#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2011 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και 50% να πάρει η ΝΔ θα λένε γιατί δεν πήρε ... 51%



Από το πρωί και με αφορμή το χθεσινό βαρόμετρο του  ΣΚΑΪ ακούμε τους γνωστούς αναλυτές και παρουσιαστές των ραδιοφώνων και τηλεοράσεων να μην λένε για το σχεδόν διψήφιο της διαφοράς ΝΔ- ΠΑΣΟΚ αλλά ότι η πρώτη "δεν πήρε ακόμα αυτοδυναμία", "ο δικομματισμός πέφτει", επειδή πέφτει το ΠΑΣΟΚ τους και χάνουν τον κόσμο κάτω από τα πόδια τους και άλλα τέτοια.

Νομίζω ότι την καλύτερη απάντηση την έχει δώσει ήδη ο Σαμαράς από την συνέντευξή του στην ... Θεσσαλονίκη:

"Κοιτάξτε, στην αρχή όταν δεν ανεβαίναμε μας έλεγαν γιατί δεν ανεβαίνετε.  Μετά όταν ανεβήκαμε, άρχισαν να μας λένε γιατί δεν περάσατε ακόμα το ΠΑΣΟΚ;  Μετά όταν το περάσαμε το ΠΑΣΟΚ, μας είπαν γιατί δεν έχετε διαφορά αυτοδυναμίας;

Μόλις – και εγώ νομίζω ότι την έχουμε ήδη – φανεί ότι έχει αποκτηθεί αυτή η διαφορά αυτοδυναμίας, θα μας πουν ότι δεν έχετε άνετη αυτοδυναμία.  Και μόλις θα αποκτήσουμε και την άνετη αυτοδυναμία να είστε σίγουροι, θα μας πουν ότι έχουμε γίνει αλαζόνες. Αυτή είναι η μοίρα των κομμάτων που ανεβαίνουν.

Εμένα δεν με ενδιαφέρει να κερδίσω τις εκλογές για να κερδίσω τις εκλογές. Ούτε με ενδιαφέρουν οι δημοσκοπήσεις. Ούτε ποτέ μου έδωσα σημασία. Ούτε πιστεύω ότι πρέπει να δίνουμε σημασία στις δημοσκοπήσεις. Είμαι αντίθετος από τους περισσότερους σε αυτό.

Εγώ πιστεύω ότι ένας ηγέτης οποιασδήποτε χώρας και σε οποιοδήποτε επάγγελμα πρέπει να προηγείται των δημοσκοπήσεων. Να λέει αυτό πιστεύω, αυτό θα κάνω γιατί αυτό είναι καλό.  Η δημοσκόπηση μπορεί να έρθει αργότερα και τότε θα το καταλάβουν δεν έχει σημασία.

Αν παίρνατε δημοσκόπηση ποιοι πιστεύανε ότι το μνημόνιο θα πάει καλά και από μέσα, από τους δικούς μου ακόμα εάν βλέπατε ποιοι σου έλεγαν τότε να ψηφίσουμε ναι ή  όχι, από το στενό δικό μου περιβάλλον ακόμα υπήρχε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό για ναι.

Σήμερα, όλοι το δέχονται, πλέον. Έπρεπε εγώ να κάνω δημοσκόπηση εκείνη την ώρα;  Ασφαλώς είναι χρήσιμη η δημοσκόπηση, προς Θεού δεν λέω αυτό. Όχι.  Αλλά δεν πρέπει κανείς να αποφασίζει με βάση τη δημοσκόπηση.

Επομένως εμένα, αυτό που με νοιάζει είναι, όχι το να κερδίσουμε μόνο τις εκλογές.  Το πώς θα διοικήσουμε με νοιάζει, το πώς θα κυβερνήσουμε με νοιάζει.  Και να κυβερνήσουμε σωστά. Και για αυτό χρειάζομαι όλο τον κόσμο δίπλα μου, όλους. Σωστά, ενημερωμένους πολίτες.  Όλους. Και κάνω κάλεσμα σήμερα ιδιαίτερα στα νέα τα παιδιά, στους νέους επιστήμονες, ενημερωμένοι για τα εθνικά, για τα οικονομικά, για τα κοινωνικά, για τους στόχους μας.

