#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2013 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και plan B στη φαρέτρα της κυβέρνησης


Αποφασισμένος να πάει μέχρι τέλους την κόντρα του με την τρόικα, είναι ο πρωθυπουργός, ο οποίος δεν κρύβει από τους συνομιλητές του την απογοήτευση του για την αντιμετώπιση που επιφύλαξαν οι δανειστές μας στην τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε το προηγούμενο διάστημα η κυβέρνηση και στις …αιματηρές θυσίες των Ελλήνων, προκειμένου να επιτύχει η χώρα τους στόχους της.


Με την φράση του Α. Σαμαρά, «εμείς δεν εκβιάζουμε, αλλά ούτε εκβιαζόμαστε» που διέρρευσε το Μαξίμου, εκπέμπεται ένα ηχηρό μήνυμα αποφασιστικότητας της κυβέρνησης, προς την πλευρά των τροικανών οι οποίοι όχι απλώς υπαναχωρούν από τις δεσμεύσεις τους προς την Ελλάδα, αλλά εμφανίζονται περισσότερο προκλητικοί και θρασείς απέναντι στην χώρα μας.


Αποδέκτης της οργής του πρωθυπουργού έγινε και η ίδια η Κριστίν Λαγκάρντ, όταν σύμφωνα με πληροφορίες της τηλεφώνησε και την εγκάλεσε για την «άθλια» έκθεση του ΔΝΤ, αλλά και για την ιταμή συμπεριφορά του εκπροσώπου του ταμείου, Πολ Τόμσεν.


Ο Α. Σαμαράς είναι έτοιμος για ένα ακόμη πιο σκληρό γύρο πολιτικής διαπραγμάτευσης στο ανώτατο επίπεδο, ξεκινώντας κύκλο επαφών με Ευρωπαίους ηγέτες και θεσμικούς παράγοντες. Πρώτος διπλός σταθμός του Μάλτα και Ιταλία, αφού πιστεύει ότι η Ελλάδα σε αυτή την Ευρωπαϊκή περιπέτεια δεν είναι μόνη και πως ο Νότος οφείλει  να αντιδράσει σύσσωμος απέναντι στην «αναισθησία» του Βορρά.


Στην ατζέντα των συνομιλιών του πρωθυπουργού με τους ομολόγους του πρωθυπουργούς Μάλτας και Ιταλίας είναι και το μεγάλο θέμα της λαθρομετανάστευσης καθώς και η συνολική αντιμετώπιση του από τις χώρες του Νότου.


Ο στόχος του πρωθυπουργού σε αυτή την προσπάθεια πολιτικής διαπραγμάτευσης είναι διπλός. Πρώτον θα ξεκαθαρίσει ότι νέα δημοσιονομικά μέτρα και νέο μνημόνιο δεν είναι αποδεκτά από την κυβέρνηση και τον ελληνικό λαό, ενώ παράλληλα θα επιμείνει ότι η πλευρά των δανειστών οφείλει να σεβαστεί την υπογραφή της στο Eurogroup του Νοεμβρίου του 2012, που αποφάσισε ότι εφόσον η χώρα μας επιτύχει πρωτογενές πλεόνασμα, τότε κι εκείνοι θα φρόντιζαν την τακτοποίηση του χρέους.


Μετά τις επαφές Σαμαρά σε Βαλέττα και Ρώμη επόμενος σταθμός του πρωθυπουργού είναι οι Βρυξέλλες, Πέμπτη και Παρασκευή, όπου στο περιθώριο της Συνόδου Κορυφής θα έχει συναντήσεις με πολλούς Ευρωπαίους ηγέτες και θεσμικούς παράγοντες, ενώ στις προθέσεις του είναι κι ένα τετ α τετ με την Άγκελα Μέρκελ.


Ωστόσο ο πρωθυπουργός αναμένει να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες συγκρότησης κυβέρνησης στην Γερμανία, ώστε να μεταβεί στο Βερολίνο, για ένα ακόμη ραντεβού με την Γερμανίδα Καγκελάριο.


