#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2012 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλά στημένο το παιχνίδι της Χρυσής Αυγής



Τα όσα έχουν ειπωθεί τις τελευταίες ώρες για τη Χρυσή Αυγή και τα επεισόδια έξω από το θέατρο είναι αρκετά. Ό,τι παραπάνω και να πούμε πιο πολύ λάδι στη φωτιά θα ρίξουμε. Καθένας έχει την άποψή του: Αν πρέπει ένα έργο να ανεβαίνει όσο βλάσφημο κι αν είναι. Αν πρέπει ένα βιβλίο να γράφεται και να εκδίδεται ακόμη κι αν οι φανατικοί απειλούν.

Αν, επίσης, έχει κάποιος δικαίωμα να πηγαίνει να βλέπει το έργο, ακόμη κι αν είναι σκουπίδι. Κατά τη γνώμη μας, αν πράγματι είναι σκουπίδι απλά θα έχει χάσει τα λεφτά του. Και στο κάτω – κάτω, αν δε γίνονταν όλα αυτά, το πολύ να πήγαιναν 1.000-2.000 θεατές, να έβλεπαν το έργο, να έκαναν εμετό ή να το επαινούσαν και η υπόθεση να έμενε εκεί. Ούτε διαστάσεις, ούτε διαφήμιση, ούτε τσακωμοί.

Οπότε, ο καθένας με το πόσο Έλληνα, χριστιανός ή αλλόθρησκος είναι μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα. Αν δεν έχουμε ούτε αυτή τη δυνατότητα τότε δεν έπρεπε να αφήσουμε τον Καντάφι να πεθάνει, μια χαρά θα κυβερνούσε.

Αλλά δύο πράγματα πρέπει να πούμε: Το πρώτο είναι ότι η Ελλάδα έβγαλε έναν Αριστοφάνη. Αν αυτό δεν τον αναγνωρίζουν οι σημερινοί φανατικοί με γειά τους με χαρά τους. Δε μπορεί, όμως, ο Αριστοφάνης που έφερε τα πάνω – κάτω να αποθεώνεται αλλά να μην επιτρέπουν οι απόγονοι του μεγάλου αυτού δημιουργού να καίνε θέατρα ή βιβλία. Και προς θεού, δεν κάνουμε καμιά σύγκριση του Αριστοφάνη με το έργο του Χυτηρίου και τον σκηνοθέτη του.

Το δεύτερο και πιο σοβαρό που πρέπει να πούμε, αφήνοντας τα… θεατρικά για τους ειδικούς, είναι ότι πλέον η κατάσταση στην Ελλάδα έχει ξεφύγει σε ότι αφορά τη Χρυσή Αυγή. Έχουμε πλέον να κάνουμε με καθαρές αντιδημοκρατικές συμπεριφορές και κάποιος πρέπει να βάλει μια κόκκινη γραμμή. Αν θέλουμε βεβαίως να έχουμε δημοκρατία, Σύνταγμα και νόμους.

Το να εμφανίζονται βουλευτές του ελληνικού κοινοβουλίου να βρίζουν με το πιο σκαιό τρόπο ηθοποιούς και θεατές, τον να εξωθούν σε βιαιοπραγίες και οι ίδιοι να προπηλακίζουν ανθρώπους και φυσικά το να υποκαθιστούν την «αμίλητη κι ακούνητη» αστυνομία, απελευθερώνοντας έναν άνθρωπο που είχε συλληφθεί, τότε πράγματι η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου.

Αν η χώρα αυτή θέλει να ανέχεται νταβατζήδες, τραμπούκους, μπράβους και συμμορίτες του κοινού ποινικού δικαίου με γειά της με χαρά της. Τότε δε χρειάζονται δακρυγόνα και διαδηλώσεις για να κλάψουμε τη Δημοκρατία. Και θα είναι υποκριτικές οι φωνές οργής όταν η Χρυσή Αυγή θα έχει κάνει την Ελλάδα μπάχαλο.

Αν όμως πρέπει να μπει τέλος στον φασισμό που εξαπλώνεται στην ελληνική κοινωνία, τότε εδώ και τώρα πρέπει να ληφθούν αποφάσεις. Να κινητοποιηθεί ο δημοκρατικός κόσμος, να μπει μπροστά να σταματήσει το φαινόμενο των νεοναζί. Και το πολιτικό σύστημα, αν δε θέλει να ηττηθεί για ακόμη μια φορά, πρέπει να πάρει τα μέτρα του.

Θα μπορούσαμε κάλλιστα να προτείνουμε να τεθεί η Χρυσή Αυγή εκτός νόμου και να πάει στα κομμάτια. Δεν το κάνουμε διότι τότε αυτοαναιρούμε την άποψή μας για τη δημοκρατία και την ανεκτικότητα των διαφορετικών ιδεών. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να αντιμετωπιστούν. Κατ' αρχάς πρέπει να εφαρμοστούν οι νόμοι. Όταν έχουμε τόσο βίαιες σκηνές όπως αυτές στο θέατρο, κι όταν έχουμε ξεκάθαρη αντιποίηση αρχής, τότε πρέπει να εφαρμόζεται ο νόμος. Άραγε τι έγινε εκείνη η εντολή για συλλήψεις ακόμη και βουλευτών που θα παραβαίνουν το νόμο; Ο Παππάς τη Χ.Α. δεν παραβίασε το νόμο έξω από το θέατρο;

Τέλος πάντως, το ανησυχητικό είναι ότι έχει χαθεί η μπάλα, έχει εκτεθεί το πολιτικό σκηνικό της χώρας. Κι αυτό κάνει πολύ κακό στην εικόνα της χώρας αλλά και στην προσπάθεια του Αντώνη Σαμαρά να βγάλει τη Ελλάδα από το αδιέξοδο. Διότι αν είναι να βγούμε από το οικονομικό αδιέξοδο και μπούμε στον φασιστικό κόσμο της Χρυσής Αυγής, ίσως είναι καλύτερος ο οικονομικός θάνατος.

 

Γιατί λέμε όλα αυτά τα... καλά λόγια; Μα γιατί όσα κάνει η Χρυσή Αυγή δεν είναι κουταμάρες για να περνά η ώρα. Έχουν στόχευση. Μοιάζουν με τουρκικά σήριαλ που τα βλέπει όλος ο κόσμος. Γιατί έχουν δράμα, ξύλο, αίμα, βρισιές, υπέρμετρο λαϊκισμό, εθνικοκεντρισμό όσο δεν παίρνει. Επομένως, πόσο μπορεί να διαφέρει ο Παναγιώταρος από τον... Μποράν Αγά; Ποιες διαφορές έχει ο Μιχαλολιάκος από τον Ερντογάν και η Τουρκία από τη Χρυσή Αυγή;

Η μεν πρώτη με ένα σχέδιο ωραιοποίησης έχει «εισβάλλει» στα σπίτια μας, η δε Χρυσή Αυγή με στρατηγικές κινήσεις και με ένα σχέδιο κατασυκοφάντησης όλου του συστήματος ώστε να έρθει αυτή να «καθαρίσει τη βρομιά».

Αν κάποιος θεωρεί ότι είναι ανοησίες και κινήσεις υπερβάλλοντος... φασισμού όσα κάνουν οι Χρυσαυγίτες, γελιέται. Ό,τι γίνεται έχει στόχο την προβολή.

Εδώ και ώρες ασχολούμαστε με το νέο «Ηρώδη», τον Ηλία Παναγιώταρο, που θα πάει έξω από τους βρεφονηπιακούς σταθμούς να πετάξει έξω τα παιδάκια που έχουν γονείς αλλοδαπούς. Όπως κι όταν θα κλείσει όποιο θέατρο δεν του αρέσει, λες και ξέρει να διαβάζει θεατρικά.

Ασχολούμαστε με τον Κασιδιάρη που έβριζε στη Βουλή και έγραφε τα κατορθώματά του σε βίντεο.

Τρώμε το χρόνο μας με τον αδελφό του Κασιδιάρη, αξιωματικό του ελληνικού στρατού, που απειλεί με όπλα αλλοδαπούς.

Μιλάμε για τον... Καραϊσκάκη, Μπαρμπαρούση, που αν ζούμε ο αληθινός Καραϊσκάκης, θα του έλεγε «πάρε τα... μου και στρίβε».

Ασχολούμαστε με τους Χρυσαυγίτες που ονειρεύονται «ανάσταση» του Κ. Παλαιολόγου ή ακόμη και του Λεωνίδα με τους 300.

Εκεί καταντήσαμε.

Αλλά μήπως όλα αυτά καθοδηγούνται από κάπου; Μήπως βολεύει κάποιους να ασχολούνται οι Έλληνες με τα καμώματα της Χρυσής Αυγής και όχι με τα πραγματικά προβλήματά τους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/10/2012 10:19:47

    Συν τοις άλλοις, η ΧΑ με αυτήν την κίνηση πετάει από πάνω της και την κατηγορία ότι είναι ένα αντιχριστιανικό κόμμα...

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/10/2012 10:20:55

    Τουλάχιστον αποπειράται γιατι οι καλοί χριστιανοί δεν πανε να δείρουν κανέναν...

    • alexei avatar
      alexei @ Γιώργος Αχαιός 13/10/2012 14:34:00

      για το ονομα και την τιμη των θρησκειων εχουνε γινει οι αιματηροτεροι και μακροβιοτεροι πολεμοι!!

  3. alexei avatar
    alexei 13/10/2012 10:22:33

    η Χρυση Αυγη πλεον ως "υπερασπιστης" της ορθοδοξης πιστης βρηκε πατημα για τις κρισιμες ηλικιες 60 εως 75.

    κυριοι αν δε το καταλαβατε η Χρυση Αυγη μπηκε απο την πισω πορτα στους ψηφοφορους της Νεας Δημοκρατιας! πολυ αμφιβαλω αν δημοσκοπικα πλεον σταματησει στο 15% και δε φτασει πολυ παραπανω..

  4. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 13/10/2012 10:33:23

    Από αναλύσεις, άλλο τίποτα.
    Και μάλιστα επαναλαμβάνοντας τα αυτονόητα.

    Μήπως όμως θα πρέπει να εξηγήσουμε (στον εαυτό μας πρώτα) τί ώθησε ένα περιθωριακό κόμμα του 0,1% σε ποσοστά της τάξης του 10% έως 15%;

    Οι προτροπές για την αντιμετώπιση της Χ.Α. αρχίζουν να μου θυμίζουν τις εκστρατείες κατά του καπνίσματος ή κατά των ναρκωτικών.
    Όλοι γνωρίζουν ότι από το τσιγάρο μπορείς να πάθεις καρκίνο του πνεύμονα και ότι από τα ναρκωτικά μπορείς να πεθάνεις.
    Παρόλα αυτά η χρήση ναρκωτικών αυξάνεται και το κάπνισμα δεν σταματάει.

    Τι δείχνουν όλα αυτά;

    Ότι αν δεν θεραπευθεί ο καρκίνος που κατατρώει την πατρίδα μας τις τελευταίες δεκαετίες (διαφθορά, ανομία, ατιμωρησία, ωχαδερφισμός, ανυποληψία των πολιτικών, καταστροφή της παιδείας, εθνομηδενισμός, απληστία κ.λπ.), η Χ.Α. -αλλά και τα άλλα άκρα- θα προχωρούν όπως η φωτιά στα ξερά χόρτα μέσα στην κοινωνία μας ενώ εμείς θα συνεχίζουμε να πληκτρολογούμε τι δέον γενέσθαι.

    • Εμμανουήλ avatar
      Εμμανουήλ @ Γιάννης Καλαματιανός 13/10/2012 14:53:51

      Εύστοχος

  5. θησεας avatar
    θησεας 13/10/2012 10:55:32

    δηλαδη τωρα εχουμε δημοκρατια κ φοβομαστε μην την χασουμε ?

  6. lord tanamo avatar
    lord tanamo 13/10/2012 10:56:32

    Οι ερωτικές προτιμήσεις του Αριστοφάνη ήταν γνωστές και ο ίδιος δεν είχε λόγο να τις κρύψει.
    Τυχερός ήταν που δεν ζούσε ο παναγιώταρος εκείνη την εποχή γιατί θα έβλεπε τι θα πάθαινε...

    Η υποκρισία στη χώρα αυτή περισσεύει.Πολύ καλά κάνει και μας .... η τρόικα.Και κλάψτε όσο θέλετε.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ lord tanamo 13/10/2012 11:29:47

      Ασε την αρχαία ελληνική φιλολογία, διότι προφανώς είσαι άσχετος. Ξεκίνησε από Άλμπιν Λέσκι, για αρχή...

      • lord tanamo avatar
        lord tanamo @ ΒΙΣ 13/10/2012 14:04:41

        Εσύ είσαι ο άσχετος και κοίτα να ανοίξεις τα στραβά σου.Όχι φυσικά διαβάζοντας άλμπιν λέσκι (τι είναι αυτό,τρώγεται ;)

    • ΤΙΜΑΙΟΣ avatar
      ΤΙΜΑΙΟΣ @ lord tanamo 13/10/2012 14:31:27

      Δηλαδη ποιες ειναι οι "ερωτικές προτιμήσεις του Αριστοφάνη"? γιατι μαλλον αν εννοειτε οτι ηταν ομοφυλοφιλος μαλλον ειστε αρκετα ανιστορητος!!!

      • lord tanamo avatar
        lord tanamo @ ΤΙΜΑΙΟΣ 13/10/2012 17:53:50

        Είπε ο άνθρωπος που δεν διάβασε καν το Συμπόσιο.Ο,τι και να σου εξηγήσω στο βρόντο θα πάει,άστο.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ lord tanamo 13/10/2012 17:55:43

          Γράψε χάριν ημών των υπολοίπων τότε!

  7. loukaslouk63 avatar
    loukaslouk63 13/10/2012 10:59:08

    σας κλεινουν τα νοσοκομεια, δεν εχετε φαρμακα, σας παιρνουν μισθους και συνταξεις, μενουν ανεργα τα παιδια σας, βαζουν μεσα στη χωρα καθε καρυδιας καρυδι, για να μην μπορεις να κυκλοφορησεις, αν κανεις διαδηλωση σε δερνουν, αυτοι συνεχιζουν να πλουτιζουν και το προβλημα σας ειναι η χρυση αυγη!!!!! ρε καλα σας κανουν αφου σας αρεσει μαζοχες!!!!

  8. Tassos avatar
    Tassos 13/10/2012 11:12:47

    Θα τους ξεσκεπάζουμε κάθε μέρα και οι ψηφοφόροι της ΧΑ θα γυρίσουν στην ΝΔ με χαμηλωμένο το κεφάλι, ντροπιασμένοι και στην μούγκα.

    • Ελευθέριος avatar
      Ελευθέριος @ Tassos 13/10/2012 13:47:31

      ΧΑΧΑΧΑΧΑ! Μου έφτιαξες την μέρα! Εσύ μην κοιτάς να ξεσκεπάσεις αυτούς που μας έφεραν σε αυτό το χάλι. Κοίτα να ξεσκεπάσεις την Χ.Α.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Ελευθέριος 13/10/2012 17:38:04

        Το ίδιο έλεγα και για τον Καρατζαφέρη. Εγώ λέω ότι δικαιώθηκα. Το θέμα είναι ότι θα έρθουν οι ψηφοφόροι και φοβισμένοι να τους σώσει η ΝΔ από τους αναρχοΣυριζαίους.

    • ΘΩΜΑΣ avatar
      ΘΩΜΑΣ @ Tassos 13/10/2012 16:25:52

      Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι!
      Πολύ σύντομα η ΝΔ δεν θα υπάρχει και εσύ θα ψάχνεις να βρεις μαντρί.

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΘΩΜΑΣ 13/10/2012 17:36:44

        Θέμα μηνών είναι να απαγορευτεί η ΧΑ.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΘΩΜΑΣ 13/10/2012 17:47:44

        Δεν είναι ΝΔ ο Tassos. Συριζαίος είναι με μπλε προβιά, για να δυσφημεί την ΝΔ. Έχουμε βαρεθεί να το γράφουμε.

        • Tassos avatar
          Tassos @ ΚΜ 13/10/2012 20:27:22

          Τι να σε πω ρε καϋμένε...

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/10/2012 11:28:54

    Κατ' αρχήν τα τσουβαλιάζετε όλα.
    Ναι, η ΧΑ είναι φασιστικό μόρφωμα, το οποίο, ως ιδεολογία, μου προκαλεί απέχθεια.
    Ναι, εκμεταλλεύθηκε τον υπερβάλλοντα ζήλο μερικών χριστιανών και εμφανίστηκε έξω από το Χυτήριο.
    Από την άλλη, λυπούμαι που θα το πω, η ανάρτηση αναπαράγει ημιμαθή στερεότυπα. Ξέρετε το περιεχόμενο των κωμωδιών του Αριστοφάνη; Σατίριζε πρόσωπα και καταστάσεις, όχι το θρήσκευμα της Αθήνας. Στις Νεφέλες γελοιοποιεί τον ίδιο τον Σωκράτη, εμφανίζοντάς τον ως ασεβή (ναι! ο Αριστοφάνης ήταν βαθύτατα συντηρητικός στην πραγματικότητα). Για τον ίδιο λόγο γελοιοποεί και τον "κουλτουριάρη" Ευριπίδη.
    Το ότι δεν συμφωνώ με τις διαμαρτυρίες έξω από το Χυτήριο το έχω γράψει. Και το έγραψα αναλυτικότατα, δεν επανέρχομαι.
    Από την άλλη, είπε ο Παναγιώταρος ότι ζητά ονόματα παιδιών ή ότι θα μπουκάρει σε παιδικούς σταθμούς; Ξεχνάτε ότι προεκλογικά Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ σε ραδιοφωνική επικοινωνία με τους ψηφοφόρυς, παραδέχτηκε ότι υπάρχει πρόβλημα με τα παιδιά ελλήνων μισθωτών που δεν γίνονται δεκτά σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς, όταν γίνονται δεκτά παιδιά αλλοδαπών με δηλωθέν μηδενικό εισόδημα;
    Είμαι υπέρ του να πηγαίνουν τα παιδιά των αλλοδαπών στους παιδικούς σταθμούς, επειδή έτσι εντάσσονται σταδιακά στην ελληνική κοινωνία. Φανατικά υπέρ. Σε αυτό, διαφοροποιούμαι ριζικά από τη ΧΑ, όπως βρίσκω ηλίθιο το σύνθημά της "Δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ Αλβανέ", που φώναζαν χτες. Δηλαδή, ρε παιδιά, εγώ που είμαι αρβανίτης, ουσιαστικά Έλληνας απώτερης αλβανικής καταγωγής (Λεξικό Μπαμπινιώτη), τι να κάνω; Να φύγω; Βέβαια, στα αρβανιτοχώρια η ΧΑ έσπασε ρεκόρ ψήφων, αλλά αυτό είναι άλλο, είναι μέσα στις συνήθεις ελληνικές αντινομίες και αντιφάσεις.
    Αλλά: Όχι να αποκλείεται το παιδί μου, ως μισθωτού, λόγω εισοδήματος και να παίρνουν το παιδί του Αλβανού όταν οι γονείς του κερδίζουν μαύρα. Αυτό δεν το δέχομαι και είναι κάτι που συζητιέται στην κοινωνία.
    Ας ξυπνήσουμε λοιπόν. Η ΧΑ σπάει τα ταμπού της πολιτικής ορθότητας, παρά τις εξαλλοσύνες της και το φασιστικό ή και νεοναζιστικό της κόλλημα. Μιλάει για πράγματα για τα οποία η επίσημη Δεξιά φρικιά, αλλά οι ψηφοφόροι της τα λένε ανοιχτά.
    Να ξυπνήσει η ΝΔ, γιατί θα καταβαραθρωθεί.
    Ο Τζαβάρας καλά έκανε και καταδίκασε τα επεισόδια, αλλά κακώς έκανε και δεν είπε μια κουβέντα καλή για τους χριστιανούς που αγανακτούν με το έργο και την όλη ξεφτίλα του, αλλά δεν θεώρησαν τελέσφορο να πάνε να διαμαρτυρηθούν. Αντί για αυτό, είπε ότι το έργο προάγει τον πολιτισμό! Ποιο; Ένα σκουπίδι της gay culture! Να ξέρει ο Τζαβάρας και η ΝΔ ότι χάθηκαν ήδη πολλές ψήφοι και αν ύπήρχε αρχιεπίσκοπος που ήξερε να μιλάει και δεν ήταν "ιχθύος αφωνότερος", όπως ο Ιερώνυμος, ο Τζαβάρας αυτή τη στιγμή θα ήταν τελειωμένος ως βουλευτής...
    Δεξιό κόμμα που περιφρονεί τους χρισιτανούς, πάει στα τάρταρα, πάει και τελείωσε. Και καλώς πηγαίνει! Δεν είμαστε ταλιμπάν οι εκκλησιαζόμενοι, δεν είμαστε όμως και πρόβατα. Να πάει να αρμέξει από τους νεοφιλ η ΝουΔου, να δει πόσο γάλα θα βγάλει....

    • factorx avatar
      factorx @ ΒΙΣ 13/10/2012 11:42:38

      ΒΙΣ, γράφεις πολλά και εκτίθεσαι. Αυτό που κάνει η Χρυσή Αυγή λέγεται ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ. Λένε αυτά που θέλουν να ακούσουν. Το λένε και ΔΗΜΑΓΩΓΙΑ. Το ότι αυτά που λένε όμως δεν τους δικαιώνει κιόλας. Κάνε και μια έρευνα για να δεις πόσοι επιχειρηματίες τα χώνουν κανονικά επειδή τους συμφέρει η διάλυση του συστήματος.

      • mx avatar
        mx @ factorx 13/10/2012 12:27:54

        .....η αποσταθεροποίηση ευνοεί πρωτίστως τους "όλοι μαζί τα φάγαμε" που έχουν κάθε λόγο να σβηστούν τα ίχνη και η διαδρομή του χρήματος...
        και η πάντα η πραγματικότητα είναι πιο σύνθετη από την πιο εξωπραγματική φαντασία

      • mx avatar
        mx @ factorx 13/10/2012 12:38:41

        ....με άλλα λόγια και για να γίνω όσο πιο σαφής γίνεται , η ταλιμπανοποίηση - στροφή στη βαλκανική ενδοχώρα πάει χέρι - χέρι με την διενεργούμενη εξάλειψη της σκεπτόμενης-μορφωμένης μεσαίας τάξης...
        Αλλού το λέγανε "αραβικό χειμώνα"....

