Κακόμοιρη Ελλάδα
30/07/2015 20:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κακόμοιρη Ελλάδα

Σε ποιους στηρίζεις την επιβίωσή σου...

Όπως ήταν αναμενόμενο στην Κ.Ε. του ΣΥΡΙΖΑ γίνεται σφαγή. Μόνο μπουνιές δεν έχουν παίξει αλλά κι αυτό είναι θέμα χρόνου ενώ είναι δεδομένη και η επιλογή του γνωστού... αριστερού χαρακτηριστικού. Δηλαδή της διάσπασης διότι μόνο μ' αυτήν τρέφεται το «τέρας» της ελληνικής Αριστεράς.

Θεωρούν τάχαμου προσβλητικό να πετάξεις έξω και με τις κλωτσιές όσους υβρίζουν, χλευάζουν ή αμφισβητούν τον αρχηγό. Πιστεύουν ότι είναι «δημοκρατία» να είναι το κυβερνών κόμμα μπάχαλο και να απειλείται η ίδια η ύπαρξη της χώρας. Τρομάρα τους. Τα «συντρόφια» κι όχι μόνον ο Τσίπρας είναι αλλού. Είναι στο παράλληλο σύμπαν που έφτιαχνε κι ο Βαρουφάκης.

Αλλά, ας σκεφτούμε όσοι ψηφίσαμε ΣΥΡΙΖΑ ή όσοι έστω και νοερά είπαμε «μήπως να δοκιμάσουμε το καινούργιο, το φρέσκο».

Εδώ και έξι μήνες ούτε μια στιγμή ο πρωθυπουργός ή κάποιο άλλο μέλος του ΣΥΡΙΖΑ έβαλε την πατρίδα πάνω από το κόμμα. Ακόμη και οι ψεύτικες διαπραγματεύσεις, ακόμη και τα πολύωρα ντιμπέιτ με τους δανειστές ήταν προφάσεις. Ήταν απλά επικοινωνιακό μασάζ και αναβολή της σύγκρουσης των συνιστωσών.

Ουσιαστικά άφηναν να περνά ο χρόνος προκειμένου να έρθουν ακριβώς εδώ που είμαστε τώρα. Διότι το ήξεραν ότι είναι ένα μπουλούκι με τον Τσίπρα αρχηγό των ατάκτων. Γνώριζαν ότι η αντιπολίτευση εντός του ΣΥΡΙΖΑ ήταν ισχυρή και θα γινόταν ακόμη ισχυρότερη όσο ο κόσμος περνούσε δύσκολα. Και να είστε σίγουροι ότι η ταλαιπωρία του προηγούμενου μήνα με τις κλειστές τράπεζες, τους ακραίους της Αριστεράς βολεύει και κανέναν άλλο.

Επίσης ήξεραν ότι αργά ή γρήγορα θα πήγαιναν σε μια επώδυνη συμφωνία απλά η αναβολή της μεγάλωσε τον λογαριασμό που θα πληρώσουν οι πολίτες.

Όμως, ενώ ήξεραν ότι το κόμμα τους ήταν διαλυμένο αποφάσισαν να γίνουν χαλίφηδες. Να πάρουν υπουργεία, να συγκρουστούν με τους δανειστές, να διχάσουν τον κόσμο, να χαρακτηρίσουν γερμανοτσολιάδες τους μισούς Έλληνες, να βολέψουν τα δικά τους παιδιά. Και τελικά να έρθουν στη σημερινή κατάσταση. Ακόμη και στην πιο κρίσιμη στιγμή για τη χώρα συνεχίζουν να παίζουν σαν μικρά παιδάκια το παιχνιδάκι που αρέσει και στις δύο πλευρές.

Δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια ακόμη αριστερή διάσπαση από αυτές που είδαμε τα τελευταία 70 χρόνια στην Ελλάδα. Μία, αυτή μετά τον Πόλεμο οδήγησε στον Εμφύλιο και τον εθνικό διχασμό. Αν ήταν πιο σώφρονες στην Αριστερά δεν θα είχαμε αυτήν την τραγωδία.

Οι άλλες διασπάσεις ποσώς ενδιέφεραν τον κόσμο, τότε ήταν μια μειοψηφία που δεν απειλούσε την Ελλάδα.

