12/12/2008 17:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλά χριστούγεννα !!!

[youtube wGGHAglpzGo&eurl]Ως τυφλή βία ακραίων στοιχείων, που στοχεύουν τους πολίτες, τις περιουσίες τους και τη Δημοκρατία, χαρακτήρισε τα επεισόδια των τελευταίων ημερών ο Πρωθυπουργός, στην καθιερωμένη συνέντευξη μετά τη Σύνοδο Κορυφής και πρόσθεσε: «Οι προβληματισμοί των νέων με τίποτα δεν πρέπει να συγχέονται με την καταστροφική μανία ακραίων στοιχείων». Κάλυψε επίσης την ηγεσία του υπουργείου Εσωτερικών, αλλά και τον υπουργό Παιδείας Ευριπίδη Στυλιανίδη που κατηγορείται ότι την βραδιά της δολοφονίας πήγε στα μπουζούκια και την επομένη να παρακολουθήσει ποδοσφαιρικό αγώνα».

Κατά τα άλλα. Δήλωσε ότι δεν έμεινε «απολύτως ικανοποιημένος» από τις συναντήσεις με τους πολιτικούς αρχηγούς και ζήτησε απερίφραστη καταδίκη των επεισοδίων και όχι «μισόλογα» και «ναι μεν αλλά».

Απέρριψε τα σενάρια περί πρόωρων εκλογών και χαρακτήρισε υπερβολές και ακρότητες τα όσα έχουν γραφτεί στον Τύπο για ακυβερνησία και αδυναμία της κυβέρνησης να αντιμετωπίσει την κρίση. Η χώρα έχει .... ισχυρή κυβέρνηση, είπε

Επέκρινε  τρόπο προβολής των γεγονότων από την ελληνική τηλεόραση κάνοντας λόγο για υπερβολή και ακρότητες που δεν απηχούν την πραγματικότητα.

Επισήμανε πως η χώρα είναι αντιμέτωπη με μία «σοβαρή, μεγάλη διεθνή οικονομική κρίση...Αυτό είναι το μέλημα της κυβέρνησης και όχι σενάρια για εκλογές και διαδοχές».

Επιτέθηκε στο ΣΥΡΙΖΑ «γιατί δεν καταδικάζει απερίφραστα τα επεισόδια».

Και στο τέλος ευχήθηκε καλά χριστούγεννα σε όλους....

Είναι προφανές ότι ο κ. Καραμανλής αρνείται να δεχθεί ότι πρόκειται περί κοινωνικού φαινομένου που προκαλείται και από τη συσσωρευμένη αγανάκτηση της νεολαίας και του κόσμου. Επικεντρώνεται έτσι στα επεισόδια βίας για να συκοφαντήσει την λαϊκή έκρηξη που όμως μικρή σχέση έχει με τις λεηλασίες και τους βανδαλισμούς.

Η συνέντευξη του κ. Καραμανλή απογοήτευσε όσους περίμεναν ότι θα αναλάβει δραστικές πρωτοβουλίες για την εκτόνωση της κατάστασης. «Μια από τα ίδια, έδειξε να βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου» άρχισαν ήδη να λένε οι εσωκομματικές σειρήνες.

Δηλώσεις των άλλων κομμάτων

Η χώρα δεν έχει κυβέρνηση και πρωθυπουργό» δήλωσε ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπακωνσταντίνου, επισημαίνοντας ότι η σημερινή συνέντευξη Τύπου του πρωθυπουργού στις Βρυξέλλες «επιβεβαίωσε ότι η χώρα βρίσκεται σε πλήρες αδιέξοδο και ότι η κυβέρνηση έχει χάσει την επαφή με την κοινωνία και την πραγματικότητα».

Ως διχασμένη προσωπικότητα εμφανίστηκε ο κ. Καραμανλής στη συνέντευξή του από τις Βρυξέλλες δήλωσε ο ΣΥΝ. Χαρακτηρίζει επίσης τον κ. Καραμανλή «κουφό», καθώς «αρκέστηκε για άλλη μια φορά στις εξαγγελίες μέτρων για τις επιχειρήσεις που επλήγησαν, τα μέτρα, όμως, αυτά θα έπρεπε να είναι ένα μικρό μέρος μιας σειράς αλλαγών και προτάσεων που θα αφορούσαν τη ζωή των νέων ανθρώπων». Προτείνει επίσης την αλλαγή της νομοθεσίας περί οπλοφορίας των Σωμάτων Ασφαλείας και τονίζει ότι η πολιτική ευθύνη της κυβέρνησης είναι βαριά.

