#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 21:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλά, δεν μετέφρασαν στον Γιώργο τι είπαν στο Συμβούλιο;



Μα καλά, εκεί στο ΠΑΣΟΚ δεν έχουν μεταφραστές για να τους εξηγήσουν το μήνυμα από το σημερινό ναυάγιο και τις δηλώσεις του Αντ. Σαμαρά, της Αλ. Παπαρήγα και του Αλ. Τσίπρα;

Γιατί ενώ όλος ο κόσμος κατάλαβε ότι δεν υπάρχουν περιθώρια συναίνεσης αν δεν γίνει επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου, τόσο ο Γ. Παπανδρέου όσο και ο Αν. Λοβέρδος βγήκαν και ούτε λίγο ούτε πολύ, είπαν ότι δεν έχουν εκλείψει οι ελπίδες για συνεννόηση, υπάρχουν περιθώρια σύγκλισης και άλλα τέτοια κουφά.

Στο μήνυμά του ο πρωθυπουργός κάλεσε και πάλι τις πολιτικές δυνάμεις να συνεργαστούν λέγοντας ότι είναι ανοιχτός σε προτάσεις. Η Ελλάδα χρειάζεται να δείξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ενότητα. Πρέπει να δείξουμε ότι μπορούμε να είμαστε διαφορετικοί αλλά όχι εχθροί». Συνέχισε λέγοντας: «Πρότεινα να συνεργαστούμε, να δουλέψουμε μαζί για τις μεγάλες αλλαγές,  να έχουμε κοινές θέσεις στις διαπραγματεύσεις με τους εταίρους μας» και υπερθεμάτισε της ανάγκης «να διαφυλάξουμε την κοινωνική συνοχή και ειρήνη στη χώρα μας».

Με λίγα λόγια, αν δεν «έτρωγε πόρτα» από τους άλλους αρχηγούς τι θα έλεγε; Δεν κατάλαβε αυτά που του είπαν ή μήπως ακολουθεί την εντολή του Ολι Ρεν ο οποίος είπε ότι πρέπει να τα βρουν τα πολιτικά κόμματα στην Ελλάδα;

Οι σύμβουλοι του πρωθυπουργού δεν του είπαν ότι δεν περνάνε τα σενάρια περί συνεννόησης όσο το Μνημόνιο είναι αυτό που είναι και η τρόικα επιμένει στην ίδια αδιέξοδη πολιτική;

Αλλά, κατά τη γνώμη μας, επειδή την ίδια περίπου γραμμή υπερασπίστηκε και ο Αν. Λοβέρδος, φαίνεται ότι έχουν πέσει τηλέφωνα για συγκεκριμένο στόχο. Κι αυτός είναι να αποπροσανατολιστεί η κοινή γνώμη. Θα προσπαθήσουν να πείσουν τον κόσμο ότι ενώ το ΠΑΣΟΚ είναι υπέρ της συνεννόησης, η ΝΔ εμφανίζεται αδιάλλακτη. Αυτό είναι το κόλπο που κρύβεται πίσω από αυτές τις δηλώσεις περί «ανοικτής κυβέρνησης για συναίνεση».

Και κάτι τελευταία για τα περί συναίνεσης. Το ζητά η Κομισιόν ως προαπαιτούμενο για το δάνειο. Το ζητά και ο κ. Παπανδρέου από την αντιπολίτευση βάζοντας τα γνωστά εκβιαστικά διλήμματα. Μα σε πιο σημείο του Μνημονίου λέει ότι πρέπει και οι υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις να συμφωνούν σε όλα; Σιγά μη μας πουν ότι για να μας δανειοδοτήσουν θα πρέπει να συναινέσει κι ο λαός.

Σφάξε με αγά μου ν’ αγιάσω.


Κατά τα λοιπά, ο κ. Παπανδρέου εμφανίστηκε για ακόμη μια φορά αδιάλλακτος. Να τους πούμε κι ένα μπράβο, πάντως, καθώς δεν παρεκκλίνει της πορείας που του έχει καθορίζει το ΔΝΤ και η Κομισιόν. Πράττει και λέει ότι του λένε. Μοιάζει με τους τηλεπαρουσιαστές που του λένε από το ακουστικό τι να πει, σαν μαριονέτα.

