#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2011 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλά δεν έχουν καταλάβει καθόλου τον Σαμαρά;



Σήμερα το πρωί οι βουλευτές της ΝΔ Κυριάκος Μητσοτάκης και Άρης Σπηλιωτόπουλος, ουσιαστικά άφησαν αιχμές για τη στάση του Α. Σαμαρά, όσον αφορά το ναυάγιο της συναίνεσης για την περιβόητη πια κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας.

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης επέκρινε τη στάση και τον δύο πολιτικών αρχηγών εκφράζοντας τη δυσαρέσκειά του γιατί «επανήλθαμε σε μια τακτική όπου οι πολιτικοί αρχηγοί παίζουν μποξ χωρίς γάντια» όπως είπε.

Όσα είπε ο κ. Μητσοτάκης, αλλά και ο κ. Σπηλιωτόπουλος έγιναν αμέσως αντικείμενο εκμετάλλευσης από τα συμπολιτευόμενα ΜΜΕ.

Ο κ. Μητσοτάκης άφησε αιχμές και για τον πρόεδρο της ΝΔ, μετέδωσε ο ΣΚΑΙ και πρόσθεσε: Αιχμές άφησε και ο Άρης Σπηλιωτόπουλος υποστηρίζοντας ότι το πολιτικό σύστημα εξακολουθεί να μη μονιάζει και να είναι προσκολλημένο στον ανέξοδο λαϊκισμό και στις κραυγές του παρελθόντος, και να μην αντιλαμβάνεται ότι όσο ακολουθεί αυτά θα πληθαίνουν οι φωνές του κόσμου.

Κατόπιν τούτων μας δημιουργούνται τα εξής  ερωτήματα :

1. Μπορούν να μας που ευθέως τι θέλουν;

2. Δεν έχουν καταλάβει καθόλου τον Σαμαρά;

3. Ούτε ότι εντός πενταλέπτου μπορεί να βρεθούν στον κόμμα της Ντόρας

Δείτε και την συνέχεια σε στιγμές που η ΝΔ βάλλεται πανταχόθεν και άρα πρέπει να επιδεικνύει αρραγή ενότητα:

ΔΑΚΕ για Κυρ. Μητσοτάκη: Ενοχλήθηκε το πλουσιόπαιδο του μπαμπά

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. niknik avatar
    niknik 20/06/2011 17:42:13

    Να τους διαγράψει αμέσως ο Πρόεδρος!
    Κουραστήκαμε από βαθυστόχαστες αναλύσεις από "στελέχη" ελάχιστης έως μηδαμινής προσφοράς.
    Εκτός αν μας πουν ότι συμφωνούν με τα μνημόνια Ι & ΙΙ για να ξέρουμε και πού να τους στείλουμε.
    Άντε, κύριοι, η υπομονή των μελών, των φίλων και όλων των Ελλήνων που αναζητούν ελπίδα στην πολιτική δύναμη που λέγεται ΝΔ εξαντλείται...

    • madprof avatar
      madprof @ niknik 20/06/2011 18:50:15

      Ποτέ πια “Τσιτσιολίν-οι, -ες”, δεν είναι η πολιτική σκηνή βιτρίνα χαρούμενου οίκου Ολλανδίας !.
      Επιλογή πολιτικών στελεχών με αξιοκρατικά – αντικειμενικά κριτήρια για όλες τις θέσεις και όχι με φεουδοιδεοληπτικές προκαταλήψεις και νεποτιστικές ιδεοληψίες.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/06/2011 17:46:59

    Θα έλεγα δύο χυδαίες κακίες --διαφορετικές για το κάθε ένα από τα εικονιζόμενα άτομα, αλλά...

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ archaeopteryx 20/06/2011 17:49:15

      πεστο μην παρακαλαμε :))

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ sxolioblog 20/06/2011 18:04:19

        Τομεάρχης Παιδείας από το La Gage aux folles?
        Τομέαρχης Περιβάλλοντος από το One flew over the cuckoo's nest?

        • kiki avatar
          kiki @ archaeopteryx 20/06/2011 18:13:29

          Πολυ γαλλικη κουλτουρα πολυ, το κλουβι με τις τρελλες.
          εχει και αλλου τετοιο.

        • parsifal avatar
          parsifal @ archaeopteryx 20/06/2011 18:30:40

          La Cage ...

        • Ίωνας avatar
          Ίωνας @ archaeopteryx 20/06/2011 19:10:38

          Bien sur, monsieur, exactement!

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ archaeopteryx 21/06/2011 17:23:04

          La cage :-)

  3. Φωφώ avatar
    Φωφώ 20/06/2011 17:47:19

    Αμα δεν τους αρέσει....στο σπιτάκι τους!!!! Να αφήσουν και την θέση στη Βουλή και να κάνουν ότι θέλουν. Αρκετά τους ανεχτήκαμε!

  4. yiannis avatar
    yiannis 20/06/2011 17:48:52

    ΔΙΑΓΡΑΦΗ...ΤΕΛΟΣ.ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.ΑΡΚΕΤΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΓΑΝΤΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΠΟΥ ΦΤΑΙΕΙ Ο..ΑΡΧΗΓΟΣ ΣΟΥ?ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ Κ ΤΗΝ ΕΚΔΟΥΛΕΥΣΗ ΣΑΣ ΣΤΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ ΜΜΕ.ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΟΜΩΣ...ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ .

  5. armagedon avatar
    armagedon 20/06/2011 17:51:01

    ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ.ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΡΑΠΑΙΝΙΔΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

    • man8os avatar
      man8os @ armagedon 20/06/2011 19:02:43

      +++

  6. KA-BAR avatar
    KA-BAR 20/06/2011 17:52:44

    για εκεί είναι και οι δύο αλλά δε θέλουν να το παραδεχθούν ακόμη.Στο κόμμα της Ντόρας εδώ και καιρό. Απλά ο Κυριάκος έδειχνε λίγο μυαλωμένος και ενώ ξέρουμε ότι είναι Μητσοτά.... (δε συνεχίζω μη μου πέσει η σύνδεση) μας προέβαλλε άλλου είδους χαρακτήρα. Για τον Άρη τα ξέρουμε και τα έδειξε τα κόλπα του την τελευταία στιγμή στις εσωκομματικές

  7. dima avatar
    dima 20/06/2011 17:53:07

    δεν κατεβαινετε να τα επαναλαβετε οσα λετε και στην πλατεια Συνταγματος?