Αναφερόμενος τέλος στη δήλωση του κ. Καραμανλή ότι τα επεισόδια στην Αθήνα και στις άλλες πόλεις αντιμετωπίστηκαν με «ψυχραιμία και νηφαλιότητα», ο κ. Βελόπουλος υπογράμμισε πως με αυτόν τον τρόπο ο Πρωθυπουργός «θέλησε να καλύψει την αδυναμία των υπουργών του να προστατέψουν τους πολίτες και τις περιουσίες τους και να διασφαλίσουν την κοινωνική γαλήνη η οποία συνεχίζει να διαταράσσεται».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 12/12/2008 18:07:29

    Με το συμπάθεια αλλά μας προέκυψε ανίκανος, ανήθικος βλάξ .

  2. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/12/2008 18:26:18

    Κρίμα, δεν ειναι πια σκιά του εαυτού του, μια καρικατούρα πρωθυπουργού ειναι. Και οι διάδοχη κατάσταση στην Ν.Δ., ο Θεός να μας φυλάει. Το ΠΑΣΟΚ, βλέπεις γυαλίζει το μάτι των λαμόγιων που δεν την περίμεναν τέτοια τύχη (βλέπετε τα κανάλια ποιούς βγάζουν στα πάνελ να σχολιάσουν;)Και οι καιροί χαλεποί.

  3. λυκος avatar
    λυκος 12/12/2008 18:27:29

    Ο άνθρωπος αυτός και το περιβάλον του ,μάλον ζούν σε΄άλλη χώρα και δεν έχουν πάρει χαμπάρει τίποτα.
    Πότε στο παρελθόν παραμονές ΧΡΙΣΤΟΥΓΈΝΝΩΝ στις 7 το απόγευμα δεν κυκλοφορεί στο κέντρο ψυχή ;.Μαγαζία κλειστά ,σκοτεινά,ελάχιστοι άνθρωποι κοινούνται βιαστικά ,νομίζεις οτι υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας.
    Κύριε Πρωθυπουργέ εσείς δεν επιλέξατε τον Χινοφώτη και τον βάλατε να παραιτηθεί απο αρχιστρατάρχης ,για να γίνει ο Υπουργός και να οργανώσει την αστυνομία ; έλεος ο τύπος είναι εξαφανισμένος και βουβός την ώρα που πολίτες και αστυνομικοί σκοτώνονται.
    ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ,ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΠΡΟΣΩΠΩΝ,ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΡΙΣΕΩΝ ,ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ .
    ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΑΤΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΤΕ ;AΦΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΧΩΡΕΙΤΕ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ;Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Ή ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΕΙΑ ΣΑς ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ.
    οταν θα φύγουν οι φίρμες πολιτικοί,θαμώνες του κολωνακίου και της μυκόνου,γόνοι τζακιών,αγαπημένοι των ΜΜΕ και αναλάβουν τα παιδιά του λαού <> ίσως να διορθωθούν τα πράγματα στην πολιτική σκηνή της χώρας και δούμε φώς στο βάθος του τούνελ.
    ΟΠΩΣ ΒΛΈΠΕΤΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΙΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗς ΠΡΩΤΟΚΑΘΕΔΡΙΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΑΧΟ -ΜΟΝΑΧΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΨΕΥΤΟΜΟΝΑΧΟ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.

  4. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 18:27:54

    Η χώρα έχει ανίσχυρη και ανίκανη αντιπολίτευση. Που είναι ο GAP (mind the)? To μόνο που είπε είναι το γνωστό τροπάριο για εκλογές. Για μέχρι εκεί είναι. Άντε και καμιά πορεία με κεριά σαν τις μωρές παρθένες.