Επιμένει να ακολουθεί τη γραμμή του Μνημονίου 1 και του Μνημονίου 2. Όμως, πώς να γίνει διάλογος χωρίς ο κ. Παπανδρέου να είναι έτοιμος να αλλάξει βασικούς όρους των συμβάσεων που υπέγραψε; Και κυρίως τα μέτρα που έχουν διαλύσει την αγορά κι έχουν στραγγαλίσει τα χαμηλά εισοδήματα;

Τέλος, απέρριψε τα σενάρια περί πρόωρων εκλογών λέγοντας ότι θα κυβερνήσει μέχρι το 2013. Το ερώτημα είναι: Το θέλει, αλλά μπορεί να το κάνει;

Ρώτησε τους υπουργούς και τους βουλευτές του που αντιδρούν στο Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα. Και κυρίως ρώτησε τον κόσμο που δεν είναι πια πρόθυμος να ανεχθεί άλλα και ήδη βγαίνει στους δρόμους;

Κατέληξε δε με το εξής φοβερό: «Στόχος είναι ένας και μόνος: να σώσουμε την πατρίδα μας, αυτό το στόχο υπηρέτησα και αυτόν υπηρετώ».

Κι εμείς λέμε. Φτάνει πια. Μη σώζεις άλλο την πατρίδα. Άσε και κανέναν άλλο να το κάνει. Τι σου έφταιξε η έρμη η Ελλάδα;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 27/05/2011 21:40:17

    Πρωτεύουσα προϋπόθεση για έναν ηγέτη, η ευστροφία (εννοείται ότι πρέπει να υπάρχουν και άλλα πολλά τρέϊτς, παράλληλα). Ειδικά σε περιβάλλοντα ον-δε-σποτ διαπραγματεύσεων (ΕΕ, ΗΕ, Διασκέψεις, εξωτερική πολιτική, κλπ, κλπ), όπου δεν υπάρχει χρόνος και σύμβουλοι που θα προτείνουν, ή ανταπαντήσουν σττην άλλη πλευρά, ή ετοιμάσουν εναλλακτικά σενάρια. Εκείνη τη στιγμή είναι μόνο οι άλλοι και ο εαυτός του
    Ε, λοιπόν, ο ΓΑΠ πρέπει να ελλείπει αυτής της ευστροφίας (φίλος ψυχίατρος μου ‘λεγε τις προάλλες, το αϊκιού του ΓΑΠ, το υπολογίζει γύρω στο 60). Που να σταθεί λοιπόν δίπλα στο Σαμαρά με την επιχειρηματολογία του, ή δίπλα στο Τσίπρα στη στοιχομυθία με Πινοσέτ που αναφέρθηκε
    Φάση για επιθεώρηση. Που είσαι ρε Χάρη Κλιν!!

  2. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2011 21:43:24

    Για να δούμε τί θα κάνουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.
    Τώρα δεν έχουν καμία δικαιολογία.

  3. Theo avatar
    Theo 27/05/2011 21:48:10

    η γιαγια μου λεει μια παροιμια: επιασα εναν κλεφτη τον αφηνω, δεν μ'αφηνει.
    Θα ξαναπροσπαθησουν λεει ξανα-μανα για συσκεψη και συναινεση.Ρεζιλι, τελειως!

    Αμ και κεινος ο μικρουλης Λυκουρεντζος, μανταρα τα εκανε. Εσωσε την παρτιδα ο Πρετεντερης και ο Τσιμας.
    Ακου Νο. 2? Σκετο Νουμερο!

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 21:52:00

    Κατά το Λοβερμαν, η μόνη διαφορά των απόψεων κυβέρνσης και ΝΔ είναι τα ποσοστά φορολόγησης των επιχειρήσεων.

    Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα με την ακοή ή τη μετάφραση.