    • kiki avatar
      kiki @ dima 20/06/2011 17:56:34

      Μια καλη ιδεα , μπραβο.
      εκει κατω στην πλατεια, να πανε στην συνελευση να το κουβεντιασουν το πραγμα βρε παιδι μου.
      να παρουν και τον μπουλη τον Χατζηδακη , να του παρουν παγωτο.

  8. Γιάννης Ρειχιώτης avatar
    Γιάννης Ρειχιώτης 20/06/2011 17:55:06

    Παιδάκια σαν τον Κυριάκο και τον Αρη, μόνο ζημιά κάνουν στην Ν.Δ. Όσο ποιό γρήγορα φύγουν αυτοί και πολλοί άλλοι, τόσο το καλύτερο.

  9. xbab avatar
    xbab 20/06/2011 17:58:43

    ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ-ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ-ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ:
    Μήπως ετοιμάζεται τίποτα σε συνεργασία με ΠΑΣΟΚ-ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ-ΕΞΕΠΤΕΡΥΓΑ & ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ;
    Αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε πρέπει να φοβούνται και αυτοί τις πλατείες.
    Γιατί άραγε;

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ xbab 20/06/2011 19:04:42

      και οι τρείς διαγραφή με συνοπτικές διαδικασίες..έλεος πια με τους ντιντίδες του da capo και του jk..

    • tpe avatar
      tpe @ xbab 20/06/2011 21:13:43

      Ερώτηση: Γιατί ρε παιδιά τον Χατζηδάκη; Τι έκανε (Δεν ξέρω μη βαράτε). Προσωπικά πιστεύω πως είναι από τους λίγους που έκανε δουλειά επί ΚΚ.

      Παρατήρηση: Οι δηλώσεις και των 2 είναι διφορούμενες. Εύκολα μπορούν να πουν "μας παρεξηγήσατε, εμείς για τον ΓΑΠ τα είπαμε".

      • xbab avatar
        xbab @ tpe 20/06/2011 23:25:51

        Σας παραπέμπω στην κυριακάτικη συνέντευξή του στην Καθημερινή.
        Και παλαιότερα σε άλλες συνεντεύξεις του διαφοροποιείται από την επίσημη γραμμή του κόμματος....

    • spiros avatar
      spiros @ xbab 21/06/2011 08:12:37

      Από το στόμα σου και στο αυτί του θεού. Ακούει ο θείος ή έγινε κουφός σαν τον σχορεμένο ΣΟΥΦΛΙΑ; Το γοργόςν και χάρι έχει

  10. καινός avatar
    καινός 20/06/2011 17:59:08

    αφήστε τους λίγο ακόμα, να εκτεθούν περισσότερο...

    θα το κάνουν... δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά. Και τότε θα είναι το πολιτικό τους τέλος. ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ.

    Έχουν γνώση οι φύλακες. Όσα είπαν, θα χρησιμοποιηθούν εναντίον τους, την κατάλληλη στιγμή...

    Ο Σαμαράς γελάει με αυτά. Χάρη του κάνουν αλλά αυτός δε θα τους κάνει τη χάρη να τους διαγράψει... Περιμένει να καούν μόνοι τους. ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/06/2011 17:59:25

    Εν συντομία:
    1. Ξύλο
    2. Όχι
    3. Αμήν και πότε

  12. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 20/06/2011 17:59:42

    Στην ΝΔ μολις αρχισει να παιρνει τα πανω της παντοτε βρισκονται οι καλοθελητες . Φταιμε εμεις οι νεοδημοκρατες που ανεχομαστε τους <> Αν δεν μπουνε στη βουλη τοτε θα στρωσουνε

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ ΗΛΙΑΣ 20/06/2011 18:37:49

      Ναι αλλά μετά το ξεχνάμε και πάμε και τους ξανασταυρώνουμε. Ο Αρούλης ήταν πρώτος σε σταυρούς στις τελευταίες εκλογές! Έλεος δηλαδή.

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 20/06/2011 23:38:58

        Καιρός να τους μουντζώσετε γιατί αν τους ξανασταυρώσετε θα μουντζώνεστε οι ίδιοι.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 18:06:19

    moderator,
    να σε ρωτησω... τωρα που ξυνονται αυτοι στν γκλιτσα του τσοπανη εγω στη μουγκα???

    ΠΠ

    • factorx avatar
      factorx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 18:31:10

      είσαι τιμωρία, χα χα χαααα

  14. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 20/06/2011 18:06:51

    αχουτα τα μαναρια μου τους χαλασε η βαρβατηλα!μην σχισουν κανα καλσον μονο απο την ταραχη

  15. TakisPan avatar
    TakisPan 20/06/2011 18:09:53

    Πρόεδρε .... μήπως πρέπει πλέον να βγάλεις την χατζάρα και να πάρεις τα κεφάλια κάποιον; Μήπως έπρεπε να το είχες κάνει ήδη;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TakisPan 20/06/2011 18:24:07

      Μήπως να δώσει αυτή τη χαρά στους ψηφοφόρους της ΝΔ? Θα μου πεις από την άλλη, και από ότι έχουμε δει μέχρι σήμερα, υπάρχουν δύο κακά τινά: το να παρεξηγηθεί η ενέργειά του ως στήριξή τους και, το χειρότερο, το να βρεθούν λοβοτομημένοι να τους ξαναψηφίσουν.

  16. lukos kapsalos avatar
    lukos kapsalos 20/06/2011 18:17:08

    Ο Κούλης και ο Ρούλης.
    Ο Ρούλης και ο Κούλης.
    Γεια σας ορέ λεβέντες....

