25/05/2010 17:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κακλαμάνης επιζητεί στήριξη Σαμαρά

Σε συνέντευξή στον Flash radio ο Ν. Κακλαμάνης είπε μεταξύ άλλων:

«Η εποχή των δημάρχων κομματαρχών έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Η εκτίμηση μου είναι, αν και δεν είμαι εκπρόσωπος του κ. Σαμαρά ότι η πολιτική στήριξη της παράταξης μου θα υπάρξει. Ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα στο βαθμό που παρουσιάστηκε, καλοπροαίρετα θα θελα να πω. Αυτά τα λένε οι άσπονδοι «φίλοι» του κ. Σαμαρά και οι δικοί μου».

«Η απόφαση για το «ναι» ή το «όχι» για τα μέτρα ήταν πολύ πιο δύσκολη για την αντιπολίτευση παρά για την κυβέρνηση. Για την κυβέρνηση ήταν μονόδρομος, δεν υπάρχει αμφιβολία. Η άποψη μου είναι ότι η αξιωματική αντιπολίτευση έχοντας διαβάσει το σχέδιο νόμου και όχι τα παραρτήματα ήταν περισσότερο προς την πλευρά της κ. Μπακογιάννη και λιγότερο του κ. Σαμαρά. Όταν όμως παρουσιάστηκαν τα παραρτήματα και είδαμε ότι η ουσία του πράγματος κρύβεται εκεί, πρέπει να σας πω ότι έχω αναθεωρήσει τη στάση μου αυτή».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick name@ta lefta iparhoun.gr avatar
    nick name@ta lefta iparhoun.gr 25/05/2010 17:30:24

    ...Νικήτα τελικά θα μας πείς με ποιόν είσαι; Ξέρεις ότι αν πατείς ταυτόχρονα σε δύο βαρκες στο τέλος θα πέσεις στο νερό με τον...κώλο; Ολίγον έγκυος αγαπητέ μου Νικήτα δεν γίνεται, δεν μπορεί να έχουν όλοι δίκηο!
    Ξεκαθάρισε τι θες επιτέλους και ξαναπέρνα.

  2. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 25/05/2010 17:34:55

    Νικήτα λαθροδήμαρχε,
    φρόντιζε να μας αδειάσεις τη γωνιά και να πας να βρεις την αγαπημένη σου αρχηγό. Ίσως ο πιο αποτυχημένος δήμαρχος Αθηναίων!

  3. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2010 17:46:44

    Ο Δήμαρχος των απλωμένων κουρελιών στα πεζοδρόμια.
    Άτυπα στηρίζει το λαθρεμπόριο ή κάνω λάθος?

  4. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 17:50:48

    Κυβισθήσεις ατελείωτες...
    Δήμαρχος Αθηναίων...Ο υπέρτατος τίτλος τιμής. Με τίτλο βαρύ σαν Ιστορία...
    Δεν υπάρχουν χαρακτηρισμοί.Αδυνατώ.

  5. effie B. avatar
    effie B. 25/05/2010 18:00:22

    "....Η εκτίμηση μου είναι, αν και δεν είμαι εκπρόσωπος του κ. Σαμαρά ότι η πολιτική στήριξη της παράταξης μου θα υπάρξει...."

    Λαθος εκτιμηση....

  6. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 25/05/2010 18:09:23

    ο πιο αποτυχημένος δήμαρχος από την κατοχή θέλει στήριξη. να την πάρει από την Ντόρα.

  7. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 25/05/2010 18:36:50

    οποιος πιστευει πραγματικα στον Σαμαρα...ενοειται οτι δεν ψηφιζει αυτη την κολοβη οχια....

  8. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/05/2010 18:56:41

    Ὁπωσδήποτε δέν τόν ψηφίζουμε.Ὁ Σαμαρᾶς εἶναι ξύπνιος.

  9. Il marinero avatar
    Il marinero 25/05/2010 18:58:44

    Θα είναι ΤΟ σφάλμα του κ. Σαμαρά να στηρίξει τον Κακλαμάνη.
    Θα επαναληφθεί το σενάριο "Τζανετάκος"!