    Τώρα πως να εξηγείς σε ενήλικα και μάλιστα πανεπιστημιακό ότι όταν ακούει Χεσμεν δε σημαίνει Γιεσμεν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 21:57:56

      Αυτός ο άνθρωπος δίδασκε Έλληνες φοιτητές.
      Πού να το πείς και να μη γελάνε.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 22:10:24

      @ Νικόλας

      ακούει και ξέρει πολύ καλά τι λέει.
      Οι άνθρωποι είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία η ανάρτηση τα λέει όλα (Μπράβο Φακτορα)
      ΄΄......Κι αυτός είναι να αποπροσανατολιστεί η κοινή γνώμη. Θα προσπαθήσουν να πείσουν τον κόσμο ότι ενώ το ΠΑΣΟΚ είναι υπέρ της συνεννόησης, η ΝΔ εμφανίζεται αδιάλλακτη. Αυτό είναι το κόλπο που κρύβεται πίσω από αυτές τις δηλώσεις περί «ανοικτής κυβέρνησης για συναίνεση»....΄΄

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/05/2011 21:57:23

    Μα καλά:

    ΠΑΣΟΚ 156
    ΛΑΟΣ 15
    Ντόρα 4

    Σύνολο 175 βουλευτές ή το 58,3% των εδράνων του Κοινοβουλίου.

    Τι χρειάζονται τον Σαμαρά;

    Εκτός αν οι λόγοι είναι παθολογικοί.
    Τον αγαπούν τόσο πολύ που τον θέλουν ...κοντά τους.
    Διαφορετικά μόνο η ιατρική επιστήμη μπορεί να αποφανθεί...
    μπορούν να στείλουν και στον κύριο Ρεν τα νούμερα για να δείξουν...συναίνεση...

    ΥΓ


    Τα παιδιά που ψήφισαν το Μνημόνιο ζητούν απλά και λογικά πράγματα:

    Μετά την αποτυχία του Μνημονίου 1 που μας έφερε στο σημείο των ...συσκέψεων να συμφωνήσουμε όλοι για το Μεσοπρόθεσμο, να το εγκρίνει το σύνολο της Βουλής, να υπογραφεί και μετά να διαπραγματευτούμε...

    Άλλοθι ή συγχωροχάρτια μόνο οι ένοχοι ζητούν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 22:00:35

      +1000
      Ψάχνουν να φορτώσουν την ευθύνη της αποτυχίας τους κάνοντας λάστιχο τους θεσμούς κατά το δοκούν.
      Θα έχει πολλά πέρα δώθε στο Προεδρικό μέχρι να ευτελιστεί εντελώς ο θεσμός καθ΄υπόδειξιν της ΕΕ.

      Αν δεν μπορεί να μαζέψει τους Βουλευτές του ο Παπανδρέου ας παραιτηθεί.
      Τί πιο απλό?????

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 22:03:23

      Ντόρα, 5 (μαζί με δαύτην) και όχι 4. Άρα, 176 στο σύνολο.

      Αν βάλεις και τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς του Κουβέλη (4), που ένα ξεροκόμματο εξουσίας θέλουν για να "πειστούν", να πώς βγαίνει το μαγικό 180.

      Αλλά, είναι σίγουροι ότι δεν θα τους "φύγει" κανείς δικός τους και δεν θα χαλάσει η μανέστρα;

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Αυριανιστής 27/05/2011 22:14:16

        Ο Κουβέλης προς το παρόν δηλώνει κατηγορηματικά ότι θα καταψηφίσει το μεσοπρόθεσμο μνημόνιο.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Κάποιος 28/05/2011 00:24:54

          Κατά το "τραβάτε με κι ας κλαίω"????

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 22:12:52

      ''Σύνταγμα της Ελλάδας

      Άρθρο 28
      1.Οι γενικά παραδεγμένοι κανόνες του διεθνούς δικαίου, καθώς και οι διεθνείς συμβάσεις, από την επικύρωσή τους με νόμο και τη θέση τους σε ισχύ σύμφωνα με τους όρους καθεμιάς, αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του εσωτερικού ελληνικού δικαίου και υπερισχύουν από κάθε άλλη αντίθετη διάταξη νόμου. Η εφαρμογή των κανόνων του διεθνούς δικαίου και των διεθνών συμβάσεων στους αλλοδαπούς τελεί πάντοτε υπό τον όρο της αμοιβαιότητας.
      2.Για να εξυπηρετηθεί σπουδαίο εθνικό συμφέρον και να προαχθεί η συνεργασία με άλλα κράτη, μπορεί να αναγνωρισθούν, με συνθήκη ή συμφωνία, σε όργανα διεθνών οργανισμών αρμοδιότητες που προβλέπονται από το Σύνταγμα. Για την ψήφιση νόμου που κυρώνει αυτή τη συνθήκη ή συμφωνία απαιτείται πλειοψηφία των τριών πέμπτων του όλου αριθμού των βουλευτών.
      3.Η Ελλάδα προβαίνει ελεύθερα, με νόμο που ψηφίζεται από την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών, σε περιορισμούς ως προς την άσκηση της εθνικής κυριαρχίας της, εφόσον αυτό υπαγορεύεται από σπουδαίο εθνικό συμφέρον, δεν θίγει τα δικαιώματα του ανθρώπου και τις βάσεις του δημοκρατικού πολιτεύματος και γίνεται με βάση τις αρχές της ισότητας και με τον όρο της αμοιβαιότητας.

