#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2011 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλή Ανάσταση….




του Κώστα Ροδινού

Ο παππούς μου έλεγε, πώς όπου και να πάω, όπου και να ταξιδέψω, όσα μέρη και να δώ, ακόμα και αν γυρίσω όλο τον κόσμο, στο τέλος θα επιστρέφω στο χωριό μου!  Γιατί το χωριό μου είναι το ωραιότερο μέρος του κόσμου! Εκεί βρίσκονται οι ρίζες μου.

Όταν τα άκουγα αυτά μικρός, δεν έδινα καμιά σημασία. Πρώτον γιατί, όπως όλα τα παιδιά, ήθελα να και εγώ να φύγω απ’ το χωριό μου. Να πάω να γνωρίσω και να ζήσω στις ωραίες πόλεις, που βλέπαμε στις ταινίες, που έπαιζε μια φορά το μήνα στην κεντρική πλατεία του χωριού ένα στρατιωτικό συνεργείο. Δεύτερον, γιατί στο χωριό μου στον Έβρο, εκεί στη δεκαετία του ’60 περίσσευε η ανέχεια και  η σκληρή δουλειά στα χωράφια. Το μισό χρόνο ήμασταν βουτηγμένοι στις λάσπες και τα χιόνια, ενώ τα καλοκαίρια μας έκαιγαν τα λιοπύρια.

Όμως, όταν έρχονται οι γιορτές άλλαζαν τα πάντα. Κυρίως άλλαζε η διάθεση! Λές και ένα μαγικό χέρι (ο παππούλης, έλεγε η γιαγιά μου και εννοούσε τον Θεό)  απλώνονταν προστατευτικά πάνω μας και τα έδιωχνε όλα.

Η Μεγάλη Εβδομάδα, μεταμόρφωνε όλα τα σπίτια σ’ ένα απέραντο εργαστήριο παραγωγής φαγητών και γλυκών! Οι υπαίθριοι φούρνοι δούλευαν ασταμάτητα. Ψηλές στήλες καπνού ανέβαιναν και έφταναν μέχρι τα σύννεφα και γίνονταν ένα.  Βλέπαμε τα τσουρέκια να βγαίνουν ροδοκόκκινα απ΄ το φούρνο, έσπαγε η μύτη μας απ΄ τη μυρωδιά, αλλά έπρεπε να περιμένουμε μέχρι την Ανάσταση! Αν και πολλές φορές, την κάναμε κρυφά την ….αμαρτία μας. Και η γιαγιά μου, που είχε το γενικό πρόσταγμα, προσποιόταν  τάχαμου πως δεν μας έβλεπε…

Η μάννα μου ασβέστωνε το σπίτι, τα περβάζια και τους κορμούς των δέντρων. Τα ζουμπούλια, οι πασχαλιές, τα κρίνα και κάποιες πρώϊμες τριανταφυλλιές  από τον κήπο, σε συνδυασμό  με τις μυρωδιές από τα μπαχαρικά της γιαγιάς μου (Ανατολικές συνταγές), δημιουργούσαν μια αιθέρια αρωματική πανδαισία  που δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου.

Με τον  παππού  μου και το μπαμπά μου  πηγαίναμε να δούμε τα χωράφια με το στάρι. Τα αγριολούλουδα είχαν και αυτά την τιμητική τους. Καμάρωναν  σαν το  έβλεπαν να παίζει  κυματίζοντας  με το ανοιξιάτικο αεράκι. Με το δίκιο τους γιατί ήταν η σοδειά που θα μας βοηθούσε να βγάλουμε το χρόνο. Να μείνουν και κάτι οικονομίες στην άκρη, αν ήταν καλή χρονιά.

Τα λελέκια είχαν κτίσει τις φωλιές τους, ερχόταν ήδη από τον Μάρτη, κάθε λίγο και λιγάκι χτυπούσαν παρατεταμένα τα ράμφη τους. Τα χελιδόνια  και τα πετροχελίδονα, μαζί με τα σπουργίτια που άντεξαν το δύσκολο χειμώνα,  έσκιζαν τον αέρα σε περίτεχνους σχηματισμούς , ή λιάζονταν στο περβάζι τιτιβίζοντας  χαρούμενα.  Και στο ποτάμι, τα βατράχια δεν κουράζονταν ποτέ!  Μια έκρηξη ζωής παντού! Η φύσις  «ηύρε την καλή και τη γλυκιά της ώρα»…

Η εκκλησιά κάθε βράδυ ήταν γεμάτη κόσμο. Ο  ένας δίπλα στον άλλον. Σιωπηλοί, συγκινημένοι, καθηλωμένοι από τη μυσταγωγία του Θείου Δράματος.

