#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2010 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλλιτέχνες δημιούργησαν το «αληθινό» πρόσωπο του Ιησού



Το «πραγματικό πρόσωπο του Ιησού» ισχυρίζονται ότι δημιούργησαν ειδικοί της ψηφιακής τεχνολογίας, οι οποίοι είχαν πρόσβαση στην Ιερά Σινδόνη. 

Η εικόνα, η οποία παρουσιάζεται σε εκπομπή του History Channel, δημιουργήθηκε αφού πρώτα ελήφθησαν πληροφορίες από την  Ιερά Σινδόνη-το ύφασμα με το οποίο πιστεύεται ότι τύλιξαν τον Ιησού μετά την αποκαθήλωση-και στη συνέχεια μετατράπηκαν σε τρισδιάστατη απεικόνιση.

«Αν θέλεις να αποτυπώσεις το πρόσωπο του Ιησού και θέλεις να είναι το αληθινό πρόσωπο, έχεις μόνο ένα αντικείμενο στη διάθεσή του και αυτό είναι η Ιερά Σινδόνη», δήλωσε ο Ρέι Ντάουνινγκ, ειδικός σε θέματα ψηφιακής τεχνολογίας και απεικόνισης.

Ο Ντάουνινγκ, πρόεδρος του Studio Macbeth, που ανέλαβε το έργο, χρειάστηκε περίπου ένα χρόνο για την ολοκλήρωσή του. «Έχω πολλές πληροφορίες για το πρόσωπο και οι εκτιμήσεις μου προσεγγίζουν ιδιαίτερα το πώς έδειχνε αυτός ο άνθρωπος», επισήμανε ο Ντάουνινγκ.

Η Ιερά Σινδόνη περιέχει το θαμπό αποτύπωμα ενός γενειοφόρου άνδρα με σταυρωμένα τα χέρια, και του σώματός του, όμως επί δεκαετίες η γνησιότητά της αποτελεί αντικείμενο διαμάχης μεταξύ των ειδικών. 

(απο Τα ΝΕΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTINOS avatar
    NTINOS 01/04/2010 16:33:40

    ΣΗΜΕΡΟΜ ΚΡΕΜΑΤΑΙ ΕΠ ΙΞΥΛΟΥ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΠΟΤΕ.

  2. hold your horses avatar
    hold your horses 01/04/2010 18:01:19

    Η 'σινδονη' αυτη ηταν υφασμα του 1200μΧ. Η ταυτοποιηση εγινε με την μεθοδο του ανθρακα 14. Εαν ειχε τυλιχτει νεκρος στη σινδονη τοτε τα αυτια θα ευρισκοντο 2 φορες ποιο μακρυα απο την παρουσα θεση (βασικες αρχες γεωμετριας! βλεπε την λεγομενη νεκρικη μασκα του Αγαμεμνωνα στο εθν μουσειο). Η σινδονη απεικονιζει κατ αλλους πορταιτο σταυροφορου μαχητη κατ αλλους ειναι αυτοπρωσοπογραφεια του Λεοναρδο Da Vinci [εαν κατασκευαστηκε απο αυτον τον 15ο αιωνα σε υφασμα του 13ου]. Η τεχνολογια κατασκευης ειναι μια καυστική ζωγραφική μεθοδος για την αποδοση του σκουροτερου/ανοικτερου γκριζου. βλεπε google... Αποκλείεται να ειχε τυλιχθει νεκρος, και αποκλείεται να εγινε [οτι εγινε] τον 1ο αιωνα, ολα τα αλλα παιζουν]

    Καλη Ανασταση!

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/04/2010 18:35:47

    H σινδόνη (και τα συγχωροχάρτια) είναι μεσαιωνικές εφευρέσεις. Αφού σκέφτομαι να ανακαλύψω καμιά θαυματουργή εικόνα αυτές τις μέρες να λύσουμε το οικονομικό (κεριά και τάμματα απαλάσσονται από φόρο και ΦΠΑ, άσε που μπορείς να ξεπλύνεις χρήμα... "-- που βρήκες τα λεφτά; -- στο παγκάρι")

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ archaeopteryx 01/04/2010 21:55:48

      ...“– που βρήκες τα λεφτά; — στο παγκάρι”...

