#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2012 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλά, είναι αυτό "προεκλογικό κλίμα";



Μια… ανησυχητική ηρεμία επικρατεί στο πολιτικό σκηνικό της χώρας, παρά το γεγονός ότι σε καμιά 40αριά μέρες λογικά θα έχουμε εκλογές και νέα κυβέρνηση.

Σα να μη συμβαίνει τίποτε, όλοι είναι χαλαροί, σχεδόν… χαζοχαρούμενοι, ασχολούνται με το ποιος θα φάει λιγότερα γιαούρτια την Κυριακή, αν ο Βορίδης απελευθερώνει το επάγγελμα του ταξιτζή, αν θα φτιάξουμε ποδηλατόδρομο στο κέντρο και άλλά τέτοια θέματα.

Μα καλά, αυτά είναι τα διακυβεύματα των εκλογών; Στην προεκλογική περίοδο θα πάμε με ερωτήματα του τύπου «τι τρώει ο κορμοράνος;»

Κανείς δε θα αναπτύξει το σχέδιό του για την Ελλάδα των επόμενων ετών; Δε θα καταθέσει προτάσεις για να βγει η χώρα από την κρίση, δε θα εμπνεύσει τον κόσμο σε ένα νέο εθνικό στόχο;

Σαν πολύ χαλαρά τα βλέπουμε τα πράγματα κι αυτό μας ανησυχεί ιδιαίτερα όσο πλησιάζουμε στην ημερομηνία διάλυσης της Βουλής και επίσημης έναρξης της προεκλογικής περιόδου.

Όμως, η Νέα Δημοκρατία που προηγείται στις δημοσκοπήσεις και θέλει να κυβερνήσει τη χώρα είναι αυτή που πρέπει να δώσει τον τόνο στις εκλογές. Πότε δηλαδή περιμένει να ξεδιπλώσει το σχέδιό της, στις 20 ημέρες που θα μένουν από τότε που θα προκηρυχθούν οι εκλογές; Τότε δεν προλαβαίνεις ούτε τα βασικά να αναλύσεις στον κόσμο ο οποίος περιμένει κάτι καινούργιο κι ελπιδοφόρο.

Εδώ φαίνεται να έρχεται ένας κίνδυνος που θα σαρώσει το πολιτικό σύστημα. Οσο τα πράγματα πάνε χαλαρά και… πολιτισμέναο λαός θα αρχίσει να σκέπτεται αν είναι όλοι ίδιοι. Κι αυτό σημαίνει ότι θα πάει χαλαρά να δώσει την ψήφο του χαλαρά, χωρίς πίεση. Θα ψηφίσει Καμένο, Κουβέλη, Χρυσή Αυγή, ΑΚΟΑ, κυνηγούς, πειρατές, μέχρι και τη… Τζούλια Αλεξανδράτου που θέλει να φτιάξει κόμμα. Θα πάθει η Ελλάδα ότι και η Ιταλία που οι πολίτες έβλεπαν ότι είναι όλοι ίδιοι κι έχουν τις ίδιες πάνω – κάτω απόψεις και ψήφιζαν Τσιτσιολίνα.

Ο κίνδυνος αυτός είναι μεγαλύτερος για τη Νέα Δημοκρατία που θέλει να διαφοροποιηθεί από το ΠΑΣΟΚ έστω κι αν συμμετέχει στην κυβέρνηση Παπαδήμου. Αυτό είναι και το βασικό στοίχημα της Λ. Συγγρού. Να δείξει ότι δεν είναι ίδια με το ΠΑΣΟΚ, ότι φέρνει κάτι νέο.

Αλλιώς είναι σίγουρο ότι η λογική του «είμαστε όλοι ίδιοι» θα επιβεβαιώσει τις δημοσκοπήσεις που κάνουν λόγο για Βουλή με καμιά 10αριά κόμματα και αδύνατη αυτοδυναμία.

Θα πρέπει, λοιπόν, η Νέα Δημοκρατία να πάρει φόρα και να τα σαρώσει όλα. Να καταθέσει προτάσεις, να δώσει λύσεις, να διαφοροποιηθεί από τη λαίλαπα του κ. Παπανδρέου. Κορυφαία στελέχη της ΝΔ θα πρέπει να βγουν μπροστά και να μην περιμένουν πότε θα ξεκινήσει η προεκλογική εκστρατεία. Διότι εδώ υπάρχει κι ένας ακόμη κίνδυνος. Να δοθεί ο χρόνος στον Βενιζέλο να «παραμυθιάσει» τον κόσμο και να πάνε να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ περισσότεροι.