Όταν ήμουν στην Έκτη Τάξη του Δημοτικού ο δάσκαλος, σε συνεννόηση με τον παπά, αποφάσισε να ψάλλουν οι μαθητές το «Η Ζωή Εν Τάφω». Έκανε μια πρόχειρη ακρόαση, απέκλεισε δυο-τρείς κακόφωνους και από τον Φεβρουάριο αρχίσαμε τις δοκιμές. Πηγαίναμε κάθε απόγευμα στο σχολείο από τις 5,  μέχρι που βράδιαζε.  Έτσι μάθαμε απ’ έξω το «Η Ζωή εν Τάφω», το «Άξιον Εστί» και το «Αι γεννεαί  αι πάσαι». Μερικές μέρες πριν τη Μ. Εβδομάδα, οι πρόβες έγιναν στην Εκκλησία, για να εξοικειωθούμε με την ατμόσφαιρα.

Την Μεγάλη Παρασκευή όλα τα παιδιά από το σχολείο πηγαίναμε να περάσουμε κάτω από τον Επιτάφιο.  Μετά την ολοκλήρωση της Σταύρωσης, στον Επιτάφιο υπήρχε φρουρά από στρατιωτικό άγημα. Βλέπαμε τους φαντάρους, με τα όπλα υπό μάλης, να στέκονται ευθυτενείς, ακοίμητοι φρουροί του Σώματος του Χριστού και ζηλεύαμε! Βιαζόμασταν πολύ!  Να μεγαλώσουμε και εμείς. Να πάμε φαντάροι. Να γίνουμε άντρες! Να μας κοιτάνε κρυφά τα κορίτσια και να χασκογελάνε! Να έχουμε όπλα, γιατί απέναντι καραδοκεί ο τούρκος, όπως έλεγε ο παππούς μου.

Εκείνη τη Μεγάλη Παρασκευή, δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου. Ο δάσκαλος μας  είχε βάλει  ανά 7 σε κάθε γωνιά του Επιταφείου. Κορίτσια και αγόρια μαζί.  Ολη μέρα με είχε καταβάλλει το άγχος και ο φόβος! Φοβόμουνα ότι θα δεν θα βγαίνει η φωνή μου. Ό,τι θα ξεχάσω τα λόγια. Ό,τι μόλις αρχίσουμε να ψέλνουμε οι άλλοι θα γελάνε σε βάρος μας. Όπως, μου εξομολογήθηκαν,  το ίδιο άγχος είχαν και οι άλλοι της ομάδος!

Όμως, μόλις έψαλλε πρώτος ο παππάς το «Η ζωή εν τάφω κατετέθης Χριστέ…» και μας έκανε νεύμα να πάρουμε εμείς σειρά, αυτό ήταν…

Δεν θυμάμαι τίποτα….

Ύστερα  βγήκαμε έξω και άρχισε η περιφορά του Επιταφίου στο δρόμους του χωριού. Αλλά, ήταν πλέον αλλιώς… Ένα κρύο βοριαδάκι  μας χτυπούσε το πρόσωπο, αλλά μας ζέσταιναν εκατοντάδες κεριά, το άγημα των στρατιωτών που περπατούσε δίπλα μας, οι συγχωριανοί που μας συνόδευαν και κυρίως η προσδοκία της Αναστάσεως…

Στο χωριό μου υπήρχε Ελπίδα…

Το βράδυ της Ανάστασης, βάζαμε τα καλά μας ρούχα και πηγαίναμε στην εκκλησιά. Με το κόκκινο αυγό στη τσέπη, διαλεγμένο από τη Μεγάλη Πέμπτη!  Οπού και να γυρνούσες,  χαρούμενα πρόσωπα. Χαραγμένα από το χρόνο και τα βάσανα, αλλά μ’ ένα χαμόγελο ελπίδας! Γιατί «έχει ο Θεός για όλους»! Μετά το στοίχημα ήταν να μεταφέρουμε πρώτοι το φώς της Αναστάσεως στο σπίτι, χωρίς να μας σβήσει στη διαδρομή. Και έβλεπες παντού, μες το σκοτάδι, νησίδες φωτός, να μεταφέρουν την  Ελπίδα.

