#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2009 11:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλό ταξίδι Χρήστο

Έφυγε χθες για το μεγάλο ταξίδι, σε ηλικία 75 ετών και ύστερα από μακρόχρονη ασθένεια ο Χρήστος Παπουτσάκης, εκδότης του περιοδικού «Αντί».

Θα τον αποχαιρετίσουμε την Παρασκευή στις 2μμ από το Πρώτο Νεκροταφείο Αθηνών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ε avatar
    Ε 09/03/2009 11:46:41

    Γειααααα βρε

    Έτσι δεν λέγαμε;

    Ώρα καλή στο τερνό σου ταξίδι.

  2. Ε avatar
    Ε 09/03/2009 11:51:27

    Για να έχεις ν' ακούς


    Ο Δρόμος

    Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία
    κάποιος την έγραψε στον τοίχο με μπογιά
    ήταν μια λέξη μοναχά ελευθερία
    κι ύστερα είπαν πως την έγραψαν παιδιά

    Κι ύστερα πέρασε ο καιρός κι η ιστορία
    πέρασε εύκολα απ' τη μνήμη στην καρδιά
    ο τοίχος έγραφε μοναδική ευκαιρία
    εντός πωλούνται πάσης φύσεως υλικά

    Τις Κυριακές από νωρίς στα καφενεία
    κι ύστερα γήπεδο στοιχήματα καυγάς
    ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία
    είπανε όμως πως την έγραψαν παιδιά΄.

    Μ.Λοϊζος

  3. Ptyx avatar
    Ptyx 09/03/2009 12:01:56

    Γειά σου ρε Χρήστο, πας κι εσύ. Να γράφεις πού και πού.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/03/2009 12:04:34

    Αντιο Χρηστο.

    Τωρα πια να μας γραφεις.

    ΠΠ

  5. ariel avatar
    ariel 09/03/2009 12:05:13

    Καλοτάξιδος. Οπως γράφει ο Κώστας Ουράνης

    Δεν πέθανες, αδιάφορο τα χρόνια κι αν περνάνε
    Τότε οι νεκροί πεθαίνουνε, όταν τους λησμονάνε.

    Αφιερωμένο σε όλους τους φίλους και αγαπημένους που έχουμε χάσει.

  6. maquis avatar
    maquis 09/03/2009 12:11:00

    Σ' ευχαριστουμε για ολα αυτα τα χρονια προσφορας που ακολουθησα απο το πρωτο τευχος. Καλο ταξιδι Χρηστο...

  7. Stathis avatar
    Stathis 09/03/2009 12:26:41

    Μια αγνή φωνή, που πάλεψε μέχρι το τέλος για την αλήθεια, μακριά από διαπλεκόμενα, έφυγε και όλοι εμείς νιώθουμε φτωχότεροι. Καλό ταξίδι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕ ρεπόρτερ!!

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 09/03/2009 12:27:34

    Mεγαλώσαμε μαζί με το Αντί και τον Παπουτσάκη απο την δεκαετία τού 70.
    Ελαφρύ τό Χώμα.
    Το Ευχαριστώ δεν είναι αρκετό γιά όσα προσέφερε στον Χώρο τής Δημοκρατικής και Ανανεωτικής Αριστεράς.

  9. bill avatar
    bill 09/03/2009 12:49:20

    Καλο ταξιδι Χρηστο,σε ευχαριστουμε για ολα!
    Μακαρι να βρεθουν ατομα που να εμπνευστουν απο το
    παραδειγμα σου!

  10. Xase avatar
    Xase 09/03/2009 13:02:13

    Αντιο Χρηστο. Ακομα και ναθελε καποιος να σε ξεχασει δεν θα μπορεσει. Αφησες πολλα πισω σου.

  11. tony avatar
    tony 09/03/2009 13:02:35

    Το ΑΝΤΙ το αγαπημένο του πατέρα μου του μακαρίτη.
    Αντι-λογος αντι-θεση αντι-παράθεση συστατικά της δημιουργίας,αρχαία τέχνη μητέρα της ζυμωσης και της δημιουργίας,αντι-δραση χωρίς αυτήν δεν υπάρχει δράση,antinews μια πάρα πολύ ωραια ιδέα.
    Οχι news antinews.Προδιαθέτει για ανατροπή στερεότυπων.Αντι-θεση μητέρα της ανατροπής την οποία τόσο έχουμε ανάγκη σήμερα.
    Καλο ταξίδι Χρήστο Παπουτσάκη,εμείς εδώ συνεχίζουμε.
    Αντι σε όλα.