Επίσης, να ανοίξει το δρόμο σε κάτι περίεργους Ανεξάρτητους ή σε κάποιους όψιμους αριστερούς να διεκδικούν διψήφια εκλογικά ποσοστά. Εκτός κι αν κάποιοι στη Συγγρού θέλουν να κάνουν δωράκια στους πολιτικούς τους αντιπάλους.

Όλα αυτά πρέπει να τα ζυγίσει η ΝΔ αν θέλει να έχει αυτοδύναμη κυβέρνηση. Και το κεντρικό της σύνθημα, αλλά με ουσιαστικό λόγο και προτάσεις πρέπει να είναι ένα: «Δεν είμαστε όλοι ίδιοι».

"Αριστερός Ψάλτης"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. avanti avatar
    avanti 23/03/2012 15:30:47

    Επίσης θέλουμε να δούμε το δάχτυλο να δείχνει τους πρωταίτιους της εθνικής μας καταστροφής χωρίς περιστροφές, δεν αντέχουμε άλλο τις ευγένειες και τις τυπικότητες με τους πασοκους, βούλιαξαν τη χώρα, την συνέθλιψαν, αυτό πρέπει να ακουστεί από την μιά άκρη της χώρας στην άλλη.

  2. Mara avatar
    Mara 23/03/2012 15:35:59

    Mα... είπα και εγώ, μόνη μου ανησυχώ τόσο καιρό, μην τυχόν και γίνει κάποια "στραβή".
    Ο Τσίπρας ισχυρίζεται ότι υπάρχει σχέδιο για αναβολή των εκλογών.
    Ο Καμμένος στοιχηματίζει ότι εκλογές θα γίνουν τον Νοέμβριο.
    Ο Καρατζαφέρης ζητάει αναβολή των εκλογών.
    Βουλευτές του Πασόκ ζητούν παράταση της κυβέρνησης Παπαδήμου.
    Μόνο η Ν.Δ. μιλάει για εκλογές...
    Κάτι δεν πάει καλά ή μου φαίνεται?

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Mara 23/03/2012 23:30:09

      Καθόλου δεν σου φαίνεται Mara! Αν δεν πιει το μαγικό ζωμό που του παρασκευάζουν καθημερινά οι πανοραμίξ - νταβατζήδες ο Οβελίξ κατά κόσμο Μπένι για να δυναμώσει λιγάκι, καθώς επίσης οι όψιμοι "πολέμιοι της εξάρτησης" και να βρει ένα κεραμίδι να συστεγαστεί το κορίτσι, οι εκλογές μπορούν να "περιμένουν".
      Και έχουν τον «τρόπο» να τις κάνουν να περιμένουν! Οι "στραβές" είναι ειδικότητά τους!

      • Mara avatar
        Mara @ Aφροδίτη 24/03/2012 00:05:44

        Αφροδίτη,

        Συμφωνώ ότι έχουν ειδικότητα, αλλά... όχι πάντα.
        Ωστόσο η ανησυχία παραμένει.
        θα με ζώνουν τα φίδια μέχρι να δώ να κλείσει η βουλή.
        Άντε... να δούμε.

  3. stelios69 avatar
    stelios69 23/03/2012 15:38:18

    Τολμάει να εμφανιστεί κανένας δημόσια?

  4. λέων avatar
    λέων 23/03/2012 16:59:04

    Ποια προεκλογική περίοδο?? Πιστεύετε ότι θα γίνουν εκλογές????

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ λέων 23/03/2012 18:14:07

      Εννοείται πως θα γίνουν εκλογές. Θα το πιουν ολόκληρο το πικρό ποτήρι του πολιτικού τους εκαφανισμού τα λαμόγια. Και τις εκλογές θα τις επιβάλλει ο Σαμαράς επειδή δεν είναι πουλημένος. Όποιος φοβάται τις εκλογές μας δείχνει το φασιστικό του υπόβαθρο και το πόσο πράκτορας είναι για να θέλει να συνεχίσει στον ίδιο δρόμο καταστροφής της χώρας...