  17. ioannisk avatar
    ioannisk 20/06/2011 18:20:24

    Τρικλοποδιές στον Σαμαρά;
    Είναι εμφανές ότι το κράτος του ΠΑΣΟΚ δεν επιθυμεί την άνοδο του Αντωνη Σαμαρά στην εξουσία. Ο Σαμάρας σε μια εποχή που η προστυχιά του λαιφσταιλ έχει σαρώσει τα πάντα ακομα και μέσα στην νέα δημοκρατία. Το οτι ο Σαμαρας εξελεγει αρχηγος πιεραξε τζακια της ΝΔ γιατι απλα εδωσε αλλη νότα στο πολτικο σκηνικό. Ο Σαμαρας δεν ειναι ο αιχμαλωτος Καραμανλης που φοβοταν να εκφραστει ιδεολογικα. Ειναι ενας επικυνδινος πολιτικος γιατί εχει εκλεγει απο τον λαό. Αληθεια αν ο Σαμαρας ήθελε , την επομενη μέρα της υπογραφής του μνημονίου θα ειχαμε συγκυβέρνηση. αυτο ομως δεν εγινε γιατι ο Σαμαρας μπορει να είναι μεγαλος σε ηλικια αλλα δεν ειναι σάπιος και διεφθαρμενοςσαν καποιους άλλους.
    Το ότι η κοινοβουλευτική ομάδα του δεν τον στηρίζει είναι εμφανές. Κανείς δεν χώνευσε την μεγάλη νίκη του Σαμαρά τον Νοέμβρη του 2009. Εκείνο το βράδυ της νίκης του Σαμαρά όλα τα "αφεντικά" όλοι οι νταβατζήδες έτρεμαν όχι τον νεοεκλεγέντα αρχηγό της ΝΔ αλλά τον κόσμο της Νέας Δημοκρατίας. Αυτόν τον κόσμο φοβούνται και ξέρουν ότι με αυτόν στο πλευρό του ο Σαμάρας είναι ανίκητος και παντοδύναμος. Άρα καμιά τρικλοποδιά δεν θα πετύχει όσο ο κόσμος στηρίζει τον Αντώνη. Η λύσσα με την οποία χτυπούν όλα τα ΜΜΕ τον πρόεδρο της ΝΔ δείχνει ότι ο Καλαματιανός πολιτικός έχει προκαλέσει αρκετά εγκαύματα σε πολλές πολιτικές και επιχειρηματικές αλεπούδες με την στάση του σε πολλά θέματα.
    Μπορεί κάποιοι να νομίζουν ότι τα μέσα που διαθέτει ο Σαμαράς ειναι λιγα πλεον , μετά και το αίτημα για εκλογές αλλά αν πραγματι συμβαινει αυτο τοτε εθελοτυφλούν.
    Είναι στο χέρι λοιπόν τους Σαμαρά να αφήσει αλλους να πολεμήσουν για αυτόν. Εκατονταδες στελεχη της ΝΔ θέλουν να συνεισφέρουν σε μια μεγαλειωση προσπαθεια για να συντριβεί το καθεστώς του ΠΑΣΟΚ . Δεν θελουν ποστα δεν θέλουν δοξες και τιμες απλα νιωθουν οργη για τις συκοφαντιες εναντίον της παράταξης. Αυτην την οργή πρέπει να χρησιμοποιησει ο Σαμαράς και να την μετουσιώσει σε πολιτικό μέσο για την αναρρίχηση του στην εξουσία. ειναι καιρος οι πραιτωριανοί του Αντωνη Σαμαρά να καλύψουν τον δημόσιο χώρο. Τερμα πια οι αποτυχημένες μαζώξεις των αγανακτισμένων. Ήρθε η ώρα της Γαλάζιας Επανάστασης!!!!!

    • dealex avatar
      dealex @ ioannisk 20/06/2011 19:53:53

      σωστα τα λες φιλε μου!
      επιπροσθετως στα τηλεγραφηματα των αμερικανων στο βιβλιο για την κριση στα Ιμια, τον αναφερουν σαν ακροδεξιο και εθνικιστη! Ομοιως και στα προσφατα των wikileaks!
      οσο για τα αγορια παραπανω κανουν κακο στη παραταξη οσο παραμενουν, αυτοι και οσοι πληγωσαν την παραταξη τοσα χρονια.
      ας μην ξεχναμε, ο (mind the) GAP πηρε οσους ψηφους ειχε και στην προηγουμενη εκλογικη αναμετρηση, εμεις δεν πηγαμε στις καλπες!

  18. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/06/2011 18:26:04

    ΔΗΛ. 5 ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ;΄
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ: 1. ΠΑΡΤΥ ( ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΤΙ ΠΟΤΟ...)
    2.ΒΕΒΑΙΩΣ
    3.ΠΟΝΑΝ΄ΩΡΕ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ;

  19. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 20/06/2011 18:36:32

    Προσοχή ψηφοφόροι της Β Αθήνας. Οι κύριοι αυτοί πρέπει να φάνε μαύρο που θα είναι όλο δικό τους. Όλοι οι νεοδημοκράτες πρέπει να τους στείλουμε στον αγύριστο. Εκει στο 1% της ψηλής δηλαδή.

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 20/06/2011 19:06:55

      έτσι μπράβο..αρκετή υπομονή κάναμε με τους βουτυρομπεμπέδες..στον αγύριστο..

    • spiros avatar
      spiros @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 21/06/2011 08:15:27

      Έχοουμε τον νού μας . Το ψήφο τους θα τον βρούνε;

  20. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 20/06/2011 18:37:41

    Αυτοί οι δύο και πιθανώς δύο - τρείς άλλοι, αποτελούν φίδια στον κόρφο του ΑΡΧΗΓΟΥ της Νέας Δημοκρατίας. Είναι ανάγκη να ετοιμαστούν τα νέα ψηφοδέλτια του κόμματος με βάση δημοσκοπήσεις ανα περιφέρεια. Ετσι θα απαλλαγεί η Μεγάλη Παράταξη από τζιτζιφιόγκους. Αντώνη Σαμαρά μην έχεις κανένα ενδοιασμό. Η ιστορία θα σε έχει λαμπρό παράδειγμα Έλληνα.

  21. Μαρια avatar
    Μαρια 20/06/2011 18:40:17

    Τρελλα αγορια,θα περασετε καλα στις εκλογες,ο μονος σταυρος που θα δειτε θα ειναι ο βαφτιστικος σας!

    • Arianos avatar
      Arianos @ Μαρια 20/06/2011 19:05:13

      Υπερβάλλεις (για το 'αγόρια'...)

  22. Κώστας avatar
    Κώστας 20/06/2011 18:42:29

    Μηδαμινοί χωρίς κανένα έργο και λόγο. Ξαναψηφίστε τους, έτσι!;

  23. kackos avatar
    kackos 20/06/2011 18:56:39

    δεν βγαίνουν τα κουκιά για την θυγατέρα και ετοιμάζονται αυτομολήσεις από την β, simple plan b...

  24. Nikos avatar
    Nikos 20/06/2011 19:00:52

    ΤΖΑΒΑΡΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ... ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ !!!!!!