Την  ημέρα της Λαμπρής, το γλέντι στήνονταν στο μεσοχώρι. Μπροστά από τον  στρατώνα  οι φαντάροι σούβλιζαν αρνιά…Υστερα άρχιζαν τα τραγούδια και οι χοροί….

«Εδώ στα Λιανοχουρταρούδια, τι τρανός χορός θα γένει! Τι τρανός χορός θα γένει, σαν γαϊτάνι θα παένει….»

Παλληκάρια και ομορφονιές, με τις παραδοσιακές φορεσιές, έπιαναν το ζωναράδικο  και τελειωμό δεν είχαν…

Η  θεϊκή  φωνή του Χρόνη Αηδονίδη!

«Με γέλασαν τα πουλιά της Ανοιξης τα αηδόνια! Με γελάσανε και μου είπανε, ποτέ δεν θα πεθάνω..»

Και ο  Καριοφύλλης Δοϊτσίδης…

Μετά αρχίζανε τα φαντάρια τους δικούς τους χορούς. Τσάμικα, Καλαματιανά, Νησιώτικα, Κρητικά, Μακεδονίτικα …

Οι χοροί και τα τραγούδια των Ελλήνων…

Αχ, ρε πατρίδα…

Μια  κουκίδα στον χάρτη της γεωγραφίας, μια χούφτα άνθρωποι  και τα παιδιά σου έφτιαξαν   τραγούδια και χορούς, ανά τους αιώνες,  για τους αιώνες των αιώνων….

Για χαρές και λύπες, για αποχωρισμούς και ανταμώματα,  για νίκες και ήττες.  Μ’ αυτά άντεξαν, αντρώθηκαν και επιβίωσαν…

Και με την οικογένεια   δίπλα, ο ένας στον άλλον και στις καλές και στις κακές στιγμές…

Καιρούς να ξαναβρούμε εκείνο το νήμα που μας ενώνει….

Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 23/04/2011 14:23:43

    Χρειαζόταν αυτή η δεύτερη ανάρτηση. Πολύ στενάχωρο, για όσους πονάμε την παράταξή μας, το θέμα της πρώτης.

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 23/04/2011 14:29:44

    Καλή ανάσταση σε όλους και μακάρι η ελπίδα του αναστάσιμου μηνύματος να φωτίσει τις καρδιές μας αυτές τις δύσκολες μέρες..

  3. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 23/04/2011 15:27:11

    Καλή Ανάσταση!

  4. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 23/04/2011 15:47:07

    ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΒΙΩΝΟΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ! Κ Α Λ Η Α Ν Α Σ Τ Α Σ Η!

  5. kabisios avatar
    kabisios 23/04/2011 16:14:01

    Αυτή η Ανάσταση ΔΕΝ θα είναι σαν τις άλλες!
    Αυτή η Ανάσταση θα φέρει κάτι ΑΛΛΟ!
    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

  6. Kώστας Β. avatar
    Kώστας Β. 23/04/2011 16:17:14

    Πραγματική Ανάσταση πλέον θα πρέπει να ευχόμαστε Κώστα Ροδινέ.Τί μου θύμισες όμως??Τα αυτοσχέδια φαναράκια απο το κέλυφος του καρπουζιού ξέχασες. Καλή και πραγματική Ανάσταση ,Χρόνια πολλά.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/04/2011 16:27:53

    Καλή Ανάσταση σε όλους! Ειδικά φέτος που η λέξη έχει όλη την σημασία που είχαμε ξεχάσει

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 23/04/2011 16:41:50

    Καλή Ανάσταση σε όλες και σε όλους!

  9. danaos avatar
    danaos 23/04/2011 17:03:46

    ΑΧ ρε Κώστα που μας ταξίδεψες!Να'σαι καλά!Καλή Ανάσταση σ'όλους!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ danaos 23/04/2011 17:27:30

      Καλή Ανάσταση Δαναέ!
      Πάντα Καλά!

