30/05/2009 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλοκαιριάτικα… κόβετε το τσιγάρο;


_________________________________________________________________________________________
Σ΄ ένα μήνα θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση.

Από 1ης Ιουλίου ξεκινά η εφαρμογή των αντικαπνιστικών απαγορεύσεων.

Ήδη τα στοιχήματα έχουν αρχίσει να πέφτουν.

Αυτός ο νόμος δεν θα περάσει!

Η Πολιτεία δηλώνει αποφασισμένη, το ίδιο όμως και οι καπνιστές. Εξάλλου, ποιος νόμος στην Ελλάδα εφαρμόστηκε όπως το ήθελε ο νομοθέτης του;

Από την άλλη πλευρά, οι ιδιοκτήτες μικρών καταστημάτων (καφενείων, μπαρ, εστιατορίων) θα πρέπει να αποφασίσουν, μέσα στον Ιούνιο, με «ποιους θα πάνε και ποιους θα αφήσουν». Με τους καπνιστές, οπότε και θα προμηθευτούν το σχετικό σηματάκι ή με τους «άκαπνους»;

Ενημερώνουμε ότι το κάπνισμα θ΄ απαγορεύεται σε κλειστούς και στεγασμένους χώρους, σε εργασιακούς χώρους -και στο Δημόσιο και στους Ιδιωτικό Τομέα-, στα μέσα μεταφοράς και στους σταθμούς, με μοναδική εξαίρεση τα καταστρώματα των πλοίων κ.λπ Υπάρχουν, βέβαια, και κάποια παραθυράκια. Για παράδειγμα, το κάπνισμα προβλέπεται σε ειδικούς κλειστούς χώρους στους σταθμούς αναμονής, όπου μάλιστα θα υπάρχουν και ξεχωριστά κυλικεία. Ειδικά καπνιστήρια μπορεί να υπάρχουν και στους χώρους εργασίας στον Ιδιωτικό Τομέα, εφόσον βέβαια το αποφασίσει ο εργοδότης να βάλλει το χέρι στην τσέπη και τηρήσει τις προδιαγραφές. Να σημειωθεί ότι για τις τουαλέτες ο νόμος δεν κάνει καμία πρόβλεψη. Για τον έλεγχο και την εφαρμογή του σχετικού νόμου  έχει συσταθεί  στο Σώμα Επιθεωρητών Υγείας  ειδικός Τομέας Ελέγχου καπνού και Αλκοόλ. Στην υπόθεση προβλέπεται να εμπλακούν  οι αστυνομικές και λιμενικές αρχές , η Δημοτική Αστυνομία και  οι υγειονομικές υπηρεσίες των Νομαρχιών -κόσμος και ντουνιάς δηλαδή.

Η ευρωπαϊκή εμπειρία

Αυστρία: Το 40,7% των Αυστριακών πάνω από 15% καπνίζουν. Στα παραδοσιακά Βιεννέζικα καφενεία το κάπνισμα επιτρέπεται ανάλογα με την απόφαση του ιδιοκτήτη.
Ισπανία: Ο σχετικός νόμος δεν εφαρμόζεται με ζήλο και σε γενικές γραμμές μπορείς ν΄ ανάψεις άφοβα το τσιγάρο σου.
Ιταλία: Στη Νάπολη και στη Βερόνα απαγορεύεται το κάπνισμα και στα πάρκα.
Ολλανδία: Υπάρχουν καταστήματα, με ειδική άδεια  στα οποία οι θαμώνες καπνίζουν μαριχουάνα αναμεμειγμένη με καπνό.
Γερμανία: Διαθέτει ήπια αντικαπνιστική νομοθεσία.
Γαλλία: Ο Δήμος του Παρισιού  μοίρασε τασάκια τσέπης  για να μην γεμίσουν οι δρόμοι με γόπες.
Τουρκία:  Ο Ερντογάν, ήδη, έχει προωθήσει σχετικό νόμο, αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει όταν θα έρθει η ώρα για την εφαρμογή του -ένα θα έχει αλλάξει ο πρωθυπουργός της γειτονικής χώρας.     

ΣΧΟΛΙΑ

  1. no more bets avatar
    no more bets 30/05/2009 17:16:49

    Μεγαλο προβλημα .....ο νομος.

  2. χ avatar
    χ 30/05/2009 19:23:55

    Άντε μπας και γλυτώσουμε εμείς οι παθητικοί από τον καρκίνο που σπέρνουν οι καπνιστές. Θα μου πεις και οι συγκοινωνίες το ίδιο κάνουν και δε λέει κανείς τίποτα.