  10. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 25/05/2010 19:09:29

    Πιστευω να μην υποκηψει ο Σαμαρας στον εκβιασμο κακλαμανη

  11. anonymous avatar
    anonymous 25/05/2010 19:30:19

    Κάθε φορά που ανεβαίνει ανάρτηση για τον Κακλαμάνη οι σχολιαστές τον στολίζουν δεόντως.
    Ο κόσμος δεν τον θέλει για δήμαρχο. Αυτό πρέπει να το καταλάβει η Ρηγίλλης αν δε θέλει να χάσει το δήμο. Πρέπει να κατεβάσει άλλον.

    Σαφώς και αναμένουμε ότι ο Σαμαράς δε θα υποκύψει στον εκβιασμό Κακλαμάνη.

  12. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 25/05/2010 20:15:53

    Τα πράγματα για εμένα είναι απλά. Έχω ρωτήσει δεκάδες αστυνομικούς για την κατάσταση με το αφρικανικό παζάρι στο κέντρο και όλοι βρίζουν τον Κακλαμάνη. Η δημοτική αστυνομία κάθεται και έχει εντολές να μην κάνει τίποτα. Περνάνε από μπροστά τους, τους βλέπουν, τους αφήνουν να μαζέψουν τα πράγματα και τους κοιτάνε που φεύγουν. Σε καμιά ευρωπαϊκή πόλη δεν γίνεται αυτό το χάλι. Μαύρο στον Κακλαμάνη.

  13. Ιάσων Κιανός avatar
    Ιάσων Κιανός 25/05/2010 21:46:44

    Δεν μου λες ρε Κακλαμάνη,

    σκληρό αγόρι όπως σε λέει και ο Κρανιδιώτης, με τι μούτρα ζητάς να σε ξαναστήριξει η ΝΔ για δήμαρχο, και εγώ ως απλός ψηφοφόρος, όταν έχεις καταντήσει το κέντρο της Αθήνας ... ΙΣΛΑΜΑΜΠΑΝΤ ;;;;;

    Είναι εικόνα αυτή στην οδό Πανεπιστημίου όπου τα αριστουργήματα της κλασσικής αρχιτεκτονικής (Πανεπιστήμιο, Ακαδημία κλπ) ότι καλύτερο θα ήθελε να φωτογραφήσει ο ξένος τουρίστας ως ενθύμιο από την Αθήνα... αλλά και να δει ο Ελληνας και να αναθαρέψει λίγο η περιφάνεια του... και εσύ τα έχεις μετατρέψει σε γύφτικο παζάρι της Καμπούλ και της Βομβάης, με απλωμένες κουβέρτες, λαθραία και επικίνδυνα προιόντα, και μαύρο χρήμα για την λαθρο-μαφία ;;;

    Είναι εικόνα αυτή πρωτεύουσας Ευρωπαικής χώρας;;;

    Και μου κορδώνεσαι στα κωλο-κάναλα και παριστάνεις τον κάποιον και την μεγάλη πολιτική προσωπικότητα;

    Ο Σαμαράς έχει κατηγορηματικά δηλώσει την στήριξή στον Ελληνα μικρομεσαίο καταστηματάρχη που πληρώνει ενα σκασμό λεφτά κάθε μήνα για ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, προμηθευτές, εφορίες, δήμο, κλπ κλπ και αγωνίζεται να σώσει την επιχείρησή του, και ενάντια σε αυτούς που την στείνουν έξω από την πόρτα του και πουλάνε μαύρα και αφορολόγητα τα ίδια ή απομιμήσεις των προιόντων του. Αυτό δεν λέγεται αγορά και ανταγωνισμός. Αυτό λέγεται μπορντέλο...

    Εσύ με τις πράξεις σου έχεις πάρει θέση ενάντια στους Ελληνες καταστηματάρχες και υπέρ της λαθρο-μαφίας, με το να τους ανέχεσαι, να τους προστατεύεις, να τους ταίζεις, να τους ...χαιδεύεις, και να εμπεδώνεις εσύ πρώτος η δημαρχάρα ένα κράτος πλήρους ανομίας και ασυδοσίας στη καρδιά της πόλης σου.

    Λοιπόν τι στήριξη ζητάς; Οπως έστρωσες να κοιμηθείς... Τράβα να σε στηρίξουν οι συνιστώσες και οι συνισταμένες του Τσίπρα, ο Βαλιανάτος, οι ΜΚΟ για πάσαν νόσον και ...υπο-εργολαβία, ο Γιωργάκης, και η κοινότητα της Ακτής του Ελεφαντοστού.

    Οσο μ' αρέσει που κάποτε καμωνόσουνα και τον πατριώτη.

    Α ρε καημένη Πατρίδα από τι ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ περιμένεις να σε σώσουν...

    • Greco avatar
      Greco @ Ιάσων Κιανός 25/05/2010 22:22:20

      μπορει καποιος μια χαρα να ναι και πατριωτης και ανικανος...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ιάσων Κιανός 25/05/2010 22:30:07

      άαααα... τώρα κατάλαβα. Αθήνα είναι... και εγώ νόμιζα ότι ήταν κάτι μεταξύ Αλ Καχίρα και Τασκένδης... με πασπάλισμα Σενεγάλης

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ archaeopteryx 25/05/2010 22:32:10

        Πως λένε αλαχού ακμπάρ στα σουαχίλι;

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/05/2010 22:34:35

    अकबर

  15. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 25/05/2010 22:50:34

    Ας παη να δη ο Δημαρχος ποσο δυσκολο ειναι να περασης απο την απλωμενη λαθραια πραματεια διχως να γκρεμοτσακιστης -η να σε προσβαλη ο μεταναστης αν τα πατησης- μπροστα απο τις πολυκοσμες στασεις των λεωφορειων στο προ της Ακαδημιας πεζοδρομιο, στην Ερμου και στην γωνια Πειραιως και Μενανδου, οπου μεχρι την Ευριπιδου ειναι γκετο, και απο Αθηνας εως την Πειραιως, γυρω γυρω απο το Δημαρχειο δεν τολμας να περασης, συνοστιζεσαι με τριτοκοσμικους και τους βλεπεις να μενουν στα δεκα μαζι σε δεκα τμ βρωμικα ποαληα γραφεια.
    Ας παει να δη στην Πλ. Βαθη μποστα απο τΗΝ Γραμματεια του Δημου στη Λιοσσιων 22, στην Καματερου, στην Αριστοτελους και Χαλκοκονδυλη την πεζοδρομιακη πορνεια μερα μεσημερι και ας κρινη το εργο του για την Αστυιατρικη και την Αναπτυξι. Ασε πια την εγκληματικοτητα, και τις αλλες συνοικιες

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 25/05/2010 23:38:54

    Μαύρο στον αναμορφωτή της οδού Κανάρη.
    Μαύρο στον πιο αποτυχημένο δήμαρχο.
    Μαύρο στον πραιτωριανό της Ντόρας.

    O,τι και αν αποφασίσει ο Αντώνης, ο Κακλαμάνης θέλει μαύρο. Που θα το χρεωθεί προσωπικά και αποκλειστικά. Γιατί ο πολιτικός σαλτιμπαγκισμός τελείωσε.

  17. Venom avatar
    Venom 26/05/2010 00:37:48

    Θα την πάρει την στήριξη Σαμαρά!
    Δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο ο Σαμαράς, αλλιώς θα χάσει μεν τον δήμο ο Κακλαμάνης, αλλά θα τον χάσει και ο Σαμαράς! Και θα χρεωθεί (ο Σαμαράς) μια εκλογική ήττα μεγαλύτερη από αυτή των τελευταίων βουλευτικών, μιας και ο δήμος της Αθήνας είναι παραδοσιακά της ΝουΔούλας!!!
    Από την άλλη, βλέπω να κατηγορείτε τον Κακλαμάνη για πράγματα που νομίζω δεν μπορεί να επέμβει ο ίδιος ή οι δημοτική υπάλληλοι (δημοτικοί αστυνομία)! Η μοναδική αρμοδιότητα της δημοτικής αστυνομίας είναι να σφραγίζει καταστήματα. Για όλα τα υπόλοιπα, γι' αυτό βγαίνουν σε περιπολίες με την ΕΛ.ΑΣ.
    Για την κατάσταση στην Αθήνα, φταίει και ο δήμος, φταίει και η νομαρχία και όλοι οι συναρμόδιοι, αλλά κυρίως φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Venom 26/05/2010 08:16:27