  5. donaE avatar
    donaE 12/12/2008 18:29:14

    Η βλακεια δεν εχει ηθικη.Κανει το κοροιδο απο βαρεμαρα,σου λεει στο τελος ποσο κανει,θα πληρωσουμε και εληξε.

  6. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 18:30:10

    Που είναι ο GAP (mind the), να προτείνει σχέδια για τον τυφώνα της οικονομικής κρίσης που έρχεται? Που κρύβεται?

  7. donaE avatar
    donaE 12/12/2008 18:34:03

    ακου ο GAΡ.Κριμα που τον ταλαιπωρουν τον ανθρωπο,εγω σχεδον αισθανομαι ενοχες αμα τον βλεπω να προσπαθει.

  8. KaryID avatar
    KaryID 12/12/2008 18:41:35

    Μη λες πολλά πολλά, δεν θέλει και πολύ να δεις κανα βαραντερο κατω απο το σπίτι σου αραγμένο για κανα τριήμερο.

  9. λυκος avatar
    λυκος 12/12/2008 18:43:55

    ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΕΙΝΑΙ

    Το όπλο του μπάτσου είναι μαγικό, ρίχνει στον αέρα και βρίσκει στο ψαχνό...

    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΜΑΓΚΙΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΥΤΟ

  10. KaryID avatar
    KaryID 12/12/2008 18:54:23

    Η μαγκιά είναι ευγενής έννοια, τι δουλειά έχει με τα υπουργεία.

  11. ataktos avatar
    ataktos 12/12/2008 18:57:57

    διαβαστε και θαυμαστε!!!!111111

    http://www.e-logos.gr/articles.asp?subject_id=41&article=871&lang=

  12. PATRA avatar
    PATRA 12/12/2008 18:59:56

    ΚΑΛΑ, ΔΕ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ:
    ΟΟΟΞΩ ΟΥΡΣΟΥΛΑ...

  13. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 19:00:46

    Επαναλαμβάνω για KaryID.
    Που είναι ο GAP (mind the), να προτείνει σχέδια αντιμετώπισης και προστασίας απέναντι στον τυφώνα της οικονομικής κρίσης που έρχεται? Που κρύβεται?

  14. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 19:03:04

    Ορεστιε αυτος την δημιουργησε ρε...
    Για την οικονομικη κριση λεω...

  15. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 19:08:21

    Κι εγώ που νόμιζα ότι την δημιούργησε ο Καραμανλής. Έτσι μας έλεγε πριν λίγο καιρό ο GAP. Βγάλτε τον να πεί κι άλλα τέτοια φαιδρά. Να γελάσουμε λιγάκι. Και όχι μόνο την δημιούργησε ο Καραμανλής στην Ελλάδα, αλλά την εξείγε σε όλο τον κόσμο.

  16. KaryID avatar
    KaryID 12/12/2008 19:08:51

    Ορέστιε, έχεις μείνει πίσω, όλοι αυτοί δεν υπάρχουν πια στο κάδρο. Η κοινωνία κινείται με ασύλληπτες ταχύτητες. Αυτό που είναι επίκαιρο τούτη τη στιγμή, την επόμενη στιγμή είναι κιόλας παρελθόν.

  17. Οργή avatar
    Οργή 12/12/2008 19:14:23

    Και τώρα ξέρουμε την μούσα της έμπνευσης του σλογκαν MY COSMOS της COSMOTE.......

  18. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 19:20:00

    Η κοινωνία έχει παγώσει φίλε KaryID. Όπως και η αγορά. Όσο για την ασύλληπτη ταχύτητα το μόνο που προκαλεί είναι έκριση αδρεναλίνης και ατυχήματα από απροσεξία. Αν είσαι θερμοκέφαλος adrenaline lover δικαίωμά σου (σου προτείνω bunjee jumping για πιο έντονες συγκινήσεις), αν είσαι οδηγός στο τιμόνι θα προτιμούσα να αφήσεις το πόδι από το γκάζι. Ο Kαραμανλής είναι οδηγός της χώρας με απόφαση του λαού και οφείλει να είναι συνετός, μετρημένος, εγκρατής, σόφρων. Όχι ανύπαρκτος σαν τον GAP.