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ factorx 13/10/2012 12:51:43

        Δεν είναι το θέμα Φάκτορα τι κάνει η ΧΑ, φυσικά και κάνει προπαγάνδα. Το θέμα είναι τι κάνει ο συντηρητικός-πατριωτικός αστικός κόσμος για να πάψει η διαρροή προς τη ΧΑ. Εκεί είναι το μέγα ζήτημα. Για μένα, η ώρα έχει φτάσει για ένα σοβαρό μεγάλο πατριωτικό πολιτικό σχηματισμό, που θα περιλαμβάνει και ανθρώπους της Κεντροαριστεράς.

        • factorx avatar
          factorx @ ΒΙΣ 13/10/2012 13:07:42

          Δεν νομίζω. Τα πολυσυλλεκτικά κόμματα τελείωσαν - με όποια μορφή κι αν τα εννοείς. Η δίκη μου άποψη εξαρχής - και κεντρικό σημείο της στήριξης μας στον Σαμαρά για αρχηγό της ΝΔ - ήταν η δημιουργία ενός κόμματος αρχών με σαφή ιδεολογικά και πολιτικά χαρακτηριστικά το οποίο θα ηγείτο σε κυβερνητικές συμμαχίες, ή μέτωπα, στη νέα εποχή, βάσει προγραμματικών συγκλίσεων. Δυστυχώς επικράτησαν άλλες απόψεις από κάποιους που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα και τα αποτελέσματα τα ζούμε.Ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο; Δεν μας κυβερνά τρικομματική συμμαχία. Μας κυβερνούν οι τρεις διαφορετικές όψεις του μεταπολιτευτικού συστήματος συνασπισμένες: η πράσινη, η μπλε και η γαλάζια. Και ευτυχώς -γι αυτούς, όχι για εμάς - που απέναντί τους έχουν άλλα κακέκτυπα της μεταπολίτευσης. Περισσότερα άλλη φορά επειδή έχω μεγάλο πρόβλημα στην μέση και ούτε στο κομπιούτερ δεν μπορώ να γράψω

          • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
            Εμμανουήλ Πρόιος @ factorx 13/10/2012 13:33:32

            "Μας κυβερνούν τρεις διαφορετικές όψεις του μεταπολιτευτικού συστήματος συνασπισμένες... που απέναντί τους έχουν άλλα κακέκτυπα της μεταπολίτευσης" Φάκτορα εξαιρετικός, σε δυο γραμμές τα είπες ΟΛΑ!!!
            Περαστικά για την μέση.

    • Φανη avatar
      Φανη @ ΒΙΣ 13/10/2012 13:16:14

      Οι τρεις τελευταιες σειρες σου ειπαν ολα οσα σκεφτονται τελευταια οι Νεοδημοκρατες.

      • Φανη avatar
        Φανη @ Φανη 13/10/2012 13:17:17

        το σχολιο ειναι για ΒΙΣ 11,28

    • AIK avatar
      AIK @ ΒΙΣ 13/10/2012 13:24:51

      "εγώ που είμαι αρβανίτης, ουσιαστικά Έλληνας απώτερης αλβανικής καταγωγής (Λεξικό Μπαμπινιώτη)"
      Ε άμα το είπε ο Μπαμπινιώτης είμαστε " Έλληνας απώτερης αλβανικής καταγωγής" . Μόνο μην το πεις αυτό στα αρβανιτοχώρια γιατί η ΧΑ θα βγάλει ...τριψήφια ποσοστά
      Λύσε μου όμως και μια απορία: οι πρόγονοί μας χρησιμοποιούσαν διαφορετικό όνομα για κάθε σκυλολόϊ που βρώμιζε τη χώρα μας: κιονανλήδες οι γνήσιοι τουρκοι, ντουντούμηδες οι υπόλοιποι, γύφτοι, μισιρλήδες οι αιγυπτιοι, αρναούτηδες οι αλβανοί συλλήβδην και ειδικότερα λιάπηδες, τόσκηδες, γκέκηδες, μιδρίτες, τσάμηδες - ανάλογα τη φάρα.
      Γιατί τα χωριά μας δεν τα έλεγαν αρναουτοχώρια αλλά αρβανιτοχώρια; Γιατί να δεχθώ την προσβολή του Μπαμπινιώτη όταν μάλιστα υπάρχει η πόλη Άρβων και ξέρουμε
      - ότι οι φάρες των αλβανών άλλαξαν ομοθυμαδόν θρήσκευμα σε 50 χρόνια,
      - ότι με εξαίρεση λιγα τραγούδια στα αρβανίτικα οι δικοί μας είχαν τα ίδια (που ήταν απείρως πολλαπλάσια) με τα υπόλοιπα χωριά
      - ότι τα χωριά μας υπέστησαν τα πανδεινα από τους αρναούτηδες κατά την επανάσταση όπως και τα υπόλοιπα χωριά και ότι ποτέ δεν έγινε διάκριση τέτοιου είδους (αρβανίτες - γραικοί) αν και ο αγώνας γινόταν για την ανάσταση του γένους των γραικών (και όχι των ρωμιών βέβαια)
      - ότι στις εκκλησίες σε όλα τα αρβανιτοχώρια έχουν σχοινοτενείς καταλόγους με ονόματα νεκρών στους αγώνες του έθνους.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ AIK 13/10/2012 15:13:55

        Δεν είναι προσβολή αυτό που λέει ο Μπαμπινιώτης. Ούτε αναιρεί αυτά που λες εσύ, περί ελληνικής συνείδησης των αρβανιτών, περί συμμετοχής τους στους αγώνες του έθνους. Η ιστορία όμως της εγκατάστασης των αρβανιτών στην Ελλάδα τον ύστερο Μεσαίωνα, δηλαδή τον 14ο αιώνα, είναι κάτι απτό, ανιχνεύεται με βάση συγκεκριμένα δεδομένα και δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Θα μπορούσα να σου στείλω ολόκληρο κείμενο και ολόκληρη βιβλιογραφία.
        Το γιατί λέγονται αρβανιτοχώρια και όχι αρναουτοχώρια, είναι απλούστατο: Αρβανιτοχώρια λέγονται από τους Έλληνες, που τους κατοίκους τους τούς αποκάλεσαν αρβανίτες και όχι αρναούτ.
        Aν ο Παπαρρηγόπουλος δεχόταν αλβανική καταγωγή των αλβανόφωνων πληθυσμών της Ελλάδας, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα. Ο Έλληνας που ο προ-προ-προπάππους του είχε έρθει από την Ιταλία δεν είναι Έλληνας;

        • AIK avatar
          AIK @ ΒΙΣ 13/10/2012 16:01:40

          Εκείνος που έχει προ-προ-προ πάππο ιταλό είναι ιταλός (πιθανώς) με Ελληνική συνείδηση. Έλληνας δεν είναι και δε θα γίνει ποτέ, όπως δεν έγινε και ο ΓΑΠ. Όπως βούλγαρος δεν έγινε ποτέ ο Νίκογλου που πρόδωσε το σχέδιο των βουλγάρων για τη Θεσσαλονίκη και την έχουμε σήμερα ή ο Φουλίδης που δεν έγινε ποτέ γερμανός αλλά είχε έλθει ως μέλος της γερμανικής αντικατακοπίας πριν τον πόλεμο στην Ελλάδα με τον όρο να δίνει τις πληροφορίες του και στον Παξινό. Στο πορνείο της οθωμανικής αυτοκρατορίας μόνο η γλώσσα δε φτάνει για να προσδοθεί η εθνικότητα, η δε Ιστορία σαν επιστήμη δεν φτάνει να χαρακτηρίσει εθνοτικές ομάδες, επειδή οι πηγές της γράφτηκαν υπό συγκεκριμένες συνθήκες και σε μεταβλητά περιβάλλοντα. Ο ΜΟΝΟΣ αξιόπιστος τρόπος είναι οι απλοειδικές ομάδες των Υ χρωμοσωμάτων που πηγαίνουν αυτούσιες από πατέρα σε γιό. Και αυτές έχουν μιλήσει για το ποιοί κατοικούν αυτή τη γη. Όπως και οι μελέτες στις γωνίες που σχηματίζουν τα ανατομικά σημεία των κρανίων.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ AIK 13/10/2012 18:50:29

            Αγαπητέ μου, η εθνική συνείδηση δεν προσδιορίζεται (μόνο) από καταγωγές και χρωμοσώματα, για να μην πω ότι δεν προσδιορίζεται καθόλου από αυτά. Πολλοί ξένοι λαοί πέρασαν από εδώ και άφησαν τα ίχνη τους. Δεν θα αρχίσουμε να χωρίζουμε τους Έλληνες σε γνήσιους και μη. Αν σου πω ότι όσοι φέρουν το επίθετο Κιούσης ήρθαν οι πρόγονοί τους ως χτίστες από την Αλβανία μετά τον 18ο αιώνα (δηλ. δεν είναι καν από τους παλιούς Αρβανίτες), μαρτυρημένα, θα το δεχθείς; Και λοιπόν; Δεν είναι Έλληνες αυτοί;

          • AIK avatar
            AIK @ ΒΙΣ 14/10/2012 11:08:33

            O ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ του Παπαδιαμάντη δείχνει τι πάθαιναν όσοι "αφηναν το στίγμα τους" στη ράτσα μας. Αλλά και όταν δεν υπήρχε κάποιος Μηλιώνης όσοι ανακατεύονταν με ξένους λογίζονταν στους ξένους (Δράμαλης, Εσσάτ πασάς κοκ). Ποιοί νομίζεις ότι φταίνε που το πασοκαριό έκανε κουμάντο τόσα χρόνια; Οι γιοί των "κουλ= δούλοι των σουλτάνων", των "τσοχανταρηδων= ξέρεις ποιόν λέω", των "ραγκούσηδων = εκ Σαραγόσας", των αμπατζήδων, των σιλιχτάρηδων, των κιούσηδων και όλων όσων ξέβρασε το οθωμανικό πορνείο στη γη μας

          • Δωριεύς avatar
            Δωριεύς @ AIK 13/10/2012 21:07:33

            Ἐγώ ὁ Μεσσήνιος ἀρβανίτης ἀπό τά Σουλιμοχώρια , τούς Ντρέδες τῆς ὀρεινῆς Τριφυλίας , ὑποκλίνομαι καί ὑπερθεματίζω. Εὖγε.

          • Δωριεύς avatar
            Δωριεύς @ Δωριεύς 13/10/2012 21:21:08

            Ἡ ἀπάντηση στό σχόλιο τοῦ συνέλληνα ΑΙΚ 4:01 pm.

          • καποιος avatar
            καποιος @ Δωριεύς 15/10/2012 15:07:19

            εχω την διαισθηση οτι τα λες καλα Δωριευς. Με παππου απο τα Σουλιμοχωρια, γιαγια απο Μανη βρες ανιστορητε ΑΙΚ ποσο % ελληνας ειμαι.
            Ο Ελληνισμος, ακριβως επειδη ειναι το πολιτιστικο κεντρο βαρος της ανατολικης μεσογειου και τις βαλκανικης ακομα περισσοτερο, παντα θα μπορει να εχει και τις βαρραγειανες φρουρες του.

    • ΘΩΜΑΣ avatar
      ΘΩΜΑΣ @ ΒΙΣ 13/10/2012 16:35:53

      Κατά τη γνώμη μου η ΧΑ κακώς ενεπλάκη στη διαμάχη
      αισχρών παρακμιακών ομοφυλολάγνων και χριστιανών.
      Προσωπικά Θεωρώ ότι ο χριστιανισμός ήταν ο μπολσεβικισμός του αρχαίου
      κόσμου και κατόρθωσε να ριζώσει στους ευρωπαϊκούς λαούς
      σε μια περίοδο παρακμής. Παρόλα αυτά συμφωνώ με τις θέσεις της ΧΑ
      όσον αφορά στη Θρησκεία "......Ανεξιθρησκεία και σεβασμός στην διαφορετική θρησκευτική επιλογή, εκτός των περιπτώσεων που θίγουν
      τα εθνικά συμφέροντα και υποσκάπτουν τον Ελληνισμό"

  10. panas avatar
    panas 13/10/2012 11:32:47

    Ο εθνομηδενισμός φέρνει την πατριδοκαπηλία, η ατιμωρησία την ανάδειξη των μπράβων – τραμπούκων… Φυσικά. Ο τρίτος νόμος του Νεύτωνα φαίνεται να έχει μεγαλύτερο εύρος ισχύος… Γιατί όμως η ανεξιθρησκία και η ανοχή οδηγεί στον θρησκευτικό φανατισμό; Γιατί η ανοχή σαν έννοια έχει μια αρνητική διάσταση στην Ελλάδα ενώ στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο (tolerance) αποτελεί μια αξία;
    Να δούμε ξανά ποιες είναι οι πανανθρώπινες αξίες και σε αντιδιαστολή με αυτές να ξαναδούμε την απογοητευτική εικόνα που παρουσιάζει ένα μεγάλο τμήμα του πληθυσμού της χώρας μας, που επικροτεί αβίαστα τις πρακτικές της ΧΑ. Η αλήθεια είναι, δυστυχώς, πως πολλές δεκαετίες στην χώρα μας υπήρχαν αυτές οι χρυσαυγίτικες κραυγές σε όλο το πολιτικό φάσμα της χώρας. Τώρα αποκτούν έναν ενιαίο φορέα έκφρασης. Ας ελπίσουμε πως η κοινωνία έχει να κατάλληλα αντισώματα να αντεπεξέλθει σ’ αυτή την σήψη. Είναι και μια ευκαιρία να κατανοήσουν αρκετοί λαϊκιστές το που οδηγούν οι φανατισμοί και η μισαλλοδοξία.

    Η ΧΑ προσπαθεί να ενσωματώσει οτιδήποτε μπορεί να φανατίσει. Με έναν αλλόκοτο τρόπο: Αρχαιολάτρες παγανιστές, φανατικούς ορθόδοξους, εθνικοσοσιαλιστές, ρατσιστές σε όλες της εκφάνσεις τους αναφορικά με το φύλο, την «ράτσα», τον σεξουαλικό προσανατολισμό, τον αδύναμο και άρρωστο και παραδόξως τον ρατσισμό προς αυτόν που έχει «περιορισμένο πνευματικό ορίζοντα». Μάλιστα, ο ρατσισμός προς τους τελευταίους έχει και τους περισσότερους υποστηρικτές από ψηφοφόρους που καμώνονται τους ξύπνιους με νεκρά τα περισσότερα εγκεφαλικά τους κύτταρα από το αλκοόλ…!!!

    Κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε να φτιάξουμε ένα ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ του οποίου τις αποφάσεις θα εμιστεύομαστε, που θα αποτελεί ένα ανάχωμα σε όλα αυτά τα ακραία κινήματα, από όπου και να προέρχονται. Πρέπει οι έντιμες και καθαρές φωνές από την νομοθετική και δικαστική εξουσία να βγουν μπροστά ενωμένες και ανεξάρτητα από τον ιδεολογικό μανδύα που φέρουν…

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/10/2012 11:33:06

    Και κάτι άλλο: Έχετε περάσει μπροστά από την Ακαδημία Αθηνών να δείτε πώς το κατάντησαν οι αριστεροί ένα από τα σπουδαιότερα νεοκλασικά κτίρια της Ευρώπης; Τα κόκκινα συνθήματα υπέρ των μεταναστών και υπέρ της "επανάστασης" μέχρι επάνω.
    Να τη χαιρόμαστε τη μεταπολιτευτική δημοκρατία μας. Το κατάντημα του κτιρίου της Ακαδημίας είναι ο καθρέφτης της. Περιμένουμε από τον Τζαβάρα να μιλήσει, όταν τελειώσει με την "προαγωγή" του πολιτισμού που επιχειρεί, με τη βοήθεια του πασίγνωστου αλβανού σκηνοθέτη Laert Vasili, γιου κομμουνιστή αξιωματικού του αλβανικού στρατού, που, όταν έπιασε πείνα, το γύρισε σε καντηλανάφτης...

  12. Geros avatar
    Geros 13/10/2012 12:24:39

    Νομίζω και εγώ ότι δεν είναι τυχαία γεγονότα αυτά που κάθε τρεις και λίγο δημιουργεί η Χρυσή Αυγή , είναι μελετημένες κινήσεις για να ασχολούνται όλοι μαζί τους. Με όλα αυτά έχουν καταφέρει να κάνουν κατάληψη του μιντιακού χρόνου. Μιλάμε για αυτούς περισσότερο από ότι για τον ΣΥΡΙΖΑ , τον Καμμένο και το ΚΚΕ μαζί. Χρόνο στα ΜΜΕ δεν παίρνεις επειδή έκανες επερώτηση στην βουλή και οι τύποι στην Χρυσή Αυγή το έχουν καταλάβει καλά , δημιουργούν επεισόδια - χάπενινγκ που τους κρατούν στην επικαιρότητα μια και όπως είχε πει κάποιος η φήμη και η δυσφήμιση είναι διαφήμιση.

    Τώρα όσο αφορά το κοινό τους , δεν δημιουργήθηκε από το πουθενά λόγω κρίσης κατά την γνώμη μου. Οι ακροδεξιοί εθνικιστές απλά ήταν εγκλωβισμένοι στο να ψηφίζουν Ν.Δ. για πολλά χρόνια χωρίς όμως αυτό το κόμμα να τους εκπροσωπεί. Ένα κομμάτι τους έφυγε κάποια στιγμή και πήγε στο ΛΑΟΣ αλλά και αυτό δεν ήταν αρκετά ακραίο για να τους εκφράσει , στην Χρυσή Αυγή βρήκαν το σπίτι τους και δεν νομίζω να φύγουν από εκεί σύντομα.
    Χρόνια έβλεπα γύρω μου στρατόκαυλους , υπερεθνικιστές του στιλ ντού να πάρουμε την Πόλη , αντισημίτες , ξενοφοβικούς , συνωμοσιολόγους , υποστηρικτές αστικών μύθων για την υπεροχή της Ελληνικής γλώσσας , διαφημιστές της ανωτερότητας του Ελληνικού D.N.A. , διαδηλωτές του "η λύση είναι μια σύνορα με την Σερβία" , νοσταλγούς της Μακρονήσου και πάντα αναρωτιόμουν πως στο καλό γίνεται να ψηφίζω εγώ και αυτοί το ίδιο κόμμα. Τώρα πια δεν ψηφίζουμε το ίδιο κόμμα και δεν θα πω ότι λυπάμαι για αυτό.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Geros 13/10/2012 12:38:23

      Αυτή η αφύσικη "συγκατοίκηση" (άραγε από τα χρόνια του Παπάγου, του Σκόμπυ, του Μεταξά, ή ακόμα παλιότερα;), ήταν πραγματική Βαβυλώνεια Αιχμαλωσία.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ο Θείος 13/10/2012 12:56:48

        Το να μιλάς εσύ Θείε για το πώς πρέπει να δομηθεί η δεξιά παράταξη στην Ελλάδα, είναι σαν να δίνω εγώ οδηγίες για το πώς πρέπει να δομηθεί η αριστερή παράταξη...
        If you know what I mean...

        • np_complete_problems avatar
          np_complete_problems @ ΒΙΣ 13/10/2012 14:27:06

          Αγαπητέ ΒΙΣ,
          μερικές φορές - αυτοί που είναι "εκτός" - βλέπουν πιο "καθαρά" τα πράγματα ...
          Εχεις δει ποτέ ψυχίατρο, να κάνει ψυχανάλυση στον εαυτό του :)

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ np_complete_problems 13/10/2012 17:54:21

            Καλό το χιούμορ. Όμως, άλλο να σου υποδεικνύει κάτι κάποιος ουδέτερος τρίτος και άλλο πάνω στη μάχη, να σου λέν πώς θα παραταχτείς οι υπαξιωματικοί της αντιμαχόμενης πλευράς!

            Κατά τα άλλα, οι άνθρωποι που ψήφισαν ΧΑ δεν είναι (πλην ελαχίστων) φασίστες. Είναι άνθρωποι πελαγωμένοι που στρέφονται σε λάθος κατεύθυνση (και πολλοί δεν είναι καν δεξιοί!). Εμείς οι υπόλοιποι δεξιοί όμως, δεν τους χαρίζουμε σε κανέναν ακραίο σχηματισμό, για να τρίβετε τα χέρια σας εσύ και ο Θείος. Αυτοί που δεν θέλουμε, είναι τα (ελάχιστα ευτυχώς) ελευθεριακά σκουπίδια (μπλε συριζαίοι). Αυτά, χάρισμα στους Ντορομανοτζήμερους (και εκτός βουλής).

    • dim avatar
      dim @ Geros 13/10/2012 15:33:54

      Έτσι είναι, πολλοί φιλοχουντικοί, φιλοβασιλικοί κλπ ψήφιζαν πάντα ΝΔ, όχι όμως γιατί δεν υπήρχε κάτι άλλο, αλλά γιατί συνειδητοποιούσαν ότι μόνο συσπειρωμένοι όλοι γύρω από τον βασικό εκφραστή της κεντροδεξιάς ιδεολογίας είχανε μια πιθανότητα να αποτρέψουν την άνοδο των κεντροαριστερών στην εξουσία.

      Τώρα το πράγμα έχει αλλάξει. Όλα αυτά τα καλόπαιδα, οι στρατόκαυλοι, υπερεθνικιστές, επιδιώκουν να κόψουν ψήφους από τη κεντροδεξιά, γιατί απλά επιδιώκουν να φέρουν στην εξουσία τους εθνομηδενιστές, ώστε μετά να μπορούν να τους επιτίθονται διαρκώς και να στήσουν σκηνικό εμφυλίου στη χώρα, για να καθαρίσουμε μια και καλή, όπως πιστεύουν από το ξυποληταριό, λετσαριό, άθεους, εθνομηδενιστές αριστερούς.

      Η κεντροδεξιά - δεξιά, παίρνει πάντα από 43% έως 48%. Άλλες εποχές είχαμε και τη πολυτέλεια να χάνεται ένα 3% - 8% σε μικρότερους σχηματισμούς τύπου ΕΠΕΝ, ΠΟΛΑΝ, ΔΗΑΝΑ, ΛΑΟΣ, ΤΑΥΡΟΙ κλπ. Τώρα πέσανε όλοι μαζί - ΛΑΟΣ, ΔΗΣΥ, ΔΡΑΣΗ, ΔΗΞΑ, ΑΝΕΛ, ΧΑ, και κινδύνευσε η χώρα να παραδοθεί στην ακροαριστερά. Συμφωνώ, η ΧΑ δεν πρόκειται ποτέ να πέσει ξανά κάτω από το 3%, όπως δεν πέφτουν ποτέ και τα άλλα άκρα κάτω από 3% (Σύριζα μια ζωή στο 3-4%, ΚΚΕ μέχρι το 7%, ενιαίος Συνασπισμός το πολύ μέχρι το 11% το 89'). Τώρα που είναι μια εποχή έκτακτη, τα άκρα ανέβηκαν (Σύριζα 26%, ΧΑ και ΑΝΕΛ 17%). Αν οργανωθεί η κεντροδεξιά με μια ενιαία εθνικά πατιρωτική και οικονομικά φιλελέυθερη ιδεολογία, το 40% το έχει σίγουρο. Ας υπάρχει και η ΧΑ με ένα 3-5% να πλακώνεται με τους ακροαριστερούς, για να θυμίζει και σε όλους εμάς, ότι οι πραγματικές λύσεις δίνονται μέσα από την πολιτική, μεσα από τη δημοκρατία, και όχι μέσα από τη βία, τις ακρότητες και τον μηδενισμό.

