25/02/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και φεσωμένοι από τον Καντάφι!

Παρά τις αγάπες και τις αγκαλιές του Γιώργου Παπανδρέου με τον Καντάφι και τις εντυπώσεις που καλλιεργούσε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ότι ο δικτάτορας της Λιβύης θα μας πνίξει στα πετροδολάρια , δεν τα είδαμε  ούτε ζωγραφιστά!

Αντιθέτως, όπως πληροφορούμαστε από Έλληνες διπλωμάτες,  το καθεστώς του Καντάφι χρωστάει εκατομμύρια ευρώ σε ελληνικές εταιρείες (κυρίως τεχνικές) που ήταν στην Λιβύη αλλά εκδιώχθηκαν πριν από χρόνια. Για το θέμα αυτό ο Καντάφι δεν πιέστηκε ποτέ  και όταν τέθηκε υπηρεσιακά , οι άνθρωποί του το παρέπεμψαν στις καλένδες!

 

 

(βλ.παρακάτω από τη σελίδα του ΥΠΕΞ διευθ.Β3)

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΙΒΥΚΩΝ ΧΡΕΩΝ ΠΡΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ

Χρέη προς ιδιωτικές εταιρείες: Από τη δεκαετία του 1970 η Λιβύη δημιούργησε σημαντικά χρέη προς μεγάλο αριθμό Ελληνικών τεχνικών και εμπορικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιήθηκαν στη χώρα αυτή. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς των Ελληνικών εταιρειών, το συνολικό ποσόν των σημερινών απαιτήσεων, με βάση την ισοτιμία που ίσχυε κατά τη σύναψη των επιχειρηματικών συμβολαίων, ανέρχεται, συμπεριλαμβανομένων και των τόκων υπερημερίας και αποζημιώσεων, στο ποσό των 716,2 εκ. δολ. ΗΠΑ. Εξ αιτίας των Λιβυκών χρεών, ορισμένες εταιρείες περιήλθαν σε αδυναμία να εκπληρώσουν συμβατικές υποχρεώσεις τους προς ιδιώτες.

Ολυμπιακή Αεροπορία: εκκρεμεί το ζήτημα της εκκαθάρισης του Γραφείου της Ο.Α. στη Βεγγάζη, με παράλληλο επαναπατρισμό των χρηματικών αποθεματικών της εταιρείας.

ΟΤΕ: παρελκυστική πολιτική από πλευράς λιβυκών αρχών ακολουθείται στο θέμα του χρέους της χώρας προς τον ΟΤΕ ύψους 2,2 εκ. Ευρώ για το χρονικό διάστημα 1984-2005.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 25/02/2011 12:47:47

    Απο την εποχη Αντρεα χρωσταει αυτος ο απατεων, στις τεχνικες εταιρειες που τις εστειλε ο Αντρεας στον αδελφο Κανταφι για τα εργα.
    Ποσες ελληνικες τεχνικες χρεωκοπησαν με δαυτον.Αλλα κανεις δεν ζητησε τα λεφτα των ανθρωπων.Ποσοι ελληνες εργατες εμειναν εκει για καιρο γιατι τους ειχαν εγκαταλειψει απληρωτους και αστεγους.
    Μονο τωρα εγινε αυτο.Εργο επαναλαμβανομενο ειναι.Το θεμα ειναι ποιος πιστευε οτι αυτος το πραγμα θα αλλαζε και κανανε δουλειες και παλι εκει.

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 25/02/2011 13:01:40

    Μήπως ή νομίζω ότι τα ΜΜΕ υποβαθμίζουν ...στα σχόλιά τους τη γεννοκτονία που έχει εξαπολύσει ο Καντάφι σε σχέση με τις άλλες εξεγέρσεις στον Αραβικό χώρο?
    Μήπως έχει σχέση με τις ...σοσιαλιστικές συγγένειες?

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ΣΟΝ ΠΕΝ 25/02/2011 17:47:37

      Απλα περιμενουν να δουν ποιος θα επικρατησει για να δουν τι θα κανουν. Η κατασταση δεν ειναι ξεκαθαρη.
      εχεις να δεις Μαρθα Βουρτση απ τους ΜΚΟ'αδες. Μην ανυσηχεις καθόλου. Ο Νεος σου γειτονας θα ειναι Λιβυος!

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 25/02/2011 13:02:56

    Ε αλίμονο σοσιαλισμός συντρόφων χωρίς φέσωμα υπάρχει;

  4. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 25/02/2011 13:21:46

    ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΒΥΗ, ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ Η ΛΙΒΥΗ ΟΦΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ '80 ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΣ ΔΡΑΧΜΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΤΙΣΑΝ ΧΙΛΑΔΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ - ΓΕΦΥΡΕΣ !
    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ Ο.Τ.Ε., ΤΟΤΕ 100 % ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ, ΤΟΤΕ ΕΠΙΣΗΣ 100 % ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
    ΡΩΤΟΥΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΤΟΤΕ,
    1. ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΝΔΡ. Π''ΝΔΡΕΟΥ ΤΟΤΕ,
    2. ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ,
    3. ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΗΜΙΤΗ,
    4. ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ,
    5. ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΄Η ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΗ Η, ΜΑΡΙΟΝΕΤΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΜΕΡΟΥΣ, ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΑΠ.
    ΦΑΝΤΑΣΘΕΙΤΕ, ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΄Η ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ, ΟΙ ΛΙΒΥΟΙ,
    1. ΓΙΑ ΜΕΡΟΣ
    2. ΄Η ΤΟ ΣΥΝΟΛΟΝ
    ΤΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ, ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΝΑ ΡΕΥΣΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ...
    Ε, ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ Ο ΑΚΗΣ... ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ Η ΣΤΡΑΒΗ ΠΙΝΑΚΩΤΗ...

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 25/02/2011 14:14:18

      Τι έκαναν? Την πάπια, στην πλάτη μας, ΟΛΟΙ, ΝΑΙ ΟΛΟΙ !
      Τεράστιες ζημιές για έλληνες επιχειρηματίες, αλλά γιατί να νοιαστούν ? αυτοί το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να διορίζουν. Είμαστε χαμένοι ...
      Ο σώζων εαυτόν σωθήτω ! Μου το έλεγε κάποιος πριν από 5 χρόνια και τον κατηγορούσα για κοινωνική αδιαφορία, τώρα τι του λές ...?

  5. δημης avatar
    δημης 25/02/2011 22:37:58

    "Παρά τις αγάπες και τις αγκαλιές του Γιώργου Παπανδρέου με τον Καντάφι και τις εντυπώσεις που καλλιεργούσε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ότι ο δικτάτορας της Λιβύης θα μας πνίξει στα πετροδολάρια , δεν τα είδαμε ούτε ζωγραφιστά!"
    ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΛΑ ...ΧΑΠΙΑ (ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ) ΑΥΤΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΑΝΤΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΥΠΝΟ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ....