#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2010 08:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλαμπούρια για αμερικανάκια



O θείος Σαμ απένειμε τα εύσημα στον καλό στρατιώτη Γιώργο Παπανδρέου για τον τρόπο που η Ελλάδα αντιμετωπίζει την κρίση στην οικονομία. Αυτό είναι το ρεπορτάζ που προέκυψε αμέσως μετά τη συνάντηση του Ελληνα πρωθυπουργού με τον αντιπρόεδρο των ΗΠΑ, Τζο Μπάϊντεν.

«Συγχαίρω τον πρωθυπουργό για την εξαιρετική δουλειά που κάνει στο χειρισμό της οικονομικής κρίσης και Θεού θέλοντος θα βάλει τη χώρα του πάλι στο σωστό δρόμο» τόνισε ο κ. Μπάιντεν για να τον διακόψει ο κ. Παπανδρέου, επισημαίνοντας ότι «είμαστε ήδη στο σωστό δρόμο».

Ο Αμερικανός αντιπρόεδρος συμφώνησε, λέγοντας «είσαστε στο σωστό δρόμο, είσαστε στο σωστό δρόμο και είμαστε εντυπωσιασμένοι από τη σκληρή δουλειά που κάνετε. Συγχαρητήρια.»

Αυτά τα ωραία έγιναν σε μια όμορφη οικογενειακή στιγμή. Η αλήθεια είναι άλλη ωστόσο.

Αυτοί που προκάλεσαν την οικονομική κρίση σε όλο τον κόσμο μας νουθετούν και μας συγχαίρουν;

Αυτοί που χαίρονται διότι η Ελλάδα έχει φορέσει καπέλο το ΔΝΤ μας λένε ότι είμαστε στο σωστό δρόμο; Ή επειδή το λέει ο κ. Παπανδρέου είμαστε πράγματι, γιατί μας φαίνεται ότι ο δρόμος οδηγεί στον γκρεμό και δεν είναι αστείο για αμερικανάκια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 22/09/2010 08:26:59

    .... η αλλιως, το αιμα νερο δεν γινεται!

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 22/09/2010 08:34:09

    Και η Γαλανόλευκη με τον Σταυρό, όπως ΠΑΝΤΑ!, ηχηρά απούσα.

    *
    "Ως πότε τέλος πάντων θα λέγωμεν «ως πότε;"
    ~Γιώργος Σουρής

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ η Dimi 22/09/2010 08:37:31

      Ούτε τους τύπους δεν κρατούν πια, αυτό σκέφτηκα και εγώ.
      Καλημερα DIMI MAΣ!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ αλλενάκι 22/09/2010 08:49:02

        ΑΛΛΕΝΑΚΙ ΜΑΣ!

        "Το τελετουργικό τής μασονίας αποτελεί είδος εμπειρίας της πνευματικής εμβάθυνσης καί του εξευγενισμού. Οί μυητικές τελετουργίες ανωτέρων βαθμών πλαισιώνονται μέ διακόσμηση που στά μή κανονικά μασονικά συστήματα μπορεί νά φθάσει μέχρι τή μαγεία. Ενα τελετουργικό γιά το βαθμό του Δάσκαλου αναφέρει:

        Πρίν από τήν εργασία συναθροίζονται οί κάτοχοι του τρίτου βαθμοϋ (βαθμός τού Δασκάλου) καί αναγράφουν τά ονόματά τους στον κατάλογο παρόντων.

        Τότε συναθροίζονται οί υπηρέτες λίγο πρίν στο Ναό καί φωτίζουν το Ναό γιά τήν έναρξη τών εργασιών. Ανάπτονται κεριά. Τότε oι αδελφοί παρακαλούνται νά ενδυθούν τά τεκτονικά τους ενδύματα, νά βάλουν τήν ποδιά τους καί οδηγούνται στο Ναό, προκειμένου νά γίνει έναρξη τών εργασιών τής στοάς. Ερωτάται κατά πόσον όλοι οί παρόντες είναι αδελφοί τής στοάς στο βαθμό τού Δασκάλου.

        Ετσι ή στοά ασφαλίζεται έναντι τής εισόδου αναρμοδίων προσώπων, ανάπτονται τρία κεριά μέ τά λόγια:

        «ή σοφία οδηγεί το οίκοδόμημά μας! η ισχύς το ενδυναμώνει, το κάλλος το ολοκληρώνει!». Τότε αρχίζει η εργασία του 3ου βαθμού."!..

        ~"Ο Αποκρυφισμός στο φως της Ορθοδοξίας"(απόσπασμα) Τεύχη 4ο-10ο, Εκδόσεις Διάλογος, Αριθ. 15. Της Υπηρεσίας Ενημερώσεως Διαλόγου και Πολιτισμού της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ενωση Γονέων γιά την Προστασία της Οικογενείας και του Ατόμου

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ η Dimi 22/09/2010 16:25:57

      Ο ΓΑΠ πήγε τουρίστας στις ΗΠΑ, δεν έκανε επίσημη επίσκεψη.
      Κάθε μέρα είναι στο εξωτερικό. Οι συμπατριώτες(ΗΠΑ και Ισραήλ) του έχουν βαρεθεί να τον βλέπουν.

      Μόνο οι τουρίστες συζητάνε για το δρόμο, για τον καιρό, βγαίνουν φωτογραφίες...