  25. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 20/06/2011 19:03:50

    Σπουδαίες πολιτικές προσωπικότητες...Τσιτσιρμάλλιασα, τι να σας πώ, μ΄'επιασε μια ανατριχίλα...Καταλάβατε τώρα πόθεν η διαφορά των 10 μονάδων στις εκλογές του 2009;Πρόεδρε καταλαβαίνεις γιατί δεν πρέπει τα άτομα αυτά να εμφανίζονται στο "γυαλί" ως εκπρόσωποι του κόμματος;Τι στην ευχή πρέπει να συμβεί, μπας κι εκεί κάτω στη Συγγρού κάποιοι παρατρεχάμενοι αντιληφθείτε το πως παίζεται το "τόπι";

  26. S.R. avatar
    S.R. 20/06/2011 19:06:56

    Αντε να καθαρισουμε και τα του οικου μας, απο την πασης φυσεως σαπιλα.... Τενεκεδες ξεγανωτοι που αντιπροσωπευουν μονο τον εαυτο τους, και τζακια "των οπισθιων"... Νομιζω οτι λιγο ξυλαρακι, θα εσκιζε καποια καλσον, μια και καλη...

  27. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/06/2011 19:07:15

    Από μιά διαγραφή θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

  28. man8os avatar
    man8os 20/06/2011 19:12:41

    Δεν πρεπει να διαγραφουν. Δεν πρεπει να συμπεριλαμβανονται στους εκλογικους καταλογους. Εαν συμπεριλαμβανονται στους εκλογικους καταλογους ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μη γινουν υπουργοι!!

  29. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/06/2011 19:14:07

    Μάϊος 1987: Αιφνιδιαστική κίνηση Παπανδρέου γιά ψήφο εμπιστοσύνης. Ενδοκομματική θύελλα στη Ν.Δ. Δηλώσεις Γ. Ράλλη και..... διαγραφή του (!) από τον Κ. Μητσοτάκη.
    Γιατί να μην επιφυλάξει ο Σαμαράς στους δυό βουλευτές την ίδια ακριβώς πολιτική μεταχείριση που είχε επιφυλάξει η τότε ηγεσία στον Γεώργιο Ράλλη - πρώην πρωθυπουργό;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/06/2011 23:49:10

      Ο Μητσοτάκης τότε διέγραψε τον Αναστάση Παπαληγούρα. Ο Ράλλης ως πεθερός του Παπαληγούρα έφυγε μόνος του σε ένδειξη συμπαράστασης.

  30. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/06/2011 19:15:48

    Τα παιδάκια με τα κοντά παντελονάκια, όλο σκανταλίτσες κάνουν.

  31. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 20/06/2011 19:35:35

    Προτείνω στον Σαμαρά να τους κάνει αντιπροέδρους Α και Β κατά το πρότυπο του ΓΑΠ...χα,χα,χα. Ααααα μην ξεχάσω τον Χατμάνο μπορεί να τον βάλει υπεύθυνο πολιτισμού...

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ Αριστοτέλης 21/06/2011 01:28:22

      Ναι, σα να μην μας έφταναν οι υπάρχοντες Α και Β αντιπρόεδροι, τρομάρα μας...

  32. vaggelis avatar
    vaggelis 20/06/2011 19:46:49

    και οι τρεις τους καθε βδομαδα συνεντευεις στο σκαϊ ΟΙ πολιτες στη Β ΑΘΗΝΩΝ ξερουν τωρα τη θα επιλεξουν μονοι τους εκτιθωνται

  33. BlueSky avatar
    BlueSky 20/06/2011 19:49:11

    Λοιπόν, ρούληδες μη τα πάρω!!
    Μόκο χαρτορίχτρες, τώρα σας πιάσαν τα βαθυστόχαστα νοήματα!

  34. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 20/06/2011 19:56:48

    Αντώνη κάντους αντιπροέδρους να γλιτώσεις. Like GAP! Όπως ο ΓΑΠ...κάτι ξέρει αυτός

  35. dima avatar
    dima 20/06/2011 19:57:41

    οταν υιοθετεις την ατζεντα του αντιπαλου σου, πώς λεγεσαι?

    • juliet avatar
      juliet @ dima 21/06/2011 08:58:29

      Πασοβ Β'!!!όπως πρκτορας Θου-Βου!!!

  36. Ίωνας avatar
    Ίωνας 20/06/2011 19:59:51

    Ενημερωτικά, η ΔΑΚΕ ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ, καταγγέλλει τον Κυριάκο Μητσοτάκη, σχετικά με τις απόψεις του για το ζήτημα της ΔΕΗ, επισημαίνοντας παράλληλα ότι όταν το ΠΑΣΟΚ αντιμετωπίζει διαχρονικά δυσκολίες,πάντα κάποιος από την ...αγία οικογένεια, (Μητσοτάκηδες), προθυμοποιείται να του βάλει πλάτες...

  37. Kennan avatar
    Kennan 20/06/2011 20:05:52

    Επίθεση Κυριάκου στην ΔΑΚΕ

    Ο Βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας στη Β΄ Αθηνών κ. Κυριάκος Μητσοτάκης με αφορμή ανακοίνωση της ΔΑΚΕ Ιδιωτικού Τομέα, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Δεν μου κάνει εντύπωση ούτε το ύφος της ανακοίνωσης της ΔΑΚΕ Ι.Τ. ούτε οι ύβρεις προς το πρόσωπό μου. Είναι άλλωστε η συνήθης πρακτική των πραγματικά προνομιούχων και κατ’ επάγγελμα συνδικαλιστών. Εκείνο όμως που μου προκαλεί έκπληξη είναι η άγνοια του ιδεολογικού προσανατολισμού και των θέσεων του κόμματός μας. Τους συνιστώ να διαβάσουν πιο προσεκτικά την ομιλία του Προέδρου του κόμματός μας Αντώνη Σαμαρά στο Ζάππειο ΙΙ.

    Η άκριτη συνθηματολογία και η τυφλή άρνησή τους σε κάθε διαρθρωτική μεταρρύθμιση δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα των χιλιάδων εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα που σήμερα δοκιμάζονται περισσότερο από κάθε άλλον. Αντίθετα τους ταυτίζει απόλυτα με τους «πράσινους» συνδικαλιστές που αρνούνται πεισματικά να αλλάξει οτιδήποτε στη χώρα μας και μέχρι τώρα το έχουν καταφέρει.

    Όσον αφορά την προτροπή τους να προσχωρήσω στο ΠΑΣΟΚ, καλό θα ήταν να είναι πιο προσεκτικοί εκείνοι που υιοθετούν συνθήματα και κυρίως σοσιαλιστικές νοοτροπίες της εποχής του ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του ΄80. Βρισκόμαστε πλέον στο έτος 2011 και, ευτυχώς για την παράταξή μας, δεν είναι οι συνδικαλιστές της ΔΑΚΕ εκείνοι που καθορίζουν τις θέσεις και τις πολιτικές της Νέας Δημοκρατίας».