      Ερμηνευτική δήλωση: Το άρθρο 28 αποτελεί θεμέλιο για τη συμμετοχή της Χώρας στις διαδικασίες της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης."


      Βλέπουμε λοιπόν ότι καθορίζεται σαφώς από το Σύνταγμα πως:"Για την ψήφιση νόμου που κυρώνει αυτή τη συνθήκη ή συμφωνία απαιτείται πλειοψηφία των τριών πέμπτων του όλου αριθμού των βουλευτών".
      Γι'αυτό κόπτονται η τροικανοί και οι ντόπιοι συνεργάτες τους για συναίνεση όλων των κομμάτων.
      Για να διασφαλιστεί ο μαγικός αριθμός των 180 βουλευτών.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Κάποιος 27/05/2011 22:18:15

        Μόνο που το θυμήθηκαν ένα χρόνο μετά...
        Αν επιμένουν βέβαια μπορούμε να επικαλεστούμε ότι το Μνημόνιο 1 είναι άκυρο...Σωστά; Δεν είχε 180...
        Οπότε δεν χρωστάμε τίποτα εεε;

        Αν οι Νόμοι και οι Θεσμοί γίνονται λάστιχο για την εξυπηρέτηση σκοπιμοτήτων ας γίνουν λάστιχο και για το συμφέρον της χώρας.
        Αν ο κύριος Ρεν θέλει σήμερα 180 είναι άκυρο το χθεσινό 151...
        Ας αποφασίσει και ξαναμιλάμε...

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 22:28:51

          Το ήξεραν από την αρχή.
          Τώρα όμως δεν μιλάμε για απλά μέτρα δημοσιονομικής εξυγείανσης αλλά για ξεπούλημα εθνικής περιουσίας.
          Προτού προχωρήσουν θέλουν να είναι 100% κατοχυρωμένοι ότι οι τίτλοι κυριότητας που θα μεταβιβαστούν δεν θα αμφισβητηθούν μελλοντικά ως αντισυνταγματικοί.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Κάποιος 27/05/2011 22:34:09

            και το πρώτο εμπράγματες εγγυήσεις έδινε....
            Για αυτό σου λέω ότι του φανεί του Λωλοστεφανή.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Ιθαγενής 28/05/2011 00:25:33

            Εμπράγματες εγγυήσεις είναι και ο χρυσός της Ελλάδας..

      • Αναξίμανδρος avatar
        Αναξίμανδρος @ Κάποιος 28/05/2011 15:44:37

        Το Σύνταγμα λέει επίσης πως:

        Άρθρο 28
        "3. Η Ελλάδα προβαίνει ελεύθερα, με νόμο που ψηφίζεται από την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών, σε περιορισμούς ως προς την άσκηση της εθνικής κυριαρχίας της, εφόσον αυτό υπαγορεύεται από σπουδαίο εθνικό συμφέρον, δεν θίγει τα δικαιώματα του ανθρώπου και τις βάσεις του δημοκρατικού πολιτεύματος και γίνεται με βάση τις αρχές της ισότητας και με τον όρο της αμοιβαιότητας."

        Τα μέτρα αυτά ΚΑΙ θίγουν τα δικαιώματα του σύνολου των ελλήνων πολιτών ΚΑΙ τις βάσεις του δημοκρατικού πολιτεύματος ΚΑΙ καταλύουν τις αρχές της ισότητας και της αμοιβαιότητας...

        Επίσης, η επιβολή μιας κατοχικής κυβέρνησης καθιστά οποιαδήποτε μέτρα υπονόμευσης της χώρας αυτομάτως αντισυνταγματικά, σε ότι και να κάνει αυτή η κυβέρνηση, ούτως ή άλλως.

        Τέλος, το γεγονός πως η κυβέρνηση και το σύστημα ψεύδεται ασύστολα όλη την ώρα και κυρίως με το γεγονός πως το χρέος της Ελλάδας αποτελείται στο μέγιστο μέρος του από επαχθή πανωτόκια και πως οι δόσεις που καταβάλονται δεν περνούν ποτέ μέσα από την ελληνική επικράτεια, αλλά πάνε κατευθείαν για την αποπληρωμή των τόκων της περιόδου, τότε αυτομάτως οποιαδήποτε συναίνεση βασισμένη στην απόκρυψη των παταπάνω είναι προϊόν παραπλάνησης.

        Συνεπώς και 180 βουλευτές, ακόμα και το σύνολο της Βουλή να το ψήφιζε, πάλι αντισυνταγματικό θα ήταν.

        Οι περιορισμοί στην εθνική κυριαρχία της χώρας μας δεν αφορούν ληστική επιδρομή από ιδιωτικούς οργανισμούς, κράτη και ιδιωτικά συμφέροντα. Τότε ισχύει μόνο το Άρθρο 120, Παρ. 4 πως όλοι μας οφείλουμε να υπερασπίσουμε το Σύνταγμα με κάθε τρόπο απέναντι σε όσους επιβουλεύονται την χώρα και το πολίτευμα, ντόπιοι ή αλλαδαποί.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 22:39:36

      «Άλλοθι ή συγχωροχάρτια μόνο οι ένοχοι ζητούν.»

      Πολύ σωστά!

  6. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 27/05/2011 21:58:19

    Αφού δεν έχουν άλλες διαφορές Ν.Δ και ΠΑΣΟΚ γιατί άραγε όλο το σκυλολόι έχει πέσει πάνω στο Σαμαρά;

  7. jkr avatar
    jkr 27/05/2011 22:02:19

    Είναι πλέον πρόδηλο ότι η κυβέρνηση αγοράζει πολιτικό χρόνο, μέρα με τη μέρα, μέχρι να ψηφισθούν τα ν/σ που ξεπουλάνε την Ελλάδα. Εμείς τι κάνουμε;

  8. kiki avatar
    kiki 27/05/2011 22:03:44

    Γιατι απλα η πρωτη Συμβαση ειναι αντισυνταγματικη και την δευτερη που επιδιωκουν να περασουν πρεπει να την ψηφισουν 180 ωστε να νομιμοποιησουν την πρωτη.
    Θελει μυαλο Πασοκ για τοσο δασυτριχες σκεψεις.

  9. alex021 avatar
    alex021 27/05/2011 22:06:39

    Τι πίνει και δεν μας δίνει;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ alex021 27/05/2011 22:19:34

      Είναι στενοχωρημένος.
      Βρέχει και δεν μπορεί να κάνει ποδήλατο ή κανό για να τον σταματά ο κόσμος και να του λέει ότι είναι μαζί του δίνοντας μισθούς και συντάξεις...

      • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
        nickname@taleftaiparhoun.gap @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 22:21:49

        ναι συμφωνώ και επαυξάνω προσθέτω δε :το πολύ το τακα τακα έκανε τον ΓΑΠ μ.........

  10. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 27/05/2011 22:07:07

    ΄Εφαγαν τέτοιο σουτ και πάλι λένε τα δικά τους . Αυτά σκεφτόταν τόση ώρα .
    ο Σαμαράς του είπε :έλα να τα βρούμε πρώτα εμείς για την μείωση των φορολογικών συντελεστών και μετά μαζί θα διαπραγματευτούμε με τους ..δανειστές,ο ΓΑΠ είπε ότι αυτός το πρώτεινε ! θα μας τρελάνει ο άνθρωπος, φαντάζεστε να του έδινε συνέναιση τι θα γινόταν σε λίγο καιρό π.χ. εμείς όταν είμασταν μόνοι ούτε πουλήσαμε ούτε απολύσαμε ,τώρα που μας στηρίζει ο Σαμαράς έθεσε κρυφό όρο να απολύσωμε και να πουλήσωμε , κατλάβατε!!
    Μέχρι το ανδρείκελο Μπάμπης Παπαδημητρίου στον Σκαι είπε ότι ο Σαμαράς μετέχει σε προβλξματισμούς για επιστροφή στην δραχμή ! όταν βέβαια βγήκε ο Μιχελάκης το..ανθρωπάριον τα μάσησε!!! Δημοσιογραφάρα!!!!!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ nickname@taleftaiparhoun.gap 27/05/2011 22:18:04

      Του φαλακροκόρακα ( Είδος πτηνού )

      Δεν του μίλησε κανείς για την Ντουντούκα του Πολυτεχνείου (την μόνη ΄ΜΗ ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ στο φοιτητικό Συμβούλιο) και νύν της τροικας στις Βρυξέλλες??????

  11. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 27/05/2011 22:07:40

    Ακουσατε τι ειπε ο Μπαμπης αποψε;;;
    Οτι ο Σαμαρας συζητα με ξενους παραγοντες την επιστροφη στην δραχμη!!!
    Εχουν χασει το μετρο και στην συκοφαντια!!!
    Παρενεβει ο Μιχελακης , εγινε ενας ψιλοχαμος....
    Μωραινει ο Κυριος ον βουλεται απολεσαι....

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ Ρήγας Φερραίος 27/05/2011 22:17:25

      ο μεγάλος δημοσιογράφος Μπάμπης είπε ότι δεν ανήκει στην Ν.Δ. ε αυτό έλειπε !!δεν μας είπε όμως γιατί δεν πήγε στο συνέδριο του κόμματός του ; ή μήπως ντρέπεται να το πεί ; Tι μπαάμπης τι παπ-άρης Πoρδοσάλτε;
      Σοβαρά και έγκυρα πρόσωπα και τα δύο.

  12. factorx avatar
    factorx 27/05/2011 22:13:35

    Πάντως ο στόχος του ΓΑΠ με τη σύγκληση των πολιτ. Αρχηγών πέτυχε! Κατάφερε να εξασφαλίσει συναίνεση με τον υπουργό του, τον εξής ένα:Λοβέρδο

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 27/05/2011 22:19:17

      αλλα ντ αλλων... οτι ναναι.... τοχουν καψει τελειως....
      φλατζα οφφ

      ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ factorx 27/05/2011 22:21:31

      Ωραία του μένει Βενιζέλος, Διαμαντίδης, Διαμαντοπούλου, Χρυσοχοίδης, Καστανίδης, Ρέπας, Μπιρμπίλη, ...και μια Μαρία Δαμανάκη...

      Αλλά έχει το ΛΑΟΣ μαζί δεν φοβάται...

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ factorx 27/05/2011 22:26:22

      Χαχαχαχα
      Ωραίος Φάκτορα

      Αλλά πέρα απο την πλάκα το ξέρεις πολύ καλά , οτι είχε και έχει την συναίνεση όλων των Πράσινων Οσφυοκαμπτων
      Οι οποίοι έχουν καταντήσει γελοίοι οταν κάθε τόσο ανεβαίνουν στα κεραμίδια. αλλά στο τέλος πάνε και τα ψηφίζουν όλα.

    • Y. avatar
      Y. @ factorx 27/05/2011 23:07:14

      Βλέπω φυγόκεντρες κινήσεις. Το έχουν καταλάβει όλοι μέσα στο πασόκ, τις πατάτες του ΓΑΠ+ομάδας. Το 90% κάνει μόκο, γιατί αν φύγουν από το γκουβέρνο, δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Ανεπάγκελτοι. Ο Μπένυ δεν ανήκει σ’ αυτούς. Με κάποιο τρόπο, θα τη βγει

  13. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 27/05/2011 22:22:58

    ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΨΕΤΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.... ΝΤΡΟΠΗ!!!
    ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΩΡΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟ ΧΑΛΑΤΕ... ΝΤΡΟΠΗx2!!!

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...
    Πρόεδρε, σου ζητώ ταπεινά συγνώμη.
    Ακόμα και εγώ που σε στηρίζω δεν είχα καταλάβει πόσο εξόχως σημαντικός είσαι και πως καθορίζεις το μέλλον της χώρας πριν ακόμα γίνεις πρωθυπουργός!!!!

  14. dima avatar
    dima 27/05/2011 22:34:58

    ο κατατζαφερ τι κομμα εχει?
    δεν ελεγε οχι στο μνημονιο 2 πρι λιγες μερες?
    αυτο ειναι ανεμοδουρα, οχι κομμα

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ dima 27/05/2011 23:23:43

      ...λέει ΝΑΙ ...στην καρέκλα (οικουμενική) διαφορετικά ΟΧΙ (προσωπική)

      Για το καλό μας ο Ευρυβιάδης...