  5. τινα avatar
    τινα 23/03/2012 17:02:18

    Ο μόνος που παλεύει είναι ο Σαμαράς.Ολομόναχος.Τα στελέχη του κόμματος δείχνουν να κινούνται με αυτόματο πιλότο.Ηπιος λόγος,άνευρος,χωρίς γωνίες.Όλα στρογγυλεμένα σε μια εποχή που απαιτεί ρήξεις.Λάθος τακτική;Δεν το πιστεύω.Επαναλαμβανόμενα λάθη παύουν να είναι λάθη,είναι σκοπιμότητες.Μπορεί να φταίει το διεστραμμένο μου μυαλό αλλά μου δείχνουν ότι αυτές οι εκλογές δεν τους ενδιαφέρουν.Πιάνουν τα πόστα για τις επόμενες.Μόνο έτσι εγώ μπορώ να εξηγήσω τα ανεξήγητα για τη βάση που διαδραματίζονται.Ποντάρουν στην ακυβερνησία και τη διάσπαση της δεξιάς παράταξης τώρα ,έτσι ώστε αργότερα (υπο ποιά ηγεσία;) να μπει μπροστά η επιτακτική ανάγκη για το καλό της πατρίδας (και της υπουργικής καρέκλας θα πρόσθετα) να ξαναενωθεί όλη η παράταξη.Εν τω μεταξύ,το κουπί θα το έχει τραβήξει ο Σαμαράς.Αναλώσιμος γι'αυτούς.Ή μήπως ενδιάμεσος;Λέω εγώ τώρα.Μήπως να το κοιτάξω γιατρέ μου;

  6. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 23/03/2012 18:35:11

    Ετσι ακριβώς ψάλτη έχουν τα πράγματα.Μια περίεργη ησυχία και ένας αδικαιολόγητος φόβος κυριαρχούν

  7. franc avatar
    franc 23/03/2012 19:30:46

    Εχεις απόλυτο δίκιο,
    αγαπητέ Ιωάννη 33. Είναι προφανές οτι το παιχνίδι πίσω απο τις πλάτες μας είναι πολύ χοντρό για το διακυνδυνεύσουν με εκλογές τώρα που κατάφεραν να το στήσουν επι τέλους. Το "δίκτυο" των αγωγών που μεταφέρουν (απ' ευθείας πλέον, με ειδικό λογαριασμό στο εξωτερικό) το πραγματικό χρήμα απο τις αιματηρές οικονομίες του λαού στις 10-12 Υπερ-τράπεζες, έχει στηθεί σ΄όλους τους "Νότιους" με τελευταίο πεσόντα τον Σαμαρά. Τώρα θα μας πούν, που οι αγορές "ηρέμησαν", όποιος τολμήσει να σηκώσει κεφάλι θα καταστρέψει τη χώρα του γιατί θα διαταράξει πάλι τις αγορές και οι "οίκοι" θα αρχίσουν πάλι τις υποβαθμίσεις. Οπότε κανονίστε, ψηφίστε "ελεύθερα", αρκεί απο τη ψήφο σας να μην διαταραχθεί η ηρεμία των αγορών, διότι πάλι εσείς θα την πληρώσετε ακόμα πιό ακριβά απο τώρα.

  8. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 23/03/2012 22:40:06

    Πριν την καταιγίδα επικρατεί ησυχία.

    Πριν την τέλεια καταιγίδα επικρατεί τέλεια ησυχία;

    Δεν τα λέω εγώ. Don't shoot the messenger.

  9. Αλέξης avatar
    Αλέξης 24/03/2012 12:57:33

    Ηρεμία; Καλά έπρεπε να δείτε σήμερα το πρωί τον Καρατζαφέρη στο ΜΕΓΚΑ. Ελεεινή εμφάνιση. Αχτένιστος, εξοργισμένος, μπέρδευε τα λόγια του, μάλωνε με τον Αναγωνστάκη, διέκοπτε τους πάντες, πανικόβλητος, φώναζε και γενικά ήταν η προσωποποίηση του πανικού. Εξαγριωμένος με τη Χρυσή Αυγή (!).
    Έτσι είναι το σύστημα. Ή σ' ανεβάζει στα ουράνια όταν σ' έχει ανάγκη ή σε ξεφτελίζει και σε πετάει σαν στυμμένη λεμονόκουπα όταν εμφανιστούν άλλα Κα(η)μένα χαρτιά.
    Τον λυπήθηκα σήμερα αν και θα χαρώ να τον δω εκτός βουλής.

  10. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 24/03/2012 14:10:32

    "Κανείς δε θα αναπτύξει το σχέδιό του για την Ελλάδα των επόμενων ετών;"

    Αυτό φίλε μου είναι δουλειά της τρόικας. Ή έτσι θεωρούν οι πολιτικοί μας. Οπότε, ναι, ασχολούνται με πεζοδρόμους και άλλα τρέχοντα.