      Ας μη του χρεώσουμε το ...μεταναστευτικό.
      Απ'την άλλη δεν προλαβαίνει η Ν.Δ να ετοιμάσει εναλλακτική υποψηφιότητα.
      Αν είναι να χαθεί ο Δήμος Αθηναίων ας τον χάσει ο Κακλαμάνης.
      Γιατί η μη υποστήριξή του από το Σαμαρά και η εξ αυτής απώλεια του Δήμου θα χρεωθεί στον ίδιο.
      Αφήστε που την εκλογική αντιπαράθεση την ξέρει πολύ καλά,ώστε τίποτα να μην έχει προεξωφληθεί.
      Πάντως η παραπάνω δήλωση δείχνει να εχει διανύσει αρκετό δρόμο από την...παλιότερη στάση του.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΣΟΝ ΠΕΝ 26/05/2010 18:17:33

        Ούτε η ΝΔ ούτε το ΠΑΣΟΚ έχουν γνωστοποιήσει τις υποψηφιότητες. Με απλά Ελληνικά αυτό σημαίνει ότι έχουν αρκετό χρόνο να κατεβάσουν εναλλακτική υποψηφιότητα.

        Πάντως για την Αθήνα δεν ξέρουμε. Για τον Πειραία προαλείφεται ο Μαντούβαλος και θα παιχτεί αν τον κρατάνε στο χέρι με το παραδικαστικό.
        Θεσσαλονίκη είναι άστα να πάνε. Λείπουν 34 εκ από το ταμείο του δήμου και όλοι κάνουν τους Κινέζους.

        Κοινώς η ΝΔ πρέπει να κατεβάσει άλλα άτομα.

  18. co avatar
    co 26/05/2010 10:08:33

    να μην υποστηρίξει αυτόν τον τυχαρπαστο, να βγει και να τον καταγειλει με αυτα που λεει ο κοσμακης. και εντωμεταξυ και να τον υποστηρίξει ΔΕΝ προκειται να βγει, κοσμος εχει χασει περιουσιες, εχει φοβηθει ειδε και το γκαζι και τα πεζοδρομια να μετατρεπονται σε ξεφραγο αμπελι απο τα μαγαζια και γνωρίζει οτι ο κακλαμανης αν δεν ειναι συνενοχος δεν σταθηκε απεναντι σε αυτο.
    αν κατεβει ο κακλαμανης περιμενετε και τον γελοιο να υποστηριξουμε και τον δημο να χασουμε, ας τον αναβαθμισει σε περιφερειαρχχη η εγω δεν ξερω τι αλλα να ξεκουμπιστει.

  19. Fotis avatar
    Fotis 26/05/2010 11:39:38

    Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά: από τη μια ζητάμε όλοι να αποκομματικοποιηθούν οι δημοτικές εκλογές για να δούμε θεού πρόσωπο κι απ'την άλλη πέφτουμε πάνω στον κάθε κακλαμάνη γιατί δεν είναι ξεκάθαρο ποιο κόμμα θέλει να τον στηρίξει!! Έλεος δηλαδή!! Η οποιαδήποτε κυβέρνηση και ο οποιοσδήποτε δήμαρχος εκλέγεται από ΕΜΑΣ!! Ας αναλάβουμε την ευθύνη μας επιτέλους! Δε φταίει ο Κακλαμάνης, τη δουλειά του κάνει όπως νομίζει καλύτερα. Αλλά ας δούμε ο καθένας μας τι ευθύνη έχουμε. Παράδειγμα: εσείς που διαμαρτύρεστε για το λαθρεμπόριο στο κέντρο, σταματήστε για δέκα λεπτά και παρατηρήστε τι συμβαίνει, αυτοί όλοι οι αλλοδαποί πουλάνε μια χαρά και πουλάνε και σε Έλληνες και σε ξένους... Γιατί μένουν;... για σκεφτείτε ποιος τους αφήνει να απλώνουν την πραμάτεια τους; ο Δήμαρχος ή εμείς όλοι;

    • nancy avatar
      nancy @ Fotis 26/05/2010 15:49:21

      Εσείς Φώτη τί λέτε για τους αλλοδαπούς? Εμείς φταίμε?