  3. neotera avatar
    neotera 22/09/2010 09:23:01

    Αφού επιτρέπεται να καίγονται σημαίες, η αμερικάνικη έχει καιρό να καεί στην ελλάδα ? Θα πείτε καίγονται οι σημαίες του Ισραήλ, το ίδιο κάνει... Αλλά πάλι, επικοινωνικακώς μιλώντας έχουν ξετυλίξει σημαία μαμούθ ολοκαίνουργια στην πρεσβεία τους και στα δικά μας τα δημόσια κτίρια συνήθως κρεμάμε κουρέλια...

  4. δεξιός avatar
    δεξιός 22/09/2010 09:28:15

    "θεου θέλοντος", χα χα ,αστο,άθεος ειναι

  5. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 22/09/2010 09:31:07

    Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα... Πράσινη ανάπτυξη μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα... Παγκόσμια Διακυβέρνηση μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα Ναι Μπορούμε μπλα μπλα μπλα μπλα Πράσινη ανάπτυξη μπλα μπλα μπλα μπλα Πρώτα ο Πολίτης μπλα μπλα μπλα μπλα Λεφτά Υπάρχουν μπλα μπλα μπλα μπλα Παγκόσμια Διακυβέρνηση

    • aengus avatar
      aengus @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 22/09/2010 09:57:27

      Και μπλα μπλα μπλα και μπλα μπλα μπλα
      Κολυμπάμε στα σκ@τ@@@@@!!!!!!!!!!

      • Enzo avatar
        Enzo @ aengus 22/09/2010 11:37:44

        χαχαχα

  6. anonymous avatar
    anonymous 22/09/2010 09:46:17

    Sen. J.Biden on Shalom TV:
    I am a Zionist, you don't have to be a Jew to be a Zionist

    h**p://www.youtube.com/watch?v=yAZmO80dLfE

  7. nasos avatar
    nasos 22/09/2010 11:17:53

    Ομιλίες σε οργανώσεις β'διαλογής,ομιλία σε κενή αίθουσα στον ΟΗΕ,συνεντεύξεις που παίχτηκαν 5ο θέμα στα κανάλια της Ν.Υόρκης και το κερασάκι στην τούρτα,συνάντηση με τον Αντιπρόεδρο επειδή προφανώς ο Πρόεδρος δεν είχε χρόνο να δεχτεί τον ενοχλητικό γκρούπι.
    Αρχίζει ο ΓΑΠ και θυμίζει τον Αντρέα,τότε που ο μακαρότης κυνήγαγε την διεθνή αναγνώριση με την Κίνηση των Έξι,την αποπυρηνικοποίηση των Βαλκανίων αλλά φευ!
    οι ξένοι εξακολουθούσαν να τον βλέπουν σαν έναν ακίνδυνο,γραφικό φαφλατά

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nasos 22/09/2010 22:24:57

      εξ ου και το ξυνισμένο χαμόγελο - από τον Δρούτσα του κόλλησε?

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/09/2010 11:37:14

    Καλά ο Σάμ, αλλά με τη Deutsche Bank τί γίνεται σήμερα; - 9 %!
    Έίναι σοβαρό; Something is running at the Gypsies houses!
    h**p://boersen.manager-magazin.de/spo_mmo/kurse_einzelkurs_uebersicht.htm?u=0&p=0&k=0&s=514000&b=9&l=276&n=Deutsche%20Bank&sektion=dax

    Δείτε όμως κι αυτά! Θα πέσει το γέλιο της αρκούδας!
    h**p://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,718795,00.html
    h**p://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,623633,00.html

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/09/2010 12:32:18

    Έχουν βγάλει προειδοποίηση για έντονα ζημιογόνο τρίτο τρίμηνο 2010 της Deutsche Bank. Οι αιτίες πράγματι είναι πολλές υποθήκες σε αμερικανικά ακίνητα (η βασική πηγή κάθε οικονομικής κακοδαιμονίας εδώ και 4 χρόνια) και η εξαγορά του Γερμανικού Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/09/2010 12:51:30

    Εν τω μεταξύ, το ευρώ ανεβαίνει σε σχέση με το δολλάριο πάνω από 1,33.
    Είχα προβλέψει, για όσους θυμούνται, κίνηση σε στενό οριζόντιο κανάλι 1,25 - 1,30. Άν συνεχίσει έτσι και "καθίσει" για 2 - 3 μέρες πάνω από το 1,34, η πρόβλεψή μου πάπαλα. Λάθος.
    Φταίει βέβαια η μεγάλη αρνητική διαφορά επιτοκίων FED - EKT, αλλά και η αμερικανική "ανάκαμψη", που είναι πολύ αδύναμη. Τζάμπα έκοψαν τόσα χαρτονομίσματα και τα έρριξαν στην αγορά. Το χρηματοπιστωτικό σπάταλο ακριδο-σύστημα, σαν καταβόθρα, τα καταπίνει και τα αλέθει σαν σκουπιδοφάγος.
    Κακό για τις Ευρωπαικές εξαγωγές προς τη ζώνη του δολλαρίου πάντως. Το Ευρώ γίνεται πάλι "ακριβό"; Ευτυχώς υπάρχει η Κίνα με το ακριβό της νόμισμα, και "πεινά" πολύ για εμπορεύματα του τριτογενούς.
    Η πατάτα της Deutsche Bank είναι μάλλον "παράπλευρη απώλεια". Πόνταρε σε ισχυρή ανάκαμψη πέρα από τον Ατλαντικό.

  11. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 22/09/2010 13:08:06

    Είμαι περίεργος πώς υποδέχτηκε ο Μπάιντεν τον ΓΑΠ. Μήπως του είπε Dear George,welcome home?

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 23/09/2010 11:57:36

    @ ΙΩΝΑΣ

    Γιώργο είσαι “Θεός”….
    http://bit.ly/a7ge3r