  12. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 09/03/2009 13:04:52

    καλο ταξίδι ΧΡΗΣΤΟ μας .

  13. Axl avatar
    Axl 09/03/2009 13:17:00

    Αντίο.

  14. vel avatar
    vel 09/03/2009 13:18:26

    γειά σου φίλε..

  15. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 09/03/2009 13:20:47

    ... Αντίο Χρήστο Παπουτσάκη ...

  16. Σαος avatar
    Σαος 09/03/2009 13:26:45

    Καλό ταξίδι

  17. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 09/03/2009 13:34:16

    Ο χαιρετισμός-μνήμη @13 είναι του Σπατζιώτη

  18. ΤΙΤΙΝΑ -ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ avatar
    ΤΙΤΙΝΑ -ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ 09/03/2009 13:38:07

    ΚΑΛΌ ΤΑΞΊΔΙ ΧΡΉΣΤΟ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΎΜΕ.
    '...βλέπω ακόμα τα χέρια του που ξέραν να δοκιμάσουν αν ήταν καλλά σκαλισμένη στην πλώρη η γοργόνα...'

  19. Swell avatar
    Swell 09/03/2009 13:46:25

    Aντίο και καλοτάξιδος Χρήστο. Θα σε κρατήσουμε ζωντανό στις μνήμες και τις καρδιές μας.

  20. Helmut avatar
    Helmut 09/03/2009 13:52:45

    Τα θερμά μου συλληπητήρια στους συγγενείς και φίλους του.

  21. Τάκης avatar
    Τάκης 09/03/2009 14:22:14

    Αγωνιστής μέχρι τέλους. Μεγάλη η συνεισφορά του στη σκέψη και όχι μόνο.

  22. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 09/03/2009 14:23:37

    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ.
    ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΚΑΥΧΩΝΤΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΓΙΑ "ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ"Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΩΝ.(ΧΡ.ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ)

  23. osaperas avatar
    osaperas 09/03/2009 14:27:31

    Καλό ταξίδι κύριε Χρήστο, σας ευχαριστούμε για αυτά που μας μάθατε.

  24. ANemos avatar
    ANemos 09/03/2009 14:29:05

    Αντίο!

  25. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/03/2009 14:38:51

    λενε συνηθως "δεν θα σε ξεχασουμε".
    Σε μενα ισχύει απλώς γιατί το "αντι" ηταν η πρωτη συμβολή στην όποια πολιτικοποίηση μου...
    και αυτό απο μονο του δεν ξεχνιεται...

  26. Μανώλης Χαιρετάκης avatar
    Μανώλης Χαιρετάκης 09/03/2009 14:40:57

    Καλό ταξίδι στον αγαπημένο Χρήστο Παπουτσάκη. Θα μάς λείψει πολύ η ματιά του σε αυτούς τούς δίσεκτους καιρούς. Σαν αντιστάθμισμα, η παρηγοριά είναι ότι το μόνο έντυπο παιδί του, το Αντί, μετασχηματίσθηκε ψηφιακά πλέον, και θα μας τον θυμίζει διαρκώς με τα κείμενά του.

  27. SIRIOS avatar
    SIRIOS 09/03/2009 14:51:08

    Μακαρι να σπειρουμε αντι στους δρομους της ψυχης μας.Καλο ταξιδι

  28. politispittas avatar
    politispittas 09/03/2009 14:55:09

    Αντίο Χρήστο Παπουτσάκη.

    Το ύφος και το ήθος του αντί, το έχουμε ανάγκη περισσότερο από ποτέ.

    Γιατί, περισσότερο από ποτέ υπάρχει ανάγκη για συγκροτημένο και επαρκή αριστερό λόγο.

    Σε μία εποχή που το "Κράτος" επιτρέπει ή και ωθεί την αφύπνιση του παρακράτους προκειμένου να βυθίσει την κοινωνία στην απόλυτη ανασφάλεια και τον φόβο ώστε να φρενάρουν οι κινητοποιήσεις και η εκφρασμένη αγανάκτηση, φωνές σαν αυτές του αντί και των ανθρώπων του, λειτουργούν συννεκτικά και πειστικά , κυρίως γιατί ανέκαθεν έπαιξαν έξω από τα κομματικά στεγανά.

    Αντίο Χρήστο Παπουτσάκη και ευχαριστώ.