  19. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 19:21:10

    Εισαι γελαδερος Ορεστιε...
    Εχεις χιουμορ..
    Μετα το βιντεακι στο youtube θελεις να διασκεδασεις με τον ΓΑΠ...

  20. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 19:25:16

    Εχεις δικιο...
    Ετσι ειναι ενας σωστος πρωθυπουργος
    Να εχει διαλυθει μια χωρα ηθικα και οικονομικα , να εχει χαθει καθε εννοια αξιοκρατιας να εχουμε πιασει πατο στην κυριολεξια αλλα αυτος να ειναι σοβαρος και συνετος...
    Μονο αυτο αρκει...

  21. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 19:32:42

    @ tiramola
    Δεν αντιπρότεινες τυχόν χαρακτηριστικά ενός πρωθυπουργού όμως. Και για να μην έχεις απορία, ο GAP διακρίνεται την στιγμή αυτή για την ΦΙΛΑΡΧΙΑ του. Απόδειξη η εμμονή του να ζητά κάθε στιγμή εκλογές. Κιχ δεν λέει για πρόγραμμα απέναντι στην κρίση.

  22. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 19:36:12

    Ειμαι πιο παλιος απο σενα εδω...
    Καποιος εχει μιλησει για συμετοχικη δημοκρατια και κοινωνικο ελεγχο...

  23. KaryID avatar
    KaryID 12/12/2008 19:38:43

    "Ο Kαραμανλής είναι οδηγός της χώρας με απόφαση του λαού και οφείλει να είναι συνετός, μετρημένος, εγκρατής, σόφρων"

    Η βασική ιδιότητα λείπει, αφού δεν ειπώθηκε σημαίνει ότι συμφωνούμε ...

  24. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 19:48:51

    @ tiramola
    Το σλόγκαν αυτό ακούστηκε στην 1η περίοδο κυβέρνησης GAP στο ΠΑΣΟΚ μετά την ιλαροτραγωδία της 1ης εκλογής (ένας υποψήφιος με ποσοστό εκλογής 99.9% όπως Βόρεια Κορέα). Μετά την 2η εκλογή το σλόγκαν πήγε άπατο. Ήθελαν και άλλοι συμμετοχική διακυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και δεν του κάθησε καλά. Ο κοινωνικός έλεγχος είναι διαχρονικό χαρακτηριστικό του και φαίνεται από τον έλεγχο του ποσοστού 1% των ατόμων, που πληρούν τα χαρακτηριστικά της σοβαρής αντικοινωνικής διαταραχής, και έκαναν γυαλιά καρφιά τόσο την Αθήνα όσο και άλλες πόλεις της Ελλάδας. Κοινωνικός έλεγχος για τη προστασία εργαζομένων και περιουσιών που μάλλον θα πληγούν από την κρίση δεν είδαμε εμπράκτως. Άσε, χορτάσαμε από λόγια. Έργα έχει να επιδείξει ο GAP???????

  25. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 19:51:30

    Γιατι δεν αναφερεις μερικα απο τα εργα αυτου που κυβερνα 5 χρονια?

  26. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 19:54:19

    Το θέμα είναι τι δεν έχει κάνει ο GAP και όχι τι δεν έχει κάνει ο ΚΚ. Δεν έχεις απάντηση μάλλον

  27. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 19:57:59

    Και καλα...
    Απο το μυαλο σου εχει περασει οτι ας πουμε για το Βατοπεδι δεν επρεπε να πιασει ας πουμε τον Δουκα απο το αυτι και να τον ρωτησει απλα..τι υπεγραψες εδω ρε συντροφε?
    Οταν δικαιολογουσε τον Βουλγαρακη για τις νομιμες off shore δεν σκεφτοταν εκεινη την ωρα την οικονομικη κατασταση που βιωνουν οι πολιτες?
    Βαριεμαι πραγματικα να λεμε τα ιδια και ιδια...
    Οτι θελεις βλεπεις , δικαιωμα σου ειναι...

  28. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 20:00:15

    Ναι ενταξει ο Παπανδρεου κυβερνα...

    Ολγα Τρεμη....
    Δηλωση χρησμος Καραμανλη...

    Γαμω την Πυθια....