      Καλό θα ήταν να οργανωθεί και η κεντροαριστερά, ώστε να προσεγγίσει και αυτή τα 30άρια, ώστε ο Σύριζα να επανέλθει στα λογικά για μια ακροαριστερή οργάνωση μονοψήφια νούμερα του. Αλλά εμείς ως ψηφοφόροι της κεντροδεξιάς πατριωτικής παράταξης, δεν πρέπει να παίξουμε το παιχνίδι των φασιστών, που επιθυμούν άνοδο του Σύριζα στην εξουσία. Αν, όποτε κι αν γίνουν ξανά εκλογές, το 48% των Ελλήνων που πάντα ψηφίζουν δεξιούς σχηματισμούς, είναι μοιρασμένο πάλι πχ 25% ΝΔ, 15% ΧΑ, 8% Λοιποί, θα φάμε στη μάπα για άλλα 8 χρόνια το κρατικοδίαιτο εθνομηδενιστικό συφερτό του Τσίπρα και της παρέας του... (ή στην χειρότερη θα οδηγηθούμε σε εμφύλιο, όπως επιθυμεί εξάλλου και η ηγεσια της ΧΑ)

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ dim 13/10/2012 18:56:01

        Βλέπεις όμως που και εσύ συμφωνείς ότι η μπάλλα είναι στο γήπεδο της αστικής Δεξιάς; Χρειάζεται επειγόντως μία Δεξιά με πατριωτικό λόγο και πράξη, ώστε τα φασιστικά άκρα να μην έχουν λόγο ύπαρξης ή, έστω, να παραμείνουν περιθωριακά. Διαρκώς αυτό το καμπανάκι χτυπάμε στη ΝΔ. Όταν όμως ο Τζαβάρας βγαίνει και ταυτίζεται με τον Τατσόπουλο, αντί να πει "ναι μεν καταδικάζουμε τα επεισόδια, αλλά αντιλαμβανόμαστε και τις ευαισθησίες των πιστών", ρίχνει νερό στο μύλο της ΧΑ. Και μιλάμε για άνθρωπο που, θεωρητικά, δεν προέρχεται από τους νεοφιλ.

    • Ε avatar
      Ε @ Geros 15/10/2012 16:48:49

      Geros; Αστικός μύθος η υπεροχή της Ελληνικής Γλώσσας;
      Δεν απαίτησε κανείς από σένα να συνεχίσεις την μόρφωσή σου αλλά εφόσον δεν το κάνεις μη κάνεις απέφυγε και τα σχόλια για πράγματα που δεν γνωρίζεις. Εκτός και θεωρείς τους χιλιάδες επιστήμονες ανά τον κόσμο που το υποστηρίζουν (γλωσσολόγους, βιολόγους, προγραμματιστές ηλ. υπολογιστών κλπ) ανόητους και τον εαυτό σου κάτοχο της μοναδικής αλήθειας.

  13. Aggelos avatar
    Aggelos 13/10/2012 12:24:44

    η ΧΑ κοπιαρει συριζα και κκε στις μεθοδους και κινηση..
    απλα κανει ωμα και χωρις κουκουλες οτι κανανε οι αριστεροι τοσα χρονια με τους αναχρικους και σφυριζανε κλεφτικα ενω καιγοταν η αθηνα..

    ευκαιρια ειναι πια

    να μπει ενα τελος σε καθε τραμπουκο..αριστερο ή δεξιο..

  14. AIK avatar
    AIK 13/10/2012 12:28:18

    H XA που βλέπετε σκέφτεται με τον τροπο του Ρεμ. Πίσω από αύτήν όμως είναι σίγουρο ότι υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται όπως ο Πρίμο ντε Ριβέρα. Αν ο πρώτος ήταν ένας χυδαίος κίναιδος, ο δεύτερος ήταν μια προσωπικότητα χωρίς ψεγάδι. Ιδεαλιστής, εχθρός του καπιταλισμού όσο και του κομμουνισμού, όλος μια φωτιά από την αγάπη για την Πατρίδα και τον Λαό. Εκτελέστηκε από τους κομμουνιστές οι οποίοι κυβερνούσαν την Ισπανία και αυτό τον έκανε μάρτυρα. Η διακήρυξη για το Αλθαμιέντο Ναθιονάλ γράφτηκε με τον τρόπο σκέψης του και κανείς δεν μπορεί να βρεί ψεγάδι σ΄αυτό το κείμενο.
    Παρά τις ανοησίες της Public Issue υπάρχει ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας, το οποίο θέσει αλλά κυρίως φύσει δεν ήταν εντεταγμένο στο παιχνίδι της συναλλαγής των περασμένων εποχών, το οποίο παράλληλα έχει ικανοποιητικό επίπεδο ανωτέρας κι ανωτάτης εκπαίδευσης (και όχι παιδείας όπως ανοήτως λέγεται συνεχίζοντας το παιχνιδάκι της πασοκοκρατίας που έκανε τα πτυχία του πανεπιστημίου σαν τις "δεσμεύσεις" του ανεκδιήγητου ολετήρα ιδρυτή της.)
    Τα άτομα αυτά έχουν γίνει αντικείμενο αισχρής εκμετάλλευσης από την παρασιτική οικονομία που αναπτύχθηκε στη χώρα μας από το 90 και εδώ, πλήρωσαν δε και πληρώνουν άσχημα την κρίση. Επιπλέον δε όντες κοντά στα βιβλία απέκτησαν και παιδεία η οποία είναι μη ελεγχόμενη από το σύστημα.
    Οι άνθρωποι αυτοί:
    - έχουν απαξιώσει την αριστερά, η οποία προφανώς βοήθησε το πασοκ στην καταστροφή της χώρας. Άλλωστε η αριστερά ποτέ δεν είχε στην Ελλάδα πολλούς οπαδούς και οι γελοίοι τύποι της γεννιάς του πολυτεχνείου τους μείωσαν πιο πολύ
    - έχουν προφανώς εχθρικές σχέσεις με την καπιταλιστική οικονομία και περιφρονούν τους Έλληνες "επιχειρηματίες" οι οποίοι αποδείχτηκαν στην πλειοψηφία τους ανίκανοι και ασήμαντοι
    - έχουν τη δυνατότητα να κατανοήσουν ότι η μεταπολιτευτική κλεπτοκρατία συνεχίζει να υπάρχει αυθαιρέτως και να αποδεικνύει καθημερινώς ότι είναι ανίκανη (Αρριάδνη) και ότι στηρίζει παρασιτικές ομάδες που η αναποτελεσματικότητά τους είναι εξοργιστική ειδικά για όσους έμαθαν να φέρνουν αποτελέσματα
    - ξέρουν ότι η ένταξή τους στο σύστημα είναι μάταιη γιατί λείπουν οι πόροι για τη συνέχιση της πελατειακής πρακτικής κάτι που ο γράφων φώναζε από τότε που θεσμοθετήθηκαν οι επί συμβάσει δημόσιες θέσεις
    Αν η η ΧΑ τεθεί εκτός νόμου θα τεθούν στη δεύτερη γραμμή οι Ρεμ και θα έλθει η ώρα των ντε Ριβέρα κάτι πολύ καλό γιατί αν και οι Ρεμ της πρώτης γραμμής είναι παλαιά στελέχη της ΧΑ, οι παρατρεχάμενοί τους προέρχονται εν πολλοίς από το σκυλολόϊ του πασοκ. Και οι δύο είναι άχρηστοι για περαιτέρω εξάπλωση του κινήματος και είναι καιρός να αναλάβουν δεύτερο ρόλο, εκείνο που θα κρατάει συνδεδεμένο στο κόμμα το κομμάτι του Λαού που δοκιμάζεται σκληρότερα από την κρίση. Οι ντε Ριβέρα έχουν πιο "ανθρώπινο" πρόσωπο και μπορούν να πουν ότι θέλουν με τρόπο που κανένας νόμος δεν μπορεί να απαγορεύσει φέρνοτας απείρως μεγαλύτερα αποτελέσματα από τους Ρεμ, οι οποίοι δεν χρειάζονται και πολύ γιατί η αριστερά της σήμερον δεν έχει τη δυναμική εκείνης της Βαϊμάρης. Με αυτό τον τρόπο μεγαλύτερα και ποιοτικότερα κομμάτια του Λαού θα συνταχθούν με την ΧΑ.
    Ο μόνος χαμένος από την υπόθεση αυτή θα είναι η ΝΔ γιατί οι πιο πιστοί της είναι πατριώτες και δεν βλέπουν με καθόλου καλό μάτι τα "παγκοσμιοποιητικά" της ανοίγματα. Αν οι Ρεμ τους απωθούν, οι ντε Ριβέρα σίγουρα θα τους θέλξουν κάτι που θα έχει καταστροφικό αποτέλεσμα αν μάλιστα συνεχίσουν τα αυτογκόλ όπως εκείνο του τύπου που είπε ότι "τα νοικοκυριά προσαρμόζονται επειδή πωλούν σπίτια και αυτοκίνητα"
    Η ΧΑ όντως δεν έχει μυαλό. Αν γελιοποιούσε το έτσι και αλλοιώς γελοίο αυτό έργο, το χτύπαγε συστηματικά και τελικά έκανε τις κινητοποιήσεις σαν 'έσχατο" μέτρο εναντίον των "εκφυλων υβριστών της πίστεως" θα πετύχαινε πιο ουσιαστικά αποτελέσματα
    Η ΝΔ όμως; δεν θάπρεπε να έχει κάποιον να κρατάει απαχολημένη την αριστερά και να δίνει στηνίδια δημοκρατικό άλλοθι για να κάνει πιο ελεύθερα τη δουλειά της προς όφελος της Πατρίδας και του Λαού και να κερδίσει ετσι τις εκλογές;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ AIK 13/10/2012 13:35:27

      Διαβάζεις τη σκέψη μου;

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/10/2012 12:35:55

    Το ότι άρχισε ανεξάρτητες παραστάσεις το τσίρκουλο αυτό, είναι ενός είδους απελευθέρωση, εξορθολογισμός: Σε καμμιά Ευρωπαική χώρα το τσίρκουλο αυτό δεν συστεγαζόταν με το κόμμα της δημοκρατικής κεντροδεξιάς (άν θέλει πέστο και συντηρητικής - άν και δεν είναι ακριβώς αυτό) παράταξης. Μόνο στην Ελλάδα.
    Όσο και άν φαίνεται παράδοξο, ένας γνήσιος και συνειδητός οπαδός της δημοκρατικής κεντροδεξιάς δικαιολογείται απόλυτα να φωνάξει τώρα "φτου ξελευτερία" !

  16. θησεας avatar
    θησεας 13/10/2012 12:48:24

    αυτο ειναι το προβλημα σου ? να γυρισουν οι ψηφοφοροι στην Ν.Δ ? ελεος !!!