      Άπαιχτος τεράστιε as usual

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 01/04/2010 18:58:09

    Λυπαμαι που θα σας απογοητευσω αλλα η "ιερα σινδονη" ειναι υφασμα των μεσαιωνικων χρονων και καμμια σχεση δεν εχει με τον Ιησου. Βεβαια, οι Αγγλωσαξωνες ως "μανες" στο μαρκετινγκ, ηγουν αγορολογια, μπορουν να πεισουν τους αφελεις οτι και το νερο του Καματερου ειναι ιερο.

  5. tomcat00 avatar
    tomcat00 01/04/2010 19:01:40

    αν ειχε γεννη8ει τωρα, ουτε φιναλιστ στο Ελλαδα εχεις Ταλεντο δεν 8α ηταν

    Στοιχειωδεις γνωσης Φυσικης χρειαζονται - ενναλακτικα, καριερα στους παιδικους στα8μους του Βατικανο

  6. πολίτης avatar
    πολίτης 01/04/2010 19:23:05

    Κάθε χρόνο, τις μέρες του Πάσχα βρίσκουν κάτι τέτοια. Αηδία κατήντησε πια. Μια χρονιά είχαν ¨σχεδιάσει¨το πρόσωπο του Ιησού από το κρανίο ενός άσχετου, που έζησε την ίδια περίοδο.

  7. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 01/04/2010 21:08:03

    αφού είναι δημιούργημα των σταυροφόρων τότε τί δουλειά έχει στις βυζαντινές απεικονίσεις του 8-9ου αιώνα;
    οι πρώτες αναφορές σχετικά με την σινδόνη ανάγονται περίπου στον τρίτο αιώνα, περίπου την εποχή που "αποκρυσταλώθηκε" η μορφή του χριστού στην βυζαντινή εικονογραφία.......οι μέχρι τότε σωζόμενες εικόνες διαφέρουν πολύ η μία με την άλλη...... η σινδόνη φυλαγόταν για αιώνες σε μοναστήρι στην καπαδοκία απ΄όπου την "δανείστηκαν" τον 12ο αιώνα οι σταυροφόροι και δη οι ναίτες οι οποίοι περιβάλονται και με αρκετούς μύθους............όπως και όλα τα υπόλοιπα "λαφυρα" των σταυροφόρων ήταν κυρίως από την ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία και εμφανίστηκαν στην δύση μετά τον 12ο αιώνα ...αυτό δεν σημαίνει ότι τότε κατασκευάστηκαν ή πρωτοεμφανίστηκαν......
    όσο για την αλήθεια καμία φορά είναι τόσο ακραία που δεν γίνεται πιστευτή με τίποτε..........

    • tomcat00 avatar
      tomcat00 @ xrhxa65 01/04/2010 22:55:09

      χαχαχαχα...τι ακουμε βραδιατικα

      πανε κανε μπαντζι...κ αυτο εξτριμ ειναι

      ζεις με 94% νταρκ ματερ, και μου 8ες και παραμυ8ακια με γιους ξυλουργων και βιζιτες της Ανατολιας χαχαχαχα