    • aris. A avatar
      aris. A @ Kennan 20/06/2011 23:51:29

      Κυριάκο φτιάξε την φράτζα γιατί στην πήρε ο αέρας.

      Πρόσεχε μην σκίσεις κανένα καλσόν και είναι και Siemens.

  38. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 20/06/2011 20:12:22

    Να τους διαγράψει αφού τους αλλάξει τα φώτα πρώτα.
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει νεοδημοκράτης που να λέει καλό λόγο για δαύτους.

    Εδώ ο πρόεδρος έκανε την υπέρβαση και διέγραψε την Κόρη και θα φοβηθεί
    το απολειφάδι του μητσοτακισμού και την μπατερφλάϊ ;

  39. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 20/06/2011 20:21:44

    Εκεί στη ΝΔ αφού τους Μητσοτάκηδες τους ξέρετε,γιατί δεν στέλνετε τον Κυριάκο να κάνει παρέα στην αδελφούλα του?Οχι τίποτα αλλο να δούμε ποσες ψήφους φέρνει στο κόμμα.Οσον αφορά τον Αρούλη μάλλον ζαλίζεται εκεί στο ρετιρέ....

  40. factorx avatar
    factorx 20/06/2011 20:44:12

    Απάντηση ΔΑΚΕ στον Κυριάκο
    «Ευτυχώς ο κ. Μητσοτάκης ενοχλήθηκε από την αφίσα μας… Το πρόβλημα της παράταξής μας θα ήταν να μην ενοχληθεί το…πλουσιόπαιδο του μπαμπά!!! Ας μας πει όμως, ποιες είναι οι θέσεις της Ν.Δ. και εάν τελικά η Ν.Δ. είναι συνοικιακό μαγαζί που αλλάζει θέσεις, όπως αλλάζει πουκάμισα ο κ. Μητσοτάκης ...Αν δεν του αρέσουν οι θέσεις της ΔΑΚΕ, αν δεν μπορεί και δυσκολεύεται να ασπασθεί την ιδεολογία του κοινωνικού φιλελευθερισμού, δεν έχει παρά να προσχωρήσει στο κόμμα του… ΠΑΣΟΚ, αφού ταυτίζεται με αυτό. Σε κάθε περίπτωση, ο κ. Μητσοτάκης δεν μπορεί και δεν δικαιούται να εκφράζει θέσεις εργαζομένων παρά μόνον εργοδοτών».

  41. factorx avatar
    factorx 20/06/2011 20:58:01

    Ιδού πως αξιοποιεί το ΒΗΜΑ τις δηλώσεις τουη κ. Μητσοτάκη:


    Στα χαρακώματα βρίσκεται ο βουλευτής της Ν.Δ. κ. Κ. Μητσοτάκης με τη ΔΑΚΕ, η οποία κατηγορεί τον τομεάρχη Περιβάλλοντος με πρωτοφανείς χαρακτηρισμούς και τον προτρέπει να εγκαταλείψει το κόμμα και να προσχωρήσει στο ΠαΣοΚ.
    Η ΔΑΚΕ, που ελέγχεται από τον γραμματέα Συνδικαλισμού της Ν.Δ. κ. Ι. Μανώλη που θα πολιτευθεί στη Β΄ Αθηνών, εκλογική περιφέρεια του κ. Μητσοτάκη, επέλεξε να επιτεθεί με ιδιαίτερη σφοδρότητα στον «γαλάζιο» βουλευτή και με ειρωνικό ύφος, τον αποκαλεί «πλουσιόπαιδο του μπαμπά».
    «Ευτυχώς τις δικές μας θέσεις δεν τις καθορίζουν οι συνδικαλιστές»

    Οι «γαλάζιοι» συνδικαλιστές ενοχλήθηκαν με τη δημόσια αποδοκιμασία της αφίσας τους από τον κ. Μητσοτάκη που, αφού χαρακτήρισε προκλητική κίνηση της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ να κατεβάζει τους διακόπτες, τόνισε το μεσημέρι της Δευτέρας στη Βουλή: «Ευτυχώς τις δικές μας θέσεις δεν τις καθορίζουν οι συνδικαλιστές».

    Ο κ. Μητσοτάκης δεν ήταν ο μόνος που ενοχλήθηκε από την αφίσα της ΔΑΚΕ για τις κινητοποιήσεις ενόψει του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος, που βρίσκεται σε πολλά σημεία της Αθήνας και στην επαρχία και στην οποία αναφέρεται η περίφημη φράση του ιδρυτή του ΠαΣοΚ Ανδρέα Παπανδρέου, «η Ελλάδα ανήκει στους Ελληνες».
    Στην αφίσα, που έχει προκαλέσει πολλά στελέχη της Ν.Δ., κυρίως από το νεοφιλελεύθερο τμήμα, υπάρχει και η εξής υποσημείωση: «Δεν πουλάμε, όχι στους κατακτητές, τους κερδοσκόπους, τους τοκογλύφους. Ανατροπή τώρα. Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες».
    Η ΔΑΚΕ με τη σύμφωνη γνώμη του κ. Μανώλη, σύμφωνα με όσα λένε βουλευτές της Ν.Δ., εξαπέλυσε μια ιδιαίτερα σκληρή επίθεση στον κ. Μητσοτάκη με πολύ σκληρές εκφράσεις, όπως προκύπτει από την ανακοίνωση, με τον τίτλο: «Ο…Μητσοτάκης ξαναχτύπησε», που υπογράφει ο πρόεδρός της κ. Ν. Κιουτσούκης.
    «Ευτυχώς ο κ. Μητσοτάκης ενοχλήθηκε από την αφίσα μας… Το πρόβλημα της παράταξής μας θα ήταν να μην ενοχληθεί το…πλουσιόπαιδο του μπαμπά!!! Ας μας πει όμως, ποιες είναι οι θέσεις της Ν.Δ. και εάν τελικά η Ν.Δ. είναι συνοικιακό μαγαζί που αλλάζει θέσεις, όπως αλλάζει πουκάμισα ο κ. Μητσοτάκης» αναφέρει ο κ. Κιουτσούκης.
    Στη συνέχεια όμως είναι πολύ σκληρός και δείχνει την έξοδο από το κόμμα σε έναν εκλεγμένο βουλευτή, υπογραμμίζοντας: «Αν δεν του αρέσουν οι θέσεις της ΔΑΚΕ, αν δεν μπορεί και δυσκολεύεται να ασπασθεί την ιδεολογία του κοινωνικού φιλελευθερισμού, δεν έχει παρά να προσχωρήσει στο κόμμα του… ΠΑΣΟΚ, αφού ταυτίζεται με αυτό. Σε κάθε περίπτωση, ο κ. Μητσοτάκης δεν μπορεί και δεν δικαιούται να εκφράζει θέσεις εργαζομένων παρά μόνον εργοδοτών».
    Στον εμφύλιο παρενέβη και η ΔΑΚΕ ΓΕΝΟΠ, που επίσης έχει άμεση σχέση με τον κ. Μανώλη και στηλίτευσε τις θέσεις του κ. Μητσοτάκη, για τον οποίο είπε ότι είναι ύποπτη η χρονική συγκυρία που προβάλλει τις απόψεις του και υπενθύμισε πως η οικογένειά του, έρχεται να στηρίξει το ΠαΣοΚ, κτυπώντας τη λαϊκή κοινωνική βάση της παράταξης.