  10. en avatar
    en 23/04/2011 17:09:16

    Δεν βλέπω γύρω μου τίποτα απο όλα αυτά πλέον.

    Εύχομαι να ξαναγίνουν όλα όπως ήταν κάποτε.

    Καλή Ανάσταση....

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/04/2011 17:26:50

    δυστυχώς, ούτε εγώ τα βλέπω πλέον...

    • en avatar
      en @ Κώστας Ροδινός 24/04/2011 13:53:58

      Καλή Ανάσταση αδερφέ και να πούμε κάποτε πραγματικά Χριστός Ανέστη και Ελλάδα Ανέστη και Έλληνες ανέστηθηκαν!

  12. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 23/04/2011 17:30:53

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΘΡΑΚΙΩΤΗ
    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
    ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ βουλα ελευθεριαδου 23/04/2011 18:40:17

      Καλή Ανάσταση στην Κομοτηνή

  13. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 23/04/2011 17:57:47

    Έξοχο, Κώστα, έξοχο.
    Καλή Ανάσταση σε όλες τις φυλές του Antinews !!!

  14. Γιώργος Μεσσηνίας avatar
    Γιώργος Μεσσηνίας 23/04/2011 18:01:47

    Πολύ χάρηκα αυτή την ανάρτηση.
    Ας μην είμαστε απαισιόδοξοι, μπορεί να γίνουν όλα όπως κάποτε.
    Με την πρόοδο παρεούλα, που μας είναι σίγουρα απαραίτητη, αλλά χωρίς να χάσουμε αυτό το θησαυρό όπως τον περιέγραψε ο κ. Ροδινός
    Καλή Ανάσταση!

  15. Apollonios avatar
    Apollonios 23/04/2011 18:09:00

    H κατάλληλη ανάρτηση την κατάλληλη στιγμή! Συγκινητικό! Καλή Ανάσταση σε όλους :)

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 23/04/2011 18:20:41

    "Μη λησμονάτε τη χώρα μου..."
    Καλή Ανάσταση!

  17. pikras57 avatar
    pikras57 23/04/2011 18:23:36

    Με ταξίδεψες μακριά στο χωροχρόνο με άπειρες ευχάριστες αναμνήσεις... νοσταλγία ατέλειωτη...
    Νάσαι καλά!

    Χρόνια Πολλά και Ανάσταση για όλους!

  18. Δώρα Γκανούλη΄ avatar
    Δώρα Γκανούλη΄ 23/04/2011 18:26:56

    Αγαπητέ κ. Ροδινέ,
    αυτό το άρθρο περιγράφει πανομοιότυπα τις παιδικές μου αναμνήσεις με μόνη διαφορά τον τόπο. Ενα χωριό στον Ασπροπότάμο αντί του Έβρου.
    Μνήμες αλησμόνητες, απίστευτη νοσταλγία, ειδικά όταν βρίσκεσαι σε ξένη χώρα.
    Ευχαριστώ πολύ για το "ταξίδι".
    Χαρούμενη Ανάσταση και του χρόνου στην Πατρίδα!!

  19. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 23/04/2011 18:27:39

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

  20. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 23/04/2011 18:49:13

    "Θανάτου εορτάζομεν νέκρωσιν, Άδου την καθέραισιν, άλλης βιότης της αιωνίου απαρχήν και σκιρτώντες υμνούμεν τον αίτιον"
    Το αιώνιο μύνημα και η δύναμη της ανάστασης ας δώσει νέα πνοή δημιουργίας για μια κοινωνία αλληλεγύης. ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε όλους.

  21. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 23/04/2011 19:14:13

    Κατά την τουρκοκρατία, οι υπόδουλοι Έλληνες με το ''Καλή Ανάσταση'', πέραν της Ανάστασης του Κυρίου, εξέφραζαν την ευχή τους για Λευτεριά. Καλή Ανάσταση λοιπόν, στην υπόδουλη πατρίδα μας.

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/04/2011 19:30:40

    Kαλη ανασταση σε ολους.