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/05/2009 19:52:37

    Οχι φιλε μου.Δεν ειναι καλο το παραδειγμα.
    Μοιαζει σα να εισαι μεσα στο νερο,μεχρι τη μυτη.Το τσιγαρο,σου χωνει ΚΑΙ τη μυτη μεσα.
    Οπότε,πνιγεσαι.
    Και βεβαια,τι φταινε και οι ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ στα μαγαζια αυτα,να υφιστανται τις συνεπειες του καπνου των αλλων;
    Και η πλακα ειναι,οτι οι περισσοτεροι,κοπτονται για τα δικαια των εργαζομενων.
    Σιγα τα ωα.

  4. anonym avatar
    anonym 30/05/2009 20:20:21

    Eυχομαι να συνετιστουν μερικοι αναγωγοι, που περιφερονται επιδεικτικα με το πουρο μεσα στο σουπερ μαρκετ απο τα τυρια, κρεατα, λαχανικα με τελικη καταληξη το ταμειο και τη βρωμα να συνθετει ενα παζλ τριτοκοσμικου στυλ
    και να υπακουσουν στις επικλησεις της νεας νομοθεσιας για την προσωπικη τους ευβιωση κι αυτη τη δικη μας.
    Αουρορα

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/05/2009 20:54:41

    ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί πλήρως αυτός ο νόμος στην Ελλάδα όπως αυτή λειτουργεί σήμερα. Ίσως σε 20-30 χρόνια και όταν μια νέα γενιά με άλλη νοοτροπία έρθει στα πράγματα.
    Σήμερα σε σφάζουν, καλείς αστυνομία και αυτή ΔΕΝ εμφανίζεται. θα επιβλήθεί ο νόμος εναντίον του καπνίσματος; Από ποιόν;
    Δεν πρόκειται ποτέ να ισχύσει γενικευμένη απαγόρευση καπνίσματος στο Ελλάντα. Οι νόμοι θέλουν και κάποιους να επιβάλλουν την εφαρμογή τους.

  6. οκτώ avatar
    οκτώ 30/05/2009 21:06:36

    Θα απαγορευτεί το κάπνισμα και στα καφενεία των χωριών;

  7. o neos avatar
    o neos 30/05/2009 21:06:38

    xaxaxaxaxa kala pou zeite !!! sthn ellada i kapou allou ?
    gia na gnwrizete kai mono, sas lew 2 pragmatakia:
    a)sta mpouzoukia kapnizoun kai anaboun tsigaro kai aytoi pou den kapnizoun pote mono kai mono me to poto kai to derti pou exoun!!!
    b)tha ginoun ola ta magazia prive , me liga logia o magazatoras otan tha tou erthei o elegxos <> tha pei oti o kosmos pou einai mesa sto magazi moy einai PRIVE diladi kleismenos kai epitrepetai to kapnisma epeidi einai oloi kapnistes.

    y.s. sthn ellada eimaste opoy oloi oi nomoi exoun parathyrakia!!
    xaxaxaxax kalo kalokairi!!

  8. Tasos avatar
    Tasos 30/05/2009 21:15:06

    Για την Τουρκία δεν είστε καλά πληροφορημένοι.

    Η απαγόρευση ισχύει εδώ και ένα χρόνο, και εφαρμόζεται μια χαρά, στα εστιατόρια που πήγαμε δεν υπήρχαν τασάκια...

  9. anonym avatar
    anonym 30/05/2009 22:01:27

    8, καλα οι Τουρκοι εχουν και τον ναργιλε. Τι γινεται μ' αυτον;

  10. Στριφτόμπολας avatar
    Στριφτόμπολας 30/05/2009 22:19:49

    Το πλεονέκτημα αυτού του νόμου είναι ότι θα έχει υπερασπιστές, αντικαπνιστές που θα επιδιώξουν μαχητικά την εφαρμογή του.

    Κάποτε καπνίζαμε στα νοσοκομεία και στα υπεραστικά λεωφορεία. Σταδιακά θα εφαρμοστεί.

    Υποθέτω ότι σταδιακά θα μπορούσε να εφαρμοστεί οποιοσδήποτε νόμος έχει υπερασπιστές.

  11. skeptiki avatar
    skeptiki 30/05/2009 22:30:16

    Κάποτε καπνίζαμε και στα νοσοκομεία????
    Και τώρα καπνίζουν στα νοσοκομεία, έννοια σας...

