23/10/2008 23:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλλιόπη Βέττα

[youtube CK3bWS3MOI0&feature=related]

___________________________________ 

Μέσα στην ατμόσφαιρα της μούχλας και της παρακμής, υπάρχουν και οι φωτεινές αναλαμπές. Όπως η φίλη μας Καλλιόπη Βέττα με τον καινούργιο της δίσκο που κυκλοφόρησε σε παραγωγή Νίκου Παπακώστα. «Στους Δρόμους του Διόνυσου».

Ελπίζουμε βέβαια, να μας κάνει το χειμώνα και τη μεγάλη έκπληξη με το Γιώργο Μεράτζα.

Γιώργο άντε, γιατί έχουμε από τη Μεταπολίτευση να ακούσουμε το «Γιάννη μου το μαντίλι σου». Θα κάνουμε συνεστίαση του http://www.antinews.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εκλεκτή αναγνώστρια avatar
    εκλεκτή αναγνώστρια 24/10/2008 00:19:02

    παραγγελιές..μπορούμε να κάνουμε?

  2. Factorx avatar
    Factorx 24/10/2008 00:26:23

    Τι εννοείς εκλεκτή;

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 24/10/2008 00:35:05

    Μακαρι η συνεστιαση να μην ειναι γλωσσικο πυροτεχνημα και να γινει!

    Μπηκα στ αεροπλανο!

  4. Factorx avatar
    Factorx 24/10/2008 00:51:59

    θα την κάνουμε σίγουρα. Ή στην Καλλιόπη ή αλλού.

  5. εκλεκτή αναγνώστρια avatar
    εκλεκτή αναγνώστρια 24/10/2008 01:06:22

    Ευγενέστατε Factorx , τίποτα δεν εννοώ, τίποτα απολύτως.

  6. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 24/10/2008 01:24:16

    Εύχομαι στην Καλλιόπη και τους άλλους δημιουργούς Διονυσιακές εμπνεύσεις, εργασία και επιτυχία. Η ατμόσφαιρα του βίντεο είναι όμορφη. Δεν θα ήθελα να πω μια συγκεκριμένη γνώμη γι΄αυτό το τραγούδι,που είναι ωραίο, αλλά μια γενικότερη άποψη για την Καλλιόπη.
    Η Καλλιόπη έχει αναμφίβολα ωραία φωνή με ικανότητες. Κινείται όμως κύρια σε πρίμες περιοχές. Κατά συνέπεια θα πρέπει να γειωθεί κάπως και η οπτική και η ακουστική εντύπωση. Νομίζω ότι αυτή την πλευρά δεν την έλαβαν αρκετά υπ΄όψει τους οι παραγωγοί.
    Είναι φυσικό μια πρίμα φωνή να βγαίνει από μία αντίστοιχη ψυχή. Κατά κανόνα οι τενόροι, που έκαναν μεγάλη καριέρα, είναι ή χοντροί ή έχουν γλυκύτητα φυσιογνωμίας, ώστε να εξισορροπείται η οξεία ατμόσφαιρα που προάγει η φωνή.
    Θα πρότεινα στην Καλλιόπη να προβάλει οπτικά λιγότερο τα δόντια, που συνεπάγονται πρίμα εντύπωση και περισσότερο τα χείλη, που ως σαρκώδες μέλος μπασσάρουν. Ίσως θα μπορούσε να δοκιμάσει και την εντύπωση που δημιουργούν μακρύτερα μαλλιά, με κόμμωση που μπορεί να αναζητήσει.
    Ηχητικά οι ενορχηστρώσεις των τραγουδιών δεν αναδεικνύουν κατά κανόνα τις δυνατότητες της φωνής της, γιατί υπερκαλύπτουν τις υψηλές συχνότητες, περισσότερο στα άλλα κομμάτια, παρά στο συγκεκριμένο βιντεοκλίπ, που έχει αναμφίβολα ενδιαφέρουσα ενορχήστρωση. Τα όργανα που ταιριάζουνε στη φωνή της είναι νομίζω βιολοντσέλο, αργά παιγμένο κλαρίνο, κοντραμπάσσο, Διονυσιακό τύμπανο, και άλτο σαξόφωνο. Θα μπορούσε ίσως να δοκιμάσει μέσα στο τραγούδι, κάποιο μικρό τμήμα του στίχου προς το τέλος της στροφής να μην τραγουδιέται, αλλά σχεδόν να απαγγέλλεται για να βγαίνει στην επιφάνεια εκείνο το τμήμα της φωνής, που δεν είναι κρυστάλλινο, αλλά λίγο βραχνό.

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/10/2008 01:27:01

    Factor με το καλό η συνάντηση.
    Κοιτα μην κανονίσεις τίποτα με Κατσιμιχες ,Κοτσιρα ή Πυξ Λάξ γιατί μου θυμίζουν στην καλύτερη τον Πάριο τής light-pop(χάλια μαύρα δηλαδή) και στην χειρότερη κάτι οπαδούς της ΑΕΚ που τά ρίχνουν όλα στην ΄κακούργα κενωνία΄και γι΄αυτό έχουν να δούν τίτλο 15 χρόνια.

  8. ΄Κάλος avatar
    ΄Κάλος 24/10/2008 10:33:18

    Αγαπηητέ Σπύρο 1:27, φοβάμαι πως έχεις μείνει κι εσύ πίσω σαν οπαδός της ΑΕΚ. Οι Κατσιμιχαίοι δεν υπάρχουν πιά - έχει μείνει μόνο ο ένας - και οι Πυξ Λαξ έχουν διαλυθεί. Όσο για τον Κότσιρα, κουρεύτηκε!!!

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/10/2008 16:44:12

    Mα αγαπητέ ΄Κάλε΄τούς διαλυμένους φοβάμαι πιό πολύ,πού περιφέρουν το σαρκίο τους δώθε και κείθε σάν ξεπεσμένα ΄αγάλαματα΄τού παρελθόντος.
    Υ.Γ.
    ΑΕΚ δεν είμαι πάντως.

  10. Κάλος avatar
    Κάλος 24/10/2008 17:30:15

    Αγαπητέ Σπύρο, τι σου φταίνε τα αγάλματα;΄Άστα να περιφέρονται. Όπως έγραψε κι ο Λορέντζος Μαβίλης: "Τούς ζωντανούς τα μάτια σου, ας θρηνήσουν / Θέλουν μα δε βολεί να λησμονήσουν".
    Υ.Γ: Ούτε κι εγώ είμαι ΑΕΚ, αλλά ο Πάριος μου αρέσει. Πειράζει;

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/10/2008 17:48:44

    Tι να πειράζει??
    Τό οτι σού αρέσει ο Πάριος??
    Kανένα πρόβλημα.
    Στο δικό μου σπίτι δέν ΄μπαίνει΄.Α,παπά,να μού εμφανιστεί σάν ΄τρελλό φορτηγό΄...!!!!!!!!
    Περί ορέξεως τών άλλων..............