  29. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 09/03/2009 15:35:56

    Σ ευχαριστώ που μόνος εσύ με στήριξες στις καταλήψεις του 79 ενάντια στον νόμο πλαίσιο.
    Σ ευχαριστώ γιατί το περιοδικό σου ήταν φορέας πολιτισμού.
    Σ ευχαριστώ που μόνος εσύ είχες την αισθητική οδηγό.
    Σ ευχαριστώ που πρώτος έδωσες τη μάχη για τους ελεεύθερους χώρους στο " μέγαρο μουσικής" και στον Ελαιώνα.
    Σ ευχαριστώ που κάθε 15 μέρες είχα κάτι να διαβάζω κόντρα στα σκουπίδια. Σ ευχαριστώ που μέχρι τέλους χωρίς ποτέ να ζητήσεις τίποτε ήσουν δίπλα σε όλους τους μεγάλους κοινωνικούς και πολιτικούς αγώνες.

  30. ΘΥΜΙΟΣ avatar
    ΘΥΜΙΟΣ 09/03/2009 15:40:47

    Πρέπει να μιλούμε για εκείνους που φεύγουν

    και μας αφήνουν πλουσιότερα μόνους

    να παλέψουμε με τα θηρία.

  31. Factorx avatar
    Factorx 09/03/2009 15:42:28

    @33. Η φωτογραφία είναι απο τις μάχες για τον Ελαιώνα

  32. Γιάννης avatar
    Γιάννης 09/03/2009 15:55:26

    Σ΄ ευχαριστώ που με ανάγκασες να σκέφτομαι...
    Σ΄ ευχαριστώ που με θύμισες να ρωτάω!
    Σ΄ ευχαριστώ που υπεράσπισες για μένα, την αμφιβολία και την ελευθεροτυπία.
    Καλοτάξιδος.

  33. αντί avatar
    αντί 09/03/2009 16:18:24

    Αντίο

  34. Μάρκος avatar
    Μάρκος 09/03/2009 16:32:00

    Ένας αγνός δημοσιογράφος, ίσως ο μοναδικός. Τον διάβαζες με ενδιαφέρον και ικανοποίηση, ανεξάρτητα το που ανήκε ο καθένας μας...

  35. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 09/03/2009 16:58:45

    Τον Χρηστο Παπουτσακη δεν τον ειχα γνωρισει προσωπικα, διαβαζα συστηματικα, μπορω να πω, το ΑΝΤΙ, με το οποιο υπηρξε και μια εμμεση, τροπος του λεγειν, συνεργασια και εκεινο που εχει μεινει βαθια μεσα μου ειναι οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος προσφερε πολλα στην υποθεση της Δημοκρατιας στην Ελλαδα αλλα και στη δημοσιογραφια. Να τον θυμομαστε

  36. Siopilos avatar
    Siopilos 09/03/2009 17:03:54

    Στερνό Αντίο.

  37. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 09/03/2009 17:31:16

    Θα ζεις για πάντα στο θησαυροφυλάκιο της ψυχής, μαζί με τα τεύχη που φυλάω ως ακριβά περιουσιακά στοιχεία.

  38. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 09/03/2009 17:42:12

    Αντίο. Ο Χρήστος Παποουτσάκης, με όλα τα λάθη του και τις εμμονές του, είχε κάτι που σπανίζει σήμερα: ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΓΝΩΜΗΣ. Γι αυτό και η ελληνική δημοσιογραφία είναι από σήμερα φτωχότερη

  39. Christos avatar
    Christos 09/03/2009 17:51:53

    Δεν ξέρω τι να γράψω. Για τα τεύχη -αφιερώματα, για το Φεστιβάλ του αντί, για τις κοινωνικές έρευνες, για τι γελοιγραφίες του Ιωάνννου έναν καιρό... ή για τις έρευνες του φάκτορα; για τα όπλα. Μου λεγε μια φίλη, στα τέλη της δεκαετίας του '80, ο πατέρας της στρατιωτικός, περιμέναν τη μέρα που θα κυκλοφορούσε πως και πως, για να μάθουν τις εξελίξεις! Καλό ταξίδι, Χρήστο Παπουτσάκη, σ' ευχριστούμε για όσα, τόσα πολλά, μας πρόσφερες

  40. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/03/2009 18:07:48

    Να είναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει τους τίμιους.

  41. Ioanna K avatar
    Ioanna K 09/03/2009 18:17:21

    Καλό κατευόδιο Κύριε Παπουτσάκη. Ευτυχής που αξιώθηκα να σε γνωρίσω, νεαρη δημοσιογράφος τότε που κυνηγούσαν το ΑΝΤΙ σε μέρες δημοκρατίας...

  42. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 09/03/2009 18:23:34

    Από κάποιον που κράτησε όλους τους παλιούς τόμους του ΑΝΤΙ, από το πρώτο φύλλο,
    και χρωστά στον Χρήστο τόσα μαθήματα της αριστερής εντιμότητας και της μαχητικότητας του αληθινού πολίτη.
    Καλό ταξίδι!