Τώρα όμως, με την πρώτη φορά αριστερά στην κυβέρνηση αυτή η σύγκρουση στον ΣΥΡΙΖΑ απλά αποτελεί τη βόμβα στα θεμέλια της χώρας. Απλά μπορεί να οδηγήσει σε νέο πάγωμα της οικονομίας, να τσακίσει τις επιχειρήσεις και να φέρει χιλιάδες απολύσεις. Και φυσικά μπορεί να φέρει τη χώρα ακόμη πιο κοντά στο Grexit.

Αλλά τι νοιάζει τον Αλέξη, τον Παναγιώτη, τη Ζωή ή τη Νάντια; Το κόμμα να είναι καλά. Η... ιδεολογική καθαρότητα να μη θιγεί και η πατρίδα ας πάει στο διάολο.

Κακόμοιρη Ελλάδα. Σε ποιους στηρίζεις την επιβίωσή σου...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαέρτης avatar
    λαέρτης 30/07/2015 20:54:22

    τι άλλο πρέπει να γίνει για να αντιδράσει επιτέλους η ΝΔ?? Μήπως τελικά υπάρχει κάτι άλλο?? Μήπως υπάρχει συνενοχή??? Δεν θέλω να το πιστέψω αλλά τέτοια μαλθακότητα στην πρωτοφανή καταγέλαστη ανεπάρκεια που έχει πάει την Ελλάδα δεκαετίες πίσω προκαλεί υποψίες...

    • Eva avatar
      Eva @ λαέρτης 31/07/2015 02:15:14

      Μεσα στο μυαλο μου εισαι.

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ λαέρτης 31/07/2015 14:43:37

      Δεν πρεπει να αντιδρασει τωρα η ΝΔ......δεν υπαρχει κατι αλλο ουτε συνενοχη.......το συμφερον της πατριδος επιτασει να μην αντιδρασει προς το παρον...........

  2. Jim Beam avatar
    Jim Beam 30/07/2015 22:10:40

    Θυμάμαι πέρυσι που είχαμε κανονικό Πρωθυπουργό, με κανονική κυβέρνηση, κανονική λειτουργία των Τραπεζών, κανονική τουριστική περίοδο, κανονικές διακοπές, κανονικές πληρωμές, κανονικές διαπραγματεύσεις, κανονικούς Υπουργούς, κανονική διακυβέρνηση .... Χάθηκε η κανονικότητα, μετά τον Σαμαρά το χάος !!!!

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Jim Beam 30/07/2015 23:23:20

      μη μου πεις ότι προτιμούσες και το κατάπτυστο mail Χαρδούβελη των 830 εκατομυρίων βρωμερό γερμανοτσολιαδίστικο κονφορμιστικό σκουλήκι!!!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/07/2015 23:12:07

    Μόνο που η "κακόμοιρη Ελλάδα" είναι πια διαβόητη ως το αριστερό παράσιτο της Ευρώπης. Όπως γραφτηκε χθες οι πρωτοι που ζητησαν να πεταχθει έξω από την ευρωζωνη ήσαν οι Σλοβένοι και άλλοι Ανατολικοευρωπαίοι.Ο κομμουνισμός έχει καταδικασθεί από όλη την ήπειρο ενώ εδω καποιοι τον δοξολογούσαν νυχτα μερα ενώ ετρωγαν τα καπιταλιστικά κονδύλια της ΕΟΚ για δεκαετίες και τώρα θελουν να συνεχίσουν να ζουν με λεφτά και των λαών που υπέφεραν για χρονια και να συνεχισουν να παριστάνουν τους δηθεν αντιστεκομενους.

  4. Jim Beam avatar
    Jim Beam 31/07/2015 00:16:05

    Να βάλει υποψηφιότητα ο Παπαμιμηκος για πρόεδρος της ΝΔ, να εχει παρέα ο Αλεξης .... Να παίζουν κρυφτό, κυνηγητό, τον γιατρό, τα παιδιά !!!!!!