  29. Απορων avatar
    Απορων 12/12/2008 20:03:40

    Ορέστιε πότε γίναν εκλογές και πέρασαν οι ευθύνες στον ΓΑΠ? Δίκιο έχεις ο ΚΚ ποτέ δεν έκανε κάτι τώρα θα κάνει?

  30. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 20:04:55

    Βλέπω ότι για τον GAP (mind the) ΔΕΝ έχεις να πείς τίποτα. Τι σε τρομάζει και δεν λές ελεύθερα την άποψη σου? Μην σου τραβήξει το αυτάκι κανένα συντροφάκι (σε πει και ρε)? Αυτή την συμμετοχική δημοκρατία μάθατε? "Γνώμη μας είναι η γνώμη του GAP"?

  31. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 20:08:56

    Πρωτα θα μου πεις εσυ τι προοπτικες εχουμε με αυτον τον επι 5 χρονια πρωθυπουργο και μετα θα σου πω και γω...

  32. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 20:18:59

    @ tiramola
    Τα ερωτήματα για τον GAP, mind the τα έθεσα πρώτος φίλε. Απάντησέ τα και σου απαντώ. Και δώσε απάντηση για κάθε ένα post μου. Αν μπορείς of course.
    Που είναι ο GAP, mind the ???????? Τι έχει να αντιπροτείνει??????

    @ απορών
    2/8/2004 και 11/11/2007(σε αμερικάνικο στύλ οι ημερομηνίες για να γίνουν πιο κατανοητές) εσωκομματικές εκλογές ΠΑΣΟΚ. Υπεύθυνος ηγέτης του ΠΑΣΟΚ ο GAP, mind the. Εκτός αν μέχρι τώρα ήταν ανεύθυνος

  33. tiramola avatar
    tiramola 12/12/2008 20:32:02

    of course
    of course

  34. thanos avatar
    thanos 12/12/2008 20:33:50

    kai ego katadikazo ayta poy eginan eis to tetragono kai to ipoloipo eis to kivo .... kai ti egine lithike tipota egine tipota???

    a re panoysi athanate boyli = boyleytiko theatro
    tileorasi = diafimisi toy boyleytikoy theatroy

    katadikazo kai katadikazo kai katadikazo mas ponesan ta karidia toses meres me ayti tin ilithiotita poy akoyme apo ola ta stomata ton gelioon dimosion prosopon ti allo prepei na ginei na paroyne dromo oi pantes ??????????????????

  35. ataktos avatar
    ataktos 12/12/2008 20:48:50

    μια ΠΡΟΤΑΣΗ
    ΜΙΑ ΜΕΡΑ π.χ.κυριακη ολα τα blogs λεμε οχι στην TV.

  36. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 20:49:38

    @ tiramola kai απορών
    Λακίσατε φίλοι μου, όταν θέτονται ερωτήματα για την απουσία του GAP, mind the.
    ΚΡΥΒΕΤΑΙ γιατί δεν έχει να πει ή δεν μπορεί? Είναι υπεύθυνος ή όχι?

  37. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 12/12/2008 21:24:19

    Ένα χειροκρότημα στον κύριο Orestio

  38. thanos avatar
    thanos 12/12/2008 22:05:08

    19-Orestios Says:
    December 12th, 2008 at 7:20 pm

    Μα εσυ εισαι κρυφο ταλεντο, γιατι δεν πας για συμβουλος του να σωσεις την Ελλαδα απο το Βατοπεδιο ?

  39. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 22:13:41

    Θα πάω στον GAP, mind the. Θα τραβήξω πολλά αυτιά εκεί. Τίποτα δεν κάνουν

  40. Οργή avatar
    Οργή 12/12/2008 22:13:46

    Orestios, αυτό είναι και το πρόβλημα του ΚΚ ότι δηλ. ποτέ δεν αντιλήφθηκε ότι ήταν Πρωθυπουργός και πάντα λειτουργούσε σαν αντιπολίτευση μπλα μπλα μπλα ενώ έπρεπε να υλοποιεί πολιτική.
    Δεν υπερασπίζομαι τον ΓΑΠ αν έρθει αυτός θα κριθεί ανάλογα αλλά όχι να τον κρίνουμε σαν Πρωθυπουργο, άλλος ήταν 'σύντροφοι' τόσα χρόνια και όσοι το κατάλαβαν τσέπωσαν κάτι εκατομμύρια, οικοπεδάκια, βιλίτσες, ομολογο-μίζες, ΟΤΕ-μιζες κλπ.
    Για αυτό τον κατηγορώ γιατι όχι μόνο δεν κατάλαβε τον ρόλο των συνεργατών του αλλα ουτε ότι υπήρξε Πρωθυπουργος!!!!