      Μερι κριστμας

      • xrhxa65 avatar
        xrhxa65 @ tomcat00 02/04/2010 23:25:58

        και δεν μας λες βρε εξυπνάκια σύγχονε άνθρωπε και μοντέρνε που "έχεις ξεπεράσει"κάτι τέτοια γιατί η επιστήμη σήμερα τα έχει εξηγήσει όλα και αυτά πια είναι ντεμοντε....απάντησέ μου σε παρακαλώ:ποιά είναι η αρχή και ποιό το τέλος του παντός;κι αν το παν ξεπήδησε ξαφνικά απ'το big bank το big bank τί το προκάλεσε; και αφού πριν ήτανε το απόλυτο μηδέν τί ήταν αυτό που μέσα στο μηδέν είχε υπόσταση και θέληση και δύναμη να κάνει το μηδέν να ενεργηθεί και να δημιουργήσει τον πάν και να αφήσει το δικαίωμα σε κάτι κακόμοιρα ανθρωπάκια σαν κι εσένα να κοκορεύονται σήμερα ότι δεν έχουν ανάγκη τέτοια ξεπερασμένα (και μή μοδάτα προφανώς)σχόλια;
        έχεις απόλυτη άποψη προφανώς και για ένα παλιοσεντόνι που έχει αποτυπώσει με ακτινοβολία ακτίνων "Γ" στο λινάρι σαν να ήταν φωτογραφικό φίλμ και με απόλυτες διαστάσεις όγκομετρικές και τρισδιάστατες κάποιος παλιορουφιάνος σταυροφόρος του 12ου αιώνα που ήθελε να πουλήσει αγιοσύνη ....και για να μην χρονομετρείται σωστά με την μέθοδο του άνθρακα τον 20ο αιώνα ,το πότισε και με ραδιενέργεια σε αφύσικα επίπεδα....φυσικά η άποψή σου είναι μοντέρνα και δεν μετράει "φαινόμενα "που ο ανθρώπινος νούς σήμερα είναι ανεπαρκής να τα κατανοήσει.....όπως (π.χ.)οι πολλές διαστάσεις ,τα πολλαπλά σύμπαντα, τί να λεμε τώρα ...άντε να κάνουμε ένα εξτρήμ μπαντι τζάμπινγκ να μας σώσει από την μαύρη άγνοιά μας......

      • xrhxa65 avatar
        xrhxa65 @ tomcat00 02/04/2010 23:43:46

        προφανώς για σένα ο χριστός ήταν φανταστικό πρόσωπο και όλοι αυτοί που αναφέρονται ιστορικά σ'αυτόν έπαθαν ιστορική παράκρουση........

        Όταν την ιστορικότητα δεν την αρνούνται ούτε οι εχθροί του και εστιάζουν τα σχόλιά τους στον ρόλο του και την αποστολή του(ήταν θεός; -όχι ήταν προφήτης -όχι ήταν άνθρωπος-όχι ήταν τσαρλατάνος....πάντως ό,τι και να ήταν...υπήρξε....εεε λοιπόν αφού υπήρξε άφησε πίσω του και το αίμα του και τον ιδρώτα του και τα κύταρά του)

      • paratiritis2000 avatar
        paratiritis2000 @ tomcat00 03/04/2010 20:12:18

        Τι του απαντάς?
        Καμιά κλασική αριστεροκαφρήλικια βλαχαρία θά'ναι που στη ζωή του όλο κι όλο θα'χει διάβασει κα΄να Focus κι αυτό κατά λάθος. Όταν στο ζαχαροπλαστείο ο Μήτσος είχε δώσει ραντεβού με μια γκόμενα μέσω IRC όπου τελικά κι αυτή ακόμα τον έστησε.
        Έχουμε γεμίσει τέτοιους.

      • Καό Πάκα avatar
        Καό Πάκα @ tomcat00 06/04/2010 09:04:50

        απλές κατανοητές (αλλά όχι από όλους δυστυχώς, όπως κι άλλες) απαντήσεις:
        ------------------------------------------------------------------------

        1."….απάντησέ μου σε παρακαλώ:ποιά είναι η αρχή και ποιό το τέλος του παντός;κι αν το παν ξεπήδησε ξαφνικά απ’το big bank το big bank τί το προκάλεσε; και αφού πριν ήτανε το απόλυτο μηδέν τί ήταν αυτό που μέσα στο μηδέν είχε υπόσταση και θέληση και δύναμη να κάνει το μηδέν να ενεργηθεί"

        Δεν υπάρχει αρχή και τέλος. Θα έπρεπε;
        Το bing bang ή ότι άλλο μπορεί να έγινε ήταν απλά ΤΥΧΑΙΟ. Τόσο απλά.
        Όταν περνάνε μερικά δισεκατομμύρια τρισσεκατομυρίων χιλιετηρίδες τότε στατιστικά μπορεί απλά να γίνει ΚΑΤΙ.



