τα στοιχεία που βγήκαν στη δημοσιότητα για το τεράστιο χρέος που συσσώρευσε μέσα σε 13 μήνες η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, ήλθαν και τα στοιχεία για τα έσοδα Ιανουαρίου τα οποία είναι μειωμένα κατά 9%. Σύμφωνα με το υπουργείο τα καθαρά έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού εμφανίζουν μείωση κατά 9,0% που οφείλεται, στη μη επανάληψη των εισπράξεων τελών κυκλοφορίας κατά 393 εκατ. ευρώ τον μήνα Ιανουάριο, αφού φέτος δεν δόθηκε η ίδια παράταση στην εξόφληση των τελών, αλλά και στα μειωμένα έσοδα από την έκτακτη εισφορά στις κερδοφόρες επιχειρήσεις κατά 551 εκατ. ευρώ.

Με λίγα λόγια, όποτε δεν προκύπτει κανένα έκτακτο γεγονός για να εισπράττει το κράτος, τα έσοδα θα βουτάνε. Αν δεν επιβάλλεται καμιά έκτακτη εισφορά, αν δεν υπάρχει καμιά περαίωση ή κανένας ημιυπαίθριος ο κ. Παπακωνσταντίνου θα μετράει το ταμείο και θα είναι μείον.

Αλλά από που να εισπράξει όταν μόνο από το λουκέτο σε 65.000 επιχειρήσεις του εμπορίου το κράτος θα χάσει 8 δισ. φορολογικά έσοδα. Ή ποιος θα καταβάλλει ΦΠΑ όταν στο μαγαζί του δεν πατάει άνθρωπος;

Με όλα αυτά, τα καθαρά έσοδα παρουσιάζουν υστέρηση 271 εκατ. Ευρώ έναντι του μηνιαίου στόχου καθώς έφτασαν τα 5,09 δισ έναντι στόχου  5,361 δισ. ευρώ

Όπως μας ανακοινώνουν επίσης, οι δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού είναι μειωμένες κατά 2,5%. Οι πρωτογενείς δαπάνες παρουσιάζουν μείωση 2,6% και οι τόκοι 2,2%.
Τα έσοδα του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων παρουσιάζουν μείωση 63,3% και οι δαπάνες 14,7%.
Όταν δεν τους βγαίνουν οι αριθμοί, κόβουν από το ΠΔΕ λεφτά, δηλαδή από την ανάπτυξη για την οποία τόσο κόπτονται. Έτσι, όμως δεν κάνεις οικονομική πολιτική. Καλύτερα να ανοίξει μπακάλικο ο κ. Παπακωνσταντίνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 23/02/2011 08:05:12

    Εχω δεί μπακάληδες που τύφλα να έχουν τα φτυχία του Παπυ ,και αν τυγχάνει ο μπακάλης να είναι και Κεφαλλονίτης μόνο για θελήματα θα τον είχε...,λάθος μόνο για δημόσιες σχέσεις....Καλή Μέρα,θα είμαστε όλοι ΕΚΕΙ......

  2. Cal avatar
    Cal 23/02/2011 10:00:41

    Αυτός αν άνοιγε μπακάλικο θα έφτανε τις τιμές στο Θεό για να βγάλει 10 ευρώ από 2 πράγματα, αντί να κοιτάει να πουλήσει περισσότερα με λιγότερο κέρδος ανά προιόν, εδώ ανέβασε 60% τη βενζίνη και έπεσε η κατανάλωση 30%, οπότε τι του έμεινε? Ας μας τα πουν οι οικονομολογοι αυτα, παντως στο χωριό μου ένας πλανόδιος ξέρετε τι γράφει στο καρότσι του με μεγάλα γράμματα? ''ΕΠΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ''. Πιο έξυπνος είναι ο αγράμματος με το καρότσι από τους σπουδαγμένους τελικά!

  3. Έρεβος avatar
    Έρεβος 23/02/2011 10:52:22

    Είναι επικίνδυνοι.
    Ο μόνος στόχος τους είναι το πως θα κρατηθούν στην εξουσία έστω και ένα λεπτό παραπάνω, τίποτε άλλο δεν τους νοιάζει ούτε η οικονομία, ούτε ο λαός, ούτε η χώρα.

  4. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 23/02/2011 10:58:51

    Και μπακάλικο να ανοίξει, είναι τόσο ικανός που σε μερικές ώρες το μπακάλικο θα είναι παρελθόν...

  5. Sofia avatar
    Sofia 23/02/2011 11:17:49

    ειναι ευκολο το μπακαλικο; δεν νομιζω... το ατομο ειναι μονο για να ανοιξει τον λακκο του και να πεσει μεσα... αν και ουτε για αυτο δεν κανει... αλλα αν θελει βαζουμε ενα χερι στο σκαψιμο

  6. tripto avatar
    tripto 23/02/2011 11:46:19

    Εδώ δεν έχει διοικήσει περίπτερον
    το μπακάλικον σε μάρανε?

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 12:48:17

    Ο Παπακωνσταντινου καλα θα κανει να μας εξηγησει πως υπεγραψε τη Δανειακη Συμβαση χωρις το ΦΕΚ εξουσιοδοτησης του.... 2 μερες πριν.

    Της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους διαχειριστες της μπιζνας του Χρεους.
    Τ+10 Χρονια μεσα. Το Τ παιζει λογαριθμικα...

    ΠΠ

  8. Wolf avatar
    Wolf 23/02/2011 12:52:28

    Το μπακάλικο, Φακτορα, θέλει οργάνωση για να δουλέψει και να είναι αποδοτικό. Αυτός δεν ξέρει να μοιράσει δυο γαϊδουριών άχυρο...

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 12:57:37

    Να το παρει να σορταρω στις γκοφρετες...

    ΠΠ

  10. Rote Phane avatar
    Rote Phane 23/02/2011 15:04:45

    Μπα. Μαλλον στην Hοlland θα παει ν ανοιξει με τη γυναικα του Coffe-Shop(!).

  11. Orestios avatar
    Orestios 23/02/2011 16:06:20

    Ούτε για μπακάλικο δεν κάνει.
    Είναι ολοκληρωτικά αποτυχημένος και ανίκανος.