  23. Misha avatar
    Misha 23/04/2011 20:07:33

    Της Δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ (Χριστέ) και Μυρσίνη εσύ δοξαστική (Παναγιά) μη, παρακαλώ σας, μη λησμονάτε τη χώρα μου....


    Η παράσταση δεν τελειώνει πριν βγεί στην σκηνή η Μπίγκ Μάμα...

    «Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου,
    κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,
    κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.
    Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!»

    Καλή Ανάσταση Κώστα , Καλή Ανάσταση αγαπητοί διαδικτυακοί συνδαιτημόνες....

    • juliet avatar
      juliet @ Misha 23/04/2011 21:29:17

      @Μisha
      Xρόνια Πολλά
      Θα μου επιτρέψεις να σου αφιέρωσω ένα απόσπασμα απο τον Ρίτσο:
      Κι όπως περνάει απ΄την Ωραία Πύλη ο Δέσποτας κρατώντας τ΄άγια των αγίων
      έτσι περνάς κάτου απ΄την πύλην των σταυρών κρατώντας
      στ' ανοιχτά σου χέρια τη φαρδεία σπάθα του Αγώνα
      σα να κρατάς μια πλάκα φως με της Ειρήνης το δεκάλογο
      σα να κρατάς τον ήλιο το νιοβάφτιστο που στάζει απ΄τ'
      ουρανού την κολυμπήθρα.
      Τώρα η αυγή κ' η νύχτα σμίγουν όπως δένονται τα δέκα δάχτυλα
      γύρω στο γόνα της γαλήνης
      και μόνη εσύ, Κυρά των Αμπελιών,μέσα στο χάραμα,
      να σκίζει ο μέγας ίσκιος σου τον κάμπο σαν καράβι
      και πάνου απο τα λιόδεντρα τα δυό σου χέρια ασάλευτα δεμένα
      σάμπως ένα άγιο περιστέρι που κρατάει στο ράμφος του
      μια δέσμη φως ισοζυγιάζοντας τη ζυγαριά του κόσμου.
      Τη λατρεύω την Κυρά των Αμπελιών.ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

      • Misha avatar
        Misha @ juliet 23/04/2011 21:38:36

        Σ ευχαριστώ πολύ Ζυλιέτ.
        Με συγκινεί ιδιαίτερα ο Ρίτσος για πολλούς λόγους...
        Καλή Ανάσταση !!!

    • Δεξιός Ψάλτης avatar
      Δεξιός Ψάλτης @ Misha 24/04/2011 02:17:50

      Πέρα από το συγκηνητικό άρθρο η δημοσίευση σου με έχει συγκλονίσει. Μου φερες στο νου μου το Πάσχα στη Μονή Κικκου. Μου ξύπνησες με το ποίημα αυτό μνήμες που είχαν χαθει στα βαθη των χρόνων. Επαναλαμβάνω κλαίγοντας τα λόγια του αρχιεπισκόπου Κυπριανού σύμφωνα με το ποίημα του Βασίλη Μιχαηλίδη:
      "Η Ρωμιοσύνη έν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου
      Κανένας δεν ευρέθηκε για να την ιξηλείψη
      Κανένας γιατί σσιέπει την πού τάψη ο Θεός μου.
      Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή όντας ο κόσμος λείψη."
      ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

      • Misha avatar
        Misha @ Δεξιός Ψάλτης 24/04/2011 17:31:42

        AΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

        Πιο αληθώς δε μπορεί να γίνει, κι είναι η Ανάσταση Του η απαντοχή κι η ελπίδα του γένους μας...
        Στο «Χριστός Ανέστη» ακουμπισμένα και τα δάκρυα της χαράς και της θλίψης μας...
        «Τη Ρωμιοσύνη μη την κλαις εκεί που πάει να σβήσει...»

  24. Dr3D avatar
    Dr3D 23/04/2011 20:39:52

    Τι μου θυμισες!!!
    Καλή ανάσταση κύριε Κώστα. Καλή ανάσταση στον άμοιρο τον τόπο μας.