        "Όταν την ιστορικότητα δεν την αρνούνται ούτε οι εχθροί του"

        Λάθος. Όχι μόνο την αρνούνται, αλλά στην ουσία δεν υπάρχει κανένας ιστορικός της εποχής που να αναφέρει την ύπαρξή του εκτός από έναν, τον Φλάβιο Ιώσηπο, με ότι αυτό σημαίνει.

        Πρόσφατα συνάντησα κάποιους γιαχωβάδες που προσπάθησαν να με πείσουν για την ύπαρξή του. Το υπέρτατο επιχείρημά τους ήταν "τι πιθανότητα υπάρχει, αν γίνει ένας σεισμός και διαλυθεί πχ η βιβλιοθήκη της νέας υόρκης, να γίνει κάτι και να επανέλθει στην αρχική της μορφή; (δηλαδή με τον παραλληλισμό ότι δεν είναι δυνατόν όλα αυτά που υπάρχουν να έγιναν τυχαία)

        Η απάντηση που έλαβε ήταν ότι το παράδειγμα είναι ατυχές διότι η βιβλιοθήκη προϋπήρχε, ενώ το σύμπαν όχι. Δεν υπήρξε ποτέ αρχική μορφή, απλά όλα εξελλίσσονται μέσα από τυχαία γεγονότα.

        Καό Πάκα

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/04/2010 22:46:39

    Ακόμη κι αν η Σινδόνή τού Τουρίνου είχε χρονολογηθεί στο 30-40 μ.Χ., πάλι αποκλείεται η μορφή που απεικονίζεται σε αυτή να είναι του Χριστού.

    Ο Χριστός αναστήθηκε ολόκληρος, δεν άφησε πίσω του "λεκέδες" από υγρά τού σώματος και νεκρά κύτταρα τού δέρματός Του! Έλεος πια!

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Στέργιος 02/04/2010 23:02:57

      δεν μάτωσε; δεν ίδρωσε; δεν;..........

  9. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 01/04/2010 23:24:48

    Η σινδόνη του Τορίνο πάραυτα στο εγκληματολογικό εργαστήριο!
    και αύριο οι πολιτικοί στη θρηνούσα μάνα!

  10. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 02/04/2010 12:03:11

    απ οτι λιγα εχω διαβασει η σινδονη του τορινο μαλλον ειναι το σεντονι που τυλιξαν τον μαγιστρο των Ναιτων ζακ ντε Μολαι το 1330 περιπου και οι γνωστοι αγνωστοι που κινουνται παντου καταφεραν (ε δεν ηθελε και πολυ προσπαθεια..) να την τοποθετησουν στο βατικανο και να πεισουν οτι πρεπει να λατρευεται, οπως και γινεται θεωρωντας οι περισσοτεροι οτι προκειται για του Χριστου... οι πολλοι δεν ξερουν ως συνηθως... οι λιγοι παντα γνωριζουν... Οσον αφορα το προσωπο που λενε αν διαβασει κανεις την επιστολη του Πιλατου, περι ανδρα κοκκινομαλη η ξανθου με γαλανα ματια κλπ μαλλον σε ινδοευρωπαιας φυλης χαρακτηριστικα παραπεμπει συνεπως η εβραικη γαμψη μυτη ποθεν προκυπτει??? Αλλα ειπαμε... Ετσι ειναι αν ετσι εσεις δθελετε να πιστευουμε...

    • xrhxa65 avatar