  17. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 13/10/2012 12:54:30

    Ρε φακτορα (το ρε λογω ''οικειοτητας'' αν μου επιτρεπεις )
    ο Σαμαρας δεν δηλωνε προεκλογικα οτι αρκετα με τα παιδια των μεταναστων που εχουν κατακλυσει τους σταθμους και μενουν εξω τα Ελληνοπουλα? πως αυτο θα σταματησει?
    ειδα 10 φορες το βιντεο με τον παναγιωταρο και πουθενα δεν ειπε οτι θα μπαινουν και θα πετανε τα παιδακια εξω. στοιχεια ζητανε για το μεγεθος του προβληματος. ειμαι καθετα εναντιον των λαθροορκ αλλα τρελαινομαι και μονο στην ιδεα οτι θα απλωσει καποιοσ το ξερο του σε νηπιο (ας ειναι πακιστανακι , τουρκακι αλβανακι κινεζακι)
    οσο ειμαστε ''κοτες'' σε διαφορα ζητηματα τοσο θα ανεβαινει η χ.α.
    τι εγινε με την καταργηση του νομου ραγκουση? με την εξεταστικη για το μνημονιο? πρωτες προτεραιοτητες δεν ηταν για τον Σαμαρα ?( συγγνωμη αλλα δικαιολογιες του στυλ '' δεν κυβερναμε μονοι μας , θα αντιδρασουν ο χοντρος και ο μπαρμπα-φωτης τις θεωρω ηλιθιες). εκτος αν η αποφασιστηκοτητα του σαμαρα ειναι μονο στο ξεπουλημα και τη μειωση μισθων-συνταξεων (εκει δεν αντιδρουνε οι ''συνεταιροι μας'' ?
    συγγνωμη για τις σκορπιες σκεψεις

  18. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/10/2012 12:55:23

    Συμφωνώ με τον ΒΙΣ, και θα προσθέσω: το παιχνίδι είναι καλά στημένο, όχι από την Χ.Α., αλλά από το ίδιο το σύστημα, μέρος του οποίου είναι η Χ.Α. κι ας προσπαθεί να πείσει για το αντίθετο. Με τα συνεχή επεισόδια θα επιτευχθεί το εξής: θες εσύ αύριο να διαμαρτυρηθείς για το ότι οι Μουσουλμάνοι προσεύχονται στο Πανεπιστήμιο ή σπάνε μαγαζιά; Θα χαρακτηρίζεσαι φασίστας. Θα πάρει απόφαση το Υπουργείο Παιδείας να μην υπάρχουν εικόνες στα σχολεία, και θα διαμαρτυρηθείς; Θα χαρακτηριστείς φασίστας. Θα θες να τιμήσεις τους ήρωες των Ιμίων; Θα χαρακτηριστείς φασίστας. Θες να πας στον Γράμο να τιμήσεις τους Έλληνες στρατιώτες που κράτησαν την Ελλάδα ελεύθερη; Θα χαρακτηριστείς φασίστας, επειδή πάει και η Χ.Α. και το Κράτος απουσιάζει.
    Ακόμη και το εντελώς αυτονόητο, ότι για να μπει κάποιο παιδί σε βρεφονηπιακό σταθμό, πρέπει να τηρούνται οι προϋποθέσεις, παρουσιάστηκε όπως βόλευε τον καθέναν. Δεν στέκομαι σε όσα έλεγε προεκλογικά ο Παναγιώταρος, γιατί αν κάτσουμε να ψάξουμε τι λέει ο καθένας προεκλογικά, τότε δεν συμφέρει κανέναν...Ασφαλώς και δεν παίζει ρόλο η εθνικότητα, αλλά η οικονομική κατάσταση και το εκκαθαριστικό του γονέα, για την προτεραιότητα στου βρεφονηπιακούς σταθμούς. Άντε βρείτε εσείς όμως, πόσες φορές δεν θα κάνουν τα "στραβά μάτια" οι Δήμοι, για να δείξουν "ανθρωπιστές" και να πάρουν κάποιο παιδί αλλοδαπού, χωρίς εκκαθαριστικό, αντί για κάποιου φτωχού Έλληνα που το δικαιούταν.

    • Φανη avatar
      Φανη @ Μάρκος 13/10/2012 13:50:11

      Μια κι ανεφερες Μαρκο το Γραμμο, εμεις νικησαμε αλλα ολη η Ελλαδα κυριαρχηθηκε απο αριστερες ιδεες, περασαν παντου τις θεσεις τους, σε στρατο, σε σχολεια,σε νοσοκομεια.Θυμαμαι τοτε που ηταν τα νοσοκομεια γεματα νοσοκομες τη 10ετια του 90 [διορισμενες ΟΛΕΣ απο ΠασοκοΑριστερα], ο νοσηλευομενος πατερας μου τολμησε ν ανοιξει τον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ.Εκτοτε δεν παρουσιαζοταν καμμια νοσοκομα οσο κι αν καλουσαμε μεχρι που το εκανα θεμα.Εκει μας εφερε η συνηθως νεροβραστη ΝΔ.Ναι εχει τη σωστη θεωρια, ναι ακολουθουμε πολλες φορες σκεπτομενοι "το μη χειρον βελτιστον", ναι οσο κι αν φαινεται παραξενο το οτι θρησκευομαστε γερνει πολυ στη πλαστιγγα, αλλα δεν ειμαστε προβατα οπως λεει και ο ΒΙΣ .Καποια στιγμη καποιοι θα κανουν το απονενοημενο και αντε μαζεψε τους μετα.....
      Η ΝΔ εκει που φτασαμε πρεπει να μαθει να δουλευει με αξιους και οχι με ισορροπιες....

  19. kareklas avatar
    kareklas 13/10/2012 13:18:54

    σχετικό με το θέμα κ ενδιαφέρων :
    http://ardin-rixi.gr/archives/8817

  20. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 13/10/2012 13:26:08

    Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω: Γιατί επαναλαβάνεται συνεχώς το αυτονόητο. Το κράτος πρέπει να εφαρμόζει το νόμο. Εφόσον δεν συνέλαβε απ' ευθείας τον βουλετή της Χ.Α. για να πάει με αυτόφωρη διαδικασία θα πρέπει να τεθεί ο αστυνομικός υπεύθυνος σε διαθεσιμότητα. Απλά πράγματα. Στον βουλευτή θα ασκηθεί ποινική δίωξη για αντιποίηση αρχής και αντίσταση. Ξανά απλά πράγματα. αν υπάρχει στιβαρό κράτος η Χ.Α. είναι τίποτα. Μην φοβάστε.

    Και κάτι ακόμα προς τον κ. Δένδια αν τυχόν μπορεί κανείς να του το μεταφέρει. Να καρατομήσετε όποιον αστυνομικό δείχνει συμπάθειες σε οποιαδήποτε ακραία κίνηση, είτε ακροαριστερή (σπάνιο αλλά όλο και κάποιος θα υπάρχει) είτε νεοναζιστική. Μην τους φοβάστε. Ο λαός είναι μαζί σας. Οι 400 χιλ που ψήφισαν Χ.Α. το έκαναν σε κατάσταση πάθους λόγω οργής, δεν το έκαναν επειδή είναι πράγματι ναζί όπως οι βουλευτές της Χ.Α. Το παρατραβήξαμε πιστεύω και θα πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος. Τέλος.

    • panagiotou apostolos avatar
      panagiotou apostolos @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 13/10/2012 15:26:13

      Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες γιατί προηγουμένως θα έπρεπε να είχαν συλλάβει άλλους (Σημίτη, Κόκκαλη, ΓΑΠ, Παπακωνσταντίνου, Παπαντωνίου κλπ). Οπότε εξακολουθούν την ίδια τακτική της ατιμωρησίας.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 13/10/2012 21:14:00

      Νομίζω δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα. Βουλευτής, σύμφωνα με το Σύνταγμα, δεν συλλαμβάνεται για πλημμέλημα. Μόνο για κακούργημα. Οπότε μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν. Βέβαια η δικαιοσύνη λειτουργεί αλά καρτ. Διέταξε έρευνα γιατί ο βουλευτής της Χ.Α. Παππάς "απελευθέρωσε" συλληφθέντα από την Αστυνομία, ενώ δεν "είδε" και δεν "άκουσε" τίποτα όταν πριν 2 χρόνια βουλευτής Θεσσαλονίκης του ΣΥΡΙΖΑ, που είναι και αντιπρόερος της Βουλής, τρομάρα του, παρενέβη κι ελευθέρωσε τα...παιδιά του, που είχαν συλληφθεί με μολότοφ στις τσάντες τους. Αυτή η αλά καρτ λειτουργία των πάντων, είναι που τρέφει τέτοιες αντιδράσεις...

  21. Karenin avatar
    Karenin 13/10/2012 13:38:52

    Δεν είναι καινούργια ιστορία. Είναι παιγνίδι απο το παρελθόν. Ολες οι τρομοκρατικές οργανώσεις χρησιμοποιουσαν βία για να περάσουν το μήνυμα. Η προκήρυξη για να αναρτηθεί χρειαζόνταν αίμα. Σε αυτή την διαδικασία ο ρόλος των ΜΜΕ είναι προβλέψιμος ακόμη και για επίπεδο Παναγιώταρου.
    Το ανησυχητικό στην όλη υπόθεση είναι ότι φασιστική βια, σε αντίθεση με την αριστερή, χρησιμοποιούσε πολύνεκρες επιθέσεις, η παραστάσεις που σκοπό έχουν την παράλυση και την υποταγή της κοινωνίας μέσω του τρόμου, και ποσώς τους ενδιαφέρει το μήνυμα.

  22. AΡΚΑΣ avatar
    AΡΚΑΣ 13/10/2012 13:41:56

    Mε αυτά και εκέινα έχετε στείλε τον κόσμο με το ζορι στην χρυση αυγή.
    Δεν ψηφίσαμε Σαμαρά για να κάνει κουμάντο στην χώρα ο Τατσόπουλος ο Μπίστης και οι ψευτοκουλτουριάρικη παρέα τους, εδώ είχαμε μια προσβλητική, παράσταση που εξύβριζε τα θεία έπρεπε να επέμβει ο εισαγγελέας δίχως τραμπουκισμόυς και αηδίες. Δεν καταλαβαινετε ότι αν επεδύκνειε η κυβέρνηση άμεση αντίδραση αυτη θα κέρδιζε τις εντυπώσεις;
    Η ΧΑ τώρα ακουμπά τώρα στο μαλακό υπογάστριο της πλειοψηφίας της ΝΔ είναι μια περίπτωση Ρεπούση - Γιαννάκου που σήκωσε τότε τον Καρατζαφέρη, η αδρανεια της δεξιάς παράταξης, ο συνεχής της φόβος θα την αποξενώσει απο τα στρώματα που την στηρίζουν δεν το καταλάβατε.
    Εγω που ψήφισα ΝΔ για να εμποδίσω τον Συριζαίικο συνάφι να αλώσει την χώρα γιατί να την ξαναστηρίξω αφού χαιδέυει πάλι τους προοδευτικούς; Αφου οι παρέα της μεταπολιτευτικής αριστεράς είναι πάλι κυβερνώσα;

  23. Dexios avatar
    Dexios 13/10/2012 14:02:49

    Η ΧΑ πήγε εκεί για ψηφαλάκια. Την δουλειά της έκανε. Εδώ ο ΣΥΡΡΙΖΑ πήγε σε διαδήλωση αστυνομικών. Καλά για τα 2 "μεγάλα" κόμματα ας μην μιλήσουμε καλύτερα.
    Το θέμα είναι ότι την ΧΑ την εξέθρεψε η αριστερά. Η οποια εδώ και 30 χρονια φιμώνει, σπάει, καίει, προπηλακίζει, δολοφονεί και ανεβοκατεβάζει φασίστα οποιον διαφωνεί μαζί της. Ας φάνε τώρα στην μάπα τους πραγματικούς φασίστες της ΧΑ λοιπόν να καλοπεράσουν.
    Όσο ξύλο και αν φάνε, δεν θα είναι ποτε τίποτα μπροστά στους δεκάδες νεκρούς της αριστεράς στην μεταπολίτευση (17N, πυρήνες, σέκτες, Mάρφιν, λαθρομετανάστες κλπ.).