Είμαστε μια ράτσα που, όταν είναι ενωμένη και ξέρει γιατί παλεύει, πολεμάει και κερδίζει. Και αυτό είναι εκείνο που εμένα με συγκινεί, αν θέλετε. Δεν με συγκινεί καθόλου το αν είμαι στο 30, στο 20 ή στο 40 ή στο 25. Αυτό που με συγκινεί είναι να κάνω το σωστό. Και αυτό πρέπει να γίνεται...."

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 07/10/2011 18:45:23

    Ολοι οι ηγέτες της ΝΔ , πριν τον Σαμαρά σέρνονταν απο τις δημοσκοπίσεις και απο τους νταβατζήδες ,αντί να παράγουν πολιτική και ιδεολογία. Είδαμε που κατάντησαν τον συντηριτική παράταξη. Απολογητή και ουραγό της κάθε αριστερής αερολογίας. Σε αυτό που είπε ο Α. Σαμαρας έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο . ο ηγέτης ηγείται δεν έπεται, ο ηγέτης μάχεται δεν προσκυνά .

  2. ikaros avatar
    ikaros 07/10/2011 18:55:07

    Όταν οι χούντες πέφτουν, η Νέα Δημοκρατία έρχεται....

  3. Krax avatar
    Krax 07/10/2011 18:59:04

    Να είμαστε σοβαροί!.
    Άλλο το 31,άλλο το 50 και εντελώς άλλο το 51%.
    Το 51% δίνει κυβέρνηση με απόλυτη απλή αναλογική.
    Μη τρελαθούμε στο τέλος...

    • factorx avatar
      factorx @ Krax 07/10/2011 19:00:57

      Μην τρελαίνεσαι σε παρακαλώ....πλάκα τους κάνει ο τίτλος

      • karamanlikos avatar
        karamanlikos @ factorx 07/10/2011 19:23:06

        Φάκτορα,

        Καλά κάνεις και κάνεις πλάκα...
        Καλά κάνεις και ξαναθυμίζεις την εμπνευσμένη και "ψιλιασμένη" απάντηση του Αντώνη...
        Όμως, μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας: Εμείς κρατάμε την τύχη μας στα χέρια μας και μπορούμε α δώσουμε το τιμόνι στον Αντώνη! Αν ο Έλληνας δεν δώσει τη δύναμη που χρειάζεται ο Αντώνης (από 45% έως 50%), τότε κάποιοι θα το πάρουν το τιμόνι του Αντώνη!
        Οτιδήποτε κάτω από 45% θα ανοίξει μια νέα παρένθεση...
        Για φαντάσου τι κάνουν σήμερα οι "πρόθυμοι";
        Δίνουν στο ΛΑΟΣ 9%!!!!! και το 32% της προηγούμενης μέτρησης το κάνουν 31.5%, όταν ΟΛΟΙ γνωρίζουν ότι ο Αντώνης επί 2 χρόνια λέει την ΑΛΗΘΕΙΑ και δικαιώνεται...
        Για σκέψου τι θα κάνεις Φάκτορα όταν θα έχουν κάθε βδομάδα "πληρωμενη δημοσκόπηση" που θα εμφανίζουν τα ποσοστά με πτώση;

  4. man8os avatar
    man8os 07/10/2011 19:02:44

    Νομιζω οτι ειναι πολυ σωστα αυτα που ειχε πει τοτε ο Προεδρος. Μονο με σταθερους αξονες μπορει να πορευτει κανεις χωρις να χασει τον προορισμο του. Αλλοιως η πολιτικη δραση γινετε κυνιγι φαντασματων.