    «Βεβαίως η λέξη απεργία και εργασία μπορεί να είναι ξένες στα παιδιά των μπαμπάδων τους, τα οποία γεννήθηκαν και θα πεθάνουν πολιτικοί χωρίς να έχουν εργαστεί σε ιδιώτη ούτε μία μέρα» σημειώνει η ΔΑΚΕ ΓΕΝΟΠ.
    Ο εμφύλιος που αναζωπυρώθηκε στο εσωτερικό της Ν.Δ. μεταξύ φιλελεύθερων και ΔΑΚΕ, που επηρεάζεται από βουλευτές της Λαϊκής Δεξιάς, ξύπνησε μνήμες από το παρελθόν, όπου στην δεξιά παράταξη κυριαρχούσαν οι έντονες ιδεολογικές συγκρούσεις.
    Η δημόσια αντιπαράθεση είναι ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί στο εσωτερικό του κόμματος, καθώς αναδεικνύονται οι ιδεολογικές διαφορές που έχει το τμήμα των φιλελευθέρων με την ομάδα της λαϊκής δεξιάς, που έχει σχέση με αρκετούς βουλευτές, όπως π.χ. τους κκ. Π. Παναγιωτόπουλο, Γερ. Γιακουμάτο, Π. Καμμένο, κ.α., αλλά και στελέχη, όπως ο κ. Μανώλης.

  42. A.Η.1914 avatar
    A.Η.1914 20/06/2011 21:38:41

    Τους ειχε ενοχλησει ενα αρθρο του Μεγα Φαηλου και το σιγουρο ειναι πως δεν ανηκουν στην κατηγορια των βαψομαλλιαδων οπως σιγουρο ειναι πως δεν ανηκουν στην κατηγορια των φανατικων.
    Θα μας εκανε πολυ υπερηφανους ο Σαμαρας αν τους εστελνε και τους δυο στην ψηλη.Ο ενας να βρει τη θαλπωρη και ο αλλος τους πυκνους καπνους.Δεν νομιζω να γνωριζει απο μποξ αλλα καποιοι γνωριζουμε απο καδρονι και μη τους φερει η α-τυχη-α τους στο διαβα μας.Δεν φταιει κανεις,να λεμε τα πραγματα οπως ειναι.Αν τους φαει ο Σαμαρας θα πεσουν τα κορακια να τον φανε γιατι εφαγε δυο μεγαλα και δυνατα στελεχη (δεν μας λυπαστε?) και απο την αλλη εχουν δημιουργησει εναν στρατο στις πλατες της ΝΔ που τους επετρεψε τοσα χρονια να το κανουν (ολοι γνωριζουν πως) που θα τους βαλει παλι στη Βουλη (θα πηδηχτουν - απ'το παραθυρο).Ειναι πολυ βρωμικο το συστημα και θα χρειαστει πολλα χρονια ο Σαμαρας για να δημιουργησει μια καθαρη πατριωτικη ΝΔ χωρις ντιντιδες και βαψομαλλιαδες.

    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

  43. zagor avatar
    zagor 20/06/2011 22:29:43

    Παιδιά ψυχραιμία οι εκλογές άλλωστε πλησιάζουν και οι ψηφοφόροι της β Αθήνας έχουν γνώσει, θα πάνε μια και καλή στον αγύριστο!!!

  44. aris. A avatar
    aris. A 20/06/2011 23:18:07

    Κύριοι για να καταλάβετε το επίπεδο των βουλευτών της β Αθηνών θα σας πω μια ιστορία.

    Οταν ξεκίνησαν οι διαδικασίες για την εκλογή αρχηγού στην ΝΔ περίπου στα μέσα Οκτώβρη βρέθηκα σε μια παρέα με μουράτο βουλευτή της περιφέρειας ο οποίος μίλαγε για συντριπτική νίκη της Ντόρας τότε τα γκάλοπ έδειχναν τον Σαμαρά περίπου στο 20%.


    Αφού το αητόπουλο μας ανάλυσε γιατί θα σαρώσει η Ντόρα μπήκα στον πειρασμό και του έκανα την εξής ερώτηση.

    Κύριε βουλευτά η συντριπτική πλειοψηφία των χαμηλόβαθμων στελεχών της ΝΔ που επηρεάζουν τον κόσμο είναι συντριπτικά υπέρ Σαμαρά.
    Ακόμα και τα άτομα του ιδιαίτερου γραφείου των περισσότερων που υποστηρίζεται Ντόρα υποστηρίζουν Σαμαρά και του ανέφερα όνομα διευθυντή πολιτικού γραφείου κολητού της Ντόρας ο οποίος ήταν υπέρ του Σαμαρά.

    Με κοίταξε ως ηλίθιος.

    Τα αποτελέσματα τα γνωρίζετε.

    Αυτοί δεν είχαν καταλάβει τι γίνεται μέσα στο κόμμα τους πιστεύεται ότι είναι ικανοί να αναλύσουν τι συμβαίνει στην κοινωνία και ειδικά στις φτωχογειτονειές της Β Αθηνών που δεν γνωρίζουν που πέφτουν.

    Οι διαγραφές είναι μεγάλο λάθος το αγγούρι τους το ετοιμάζει ο κόσμος αρκεί να έχει επιλογές να ψηφίσει.

    Αντώνη άστους να σαπίζουν.

    Είναι τόσο κουτοί που δεν καταλαβαίνουν ότι κάθε τέτοια τους δήλωση εξαγριώνει τον κόσμο.

    Για τον μικρό Μητσοτάκη τι να πω.

    Χωρίς τον γνωστό μηχανισμό παίζετε η εκλογή του.

    Ηδη το 2009 σε σχέση με το 2007 κατρακύλησε μερικές θέσεις.