  20. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 26/05/2010 15:24:14

    Ο Κακλαμάνης προσπαθεί να προκαταλάβει τη στήριξη του Σαμαρά με το έτσι θέλω. Και αυτό, τη στιγμή που ο Σαμαράς έχει τονίσει ότι αυτά τα θέματα δεν είναι του παρόντος και θα εξετασθούν στην ώρα τους. Ο άλλος όμως επιμένει και κάθε τόσο ξαναθέτει το ζήτημα τελεσιγραφικά.

    Πέραν του γεγονότος ότι ο Κακλαμάνης είχε κάνει κάποιες άκομψες αναφορές για την προγιαγιά του Σαμαρά (Π. Δέλτα), πράγμα που είχε εξοργίσει το Σαμαρά και τον είχε αναγκάσει να του κάνει αυστηρή προειδοποίηση λίγο πριν την εκλογή αρχηγού στη ΝΔ (και που δεν έκανε για κανέναν άλλο τόσο φωτογραφικά), αν ο Σαμαράς του δώσει το χρίσμα θα είναι σα να σύρεται από τον Κακλαμάνη. Και μόνο για αυτό το λόγο δεν πρέπει να του δώσει το χρίσμα, γιατί αν το κάνει πλήττει καίρια το αρχηγικό του προφίλ. Θα φαίνεται σαν ένας πολιτικός αρχηγός που σύρεται από τον κάθε δήμαρχο (και βέβαια θα ανοίξει η όρεξη και σε άλλα βαρίδια) και από εκεί και μετά είναι εύκολο να χαθεί κάθε έλεγχος.

    Κι αν χάσει το Δήμο; Στη χειρότερη περίπτωση είναι καλύτερα να χάσει το Δήμο παρά την αξιοπρέπεια και την πυγμή του, γιατί μετά θα τα χάσει όλα. Θα τον χάσει όμως το Δήμο; Δεν το πιστεύω, ίδίως όταν ο αντίπαλος (όποιος κι αν είναι) θα πάρει αναπόφευκτα το παρατσούκλι "ο δήμαρχος του ΔΝΤ". Άλλωστε ο Κακλαμάνης δεν θα ήταν φαβορί σε καμμία περίπτωση, είτε με στήριξη της ΝΔ, είτε πολύ περισσότερο χωρίς στήριξη. Αφενός έχει γεράσει κάπως και έχει χάσει κάτι από την παλιά γοητεία του και αφετέρου η θητεία του δεν ήταν και ότι καλύτερο για την Αθήνα, το αντίθετο. Στο χέρι του Σαμαρά είναι να βρει (πολύ) καλύτερο υποψήφιο για την Αθήνα που θα σηματοδοτήσει το νέο ξεκίνημα (και στο Δήμο) και θα υλοποιήσει για άλλη μια φορά το "άλλαξέ τα όλα", πράγμα που δεν ήταν απαίτηση μόνο της βάσης της ΝΔ, αλλά και της κοινωνίας ευρύτερα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 26/05/2010 18:12:16

      Φίλε μου όλα αυτά είναι πολιτικαντισμοί. Ο βασικό λόγος είναι ότι ο Κακλαμάνης απέτυχε παταγωδώς. Είναι ο χειρότερος Δήμαρχος μετά το Μπεχράκη.

      Πρέπει να πάει σπίτι του γιατί απέτυχε. Τόσο απλά.

  21. O Chazos tou choriou avatar
    O Chazos tou choriou 26/05/2010 15:34:05

    Mavro ston Iouda !


    Ase pou tou paei mourlia...!