  5. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 07/10/2011 19:14:38

    Η ΝΔ είναι ήδη πρώτο κόμμα μακράν, και στη κρίσιμη (για μένα) ένδειξη "παράσταση νίκης" φαίνεται ό,τι θα κερδίσει άνετα τις εκλογές και μπορεί να κατακτήσει και την αυτοδυναμία.
    Το θέμα είναι αν θέλει να κυβερνήσει ή όχι.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Θοδωρής 07/10/2011 19:20:52

      Περιμένω εδώ κάτι πιο πρωτότυπο από αυτά που πλασάρουν καθημερινά ο κ. Μπάμπης, ο κ. Χατζηνίκος και ο κ. Τράγκας. Φυσικά και θέλει να κυβερνήσει η ΝΔ, αλλά με τους δικούς της όρους. Οχι τους όρους της διαπλοκής

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/10/2011 19:28:35

    Ο πραγματικός ηγέτης δεν σύρεται από τις δημοσκοπήσεις, αλλά τις καθορίζει.

  7. tzager avatar
    tzager 07/10/2011 19:32:10

    Η ΝΔ σέρνεται... Μερικοί πανηγυρίζουν για το +9 όταν ο αντίππαλος καταποντίζεται!!!!

    Με έξι και πάνω κόμματα στη Βουλή θα έλεγα σε μερικούς να μη βιάζονται να τρέξουν στη Συγγρού για βαρελώτα...

    Δύο είναι τα ενδεχόμενα τούτη την κρίσιμη ώρα: (1) Οικουμενική κυβέρνηση Εθνικής ενότητας ή (2) Εκλογές και κυβέρνηση συνεργασίας των δύο 'μεγάλων' κομμάτων.

    Τώρα αν αναρωτιούνται κάποιοι αν η ΝΔ έπιασε την αυτοδυναμία με ποσοστά κάτω από αυτό του 2009 (!!!!), να εύχονται να μην την έχει πιάσει γιατί με 151 και 152 δεν κυβερνάς και σίγουρα δεν κυβερνάς ΤΩΡΑ!!!!

    Κανονικά θα έπρεπε να το ξέρουν καλά ΟΛΟΙ μέσα στην κεντροδεξιά παράταξη... Αλλωστε το 2007 με τους 152-1 και το 1990 με τους 150+1 δεν είναι και πολύ μακρινά....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ tzager 07/10/2011 23:57:45

      Μ'αρέσει που και στα δύο ενδεχόμενα που προτείνεις, θες ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση! Από αυτό μόνο να καταλάβει κανείς τί κριτήριο έχεις...

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ tzager 08/10/2011 05:19:22

      H ΝΔ είναι η κεντροδεξιά παράταξη. Καταλαμβάνει όλο το ευρός της κατ' αποκλειστικότητα
      Η ντορίτα σου μετά τις εκλογές θα κλειστεί στην κουζίνα της. Εχει τελειώσει.
      Και οικουμενική με τον γαπ δεν κάνουμε, διότι μετά τις εκλογές θα είναι υπόδικος για τεχνητό φούσκωμα τους ελλείμματος του 2009.

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 07/10/2011 19:35:08

    Στα μεγάλα αστικά κέντρα η ΝΔ έχει ακόμα χαμηλά ποσοστά που της στερούν την αυτοδυναμία. Αντιθέτως, σε αγροτικές και ημιαγροτικές περιοχές η ΝΔ είναι ψηλά. Η μάχη είναι μεγάλη και δύσκολη όμως πρέπει να δοθεί μεθοδικά και συντεταγμένα για την αυτοδυναμία. Η αποδυνάμωση του ΛΑΟΣ είναι μόνιμος στόχος..

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 07/10/2011 20:08:38

      Με τα νέα μέτρα εναντίον των μισθωτών και των συνταξιούχων, ίσως αναθεωρήσουν

    • tzager avatar
      tzager @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 07/10/2011 22:45:04

      Η ΝΔ παραδοσιακά ήταν ισχυρότερη στις αγροτικές και ημιαστικές περιοχές. Φαντάζομαι ότι αν πανελλαδικά έχει 31,5% σε αυτές τις περιοχές θα υπερβαίνει ή και θα πλησιάζει το 40%.