  24. Aris. A avatar
    Aris. A 13/10/2012 15:17:19

    Τέτοια είναι η κοινωνία μας τέτοιο πολιτικό σύστημα έχει.

    Διαλύθηκε η παιδεία με τις καταλήψεις που γίνονται επί δεκαετίες τέτοιους πολίτες παράγει που αναδεικνύουν τους βουλευτές που αναδεικνύουν.

    Ομως ο κόσμος αξιολογεί πάντα συγκριτικά αξιολογώντας πρόσωπα καταστάσεις και διαδρομές.

    Για παράδειγμα βλέπει τον Παναγιώταρο να κράζει τον Ευθυμίου αυτόν που οι φοιτητές στα αμφιθέατρα του φώναζαν "Πετράκη Πετράκη τσιράκι του Λαμπράκη" ο οποίος με την πολιτική του διαδρομή απέδειξε περίτρανα την ορθότητα του συνθήματος.

    Βλέπει τον Παναγιώταρο να στολίζει τον Μπίστη τον αβανταδόρο του Σημιτικού πλιάτσικου που γύριζε από κανάλι σε κανάλι μπαρουφολογώντας ενώ προμηθευτές και εργολάβοι πλούτιζαν από την πίσω μεριά λεηλατώντας το κράτος.

    Εσείς ποιος πιστεύεται ότι είναι ποιο συμπαθής;;

    Ο Παναγιώταρος με τα κανιβαλικά χαρακτηριστικά που είναι ότι δείχνει ή οι άλλοι που ξύπνησαν κουμμουνιστές το μεσημέρι τους βρήκε σοσιαληστές και η νύχτα τσιλιαδόρους επιχειρηματιών.

    Κανένας μας δεν κινδυνεύει από αυτούς που δείχνουν ότι είναι.

    Κινδυνεύει από αυτούς που δεν ξέρουμε τι είναι και συνέχεια αλλάζουν κατεύθυνση.

    Σε μια χώρα που οι κλέφτες και οι ψεύτες ψήφισαν τους νόμους για να μην τιμωρούνται το μόνο που μένει ως ψήγμα τιμωρίας είναι η πολιτική και κοινωνική διαπόμπευση όσων επί δεκαετίες μας κούρασαν πουλώντας δημοκρατικοφροσύνη και δήθεν ψευτοπροοδευτιλίκη.

    Αυτή την δουλειά της διαπόμπευσης των κλεφτών και των ψευτών η Χρυσή Αυγή την κάνει πολύ καλά και για αυτό ένας μέρος του κόσμου τους ακολουθεί.

    Μέσα από την Χρυσή Αυγή οι αποκλεισμένοι οι απογοητευμένοι φτύνουν κατάμουτρα αυτό που δεν μπορούν με άλλο τρόπο να τιμωρήσουν.

    Οπως λέει και μια ψιλοβρώμικη λαική παροιμία "ανάλογα με τα σκατά και το φτυάρι".

    Ο κόσμος είναι κουρασμένος και θέλει μεροκάματο και ασφάλεια. Οι γέροι φάρμακα και οι νέοι προοπτική.

    Βλέπεις κανείς κάποιον σήμερα να τα δίνει;;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Aris. A 13/10/2012 21:27:01

      Μπράβο Ἄρη!
      Γνήσια,καθαρή σκέψη καί ἀπλή ἀποτύπωση τῆς πραγματικότητας,σέ συγχαίρω.

  25. αντιθετικός avatar
    αντιθετικός 13/10/2012 16:45:42

    Μπορεί κάποιος να ανεβάσει παράσταση διασύροντας τον πρόεδρο της δημοκρατίας; Χριστέ μου πόσο πολύ συνεχίζεις να ενοχλείς...

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ αντιθετικός 13/10/2012 17:58:34

      Α,μπράβο,επιτέλους και μία σωστή παρατήρηση.Να διευκρινίσεις βέβαια ότι το χριστιανικό κήρυγμα δεν αφορά στα δίποδα που μαζεύτηκαν απ'έξω και με πρωτοστάτη τον άθλιο παγάνα παναγώταρο (έννοια σου κυρ ηλία και οι πραγματικές σου "θρησκευτικές" πεποιθήσεις δεν μπορούν να κρυφτούν) έβριζαν σαν οχετοί.

      Αλλά όντως,η αλήθεια είναι ότι ορθόδοξος χριστιανισμός βάλλεται πανταχόθεν, επειδή η αλήθεια δεν αντέχεται από τους σκοταδιστές.

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ lord tanamo 13/10/2012 20:35:57

        Εγώ περιμένω από τον Λαέρτη να γυρίσει μια θεατρική παράσταση στο Κόσοβο με τον Μωάμεθ και τις προτιμήσεις του... Θα τον εκτιμήσουν πολύ... Αλλά, είπαμε, στις θεούσες λέοντες και στους μουλάδες γατάκια...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ αντιθετικός 13/10/2012 21:30:29

      Πόσα εἶπες μέ μόνο μιά πρόταση....

  26. ΘΩΜΑΣ avatar
    ΘΩΜΑΣ 13/10/2012 18:02:30

    Ευσεβείς πόθοι, αλλά δυστυχώς για σένα, δεν θα σου γίνει το χατήρι.
    Η ΧΑ δεν είναι ΛΑ(γ)ΟΣ και τα στελέχη της δεν είναι κωλοτούμπες και καιροσκόποι όπως οι
    βουλευτές του ΛΑ(γ)ΟΣ. Πάρε παράδειγμα
    τον Μάκη Βορίδη. Πρώην αρχηγός της νεολαίας της ΕΠΕΝ (ως φοιτητής στα μέσα της δεκαετίας του 80), αργότερα
    εκδότης του περιοδικού επαναστατικού εθνικοκοινωνικού περιεχομένου ΝΕΑ ΤΑΣΗ, ακολούθως
    ιδρυτής και αρχηγός του ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ, μετά βουλευτής του ΛΑ(γ)ΟΣ και τέλος
    βουλευτής της ΝΔ.
    Ο πρώην βουλευτής της ΝΔ, του (απο)κόμματος της Ντόρας και του ΛΑ(γ)ΟΣ Κώστας Κιλτίδης
    υπήρξε μέλος της 4ης Αυγούστου και “αλλων εθνικιστικών ομάδων μέχρι τα μέσα της δεκαετίας
    του 1980.
    Υπάρχουν δεκάδες ΄άλλοι, όχι τόσο γνωστοί, καιροσκόποι σατιμπάγκοι που αποκυρηξαν την ιδεολογία
    του Εθνικισμού για να ικανοποιήσουν τις προσωπικές τους φιλοδοξίες.
    Όπως έλεγε ένας από τους μεγαλύτερους ποιητές του 20 αιώνα και υμνητής του φασισμού, ο Ezra Pound
    «Aν κάποιος δεν είναι πρόθυμος να αγωνιστεί για τις ιδέες του, ή οι ιδέες του δεν αξίζουν ή δεν
    αξίζει ο ίδιος».

  27. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 13/10/2012 18:58:48

    Αλλο Αριστοφάνης ,άλλο γελιότητα.Τι σχέση μπορεί να έχει η κωμωδία απο την χυδαιότητα???.Εδώ είναι ένα συνονθύλευμα άθεων ηθοποιών που βρίζουν τον Χριστό και τούς Αποστόλους,που τους παρουσιάζουν ανώμαλους!!!.Αν αυτό έχει σχέση με τον Αριστοφάνη τότε είστε για τα μπάζα.

    • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
      ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 13/10/2012 20:56:30

      Η έλλειψη τα ταλέντου προσπαθεί να αντισταθμιστεί με την πλήρη ελευθερία έκφρασης (δεν είναι δικό μου).Ένα σκουπίδι είναι όπως πολλά πολλά σκουπίδια που μας πετάνε τελευταία απλά πράγματα.Για να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των καλλιτεχνών που δημιουργούν και μετέχουν στο έργο θα πρέπει να τους αναγνωρίσουμε και να να τους ωθήσουμε να δημιουργήσουν μια παράσταση για το ισλάμ και τον Μωάμεθ.Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον γιατί τώρα αυτά που κάνουν είναι σχετικά εκ του ασφαλούς

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/10/2012 19:37:04

    Δεν ειναι θεμα νεοφιλ.Η ελευθερια του λογου δεν μπορει να αμφισβητηθει απο την επισημη κυβερνηση.
    Τις ευαισθησιες των πιστων μπορει να τις σεβεται ως ατομο αλλα η κυβερνηση δεν κινειται βασει ευαισθησιων αλλα βασει νομων.

    • Lampros avatar
      Lampros @ ψυχραιμια 14/10/2012 11:27:16

      Δεν ειναι θεμα νεοφιλ.Η ελευθερια του λογου δεν μπορει να αμφισβητηθει απο την επισημη κυβερνηση.

      Μπα; Η επίσημη κυβέρνηση δεν επεξεργάστηκε και πρότεινε νομοσχέδιο για δίωξη του «hate speech»; Εκεί τι έγινε η ελευθερία του λόγου;

      Η επίσημη κυβέρνηση δεν υπέγραψε το διεθνή νόμο ACTA, που επιβάλλει λογοκρισία στο ίντερνετ; Εκεί τι έγινε η ελευθερία του λόγου;

      Η επίσημη κυβέρνηση δεν έχει νόμους που άμα γράψει κάποιος δημοσιογράφος εναντίον κάποιου βουλευτή, επιχειρηματία κλπ, του κάνει μια μήνυση και του παίρνει κάτι εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ; Εκεί τι έγινε η ελευθερία του λόγου;

      Ας είχαμε ελευθερία του λόγου πραγματική, όπως στην αμερική, όπου ο δημοσιογράφος, πολίτης στο ίντερνετ, κλπ μπορεί να γράψει ότι θέλει, με προστασία από το Σύνταγμα, και μετά λέμε για τα άλλα...







      Τις ευαισθησιες των πιστων μπορει να τις σεβεται ως ατομο αλλα η κυβερνηση δεν κινειται βασει ευαισθησιων αλλα βασει νομων.

      Ο ελληνικός νόμος λέει ότι η κυβέρνηση πρέπει να σέβεται τις ευαισθησίες των πιστών. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ορίζει και ποινές για προσβολή των θείων.