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ aris. A 21/06/2011 01:32:52

      Έως 2 βουλευτικές θητείες, και τέλος. Να τελειώνουμε με τους ανεπάγγελτους-επαγγελματίες της πολιτικής, με τις δυναστείες, με την κυριαρχία της διαπλοκής.
      Το ίδιο και στα υπόλοιπα αιρετά αξιώματα.

    • juliet avatar
      juliet @ aris. A 21/06/2011 09:47:55

      @Αris A,
      Καλημέρα,επειδή έχω ζήσει και εγώ ,ένεκα του άνδρα μου.Και θα σου πω με απόλυτη βεβαιότητα το κύριο επάγγελμά τους αυτό είναι ,η ανάλυση.Σ' αυτή την ανάλυση ψάχνουνε για πρόθυμους που θα τους ακούνε με έκσταση και θα θαυμάζουνε τα αποτελέσματα της στατιστικής της βλακείας τους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ο εαυτούλης τους.
      Η λέξη κουτοί είναι ελάχιστη ,κανονικά η λέξη αχάριστοι είναι πιο κοντά. Βολεμένοι, δεν ενδιαφέρονται και καλό θα είναι να επαναξετάζουμε τα κριτήρια που ψηφίζουμε.
      Να λαμβάνουμε υπ΄όψη μας τι έκανε πριν στη ζωή του.
      Να σε ρωτήσω, φταίει ο βουτυρόπαις , αν ο κάθε ηλίθιος ψηφοφόρος αφού τον ψηφίζει μετά τον βρίζει ..να τον βρίσω εγώ, εσύ.....ο συνειδητοποιημένος που τον τρώει στη μάπα εντάξει ,αλλά εκείνος;Εδω λοιπόν μπαίνει ο Πρόεδρος και του λέει,φωστήρα μου ποιοί σε ψηφίσανε ;η Β ' Αθηνών; κάνε μια συγκέντρωση στην εκλογική σου περιφέρεια να πεις τις αποψεις σου ,και αφου συγκεντρώσει .....αν.....να τους αναλύσει τις φανφάρες του να εκτονωθεί και αν τον ξαναψηφίσουνε ...με γειά του και βλακεία τους.Ετσι φθείρεται ,κακά τα ψέματα μια συγκέντρωση χαμηλού βεληνικούς του δημιουργεί ψυχολογικό τραλαλά και όχι να στέκεται στο φακό ''γαμπρός'' .Και αν κάποιος διαφωνεί με τη γραμμή να παραδίδει το βουλευτιλίκι ,ο κόσμος τον ψήφισει κάτω απο μια ορισμένη ιδεολογία και είναι υποχρεωμένος να σέβεται την τιμή που του έκαναν να του δώσουνε να τρώει παντεσπάνι.

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ juliet 21/06/2011 14:26:24

        Η πρόβλεψη που κάνω είναι ότι αν μπουν δυνατά ονόματα στην Β Αθηνών είναι δύσκολο να βγουν.

  45. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 20/06/2011 23:21:23

    Πάλι στο "γυαλί" τον βλέπω τον Κυριάκο, στη ΝΕΤ σε εκπομπή της Στάη. Το τραβάει ο οργανισμός μας μου φαίνεται.

  46. Μνημων avatar
    Μνημων 20/06/2011 23:25:48

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΙ ΦΙΛΟΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ ΣΤΗΝ Ν.Δ. ΜΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΟΥ "ΕΘΝΑΡΧΗ" ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΑΧΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΑΝΕ ΥΠΕΡΥΠΟΥΡΓΟ ΑΡΧΗΓΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΕΠΙΤΙΜΟ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ,Ο ΔΕ ΡΟΥΛΗΣ ΥΠΗΡΞΕ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΔΥΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΝΗΨΙΟ ΕΦΥΓΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ .ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΧΡΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙ....ΣΧΕΔΙΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΚΩΣΤΚΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΣΑΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΓΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ΤΟΥ ΑΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΛΙΜΑΤΟΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑΣ ΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝ.ΟΜΑΔΑ .ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΣΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΣΤΗΝ Ν.Δ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕ ΛΑΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ.

  47. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 20/06/2011 23:57:39

    Ο Κούλης ο γουρλοματούλης είχε 150.000 σταυρούς το 2004, έπεσε σε 75.000 το 2007 και περίπου 42.000 το 2009! Τί έχουν τα έρμα και ψοφάνε?

  48. δημης avatar
    δημης 21/06/2011 00:20:00

    "Ούτε ότι εντός πενταλέπτου μπορεί να βρεθούν στον κόμμα της Ντόρας"
    ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ...ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.... ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ..ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ......

  49. Mάκης avatar
    Mάκης 21/06/2011 00:36:12

    Eρωτήθηκε σχετικά ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης και τόνισε πως ο τίτλος που έβαλε ο αρχισυντάκτης της Καθημερινής δεν έχει σχέση με το περιοχόμενου του κειμένου.
    Και το Σταύρο Δήμα να διαγράψει αν είναι έτσι (για τον Αβραμόπουλο δεν μιλάω καν)

  50. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 21/06/2011 01:36:35

    Τους βλέπω στη φωτογραφία του άρθρου, και θυμάμαι κάτι τηλεφωνικά κέντρα της Μίζενς, θυμάμαι κάτι βαρύτιμες κουρτίνες υπουργείων και κάτι λιβάδια ολόκληρα από ανθοδέσμες...
    Και ειδικά ο Αρούλης είναι κλώνος του Αβραμόπουλου σε όλα του, δυστυχώς το είδος πολλαπλασιάζεται...

    • juliet avatar
      juliet @ Απολλώνιος 21/06/2011 12:41:31

      Οι ανθοδέσμες απο μαργαρίτες και ουρί να ραίνουνε με ροδοπέταλα τα δερβισόπαιδα;

  51. WΕΡY avatar
    WΕΡY 21/06/2011 14:50:14

    ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.