Στα διαπραγματευτικά ατού του Α. Σαμαρά και η Ελληνική προεδρεία στην Ε.Ε, για το πρώτο εξάμηνο του 2014, αφού αν δεν υπάρξει συμφωνία με την τρόικα χωρίς νέα μέτρα, όπως απαιτούν οι εκπρόσωποι των δανειστών μας, κινδυνεύουν να τιναχτούν όλα στον αέρα.


Στενοί συνεργάτες του πρωθυπουργού και κορυφαίοι υπουργοί σημειώνουν ότι «…ο Α. Σαμαράς έχει πάρει πάνω του την διαπραγμάτευση» και εμφανίζονται συγκρατημένα αισιόδοξοι τονίζοντας ότι η εξεύρεση έντιμης λύσης στο προβαλλόμενο αδιέξοδο είναι μονόδρομος και για την Ε.Ε.


Πάντως στο Μαξίμου ετοιμάζουν και το plan B και ο πρωθυπουργός έχει δώσει εντολή στον Γιάννη Στουρνάρα να προχωρήσει όλες τις διαδικασίες ώστε η χώρα να μπορεί να βγει νωρίτερα στις αγορές, αν αυτό χρειαστεί μετά από ένα ναυάγιο των ελληνικών προσπαθειών.


Κάτι τέτοιο βεβαίως προϋποθέτει όπως λένε από το πρωθυπουργικό γραφείο, να σταματήσουν οι αρνητικού χαρακτήρος δηλώσεις και οι δυσοίωνες εκτιμήσεις γα την ελληνική οικονομία από τους Ευρωπαίους θεσμικούς παράγοντες και τους εκπροσώπους του ΔΝΤ, που στο τέλος, τέλος είναι και οι αρχιτέκτονες του προγράμματος.


Ροβεσπιέρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hawk avatar
    Hawk 21/10/2013 12:55:08

    Τι μεγαλύτερο διαπραγματευτικό χαρτί χρειάζεται η κυβέρνηση απέναντι στην τρόϊκα από το γεγονός ότι το 2010, έτος που μας επέβαλαν το πρώτο μνημόνιο, η ανεργία ανερχόταν στα 600 χιλιάδες άτομα και σήμερα μιλάμε για 1,5 εκατομμύριο άνεργους χωρίς σε αυτό να προστίθενται και οι μικρο-μεσαίοι και μεγάλοι επιχειρηματίες που έχασαν τις επιχειρήσεις τους μια και γι αυτούς δεν προβλέπεται ΟΑΕΔ. Τι είδους μέτρα δηλαδή μπορούν να παρθούν όταν τόσο μεγάλο μέρος του ενεργού πληθυσμού είναι εκτός εργασίας και όταν το εργαζόμενο τμήμα έχει πλήρως κινεζοποιηθεί? Τι είδους φορολογία μπορεί ακόμη να επιβληθεί και τι θα μπορούσε να αποδώσει? Μακάρι να γίνει κάτι αλλά το βλέπω πολύ χλωμό, μάλλον θα πάμε σε καινούργιο μνημόνιο ή όπως αλλιώς θα το βαφτίσουν, καινούργια μέτρα, καινούργιες μειώσεις μισθών και συντάξεων μέχρις τελικής ισοπέδωσης των πάντων.

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 21/10/2013 12:57:51

    Συγχαρητήρια για το Plan B. Αυτή είναι όλη η ουσία.

    Και τελικά, λόγω των παλινωδιών και των διαφωνιών της τρόικα και των αντικρουόμενων συμφερόντων, η κυβέρνηση θα αναγκαστεί να πάει στο Plan B.

    Θα πέσουν πάνω της πολλοί που έχουν συμφέρον από την παράταση του Μνημονίου για να την αποτρέψουν. Δεν θα είναι καθόλου εύκολο εγχείρημα. Θα βρει πολλά απρόοπτα μπροστά του. Αλλά είναι το μόνο που θα μπορέσει να δώσει οξυγόνο και περιθώριο λήψης αποφάσεων στην Ελλάδα.

    Ας μην φοβάται η κυβέρνηση. Το πρόβλημα της δήθεν "βιωσιμότητας του χρέους" είναι καθαρά τεχνητό. Το κατασκεύασε το ΔΝΤ με σκοπό το ελληνικό χρέος να μην γίνει ποτέ βιώσιμο.