  25. aristotelis avatar
    aristotelis 23/04/2011 20:43:57

    Η κάθε εποχή έχει τα ωραία, τα αρνητικά, τα αληθινά και τα ψεύτικα. Το ωραίο είναι να θυμόμαστε με ζεστασιά τα περασμένα αλλά και να ζούμε το παρόν και να περιμένουμε το μέλλον. Και εγώ πρόλαβα πριν 30 χρόνια στην Ραφήνα που τότε ζούσαμε αρκετά από αυτά αλλά με αρέσει που ζω και το σήμερα. Με την δυνατότητα των ταξιδιών, την επικοινωνία μέσω του δικτύου και όλα τα υπόλοιπα. Απλώς αυτό το Πάσχα βιώνουμε μια πολύ δύσκολη κατάσταση που όμως μπορούμε να την αντιμετωπίσουμε. Αρκεί η πλειοψηφία να αντιληφθεί αυτά που γράφονται μέσα σε αυτό το blog και όχι να ενστερνίζεται αποτυχημένες απόψεις περί δήθεν αντιπαραγωγικών και κοπριτων...Και κάτι άλλο...σκεφτείτε πως ήμασταν πριν δύο χρόνια..το Πάσχα του 2009 και πως είμαστε τώρα. Αλλά ο τότε ηγέτης δεν δούλευε και ήταν νωθρός ενώ ο σημερινός πιάνει πουλιά στον αέρα..Καλό Πάσχα

    • juliet avatar
      juliet @ aristotelis 23/04/2011 21:14:04

      χαχαχα.....πουλιά στον αέρα,όλα τα λεφτά!Καλή Ανάσταση!

  26. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 23/04/2011 20:49:22

    Έχει ο Θεός και μας φυλάττει υπό την Σκέπην Του!

    Καλή Ανάσταση σε όλους!!!

  27. juliet avatar
    juliet 23/04/2011 21:10:19

    Κ.Ροδινέ ,σ' ευχαριστώ
    που με γύρισες πίσω στα παιδικά μου χρόνια στη άλλη ακρη της Ελλάδας ,στη Πάτρα.Εγώ μεγάλωσα μέχρι τα 8μου χρόνια(τότε πέθανε και ήτανε Πάσχα)κοντά σε έναν κοσμοπολίτη πατέρα που με έμαθε να αγαπώ τα λουλούδια ,τα πουλιά,τα ζώα ,τον άνθρωπο.
    Παιδιά,περιμέναμε τη Μ.Παρασκευή να πάμε στη περιφορά και τ' αγόρια κάνανε πλάκες, ρίχνανε βαρελότα,για να σκούζει η συχωρεμένη η κυρα-Ρήνη και να σταματά ο παπάς και να της λέει να σωπάσει.Η νεωκόρισσα να μετρά μα το μάτι της το μήκος της φούστα μας.Η Ανάσταση ήτανε μέρα που θα φορούσαμε τα πιο καλά μας ρούχα και οι λαμπάδες...!!
    Οσο υπάρχουμε ,όσο θα σηκώνουμε το κεφάλι περήφανα,όσο να λένε ότι είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ,όσο θα μονιάζουμε τόσο θα μπορούμε να ελπίζουμε στην ΑΝΑΣΤΑΣΗ της Πατρίδος μας.
    Ακούω 750.000 οι άνεργοι στη Πατρίδα μας ,φτώχια ...ας κάνουμε την ευχή αυτή η Ανάσταση να είναι ΑΝΑΣΤΑΣΗ της πατρίδας μας.
    Κ. Ροδινέ ,θα την ξαναφτιάξουμε τη Ελλάδα,θα της χαρίσουμε το άρωμα των ταπεινών λουλουδίων της,θα την στολίσουμε με χρώματα από το ουράνιο τόξο,θα κάνουμε τους ανθρώπους να μονιάσουνε για να έχουμε ΕΛΕΥΘΕΡΗ Πατρίδα.
    ....Γιατί η φωτιά της λευτερίας μια και ν΄ανάψει,ως πέρα
    Πάει στα παιδιά απο τους γονιούς και απ΄τα παιδιά στα εγγόνια
    Κι αν γονατίσει μια στιγμήη στυλώνει πιο ψηλή,
    Ω Ελλάδα,η ιστορία σου η αθάνατη κι αιώνια
    στα ζωντανά τα φύλλα της το μυριαντιλαλεί.....
    BYRON
    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!

