07/09/2010 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλείται και η Ντόρα στην Εξεταστική για την Ζήμενς

Την κλήτευση της Ντόρας Μπακογιάννη αποφάσισε η Εξεταστική επιτροπή της Βουλής για το σκάνδαλο Siemens ενώ κλήση σε απολογία έστειλαν οι εφέτες - ανακριτές, που διερευνούν τη υπόθεση, στον κουμπάρο του Τάσου Μαντέλη, Γιώργο Τσουγκράνη....

Ο επιχειρηματίας καλείται να απολογηθεί την Πέμπτη, για την κατηγορία της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα. Υπενθυμίζεται ότι ο κ. Τσουγκράνης ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής είχε παραδεχθεί ότι είχε ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό εκ μέρους του κυρίου Μαντέλη για να κατατίθενται εκεί οι «χορηγίες» της Siemens προς τον πρώην υπουργό. Στον τραπεζικό λογαριασμό που είχε ανοιχτεί στο όνομα Α. Ρόκος σε τράπεζα της Γενεύης κατατέθηκαν εμβάσματα συνολικού ποσού 450.000 μάρκων.

Παράλληλα, οι εφέτες - ανακριτές έχουν ζητήσει από τον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Εφετών, Γιάννη Σακελάκο, την επέκταση της δίωξης κατά της Ζήμενς και για το αδίκημα της εγκληματικής οργάνωσης. Τις επόμενες ημέρες αναμένεται να ασκηθεί δίωξη και γι αυτή την κακουργηματική κατηγορία, η οποία θα προσωποποιηθεί σε εμπλεκόμενους κατηγορούμενους από τους εφέτες - ανακριτές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/09/2010 18:09:02

    Για να δούμε αν θα της θυμίσουν αυτό:

    http://www.antinews.gr/?p=18868

    • ataktos avatar
      ataktos @ Επώνυμος 08/09/2010 14:25:13

      xixxi

  2. ammos-mpaliagaios avatar
    ammos-mpaliagaios 07/09/2010 18:22:01

    Θα ηθελα να μαθαίναμε τον διάλογο της επιτροπής με την ασπιλη και αμόλυντη απο το βρώμικο χρήμα της αρχηθεοκρατούσας εξουσιάστριας ΝΤΟΡΟΥΛΑΣ ,οπου ειχε μόνον κοινωνικες σχέσεις με τον αλλοτε συμμαθητή της φυγόδικο χριστοφοράκο. Ρε οπου κομπίνα η αγία οικογένεια ειναι παντα πρώτη στα σκατα

  3. loretta avatar
    loretta 07/09/2010 18:59:28

    xaxaxaxaxaxaxaxa θα την συνοδευσει ο πατηρ αρχιδρακουλας μεχρι την πορτα????

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ loretta 07/09/2010 19:13:23

      Δεν τους λυπάσαι; Τα ασθενοφόρα δεν φτάνουν.

  4. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 07/09/2010 19:05:31

    να αποχωρησει το πασοκ απο την επιτροπη ,οπως αποχωρησε η ΝΔ απο τις αλλες

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ παπαδοπαιδι 07/09/2010 21:15:04

      σωστά...ο καλός ο φίλος στην ανάγκη φαίνεται...

  5. tiramola avatar
    tiramola 07/09/2010 19:11:43

    Να μιά μεγάλη ευκαιρία να αποβάλει η ΝΔ το μητσοτακέιο σπυρί από το σώμα της.
    Μπορεί να χάσει στην αρχή λίγους Κρητικούς, στη πορεία όμως θα κερδίσει πολλούς περισσότερους.

  6. Νικόλαος Μ. avatar
    Νικόλαος Μ. 07/09/2010 19:47:14

    Να πει τι μωρέ; Ότι δεν γνωρίζει τίποτε και να φύγει; Όπως ο Κόκκαλης ένα πράμα. Άντε καλά!... Τελικά, θεωρώ αυτές τις εξεταστικές, μεγαλύτερη κοροιδία απ΄το να μη γίνονταν καθόλου.

  7. PELIAS avatar
    PELIAS 08/09/2010 14:21:19

    Και η Ντορούλα

    - εγώ κύριοι δέν ξέρω τίποτε. Ρωτήστε τον μπαμπάκα μου. Καί πατέρας καί δάσκαλος

    ΠΕΛΙΑΣ

  8. kouklos avatar
    kouklos 09/09/2010 00:02:35

    ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Η ΝΤΟΡΑ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΗΔΕΠΟΤΑ ΕΛΕΓΜΕΝΑ???

    Ελευθεροτυπία, Πέμπτη 25 Ιουνίου 2009
    Αντιδράσεις Ακη, Ντόρας σε καταγγελία Καρατζαφέρη για Siemens
    Ελευθεροτυπία, Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2009
    Ντόρα - Siemens
    Ελευθεροτυπία, Παρασκευή 17 Απριλίου 2009
    350.000 ΕΥΡΩ, ΜΕΣΩ PLACID BLUE, 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ 2004 ( προίκα της «ΑΛΕΞΙΑΣ » είχε πληρώσει η ΖΙΜΕΝΣ

    Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2010
    Καυτή αλληλογραφία Ντόρας και Βουλγαράκη με Siemens

    Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2010
    Απίστευτες αποκαλύψεις! Όλη η οικογένεια Μητσοτάκη είχε σχέση με siemens

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΘΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Η ΜΑΡΙΚΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑ ΣΕ ΚΟΥΖΙΝΑ SIEMENS

    Όλο το χρήμα έπεφτε στο μέγαρο μουσικής και την "action aid" της Μπακογιάννη που τουλάχιστον επιτελεί ένα κοινωνικό έργο. Αυτό κατέθεσαν χθες στην εξεταστική επιτροπή. Όμως πως είχε την πρόσβαση η Αλεξία Μπακογιάννη και μπορούσε να χρηματοδοτείτε από την siemens; Πως έμαθε η Αλεξία Μπακογιάννη τον Χριστοφοράκο και εξασφάλιζε τις χορηγίες; Άλλο ένα πρόσωπο που εμπλέκεται στην υπόθεση και είναι της οικογένειας Μητσοτάκη. Πρώτα ήταν ο ...Κωνσταντίνος μετά ο Κυριάκος με τις συσκευές, λίγο αργότερα η Ντόρα και τέλος η Αλεξία. Ρε παιδιά το μόνο που δεν μάθαμε είναι αν η Μαρίκα έκανε τα ντολμαδάκια της σε κουζίνα siemens(το πιο πιθανό).

    ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ ,ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ,ΝΤΟΡΟΛΟΓΙΕΣ

  9. CLYKOS avatar
    CLYKOS 09/09/2010 00:32:44

    Η Ντόρα Μπακογιάννη είπε στην «Ε» ότι η ίδια δεν έχει την ανάγκη της στήριξης κανενός, πρώτη εκείνη ήθελε να γίνει εξεταστική για να πάει να καταθέσει ώστε να πάψει να υφίσταται μια λασπολογία για την κοινωνική σχέση που είχε με τον Μιχάλη Χριστοφοράκο και την οποία γνώριζαν όλοι. Αν τα είχε πάρει η ίδια θα την είχαν πιάσει, λένε συνεργάτες της, γιατί την ξεψαχνίζουν εδώ και χρόνια, αρχής γενομένης από τον Λαλιώτη και δεν έχουν βρει τίποτα.
    Ιδου η Ροδος ,ιδου και τα μιζαρισμενα τησ ΜΙΖΕΝΣ !!!!