    Η κυβέρνηση θα τα καταφέρει. Εδώ τα κατάφερε στο απείρως πιο δύσκολο 2012. Αρκεί να ξεφύγει από τις παγίδες που με βεβαιότητα θα της στήσουν από εδώ και πέρα, όσοι επενδύουν στην κατάρρευση των ελληνικών προσπαθειών.

  3. yellow avatar
    yellow 21/10/2013 13:50:39

    Το μνημόνιο είναι μονόδρομος, είναι ευλογία και σώζει τον τόπο.
    Οι δείκτες έχουν βελτιωθεί. Έχουμε κάνει τα 3/4 του δρόμου!

    Έτσι με έχουν μάθει τόσα χρόνια ....
    Ποια plan B; Τώρα ετοιμάζεται;

    Επίσης. Τώρα θυμηθήκαμε ότι υπάρχει νότος;;

    • rabi avatar
      rabi @ yellow 21/10/2013 14:38:53

      Να προσθέσω ότι ο Στουρνάρας προ 10 ημερών δήλωσε ότι το μνημόνιο είναι το πιο σοβαρό πολιτικό κείμενο που έχει τεθεί στην χώρα τα τελευταία 40 χρόνια.
      Όσο για τα plan B, μέχρι τώρα ακούγαμε ότι αυτός είναι ο μοναδικός δρόμος και οτιδήποτε άλλο οδηγεί την χώρα εκτός ευρώπης και ότι θα γίνουμε αλβανία.
      Ε ρε δούλεμα που πέφτει...

  4. Θάνος Τάκης avatar
    Θάνος Τάκης 21/10/2013 14:29:36

    Ευάγγελος Βενιζέλος, στην ΔΕΘ (8.09.2013): Θέλω όμως να σας διαβεβαιώσω και το καταλαβαίνει η καθεμιά και ο καθένας εδώ στην Ελλάδα, πως ούτε υπήρχε, ούτε υπάρχει «Σχέδιο Β» [...] Όποιος το ισχυρίζεται αυτό, ή δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει γύρω του, κυρίως στην Ευρώπη, ή λέει απλώς ψέματα για λόγους πολιτικής δημαγωγίας παίζοντας με τον αγώνα και την αγωνία του ελληνικού λαού.

    Αυτή η σιγουριά του Αντιπροέδρου είναι που δίνει πόντους στην κυβέρνηση...

  5. George avatar
    George 21/10/2013 14:38:59

    Αν το plan B της κυβέρνησης είναι να βγούμε στις αγορές με 175% χρέος, διακοπή των μνημονίων, ELA στις τράπεζες, 30+% NPL, 8-9% επιτόκια, μια χιονοστιβάδα που έρχεται στο συνταξιοδοτικό και ίσως πρωτογενές αλλά με τον τρόπο που έγινε.... μήπως να πάμε κατευθείαν στο plan B του Αλαβάνου? Μοιάζει πιό solid.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ George 22/10/2013 07:42:51

      τα επιτόκια είναι στο 6,5% από χθες. Και στις αγορές θα χρειαστεί να βγεις για μισό με 1 δις στο β εξάμηνο του 2014. Που μπορείς να έχεις επιτόκιο δεκαετούς κάτω από 5 άνετα αν είσαι συνετός στη διαχείριση των οικονομικών και γίνουν 2-3 επενδύσεις.