  28. tiramola avatar
    tiramola 23/04/2011 21:18:33

    Καλή Ανάσταση εύχομαι Κώστα ολόψυχα όπως και σε όλους τους φάκτορες και σχολιαστές του Antinews.

    Αξίζει να διαβαστεί το άρθρο Πάγκαλου στην Καθημερινή.
    "Η ενημέρωση και οι εφημερίδες στην εποχή των blogs"

    Χρόνια πολλά!

    • juliet avatar
      juliet @ tiramola 23/04/2011 22:17:42

      @Tiramola
      xρόνια πολλά,απ' οτι φαίνεται δικός μας είσαι και ας μη θες να το παραδεχτείς!

  29. NICK GR avatar
    NICK GR 23/04/2011 21:29:24

    Καλή Ανάσταση σε όλους απο Αγρίνιο.

  30. antanistimi avatar
    antanistimi 23/04/2011 21:51:41

    Απο την Πασχαλινη και παντα ομορφη Ιτεα χρονια πολλα σε ολους.
    Juliet θα μπορουσαν να σε ελεγαν και Ελπιδα.
    Σ` ευχαριστω για την ανατριχιλα.

    • juliet avatar
      juliet @ antanistimi 23/04/2011 22:31:28

      @antanistimi
      Αμα πεθάνει η Ελπίδα ,πέθανε το είναι του ανθρώπου και αυτό επιδιώκουν.Θα πολεμήσουμε ,θα νικήσουμε αν ο ένας στηρίξει τον άλλο,αν γίνουμε μια γροθιά,αν αφήσουμε πίσω τι ήτανε ο καθένας,οι πολιτικές ταμπέλες δημιούργησαν μίση.
      Δεν είν΄η μοίρα σου να κλαίς φτωχέ,
      γιατί απο το γέλιο του φτωχού
      οι ουρανοί γελάνε.
      Η μοίρα σου είναι να γελάς.
      να τραγουδάς.
      Ετσι οι δυνατοί νικάνε.
      ....Από το γέλιο του φτωχού
      οι ουρανοί γελάνε.......
      Κι΄από τον πόνο υψώνεται
      περήφανα η ζωή.
      Χρόνια Πολλά!!

      • βασιλης avatar
        βασιλης @ juliet 10/03/2012 17:43:17

        ψαχνω χρονια να βρω αυτο το τραγουδι
        αν θελεις δωσε μου πληροφοριες

  31. Νίκος avatar
    Νίκος 23/04/2011 21:55:46

    Τι μου θύμισες τώρα. Να είσαι καλά Κώστα.

    Καλή Ανάσταση.

  32. Nick avatar
    Nick 23/04/2011 21:59:49

    Καλη ανασταση.

  33. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 23/04/2011 22:31:34

    Χρόνια πολλά, καλή ανάσταση. Πολύ όμορφο άρθρο και για μας τους νεώτερους.

  34. Iωνας avatar
    Iωνας 23/04/2011 22:40:01

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

  35. JOHN avatar
    JOHN 23/04/2011 23:29:24

    Κωστα Ροδινε πολυ καλη η αναρτηση σου και πολυ επικαιρη.Πρεπει καποιος να τη ζησει αυτη την εποχη για να καταλαβει τι ειχαμε και τη χασαμε.Ηταν μια εποχη με πολυ λιγοτερα αγαθα αλλα με ανθρωπινο προσωπο με σιγουρια και ασφαλεια με χαμογελο και ελπιδα..................ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

  36. The Saint avatar
    The Saint 23/04/2011 23:52:31

    Kαλή Ανάσταση! σε όλους σας!(μας)
    Να έχετε υγεία, ευτυχία, και να έχουμε γύρω μας πολλά παιδικά χαμόγελα...
    Δεν υπάρχει τίποτα καλυτερο απο ένα χαρούμενο παιδί..

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 23/04/2011 23:53:23

      Και Καλό Πάσχα βεβαιως, με προσοχή στη ...μάσα

  37. Alexandroupoli online avatar
    Alexandroupoli online 24/04/2011 10:59:10

    Πατρίδα... καταπληκτικό κείμενο.
    Το... κλέψαμε και το δημοσιεύσαμε...

    Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά με υγεία και ευτυχία Κώστα.
    Τις θερμότερες ευχές μας επίσης στους Φάκτορα, Μικρό Οδυσσέα, Αδέξιο Ψάλτη, Φαήλο, σε όλη την ομάδα του Antinews και στους αναγνώστες του.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Alexandroupoli online 24/04/2011 22:37:07

      Ευχαριστώ πολύ.
      Χρόνια πολλά επίσης.

  38. en avatar
    en 24/04/2011 13:59:41

    Βγαίνω απο την Εκκλησία εχθές και ακούω τον διάλογο τριών πιτσιρικάδων γύρω στα 16, κλασικά 16χρονα μαγκάκια κρατώντας την λαμπάδα στο ένα χέρι και το τσιγάρο στο άλλο. Τυπικά πιτσιρίκια δηλαδή.

    -Μαλ*κα Χριστος Ανέστη!
    -Αναστήθηκε ρε μαλ#κα ο Χριστός;
    -Αναστήθηκε ρε, τι έκανε; Να μην αναστηθεί;
    -Ο Χριστός μαλ%κα αναστήθηκε, εμείς πότε θα αναστηθούμε; Μου λέτε;
    -Δεν το βλέπω να ανασταινόμαστε, απαντάει ο άλλος.

    Αληθινός διάλογος. Τον άκουσα και έμεινα.

    Τι να τους πεις;

    • juliet avatar
      juliet @ en 24/04/2011 14:44:48

      Πριν απο καιρό ακούγα τέσσερες -πεντε πιτσιρικάδες που μιλήσανε και έλεγε ο ένας τον άλλο μ....α,έβαλα τα γέλια με κοιτούσανε και τους είπα τι να σας πω βρε παιδιά πρώτη φορά συναντάω τόσους πολλούς μαζί με το ίδιο όνομα.Κάγκελο οι πιτσιρικάδες ,μετά απο λίγο δειλά -δειλά ,μιλούσαν με τ΄ονόματά τους,αδιάφορα έφυγα....

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ en 24/04/2011 17:07:37

      μια χαρά ήταν οι πιτσιρικάδες, δεν το βλέπουν να ανασταινόμαστε [οι Έλληνες]

      έχουν απόλυτη επίγνωση και ένστικτο του τι συμβαίνει

      Καλή Λαμπρή σε όλο το Antinews και τους σχολιαστές !!!

      Και προσοχή στην επιστροφή!

    • en avatar
      en @ en 24/04/2011 17:19:36

      Μα εκεί είναι το θέμα, τι να πεις; Αφου και εγώ τα ίδια αναρωτιέμαι με αυτούς. Χάρηκα και συνάμα λυπήθηκα που τα παιδιά σκέφτονται ετσι. :(

    • Misha avatar
      Misha @ en 24/04/2011 17:36:07

      en

      Tα παιδιά περνάνε το λούκι τους...
      Το «ρε μακάκα» απεικονίζει πλήρως την εικόνα της αυτιστικής , ναρκισσιστικής ,μαμωνολατρικής μεταμοντέρνας , ακοινώνητης «κοινωνίας» μας...

      • en avatar
        en @ Misha 24/04/2011 19:58:17

        Έτσι Misha δυστυχώς....

  39. juliet avatar
    juliet 24/04/2011 18:34:11

    @Misha
    Χριστός Ανέστη!
    Οσοι το χάλκεον χέρι
    βαρύ του φόβου αισθάνονται
    ζυγόν δουλείας ας έχωσι.
    Θέλει αρετήν και τόλμην
    η ελευθερία.
    Κάλβος''Ωδή εις Σάμον''

  40. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 24/04/2011 23:40:49

    Ως δε ταύτα ήκουσε Δημάρητος, έλεγε τάδε Βασιλεύ, επειδή αληθείη διαχρήσασθαι πάντως κελεύεις ταύτα λέγοντα τά μή ψευδόμενός τις ύστερον υπό σεύ αλώσεται, τη Ελλάδι πενίη μέν αιεί κοτε σύντροφός εστι, αρετή δε έπακτός εστι, από τε σοφίης κατεργασμένη καί νόμου ισχυρού τή διαχρεωμένη Ελλάς τήν τε πενίην απαμύνεται καί τήν δεσποσύνη.