      ΥΓ ...ελπίζω κύριε ΛΑΟΣ να ρωτήσατε τον Αδωνη: στο Αρτεμίσιο λαδώθηκε στη Σαλαμίνα ξεγελάστηκε για να πει ΟΧΙ και να πολεμήσει με ...ομοψυχία ο Σπαρτιάτης ναύαρχος.

  15. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 27/05/2011 23:19:12

    Αφού δηλώνει ο κυρ Λοβέρδος ότι "τον βρίσκουν σύμφωνο" οι επιλογές του γ.α.π., αυτό σημαίνει ότι τον έχουν τελειώσει ήδη οι δικοί του και έχει αρχίσει χοντρό παιχνίδι για την επόμενη ημέρα.
    Το πανηγύρι μόλις τώρα αρχίζει.
    Κατά τα άλλα:
    Δώρο στον Σαμαρά η μη προκήρυξη εκλογών.
    Πολλούς πόντους κερδίζει συνέχεια ο Τσίπρας.
    Οψόμεθα...

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/05/2011 23:19:39

    Εγώ πάντως θέλω να ρωτήσω σοβαρά όποιο με κοινό πολιτικό νου έχει μείνει στο ΠΑΣΟΚ:

    Γιατί ο ΓΑΠ είπε στον Παπούλια να γίνει η σημερινή συνάντηση;
    -Αν πίστευε αυτά που λέει (ότι ο κόσμος είναι μαζί του) και πιστεύει το ίδιο και για τους υπόλοιπους αρχηγούς...επειγόντως θέλουμε να μας δώσει ότι πίνει...

    -Αν πιστεύει στην ορθότητα της πολιτικής του 156 βουλευτές έχει + ΛΑΟΣ, ενώ στη γωνία περιμένει και η μικρή εξερευνήτρια τι χρειάζεται να καταθέσει το μεσοπρόθεσμο και να το εφαρμόσει; Εδώ είχαμε εξουσιοδοτήσει στο προηγούμενο να υπογράφει ο μόνο ο Παπακωνσταντίνου.

    -Αν ήθελε να δείξει συναίνεση προς την Ευρώπη θα έπρεπε να είχε γίνει μυστική διαβούλευση και συνεννοήσεις οπότε η δεδομένη αποτυχία να μην γινόταν με παράτες και γινόμαστε ξανά ανέκδοτο ως χώρα

    -Αν ήθελε άλλοθι και συγχωροχάρτια ...μπράβο του έχει απύθμενη πολιτική σκέψη

    και ρωτώ για την χώρα δεν τους νοιάζει τους 156, γιατί αν είχαν πετύχει δεν θα χρειαζόταν Μεσοπρόθεσμο. Αλλά επιμένουν. Σε ένα λάθος. για το κόμμα τους; τον εαυτό τους; Δεν τους νοιάζει.

    Η πολιτική λήθη δεν τους νοιάζει; και δεν λέω να γίνουν ...Μητσοτάκηδες.
    Ενας δεν έχει το σθένος να πει παραιτούμαι από βουλευτής γιατί αναλαμβάνω τις ευθύνες μου για το ΝΑΙ του 2010 και δεν μπορώ να πω ξανά ΝΑΙ το 2011;
    Ενας άνθρωπος σε 156 βουλευτές δεν υπάρχει; Να σεβαστεί τις ιδέες του, τον κόσμο που τον ψήφισε τον εαυτό του και να πει αει σιχτιρ πάω σπίτι μου για να μπορώ να κοιταχτώ τον καθρέπτη;
    Ενας;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 23:21:26

      Μην το ψαχνεις... θα εχεις προβλημα!! αχαχαχαχα.. αστο... πες οτι ηταν ονειρο και ξυπνησες...
      τι αλλα νεα??