      • George avatar
        George @ Γεώργιος Τ. 22/10/2013 21:35:40

        Με σπάσιμο με την τρόικα τα επιτόκια θα είναι εκεί? Δεν θα υπάρξει bank run? Με όλους αυτούς που βγήκαν στην σύνταξη τα προηγούμενα χρόνια και θα θέλουν τώρα εφάπαξ και συντάξεις τι θα γίνει (χιονοστιβάδα)? H EKT θα καλύπτει τις τράπεζες? Ας είναι να πάνε όλα καλά, μέχρι πότε θα αντικαθιστάς χρέος με επιτόκιο 2-3% με καινούργιο στο 5-6% (πολύ καλό σενάριο)? Πόσο θα σε παίζουν οι αγορές? Δεν θα ξαναπάς σε μνημόνιο? Πόση σιγουριά θα νοιώσει ένας επενδυτής όταν δε βλέπει καμμία ομπρέλα? Νομίζω ότι το τέλος μιας τέτοιας απόφασης θα είναι δραχμή. Αν είναι έτσι πάμε με την μία, αλλιώς ας φτιάξουμε το σπίτι μας σωστά, όσο έχουμε time out από τις αγορές. Σε κανέναν δεν αρέσει να του λένε τι να κάνει, όλοι θέλουν να κερδίσουν ενδιάμεσες εκλογές αλλά.....ας προσέχαμε.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/10/2013 14:43:43

    Συγκρουση χωρις αποφαση για δραχμη δεν υπαρχει.Εαν το PLAN B ειναι εξοδος στις αγορες αυτο σημαινει δανεισμο 20 δις με 7-8% επιτοκιο για το 2014 και το 2015.Για ποσο καιρο θα αντεξει η οικονομια τετοιους τοκους;
    Εκτος και εαν εχει διαβεβαιωσεις απο αμερικανικα funds οτι θα αγορασουν πιο φθηνα.

  7. Διογένης avatar
    Διογένης 21/10/2013 15:14:24

    Και μόνον η επιτυχής έξοδος στις αγορές θα σηματοδοτήσει μεγάλη "κατρακύλα" στις αποδόσεις των ελληνικών ομολόγων, δηλαδή άνοδο της αξίας τους και μείωση των επιτοκίων.

    Τα αμερικανικά funds για τα οποία γίνεται λόγος εδώ: http://www.capital.gr/NewsTheme.asp?id=1798779 ότι πίεζαν ήδη από τον Απρίλιο-Μάιο του 2013 για έξοδο στις αγορές, ασφαλώς και θα αγοράσουν τα ελληνικά ομόλογα με υψηλά επιτόκια. Υπολογίζουν με την απότομη μείωση των επιτοκίων, μετά την πρώτη έκδοση, από το 7-8% στην σκάλα του 5-6%, ώστε να βγάλουν ένα πολύ γρήγορο (και πολύ εύκολο, κατά τη γνώμη μου) κέρδος. Αυτό σημαίνει ότι με λίγους τόκους παραπάνω στην αρχή, η ελληνική κυβέρνηση μπορεί να προσδοκά γρήγορη μείωση του επιτοκίου στην συνέχεια.

    Έτσι και αλλιώς τα μνημονιακά δάνεια διαρκούν έως τριάντα χρόνια αυτήν τη στιγμή. Σύμφωνα με την τρόικα, οι χρηματοδοτικές ανάγκες της Ελλάδας για τα επόμενα τρία χρόνια είναι λίγο παραπάνω από 10 δις (σαφώς όχι 20). Μιλούμε δηλαδή για μια επιβάρυνση τόκων της τάξης των 500-600 εκ. ευρώ το χρόνο κατ' ανώτατο όριο, επιβάρυνση που ήδη σχεδόν υπάρχει διότι αυτά τα 10+ δις είναι παλαιά ομόλογα με επιτόκια αρκετά μεγαλύτερα από αυτά των μνημονιακών δανείων. Μιλούμε δηλαδή για 100-200 εκ. επιπλέον τον χρόνο. Ποσό που δεν θα επιβαρύνει ιδιαίτερα τον ελληνικό προϋπολογισμό, που έχει πολύ μικρό κονδύλι για τόκους λόγω των χαμηλών τόκων των μνημονιακών δανείων.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Διογένης 21/10/2013 18:14:39

      Tα 20 τα εβαλα γιατι σε περιπτωση ρηξης με την τροικα δεν θα παρουμε ουτε τα άλλα 10 που μενουν απο το προγραμμα.Αρα πρεπει και αυτα να βγουν απο τις αγορες.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 22/10/2013 07:44:07

      Ήδη τα δεκαετή βρίσκονται στο 6,5% από χθες...

  8. Σίμος avatar
    Σίμος 21/10/2013 15:41:41

    Plan b αλλά Κύπρος (16.03.2013) και μετά τρέχτε ποδαράκια μου να αναιρέσουμε οτι είπαμε?