      Όμως η Αττική κυρίως, η Θεσ/νίκη, η Αχαία, η Κρήτη και η Θεσσαλία είναι τα πεδία πυρός για κάθε κόμμα εξουσίας. Και εκεί σίγουρα η ΝΔ σέρνεται...

      Η απώλεια του 7-9% στα υπόλοιπα δύο κόμματα της κεντροδεξιάς είναι ζωτική για τη ΝΔ αν σκεφτεί κανείς ότι τώρα θα ήταν τουλάχιστον στο 36-37%, μία ανάσα από την αυτοδυναμία- δημοσκοπικά πάντα.
      Και εκτιμώ ότι όσο περνάει ο καιρός οι εισρροές προς ΛαΟΣ κυρίαρχα αλλά και ΔηΣυμ δευτερευόντος θα εντείνονται.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ tzager 08/10/2011 00:03:08

        Κατάλαβα καλά αυτό που γράφεις; Υποστηρίζεις ότι δήθεν θα υπάρξει μετακίνηση από ΝΔ προς Λάος και Δύση; Για ποιό λόγο; Για να τους ευχαριστήσουν για το μνημόνιο; Τα θες και τα γράφεις;

        • Κώστας avatar
          Κώστας @ ΚΜ 08/10/2011 05:25:17

          Ναι , ναι τους αρέσει ο Αυγενάκης και μετακινούνται προς τη δύση. Έτσι η δύση θα αθξήσει το 1, 45% σε 1, 62% και θα περάσει τον Λεβέντη. Ουχαχαχαχα!
          Τελικά τα βαφτιστήρια της οικογένειας έχουν πέσει σε μεγάλη κατάθλιψη.
          Και η δυση δεν είναι κεντροδεξιό κόμμα. Δεν είναι καν κόμμα. Ένα καπρίτσιο μιας πολιτικής φούσκας, ενα απόκομμα, είναι που μεταβλήθηκε σε θλιβερο δεκανίκι του αποτυχημένου και ένοχου Γαπ.

  9. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 07/10/2011 19:46:44

    Να σκάσει στα χέρια του ΓΑΠ η χρεωκοπία γιατί μετά θα λέει ότι η Ν.Δ. χρεωκόπησε τη χώρα - έστω κι αν θα κυβερνήσει ένα εικοσιτετράωρο !!!!!

  10. LamprosM avatar
    LamprosM 07/10/2011 20:03:53

    O ηγετης δεν ειναι αυτός που πηγαινει τον λαό εκει που θελει ο λαός, αλλά εκει που οφείλει να ειναι.

  11. Tassos avatar
    Tassos 07/10/2011 20:30:29

    ΦΟΒΕΡΟ! ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ!!!

  12. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/10/2011 22:30:40

    ΜΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΕΥΧΗ: Η νίκη του Σαμαρά είναι βέβαιη. Γι αυτό ανεξάρτητα από τις ιδεολογικές μας προτιμήσεις πρέπει να αποφασίσουμε τι συμφέρει την χώρα μας. Η αυτοδυναμία της ΝΔ ή μια κατάσταση από την οποία θα προκύψει κάτι το απρόβλεπτο; Εύχομαι να μην ενωθεί η αριστερά γιατί σε αυτήν την περίπτωση θα ψηφίσω Σαμαρά.

  13. Vassilis avatar
    Vassilis 07/10/2011 22:31:49

    Φίλοι μου ΗΡΕΜΗΣΤΕ!!! Το μπάμπη παπαδημητρίου που παριστάνει το δημοσιογράφο, είναι ένα ...γλάνι του αλαφουζοσυστήματος που παίζει ένα πολύ λεπτό παιχνίδι, να εξευτελίζει τον Ελληνικό λαό και να τον κάνει, όπως είπε και ο σαπιοκοιλιάς, συνδετημόνα στο τσιμπούσι του "τα φάγαμε μαζί". Τρώει καλά ο απόφοιτος του δημοτικού και φυσικά λέει τις μ@λ@κίες που έλεγε ο Μάνος τόσα χρόνια. Ο Μάνος που δεν μπορούσε να διοικήσει την Αλλατίνη και έγινε υπουργός οικονομικών!!! Ελλάς το μεγαλείο σου!!! Λες να δούμε εξωκοινοβουλευτικό υπουργό το Μπάμπη... Μάλλον τη Μπάρμπη, χε χε χε