  29. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 13/10/2012 19:52:33

    Με Κυβέρνηση Χρυσή Αυγή...θα εχουμε μια Νέα και Καθαρή Ελλάς όπως έκανε ο Μεταξας και ο Παπαδόπουλος

  30. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 13/10/2012 19:54:44

    Μην παραξενευτείτε όταν η ΝΔ ψηφίσει τα νέα σκληρα μέτρα,για ποιο λόγο η ΝΔ έχασε τους ψηφοφόρους και πήγαν στη Χρυσή Αυγή....γιατι απλα όταν η ΝΔ ψηφίσει τα νέα μέτρα θα ακολουθήσει το μονοπάτι του ΠΑΣΟΚ

  31. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 13/10/2012 20:45:47

    Από τα λίγα που ξέρω (δεν θέλω να μάθω και περισσότερα) για την παράσταση στο χυτήριο αντιλαμβάνομαι ότι η απουσία κάποιων ορίων είναι πέρα για πέρα ορατή.Η απουσία ορίων όπως είχαν πει κάποιοι κάποτε είναι εχθρός της τέχνης

  32. Ο Καθένας avatar
    Ο Καθένας 14/10/2012 00:45:35

    Διόρθωση: οικονομικοί ήταν οι πόλεμοι, οι θρησκείες ήταν απλά το πρόσχημα...

  33. Ο Καθένας avatar
    Ο Καθένας 14/10/2012 00:50:38

    Ο Χριστιανισμός δε χρειάζεται "κομματικούς προστάτες" ιδιαίτερα αν προέρχονται απο τα άκρα και ασκούν βία.
    Πως όμως να πειστούμε για την "αγνότητα" των προθέσεων της Χρυσής Αυγής, όταν ο σκληρός πυρήνας της, είναι 12Θεϊστές;

  34. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/10/2012 02:09:11

    Δηλαδή σαν τί μας λες; Δεν είναι ποινικά κολάσιμα αυτά που παν να περάσουν ως «τέχνη» και «θέατρο»; Ή οφείλει να υπερισχύσει ο νόμος του Σύριζα;

  35. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/10/2012 02:14:27

    Μάρκο,
    κάνεις λάθος. Ο βουλευτής συλλαμβάνεται για αυτόφωρο πλημμέλημα όταν δρα εκτός του δικαιώματος έκφρασης γνώμης εντός των βουλευτικών καθηκόντων. Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι εκτός καθηκόντων. Από τη στιγμή που το δικαστήριο δεν εξέδωσε προσωρινή διαταγή για την απαγόρευση της ταινίας, τέλος. Κανένας, ούτε βουλευτής μπορεί να εμποδίσει την παράσταση. Πώς το λένε;

  36. athorivos avatar
    athorivos 14/10/2012 04:25:04

    μεγάλε τα έχεις χασει τελείως. Η ΧΑ μας έφερε εδώ που είμαστε; Η ΧΑ φταίει για την κατάντια της Ελλάδας και των Ελλήνων; Η ΧΑ έφαγε τα λεφτά; Η ΧΑ κάνει αυτά που οι περισσότεροι Έλληνες θέλουν να κάνουν. Ας το παραδεχθούμε. Εμείς φταίμε και κανένας άλλος. Εμείς τους ψηφίσαμε. Τώρα ας τους λουστούμε.

  37. lord tanamo avatar
    lord tanamo 14/10/2012 10:05:44

    Είναι απορίας άξιον πως παρεξηγιούνται μερικοί για ανθρώπους που δεν γνώρισαν ποτέ στη ζωή τους.Το ότι ήταν Αριστοφάνης δε σημαίνει ότι ήταν και ο Τέλειος Άνθρωπος.Ούτε και μέμφομαι το τι έκανε,γι'αυτό και έγραψα "άλλωστε δεν είχε κανένα λόγο να κρύψει κάτι".
    Στην τελική,στην ιστορία έμεινε λόγω του πνεύματός του,όχι λόγω των ερωτικών του περιπετειών.Και αυτό είναι το σωστό,ο άνθρωπος να κρίνεται από το έργο του,όχι από την προσωπική του ζωή.

    Μην είστε τόσο μη μου άπτου,λες και σας έθιξαν εσάς προσωπικά.Ο ίδιος ο Αριστοφάνης θα γελούσε με την αντίδραση αυτή και θα έγραφε μία νέα κωμωδία.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ lord tanamo 14/10/2012 19:03:32

      Οκ αλλά πες μας. Εσύ μίλησες πρώτος για τις «ερωτικές του περιπέτειες» οπότε ανάφερέ μας ποιές ήταν αυτές και ποιές είναι οι πηγές σου. Εγώ δηλώνω άγνοια. Εσύ όμως, άν θες να κάνεις κάτι σωστά, τεκμηρίωσε. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 15/10/2012 14:58:22

        Περιμένω μια απάντηση. Αλλιώς θα υποθέσω ότι αερολογείς καθαρά για δημιουργία εντυπώσεων, καθότι δεν ανέφερες κάτι συγκεκριμένο.

  38. lord tanamo avatar
    lord tanamo 14/10/2012 10:12:13

    "Πείθονται" οι τυφλοί και όσοι εθελοτυφλούν.Είπαμε,είναι η εποχή όπου δίνεται η ευκαιρία στα πιο σκοτεινά ένστικτα να αναδυθούν στην επιφάνεια.

    Όποιος πιστεύει ότι τα άθλια αυτά άτομα,με μπροστάρηδες τους πακιστανολιάκο και καιάδα είναι Χ.Ο.,απλά είναι ίδιος με αυτούς στην ψυχή.

    Επαναλαμβάνω,γιατί δεν κάνετε ένα αφιέρωμα στους στίχους που έχει γράψει ο καιάδας ; Μόνο ο Marilyn Manson έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο χυδαιότητας.

  39. Lampros avatar
    Lampros 14/10/2012 11:29:10

    Τα όσα έχουν ειπωθεί τις τελευταίες ώρες για τη Χρυσή Αυγή και τα επεισόδια έξω από το θέατρο είναι αρκετά. Ό,τι παραπάνω και να πούμε πιο πολύ λάδι στη φωτιά θα ρίξουμε. Καθένας έχει την άποψή του: Αν πρέπει ένα έργο να ανεβαίνει όσο βλάσφημο κι αν είναι. Αν πρέπει ένα βιβλίο να γράφεται και να εκδίδεται ακόμη κι αν οι φανατικοί απειλούν.

    Όταν το ίδιο έργο ανέβηκε στην Νέα Υόρκη και στο Τέξας, το κατέβασαν μάνι-μάνι, και είχε διαμαρτυρίες και διαδηλώσεις έξω από το θέατρο. Ο συγγραφέας μάλιστα, δέχθηκε απειλές κατά της ζωής του, και ότι θα κάψουν το θέατρο. Όταν τελικά ξανα-ανέβηκε στην Νέα Υόρκη, οι θεατές έπρεπε να περάσουν από έλεγχο όπλων για να μπουν στην αίθουσα, για να αποφύγουν τυχον επεισόδια.

    Αυτά για να έχουμε ένα μέτρο.

    Αλλά δύο πράγματα πρέπει να πούμε: Το πρώτο είναι ότι η Ελλάδα έβγαλε έναν Αριστοφάνη. Αν αυτό δεν τον αναγνωρίζουν οι σημερινοί φανατικοί με γειά τους με χαρά τους. Δε μπορεί, όμως, ο Αριστοφάνης που έφερε τα πάνω – κάτω να αποθεώνεται αλλά να μην επιτρέπουν οι απόγονοι του μεγάλου αυτού δημιουργού να καίνε θέατρα ή βιβλία.

    Ο Αριστοφάνης ήταν συντηρητικός, και είχε κάνει έργα κατά του Ευριπίδη, που τον είχε για πολύ προοδευτικάντζα, και κατά του Σωκράτη, που τον είχε για άθεο και αποβλακωτή των νέων («θολοκουλτουριάρη» θα λέγαμε σήμερα).

    Όχι το καλύτερο παράδειγμα. Αλλά και καλό να ήτανε, η Αρχαία Ελλάδα, αν θέλουμε να την φέρουμε ως παράδειγμα, είχε ένα σωρό κατηγορίες, και καταδίκες και εξωστρακισμούς σε φιλοσόφους και καλλιτέχνες, για προσβολή των κοινών ηθών, της θρησκείας, κλπ. Μπορεί να διαφωνούμε, μετά από 2.500 χρόνια με ορισμένα από αυτά, αλλά ήταν απόλυτα στο πνεύμα της κοινωνίας τότε και της προστασίας της. Αν έβγαινε στην Αρχαία Ελλάδα κάποιος να παρουσιάσει τους Θεός αντίστοιχα με το έργο στο Χυτήριο, θα είχε πιεί το κώνειο στο άψε-σβήσε.

    Το δεύτερο και πιο σοβαρό που πρέπει να πούμε, αφήνοντας τα… θεατρικά για τους ειδικούς, είναι ότι πλέον η κατάσταση στην Ελλάδα έχει ξεφύγει σε ότι αφορά τη Χρυσή Αυγή. Έχουμε πλέον να κάνουμε με καθαρές αντιδημοκρατικές συμπεριφορές και κάποιος πρέπει να βάλει μια κόκκινη γραμμή. Αν θέλουμε βεβαίως να έχουμε δημοκρατία, Σύνταγμα και νόμους.

    Το να εμφανίζονται βουλευτές του ελληνικού κοινοβουλίου να βρίζουν με το πιο σκαιό τρόπο ηθοποιούς και θεατές, τον να εξωθούν σε βιαιοπραγίες και οι ίδιοι να προπηλακίζουν ανθρώπους και φυσικά το να υποκαθιστούν την «αμίλητη κι ακούνητη» αστυνομία, απελευθερώνοντας έναν άνθρωπο που είχε συλληφθεί, τότε πράγματι η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου.

    Έσταξε η ουρά του γαϊδάρου. Λες και η δικαιοσύνη δεν παίρνει εντολές από βουλευτές και εξουσία σε πολύ σοβαρότερες περιπτώσεις από τον να αφήσουν ένα συλληφθέντα κακομοίρη (από λίστα Λαγκάρντ μέχρι σκάνδαλο Χρηματιστηρίου κλπ κλπ).

    Και σιγά που πρώτη φορά είδαμε κάτι παρόμοιο. Δυο περιπτώσεις τελείως αντίστοιχες από την άλλη πλευρά: Ο Κουράκης δεν έπαιρνε τηλέφωνο το Βούγια να ελευθερώσει συλληφθέντες σε φασαρίες ―και παιδιά του; Όταν, το ογδόντα, παίζανε την «Ελένη» του Γκατζογιάννη, δεν έβγαιναν οι κουκουέδες και κάνανε διαμαρτυρίες έξω από τα σινεμά, με σπασίματα και προπυλακισμούς;

    Και δεκάδες άλλες αυθαιρεσίες αντίστοιχες, απ' όλα τα κόμματα.

    Ναι, η Χ.Α. είναι πιο άγαρμπη, γιατί είναι ψιλο-αγράμματοι μποντιμπιλντεράδες και λαϊκοί που έγιναν βουλευτές. Ενώ οι της αριστεράς, με τις γραββάτες και τα κουστούμια που μαζέυτηκαν έξω από το θέατρο ―κάτι Μπίστηδες, Ρεπούσηδες, Τατσόπουλοι― ξέρουνε να το παίξουνε το πράγμα πιο εκλεπτυσμένα. Ως εκεί όμως.

    Σιγά τη φοβερή δημοκρατία, με την «παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας», που κινδυνεύει μη τη χάσουμε...

  40. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 14/10/2012 20:23:48

    ΤΟ καλό παιχνιδι επαιξε ο Τζαβάρας θα παρει τηνψηφο των βλασφημων στις επομενες εκλογες αυτός και η ΝΔ για να καταλάβουν τι εστί τέχνη.... και προσβολή του λαού που πιστεύει.