      ΠΠ

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 23:24:44

        εγώ το ξέρω...αλλά απλά επισημαίνω ότι το γιαούρτι δεν ξυπνά ...καλλωπίζει απλά... ;-)

  17. steliosm karras avatar
    steliosm karras 28/05/2011 00:13:22

    Προταση για τον ΓΑΠ:Να γινουν οι βουλευτες 100 απο 300.Αμεσως αμεσως εξοικονομουμε 200Χ8500=1.700.000€ το μηνα Χ12 μηνες ο χρονος=20.400.000€ τον χρονο.Και εαν ριξουμε και τους μισθους των υπολοιπων 100 στα 3.000 τον μηνα, εχουμε 100Χ5.500=550.000 τον μηνα Χ 12 =6.600.000€ τον χρονο.Μιλαμε δηλ για 27.000.000€ τον χρονο και 200 αχρηστους λιγοτερους

  18. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/05/2011 00:16:28

    Πρώτη φορά στη ζωή μου που ένα άτομο μου προκαλεί τάση προς εμετό κάθε φορά που βλέπω τη μούρη του ή ακούω τη φωνή του.

  19. steliosm karras avatar
    steliosm karras 28/05/2011 00:29:47

    Να ρε παιδια προταση στον ΓΑΠ. Να διωξει 200 βουλευτες.Αμεσως αμεσως εχουμε:200Χ8500=1.700.000 τον μηνα Χ12=20.400.00€ τον χρονο.Εαν και στους υπολοιπους 100 τους ριξει τον μισθο στα 3000€ εχουμε και λεμε: 100Χ5.500=550.000 Χ12=6.600.000.Μιλαμε δηλ για 27.000.000 τον χρονο.Δεν ειναι πολλα αλλα θα εχουμε και 200 αχρηστους λιγοτερους

    • dealex avatar
      dealex @ steliosm karras 28/05/2011 01:27:05

      δεν ειναι αυτο το πραγματικο κοστος ανα βουλευτικο κεφαλι!
      υπολογισε αυτοκινητο, τηλεφωνα, επιδομα γραφειου, ατομα του δημοσιου που δουλευουν στα γραφεια, αστυνομικους να τους φυλανε, ταχυδρομικα τελη, μεταφορικα κ.λ.π νομιζω οτι το κοστος υπερβαινει τις 50.000 ευρω... ανα κεφαλι μαζι με το επιδομα συμμετοχης σε καποια επιτροπη
      υπολογισε τωρα και εναν πρωην βουλευτη, ας πουμε γιατρο, 70 ετων, που εκανε και μια τετραετια νομαρχης, μπορει να μου πει καποιος ποσες συνταξεις και τι ποσα βαζει καθε μηνα στην τσεπη? και γιατι να μην εχει μονο τη συνταξη του γιατρου?
      πρωτα αυτες τις συνταξεις να κοψουν, (και) αυτοι μας εφεραν εδω

  20. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 28/05/2011 10:41:04

    Οσα ξερει ο πατερας για τον γιο δεν τα ξερει ο κοσμος ολος... τυχαιο που ειχε πει ο Αντρεας για τον ΓΑΠ οτι "αν κυβερνησει ποτε ο γιος μου θα βουλιαξει την χωρα"... και φανταστειτε οτι το ιδιο ακριβως ειχε πει κ ο "Γερος" για τον Ανδρεα....
    αυτο θα πει διανα εεεε;;
    αμα εχεις το γονιδιο μεσα σου οτι και να κανεις.................

  21. dver avatar
    dver 28/05/2011 11:04:17

    Ο άνθρωπος έκανε 4 ώρες σύσκεψη με όποιον του έχει μείνει, και κατάφερε να κάνει μια δήλωση 3 λεπτά Εκτός τόπου και χρόνου!
    Είναι τραγικό αλλα πιστεύω ότι ήταν τόσο σίγουρος ότι θα φύγει με συναίνεση που δεν ήξερε τι να πει και τι να κάνει. Μας κυβερνανε τύποι που δεν έχουν έτοιμη Ούτε μια ενλλακτικη.

  22. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 28/05/2011 20:08:03

    Μετά τις χθεσινοβραδυνές δηλώσεις του κυρίου Πρωθυπουργού,καλύφθηκαν όλες,μα όλες οι απορίες μου. Ήταν απόλυτα συγκεκριμένος και με μεστό, συγκροτημένο λόγο. Μόνο ένα ερώτημα μου άφησε αναπάντητο... Θα κάνει πολύ θόρυβο πέφτοντας αυτός και η κυβέρνησή του ,ή λίγο?