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/05/2009 23:08:32

    Πραγματι,προπερσι,ημουνα ενα βραδυ στο Σωτηρια,με αρωστη τη μανα ου,και χτυπαγα το κουδουνι στις νοσοκομες να ρθουν,και αυτες τιποτα,οπότε παω,και τι να δω;Ειχαν κλειδωσει την πορτα,και καπνιζανε αρειμανιως.
    Μεσα στο Σωτηρια,με ασθενεις με καρδια και αναπνευστικα.
    Αθλιοτης.
    Ευτυχως,που στις ιδιωτικες δουλειες,σιγα σιγα,καταλαβαινουν οι ερογδοτες,οτι τους συμφερει να μην καπνιζουν οι εργαζομενοι,γιατι αποφευγουν τις συχνες ασθενειες,λογω πεσμενου ανοσοποιητικου,και πανε σε κτιρια που ειναι smoke free.
    Kαι υπαρχει διαφορα,πραγματι.

  13. αχβαχ avatar
    αχβαχ 31/05/2009 00:19:04

    Σε καμμία χώρα της Ευρώπης δεν υπάρχει η κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα με το τσιγάρο στους δημόσιους χώρους (για την Τουρκία δεν ξέρω). Και δεν μιλάμε για τα τελευταία χρόνια με τα μέτρα. Και είκοσι χρόνια πριν ένας μανιώδης καπνιστής σαν και του λόγου μου είχε πρόβλημα στις περισσότερες χώρες. Όχι επειδή απαγορευόταν αλλά επειδή δεν συνηθιζόταν.

  14. βαγγελης avatar
    βαγγελης 01/06/2009 09:35:46

    οπως ανεφερε ο Τασος, στην Τουρκια απαγορευεται και μαλιστα πολυ πετυχημενα και ολοι ειναι ικανοποιημενοι αν κρινεις απο συμπεριφορα και μιλησεις μαζι τους. Για τους υπολοιπους που λετε, σε Γερμανια ειναι αυστηρα οπως θα γινει λογικα κ εδω. Αυστρια δεν πετυχαινεις σχεδον κανεναν να καπνιζει σε δημοσιο χωρο και δη σε κλειστο χωρο. Βεβαια εκει μετραει και η συνεπεια και η παιδεια ...
    Γενικα απο ολες αυτες τις χωρες που αναφερετε μονο η Γαλλια ειναι πιο χαλαρη σε σχεση με τις αλλες αλλα και αυτη θα συμμορφωθει απο οσο εχω διαβασει σε 1 χρονο.

    Καλως η κακως πρεπει η Ελλαδα να γινει και σε αυτο το θεμα σοβαρη και συνετη. Οχι απεναντι στην ΕΕ αλλα απεναντι στους πολιτες της. Οι καπνιστες πρεπει να σεβονται πρωτα το δικαιωμα ολων να μην δεχονται τον καπνο και μετα ισχυει το το 'δικαιωμα' τους για καπνισμα (οσο δικαιωμα ειναι να επιβαρυνεις με καθε μορφη τον συμπολιτη σου).

    επιπλεον, να μην λεγονται ανακριβειες για 'prive' ... ο καθε καταστηματαρχης θα εχει δικαιωμα να δηλωσει το μαγαζι του εξ αρχης αν θα ειναι καπνιστων η μη .. ουτε 50-50 ουτε prive ουτε τπτ αλλο... ουτε μια μερα ετσι την αλλη γιουβετσι...

    Ειμαι 100% εναντια της δεξιας κυβερνησης αλλα τουλαχιστον κατι καλο που παει να κανει ας το στηριξουμε γιατι αφορα εμας κ τα παιδια μας..

  15. Μάρκος avatar
    Μάρκος 01/06/2009 10:17:03

    @βαγγέλης, είσαι εκτό΄ς τόπου και χρόνου. Μιλάμε για το κάπνισμα, κι εσύ καταλήγεις στο "είμαι 100% ενάντια της δεξιάς κυβέρνησης"!!! Έλεος δηλαδή...

  16. Angel avatar
    Angel 02/06/2009 17:11:04

    Ο νόμος θα εφαρμοστεί μια χαρά γιατί το 60% του πληθυσμού δεν μπορεί να βγει με το ντουμάνι που γίνεται. Άρα είναι ένας νόμος που έχει φανατικούς υποστηρικτές και μεταξύ αυτών και εγώ που θα καταγγέλλω κάθε μαγαζί που υπάρχει παράβαση. Οι καπνιστές που δεν μπορούν χωρίς αυτό θα έχουν τα μαγαζιά τους.. Τα αλλά δικά μας.

  17. andre avatar
    andre 02/06/2009 18:12:31

    kanonika tha eprepe o kathenas na sebaite ton synathrwpo tou k na min xreiazontai anti kapnistikoi nomoi, alla bebaia auto apaitei paideia k tropous....

  18. Μαρίνα avatar