    "Fight on, fare ever
    There as here".

    Robert Browning
    Epilogue To Asolando

  43. theo1611 avatar
    theo1611 09/03/2009 18:41:00

    Καλό κατευόδιο γιατί στην πρώτη μετεφηβική και μεταπολιτευτική ηλικία μας μας εμπέδωσες το ότι υπάρχει και η άλλη άποψη, η ANTI, με ανεξαρτησία, ντοκουμέντα και χωρίς υστεροβουλία.

  44. dh avatar
    dh 09/03/2009 19:01:41

    Ήταν αυτός, που μέσα απο το "στίγμα" του ΑΝΤΙ κράτησε την πολιτική μου σκέψη και αντίληψη, σε εγρήγορση, από τα νεανικά μου χρόνια, μέχρι και το τελευταίο τεύχος του.
    Δεν τον ήξερα προσωπικά και γι' αυτό μπορεί να ακούγονται υπερβολικά όλα αυτά,αλλά μου ήταν πολύ οικείος και σαφώς σημείο αναφοράς για την ποιότητα της ενημέρωσης και της κριτικής σκέψης.
    Για 'μας που μεγαλώσαμε - κυριολεκτικά και μεταφορικά - με το ΑΝΤΙ, είναι ανεκτίμητη η προσφορά του.
    Καλό ταξίδι, φίλε Χρήστο,

  45. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 09/03/2009 19:49:42

    Χρήστο θυμάμαι όταν την 11/9 μου ζήτησες ένα κείμενο για τη σχεση του γεγονότος με τον κινηματογράφο. Απόρησα και μου απάντησες : "μα πολιτική γράφεις τόσο καιρό με τις θεωρίες σου για το σινεμά. Δεν το χεις καταλάβει;"
    θα σε θυμόμαστε και για το καλόγουστο χιούμορ σου όταν οργανώσαμε εκείνη την ανεπανάληπτη συζήτηση για το κιτς στη Σάμο.
    Κια για την κριτική σου απέναντι στα δόγματα.
    και τ'οσα άλλα.
    οι άνθρωποι της τέχνης αγκαλιαστήκαμε από το ΑΝΤΙ
    Αιωνία σου η μνήμη.

  46. οκτώ avatar
    οκτώ 09/03/2009 20:02:00

    Καλό ταξίδι.

  47. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/03/2009 21:15:02

    Μεγάλη απώλεια για τη χώρα μας. Το Αντί εμένα με ενηλικίωσε πολιτικά και μου έμαθε τι σημαίνει ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ και ΗΘΟΣ στη δημοσιογραφία. Σημείο αναφοράς για την ελληνική δημοσιογραφία. Ας είναι ελαφρύ τον χώμα που θα τον σκεπάσει!

  48. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/03/2009 21:28:25

    Αιωνια του η μνημη.

  49. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/03/2009 00:28:09

    Καί δέν ξεχνώ πώς στάθηκε απο τούς λίγους απέναντι στην αντιδημοκρατική εκτροπή τού Αυριανισμού..
    Ακομα και σήμερα θυμάμαι το ΄χιουμοριστικό΄τεύχος(έκτακτο αν θυμάμαι καλά)πού είχε ντυθεί ΄Αντριανή΄και μέσα έγραφε γιά ΄Αντιδημοκρατικό Λόγο ΄και ΄Φιλάθλιο γιά όλα τά βίτσια΄...
    Φυσικά κυνηγήθηκε και τότε .............

  50. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/03/2009 01:20:27

    Μεγαλώσαμε με το Αντί. Η διαφορετική φωνή που δίδασκε ακεραιότητα και πολιτική ανιδιοτέλεια.

    Οι άνθρωποι περνούν, οι εποχές είναι πάντα ίδιες.
    Πάντα οι εξουσίες θα προσπαθούν να κρύψουν ανομίες και πάντα κάποιοι, λίγοι, θαρραλέοι, θα προσπαθούν να φωτίσουν την αλήθεια.

    Χρήστο Παπουτσάκη, σε ευχαριστούμε για όσα μας πρόσφερες.
    Καλό Ταξίδι και ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα σε σκεπάσει.

  51. ΨΧ avatar
    ΨΧ 10/03/2009 04:41:34

    Μας δίδαξε με το ήθος του, την αξιοπρέπειά του, την ανυπότακτη φωνή του. Μόνο τέτοιοι αξίζουν το εύγε μας.