  14. δημης avatar
    δημης 08/10/2011 01:04:37

    ΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΘΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΤΡΟΠΟΥΣ..
    -Ο ΠΡΩΤΟΣ ..ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Η ΝΔ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΧΑΣΕ ΤΟ..ΠΑΣΟΚ....
    -Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ (ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ- ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ Η ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ)
    -Ο ΤΡΙΤΟΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΡΙΚΛΟΠΟΔΙΕΣ..(ΝΤΟΡΑ- ΠΑΚΗΣ -ΦΑΝΗ- ΣΟΥΦΛΙΑΣ ΕΠΙ ΚΚ)

  15. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 08/10/2011 04:38:07

    Θελετε να παρει 52%;; ΤΟΤΕ ας πει η Ν.Δ., οτι θα βαλει στη φυλακη και οχι σε ειδικα δικαστηρια, τους προδοτες ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ που ψηφησαν το μνημονιο και τους προδοτες ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ που μας εχουν πριξει τοσους μηνες με το ποσο καλο εκαναν στην ΕΛΛΑΔΑ μας αυτοι που μας οδηγησαν στο γκρεμο.!!!!!!!!
    ΙΣΩΣ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ 65% ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΝΙΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΕΙΜΑΡΟ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.
    Αυτην την ερωτηση δεν προκειτε να την δουμε σε καμια δημοσκοπηση γιατι ειναι αντιδεολογικο;;;
    Οχι γιατι φοβουνται τα ΜΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • NIK THE GREEK avatar
      NIK THE GREEK @ ΧΑΡΗΣ 08/10/2011 10:28:26

      Απολυτα σωστος!!!!!

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΧΑΡΗΣ 08/10/2011 15:23:55

      Αψογος!!!

  16. palegio avatar
    palegio 08/10/2011 15:32:00

    Mονο αμα διωξει τους τσατσους της τροικας απο το κομμα,παυλοπουλους.σπηλιωτοπουλους,μητσοτακηδες,αλογοσκουφηδες,μαριετες,χατζηδακηδες,και λοιπα φιδια,μαζι βεβαια με τα τσιρακια των αποπανω,θα ψηφισει ο κοσμος ΝΔ.Αν τους κρατησει θα πιασει ενα 28-30% με αποχη πανω απο 50%.Το θεμα ειναι να πειση τους πολλους ,και ο Αντωνης μπορει να γραψει Ιστορια.αλλα δεν ξερουμε αν θελει.

  17. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 08/10/2011 21:07:27

    ΜΠΡΑΒΟ!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΣΤΗ Ν.Δ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ. ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΕΝΑ ΠΡΟΔΟΤΙΚΟ ΞΕΝΟΔΟΥΛΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΔΕΝ ΑΣΚΕΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑΣ .... ΤΟ ΚΑΤΕΔΑΦΙΖΕΙ ΣΥΝΘΕΜΕΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΩΠΑ . ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΣΤΙΚΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΟΒΙΚΟ ΞΕΝΟΔΟΥΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ.

  18. Alkis avatar
    Alkis 17/10/2011 02:44:34

    i autodynamia tis nd einai dedomeni!sigoura kai pali tha sispirothoun sto telos ta 2 megala kommata kai panw apo 6 kommata den tha yparjoun opws kai i apoxi tha einai mikri!!me auto ton tropo tis sispirosis kai tis voulis me 6 to poli kommata tha dwsei tin autodynamia!!episis oso pio poli argoun na ginoun ekloges toso tha aujanontai ta pososta tis nd kai to pasok olo kai tha peftei!!
    oso gia tin katalilotita auto den xriazetai erwtisi!to nia ou nia ou sta keramidia einai pio dyskolo!thanks!:)