  52. Kennan avatar
    Kennan 21/06/2011 15:50:53

    Πως αλλάζουν τα πράγματα όταν υπάρχει το διαδίκτυο:

    Ο Τομεάρχης Παιδείας της Νέας Δημοκρατίας
    κ. Άρης Σπηλιωτόπουλος σε συνέντευξη του σήμερα
    Τρίτη 21 Ιουνίου 2011 στο ραδιόφωνο “ΒΗΜΑ f.m ”
    στην εκπομπή του Βασίλη Χιώτη τόνισε μεταξύ άλλων :


    Όχι μόνο πίστεψα για κάποιες ώρες ότι μπορούμε να ξεπεράσουμε τον κακό εαυτό μας, αλλά για πρώτη φορά μετά από πολλούς μήνες έπιασα τον εαυτό μου να αισθάνεται αισιόδοξος για το μέλλον. Να πιστεύει ότι κάτι διαφορετικό μπορεί να γεννηθεί. Ότι τουλάχιστον, έστω και εξ ανάγκης, γινόμαστε Ευρώπη και αποκτούμε την κουλτούρα του διαλόγου μπροστά στα δύσκολα και σημαντικά. Ότι μπροστά στο γεγονός ότι η χώρα μας κρέμεται από μία κλωστή, θα προτάξουμε επιτέλους αυτά που μας ενώνουν και όχι αυτά που μας χωρίζουν. Αυτό το όνειρο, όμως, κράτησε έξι ώρες και για να είμαστε ειλικρινείς, αυτό το χαμόγελο έσβησε απότομα και αυτό έγινε με αποκλειστική ευθύνη του πρωθυπουργού, ο οποίος έκανε εξαιρετικά επιπόλαιους χειρισμούς.


    Για το ρόλο της Ν.Δ. σ’ αυτήν την προσπάθεια εθνικής συνεννόησης:

    Η ηγεσία της Ν.Δ. και η παράταξή μας έκανε ό,τι έπρεπε και ό,τι μπορούσε. Μην ξεχνάτε ότι εκείνη πρότεινε να γίνει επανεκκίνηση της οικονομίας, να βρεθεί δίπλα στο ΠΑΣΟΚ και από κοινού να πάνε στις Βρυξέλλες να διαπραγματευθούν το Μνημόνιο, να βελτιώσουν κάποιες πτυχές, οι οποίες ακόμη και σήμερα δεν βοηθούν την ανάπτυξη της χώρας.


    Για το αν η Ν.Δ. ως κυβέρνηση προήγαγε ή όχι τη συνεννόηση:

    Από τον πρώτο χρόνο, εμείς δεν λέγαμε όχι σε όλα. Υπήρχαν νομοσχέδια που τα στηρίξαμε και εκτός Βουλής, λέγαμε «προχωρήστε σε αποκρατικοποιήσεις και αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας», «δείτε από πού μπορείτε να εξοικονομήσετε 50 δις». Αυτά για τα οποία μας λοιδορούσαν και εκ των υστέρων έρχονται και λένε ότι είναι ο μονόδρομος για να επιτευχθεί στοιχειωδώς μια ισορροπία και να σταματήσουμε να αφαιμάζουμε συνεχώς το μισθωτό και τον συνταξιούχο. Δυστυχώς δικαιωθήκαμε. Φαίνεται αυτό, αλλά δεν πρέπει να δικαιωνόμαστε εις βάρος του λαού και της χώρας. Εμείς λέμε τουλάχιστον να συνεννοηθούμε. Και γι’ αυτό ακριβώς στις τρεις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις που έκανε ο κ. Σαμαράς με τον πρωθυπουργό συμφωνήσαμε. Δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό και ήμασταν έτοιμοι να προχωρήσουμε μπροστά. Κάναμε πίσω – και ορθώς – στις όποιες φιλοδοξίες. Αλλά δυστυχώς ο πρωθυπουργός έρχεται εκ των υστέρων και λέει «μετάνιωσα για τους Χ ή Ψ λόγους και κάνω πίσω». Αυτό κατά τη γνώμη μου έβλαψε σοβαρά και την κουλτούρα του διαλόγου και την πολιτική σταθερότητα, αλλά κυρίως την αξιοπιστία που μπορεί να έχει μια χώρα. Και αυτό φαίνεται από το πώς αντέδρασαν από εκείνη τη στιγμή και μετά οι αγορές.


    Για τις αλλαγές στο σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων:

    Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι πρέπει να αλλάξει το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων. Ολοκλήρωσε μια διαδρομή και σαν θεσμός είναι κουρασμένος. Όχι όσον αφορά στην αξιοπιστία του, η οποία μέχρι φέτος ήταν δεδομένη και με όλες αυτές τις επιπόλαιες κινήσεις που έκανε το υπουργείο Παιδείας δυστυχώς δημιούργησε ρωγμές και στην αξιοπιστία του θεσμού. Εννοώ ότι αυτή τη στιγμή ο θεσμός των πανελλαδικών εξετάσεων ενισχύει την παπαγαλία, τη στείρα απομνημόνευση και δημιουργεί ένα τεράστιο άγχος στα παιδιά, τα οποία δεν μπορούν να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό και να έχουν τις καλύτερες επιδόσεις, αλλά μόνο μία ευκαιρία. Αυτό το θεωρώ άδικο και αναχρονιστικό. Πρέπει να δούμε, λοιπόν, ποιο θα είναι το σύστημα με το οποίο τα παιδιά θα μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο. Ένα σύστημα που θα δίνει πολλές ευκαιρίες, θα προάγει την κριτική σκέψη και δεν θα έχει αυτό το πανελλαδικό άγχος, που δίνει την αίσθηση στα παιδιά ότι κρέμεται η ζωή τους από μία ευκαιρία και μόνο.

  53. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 21/06/2011 18:00:07

    Τι καταντια για τη ΝΔ να υπαρχουν ακομη τετοια ατομα στον χωρο της....Τι ξεφτιλα.....Που παμε με τους τζιτζιφιογκους!

  54. Censoras avatar
    Censoras 21/06/2011 18:41:12

    Το θέμα είναι γιατί εμείς να ανεχόμαστε για χάρη της ενότητας τέτοιου είδους συμπεριφορές;
    Οι αλαζόνες και επηρμένοι έριξαν την παράταξη στο καναβάτσο στο παρελθόν.
    Γιατί κε Πρόεδρε πρέπει να τους ανεχόμαστε και να απολογούμαστε σε τρίτους για τις συμπεριφορές τους;
    Ξέρετε το δις εξαμαρτείν (από την πλευρά των ψηφοφόρων) ουκ ανδρός σοφού.
    Η υπομονή του κόσμου έχει εξαντληθεί από καιρό και τέτοια "μικροζητήματα" αδειάζουν την καρδάρα με το γάλα.
    Για μας (τους ψηφοφόρους και υποστηρικτές σας) είναι ντροπή να συνυπάρχουμε με αυτά τα αλαζονικά μειράκια της πολιτικής στον ίδιο χώρο.
    Άρα κάποιος πρέπει να φύγει ....
    Θέλετε να είμαστε εμείς;