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/10/2013 16:20:46

    Γιά νά ὑπάρξει Plan B,πρέπει νά ἔχουμε ἤδη ἔτοιμο καί τό Plan C...

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/10/2013 16:49:02

    Έχω σπουδάσει Οικονομικά, τελικά έχω αποφανθεί ότι διορατικός Οικονομολόγος είναι αυτός που εμπιστεύεται την κρίση "αγαθού ανδρός"!
    Και συγκεκριμένα, χρωστάμε πάνω από 350 δις ευρώ, αν κάποια μέρα δηλώσουμε αδυναμία πληρωμών, τότε αλίμονο μας!
    Αλλά ταυτόχρονα αλίμονο και στους Δανειστές μας , όσο και να μας έχουν δεμένους, έχουν να χάσουν πάρα πολλά εμμέσως και αμέσως.
    Ταυτόχρονα όμως , στην Οικονομία υπάρχει και αυτό τα ρημάδι ο πολλαπλασιαστής που κάθε συνέπεια οικονομικής πράξης, την πολλαπλασιάζει ή την υποπλασιάζει, κατά τρόπο απρόβλεπτο, που είναι ταυτόχρονα και η γενεσιουργός αιτία του οικονομικού παράδοξου!
    Συνεπώς και σίγουρα το υπολογίζουν αυτό τα κεφάλια των διεθνών κερδοσκόπων, δεν είναι καθόλου παράξενο μια "άτσαλη" χρεοκοπία της Ελλάδας, να οδηγήσει την Ευρώπη και όχι μόνο , τουλάχιστον σε ισχυρό οικονομικό κλυδωνισμό, με απρόβλεπτες συνέπειες!!
    Και να είστε σίγουροι ότι το διεθνές Κεφάλαιο δεν έχει αισθήματα, γινάτια και διπλωματικές ίντριγκες, ακολουθεί τα συμφέρον που μεταφράζεται σε κέρδος ή στη ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΟΝ ΧΑΣΟΥΡΑ!!!

  11. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 21/10/2013 18:09:31

    το plan B έχει αρχίσει!! εδώ και τρεις ημέρες τα ΜΜΕ έχουν αναλάβει εργολαβικά να μας "ενημερώσουν" για τους τεράστιους μισθούς που απολαμβάνουν ορισμένες κατηγορίες υπαλλήλων και συνταξιούχων. Τις προηγούμενες φορές που παίχτηκε το ίδιο έργο είχαμε μειώσεις μισθών και συντάξεων. Τι νομίζεται οτι θα γίνει τώρα?

    • Mh_xeirotera avatar
      Mh_xeirotera @ papadopoulos ilias 22/10/2013 07:07:47

      Μη μου πεις οτι θα εχουμε αυξησεις? :)

  12. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 21/10/2013 19:46:00

    Ειναι δεδομενο οτι το ΠΑΣΟΚ κυβερνουσε παντα ποιο εξυπνα απο την ΝΔ.
    Μαλιστα θα μπορουσα να χαρακτηρισω τους περισσοτερους ΝΔ-κρατες πολιτικους πολιτικα αφελεις.
    Ετσι και τωρα με πολιτικη αφελεια εφαρμοσαμε κατα γραμμα τις παπαριες της τροικας.
    Οποιος μπορει να κερδισει μια μερα εργασιας, μια μερα χωρις παραπανω περικοπες ειναι αυτος που παιζει καλυτερα το παιχνιδι.
    Η οικονομικη κριση ειναι παγκοσμια δεν ειναι Ελληνικη.

    • Mariana avatar
      Mariana @ Επιφανιος 21/10/2013 20:33:00

      Η οικονομικη κριση μπορεί να ειναι παγκοσμια αλλά η οικονομική κατοχή της χώρας είναι 100% ελληνική.
      Όπως λέει και κάποιος άλλος παραπάνω, δεν τίθεται θέμα plan b (αν υπάρχει και δεν είναι κουτόχοτρο για το πόπολο) χωρίς να πέσει στο τραπέζι θέμα μονομερούς επαναφοράς εθνικού νομίσματος.