  41. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 22:25:20

    @ οργη
    Ο GAP, mind the είναι ΕΠΙΔΟΞΟΣ πρωθυπουργός. Κρίνεται ικανός από την στάση του ως ηγέτης ΠΑΣΟΚ. Και επειδή οι αλεξιπτωτιστές είναι πιο επικίνδυνοι, δεν νομίζω να αρέσει σε κανέναν να πέσει από τον ουρανό φυτευτός. Κρίνεται λοιπόν από την στάση του και την προθυμία του να είναι ΠΑΡΟΝ στα μείζονα και όχι στα ελάσσονα. Που είναι λοιπόν????????????
    Είναι αυτός που επιθυμεί το τιμόνι της χώρας. ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ??????? Γιατί η αδυναμία φαίνεται άμεσα, όπως και του ΚΚ. Θα μου απαντήσετε σας παρακαλώ????

  42. Οργή avatar
    Οργή 12/12/2008 23:08:43

    @Orestios
    Στην ερωτηση σου έχω να πω μην υποτιμάς τον ήπιο συνηθώς όσο ποιο άδειος είναι ο ντενεκές τόσο ποιο θόρυβο κάνει.
    Ο ΓΑΠ πήρε το δαχτυλίδι και στην αμφισβήτηση κατέβηκε με ανοιχτές εκλογές και ζήτησε την έγκριση και την πήρε.
    Ειχε καθαρές θέσεις προς το πως θέλει να λειτουργει και να εκφραζεται το κόμμα του και όσοι τον υπονομευαν τους είπε guys take it or leave it όχι με λογια αλλά με πράξεις.

    Δεν κρινω αν έκανε σωστα ή όχι αλλά τον κρίνω ως προς τη συνεπεια των λόγων του με τις πράξεις του, μέχρι τώρα πάντα.

    Βέβαια θα τον παραδεχόμουν πάρα πολύ αν πέταγε από μέσα τους γνωστους-άγνωστους του κόμματος και το απαλασε απο τους κουκουλοφόρους του.

    ΥΓ: ο Τιραμόλας διαριγνυει τα ιματια του για τον ΓΑΠ μήπως με μπερδευέις??

  43. Peri Isokrati avatar
    Peri Isokrati 12/12/2008 23:13:08

    Ύπάρχουν καί άλλα άσματα. Δές ΧΑΡΥ ΚΛΥΝ δεκαετία 70-80. Έπίσης… “Τράβα άμαξά μου νά χαρής”…, “Άσε με στήν βαθιά σκοτούρα” …, “Κατώ στά λεμονάδικα” …, “Κυρά Γιώργαινα” …, “Μήν μού μιλάτε…, άλλα καί ένα άλλο, πού κατά πάσα πιθανότητα δέν είναι γνωστό σέ πολύ κόσμο… “Δημοπρατήριο καί γιουσουρούμι, μέ δέκα γρόσσα καί άλλα τόσα. Μαγκάκι φοράς σακάκι στήν τρίχα καί είσαι πολύ μά πολύ ένταξει. Έτσι τήν βολεύουνε ένταξει, στήν Έλλάδα κάθε μηχανή, όλοι οί τρελλοί νά είναι απ’έξω, κι’όλοι οί γνωστικοί μές στό Δαφνί…”. Τό τελευταίο είναι άπό μία έπιθεώρηση τού ‘30.

  44. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 23:31:02

    @ ΟΡΓΗ
    Ο GAP, mind the έκανε το παν να σφηνωθεί στην καρέκλα του ΠΑΣΟΚ. Μέχρι εκεί είναι ικανός.
    Στα τωρινά, στα μεγάλα είναι???????????????????
    ΕΙΝΑΙ?????????? ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ????????????????
    Γιατί δεν επικοινωνεί με το λαό??????
    Γιατί δεν εκτείθεται στον λαό?????