  5. Παράξενος avatar
    Παράξενος 31/07/2015 08:11:17

    Δε στηρίζει την επιβιώσή της η Ελλάδα στο σύριζα αλλά το θάνατό της. Ο Έλληνας δε θέλει πια καθόλου πολιτικές/κοινωνικές/εθνικές υποχρεώσεις και το κλείνει το μαγαζί. Στο εξής μένει μόνο ο αχόρταγος, παθητικός, κουτοπόνηρος ιδιώτης. Συνυπολογίζοντας την τεράστια λαθρομετανάστευση και την επεκτατικότητα της Τουρκίας μπορούμε να φανταστούμε ότι η συνέχεια θα είναι ασύγκριτα χειρότερη.

  6. metronomos avatar
    metronomos 31/07/2015 11:54:49

    Βλέπω και ακούω τον "πρωθυπουργό" ....στη βουλή. ΦΤΗΝΟΣ ΚΑΙ ΡΗΧΟΣ ΤΑΚΤΙΚΙΣΜΟΣ. (lexilogia.gr)
    1. use of tactics : The unscrupulous ( = showing no regard for what is right or honorable) use of tactics in politics to further one's own ends
    2. τακτικισμός (ο) ΠΟΛΙΤ. τρόπος πολιτικής συμπεριφοράς που χαρακτηρίζεται από τη χρησιμοποίηση μιας τακτικής για την εξυπηρέτηση μεμονωμένων στόχων και όχι ως μέρους ενός συνολικότερου πολιτικού σχεδίου και προγράμματος.
    3. τακτικισμός Η τάση επίλυσης των προβλημάτων, κυρίως σε πολιτικό επίπεδο, χωρίς στρατηγική και μακροπρόθεσμο σχεδιασμό. Η κοντόφθαλμη και χωρίς μακροπρόθεσμο σχεδιασμό πολιτική που ακολουθούν τα πολιτικά κόμματα. ΑΥΤΑΤΕΣΚΗ ΜΕΙΟΝΕΞΙΑ = ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ - ΟΙ ΑΛΛΟΙ , (Επισυναπτω το ΑΡΘΡΟ του Δευκαλίωνα Τσαγκαράκη : http://liberalcreta.pblogs.gr/567462.html) : ΄΄Ποτέ μην τα βάζεις με έναν βλάκα....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και μετά θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας!!!΄΄ ΥΠΟΛΕΊΠΕΤΑΙ σε καλλιέργεια χαρακτήρα. ΑΝΕΛΙΧΘΗΚΕ μέσα στο στεγανό μικρόκοσμο της κομματικής μετριότητας των κομμουνιστογενών , που επικράτησαν παιζοντας άριστα για χρόνια, τον ΡΟΛΟ του ΘΥΜΑΤΟΣ !!!! ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ με μικρότητα και μικροψυχία. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

    ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΜΕ ΣΥΝΘΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ. ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΞΙΩΜΑ.

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 31/07/2015 16:11:40

    Έχει κυβέρνηση ή δεν έχει κυβέρνηση η Ελλάδα αυτή τη στιγμή ; Αν έχει κυβέρνηση γιατί δεν απασχολείται με το έργο της ; Αν υπάρχει κυβέρνηση, ας μας απαντήσει στα ερωτήματα που πραγματικά ενδιαφέρουν τους πολίτες: Σε ποια κατάσταση ρευστότητας βρίσκονται οι τράπεζες ; Σε ποια κατάσταση θα βρίσκονται μετά από δυο μήνες ; Ποια είναι η εξέλιξη της ανεργίας τον τελευταίο μήνα ; Υπάρχει προσδοκία για ύφεση ή για ανάκαμψη τους επόμενους μήνες ; Πότε το κράτος θα πληρώσει τις οφειλές του ; Πότε θα καταργήσει τους κεφαλαιακούς ελέγχους ; Αυτή η κυβέρνηση και αυτός ο Πρωθυπουργός εγγυώνται την "όποια σταθερότητα έχει απομείνει" στην οικονομία της χώρας μας; Εγγυώνται την ευρωπαϊκή πορεία της Ελλάδας ; Γιατί αν δεν εγγυώνται τα παραπάνω, με ποιο δικαίωμα μπαίνουν σε φάση κομματικής εσωστρέφειας αντί να ασκούν τα καθήκοντά τους ;

  8. roadrunner avatar