  45. Οργή avatar
    Οργή 13/12/2008 00:10:21

    Αν έβγαινε με κορώνες και πολεμικές ιαχές θα τον σιχαινόταν η ψυχή μου.
    Όλοι τσιρίζουν με μεγαλοστομες εκφράσεις, είπε την πασιφανέστατη αλήθεια 'κύριοι δεν μπορείτε και ας πάμε σε εκλογές' και η αλήθεια υποστηριζόμενη από σκληρή πραγματικότητα δεν θέλει extras.
    Ξέρεις εμείς οι Έλληνες είμαστε καλοί στο θέατρο στα shows δεν.....αν και του ΚΚ του βγήκε στις 2 προηγούμενες εκλογές.
    Δεν είναι απαραίτητα κακό η έλλειψη ντεσιμπελ. Αν έκανε προγραμματικες δηλώσεις τώρα δεν θα ήταν από άκομψο έως σιχαμάρα?
    Να σου πω οτι με την στάση του κατάφερε να τον αντιμετωπίσω με σκεπτικισμό, να τον αφουγκραστώ, να προσπαθήσω να δω τι θα πει και αυτός, με λίγα λόγια να τον προσέξω ενώ τον αγνοούσα επειδή ακριβώς με την στάση του δεν με εξόργησε και σου λέω ότι έχω μέγα οργή με του κυρίους κυρίους του κοινοβουλίου και των περιχώρων

  46. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/12/2008 00:30:55

    Ο Αλέξης Τσίπρας ζήτησε ψήφο στά 16.
    Ετσι θά λυθούν όλα τά κοινωνικά προβλήματα τού τόπου...
    Βάζοντας μέ το ζόρι τούς εφήβους νά ΄ενηλικιωθούν΄πρίν τής ώρας τους...
    Εάν υπήρχε κίνημα στά νήπια θα ζητούσε ψήφο στά 5.
    Φάκτορες αυτή η είδηση δέν σάς έκανε εντύπωση γιά νά την δημοσιεύσετε??
    Tετοιου μεγέθους οππορτουνισμός πώς σάς πέρασε απαρατήρητος??
    Καλά σοβαροί ανθρωποι σαν τον Κουβέλη και τον Παπαγιαννάκη πώς δέν τού λέν καμιά κουβέντα μπάς και συμμαζευτεί λιγάκι??

  47. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2008 01:21:48

    @ ΟΡΓΉ
    Ο λαός αυτή τη στιγμή θέλει στήριγμα. Η κρίση χτυπά το οικοδόμημα που λέγεται Ελλάδα. Δεν είναι απαραίτητες οι ιαχές. Στήριξη θέλει. Και πρώτα από όλα τα παιδιά. Η οργή τους θα τους κάνει να εκλιπαρούν για οίκτο αν δεν είναι παρόντες. Τώρα είναι τα μεγάλα, τα άξια.
    Ο GAP(mind the) είναι ΑΠΩΝ. Δυστυχώς είναι ΑΠΩΝ.
    ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ.

  48. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2008 01:37:23

    @ Σπύρος
    Ποιός θα βαρέσει το κεφάλι του πάνω στον ογκόλιθο του οπορτουνισμού Αλαβάνο?

  49. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/12/2008 02:00:36

    Ακολούθησαν και οι Οικολόγοι-Πράσινοι.
    Και αυτοί προτείνουν ψήφο στά 16.
    Καμιά άλλη καλύτερη προσφορά τώρα πού γυρίζει??
    Τόοοση αγάπη γιά την Νεολαία ???

  50. De Profundis avatar
    De Profundis 13/12/2008 02:07:16

    Διπλή ψήφο στις έγκυες!!!
    Τριπλή αν φέρουν δίδυμα!!!!!!!!!

  51. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2008 05:24:05

    @ Σπύρος
    Και οι παιδεραστές θα ήθελαν κάτι τέτοιο. Η καλύτερή τους. έχουν κόμμα στην ολλανδία.

  52. potamiotis avatar
    potamiotis 13/12/2008 22:51:18

    ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ Ο ΡΑΘΥΜΟΣ..